Stoomkoffiebranderij Spcorwegnieuws Plaatselijkheden M AA LST AAN DE BOUWERS Wwe De Kegel-Corael ERNSTIG ZIJN Alle soorten koffie Koffie met Premiën De Passiespelen MONSTER-TOMBOLA Eene kwaal van den tijd Alf. Yolckaert en Zuster De Stoof De Gheestraat BIJ DE HOUTMARKT Benoemingen. Aalst-rtijlbeke Boerenbond-riijlbeke Okegem Onze Groensels en ons Fruit in Engeland. omliggende larisloids, sfieslitj Ailst a Osslrekra Erkende Onderlingen-Bijstind-Sdiatschappij Politieverordeningen op de Yastenavonddagen ZOKKEN met zooien j de Wed. DE KEGEL-CORAEL bij Te koop C. PANNEMAN Kamers te huren SNIJ LESSEN, 5abrielli Transitu uw Kunstglaswerken G. COFFO, HON. TA.LHE GROOT MEUBELFABRIEK Huis Jean LIMPENS Sranslsthnlml (Pratitnat) ilASÏ. biussQiScscstuat, Handel in Sigaren en Sigaretten Magazijn van SCHOENEN in allen aard Dal wil nu toch niet beteekenenalle dagen en gansche dagen met een stuur, droef gezicht loopen, waar nooit een lachje op speelt. Dat wil nog min beteekenen dat alle scherts, alle luim verboden is of uitge sloten. Maar ernstig noem ik dezen, die aan eene zaak van belang en beteekenis zijne gedachten' kan wijden. En ik kan niet gelooven dat het men- schenleven eene beuzelarij is, waaraan men zoo weinig denkt mogelijk, welke men zoover mogelijk van zich afsmijt, om de welke men noch last noch zorg verdragen wil. Hetmenschenlevenvan het laagstestand- punt uit, beschouwd, is toch het onderhoud van leven, de ontwikkeling van lichame lijke en zedelijke krachten, de voortzetting van het menschdom, de voeding, de op voeding, de plaatsing van kinderen. En als wij, kristene raenschen, daarbij voegen dat wij eene ziel hebben, onstoffe lijk, eeuwig wezen, geschapen naar Gods evenbeeld, en geroepen tot het volkomen geluk hierna, dan zeg ik dat het leven eene heel ernstige zaak is, die waardig is ons bezig te houden, onze aandacht te verwekken, onze berekeningen gaande te maken en onze zorgvuldigheid op te wek ken. Plicht is het dan voor iedereen van het leven ernstig op te nemen. Geprezen de werkman en burger, die met nabedacht en uit overtuiging, werken en strijden om hun lot te verbeteren door eerlijke en doelmatige middelen, die be zorgd zijn met de opvoeding van hunne kinderen, die er willen kloeke, verstandige, handige arbeiders van maken. Geprezen de rijkë en de edelman, die zijn geld en goed, zijnen naam en persoon ten dienste en ten bate stelt voor eene ver hevene zaak, voor eenen edelen strijd vuor het goede; die medewerkt aan de verhef fing, de opbeuring van ons volk, aan den bloei van kunsten en wetenschappen, aan den vooruitgang van handelen nijverheid. Dat zijn ernstige mannen. Helaas moest ik in onze huidige maat schappij eens de steden en dorpen door- loopen en iedereen maar eens in zijn bin nenste bekijken, en in zijn uitwendig doen .en laten, over hoevelen zou ik niet moeten verachtend uitroepen Lichtzinnig Ik zeg overtuigd «in de mate dat nu sommigen aan sport doen, is het onmoge lijk hen nog ernstig te heeten. Ik wil echter niet doorgaan als vijand van sport, wel integendeelik mag over mijn zeiven die getuigenis neerschrijven ik ben sportliefhebber. Doch ik voeg er onmiddellijk bijsport moet bijzaak blijven cn geen hoofddoel. En ik sluit geene enkele gedaante van sport uit. Ik ken werklieden die veel meer zullen bezig