Rond de Wereld Na regen, komt zonneschijn Overlijden De Dageraad De Liefde eener Dochter De b ijtscheldiDg ï:or de deserteurs De toestand ran den tnin ligt op sterven, 't En is niet man, ge z:jt nen feilen propagandist. Ziel dat g'er ons ten minste 10 in de plaats brengt voor 1910. 't Is gezegd. Ach! gienschen lief, de wreedste mal heuren komen van achterna. Eerst twee rampen met het trammeken van Aalst naar Assche. 't Eerste gebeurde op Erembode- gem. Een jongen Frans De Schrijver 19 jaar oud, stond op de plate forme, als hij opeens tusschen de twee wagons viel. 't Wilde juist lukken de tram was in volle vaart daar hij berg afkwam. De machinist stopte op het hulpgeroep van den sukke laar maar'twas te laat. Men zocht onder de wagens en vond slechts een ijselijk ver minkt lijk. Het tweede had plaats op Aalst aan den tir van de garde civik. Frans De Groot, ook zoo'n twintig jaar oud, werd er verrast door den tram. Hij is nog al erg toegetakeld, doch men verhoopt eene spoe dige herstelling. Er zijn al veel accidenten gebeurd met dit convooiken. De liefelijkste tijdingen komen ons dan voor't sluiten nog toe uit het liefelijk Lede. Onze parochie per excellentie, de weelderige verblijfplaats van ons verkleefd Gustjen. Er is daar met de pinten gewerkt dat hooren en zien verging, 't Was in eene herberg op den Vijver dat StaafTroch door een gemaskerd persoon werd aangevallen, en zoo geweldig met een pintglas gesla gen dat zijn hoofd een bloed was. Vóór dat had Fons Brondeel wonende ook op't Vij ver ook al van 't piniglas gekregen in zijne eigene woning, van nen persoon die een weinig vroeger met dat inzicht in eene herberg een zeker getal pinten had meege nomen. En dan Woensdag was 't volle kadé tusschen milicianen in d'herberg van de We Schockaert. Daar was 't met de mes sen te doen, bijzooverre dat nen zekeren Frans De Groote twee messteken bekwam in de lip en eenen onder het oog. Boven dien klaagt het slachtoffer van inwendige die droeve wreede messen En die pinten en die tlesschen En een stuk al in de kraag Is'twat ik het meèst beklaag. \r\ pijnen. Tot de naaste week als 't God belieft. SiEGfgiED^ Zondag morgend overleed te Erembo- degem, in den gezegenden ouderdom van 84 jaar, Mijnheer Paulinus LANGELET, oud-geineente-ontvanger' dier gemeente- Hij be'deedde dit ambt gedurende meer dan 45 jaar. De aflijvige was de schoon vader van den achtbaren keer Burgemees ter De Cock-Langelet. Wij bieden aan de geachte familie onze diepste gevoelens van deelneming in het verlies dat zij bij dei afsterven komt te ondergaan. H. R. I. ii Carnaval. Sommige gemeenteraden van u Vlaanderen hebben voor de carnavaldagen eenen goeden maatregel genomen alwie zich verkleedt moet zichtbaar op den rug een nummer hangen, dat hij zich op het gemeentehuis moet aanschaffen; op die manier weten de rustige inwoners wie aan spreken wanneer er klachten moeten ingediend wor den. Die maatregel diende overal genomen te worden, Immers het mombakkes dient maar al te dikwijls om straffeloos baldadigheden te plegen, rustige menschen aan te randen en te plagen en de onze- digste gesprekken te voeren. Wc vragen ons dan ook af waarom men van vas- tenavond/otten niet zou eischen "t geen anders van wielrijders en automobilisten geeischt wordt, die meestal coch redelijke menschen zijn. Edit 4merikaansdi. Een pasteibakker uit de Vcrceuigde Staten, heeft zoo het schijnt, het eigen aardig gedacht opgevat een dagblad te stichten dat men kan opeten. Het is een blad in fijnen deeg van zeer goeden smaak, waarop hij Invloeibaie chocolade het nieuws drukt. Wanneer men die gazet gelezen heeft, smult men ze lustig op. Ziedaar een blad dat ongetwijfeld