Spoorwegnieuws f 4 Stoomkoffiebranderij Landbouw AA LST Wwe De Kegel-Corael ef La/ enderhautem Denderhauti ERPE De Gheestraat BIJ DE HOUTMARKT Alle soorten koffie Koffie met Premiën Benoemingen. Buurtspoorwegen KEURING na Spria'stieren, Koeien a Tune, is 190 LANDBOUWERS Et»ubo;gie nimtid» GO PEF.CJ bij de Wed. DE KEGEL-CORAEL Magazijn van SCHOENEN in alten aard OoderScb«idii)g Onze achtbare volksvertegenwoordiger M. Lode wijk De Saedeleer, die aan het Belgisch buitengewoon gezantschap dat naar Lissabon gestuurd werd om aan den Koning van Portugal de troonsbe klimming van Koning Albert te melden, komt er vereerd te worden door het groot kruis van de orde der Conception van Villa Vicosa. Onze hartelijke gclukwenschegJ Jjy üiijke gclukwenscherLj t Verleden Zondag had alhier plaats de jaarlijksche vergadering van onze gei tenverzekering. Talrijk waren de leden opgekomen. De Eerw. Heer Onderpas toor, proost der verzekering, gaf eerst verslag over de rekeningen van 't ver- loopen jaarhet staat met de rekening alsvolgt Onze verzekering telde in 1909 liet schoone getal van 175 werkende leden eri 15 eereleden zij verzekerde 250 dieren, en had voor werkzaamheden ONTVANGSTEN Bedrag der stortingen van de leden *35.50 Voor nieuwe ingeschreven dieren 4,00 Van de eere-leden 30,00 Toelage van den Staat 25,00 Vergoeding der herverzekering 138,00 Te samen 332,50 UITGAVEN Voor 20 gest. dieren aan 19 leden betaald 226,00 Aan de herverzekering 53.6o Aan hestuurkostenin briefwisseling, enz. 40,21 Te samen 325,81 Ontvangsten 332,5o Uitgaven 325,81 Overschot In kas op 31 Dec. 1908 6,69 219,17 In kas op 31 Dec. 1909 225,86 Ge ziet vrienden, gaat spreker 'voort, de instelling der geitenverzekering is een schoone zaak, zij geeft aan hare leden als schadevergoeding der afgemaakte die ren alleen 226,00 fr.terwijl zij al te zamen maar 135,50 fr. gestort hebben. Het bestier, vervolgt hij, zal al doen wat mogelijk is om zooveel hulp moge lijk te ontvangen van den Staat, syndi caat en eereleden. Aan U, leden, mede te werken om ons verzekerd getal die ren nog te vermeerderen. Weet ook en overtuigt er u wel van, onze verzeke ring heeft voor tweede streven, te zor gen voor goed geitensas. Daarvoor heb ben wij jaarlijks onze keuringen. Zijt fier op uwe geitjes, zorgt u dieren aan te schaffen die geprimeerd worden en spreekt veel over de zaak van den gei- tenkweek, verzorgt uwe stallen. Vrienden, moed op uwen geitenstal, en we'est fier op uwen Bond. fi? fif Zondag II. na de Hoogmis, had in het lokaal, bij Ch. Noël, Dorpplaats de eer ste algemeene verplichtende vergadering plaats van den Ziekenbond Troost in Lijden Niettegenstaande het slecht we der hadden de leden buitengewoon wel opgepast. De vergadering, vereerd met de te genwoordigheid van den E. H. Pastoor Van Butsel en M. den Burgemeester, werd geopend door den Voorzitter, M. Albert Van der Eist, die de leden wel kom heette, en vervolgens het woord verleende aan M. Ceciliaan De Kegel, van Aalst, die nogmaals zoo goed is ge weest de samenkomst met zijne tegen woordigheid te vereeren en ons door zijn goeden raad te komen bijstaan. M. De Kegel wenscht de aanwezigen geluk voor hunne talrijke opkomst,, 't is een blijk dat liet grootste getal der le den een uiterst belang stelt in den goe den gang der maatschappij, en drukt zijn voldoening uit over het verdubbeld ge tal leden sedert de stichting in 1908. Alvorens het praktisch doel zijner aan spraak te raken, brengt