Rond de Wereld PLAATSELIJK NIEUWS De Liefde eener Dochter Sol hel:', it dea aoad. Meire-Oostdorp. E. H. Cobbaut eens op, eene tijding van d'ander week op Drij-Koningen, die ik u heb vergelen af te geven Jonge, tusschensoort en oude men- schen achter dieven gezeten, zich het hert afgeloopen, promentig de champetters verwittigd en als 't uitkwam, waren dieven en achtervolgers de bei.te kameraden. Einde goed, alles goed, niet waar, Dageraad Ik zeg het alle dagen - Aan al deze die klagen. Ach. menschen, hebt geduld Ik ook op mijne wegen Kom tegenspoed eens tegen. Maar t mandje nieuws is toch gevuld. 1 Ik ben dinsdag naar de Ninofsche markt geweest en er vernomen dat er daar gesto len is geweest bij Vat; Laeien in i!e Gisi- bSrgschestraat. De krawatten hebben eene ruit uitgesneden en zijn langs de opening binnen gekropen, 't Schijnt dat ze den hol op zijn met meer dan 500 fr. en bovendien nog kleeren. Dageraad jongen, 't gaat er op los met stelen. Zie, gelijk wij in Dender leeuw changeerden, zei er ons daar 'ne mensch van Balegem, alsdat men te Gon- trode ook nen diefstal van zin was, want opeen hof vond men 'ne pot vet gif, heel waarschijnlijk voor den hond. 't Is 'nen droeven winter.... Stelen, stelen en verhelen, t Is voor velen 't Kotjen deelen. 'k Moet alzoo in mijne zotte kuren toch eens rijmen, Dageraad. Nu de wantjes aan, 't korfje dicht, de oorlapkes afgelaten en laat ze maar sneeuwen. Ik ga mij eenen stekken naar den grooten bak, en met den eenen om mijnen Nieuwjaar. Dag, Dage raad. Dag Lobeliaken, stelt het goed, tot de naaste week. 't Is een wat beter met Pieter Micls, die maandagop de werken van M. Blaton van eene ladder is gevallen, met een lan taarn te willen aansteken. En 't Schijnt ook dat de zatte piketters die den agent Wauters maandag alzoo op den Molendries hebben aangevallen, het er zullen kugnen voor doen. Drinkt potjes, maakt plezier zooveel het hartje lust, Maar volgt chapittcr een laat iedereen gerust. DONDERDAG tnorgend. 't Blijft donker. Nondestroo men is van advies dat er nog een pak sneeuw uitmoet. De Anglo-belge, steenkapperij op den Tragel, ligt al eenige dagen stil. De mannen van de lintzaag werken vandaag hunnen tweeden dag van het jaar 10. De kappers en polisseerders zitten nog thuis. Die werkeloosheid komt voort door 't plaatsen van een nieuw ma- chien. Met zoo'n weeren denken wij standvastig aan onze Staatsbedienden Machinisten, stokers, rangeerders, enz. 't Moet een kwaden nacht geweest zijn, tus- schen woensdag en donderdag. Op den noen komt de zonne er door en 't dooit. Op straat slibbert men van hier tot daar. Op Pa- 'ïL penrodedries moet het er nu schabouwelijk uitzien. En aan de vaart, waar men die uitdel vingen doet, schieten de kelders onder water. Maar nu van een ander quelque-chose ge- Mandag 2*1 Jdln !rC ure 's avonds, is 't de Prijsdeel: ,r Stede- lljke Muziekschool,1 ditmaal op fjLl* STADSSCHOUWBURG, daar de feestzaal te klein is voor die 'plechtigheid... 't Is gedeeltelijk Concert en gedeeltelijk Lieder avond. 