veel bijval moet hebben, bijzonder bij de kinderen LEEST EN VERSPREID, 7. Mengelwerk van De Dageraad Hij sprak gebroken Grieksch, maar be- vlijtigde zich het ontbrekende aan te lee- ren, en weldra sprak hij Grieksch zoo goed alsof hij een geboren Griek was. Zijne arbeiders en bedienden waren Grieken en ook hij en zijne dochter droe gen de nationale kleederdracht, maar het binnenste van zijn huis was meer engelsch en zijne dochter had hij gansch op engel- sche manier laten opvoeden. Het was den avond, waarop lord Qu- eênsborn en zijn makker zoo wonderbaar uit de banden der roovers bevrijd waren, toen mijnheer Strange in de verandah op en afging, van tijd tot tijd staan bleef en bezorgd naar het water of naar de parken blikte. Het was een groote sterke man van on geveer vijf- en vijftig jaren, eene indruk wekkende verschijning» vol waardigheid en ernst. Zijn schoon gevormd hoofd was met dikke, kort afgesneden donkere lokken bedekt, zijne oogen waren blauw en zwaar moedig, zijn gezicht was edel bleek en een sterke baard omringde den vriendelij ken, emstigen mond. Waarlijk, men moest zich afvragen, bij het zicht van dit indrukwekkend wezen, wat die man er mocht toe gebracht heb ben, de wereld den rug te keeren en hier een kluizenaarsleven te komen leiden. De schaduw werd grooter. Het witte schuim des waters in de golf werd onzicht baar; de oranjewouden werden donkerder en vormden in de verte nog slechts een zwarte massa; de maan klom langzaam achter de boomen en overgoot het land Laat ons eens sjoeren wat er zoo al voorgevallen is... Den dag van heden gebeurt er in de wereld meer als in zeven parochiën te samen... In Frankrijk blijft de kerkvervolging de kwestie van den dag- En intusschen gebeuren er langs alle kan ten de schrikkelijkste moorden. Hetgene te voorzien was, is ge beurd Het Spaansch Ministerie is omver- gekegeld en reeds is er een nieuw aaneen geflanst. Allerhande gissingen worden door de dagbladen aangehaald, om de tui meling 'nen naam te geven, maar men wordt er op den duur niet meer wijs uit. Wij hebben onlangs gemeld, dat de gewezen Sultan van Turkije een vijs los had in de bovenkamer. Nu heeft de vent zich dees week willen om 't leven brengen met zich te verhangen— Ja, koningen en keizers hebben ook hun vlagen en tegen slagen— De hoogste boomen pakken im mers meest wind. De koning van Zweden heeft nu ook eene operatie moeten onderstaan; tnen heeft gevreesd voor zijn leven, doch vol gens de leste berichten is zijn toestand zoodanig verbeterd, dat men haopt hem te redden...'Zoodat hij er beter zou van af komen dan zijn konfrater Leopold van België. Dijnsdag wordt in Engeland het Lagerhuis, 't is te zeggen de Kamers geo pend. M. Balfour zal, als oudste lid, de zitting openen, 't Schijnt dat Engeland in erge finantiëele moeilijkheden zit... Och, z'hebben in den tijd toch zoo slecht gehan deld met de Boeikes van Transvaal en die menschen beroofd van hunne vrijheid en hun erf... Een oud spreekwoord zegtOn- rechtveerdig goed gedijdt nieten inder daad, men ziet het veel. In den Pruisischen Landdag heeft het donderdag nog al gespannen. Bij zijn binnentreden werd de rijkskanselier uit gejouwd door de linkerzijden. Zoodat ze daar ook met Demblon's en consoorten op hun kot zitten De leden der rechterzijde riepen tegen Aan de deur, de lawijdma- kers Wanneer het onweer wat over was, heeftde kanselier eene klinkende aanspraak gedaan, over het wetsontwerp betreffende de kieswethervormingen.Weet ge wat ik zeg In de Kamers gelijk overal, de leegste vaten klinken het holst... Wacht u van schreeuwers en lawijdmakers, want daar zit gewoonlijk niet veel in... Een bezadigd man kan elk hooren