Stoom koffiebranderij Spoorwegnieuws KANTPAPIER Het beste ZWART AA LST Wwe De Kegel-Corael Erembodegem ZiekenfondsWerklieden en Burgers De Qheestraat BIJ DE HOUTMARKT Alle soorten koffie Koffie met Premiën Aan het Publiek Benoemingen. Erkende Onderlinge^ijiUnd-Xutechppij MONSTER-TOMBOLA EERSTE COMMUNIE Politieverordeningen op de Vastenavonddagen MARKT€N ZOKKEN met zooien bij de Wed. DE KEGEL-CORAEL KLEINE KIEKENS Kantwerksters, let gced op het adres N. 65 Magazijn van SCHOENEN in allen aard Plechtig en prachtig was dc huldebetoo- ging aan onze 5 gedecoreerden van den Onderlingen Bijstand DeE.H. onderpas toor Van Goethern, bestuurder; de heeren De Pelsmaecker, voorzitter, Verleyzen, on dervoorzitter, De Greve en Roelandt, wijk meesters. Onze jubilarissen wierden afgehaald aan het lokaal, door de geestelijke en burger lijke overheid, door de 515 leden van den bond, de fanfarenmaatschappij en andere genootschappen. Gekomen aan het Gemeentehuis, wier den de eerekruisen overhandigd, onder de toejuiching der talrijke menigte. De heer Notaris De Sadeleer, eere-voor- zitter, in den naam van het Ziekenfonds en in naam van de gemeente Erembode- gem, wenscht geluk aan de 5 feestvierende bestuurleden. Spreker deed namentlijk uit schijnen de groote diensten door hen be wezen, den iever, vlijt en werkzaamheid, met dewelke zij hunne lastige bediening kosteloos sedert lange jaren hebben uitge oefend, het wijs bestuur, de goede inrich ting welke zij aan de maatschappij hebben gegeven. Dank aan welk oestuur, dank aan welke goede inrichting wij bijzonderlijk te danken hebben den bloeienden toestand, waarover wij allen fier zijn twee afdeelin- gen op het Dorp en Terjoden; 13 sectiën, 515 leden In evenredigheid der bevolking van de gemeente, de machtigste maat schappij van Onderlingen Bijstand van ge heel het arrondissement Het gebruik en den algemeenen regel is, maar twee eerekruisen te verleenen jaar lijks per genootschap. Het Staatsbestuur heeft voor ons een uitzondering gemaakt. Die uitzondering is een hulde aan onze verdienstrijke bestuurleden, eene bijzon dere onderscheiding voor onze leden, een oprecht bewijs voor de gemeente Erembo- degem. Het feest wierd onder den grootsten geestdrift gesloten met het uitvoeren van den Brabangonne en het zingen van liet volkslied den Vlaamschen Leeuw. Een werkend lid. Wij laten hier de prachtige redevoering volgenuitgesproken door den heer Wil- lemsVoorzitter der maatschappijtijdens het banket van verleden zondag Achtbare Eereleden en Medeleden Na lang wachten is eindelijk toch geko men de schoone dag der 25c verjaring der instelling van onzen Onderlingen Bij stand. Ik groet dezen grooten dag en loof God voor de gunsten ons verleend gedurende die verloopen jaren. Ik groet dezen dag omdat wij hier ver gaderd zijn alle de klassen der samenleving, en wel bijzonderlijk onze weldoeners de getrouwe leden van ons Ziekenfonds. Dank aan hen, hebben we alle moeilijkhe den overwonnen, en hulp en bijstand kun nen verleenen aan onze leden, gedurende ziekte of ongelukken; ook ben ik krachtig ondersteund geweest in de verschillige ge vallen des levens, waarvoor onze leden raad noodig hadden om geholpen te worden. Ik groet nog dezen grootschen dag om dat hij ons de gelegenheid gegeven heeft, dezen morgend ter H. Tafel te naderen, tot lafenis der afgestorvene leden van den bond en wel bijzonder voor onze