Rond de Wereld Palmtakjes Op Zondag van Paschen en Maandag tweeden Paaschdag zullen de vertsoningen der Passiespelen aanvang nemen om DRIJ UREN, om te kunnen eindigen rond 7 uren. WAARHEID Rechtveerdigheid Zondag 5 Juni Inhuldiging der VLAG van de Christene Vak- vereeniging van Hof- stade. Vrienden, houdt u gereed, 't Volk moet er STROOMEN. De Liefde eener Dochter STERFGEVAL éi; Arrondissementsbond Leest en verspreidt DE DAGERAAD EN O, wat schoone deugden, wierden zij verwezenlijkt, maar helaas in woor den is het al waarheid en rechtveer digheid, maar in werken, dat is een anderezaak Ten huldigen dage voert de heb- en ikzucht den hoogcn toon, zoowel bij grooten als bij kleinen; de vernuttheid en het onrecht versmachten het goede en doen het tegenovergestelde voor deugdelijk aanzien. Niet ver zijn wij er van af, dat recht- veerdig zijn en waarheid spreken, zal aanzien worden als huichelarij en dwaasheid. De goddeloosheid wint veld, en is het begin van ontucht, moord, diefte en losbandigheid, die op onze dagen overal indringen. Wanneer wij de dagbladen lezen, is het al van afgrijselijKe sluipmoorden en laffe misdrijven, zooals nog dezer dagen te Ninove, op den politic-agent Charles Hautman. Het was 'ne vent die in elks achting stond,door de stipte en rechtveerdige uitvoering van zijn ambt; en die man, met zijn krachtig gestel, zijn pront voorkomen, zijn minzaam karakter, wordt daar bij het uitoefenen van zijn ambt laffelijk ver moord door een ondeugende bandiet, die onweerdig is van onder het mensch - dom gerekend te worden en waarvoor het sctiavot met te veel zou zijn. Ziedaar een staalken van hetgtne bijna dagelijks gebeurd in ons land. De moorden in onzen omtrek zijn onrustwekkend. Nog versch ligt de afschuwelijke moorderij van Neder- hasselt in elas geheugen, en reeds komt deze snoode sluipmoord de gemoede ren opnieuw in gisting brengen. De volkeren wachten met ongeduld naar de uitspraak over de mis laad van Nederhasselt, die gedurig uitgesteld wordt. Zelfs is er spraak van vrouw Camus aan een geneeskundig onder zoek te onderwerpen, daar ze teekens geeft van zinneloosheid... Ware zulks te verwonderen, na zulke schrikkelijke misdaden gepleegd te hebben Maar, wie zal ons zeggen en bewij zen, dat er zinneloosheid bestond in dien afgrijselijken bloednacht Daarom ook, geene genade Moesten zulke monsters terecht staan voor de massa, de uitspraak zou kort en bondig zijn Ter dood Welnu, het volk doet een beroep op de heeren gezwoornen, opdat ze zou den ongenadig zijn voor zulk uitschot der samenleving. Algemeen wordt er geklaagd, dat de UttjlUTClCii IC VCCl Vlij Sp«.l UbXbwi, a«v het gerecht in veel gevallen niet ge noeg handelend optreedt. Het volk zegt dat er zou moeten meer toezicht zijn op het dragen van verboden wapens, en dat het met te veel ware, indien het schavot we derom in voege kwam, voor de moor denaars wiens schelmstukken klaar be wezen zijn. En wij moeten het volk gelijk geven! Wij denken dat men aan Z. M. den Koning zou mogen verzoeken, dat hij zou ophouden de terdoodveroordeel- den gratie te verleenen en hen hunne verdiende strafte laten ondergaan. Zonder dat men dien niaatregel toe passeen een streng toezicht houde op net dragen van verboden wapens, zal er na korten tijd van ons België een echt roovershol gemaakt woraen. Botha. 12. Mengelwerk van De Dageraad Alexa blikte droomerig naar den grond. De jonge graaf bemerkte wel dat het meisken niet ongenegen was aan zijnen wensch, doch zij dierf hem niet openhar tig antwoorden. Waarde graaf, sprak zij, volgaarne zoude ik uwe vraag inwilligen, doch het is mij onmogelijk, zonder vooraf de toe stemming mijns vaders te hebben ge vraagd. Laat ons dan tot uw vader gaan; ik zelf wil hem om uwe hand verzoeken, en ik koester de beste hoop dat hij niets zal weigeren aan zijne eenige dochter. Samen gingen ze dan mijnheer Strange vinden, die zich in de eetzaal bevond. Zonder lang vertoeven bracht lord Qu- eensborn het gesprek op de innige liefde welke hij zijne dochter toedroeg, en ver langde uit zijnen mond eene vaderlijke toestemming te zullen ontvangen. Doch, hoe werd hij teleurgesteld, toen mijnheer Strange zich de volgende woor den liet ontvallen, welke hij op ijskouden toon uitsprak Er is een geheim in mijn leven, een treurig