zijn met... redetwisten over den uit slag van eenen baankoers dan over den uitslag van eenen loonstrijd of over de slechting van een arbeidersgeschil of over den vooruitgang van eene beweging tot lotsverbetering. Ik ken jongelingen van 20—22 jaar, die de kleinste bijzonderheid van een cours- maÉhien kennen en die niet eens het ge dacht of de goesting hebben van hun werk- machien eens na te zien in de fabriek. En dat te veel keur ik af, en ik zeg er van dat kan niet samengaan met den ernst van het leven. Sport is goed en prijsbaar als ontspan ning van geest en lichaam, als vermaak, op tijd en stond en met mate genomen. Maar sport en zijne aangelegenheden mag onzen geest niet zoo innemen en be zig houden, dat alle andere zaken onbe dacht voorbijgaan, dat wij aan niets anders belangstelling toonen en dat wij het leven, het ernstig menschenleven schijnen te ver- waarloozen. Jef Gasselman. De stoof is wel een goede vriend En wordt vin ieder zeer bemind Vooral bij winterdagen, Als ons de koude wel eens nijpt, En ons bij neus en ooren grijpt, En dikwijls eens doet klagen. Als koude onze hand en voet, Des winters wel eens trillen doet, En schijnen wel eens half vervrozen Dan gaan wij zonder lang vertoef Ons nederzetten bij de stoof, Wier kaakjes staan te blozen. Des winters is het koud cn guur Men kan niet leven zonder vuur In zijne stoof te maken. Daarvoor is ze een goed gerief Ik min haar teer ik heb haar lief, Terwijl zij is aan 't blaken. Wat is het aangenaam en schoon. Als wij, in eenen cirkelkroon Zijn rond de stoof gezeten. Des avonds wordt er iets vertelt, Een grapje, of van eenen held Dat men niet kan vergeten. De stoof bezit een goede faam Het is altijd zeef aangenaam Bij haar een pijpje smoren Dat maakt demensch zeer welgezind Het stoofken is allemans vriend Als men het maar hoort gloren. De stoof een sieraad in het huis En staat zij er dus net en pluis Van onder tot van boven. Voor haar draai ik eens met plezier Een deuntje op mijn stramme lier Om haar te kunnen loven. Mijlbeek Jef Schockaert. FIJNE KOFFIE IN PAKKEN van 1 4 kilo en 1/2 kilo PRIJS-COURANT EN STALEN OP EERSTE AANVRAAG, GRATIS EN FRANCO j-A Vi. Zijn opgeroepen als voorloopige baan- werkers in Schaarbeek Van de Meerssche PicterVlierzele, Meert Gustaaf Erembodegem, Matthys Serafien Schellebelle, Duquet Jozef Erpe-Hoonegem Wijmeersch Philemon Erpe.Corthals Etniel Lede, Bayens Benoit Erpe, De Paepe Remi Ressegem, De Gols Victor Moorsel, Van der Eist Frederic id. De Wit J. B. Aalst, Van Gysegem Gust. Denderhautem, Van Ransbcek Frans Meldert, Van den Eynde XaveerKerkxken, Verleyzen Leopold Wel le, Van de Moortele Achiel Hofstade, Mat- thijsAmedée Denderleeuw, Clinckspoor J. Wanzele, De Neef Gustaaf Lede, Roelandt Alois Erembodegem. Is opgeroepen als voorloopigen bericht- drager te Brussel, (Voorgevelstraat), Effart Willem van Brussel. De Cock Jozef van St-Lievcns-Hautem is aangenomen als kandidaat brievendra- ger aldaar. De heer A. Cartuyvels, leeraar aan het college van O. L. V. van Vrede, komt als bijgevoegd leeraar genoemd te worden in liet koninklijk Atheneum van Elsene. De heer Eibers Eugeen van Aalst, is aan neembaar verklaart tot de bediening van ordeklerk. Maandag den 17", feestdag van St-Anto- nius was 't feest voor onze veeverzekering uit Mijlbeke De Vereenigde Landbou wers Om 9 uren was de solemneele mis. Om 1 uren was het tafel bij Callebaut uit de Langestraat. En ik.moet het zeggen, wij hebben er heel content geweest, 't Was er zoo goed dat wij er lang blijven zitten zijn. En wat dat ik ook moet zeggen, dat wij heel content zijn van ons bestuur zij doen flink hun werk. Er zijn nieuwe machienen gekocht, waarop dat deze die ze gebezigd hebben, nijgstoeffen. 