afgestor vene weldoeners waaronder wij helaas beweenen onze twee vorige Eerevoorzitters. Wijlen den heere Bon Felix de Bethune, heeft ons de grootste blijken van genegen heid gegeven ten jare 1896, als wanneer eenige leden op sluwsche wijze hebben ge tracht ons te overrompelen. Dank aan zij nen wijzen raad, en de daad bij het woord voegende, heeft hij ons op weinige dagen een honderdtal eereleden bekomen, die met ons ten strijde getrokken zijn en de overwinning behaalden. Dank aan hem is onze maatsch. gebleven zooals ze ingesteld was. Ongelukkiglijk korte jaren nadien, heeft de onverbiddelijke dood, en in den vollen bloei des levens, onzen eersten eere voorzitter van onder ons gerukt. Niet zonder droefheid onderwerpen wij ons aan den wil van God en bewaren wij het beste aandenken van zijn eerevoorzit terschap. Wij hebben daarvoor nog eend* gedenkenis, het vaandel welke hij aan mij gegeven heeft, in vollen eigendom, ten ge bruike der maatschappij zoolang ik aan het hoold zal blijven, en verders te hande len naar goeddunken. Voor opvolger hadden wij den jeugdi gen heere Adv. J. Eeman en nooit konden wij een gelukkiger keus doen. Den heere Eeman, op mijn voorstel, aanvaardde oogenblikkelijk, hij zegde ge lukkig ie zijn iets te kunnen doen voor het werkvolk, het liefste wat hij verrichten kon of wenschte. Wat is er noodig u te zeggen om hem den lieveling des volks, naar waarde te schatten Nauwelijks zijne loopbaan begonnen, had hij weldra de genegenheid verwórven van allen die hem kenden of naderden. Welken volkslieveling! Welke schitterende toekomst stond hem niet te wachten Met volle recht had men hem betiteld met den zoo vleiendennaam van volksvriend. Over dreef men O neen Niets was er hem aangenamer dan wel doen en nuttig te zijn voor zijnen evennaasten en ik herhaal het, voor het werkvolk. Helaas helaas op korten tijd ontnam wederom dewreede dood onzen jeugdigen en alles belovenden eerevoorzitter. Dé namen van deze twee voorzitters blij ven in het hart geprent van alle ware leden van den onderlingen bijstand en mag ik u mijne medeleden vragen, te doen zooals ik doe, dan zult gij hen beiden indachtig zijn in uwe dagelijksche gebeden, omdat God, hunne lieve zielen, in het hemelsch paradijs, de beloouing zou schenken voor al het goede op de wereld gedaan. Om 10 ure hebben wij in de hoofdkerk FIJNE KOFFIE IN PAKKEN van 1 /4 kilo en 1 /2 kilo PR1JS-COURANT EN STALEN OP EERSTE AANVRAAG, GRATIS EN FRANCO eene mis van dankzegging doen celebree- J ren, voor het geluk en de welvaart van al onze leden en nogmaals voor het welzijn van onze tegenwoordige eereleden, die wij niet genoeg dankbaarkunnen zijn voor al het goede aan ons bewezen. Dat God hen zegene in hunne kinderen en in alle ondernemingen tot voorspoed van hun huis. Dit zijn oprechte wenschen die ik u allen aanbied als tolk van den Bestuurraad. Ik eindig Mijnheeren, met de heeren dok ters en apothekers te bedanken voor hun ne goede zorgen aan de zieke leden en bo vendien voor hunne mildadigheid wegens den bond. Aan onzen achtbaren eerevoorzitter Bon Lod. de Bethune wensch ik vele jaren eene goede gezondheid, om zijne voorgaanders als voorbeelden te volgen en om tot zijne voldoening, het.werk zijner menschlievend- heid, welke zijne familie kenmerkt, voort te zetten. En gij medeleden, blijft standvastig, volgt getrouw uwe standregelen en onthoudt het onlangs gegevene