spreker eene welverdiende hulde aan E. II. Aude- naert, gewezen onderpastoor te Erpe, thans in dezelfde hoedanigheid te Laer- ne. medestichter en eerste sekretaris schatbewaarder der maatschappij. Hij herinnert tevens het vroegtijdig afster ven van den goeden vriend Pierson, die in den bloei zijner 27 jaren, uit het mid den zijner duurbare naastbestaanden en vrienden, binst den loop van het jaar is gerukt geweest. Vervolgens antwoordt M. De Kegel op eene vraag nog vroeger gesteld door den vriend De Swaef Victor, namelijk over de gevallen van ziekte welke zich zouden voordoen onder de uitwijkelin gen, tijdens hun verblijf in den vreem de. Dezer plichten en rechten vallen on der toepassing van artikel 10 der statu ten, met verschil dat zij, ziek zijnde, bij hunne terugkomst, op bewijs van den ge neesheer des ziekenfonds, dadelijk gel- delijken- onderstand genieten. In klare en duidelijke woorden be spreekt M. De Kegel verschillende pun ten van inwendige orde, onder dezen vorm Wat plichten zijn er te vervul len en op welke rechten mag men aan spraak maken als gezond, ziek en gene zen lid Hij verzoekt de leden die hem niet wel zouden begrijpen hem maar oogen- blikkelijk te onderbrekenwat meer maals geschiedde. Treffend bewijs, dat de mannen van Erpe zich onledig hou den met hunne inrichting. Voor slot doet spreker eenen oproep, opdat allen zonder uitzondering, zich zonden inlijven bij de onlangs gestichte Herverzekeringskas van hel arrondisse ment, en drukt de hoop uit weldra in Erpe een Vrouwenzickenfonds te mogen komen stichten. Het terrein op dit gebied ligt hier nog onbeplocgd, en misschien, mocht dit tot stand komen tezamen met dit der man nen, zouden wij er in gelukken tevens de kinderen door een en hetzelfde zie kenfonds voor ziekte te verzekeren, wat in Aalst veel moeite zou opleveren, ge zien de leden van een zelfde gezin in te veel verschillende ziekenfondsen ver spreid zijn. Na het voordragen der rekeningen van 1909, richt M. Van der Eist zich nogmaals tot M. De Kegel om hem te bedanken voor zijne belanglooze, onvermoeibare en onafgebroken werking voor het zie kenfonds van Erpe, van het eerste uur zijner stichting tot nu toe. FIJNE KOFFIE IN PAKKEN van 1 4 kilo en 1 2 kilo PRIJS-COURANT EN STALEN OP EERSTE AANVRAAG, GRATIS EN FRANCO M. I >e Kegel sluit met te verklaren, dat hij zich ten plicht rekent, altoos ten dienste te zijn van stichtingen in den aard der ziekenfondsen, omdat hij ze aanschouwt als dc nuttigste en de heil zaamste voor zijnen evenmenseh. 11 ij drukt er op, dat men deze op den on- partijdigsten voet moet houden, wil men ze zien groeien en bloeien. Niet alieen op gebied van ziekenfonds houdt hij zich ter beschikking der vrien den van Erpe, maar in alle omstandig heden, waarip zij zich mich mochten be vinden en w.uu in hij hun aangenaam en nuttig kan zijn. verzoekt hij de mannen hem niet te sparen. De zitting wordt om half 12 geheven. Iels over de proeven der stielmannen. in ons vorig nummer hebben wij be loofd eens over de proeven te spreken. Zooals wij gezien hennen gebeurt net nog al, dat mannen die tot 18 of 19 jaar naar de school zijrt geweest, geen kans zien om in een exaam van garde of van commis te lukken, een jaar op stiel gaan dan een proef maken en binnen geoom- nardeerd worden. Die toestand is zeer nadeelig voor ons vakmannen daar die mannen een stron keisteen zijn om onze eeroiedsfaktor de waarde doen te bekomen die hij ver - üiencL