klappen en antwoordt op zijnen toer. Onlangs is er een geschil ontstaan tusschen Venezuela en de Vereenigde Sta gen van Amerika... Er is een scheidsgerecht gevraagd om die zaak in der minne te slis sen en M. Beernaert is scheidsrechter be noemd— Voorwaar, een groote eer voor onzen grijzen Staatsman Wat nu de zaak eigenlijk aangaat, ik zou van weers kanten wat toegeven, 'tis immers beter een mager akkoord, dan een vet proces. In den Congo gaat men nu, dank aan de Belgische regeering, goede en ern stige hervormingen invoeren... Men zal er het aankoopen van gronden veel verge makkelijken.... Van den anderen kant zou 't schijnen, dat die groote rijkdommen van Katanga, waarmee men in den tijd nog al geschermd, ferm overdreven zijn... Ja, ja, verre van huis is elk rijk en het zwarte land is toch zoo wijd van hier Minister Renkin zegt dat hij er voor instaat, om van den Congo eene geldbron te maken voor Belgic... Des te beter 1 In Japan spreken ze van niets an ders dan van de inlijving van Corea bij hun land... De Japanneezen zullen er nog zot van worden Doch de groote vraag is, wat ze gaan aanvangen met den keizer van Korea of ze hem daar zullen laten, ofwel naar Japan overbrengen... Dat ze de vent stillekes laten waar hij is, 't is al hard genoeg dat ze zijn land ingepalmd hebben schap met een tooverachtig licht. Zonderling dat zij niet komt, sprak de man tot zichzelf, immer nog onrustiger. Het was niet goed van mij, haar zooveel vrijheid te laten. Zij is reeds van middag weg. Er kan haar iets overkomen zijn. Ik zal dienstboden uitzenden, om haar op te sporen. Hij maakte eene beweging om de ve randah te verlaten, toen hij een snellen paardenrit hoorde en een minuut later zag hij het meisje, dat lord Queensborn en zijne makkers uit de handen der bandieten had bevrijd. Mijnheer Strange wachtte tot het meisje afsprong. Zij gleed uit den zadel, gaf den poney een lichten slag met de hand en deze liep in gjlop om het huis en naar den stal. Alexa vloog van de trappen der verandah naar boven in de armen haars vaders. Ik ben weer terug, riep zij, en be antwoordde de teederheid haars vaders levendig. Ik kom te laat voor de thee f Een uur te laat, Alexa, verklaarde mijnheer Strange. Ik begon reeds te vree zen dat u iets mocht overkomen zijn. Wij moeten die lange rijtoeren verkorten, mijn kind; ik heb mij zeer bang gemaakt. Als gij eens in de handen der bandieten ge vallen waart, van wier stoutmoedige aan vallen men in den laatsten tijd weer zoo veel hoort. Zij konden u gevangen nemen en voor een aanzienlijk losgeld gevangen houden, zooals die ongelukkige Engel- schen, waarvan wij gisteren lazen. Blijf niet meer zoolang uit, Alexa, verstaat ge? Ik versta u. Nu ga heen en maak u voor den thee klaar Ge zult mij aan de tafel vinden. .Mijnheer Strange blikte zijne dochter na toen ze door de verandah liep en aan de deur verdween. Het waste zien dat hij haar met al de innigheid zijner edele natuur beminde. Hare stem was zijn liefste muziek, hare tegenwoordigheid was de eenigste vreugde Ziehier de voornaamste bepalingen van het wetsontwerp, door de ministers van justicie, binncnlat dsche zaken en oorlog in de Kamer neergelegd ter gelegenheid van de troonbeklimming van koning Albert. Er zal volledige kwijtschelding verleend worden aan de personen die zich niet voor de inschrijving of voor de inlijving hebben aangeboden, alsook aan de deserteurs, zelfs indien zij hunne wapens of uitrusting hebben meegenomen of verkocht, 't is ge lijk ol zij reeds veroordeeld zijn of nog maar vervolgd worden. De beroepsvrijwilligi is die gedeserteerd hebben voor den 1 October 1901 of die hunnen nieuwen diensttijd niet hebben uitgedaan