woord, dat moet dienen tot verbetering der vergoeding in geval van ziekte en ouderdom, welke uw bestuur inde toekomende algemeenevergadering, te gelijkertijd met de herkiezing van den helft des raads, zal ter stemming aanbie den met toestemming der bevoegde over heid. Aan den Heer Minister van Spoorwegen. Hooggeachte Heer Minister, Daar wij, ondergeteekende stielmannen van allen aard, weten dat ons lot U Ier studie ligt, vragen wij U heel beleefdelijk onze wenschen in aanmerking te nemen. De toestand waarin wij verkeeren, is waarlijk bedroevend, daar wij zien dafVan heden af het dagloon van een stjelman verre beneden deze is van kuischers, ma noeuvers, laders, enz. Wij, vakmannen van den Belgischen Staat, vragen ons af, waarom een stielman zoo vernedert moet worden nevens andere bedienden van het beheer. Van in onze prilste jeugd hebben onze ouders zich vele opofferingen moeten ge troosten om ons een stiel te laten lecren; vele jaren hebben wij gewerkt aan een ge ring dagloon vele moeilijkheden onder vonden; ja, we mogen zeggen voor niets gearbeid, alvorens onzen stiel te kennen. Zelfs moet onzen stiel gepaard gaan met grondige kennissen over werktuigkunde en machienbouw. Bekwame vakman geworden, zagen wij in de private nijverheid ons vak zeer goed betaald worden, tegenover den Belgischen Staat; zelfs aan het beheer wordt een stiel man op gebied van loon nog minder geacht en betaald dan een eenvoudige werkman. Nochtans, de waarde van een stielman aan het beheer van Spoorwegen is van zeer groot gewicht, want we mogen openhartig zeggen dat wij, stielmannen, het steunpunt van het beheer van Spoorwegen zijn. Daarbij zijn wij onderworpen aan vele lasten, slafelijken arbeid en de grootste ver antwoordelijkheid rust op den werkman. Om U een klein gedacht van onzen toe stand te geven, Heer, Minister, gelief deze vergelijking eens te overloopen Een kuischer, manceuver, lader, enz., werkt 28 dagen in de maand en wordt 30 of 51 dagen betaald aan 3 fr., of 90 a 93 fr. Eenpaswerkerof stielman van allen aard, aan 3 fr. daags gedurende 25 dagen per maand 25 dagen X 3 fr. 75 fr. of 15 fr. dat een paswerker minder wint. Wij vragen ons af, achtbare Heer Minis ter, waarom dit verschil Daarom denken wij dat Uedele, om ons niet langer in dezen droeven toestand te la ten verkeeren, ons loon eenparig zult ver beteren, en hopen wij, stielmannen, eene loonsverhooging van 0,60 fr., en een regel- matigen opslag van alle drie jaren, om in evenredigheid tegenover andere bedienden betaald te worden, en naar gelang onzer ja ren dienst, eene verhooging van loon te be komen, in vergelijking te kunnen treden, te genover machinisten met 20 fr. en stokers met 10 fr. opslag per maand. Waarblijkend is het, Heer Minister, dat onze eischen niet overdreven zijn, en onzen toestand zeer veel te wenschen laat. We koesteren dus de hoop dat Uedele onze ge ringe en nederige vraag zult aanhooren, en deze een gunstigen uitslag laten verwerven, daar wij, stielmannen, in den akeligsten toestand verkeeren van geheel het Depar tement van Spoorwegen, en de slechtste betaald worden. Aanvaard, Heer Minister, in naam van al de stielmannen der afdeelingvan Aalst, on ze vurigste en verkleefdste wenschen. Ho pende dat er, tot welvaart van ons huisge zin, niet langer meer zal moeten gewerkt worden aan deze hongerloonen, groeten wij U met de grootste nederigheid. De Stielmannen