In het voordeel van den Slaat zelve is het noodig goede stielmannen te bezitten om de arbeidskracht zoo hoog mogelijk te doen stijgen, daar er nie mand betwisten kan dat een goede stiel man tweemaal zooveel werk zal afleg gen en in goede voorwaarden dan deze die den stiel maar hall oï niet kennnen, dus als men een ware stielman goed be taalt, zal men nog profijt doen, dan aan twee halve een redelijk loon te betalen. Een gevolg daarvan is, dat deze die hunnen tijd versleten hebben met tot 18 of 19 jaai" de school te bezoeken, het veel gemakkelijker hebben om in een exaam te lukken van toezichtsagent, dan deze die vroegtijdig de school verlieten en dus staan Kijken en onder de beve len geplaatst worden van mannen, die zij weten onbekwaam te zijn een em- tig werk te verrichten of te gebieden, en dikwijls de oorzaak zijn van slechte werk wijze. Daarom is het vannoode dat men de stielmannen eene goede daghuur betale in het voordeel van den Staat, zoowel als in dit van den werkman. 1 let is ook noodig dat de proeven zouden onder worpen worden aan het oordeel van 2 vakmannen, waarvan altijd een der twee den stiel moet uitgeoefend hebbenbv. bij de proef van koperslagers of smeden zou een smid of koperslager bijgestaan worden door den werkplaatsoverste, die dan hun oordeel aan den Ingenieur zou den overmaken. Deze zou dan het recht kunnen hebben te aanvaarden of te ver werpen. Om dit Komiteit samen te stel len zou men de leden kunnen kiezen voor 6 maand onder de stielmannen der werkplaats. Dus de ambachtslieden vragen de in stelling der proefkomiteiten om in de plaats van nagelrechters of goupillenvij- lers goede stielmannen te zien aanvaar den. Het klein Hamertje. Inde maand September heeft er een prijskamp plaats gehad voor 70 plaatsen van treinwachter. Raad eens, beste lezer, hoeveel kan didaten er waren Niet min dan 2234 't Is door dit groot getal dat de Jury slechts dezer dagen zijne werkzaamhe den heeft kunnen eindigen. o Eene klachl 1 Kzaamne- lachL Jn den loop der maand Februari, is een droevig ongeval ter statie van Grem- bergen gébeurd. Eene reeds bejaarde vrouw is uit een der treinen, in bestem ming naar Moerbeke-Waas, gesprongen, alhoewel deze seeds eene zekere snel heid verworven had. De politic-voor schriften, betreffende het vervoer der rei zigers, alsook de onderrichtingen van het bestuur, verbieden dergelijke doenwijze, zijn zelfs rechterlijk vervolgd en ge straft. Het is hoogst waarschijnlijk, dat het slachtoffer door eene onbekende re den zich zal bedrogen en alzoo zich - zeiven blootgesteld hebben. Dit ongeluk is dus in gcene mate de oorzaak van be stuurlijke overtredingen en geen enkel der bedienden kan of mag in ongelijk gesteld worden. Dit ongeval heeft voor onvermijdelijk gevolg gehad een bestuur lijk onderzoek. Dit onderzoek met on - partijdigheid gedaan, zou moeten eindi gen met de onschuldig-verklaring van de bedienden. Wat geheurdt er Men geeft opmerkingen en onderrichtingen waarvan men zelf de schriftelijke ver antwoordelijkheid niet op zich zou dur ven nemen, omdat ze tegenstrijdig zijn met deze door het hooger bestuur uit gegeven. De houding in het onderzoek laat uitschijnen, dat er een mikpunt moet gevonden worden, om alle verdere moei lijkheden te sparen. Dat men het slachtoffer eene vergoe ding toekenne, daar Ü)n wij voorstaan - der van, maar dat men een onschuldige bediende straft, om zijn eigen werk te verzachten, of omdat men niet al te veel