en thans ten volle 30 jaren oud zijn, zullen geenen dienst meer moeten doen behalve in oorlogstijd. De achterblijvers, die den ouderdom van ten volle 33 jaren bereikt hebben zul len ook volkomen vrij zijn, alsook dc de serteurs die voor 1897 ingelijfd geweest waren. Al de andere deserteurs en achterblijvers zullen zich in persoon moeten aanbieden degenen die ingelijfd geweest zijn bij hun nen korpsoverste of den krijgsbevelheb ber van de eene of andere provincie de genen die nog niet ingelijfd waren, bij den gouverneur der provincie, waar zij voor de milicie moesten ingeschreven zijn. Dege nen die in het buitenland verblijven, mo gen zich aangeven bij de diplomatieke agenten of de consuls van België. Voor die aangifte is er drie maanden tijd voor degenen die in België verblijven; 6 maanden voordegenen die in een aanpa lend land verblijven 12 maanden voor de andere europeesche landen 2 jaren voor degenen die zich buiten Europa bevinden. Zij zullen hunnen diensttijd moeten her nemen en uitdoen, alsof zij niet gedeser teerd hadden. Zullen nochtans vrijgesteld worden de berorpsvrijwilligers, die ge huwd zijn of weduwtuaars met eeti kind, ingeval hun diensttermijn reeds afgeloo- pen is alsook de milicianen, behoorend tot een contingent, dat reeds de acht jaren dienst heeft uitgedaan. Degenen, die zich niet hebben aange boden voor de inlijving, mogen nog de redens tot vrijstelling doen gelden, en de herzieningsraad of het beroepshof zal daarover beslissen. Allen die nog moeten dienen, zullen de vergelding ontvangen, gelijk de gewone soldaten, en degenen die een spaarboekje hadden in het leger, zullen het terug krij gen. De deserteurs,die voor andere feiten dan desertie veroordeeld geweest zijn of in be schuldiging gesteld, zullen tot de reserve overgaan en in verLf gezonden of van den dienst ontslagen worden. Wij moeten r.og eens doen opmerken, dat dit ontwerp eerst nog door de Kamer en den Senaat moet gestemd, door den koning bekrachtigd en in het Staatsblad afgekondigd wonferi; vooraleer die bepa lingen worden toegepast. De belangheb benden zullen dus wel doen nog eenige weken te wachten vooraleer naar België weer te keeren. Raadgevingen Wanneer wij onze aanteekeningen van jaren doorloopen vinden Wij dat wij in ons leven nog zulken zachten winter, 't is te zeggen winter zonder vorst hebben gehad. Wij" zijn einde Januari en schier is de bovenste aardlaag of bouwlaag nog niet bevrozen geweest. Steeds regen en wind vlogen en voortdurend en vooral maar water op water. Dit weder heeft onder alle oogpunten zijn nadeel. Vooreerst worden de akkers en kunst weiden als om zoo te zeggen uitgeloogd door de aanhoudende uitspoeling van wa- zijns levens. Zij was het eenigste wezen in de wijde wereld, dat hem toebehoorde, en hij bewaakte haar met de zorgvuldig heid eener moeder. Hij had zich aan hare opvoeding ge wijd, en zijn ievejigste streven van toen hij in Griekenland 'was gekomen, was de plaats in te nemen van hare moeder en harer vriendinnen, en haar gelukkig te maken, opdat zij de ontbeeringen harer eenzaamheid niet mocht gevoelen. Hij had de hoogeschool te Oxford bezocht, was ervaren in alle wetenschappen, was vele talen machtig en ervaren in de muziek. In al deze dingen onderrichtte hij zijne dochter, die zeer gemakkelijk alles aan leerde. Toen Alexa in haar veertiendp jaar was, had hij voor haar eene gouvernante uit Pa rijs doen komen, die 5 jaren in zijn huis verbleef en hare kweekelinge met dezelfde liefde aanhing als iedereen, die 't schoone en vrolijke meisje kende. Toen was de gouvernante naar Parijs weergekeerd en Alexa werd als meesteres over 't huis aan gesteld. Nu ook deed zij groote