Rond de Wereld De kiesstrijd in Engeland Katholieken vlaamscheu Bond De Liefde eener Dochter KOMEET !a rrijisid. tin iet Arrafaaeit Aalst QROOT CONCERT booren en zien verging, 't Was erger als de slagen van Sedan en Sebastopel te samen. De ondernemer M. K. Penneman is daar op den hoek van Tolleneer- straat bezig aan de afbraak van verscheidene huizen. Dit werk was gedeeltelijk voltrokken, als eenige straatbengels, bijgestaan dooreeni- ge groote loebens wiens verstand men kan in den hoek van nen neusdoek knoopen, het goed vonden den restant af te breken. Zoo gezegd, zoo gedaan. Al de ruiten wer den uitgesmeten, de pannen van een ge worpen, en nen hoop anderen briabatti. Men weet niet hoe er daar geene wreede malheuren zijn gebeurd. En zeggen dat die krawatten.diegekend zijn en eene felle pijp zullen rooken, daar eene uur Jang ongestoord gebom bardeerd hebben, in 't volle van den achternoen. Een hoog ingezete ne van 't Hof, die hier Zondag met zijnen otlo- mobiel door reed, roept ons-in 't passant dat Prin- ses Clementine gaat trou wen met prins Napoleon. Proficiat. En ze willen ook hebben dat een der doktoors die Z. M. Leopold opereerde, daarvoor 10.000 ballen zou trekken. Leg ze mij daar. Ach, menschen de haren zouden er van te berge rijzen. Vooreen haasken,een konijntje Nog geen -x groot soms, maar e kleintje. Wreè mal heuren Voor de deuren. In SCHELLEBELLE... Een wildstroo- persdrama.. Tweedooden.. een gekwetste. De gebroeders Frans en Victoor Rum- baut en hnnnen neef Frans De Looze, gaan lavoiren met nen lichtbak. De jongens waren van Cherscamp. Pas aan gang zijn, op d'eigendommen van M. Droiy, ver scheidene schoten afgaan. De twee Fran sen doodelijk ten gronde stuiken, daar sterven, terwijl Victor aan den knie getrof fen voortvluchte, zijn vader ging verwitti gen. 't Parket was daar subiet op 't verzoek van de gendarmen van Wetteren die door vader Rombaut, nadat hij het vreeselijk schouwspel hadbestatigd, werd verwittigd. Als 't parket afkwam, stonden er wel 5000 menschen aan de statie te Schellebelle. De volkeren waren opgehitst. Een geluk dat Victoor zijn velolantaarn in den zak had, of bij had misscchien ook dood geweest. Een kogel was er op afgeschanfeld, en stak inde doos met carbuur. Wel wat is het lang geleden dat wij u gezien hebben, Roosbeken van Meire. Hoe gaat het in 't klooster. Eerste klas, Dageraad. Wij zijn er niet meer geweest sedert Polineken Ottoy dood is. En weeïge 't nieuws al.'tGerecht zou schij nen op d'hielen te zitten van de schurken, die daar over tijd 's nachts »n de woning gedrongen waren van de twee oude ge broeders De Boy, op Oostdorp. Dageraad heeft er ook nog over geschreven. Zij ?iin er van onder getrokken met rond de 2000f. en die brave menschen zijn altoos ziek van schrik. Zooveel te beter Roosbe ken. 't Gerecht moest ze eens goed onder handen nemen. Zie daar is nen almanak voor uwen Nieuwjaar. Met 't opene weer komen wij eens af. Nemna, dat zijn er nu een, in den zelfden jear, 't oud Berbneken van Hof- stade is daar nu ook. Daarop moet nen pot kafé opgegoten worden. Entrez Roos- iicke en Berbneken. En 't Hofstade wat nieuws Geen M. Dageraad, maar ik kom met de kopplementen van uwe trouwe le zers, die mij doen vragen om maandelijks den Burgerlijken stand van Hofstade over te nemen, Wij en gaan niet veel uit en de helft van Hofsta is van de jaar getrouwd en wij weten er niets van. 