genegen is jegens een zekere soort van ambtenaren, dat mogen en zullen wij niet dulden. Zijn opgeroepen als voorloopige baan- werkers in Schaarbeek. Van der Meersschc Ph. Meire, D'Haese- leer Xaveer Welle, Allaer René Kerkxken, Van der Schueren René Lede, Troch Pieter Moorsel, Mertens Karei Meire, De Winne Jozef Lede, Schellaert Evarist Erpe, Van Roy Benoit Denderleeuw, De Smet Gust. Erpe, De Troch René Aalst, Verrossen Ph. Denderhautem, De Wolf Piet. Mcorsel, De Hacker Alf. Moorsel, Van Haegen Alexis Kerkxken, Boriau Dom. Denderleeuw, Meeit Ph. Hekelgem, Beelens Gust. Her- dersem, Sonck Ad. Erembodegem, Groeb- bens Hil. Heldergem, Wellekens Camiel Erembodegem,Wauters Jan Aalst, Lagring Fr. Denderleeuw, Van der Eccken Alf. Smetlede, Eeckhout Kar. Meire, De Roeck Willem Baardegem Vcrlée Th. Nieuvver- kerken, Van Sticliel Leonard Gysegem.Si- moens Ivon Schendelbeke, Ruyssinck H. Baardegem. In Brussel-Noord. Van den Steen Frans Haaltert. In Brussel-Thurn en Taxis. Rasschaert A. Vlierzele, Van de Meers schc V. Meire. In Aalst. Doyen J. Aalst. Vaste benoemingen als wisselwachter in Brussel-Thurn er. Taxis. Van den Borre J. R. Hemelveerdegem. Is opgeroepen als kandidaat briefdrager in Aalst. HaeleydtA. Aalst. Verplaatsing. Van den Bergh J. ordeklerk te Ninove is in de hoedanigheid van statieoverste naar Loochrisiy verplaatst. Muylaert Th. boventallige brievendrager in Ninove is naar het overdraagkantoor van Aspelaere verplaatst. De heeren Van Mulders O. Aalst, en Guns J. van Denderleeuw ke rnen opgeroe pen te worden als ordeklerk bij den dienst der exploitatie. Vcrdickt Norbert Moerbeke-Waes, komt het exaam te lukken voor dc bediening van treinwachter. 0— Wat Bambrugge vraagt is eene halte of stilstandpunt. Bambrugge met 1300 inwoners, schoon gelegen met de spoorbaan te midden der gemeente met goede verkeerwegen. De plaats op den Dries is wonderwel gelegen en voor het bestuur van ijzerenwegen zijn de kosten zeer gering die moeten gemaakt worden, de grond ligt daar voogd. Van deze halte kunnen ook genieten een gruot gedeelte van Aygem Edixvelde 600 inwoners, alsook een groot gedeelte van Sonnegem. Deze drie gemeenten hebben veel verkeer met Aalst en Sottcgem, de klachten zijn algemeen, terwijl de treinen door de gemeente rijden en er niet kunnen van genieten. Eene halte zou leven en be weging bren„ en in deze gemeente terwijl nu de belanghebbende, zooals de scholie ren door het modderen het slijk naar Burst of Erpe-Meire mogen trekken, onaange naam is het, en eene teleurstelling terwijl twee jaar geleden de op kiesror.de zijnde volksvertegenwoordigers stellig en vast eene halte hebben beloofd. Belofte is schuld.Dus herinnert de gemeenteoverheid zonder onderscheid aan de heeren geko zenen en aan de plaatsvervangende volks vertegenwoordigers van het arrondisse ment, hun oude belofte en verhopen de inwoners van Bambrugge in 't kort verwe zenlijking in plaats van beloften en dan, dan alleen zal de erkentelijkheid volgen. De kruisplar.ting van De Doncker Be noit zal plaats hebben op Zondag 20 Maart tot Haaltert, onmiddellijk na de ves pers. Al de leden der vereenigmgen wor den verzocht deze plechtigheid bij te wo nen. Het moet iets grootsch zijn. Nog maals zullen wij toonen dat wij hand in hand gaan. o Er wordt nogmaals herinnert dat op he den zondag 6 Maart de groote algemeene vergadering plaats heeft tol Burst. Deze vergadering is verplichtend, daar dc helft van het bestuur moet