't Was spijtig toch dat de Baron de Bethune daar niet kon zijn. Hij moest naar Gent gaan. Die volksvriend is altijd willekom bij ons. En de Onder pastoor was er ook niet, die mag er ook nog zijn. Allo mannen 1 't Zal de naaste maal nog beter zijn. Rieksken. Dat is nu eens nen bond die bloeit. Maar met zulk goed en wijs bestuur van deftige boeren, met zulken voorzitter en den ieverigen sekretaris A. De Loose, moet nen bond vooruit, willen of niet. Verleden jaar waren er 115 leden, en zij hebben een aankoop gedaan van 316.740 kilos waren. De onderpastoor heeft mij eenige cijfers beloofd over de Raiffeisenkas. Die gaat ook wonderwel vooruit. Eenige werklieden uit deze gemeente vragen toelatingte bekomen desmorgends in Okegem trein n. 2653 te mogen nemen, alsook in Denderleeuw n. 2988 die om 6,21 uren voor Brussel vertrekt Zij vragen ook dat men op den goede rentrein n. 6182 die zij des avonds in Den derleeuw nemen voor Okegem, van in Aalst de stoven zouden branden in plaats van te Denderlêeuw. Wij hebben met veel genoegen deze vraag gestuurd aan den Heer Helleputte en hem vriendelijk verzocht deze zaak gron dig te willen onderzoeken. Wij hopen wel dat onze vrienden uit Okegem zullen voldoening bekomen. Alle jaren vermeerdert onze uitvoer naar de Engelsche markten, voornamelijk naar Londen, Volgens een hoog beambte uit het ministerie van landbouw, beloopt onze gemiddelde uitvoer van groensels en vruch ten jaarlijks 350,000 pond sterling. Ons land kan nochtans nog meer uitle veren, want niemand is zoo goed gelegen, heeft met de Britsche eilanden zoovele en zitlke goedkoope verkeermiddelen. Men verwijt onze kweekers dat ze niet genoeg meegaan met de Engelsche ge bruiken. Het inpakken en uitlezen der Bel gische gewassen laat voel te wenschen. Behalve voor de druiven en de perzikken zijn aan de verzending onzer vruchten ern stige verbeteringen noodig. Er bestaan nog andere leemten. Dc geest van orde cn me thode ontbreekt te veel bij ons volk de Engelsche koopmansgewoontcn en han- delsregcls worden te veel over het hoofd gezien. Sommigen bederven onze oude faam van eerlijkheid en deftigheid, wat ons het vertrouwen der koopers doet verliezen. Boerkens, waakt en past op uw banden! Dc minister van landbouw geeft u nut tige wenken. Onze mededingers zijn voornamelijk Frankrijk en Holland. Wij staan maar aan 't hoofd voor de appelen en de druiven. De omstreken van Aalst zijn bezonder wel geschikt oTn er dë hof- cn tuinbouw te ontwikkelen. Wij zijn dankbaar aan den heer Minister, hier eene tuinbouwschool te hebben gesticht. Wij hopen dat Aalst een der bijzonderste centrums zal worden van voortbrengst van legumen en fruit, welke altijd in Engeland aan winstgevende prij zen kunnen uitgevoerd worden. Nooger Ouderwijs Voor b<t Volk O Voordrachten met Lichtbeelden te houden in de Feestzaal van hetLand- bouwershuis, Keizerlijke