't Zal gedaan zijn. 4. Mengelwerk van De Dageraad Queensborn, sprak Soutwark met ernst, ik heb een schrikkelijk voorgevoel. De bode van den hoofdman Rinaldi kan elk oogenblik terugkeeren. Wat zal er ge beuren, als hij met feege handen komt, wat, als Remballin niet daar was Gij maakt u zonder reden bekom merd, Soutwark. Hij heeft tijd genoeg ge had. Hij is in Athene en wacht üaar slechts om met Rinaldi in aanraking te komen. Maar indien hij een oponthoud ge had heeft Ik heb een schrikkelijk voor gevoel. Als hij eens ziek geworden was Er bestaan zooveel mogelijkheden... Laat er ons in 't geheel niet aan den ken, onderbrak de graaf. Hopen wij het beste, Soutwark. Er is iets gebeurd ofRem- baltin is in Athene, ofwel heeft hij al te veel gehoopt, dat de soldalen ons verlos sen zouden, in dit geval kan zeker het ergste gebeuren. Rinaldi is een duivel in menschengedaante. Hij zou ons met hel grootste genoegen onze ooren afsnijden en ze naar Engeland zenden. Ik ben wel niet zeer ijdel, voegde hij met gedwongen scherts erbij, maar mijn paar ooren zou ik toch|niet gaarne gescheiden zien. Een paar meen ik, dat noodig is om de mensch schoonheid en waarde te geven. Ik ook, voegde Soutwark daarbij, maar ik vrees, dat ik eene der twee zal ver liezen. Als wij heden verminkt werden en Rembaltin kwam morgen aan, dan zou ik mijne gewaarwordingen niet in woorden kunnen brengen. Op dit oogenblik trad Rinaldi uit zijne weelderig ingerichte cel en vroeg aan La- Wij zullen onze vriend de sekretaris daar eens over aanspreken. Doe nog een praat je, en drinkt nog een potje, zeje brave menschkens. Ik moet voortgaan of Dage raad en geraakt niet compleet." Wat eeneonnoozele tuit was dat nu? Een meisje van Leasen, sprong Dinsdag achternoen te Geeraardsbt rgen in den Den der. Gelukkiglfjk kwam daar nen boot af gevaren. en 't personeel ervan haalde er de sloor uit. Zijdeed al het mogelijke om uit d'handen te slibberen en toch te ver drinken, maar 't waren kloeke kerels en z'haalden ze op zand. Als 't dan uitkwam was zij met den maandag gaan dansen en was vervaard met den nacht naar huis te gaan uit vrees van eene knokkeling. Hulde aan M. Jozef Van Ghysegem voorzitter van den fabriekraad onzer St- Jozefskerk, die komt vereerd te worden met het Burgerlijk kruis van 1' klas. Onze beste heilwenschen Wat dat er in de wereld toch alle maal omgaat. Te Barcelona stierf er eene oude, rijke, kreupele madam of mam'zel. Alvorens te sterven maakte zij aan hare erf genamen bekend, dat zij eene som geld van kant had gezet die moest verdeeld worden onder al de manken, kreupelen of geminkten die naar hare begrafenis zouden konALEr waren er niet minder dan 250. men 3CnTljft ons dat het comiek was om zien. 't Moet iets geweest hebben lijk Tho mas bruiloftfeest, die zoo gezellig nog ver toond werd tijdens ons bezoek tc Welle, door den vriend Frans De Bruyn. De bruid al met haar sling.-rbeen Die sloeg honderden een. De moeder met haar schceve zij Die deed er honderd bij. En Thomas die van r.chter stond Al met zijn kwakkelk.... Die riep ach vrienden blijft wat staan 'kEn kan e kik zoo zeere niet gaan. Wij hadden dienen corlège funèbre wil len zien over 't straat slingeren. Ja en 't schoonste van al. iedereen wordt daar met 't muziek begraven, en 't ging zooverie als de muzikanten er acht op sloegen, dat zij geene maat meer konden houden. Een Dendermondenaar zegt ons dat de wevers inde Van Duyze stad meer win nen als in deze van Dirk Martens. Wij vra gen aan die twee standbeelden ons eens zoohaast mogelijk de wederzijdsche tarie ven te laten geworden. Er zijn veel zieke menschen. De Ziekefondsen worden het gewaar. Spijtig van den maatregel door de stad tegenov r die edele inrichtingen, waar men de werkman het bedelen afleert, waar men hem sticht, waar men hem beschermt tegen nen heclen hoop bazar die hij anders zou te verduren hebben. Spijtig dat die 1000 fr. in 't budget niet staan, 't Voorstel van M. De N iyer, meer geven als men heel 't ge zin zal assureeren is nen uitvlucht, om de zaak op de lange baan te schuiven. Spij tig, spijtig, dat de afgevaardigden van den Werkmanskring daarniet zijn tegen opge komen. 