herkozen worden. Dus zondag allen naar Bnrst om 3 1/2 uur in 't gewoon lokaal. Ter gelegenheid der Passiespelen, Zon dag 6 Maart, lijn Aalst-Assclie, Trein n. 22 zal om 20.30 ure uit Aalst, Boudewijnkaai vertrekken met stilstand aan al de stand plaatsen. Lijn Aalst-Oordegem. Tiein n. 31 zal om 20.30 u. uit Aalst, Boudewijnkaai ver- t ekken met stilstand aan al de standplaat sen. Maandag 7 Maai!, bijzondere trciuen. Vertrek Aalst, Boudewijnkaai naar Assche, om 22,30 u. met stilstand aan al de stand plaatsen. Vertrek Aalst, Boudewijnkaai naar Oor- degem, id. De heerGouverneur der Provincie brengt ter kennis der belanghebbenden dat die keuringen vastgesteld zijn op de volgende dagen, plaatsen en uren Dinsdag Maart. Idegem, dorp, om 9 ure Schendelbeke, dorp om 2 ure, (cornice Geeraardsbergen. Woensdag 9 Maart. Hansbeke, dorp om 9 ure, Nevele, dorp, om 2 ure (cornice Nevele.) Donderdag 10 Maart. Aygem, dorp om 9 ure Burst, dorp, om 2 ure (cornice Herzele.) Wachtcbeke, dorp, om 9 uur (cornice Saffelare) Exaarde dorp, om 2 ure, (co rnice Lokeren.) Zaterdag 12 Maart. St-Maria Lierde dorp, om 9 ure, koeien en vaarzen statie om 2 ure, stieren (cornice Nederbrakel.) Vynckt, dorp, om 9 ure, koeien en vaar zen om 2 ure stieren (cornice Deynze). o Getrokken uit het Maandschrift voor het beheer van Landbouw UITBATING DER HUISDIEREN. De landbouwers der Antwerpsche Kem pen voelen, nu bijzonderlijk met het nat jaargetijde, wat voordcel en gemak het aanleggen van goede stallen oplevert moesten dc potstallen beden ledig zijn van mest dan stonden zij bijna allen vol water. Wedstrijden voor stalverbetering zul len weldra ingericht worden in de co- micen Gheel, llerenthals en Moll. L)e toestand der markt bleef onveran derd. In de omschrijving Lier-Antwerpen is er iets meer leven in den paardenhan del er werden nogal veel paardenmer- riën, ruinen en veulens aangeschaft in de provinciën Brabant en Henegouwen en dikwijls mits hooge prijzen. Uitgelezenc hoornbeesten blijven duur; er is weinig handel in mager vee; vette kalveren zijn in prijs geklommen, 1,25 fr. tot 1,45 fr. De jonge varkens zijn zeer duur, 45 tot 60 frank. De Mechelsche kiekens zijn opgesla gen en worden verkocht tegen 11 tot 13 frank de koppel. In de omschrijving Thiencn is er meer vraag naar paarden de goede vierjari ge ruinen en merriën worden tegen 15 tot 1600 frank betaald, die van mindere hoedanigheid tegen 900 en 1000 fr.; de veulens worden weinig gevraagd cn gelden 500 frank. Mestvee is eventjes in afslag; daar de koeken en het hooi duur zijn, zoo vervangt men laatstgenoemde door gekapt struo waarbij men zemelen cn meel doet. Eenigc landbouwers zijn voornemens manioc te beproeven om beesten vet te mesten. In de streek van Glabbeek gelden dc vette kalvers van 12 weken fr. 1,45 tot fr. 1,60, soms stijgt de prijs wel eens tot 1,70 en zelfs tot fr. 1,90 per kilo. Mager vee wordt weinig gevraagd. De vette verkens worden tegen 1,20 tot 1,25 fr. verkocht; jonge verkens van 4 tot 5 maanden, gelden dooreen 50 fr. 