rijtoeren op haren ponnty, waarvan de laatste de ver lossing der gevangenen uit de handen der roovers ten gevolge had. Mijnheer Strange had in zijne grenze- looze liefde haar bijna verwend. Here wenschen waren voor hem wetten. Maar voor hare edele natuur, hare goedheid, hare edele inborst wasdeze opvoeding niet nadeelig geworden. Als zij somwijlen wat eigenzinnig, koel en onverschrokken was, vermeed zij dit echter zorgvuldig, om ha ren vader geenen angst te veroorzaken; en was zij soms dwars en overmoedig, zij kon ook even ernstig en kalm zijn, als de om standigheden het vorderen. Mijnheer Strange trad binnen en kwam in eene nette eetkamer, die door eene breede vleugeldeur met de verandah ver bonden was. De tafel was gedekt en mid den daarop stond eene brandende lamp. ter, het zoo onontbeerlijke voedsel wordt lat gs grachten, en beken naar de rivieren gevoegd, het in den zomer zoo heldere beekwater is nu gansch troebel omdat het door vetstoffen is beladen. Heeft dit weder zijnen schadelijken kant voor den akkerbouw; met minder schade lijk is het voor onze tuinen. Is de voedselwegnerning hier op kleinere schaalde hoogere warmtegraad op dit sei zoen doet nadeelige werking ontstaan. Zoo zien wij dat de sappenbeweging der planten volop in leven is en zoodanig dat de perelrollen op alle vormen ontlui ken. Niet alleen de perelrollen maar ook en vooral de perzikbloemen ontluiken, zij hebben hun winterkleed afgeschud, vertoo- nen reeds het wit omhulsel der bloem, en droomen zich reeds aan de voordeur der lente. In het bloemenrijk is het hetzelfde. De volle grond- of doorlevende planten ko men langs alle kanten met hunne koppen boven. Het sierhout, en "vooral de rozen komen volop in blad. Wat hiertegen te doen. Aan het weder hebben wij niets te beve len en nog veel minder te veranderen maar voor wat betreft de bewerkingen der beplantenom ze te bevoordeeligen daaraan kunnen wij wel wat medehelpen. Voor wat de grond betreft. Veel voedsel is er verleden zomer, herfst en nu in den winter weggevoerd, men zal dus ferm moe ten mesten doch zoo laat mogelijk om het gegevene met opnieuw te laten ontvoeren en de werking van het voedsel op het wor telgestel te vertragen om alzoo de door scheut van oogen en botten te verflauwen 't is te zeggA zoo weinig mogelijk kracht bij le zetten. Nemen wij b. v. einde Februari begin Maart. De grond welke door de waterdrukking zoo fel is aangesloten zal londom de plan ten boven het wortelgestel goed omgewerkt worden, zonder echter de worlels te be schadigen bij de omwerking. Dit werk is hoogst noodig om de lucht en warmte, die er zoo noodig is op het wortelgestel, om den grond te laten drin gen, om den grond te doen opdrogen en de werking der spijtzwammen te bevoor deeligen om de gedurige salpetergisting (nitrificatie) te doen geschieden. Voor wat het snoeien der planten be treft. Men zal, wel te verstaan zoo men kan, hiermede wachten zoolang men kan. Wanneer men nu de planten niet snoeit komt het sap in de uiterste of tfbvenste deelen der twijgen en andere producten en doet daar zijne hevigste werking om alles te doen uitschieten wat men toch niet noo dig heeft om onderaan, of op de lagere deelen, minder uitwerksel te hebben en daar alles te laten slapen. Snoeit men nu dan brengt men dit reeds stijgende en wer kende sap op kleinere omvang of kringen doet daar al wat men niet kan missen doorschieten. Krijgen wij dan later sneeuw en vorst dan zien wij alles door het gure weder vergaan omdat het voor den tijd ontloken was. - Dus wat de natuur nu te veel vooruitzet zullen wij door bemesting en bewerking trachten zooveel mogelijk te vertragen in plaats van in die vooruitsprong