't* Programma is over heerlijk. Is genoeg dat meester Pape er zich mee moeit, om de zaken te doen luk ken. Dat hebben we gezien met de Cantate. VRIJDAG morgend. Bijtend koud. Wij komen nog verscheide der stakers van de Viscose tegen. Is dat daar nn nog niet gansch gedaan? Ze spreken van dik Vas tenavond, eer alles zal draaien lijk vroeger, 't Is beter laat dan nooit, zegt 't spreek woord, en intusschen warden er bittere korsten geëeten. Er is alzoo al eenigen tijd wat gemonkt onder de wevers ook. Als er redens zijn, zullen wij de mannen d'eer- ste van allemaal terzijde staan, tegenover wie ook. Die zaak moet eens rijpelijk on derzocht worden. 't Steekt zich aan voor 'nen flauwen 3. Mengelwerk van De Dageraad Zij zagen haastig om zich heen. Queens- borns eerste gedachte was aan zijn trouwe dienaar Bragg, die dicht bij hem stond met de oogen nog geblinddoekt en de handen nog gebonden de banden werden hem echter op hetzelfde oogenblik afgenomen, en toen bij zijn heer zag trad hij met eenen roep van vreugde naar hem toe. De natuur heeft deze plaats juist voor bandieten ingericht, naar het schijnt, sprak Soutwark opeen toon,die alleenzijn vriend hooren kon. Veel heb ik van groote holen gehoord, maar nog geen gezien. Schoon is dit juist niet, maar volkomen geschikt voor 't doel van onzen vriend Rinaldi. Niet alleen lang en breed was dit hol, ook hoog en luchtig. In 't achterste dezer rots was een kleine waterval, wiens kristalhel der water uit de rots ontsprong en door een breede gracht afgevoerd werd. Aan eene zijde brandde een helder vuur waarover eenige ketels hingen. Op verschillende plaatsen hingen lantaarns, waardoor de ruimte dof verlicht werd. Dekens en vellen bedekte denbodem, en verscheidene tafels, stoelen en banken stonden rondom. 't Was een zeldzaam, wild, dichterlijk tooneel, de roovers in hunne schilderachti ge bente Grieksche kleederdracht, die om het vuur gelegerd waren, hier en daar bij het doffe lantaarnlicht rondwandelden oi in de verdere schaduwen stonden de ruwe, oneffen rotswanden met 't onregelmatige gewelf, 'tblecke lantarenlicht, het flikke rende vuur en vooral de verschillende ge zichtuitdrukkingen der roovers hielden de blikken der gevangenen geboeid. marktdag. Dat het alle zaterdagen Nieuw jaar ware, er zou wel volk zijn. Volk en is niets, maar verteer. Wanneer zal men toch eens iets uitvinden, om onze markten te doen floreeren?Premiën zou men voorvele vakken moeten geven; jaarlijks 'ne keer of twee prijskamp voor stallage op de markt, daar eene jonge commissie voor noemen, ach, er kan zooveel gedaan worden; maar daarvoor moet men vroeg opstaan. Aan elk de vriendelijke saluwatie. SlEOf ENGELAND Daar zitten ze ten volle in de kies- periode... Heden zaterdag beginnen ze te stemmen in verschelde distrikten. De strijd is er nog al vinnig en een der voornaamste punten waarop de slag f eleverd wordt, is de schoolkwestie... )e katholieken vragen er de gelijkheid in het onderwijs, en z'hebben, vertukt, gelijk... Kechtveerdigheid moet er ko men, overal en in alles. Volgens de leste berichten, begint het op sommige plaatsen te woelen en te broebbelen... Chamberlain, de be roemdeheid uit den oorlog van Trans vaal, is gekozen zonder strijd. De werkstaking in de koolmijnen van Northumberland neemt eene be- dreigelijke uitbreiding. Op eene groote meeting werd een dagorde gestemd, om de algemeene werkstaking uit te roepen... Uit de mijnstreek Ruhr ko men ook onrustwekkende tijdingen... De groote Volkspaus, Leo XIII zegt in zijne onsterfelijke encycliek Rerum Novarum, dat men zooveel mogeliik de werkstakingen moet trachten te ver mijden.... Zekerlijk, de werklieden