van het werkhuis van Aalst. Meermaals heb ik door het publiek hooren zeggen hoe dat het mogelijk is, dat den werkman van den ïjzerenweg op krediet het noodiire moet koopen. Ik vind mij verplicht het eens aan het publick kenbaar te maken, daarer veel menschen zijn die het niet weten. Wij als wegwerkers worden de eerste maal der maand betaald, op den 25 of 26. Dan ontvangen wij een deel van ons maandelijkschloon op afkorting. De werklieden der exploitatie en trekdienst ontvangen 5 of 0 dagen vroeger hun geld, 't is te zeggen, deze werklieden ontvangen bijna de helft van hun loon, terwijl er bij ons werklieden zijp die 20, 15, en zelfs 5 fr. ontvangen, is het mogelijk dat men met 5 fr. kan 15 da- «rer. leven, dat wij daarmede het noo- dige voor ons huishouden kunnen koo pen met het j^eld in d'handen, neen, wij zijn verplicht op krediet te gaan koopen bij kleine winkeliers, waar wij het duur moeten betalen. Is het niet mogelijk dat men ons be taalt gelijk de werklieden der exploi tatie en trekdienst. Ik hoop dat daar een einde zal aankomen en dat de heer Minister ons zal doen betalen gelijk de andere werklieden. Een wegwerker. De vraag wordt aan den heer Minis ter gestuurd wij zullen er op aandrin gen tot wij voor die werklieden voldoe ning bekomen aan hunne gegronde vraag. Eene nuttige dienstregeling is sedert eenigen tijd afgeschaft, die nochtans van allergrootste belang was, en zelfs een veiligheidsmaatregel trof, 't is te zeggen de noodige seinen die het ein de van den trein aanwijzen. Voor's avonds of bij mistig weder, voerde menlangs achter 2 roode sein- lantaars; was men een machien of bui tengewonen trein te verwachten, men voegde er een derde roode bij. Een doeltreffende maatregel. Daarmede bedoelde men dat men op zijne hoede moest zijn, terwijl men die maatregel al met eens intrekt. Het isop die manier niet dat men den veiligheidsdienst be werkstelligd. Ge hebt bijvoorbeeld een machien des avonds, het is daar op 't onverwachten maakt geen gerucht. De bareelwachtster is aan haar huiselijk werk, als al me eens het stoomtuig voorbijvliegt, is de overweg vrij 'tis goed, maar dood men tnenscnen of die ren, ongelukkige wachtster maakt u maar gereed, men zal u voor de recht bank sleuren. 't Is daarom dat al de barreelwacht- sters en wachters eerbiediglijk vragen aan den heer Minister, deze zoo nutti- femaatregel wederom toe te passen, ezt nederige bedienden zullen uiterst dankbaar zijn, voor 's avonds een rood sein bij te voegen voor onverwachte treinen en machienen. Roetman. Vaste Benoemingen. Melkenbeek Cl. van Cherscamp als baanwerkerin Brussel-Thurn en'1 axis. Van Geert Pol. van Wichelen als wisselwachter in Brussel- Thurn en Taxis. RombantEdm. Jozef van Lede, als handwerker in Brussel-Thurn en Taxis. De schrijver Pieter, van Denderleeuw als seinwachter in Denderleeuw. Zijn als voorloopige baan- werkers opgeroepen in Schaar beek. Malfroy Fr. van Voorde ;Siau Achiel, var. Wanzele Troch All. van Kerx- ken Van Nuffel Oct. van Lede Triest Constant van Lede Riemkens Victor van Moorsel Verhoeven Leop. van Erpe Présiaux Ern. van Lede Van Impe AK. van Meire De Bolle Arm. van Ereihbodegem Sonck Victor van Denderleeuw Van Pawel Adolf van Meire Van Impe Frans van Meire Huvet Od. ven Meire Janssens Jozef van Okegem De Brabander Jozef van Okegem. Loonsverhooging. Schollaert Fr.locomotiefkuischec in Brussel-Thum en