't Was er door, losdoor. 'I En is maar dat men er zich in Erembodegem doorslaat. Zondag gepas seerd was het de jaarlijksche sargedee- ling vr»: M. Notaris De Saedeleer, aan de 500 leden van 't Ziekenfonds, 't Was eenen feilen optocht, met 't muziek aan 't hoofd, 's Anderdaags was het 't feest der melkerij. Eenieder is er tevreden en kontent over den goeden gang der zaken. Maar nu moet dé Pompon van alles nog komen De tooneelvertooning van de Vakvereeniging. Mannen van Aalst, Erembodegem springt u voorop tooneelgebied. 't Wordt tijd dat de rols worden aangeleerd. 't Aalst staan de Bergemeerschen voor den derden keer onder dezen winter. Pluvioso 't heeft al veel geregend ook. Zou/t gouvernement beginnen mee te spannen met onzen Gemeenteraad, de sub sidien voor de Onderlinge Bijstanden ver minderen van jaar tot jaar 1909 is voor vele maatschappijen opnieuw nog vermin derd. De Provincie houdt haren stand. Men zou malgré met den arrondissementsbond eens moeten bijeenkomen, om die kwestie te bespreken en tegen te protesteeren. Daarmee peinzen wij op't gewestelijk ver cros, of de bode er nog niet was. Deze antwoordde met neen. Reeds lang had hij terugmoeten zijn, sprak de hoofdman eri plooide de wenk brauwen. Ik kan niet begrijpen, waarom hij zoo lang blijft, of hij moet dom geweest zijn, om in de handen der soldaten te val len. Nadenkend ging Rinaldini met gekruiste armen op en neer, en wierp nu en dan een ongeduldigen blik op den ingang. Plotse ling werden zware, snelle schreden in 't buitenste hol hoorbaar en in 't volgend oogenblik verscheen de bode. 'tWas de luitenant der bende, Rinaldini's broeder en vertrouweling. Nu, vroeg de laatste. 't Staat slecht, sprak deze. De En- gelschman is niet in Athene aangekomen. Niet Wat beteekent dat ?vroeg de hoofdman toornig. Geven de Engelschen zoo weinig om lichamelijke schoonheid Achten zij het verlies hunner ooren zoo gering Neen, dat zal eene dwaling zijn. Gij zijt in 't juiste hotel geweest Ik ben in iedere herberg en ieder ho tel van Athene geweest. Ik ging vermomd naar 't consulaat en nam daar inlichtingen. Kapitein Rembaltin is niet aangekomen. Dan, bij den duivelwil ik ook mijne wraak voldoen, al moest ik het losgeld daarbijinschieten.riep Rinaldini. Misschien denken zij dat ik mijne bedreiging niet zal uitvoeren en hij lachte duivclsch. Maar zeg mij eerst wat nieuws er is in Athene Men spreekt er van, dat heden de termijn verloopt, en voor de gevangenen geene hulp daar is. Er heerscht eene vree- selijke opschudding onder 't volk De troe pen doorloopcn het land mijlen zuidwaarts van ons Ga zitten, luitenant en schrijf twee brieven, die de beide ooren moeten bege leiden, neen, drie zijn er, want wij mogen den trouwen bedienden van den graaf niet vergeten. Zend de bloedverwanten der ge vangenen mijne groeten bunne adres- bond. Hoe zit het daarmee El dormente? Slaapt het I.ede, Schendelbeke, Aalst, Kerkx- ken, dank voor uwe menigvuldige bijtre dingen deze week. Propagandisten, voor uit met stalen moed voor onzen Dageraad. Wij verwachten ook tijding van Fons en Placied. Hoe