moeten een menschwaardig bestaan hebben, maar van werkstaking komt gewoonlijk niet veel goeds voort. DUTSCHLAND Dijnsdag is de Pruisische Landtag geopend, met eene troonrede van den Keizer... De groote Wilhem zegde dat de duitsche Staatskas, stillekes aan op haar plooien komt. Niettemin voorziet hij voor dees jaar nog een aanzienlijk tekort; doch dat komt, zegt hij, door de groote uitgaven welke er jaarlijks te doen zijn, aan beambten van alle slach.... Ja, ja, er was eens een klein ratteken, en dat heette knageliir.tje... Zouden het soms de militaire knage- lijntjes niet zijn, die te veel aan de deutsche reichspfenningen peuteren We zouden er weinig aan twijfelen, daar men in alk landen dien refrein van buiten kent. De keizer kondigde verder een wets ontwerp aan, in t belang der land bouw werklieden, (dat hooren wij veel liever!) alsook eene herkiezing op ge- bivil m -kl.... FRANKRIJK Daar ook is de zittijd der Kamers geopend, doch enkel om het bureel samen te stellen.... In dat land staat de kerkvervolging nog altijd aan 't orde van den dag; en intusschen krabben ze achteruit, 'lijk de kiekenen... Arme landen, die overgeleverd zijn in han den van kerkvervolgers en godlooche naars... Onzen Lieven Heer beware er ons van TURKIJE Waar er nu eene jonge partij is ont staan en een jonge keizer aan 't hoofd van 't land is... daar zou 't nu schijnen dat de gewezen Sultan aan 't zot wor den is... Oude boomen zijn moeilijk om verplanten, en koningen of keizers, zoomin als iemand anders, zien niet gaarne hun gezag inkrimpen. AMERIKA In de nieuwe wereld.... 't Goudland, zegde men vroeger; maar 't en is daar ook met al goud dat blinktEr broeien 't Verwondert mij hoe de rook ver dwijnt, sprak Soutwark terwijl hij den rook nazag. Vindt hij eenen uitwegsprakQueens- born, dan zal 't zeker in een woud zijn, zoodat hij inde boomen verdwijnt en door niemand kan opgemerkt worden. Rinaldi had zich vooreen oogenblik ver wijdert hij verscheen nu weer en naderde zijne onvrijwillende gasten als altijd vlei end en vriendelijk lachend. Hier ziet gij onze gansche wonirig, zeide hij. Wij hebben nog drie kleine ka mers of cellen naast deze groote ruimte die gedeeltelijk 't werk der natuur, gedeel telijk dat van menschenhanden zijn. Hier zult gij uwen tijd doorbrengen en ik ben er van overtuigd dat gij na eene week vragen zult om naar Engeland te mogen schrijven, om uwen vriend te verzoeken ten spoedig ste met het losgeld terugte keeien. ik maak liet mijne gevangenen hier niet te aange naam, omdat zij het misschien verkiezen zouden bij mij te blijeen dan hun geld af te staan. Hij riep Balto bij zich en beval hem de gevangenen naar hunne cellen te bren gen. Deze gehoorzaamdewenkte de heeren en ging voort. Rinaldi bleef staan en blikte hen met een tevreden lach na. Aan het uiterste eind was de cel voor de gevangenen bestemd, die uit een door pa len en planken afgescheidene diepere spe lonk bestond. In den voorsten houten wand was eene deur met stevig slot voorzien. Een paar ronde gaten lieten heel weinig versche lucht binnen. Behalve twee ruwe houten stoelen en een paar schaapshuiden waren in de cel geene meubels. De rotswanden waren vochtig en de lucht dampig. Soutwark liet zich op eenen stoel vallen en rilde onwillekeurig, toen hij het donkere lompe hol rondzag. Gij moet buiten slapen, sprak Balto tot Bragg in de Grieksche taai, die de arme bediende niet verstond. HeerenEngelschen de matten zijn uw bedden. Overdag kunt t r M f i ff daar aardige nesten, tusschen de par tijgangers van M. Taft, de nieuwe pre sident en de aanklevers van M. Roose velt, die president-af gekozen is. Ze steken elkander aardige zaken door... 