geheim... Alexa kan nooit iemands vrouw worden. Zij moet ongehuwd blij ven I Deze verklaring vervulde de geliefden met schrik en ontsteltenis. Alexa trok hare band uit den arm van haren beminde te- Zondag is alhier godvruchtig in den Heer ontslapen Mijnheer Jozef Van Gy seghem. voorzitter van den raad der Kerkbewaardcrs en van het kerkfabriek van jt-Jozef, voorzitter van den Werk rechtersraad onzer stad. oud-gemeente raadslid, oud lid van het Weldadigheids bureel, Ridder van het Leopoldsorde, vereerd met het Burgerkruis van eerste klas en de herinneringsmedalie der re geering van Z. M. Leopold 11. De duurbare afgestorvene was begaafd met een minzaam en rechtschapen ka rakter. hetgeen hem deed eerbiedigen cn liefhebben van allen die hem nader den. Hij was een echt voorstaander onzer partij, waarvoor hij alles veil had. Im mers 't was met eene christene gelaten heid, dat hij ten jare 1881 zijnen duur baren zoon Gustaaf, slachtoffer eener hel- sche samenzweering.op het veld der katholieke zaak zag sneuvelen. Zijne verkleefdheid aan onzen H. Gods dienst was grenzeloos. Gezamenlijk met E. H. Willetns, pastoor van Schaarbeek, was hij de ontwerper en kloeke onder steuner der voltooiing van den toren van St-Jozefskerk, welke niet alleen den tem pel Gods verfraaide, maar ten zeerste bijdroeg aan liet uitzicht' der gansche stad. M. Van Gyseghem was een toonbeeld van werkzaamheid, zoowel in zijn pri vaat leven als in de bedieningen welke hij in het openbaar gedurende zijne wei vervulde loopbaan heelt bekleed. Zijn aandenken zal bij tal zijner be wonderaars en vrienden in eere blijven. If. K. 1. V. He Dageraad biedt aan de achtbare familie de uitdrukking zijner ge van christene deelneming. Redevoering uitgesproken door Eylenboschondervoorzitter Werkrechtersraad In mijne Hoedanigheid van ondervoo. zitter van den Werkrcchter.-iaad van Aalst, is mij de droevige plicht opge legd, hier eenige woorden van rouw te zeggen voor den akeligen kuil, die de stoffelijke overblijfsels bevatten zal van onzen hoi >ggeaclilen en algemeen be treurden Voorzitter, M. Jozef an Gy- seggem. Wie onzer was niet pijnlijk getroffen bij het vernemen van die droeve treur mare, die Zondag avond, als een vuur, door onze stad rondliep en ons hel af sterven meldde van onzen waardigen Voorzitter Voor ons, leden van den Werkrech tersraad was dit afsterven dubbel smar telijk en bij de ontzettende tijding van den dood van onzen geliefden oorzit- ter, steeg uit onze harten eene klaag- bede ten Hemel. Anderen zullen mogelijk de deugden roemen, die hij als christen vader beoe fende of andere goede hoedanigheden welke zij in hem bewonderden- wiizul- 1CU Iicui siccms BCTueiiKen ai> Ha en Voorzitter van den Werkrechtersraad, waarvan hij omtrent twee en dertig ja ren opvolgend dcelmaaktc. M. J. Van Gyseghem werd lid van den Werkrechtersraad gekozen den 15 September 187b en bij koninklijk besluit van 8 Juli 1889 tot Voorzitter aangesteld, als lid was hij steeds een voorbeeld van stipte nauwgezetheid in het bijwo nen der zittingen en het trouw vervul len zijner plichten, en als Voorzitter gaf hij de duidelijkste blijken van ccnen ver zoeningsgeest eie in al zijne daden door straalde. In de moeilijkste omstandigheden, bij de meest ingewikkelde geschillen tus- schen meester en werkman, trachtte hij altijd, voor zooveel zulks doenlijk was, den werkman voor te staan en wanneer hij door de wet 'gedwongen het recht van den meester moest doen gelden, dan nog deed hij een beroep op de edelmoedigheid van den patroon. .Meer maals mochten wij ons verheugen in eene minnelijke schikking of eene aan neembare overeenkomst tusschen mees ter en werkman gesloten, welke eenige oogenblikken vroeger vijandig tegenover elkander stonden; zulke gelukkige uit slagen hadden wij aan de goede woor den van onzen betreurden Voorzitter te danken. Altijd en in alle omstandigheden was hij een wijze raadgever; ook heeft Z. M. de Koning hem verheven tot ridder der Leopoldsorde en vereerd met het burgerlijk Kruis van eerste klaseere rug en stond daar bleek en sidderend, ter wijl zij haren vader ongeloovig aanzag. Lord Queensborn was diep ontsteld; het scheen hem dat zijn gastheer eensklaps met verstandverbijstering getroffen werd. Hij kon niet gelooven dat de woorden die hij zooeven