door#on- kunde, en in ons eigen nadeel mede te werken. Kermis. Brengt glazen en bier, 't Is kermis alhier Juich: luid en geniet Den lust dien zij biedt Niet immer, altijd. Gezwoeg of arbeid Thans jubele 't hart. Genoegzaam gesmart, Door 't daagsche gezweet, Voor mondkost besteed Ontspan, gulle jeugd. Den drang uwer vreugd, Geen munt dient gespaard, Wees lustig van aard Welle. Klemens. De gansche inrichting der kamer had eene Engelsche tint, slechts de klare honing, de versche geitenmelk, de koeken en de kostelijke vruchten herinnerden, dat men in Griekenland was. Nauwelijks was hij de kamer binnenge treden, toen zijne dochter er insgelijks verscheen, in haar prachtig Grieksch ge waad. Heur haar was met een breeden band opgebonden en viel los over de schouders. Zij nam plaatsaan de zingende theemachien en begon een gesprek, dat van haren kant vrolijk en ongedwongen gevoerd werd; haar vader echter sprak wei nig, maar lachte toch welgevallig tot haar. Toen 't maal geëindigd was, nam mijn heer Strange den arm zijner dochter en leidde haar in de woonkamer. Dit was een hooge groote zaal, waar van de vloer met Turksche tapijten be legd was. Ze was fraai versierd en prach tig verlieht. Alexa ging aan de piano zitten, hare handen gleden licht over de toetsen en ontlokten aan het instrument heerlijke tonen, en daarbij zong ze met reine liefe lijke stem en veel gevoel een oude Schot- sche ballade. Haar vader was op een stoel gaan zitten en luisterde toe. Kom, Alexa, sprak hij, nadat de laat ste tonen weggestorven waren, zet u naast mij, ik heb u iels te zeggen. Het meisje ging op een voetbanksken naast haren vader zitten. Gij hebt mij uwe avonturen van den tocht van heden nog niet vertelt, sprak de vader ernstig en streelde hare zachte lok ken. Ge zijl immer zoo bereid mij uwe kleine avonturen te vertellen, dat uw zwij gen mij nu aantoont, dat u werkelijk iets overkomen is. Hebt ge iemnnd in de ber gen aangetroffen Het meisje aarzelde, maar daar zij ge woon was haar vader alles toe te vertrou wen wat ze wist en wat haar hart drukte of bewoog, kon zij hem nu ook de waar heid niet onthouden. Wij mogen het waarlijk zeggen, wanneer wij het verslag lezen over de vergadering der katholieke vereeniging van het arron dissement Brussel, in het lokaal Patria ge houden. M. Woesie komt daar, na al het gebeurde der laatste tijden, een schoon voorbeeld van aanmoediging tot de eendracht te ge ven. Wij laten hier eenige uittreksels der re devoeringen van de heeren Ministers De Lantsheere en Renkin volgen, waarop de Staatsminister, in eenen zin van stevige overeenkomst heeft geantwoord. De heer Minister van Justicie sprak ge deeltelijk alsvolgt Met ons katholiek programma mogen wij gerust de toekomst ingaan. Met ver trouwen mogen wij aan het kiezerskorps zeggen Oordeelt de katholieke partij naar hare werken. En deze werken hebben zij 25 jaar lang kunnen nagaan. Wat is ons programma? De verdediging en de hand having van ons geloof en der godsdienstige vrijheid. Wij willen, in de grenzen door de Grondwet bepaald, de vrijheid voor allen, zoowel voor onze tegenstrevers als voor ons, en de behertiging van den zedelijken en stoffelrjken voorspoed van het land. Ons programma is een programma van vrijheid, vrede en welvaart. Dit programma zal zegepralen, doch op ééne voorwaarde Dat allen werken in eenen geest van een dracht. Er mag wel verschil van meening over zekere punten bestaan, doch nooit verschil van hart. De katholieke lijst van Brussel mag als een voorbeeld aan gansch het land gesteld worden. Wij vinden er naast de behoudsgezinden, onze vrienden van den Demokratischen Bond op, en, met geluk mag ik zeggen, ook