't Is stillekes waar 't nooit en waait, doch als groote mannen elkander in 't haar zitten, komen er dikwijls grove stukken aan 't licht Erpc-Mcirc Eene koopwarenstatie, te Erpe, Vijf- Huizen is van het allergrootste plaatselijk belang Zij zou bedienen de twee derden der gemeente Erpe, gansch de gemeente Erondegcm, het grootste gedeelte der ge meente Vlierzele, een deel der gemeente Impe, een deel der gemeente Lede, zijnde het gehucht Keienberg, het belangrijk ge hucht Schaarbeek, deel der stad Aalst en het gehucht Maal der gemeente Nieuwer- kerken. Zijnde te samen eene bevolking van ruim 8000 zielen. Voor den helft dier bevolking zou de afstand voor het 4aden en lossen van koop waren gebracht worden op 15, voor een vierde op 13 en voor de overige op den helft van den afstand. Om maar een deel van het belang dier statie te doen uitschij nen, zullen wij hier alleenlijk in 't kort ge wagen van den groothandel dier streek Er zijn daa-in gelegen 5 brouwerijen, 2 belangrijke stokerijen, 4 maalderijen, een boerenbond zeer belangrijk in werking en die van jaar tot jaar uitgebreid wordt, 6 handelaars in kolen. Voegt daarbij een on telbaar getal kleine handelaars, als bakkers, vischhandelaars, handelaars in fruit, aard appelen, enz., enz.; zoo zal men tot de overtuiging koincn, dat eene koopwaren- statie op Erpe-Vijf-huizen eene noodzake lijkheid is voor die streek. Zij zal oneindig veel arbeid en moeite besparen aan meer dan 8000 lieden en veel bijdragen tot den vooruitgang dier nijverige bevolking. Men schrijft ons uit Eycbcip Men klaagt veel over de verlichting der kaai en bijzonder over de verwarming der wachtzaal. Het werkvolk dat 's morgends met de eerste treinen moet vertrekken is gansch blootgesteld aan het gure winterweer. Wij roepen op dien toestand de aandacht van het bestuur. Erenjbodegfnj-Terjodeo De inwoners van Terjoden hopen wel dat het schoon merriepaard van hunnen medeburger en kerkmeester Emiel De Schryver in den loop van het jaar bij de eerste prijzen zal zijn in den algemeenen nationalen wedstrijd voor trekpaarden. Die merrie is een der schoonste paarden welke men kan on'moeten. Zij heeft reeds onderscheidingen bL.-oiflèit. In Brussel zal ze ongetwijfeld nog een schitterender tri omf behalen. Lede Woensdag was het alhier de groote Boerendag", 't jaarlijksch feest der stoom- melkerij St-Martinus. Om 0 ure luiden de 3 klokken, om 9 1/2 ure solemnele mis van dankbaarheid, bijgewoond door 260 leden, die allen fier en gelukkig kwamen aange stapt. Om 11 ure, prachtige vergadering. De E. H. Van Cromphaut.de ieverigemel- kerijbestuurder, opende de vergadering met het kruisgebed en gaf eerst en vooral het woord aan M. Miserez.staatslandbouw- kundige te Aalst, die eene schoone voor dracht gaf over de Pokziekte bij het Vee. Daarna werd het verslag voorgedragen over de werkzaamheden der melkerij in 1909. 