Taxis, bekomt 0,20 opslag. Bastecn J. B. van Schaarbeek' idem. Van Biesen V. A. handwerker in Aalst bekomt 0,40 fr. opslag. Verplaatsing. Herregodts Ben, en van Cleyen Fr. vanSchendelbeke. baanwerkers te Lóu- vière, zijn naardesectie van Geeraards- bergen verplaatst. Zijn als voorloopige baanwer kers opgeroepen in Brussel- Nord. Ghvssens Constant van Hekelgem De Pauw Emiel van Smetlede De Ridder Em. van Sottegem Cammer- manFred van Mespelaere Van Cae- lenberg Alois van Gijseghem De Nul Philemon van Welle Van den Brempt Cam. van Erpe Troch Jan van Her- dersem GunsRemi van Kerxken Van Nuffel Jan van AalstHuybens Cyriel van IdeghemLiebaert JozefvanLede Van der Eecken Gustaaf van Smetlede. Als voorloopigen handwerker in het werkhuis van Ceusmes Penr.ewaert Rich, van Overboulaere. Een sonnet van Cl. 't Kist en een kranig artikel van onzen braven Ridder der Koolschip over den toestand van Brussel-Zuid, zijn ons te laat ingeko men en moeten verschoven worden tot ons naaste nummer. Geen gemaskfrde personen worden toegelatenA la Bourse d'Amsterdam. Groote Markt. D1 DE GEWEZEN WEESJONGENS met de goedkeuring der bestendige deputatie van den provincialen raad, en der Gemeente- overheid, ten voordeele jiarer Onderl. biistand- kas, het stichten van een lnvaliedenfonus en eene Liefdadigheidskas. GROOTE PRIJS 1000 FR. en andere geldprijzen. Bovendien een groot ge tal nuttige en kostbare voorwerpen. Prijs per lot10 centiemen Pc StadStüioeo der groote Stedci). Het schijnt ons niet ongepast over den aanleg der stadstuinen een meening mee te deelen van een groot schrijver, die tevens een man is van goeden kunstsmaak. Mau rice Maeterlink De meeste tuinen onzer steden sinds eene halve eeuw aangelegd of veranderd schijnen naar een onveranderd plan opgevat. Alle bieden dezelfde kron kelingen aan, die rond zich zeiven draaien en nergens heen leiden, het onvermijdbaar watervlak, in min of meer verlengden krul, het onmisbare grasplein met nuttelooze of voorziene golvingen, van afstand tot af stand met parkjes, noodzakelijk van ovalen vorm, terwijl hier en daar een uitheemsche plant. Palmboom, Traucariaof Agave, kau- welijk op een onzeker zonnestraaltje wacht. Dat alles is niet uiterst leelijk noch buiten gewoon onaangenaam,omdat niets gansch leelijk of onaaingenaam is. in de planten wereld en wijl het iniddelmatigst groen nog heerlijk is voor hem, die in een stee- nen gevangenis leeftedoch, het is geoor loofd zich af te vragen of die ziekelijke en eentoonige samenstellingen waarlijk al het genoegen uitputten dat hoornen en bloe men ons kunnen bezorgen. Maar mijn oordeel, is de jardin paysa- giste of de Engelsche hof, waar men al- zoo misbruik van maakt, een groote dwa ling onzer tuinbouwers- Die hof is natuur lijk als men over groote uitgestrektheden beschikt die,in een land van heuvels,bosch- aadjes, rivieren, met het omliggend ver smelten.Dan is hij slechts dat latdschap, op bescheiden wijze aangepast en verbeterd voor het vermaak der oogen Maar, on misbaar wordt hij valsch en tamelijk be lachelijk van het oogenblik, dat hij, in een arme opvatting, de schoonheden beweert te vereenigen, die slechts bestaan kunnen dank aan de helderste lijnen van den ge zichteinder en die slechts ruimte zijn op harmonische wijze uitgespreid. Laat ons daarbij niet vergeten dat de natuurlijke en gelsche hof of subspantane zooals de plantenkundigen in Engeland het