stellen ze 't daar boven Pa rijs. Goed aangekomen? Een nieuwsje dees week hé mannen. Komt Dageraad goed en regelmatig toe? Hoe vindt ge 't nieuw formaat Belofte maakt schuld, wij wachten nen brief Van deze onz' vrienden die w'nebben zoo lief. Wij vragen gezondheid, voor Eons en Placied, En veel complimenten van mij... Siegfried. Jan, de komeet van Halley*komt af I Wat is dat voor iets? Dat is eene steertster, die sedert 1835 niet meer te zien geweest heeft en die nu weder te voorschijn komt. Wel, van 't jaar 1835 al weg, waar was ze naartoe Ja, man zij was aan 't draaien en loopen, aan 't loopen in de piste met de andere sterren en met onze aarde rond de zon. En die heeft nogal een wegsken af te leggen. Want, ik verzeker u, zij loopt nog wat zeerder als de' beste velorijders... De deze heet van Halley, omdat de Engelsche sterrekundige van dien naam, in 1705 voor de eerste maal heeft uitgerekend hoeveel tijd ze noodig heeft om haren tQCht rond de zon te doen. En ik verzeker u dat zulke rekeningskens met millioenen en milliards kilometers precies op geenen dag uitge maakt zijn. Overjaar, in 1909, op den 11 September, was die komeet nog 522 millioen kilome ters van ons verwijderd, en in Mei, 18 of 20 Mei, kan het gebeuren dat ze op ons loopt. 't Is maar 't kan gebeuren zeker is het niet. En God bewaart er onze aarde van. Want een schok met zulke steertster zoude misschien nogal ongelukken en brand kun nen teweegbrengen. Brandt ze, die ster? Er is toch gaz in die brandt en van daar haren steeri. Maar 't schijnt dat haren steert aan 't verkleinen is, als ze den eer sten keer werd gezien in 1066, meenden al de menschen dat het einde van de we reld gekomen was. Zoo verschrikkelijk was ze en zoo klaar en lichtgevend. Ge moet weten in de jaren 1000, meen den de menschen, naar eene verkeerde uit legging van eenen takst uit de H. Schrif tuur, dat het laatste oordeel moest komen met zijne verschrikkelijke plagen. En opeens ziet men door den hemel dat vonkelend vuur snellen 1 O zeker, 't was de laatste dag't Was de vuurregen. Ie dereen sprak zijne biecht en deed boet vaardigheid. Later nog bleef het verschijnen van de kometen in zoo wonderen vorm soms, voor de bijgeloovige lieden een zeker vooi- teeken v;:*i jgm^e rampen, bloedige oor logen of verscv.riKkelijke plagen. Dat bijgeloof is op onze dagen nagenoeg verdwenen. Om Groenten en Fruit te bewaren en te ontdooien. Het bewaren van groenten wordt eene ware nijverheid in Duitschland. Men moet droogen om te bewaren. In de droogerijen verliezen de vruchten 90 p. h. water. Eens gedroogd en in warm water gedrenkt wor den ze weerfrisch. Zoo kan men in Duitsch land, op een tijdstip dat ze zeer schaarsch zijn, voor een klein prijsken de schoonste kooien, wortels, spruiten, parei, spinazié, erwtjes koopen, 't Schijnt dat die droog- machientjes weinig kosten. Wie begint dat hier? 't Is eene winstgevende zaak. Versteven groenten ontdooit men in koud water met 'n greep of twee zout in. Geen warm warm water of alles is kapot. Moederkens, onthoudt het 1 sen zult gij in de zakboeken vinden en schrijf hun, dat ik 't losgeld voor iedere gevangene op 't dubbel gebracht beb. De iuitenant haalde pen, papier en inkt, ging zitten en schrief. Dat is klaar wat meer vroeg hij na eene minuut. Schrijf hun, antwoordde Rinaldini, dat, als de betalingniet binnen eene maand volgt, ik het andere oor en eene hand zal zenden, en de andere lichaamsdeelen ach tervolgens, zooals ik heb beloofd, volgen zullen en eindelijk 't hart aan de beurt zal zijn. De