't Verslag was klaar en schoon. Ziehier eenige uittreksels Leden, 275 geleverde kilos melk, 1,933,042; kilos boter verkocht, 71,329 12; middenprijs per kilo boter, 3,05 fr. Het handelscijfer overtreft de 400,000 fr. gij in de groote hal blijven, 's nachts wordt gij hier opgesloten. Ik zou geen hond in zulk gat opslui ten, sprak Soutwark met zorg. Als u dat niet bevalt, weet gij, dat gij niet noodig hebt hier te blijven. Laat ons in 't grootste hol terugkee- ren, Soutwark, sprak de graaf. In dit gat moeteh wij niet langer blijven dan volstrekt noodig is. Hier is het onverdragelijk. God weet wat met onsgebeurd, als wij niet spoe dig hulp bekomen, en ik vrees dat wij die niet te wachten hebben. Hier zullen ons de soldaten der grieksche regeering niet vin den, en na drie maanden zijn wij dood of krankzinnig. II. Het avontuur van lord Queensborn en zijn vriend in Griekenland baarde een groot opzien, niet alleen in Athene maar ook in Engeland, ja door de gansche be schaafde wereld. Kapitein Rembaltin deed 't zijne' om de gemoederen op te wekken en uit die spanning zooveel voordeel mo gelijk voor zijne gevangenen te trekken. Ontstelde Engelschen schreven dagbladar tikels én verlangden van de regeering ern stige stappen opdat de aanslagen tegen de vrijheid en de goederen van Engelsche onderdanen naar behooren gestraft werden. Engelsche dames spraken daarover als over eene zeer romantische zaak en verlangden eene ontmoeting met de helden van dit avontuur. De markies van Marleton, Sout- warks vader, wendde zich persoonlijk tot de koningin. De voorname bloedverwan ten van den graai van Queensborn en vele hooggeplaatste personen, die zoo gaarne met den jongen graaf verwant zouden wil len zijn, deden stappen voor hem. De re geering deed dadelijk de noodige pogingen tot bevrijding der jonge mannen en trad Prachtige uitslag die met langdurig hand geklap beèioet wordt. Eindelijk een schoon woord van bedanking door den E. H. Pas toor aan allen die het zoo wel verdiend hebben. Om 12 1 2 ure begon het monster- maal. Er was een os aangekocht van 570 kilos om opgepeuzeld te worden in 5 ver- schillige herbergen. Soep, boelie, rosbeuf, alles was wel bereid, 't Heeft de mannen hartelijk gesmaakt, en gelukkig en kontent trok 's avonds elk naar huis, vol dankbaar heid voor het wijs bestuur van den onver- moeibaren E. H. Van Cromphaut. Zondag 11. hebben wij wedcrorn een nieuw bewijs gehad, van al hetgeen de geestelijke over heid doet, voor hei welzijn onzer nederige volks standen. Niet alleen zijn het de zielsbelangen die Z. D. H. de Bisschop aan 'tharthggen, maar wel ook de stoffelijke belangen. 's Morgens in dé 1 loogmis, sermoen voor de Franschmans en Uitwijkelingen. De E. H. Seyssens, aalmoezenier te Parijs, wist er het hart te roeren van al de aanwezigen, met al de gevaren aan te toonen aan dewelke onze brave werklieden, ginder verre, blootgesteld zijn. Hij wist er ook di middels van behoed en opbeuring doelmatig bij te toonen. Na de hoogmis was 't in de schooldaar ver- eenigden de Eranschmans, Brusselaars en Tra- vowerkers, om naar 't woord van den heer Dü- prez van Gent te luisteren deze sprak over de stoffelijke belangen, hij zette helderklaar uiteen hoe noodzakelijk het aansluiten bij de Fransch- mansgilde voor iederen werkman is. Na deze klare voordracht is het niet te begrijpen dat er nogeenenccel werkman gevonden wordt die er zich niet bij aansluit. De onverschilligheid der werklieden tegeeover den vereenigingsgeest is nog te