Plaats, Aalst, telkens om 7 i/2 ure 's avonds stipt. Maandag 24 Januari. Het Noorden van Spanje, heer Adv. Eug. Bosleels. Maandag 7 Februari. Naar den Noordpool, heer J. Goethals, stadsborWkónfüge. Maandag 21 Februari. De l.'obrueders Van Eyck E. H. Steyaert, aalnioezero.1 derPupillenschool. Maandag 28 Februari. Aalst, heer Th. De Becker, leeraar aan de Staatsmiddelbare School. Voorde personen die Reen deel maken van Davidsfonds, is de ingangprijs 0,50. Men kan ook kaarten bekomen aan 2 fr., voor al de Voor drachten. Op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21 en 28 Maart, in den Katholieken Werkmanskring van Aalst. DE GEWEZEN WEESJONGENS met de RoedkeurinR der bestendige deputatie van den provincialen raad, en der Gemeente- overheid, ten voordeele barer Onderl. bijstand kas, het stichten van een Invaliedenfonds en eene LiefdadiRheidskas. GROOTE PRIJS 1000 FR. en andere Reldprijzen. Bovendien een groot ge tal nuttige en kostbare voorwerpen. Priis per lot10 centiemen Het is toegelaten verkleed en gemaskerd zich te vertoonen des Zondags, 's maandags en 's dinsdags der vastenavondddagen, alsook den opvolgenden Zondag telkens tot middernacht. Het is verboden aan de gemaskerden wapens of geluigNwaardoor zij iemand kunnen hinderen of be- zeeren; vermommingen te gebruiken die de zeden of godsdienstige overtuigingen zouden krenken mili taire of geestelijke kleedcren aan te trekken ge sprekken te houden, liederen le zingen of druksels uit te deelen dewelke iemands eer of de goede ze den zouden kunnen kwetsen. Alle gemaskerde of verkleede persoon zal, op het eerste verzoek van een politiebedicnJe, dezen moe ten vergezellen naar het politieburcel om zich al daar te laten kennen, en de Inlichtingen te geven die hem zullen gevraagd worden. Het is uitdrukkelijk verboden aan eenieder zeden- schendende of ontuchtige liederen te zingen De Burgemeester der Stad Aalst verwittigt liet publiek dat het verkleeden en maskeren slechts toe gelaten is op Dinsdag 8 Februari a. s. tot midder nacht. De politie is gelast met de strenge uitvoering op dien dag van het reglement op het ophouden vap herbergen de politiestrafien zullen kunnen treffen de personen die na céanur's morgends van den vol genden dag zich bevinden in huizen waar incn drank schenkt. Aalst, den 17 Januari 1910. De Burgemeester, M. L. Gheeraerdts. Eene amerikainsche dame werd d>v>r vijf jongelieden bemind. Daar rü niet wist welktn te nemen, gaf haar iemand den raad, in het water te springen en met dengene te trouwen, die haar zou redden. Zoo gezegd, zoo gedaan. En op zekeren dag sprong zij in het water. Vier der minnaars dui kelden haar achterna. Toen dc- amerikaauschc nu met hare vier vu rige vereerders terug op den kant gebracht was, kloeg zij weer, dat zi| nog altijd niet wist wel ken te nemen. Wel, sprak degene die haar den eersten raad had gegeven, de vier andere zijn nat, pak nu den droge En zij deed het Zeg, vrouw, sprak Hannes, 't is nu al een half uur dat ik naar mijnen hoed zoek; weet ge dan niet dat ik naar eene begrafenis moet Een oogenblikske, man, laat er mii, om Godswil, toch eerst de patatten uit doen. 