noemen eerder, als wij het verstaan, van Chinee- schen oorsprong is dat er geen kunst noch smaak wordt aangetioffen.die meerondoor- dringbaar en meer de onze vijandig zijn dan die der bewoners van het Hemelsch Rijk 1 GROOTE AFSLAG Prachtige stoffen voor jongens en meisjes Dank aan eene overeenkomst met groote fabrieken, kunnen wij de prijzen 10 0 afslaan. Iedere kooper van een Eerste Commu niekleed mag een schoon geschenk kiezen. Ga zien naar de uitstallingen. J DELAFORTRIE Molenstraat, 11, Aalst. Hel is toegelaten verkleed en gemaskcid zich tc vertooncn des Zondags, 's maandags cn 's dinsdags dcr.vastcnavondddagen, alsook den op volgend, n Zondag telkens lol middernacht. Het is verboden aar. de gemaskerden wapens ot geluig waardoor zij iemand kunnen hinderen of be- zeeren; vermommingen le gebruiken die de zeden of godsdienstige overtuigingen zouden krenken mili taire of geestelijke kleederen aan te trekken ge sprekken te hoTHen. liederen le zingen ol druksels uit te deelen dewelke iemands eer of de goede ze den zouden kunnen kwetsen. Alle gemaskerde of verklcede pcisoon zal, op het eerste verzoek van een politiebediende, dezen moe ten vergezellen naar het politiebureel om zich al daar ie laten kennen, en de inlichtingen te geven die hem zullen gevraagd worden. Het is uitdrukkelijk verboden aan eenieder zeden- schendende of ontuchtige liederen te zingen. De Burgemeester der Stad Aalst verwittigt het publiek dat hel verklecden en maskeren slechts toe gelaten is op Dinsdag 8 Februari a. s. lot midder nacht. De politie is gelast met de strenge uitvoering op dien dag van het reglement op het ophouden van herbergen de politicstraffen zullen kunnen treffen de personen die na één uurs morgends van den vol genden dag zich bevinden in huizen waar men drank schenkt. Aalst, den 17 Januari 1910. De Burgemeester, M. L. Gheeraerdts AALST, zaterdag -Eieren dc 25 2,75; boter 87 tot 99; aardappelen 6,00 6,00; viggens 60è70't koppel; Ajuin per 100 kilos 7,50; roomboter 2,80 de kilo. VEEVOEDERLijnkoeken 23,00. Kool zaadkoeken 19,25 (per wagen). Lijnzaad- meel 22,75. Katoen meel 24,00. Gruis 13,75 Lijnzaad voor voeder 40,00. ANDERLcCHT. Varkens te koop ge steld 2826, aanfr. 0,98 tot 1,14. Beesten tc koop gesteld 2307. Ossen, aan fr. 0,78 tot 1,00 stieren0,60 tot 0.88 koeien. 0,52 tot 0,78. Kalveren te koop 986, fr.0,90 1,05 1,20 Gent, markt van 15 tot 21 Jan. 174 ossen, 0,64 0,88. 129 koeien 0,54 0,80. 165 kalveren 1,10 1,33. 1179 var kens 1,00 a 1,20. De bestkoopste gevlochten zijn te bekomen, in alle kleuren Kapellestraat, 10, alst PRIJZEN Voor mans 1,95 fr. het paar; vrouwen 1,60; filletten 1,30; kinderen 1,05; kleine kinderen 0,95. TE KOOP: 1000 kil. goed hooi, en eene schoone tweejarige volle geil. Bambrugge, Bareelhuis. zijn ten allen tijde te bekomen bij K. MEERT, veearts Lede. is te verkrijgen te Aalst, Keizerlijke Plaats, 65, bij den drukker van De Dageraad. Huis van Vertrouwen, gesticht in 1875. Prachtbottienen van alle maaksel. Bijzonderheid van Tumschoeisels en van Schoenen op maat. Getten. Footballschoenen en benoodigheden. Kapellestraat, 10, Aalst GALOCHEN in CAOUTCHOUC, merk La Balance Badschoenen, Gymnastschoenen, Fransche en Inlandsche Blokken Blokleeren in 't groot en in 't klein Zokken, Galochen met houten zooien. Herstelling van Galochen in Caoutchouc. MEN AANVAARDT ALLE REPARATIE

De Dageraad | 1910 | | pagina 3