groot. Hunne onwetendheid nopens al hetgeen men voor hen doet is betreurenswaardig. Voor sommigen be staat er eene zekere vooringenomenheid, omdat zij luisteren naar herbergpraters, die hun wijs maken dat ee priesters, de volkswerken maar behertigen om er geld achter te winnen. Voor arme verpwaalden kan dit misschien ennigen in druk maken, maar voor ons die dagelijks overal den opofferingsgeest onzer geestelijken zien, vinden wij dit doodeenvoudig belachelijk. M. Duprez heeft daar eens breedvoerig over uitge weid, en alle man eens hartelijk doen lachen als hij de rekeningen voor den dag bracht, en toon de hoeveel voordeelen ons Fransmans genoten hadden in 1909, voor hun klein stortgeld van 2 of 3 fr. per man. Hij toonde hoe de priesters hunne broek aan al die werken scheuren, en hoe deze blijven bestaan, door bemiddeling en onder steuning van welhebbende en goedhartige lie den. Al dtraanweeigen waren goed overtuigden zullen zonder twijfel hunne werkbroeders aan zetten om voortaan deel te maken van de Gilde. Wij drukken hier eenen wensch uit, en dat is 'dat in de toekomst, niet alleen de werklieden, naar die voordrachten zouden komen, maar dat ook de overheden, begoede burgers daar zouden aanwezig zijn er is daar altijd iets te leeren, en hedendaags meer dan ooit, is het noodig ons verstand te verrijken met alle mogelijke kennis sen, bijzonder deze die voor doel hebben, ons in staat te stellen, beter over de maatschappelijke moeilijkheden te oordeelen en mee te werken om ze te helpen oplossen. NOG LEDE. Denzelfden Zondag, 's na middags, vergaderde in de school, de christene vakvereniging der kasseiers van Lede en om liggende. nier was het de heer René De Bruyne van Gent die het woord voerde. Eene sierlijke ta.il, verhevene gedac'iten, hechten de aandacht de; werkbroeders gedurende meer dan eene uur aan de lippen van den spreker. Daar ook han deldennen over_het nut, w ^verde noodzakelijk- werkman zeil, iïiao7"J.r_ koor den werkbaas. Het gemeen werkkor.trakt werd daar uiteen gedaan het meterwerk werd er overwogen te genover het uurwerk, en de vergadering besloot eens goed dit vraagstuk te onderzoeken, om meer eenheid in het werk te bekomen, en alfe oorza ken van betwistingen te voorkomen. Het mini mumloon vastgesteld door de openbare besturen zou moeten geregeld worden, nog eens in 't voordeel zoowel van werkgever als van werker. Na de stoffelijke belangen gekeeld en erkeerd te hebben, wist de redenaar ook het zedelijk wel zijn der kasseiers aan teraken. De groote vijand van den werkman is zeker en vast het drank misbruik dien ongelukkigen drank die soms vrouw en kinderen zonder brood en klee deren zetDie de huishoudens oneemgt, het werk doet verletten en de gezondheid krenkt. Zeker is het dat meer dan een kasseier daar in zijn binnenste gezworen heeft, nooit of nooit zich nog aan dronkenschap over te geven. Eer welgelukt feestje sloot dien schoonen dag een lekker pintje bier, lekkere cigaren en boven al verbroedering. AalSt-Mijlbckc met de Grieksche regeering in eene leven dige briefwisseling. De laatste nam ernsti ge maatregelen. Troepen werden uitgezon den om de straten, wouden en dalen tus schen Athene en Corinthe te doorkruisen, de bergen, rotsen en spelonken te doorzoe ken maar alles zonder gevolg. Van de rotsen en hunne schuilplaats was geen spoor te vinden. Twee