't stuk en de biggen van 7 tot 8 weken 25 frank. De schapen zijn goedkoop. In de omschrijving Brugge gaan de goede werkpaarden mits winstgevende prijzen van de hand. In 1909 werden er uit de statie van Thourout 3,010 peer- den verzonden, waarvan 2,566 naar Duitsehland. Melkkoeien en kalfbeesten worden nog goed gevraagd vet en mager vee is goedkoop de kalveren gelden fr. 1,20 tot fr. 1,30. De vette varkens zijn duur, fr. 1,10 tot 1,20; de viggen zijn zeer duur, 25 tot 35 frank. De schapen zijn goedkoop. In dc omschrijving leper zijn de paar den in afslag het vet vee is in opslag, de koeien worden verkocht tegen 80 tot 85 centiemen, de ossen tegen 85 tot 90 centiemen. De vette varkens zijn duur, fr. 1,25 per kilogram; de viggens van 8 tot 9 weken gelden 25 tot 30 frank. Het pluimgedierte is in opslag. (Vervolg toekomende week). MRRKT€N AALST, zaterdag -Eieren de 25 2,75; boter 87 tot 99; aardappelen 6,00 k 6,00; viggens 60è70't koppel; Ajuin per 100 kilos 7,50; roomboter 3",20 de kilo. VEEVOEDER Lijnkoeken 22,60. Kool zaadkoeken 19,25 (per wagen). Lijnzaad- meel 20,80. Katoen meel 21,00. Gruis 14,00 Lijnzaad voor voeder 40,00. ANDERLECHT. Varkens te koop ge steld 2842, aanfr. 0,96 tot 1,12. Beesten te koop gesteld 2361. Ossen, aan fr. 0,76 tot 0,98 stieren 0,58 tot 0.86koeien. 0,50 tot 0,76. Kalveren te koop .1019, fr.0,88 1,03 1,18 Gent, markt van de verloopene week. 238 ossen, 0,60 0,88. 137 koeien 0,50 0,80. 170 kalveren 1,12 1,40. 1364 var kens 1,03 a 1,20. 'k geel 11 ccn goeden raad 1 Indien gij DEES JAAR eene goede opbrengst van aardappelen wilt hebben, begeeft u naar de Landbouwstatie Michel De Buck Ouden Dendermondschen steenweg, al waar gij de vermaarde aardappelplant- soenen Riessenbolle zult vinden. Zijne buitengewone opbrengst wordt ge schat op 50,000 kilogr. per hectare zijn fijne smaak die hem den voorkeur geeft voor den handel, maken van deze de wirastgevendste welke ooit de land- bouwes in het volle veld heeft geteld. Gij zult er ook vinden De dubbele Alexandra haver Nieuwe reusachtige soort met groote ron de trossen. Volgens de officiecle uitsla gen der Schotsche proefvelden, is hare gemiddelde opbrengst van 5900 kildgn per hectare. De Noordsche Reuzenklaver of Koningin der Vlaamsche Klavers. De opbrengst in hooi mag op 10,000 k. per hectare geraamd worden voor de eerste snede 8.000 kilogr. voor de twee de en 5.000 kilogr. voor de derde. Met de Noordsche Reuzenklaver te zaaien, doel nun eene zuivere winst van 50 p. honderd tegen alle andere soorten. den oudsten gekenden guano, sedert meer dan eene halve eeuw met veel succès in Vlaanderen gebruikt. Landbouwersdoet eene proef W de bestellingen geschieden per briefwisseling, franco geleverd. Medeburgers Waar vindt men de beste en goedkoop ste botkinnen en schoenen voor de 1* Communie Kapellestraat, 10, Aalst Te koop Velo, bijna nieuw. Voor conditiën zich te bevra gen bij den uitgever onder letters C. A. Men vraagt Kindermeid voor 's Zondags alleen. Zich te wen* den bij den uitgever. Een witte naaister vraagt werk voor twee dagen ter week Een-smidsgast vraagt werk indien mogelijk te Lede of omstreken Voor beide vragen zich te wenden bij den uilge ver. Men vraagt: Een leermeisje voor de kleermakerij, Gceraards- bergsche steenweg 143. Te bekomen Bij Ch. Penneman Hovenierstraat Deuren, ra men, hollandsche pannen, balken tot 8 meters lang, eiken ribben en kepers, enz. enz. Huis van Vertrouw en, gesticht in 1875. Prachtbottienen van alle maaksel. Bijzonderheid van Tumschoeisels en van Schoenen op maat. Getten. Footballschoenen en benoodigheden. Kapellestraat, 10, Aalst GALOCHEN in CAOUTCHOUC, merk La Balance Badschoenen, Gymnastschoenen, Fransche en Inlandsche Blokken Blokleeren in 't groot en in 't klein Zokken, Galochen met houten zooien. Herstelling van Galochen in Caoutchouc. MEN AANVAARDT ALLE REPARATIE

De Dageraad | 1910 | | pagina 3