luitenant schreef. Nog iets anders vroeg hij. Neen, ik zal het teekenen. De hoofdman nam de plaats in van den luitenant en plaatste zijn naam onder het schrijven. Schrijf dit nog eens af voor bij 't an derekastje, zeidehij. Allessandros.de kast jes De aangesprokene bracht twee houten kastjes, met boomwol gevuld. De brief werd afgeschreven en ook dit afschrift door Rinaldini onderteekend dan keerde hij zien tot de beide gevangenen. Mij dunkt, dat de ooren van een En gelsche lord weinig waarde hebben, sprak hij spottend. Hebt gij een bijzondere vriend mylord, wien gij de uwe zenden wilt Gij denkt toch niet de afschuwelijk heid, waarmede gij gedreigd hebt, uit te voeren, sprak lord Queensborn. Gij weet dat ik mijn vriend schreef en een wissel bij den brief voegde. Hem moet iets overko men zijn hij moet oponthoud gehad heb ben maar wanneer hij heden nog niet in Athene is, moet hij morgen of overmorgen zeker aankomen. Wacht nog eene week. Geen dag, geen uur meer Wij willen iederen penning van 't los geld betalen. Het geld is op wegriep Soutwark. In 's Hemelsnaam, hebt nog een of twee dagen geduld Rinaldini lachte spottend. Paulhan, de vermaarde vlieger heeft deze week nog eens doen zien dat hij petje is hi| heeft nameliik te Los- Angelos, in Amerika, eene vlucht ge daan van35 kilometers, op eene hoogte van 6oo meters; dit waagstuk werd afgelegd in 33 minuten. Zijne vrouw zat bij hem in zijn machien. Die volgt inderdaad de geboden van der. huwelij ken staat oreral haren man volgen, zelfs als hij in de lucht vliegt. Voor het assisenhof van Reims, in Frankrijk, is donderdag het proces opgeroepen, ingespannen door de god- delooze onderwijzers tegen kardinaal Lu^on, aartsbisschop van Reims. Zijne misdaad bestaat hierin, dat hij den herderlijken brief tegen het goddeloos onderwijs heeft mede onderteekend... Gansch de zitting van donderdag werd ingenomen door de pleidooi van den advokaat der onderwijzers. Vrijdag was het de beurt aan den prelaat. 0111 het woord te voeren, en naaien zal zijn advokaat de zaak pleiten. In de franscne kamer heeft men dees week een zaagske gespannen over 't onderwijs... In Frankrijk wil men alles op den goddeloozen leest ge schoeid hebben, en men valt er langs om meer in de laberenten. In het hof van Serbië is daar 'ne zekeren prins Georges, die zich niet al te wel gedraagt, bijzoover dat den ko ning van zin is er zijn hand af te doen en dat ventje te laten flotten... Kadé had voor 400,000 fr. schulden gemaakt en den koning weigert die te betalen... Wat zullen wij ervan zeggen Elk huisken heeft zijn kruisken, en de grootste kruisen rijden meestal per voi- tuur. Woensdag morgend is teConstan- tinopel een geweldige brand ontstaan in het parlementsgebouw; het vuur was ontstaan door het springen eener kachel in 't senaat. Heel den perdominum is de prooi der vlammen geworden. De turKSche wettenmakers kunnen nu een tijdje in vakantie gaan Het gaat er in sommige distrikten zeer hevig en de kiezing heeft tot hier toe opmerkenswaardige uitslagen op geleverd. Er moeten daar 670 vertegenwoor digers gekozen worden en de stemming duurt er verscheidene dagen. Dijnsdag waren er reeds gekozen 43 Unionisten, 37 liberalen, 3 socialis ten en 5 Ierlanders. Men voorziet er een ferme achteruit gangder liberalen en eene onzeggelijke nederlaag der socialisten. De Unionisten hebben eene aanwinst gedaan van 235,246 stemmen, tegen de liberalen 38,387 en de socialisten 7,875. Zooals men ziet, is het verschil in het oog springend. Woensdag was de uitslag alsvolgt 155 