maanden gingen om, heteinde van de derde naderde. De zorg en de vrees der menschen steeg ten toppunt. Geschiede nissen van Rinaldini'sgruwzaamheden gin gen van mond en werden met de gebrui kelijke uitweidingen inde dagbladen weer gegeven. Men herinnerde zich, dat hij nog voor eènige jaren de ooren van een gevan gene aan zijne bloedverwanten gezonden had, omdat deze gedraald hadden 't los geld te zenden. Men herinnerde zich, dat hij twee personen, die hij haatte en 111 de handen had weten te krijgen, tot den dood toe gemarteld had. Kapitein Rembaltin besloot eindelijk 't losgeld te nemen en naar Athene terug te keeren om zijne vrienden te bevrijden. De markies Marleton eri de agent van den graaf bezorgden hem het geld. Ondertusschen hadden de gevangenen, verschrikkelijk door vocht, koude en onge zonde lucht niet alleen, maar ook door al lerlei ontberingen geleden, zoodat hun het leven in dit hol in de keel stond. Zij waren afgemat en krachteloos en verlangden naar frissche, gezonde lucht. Reeds voor langen tijd hadden zij besloten het losgeld te be sloten het losgeld te betalen, en naderhand middelen te beramen, om de roovers te tuchtigen en ze voor de toekomst onscha delijk te maken. Lord Queensborn had twee brieven aan kapitein Rembaltin geschreven. I11 eendaar- van had hij eene aanwijzing van twintig duizend pond gedaan, die hij hem verzocht tegelijk met de vijfduizend pond van Sout wark te brengen. Deze brief was ergens door toeval ach- Dc melkerij St. Gedula heeft verleden week haar jaarlijks feest gevierd. Na eene Mis le hebben bijgewoond, vergaderden de leden Ier herberg In het klein Kasteel bij den Heer Seraphien Kiekens medelid, alwaar een smake lijk bankst hen opgediend werd. Het blijkt uit het verslag van den Heer de Bethu- ne, voorzitter van den Samcnwerkenden Volkskring dat dc leden gedurende den loop van liet verleden jaar 438.897 kilos melk aangebracht hebben. Er zijn 14283 kilos boter gemaakt en 454 liters room verkocht. Na betalen der interesten op het kapitaal, na af korting van 10 0 0 op dit kapitaal is er aan-de leden uitbetaald als zuivere winst eene som van 1000 fr. Voor wat de afgeroomde melk aangaat, deze heeft eene zuivere winst opgeleverd van 1202 fran ken en 62 centiemen. Er is dus uitgedeeld aan de leden, eene somme van 2202,62 fr Jaarlijks bestatigt men dat de zaken der melkerij meer vooruitgang doen; het getal leden vermeer derd en de winsten zijn in den loop van 't verleden jaar meer dan verdubbeld. Dien uitslag is groofelijks te danken aan het zorg vuldig bestuur van mejuffer Vandervorst. Ook hebben de samenwerkende leden haren naam toegejuicht, wanneer M de Bethune aan de Bestuurster eene welverdiende hulde bracht. Een woord van dank ook aan de twee werklieden der melkerij, Poliet Wymeersch fen M. De Ridder, die al hunne krachten en hunnen itver te pande stellen der maatschappij. Zondag avond, om 5 ure, zijn vier bandieten bij twee ouderlingen, ge naamd de Boiy, binnen gekomen. Zij vroegen den weg naar Aygem en ter- zelvertijde om hunne pijp te mogen aansteken zij hebben den man vast gegrepen en gebonden, eenen rok over zijn hoofd gesteken, daarna alles open gebroken en 18,50 fr. gestolen. Den man was alleen thuis de vrouw was op bezoek bij haren zoon. Burgerlijkenstand van Haaltert. Geboorten. Louis De Schepper. Blondina De Lepeleer