onze oude bondgeno ten, die ons verlaten hadden, maar die ook met ons de groote dagen van overwinning gekend hebben. Het ordewoord moet wezen Ieder zijne gedachten, maar eenheid in den strijd, en dan zullen wij, zooals tijdens de grootsche betooging die het onvergetelijk Congres van Mechelen gesloten heeft, in Mei aan staande, het Te Deum en de Braban- «jonne der overwinning kunnen aanhef fen. Daarna werd het woord verleend aan den volksgezinden Minister Renkin, die de volgende woorden tot de aanwezigen richtte Over 25 en 30 jaar beweerden de li beralen dat de katholieke partij niet regee- ren kon, dat de katholieke geest niet over een te brengen is met den vooruitgang. Onze regeering van 25 jaren heeft deze beweering vernietigd. Daar de liberalen onze daden niet durven aanpakken, vallen zij op enkele verdeeldheden die in een land van vrije bespreking noodzakelijk bestaan. Zij trachten in het verschil van denkwijze over enkele vrije kwesties een bewijs te vinden dat de eendracht in onze partij niet bestaat. Welnu, ik heb nooit aan de een dracht der katholieken getwijfeld. Wat zijn kleine verdeeldheden, in vergelijking met het beoogde doel? Waar is de katholiek die zou durven zeggen dat hij liever het land aan een liberaal bestuur, aan een vij and zou geleverd zien, dan een katholiek ministerie, 't is gelijk hetwelk, te onder steunen En was er zoo een, hij zou alleen staan. Er zijn ter gelegenheid van de militaire kwestie, bittere woorden uitgesproken. Welnu, die moeten vergeten worden. De militaire kwestie is opgelost; de struikel steen is uit de baan en te gelijk is er aan den vijand een wapen tegen ons ontno men. Laat ons niet om kleine geschillen van meening bekommerd zijn. Deze mogen onze krachten niet verminderen en onze werkzaamheid niet uitputten. De roem van onze groote staatsmannen zal niet bestaan in het doordrijven van eene persoonlijke meening, maar wel in hunne onwrikbare Gij hebt scherpe oogen, vader, sprak ze. Ik had een avontuur, maar dat heb ik zelf gezocht. Ik geloof dat ik een weinig roekeloo* was. Ik heb een zonderling werk verricht en overlegde eerst later. Herinnert ge u onzen patiënt van verleden jaar, Ri- naldini Maar al te goed! Immer beeft het mij berouwd, dat ik toegestaan heb, dien man in ons huis te nemen. Men had hem beneden in 't dorp, in 't huis van een werkman moeten laten. Nadat ik gisteren van de gevangen schap der arme Engelschen in de Athener gazetten heb gelezen, ging Alexa voort, kon ik dezen nacht maar weinig slapen, en als ik in slaap geraakte, droomde ik van die ongelukkige mannen, en dacht he den den ganschen morgen aan hen. Uit rijdende naar de bergen, dacht ik Rinaldini er aan te treffen en een goed woord voor de gevangenen bij hem te doen. Alexa -- Ge schrikt, vader. Maar Rinaldini kon me geen leed doen. Ik redde immers zijn leven. En ge weet, hij beloofde mij zijne schuld ruimschoots te betalen, als zich daartoe eene gelegenheid aanbood. Ik wist dat hij eene schuilplaats inde ber gen heeft, en.... Nog nooit hoorde ik een waanzin niger denkbeeld, onderbrak haar vader. Waar ge zinneloos, Alexa Ge zocht den rooversboofdman opge wildet voor de gevangene engelschen spreken Ik ging om de loslating der gevan genen van Rinaldini te vragen, en hij kon me zulks niet weigeren. Heden wilde hij de engelschen verminken, als het losgeld niet toegekomen was. De gevangenen zijn van dezslfde natie als gij en ik, vader. En ofschoon ik Engeland nog niet gezien heb, kon ik toch uwe landslieden aan zulk lot niet prijsgeven, daar het in mijne macht was hen te redden. Met eene sidderende stem en bleek ge laat, antwoordde haar vader

De Dageraad | 1910 | | pagina 2