Unionisten, 130 liberalen, 25 socia listen en 47 Ieren. Door Unionisten moet men verstaan behoudsgezinden doch er zijn daar leden van alle gezindheden bij, katho lieken, liberalen, protestanten, enz.. Ze dragen enkel dien naam, omdat ze voor het behoud zijn van Engeland met Ierland, terwijl de oude liberalen aan Ierland eene eigene regeering zou den willen toestaan. Vroeger hadden de liberalen eene ontzaglijke meerderheid in de Kamers, doch deze is nu ferm aan 't dalen. De laatste telegrammen van donder dag luiden alsvolgt Zijn tot hiertoe gekozen 151 Uni onisten, 127 liberalen, 23 socialisten en 46 Ierlanders. Ik heb weinig met den hemel te doen sprak hij. Ik herhaal, dat ik nog om 's he mels wil, nog om wat ook, zal wachten. Uw vriend heeft drie maanden lijd gehad. Beviel het hem toen niet te komen, zoo zal dat ook in de eerste dagen gebeuren. Maar komen zal hij riep Soutwark in zijn angst. Wacht nog maar één dag. Geene minuut meer. Op kameraden bindt hen. De roovers stortten op de gevangenen, die in eenige minuten gebonden waren. Mijn zwaard, riep de hoofdman. v Het zwaard werd gebracht. Nu zult gij zien, hoe ik mijn woord houd, riep hij, en zijne oogen fonkelden en zijne anders zachte stem klonkhardenruw. Houdt 't hoofd van den lord vast. Zoo. De handen der roovers hielden Queens- born's hoofd vast, zoodat het in ijzeren schroeven scheen te zitten. Een chaos van zeldzame gewaarwordingen verdrong zich in zijn binnenste toorn tegen zijn vriend, verbittering tegen 't lot, een gevoel van vernedering en grooten angstdat alles stormde in hem. Zoo smadelijk geteekend te worden, scheen-hem erger dan de dood. Zijn vertwijfeld kampen had hem afge mat. In een soort van bewusteloosheid sloot hij de oogen, toen Rinaldini met op geheven zwaard en een vreeselijk uitzicht op hem toetrad. Op dit oogenblik kwam door den gang van 't buitenste hol een meisje, schoon en lief als een engelhare vlam mende oogen vlogen door de groote ruim te; in een oogenblik gaf zij zich rekening van den toestand, ijlde voorwaarts en hare stem klonk helder en zoetluidend door het gewelf toen zij ontsteld uitriep RinaldiniHalt III. De komst van 't jonge meisje in 't roo- STICHT1NG VAN DEN Op Zondag 16 Januari, te 3 uur namid dag, heeft de stichting plaats gehad van den Katholielieken Vlaamschen Bond van het Arrondissement Aalst, in de zaal van het Landbouwcomice te Aalst. Meer dan vijftig voormannen der Vlaam- sche Beweging, uit gansch het arrondisse ment, waren opgekomen £in hunne mede werking en ondersteuning te verleenen. Verschillende Vlamingen, 0. in. de Heer R. Moycrsoenbijgevoegd Volksvertegen woordiger, hadden zich laten verontschul digen en hunne volkomene toetreding aan gekondigd. De vergadering wierd voorgezeten door Dr Is. Bauwens, voorzitter van den Katho lieken Vlaamschen Oud-Hoogstudenten- bond van Oost-Vlaandren, Baron Lod. de Bethune, dd. voorzitter, bijgevoegd Volks vertegenwoordiger, en adv. Lod. Dosfel, uit Dendermonde, dd. secretaris. De heer DOSFEL, in een kranige rede voering, zette het doel van den Bond uit een. Zijn aanspraak wierd herhaaldelijk do r toejuichingen onderbroken. De geest- driit, waarmede de vergadering de gedach ten en voorstellen van den weisprekenden redenaar begroette, was het bewijs dat de stichting van den Bond beantwoordde aan het verlangen van geheel het arrondisse ment. Er werd overgegaan tot het bespreken der standrcgclen; eene lange woorden wis seling ontstond tusschen de HH. L. Dosfel; Dr Bauwens, baron Lod. de Bethune, adv. Eug. Bosteels, P. Van