Maria Van Overwaele. Jozef Arys. Arthur Goeman. Odilon Smet. Petrus Van Londerzele. Omer Meert. Overlijdens Celestine Muylaert 26 j. Goorickx Beverlé 74 j. Jozef De Schutter 20 j Louis De Pelsmaecker 2 m. Marie Van Haververbeke 2 m. Arthur Triest 10 m Gerardine Maerschalk 1 m. Jozef Moens27 j. Jozef Scheerbek 87 j. J B. De Meyer 57 j. Arthur Goeman 10 d. J.B. De Cocne 67 j. Bertha Adam 6 m. Bened. De Donker 67 j. Wat droef nieuws 1 Onze goede vriend, onze kloeke, onvermoeibare werker, E. H. Cobbaut, iets gekregen in de statie van Denderleeuw, op zijn reis naar Nederhas- selt L. En... is 't erg, Dageraad, is 't erg? Al wat er aan onze vrienden miskomt treft ons altijd diep, vrienden... Nochtans mogen wij u met groote vreugd ntededee- len dat er veel hoop is op beternis. Laat ons allen thuis met de kinderen een goe- ziine sr-sdiRe Goed, Dageraad, wij zullen 't doen. De kosten der ouderdomsverze- kering in Engeland. Voor de ouderdomsverzekering in En geland, die'den 1 Januari 1909 in toepas sing kwam, was een krediet beschikbaar van 65 millioen pond sterling (150millioen frank). Dit krediet zal voor ongeveer 2 mil lioen p. s. te klein zijn. Op 20 Juni waren reeds 667.000 personen, die onder de toe passing der wet vielen. Daarvan voor reke ning van Engeland en Wales 410.000; voor Schotland 73.000 en Ierland 134.000. Van 1 Januari tot 2 September zijn onge veer 54 millioen p. s. aan ouderdomspen sioenen uitbetaald. De algemeene onkosten der ouderdoms verzekering per inwoner berekend, komen op 1,10 schilling voor Engeland, 7 sch. voer Schotland en 2,5 sch. voor Ierland. tergebleven en Rembaltin ontving hem eerst toen hij gereed stond naar Athene te ver trekken. Hij trok 't geld op en reisde af, be geleid door twee andere olficieren. De tijd was zeer kort en 't geringste oponthoud kon voor zijne beide vrienden gevaarlijk worden. Toen zij te Triest kwamen, vernamen zij dat de Stoomboot waarmede zij wilden op varen reeds vertrokken was. Hun bleef niets over dan het vertrek van een andere boot af te wachten. In beide gevallen was eene gevaarlijke vertraging ontstaan, want, hoe zij 't ook wilden beginnen,zij konden Athe ne in 't gunstige geval eerst twee dagen later bereiken dan zij van plan waren. Kapitein Rembaltin was in vertwijfeling hij wist, dat hij niet in tijds genoeg meer kon aankomen, en slechts een wonder kon zijne bedreigde vrienden redden. De dag, waarop het lot der beide vrien den beslist werd, was eindelijk aangebro ken. In hun hol verbeidden de roovers in stomme afwachttng de komende dingen. Eenigen speelden kaart, anderen vertelden elkander geschiedenissen en weer anderen rookten en dronken. Bra'gg zat op eene bank met 't hoofd in beide handen. De graaf gingmet zijn'vriend gearmd het hol op en neder. Nu, Soutwark, zeide lord William en verbrak 't stilzwijgen, onze drie maanden eindigen heden. God geve, dat Rembaltin met het geld in Athene is, antwoordde Soutwark. Rinal dini's vertrouweling ging gisteren uit om hem op te zoeken. Als hij 't geld brengt, zijn wij heden avond vrij. Wij hebben geene frissche lucht in geademd of 't daglicht gezien, zoolang wij in dit hol zijn, zegde Queensborn. Beiden zijn wij zwak en ziek,ik vrees dat ditonge- val mij een blijvend rumathismus bezorgd heeft, ik gevoel mij zeer onwel. ('t Vervolgt.)

De Dageraad | 1910 | | pagina 2