'k En weet niet hoe dat komt, maar als mijn vriend Sissen eens aan 'l woord geraakt, weet hij van geen uitscheiden. Da's gemakkelijk te verstaan, vriend, als gerekening houdt v.m het weinige dal hij thuis te zeggen heeft. Die eene vrouw neemt om hare schoonheid, koopt eene noot om hare schelp. MARKTCN AALST, zaterdag Eieren de 25 2,75; boter 87 tot 99; aardappelen 6,00 k 6,00; viggens 60 k 70 't koppel; Ajuin per 100 kilos 7,50; roomboter 2,80 de kilo. VEEVOEDERLijnkoeken 23,00. Kool zaadkoeken 19,25 (per wagen). Lijnzaad- meel 22,75. Katoen meel 24,00. Gruis 13,75 Lijnzaad voor voeder 40,00. ANDERLuCHT. Varkens te koop ge steld 2826, aanfr. 0,98 tot 1,14. Beesten te koop gesteld 2307. Ossen, aan fr. 0,78 tot 1,00 stieren 0,60 tot 0.88 koeien. 0,52 tot 0,78. Kalveren te koop 986, fr.0,90 1,05 1,20 Gent, markt van 15 tot 21 Jan 174 ossen, 0,64 k 0,88. 129 koeien 0,54 k 0,80. 165 kalveren 1,10 1,33. 1179 var kens 1,00 k 1,20. De bestkoopste gevlochten zijn te bekomen, in alle kleuren Kapellestraat, 10, Aalst PRIJZEN Voor mans 1,95 fr. het paar; vrouwen 1,60; filletten 1,30; kinderen 1,05; kleine kinderen 0,95. Kindervoituur met twee plaatsen, winteren zomerkap, wielen met nieuwe caoutchoubanden. Zikh te wenden bij Alfred Meert, Denderhautem. te bekomen, van groote afbraak voortko mende een overgroot getal oude holland- sche pannen, ouden steen, arduinc dorpels, deuren en ramen, plancher, brandhout enz. Zich te bevragen bij HOVENIERSTRAAT 41 AALST in een huis te midden der stad, nabij dc Groote Markt. Te bevragen ten bureele. Liefst onderwijzers of gepensionneerden. is zekers dit groot getal van maagziekten» welke men te recht denkt te moeten tocwijten aan de vervalsching der /oedingstotTen. Daarom roepen wij nogmaalsde aandacht on zer lezers op de vervalacningen van de gekende gezondhcidslikeur Elixir De Kempenaar waai- van de stop en capBule den naam Jacques Net fa Anvcrs moet dragen en op het etiket den titel Elixir De Kempenaar inoet voorkomen De algemeene snijlcssen die eertijds in de kost school der Damcn van Maria gegeven wierden. aan juffrouwen die zelfs geene leerlingen waren van gemelde school, zullen voortaan gegeven worden ter Vrijheidstraat, 39 Aalst, den dijnsdag eiker week aan 12fr. de drie maanden. Patronen op maat aan geringe prijzen De afzonderlijke lessen op aanvraag «an 1 50 ENCADREMENT V T R A U X DA R 7 Bijzonder werkhuis van alle soorten van glas in lood en koperin alle kleuren en stijlen. Alles -wordt er zelf afgewerkt. Huls van goede bediening. Kerkstraat 26 AALST. L/CfXr Marq c depnsee I G< deposeerd mark LA Gi.<VNEIJSE DE ZANTSTER Bijzonder groote keus van alle soorten meubels stoelen, zetels, spiegels, snij- en draaiwerk. matras sen, ressorts, In een woord al wat den meubelarlikel betreft. Gewaarborgd stevig werk en droog nottt. Prijzen bniten aüe ccncurcntle. HUIS VAN VERTROUWEN 6. KIECKENS-REMORY Nieuwstraat 60. AALST Specialiteit van wolle sargiitn. Bijzonde- te lage prijzen voor voortverkoopers. Huis van Vertrouwen, gesticht in 1875. Prachtbottienen van alle maaksel. Bijzonderheid van Tumschoeisels en van Schoenen op maat. Getten. Footballschoenen en benoodigheden. Kapellestraat, 10, Aalst GALOCHEN in CAOUTCHOUC, merk La Balance Badschoenen, Gymnastschoenen, Fransche en Inlandsche Blokken Blokleeren in 't groot en in 't klein Zokken, Galochen met houten zooien. Herstelling van Galochen in Caoutchouc. MEN AANVAARDT ALLE REPARATIE

De Dageraad | 1910 | | pagina 3