SchuylenbCrgh en N. Heyndrickx van Aalstadvokaten L. De Cooman en De Clercq, Dr Van der Haegen, van Ninove; Dr Rubbens, van Lede; E. H. De Wolf, van Denderleeuw; Hoogleeraar Van Hecke, van Soltegem; Vine. Van Bos- suyt en Jules Pieraert, van Geeraardsber- gen; Dr Jacobs, van Nieuwerkerken; Hugo Van Wilder, van Denderwindeke; Th.Sonck, Gemeentesecretaris, Denderhautem en an deren. Het voorloopig Bestuur wierd volgen- dcrwijze samengesteld Eerevoorzitter, Dr Is. Bauwens; Voorzitter, Baron de Bethune; Schrijvers, adv. Eug. Bosteels en N. Heyn drickx. Verders wierden als afgevaardigden bij het voorloopig bestuur aangeduid de HH. Dr Van der Haegen, voor het kanton Nino ve; Vincent Dierickx, oud-volksvertegen woordiger, vooi het kanton Geeraardsber- gen; ingenieur Albert Van Hecke, hooglee raar, voor het kanton Sottegem; Van Drics- sche, voorzitter van 't Davidsfonds te Her- zele, voor het kanton Herzele. Het hoofdbestuur is gevestigd te Aalst. De hierboven aangeduidde afgevaardig den hebben op zich genomen, elk in hun kanton te zorgen voor de werking van den Bond en het aanwerven van leden en maat schappijen. Een tweede algemeene vergadering zal plaats hebben einde April. De vergadering wierd rond zes uur, on der den grootsten geestdrift, met een kern achtige Vlaamsche redevoering van den Heer Baron Lod. de Bethune, gesloten. En wij, we dragen de overtuiging weg, dat de Bond zal zijn een degelijk iets, dat zal willen wat is recht, en winnen wat het wil. Op Maandag 24 Januari 1910, te 6 ure 's avonds, in Stadsschouwburg en Liederenavond te geven ter gelegenheid van de Prijsuit reiking der Stedelijke Muziekschool. Te oordeelen naar het programma, be loofd het eene puike feest te zijn. vershol werkte op de bandieten zoowel als op de gevangenen, als het verschijnen van een engel. Op den klank der lieflijke, hel dere stem, keerde de hoofdman zich ver schrikt naar den ingang, maar hield nog altijd het zwaardopgeheven;in zijne oogen lag schrik, verwondering en verwarring. Ook lord Queensborn sloeg verschrikt de oogen op, en mijnheer Soutwark, Bragg en de roovers aanschouwden de zeldzame verschijning. Zij snelde ras en zonder gerucht tot mid den in de groote ruimte en bleef staren in den vollen gloed van 't vuur, slechts op eenige schreden van de groep af, waarop voor haar binnenkomen aller oogen ge vestigd waren. Zij was pas twintig jaar oud, teer en slank als een palmboom, met sierlijk trots opgeheven hoofd waaraan een stroom goud blond haar op den blanken hals nederviel, en met een wondervol schoon gelaat, waar op met betooverende goedheid eene uit drukking van geest- en zielenadel verbon den was. Hare diep blauwe oogen glansden met een edel vuur, hare half geopende, teeder gevormde lippen, die eene rij hel derwitte tanden lieten doorschemeren, tril den van ontroering. Zij was in Grieksche nationale kleeder dracht, en had Grieksch gesproken, maar toch scheen zij niet van Griekscheafkomst. In haar wezen en haar gansche verschij ning lag iets, dat ajn lord Queensborn en mijnheer Soutwark de overtuiging gaf, dat zij van Engelsche geboorte en van edel bloed moest zijn. Zelfsin dit oogenblik van groote opgewondenheid viel 't niet te mis kennen, dat zij eene voorname opvoeding had ontvangen en zeer beschaafd was. Gij hier riep Rinaldini dit, toen hij van zijne erbazing terug kwam. Gij My lady. Ja, ik ben hier, antwoordde 't meisje dat nu wit als eene lelie was, maartoch nog moedig en vastberaden, hare groote oogen zonder vrees op den roover vestigde.

De Dageraad | 1910 | | pagina 2