gehoord had, in vollen ernst en met helder verstand gesproken waren, en toch was in de bewogen trekken van den kluizenaar, in zijn vertwijfelde blikken geen spoor van waanzin le lezen. De graaf haastte zich tegenwerpingen ie maken, maar zijne woorden bleven on beantwoord. Mijnheer Strange zat daar als vernietigdin enkele oogenblikken scheen hij maanden ouder te worden. Ik kan niet gelooven dat uwe woor den werkelijk gemeend zijn, mijnheer Strange, sprak de graaf. Ik bemin uwe dochter en ze heeft mij bekend dat ze mij ook bemint. Ik weiger dus uw antwoord aan te nemen. En zijne stem klonk vast beradener. Gij hebt het recht niet, ons te scheiden uit blooten luim, misschien op eene gedachte die geen grond heeft. Ver geef mijne stoutheid, mijnheer Strange, inaar ik heb zooveel aanspraak op Alexa dan gij. Ik ben overtuigd dat wij voor el kander zijn geschapen, en kan en wil haar niet opgeven. De blauwe oogen van mijnheer Strange rustten op het edele, hartstochtelijke we zen van den jongen man, met bewonde ring en medelijden. De vurige natuur van den graaf, zijn onbegrensd vertrouwen en zijne overtui ging, nog meer zijne overweldigende liefde voor Alexa bewogen zijn vaderhart. Mylord, zeide hij met gebroken stem, als ik de gansche wereld rondreis, kan ik geen man vinden, wien ik mijne teekens die wel verdiend "p zijne edele borst prijkten. Bij het graf houdt alle aardsche groot heid op; geen verschil van rang of van stand wordt hier in aanmerking geno men; deugden en goede werken alleen zijn hier van waarde. Gelukkig hij. die zooals onze geachte Voorzitter, eene loopbaan heeft beleefd vol van goede daden cn werken van naastenliefde; voor zulk een man is de dood slechts een -nellc overgang naar de gelukkige oor- len. waar de goede God den rechtvaar dige bel<H>nt. Dierbare, h «oggeachte Voorzitter, in naam van den Werkrechtersraad, roepen wij U een hartelijk vaarwel toe. cn hier tan den boord van dit graf, beloven wij U, dat wij uwe goede voorbeelden zul len trachten na te volgen; aldus zullen wij het best uwe nagedachtenis in eere houden en mogen wij hopen bij ons af scheiden deelgenoot te worden van het onvergankelijke heil. dat Gij thans ge niet. Vaarwel, waarde Voorzitter, als chris tenen roepen wij U hoopvol toeTot wederziens In Frankrijk willen de groote mannen hun plan trekken in de dieverij van hunnen-hertlap Duez, denmillioe- nendief; in kamer en senaat hebben dees week woelige zittingen plaats ge had; den eenen steekt het op den an deren, maar wij gelooven dat z'er alle maal een handje aan toegestoken hebben, uit haat tegen de kloosters... Reeds zijn twéekadéen aangehouden, beticht van medeplichtigheid... Soort zoekt soort, zei de duivel, en hij om helsde 'ne schouwvager. Uit Engeland wordt gemeld dat koning Edward van zin is. dees jaar in persoon de Passiespelen van Oberam- mergau te gaan bezichtigen... Waarom komt hij niet eens sjoeren in Aal>t Spikilinussen die er 't fijn van kennen, zeggen dat Aalst niet moet onderdoen voor de mannen uit de bergen... Ten anderen, hier zit men in eene welver- warmde zaal en ginds is 't in d'opene lucht. In Pruisen, waar de kiezingen tot hiertoe in 'topenb -ar plaats hadden, 't is te zeggen dat ze wisten voor wie ge stemt, daar is nu eene nieuwe wet door de kamers aangenomen, waar door de kiezinHpn in 't geheim zullen plaatsgrijpen... De socialisten, die zoo hevig oploopcn met de vrijheid, zijn daar hevig tegen; op verscheide plaat sen hebben ze nog al hunnen nest ge draaid, o, a. te Kiel, waai eene groote manifestatie plaats greep, zijn ze in botsing gekomen met de policie; 15 manifestanten werden gekwetst.... Met al dat is de wet toch gestemd. Maandag is te Weenen met den meester luister begraven, Dokter Lue- ger, een der voornaamste personnages uit de twintigste eeuw,terecht genoemd de eeuw van 't Volk. Lucger was de man van zijnen tijd, die begreep dat het volk enkel te winnen is door heil volle middelen. In den Duitschen Rijksdag heeft de kanselier verklaart, dat men van zin is aan Elzas-Lorreinen, destreek die in den oorlog van 1870 aan Frankrijk afgenomen is, een zelfstandig bestuur te schenken, Dat nieuws heeft in die streek groote vreugde verwekt, des te meer daar liet geheel onverwacht komt. Het volk is daar nog altijd heelfransch- gezind gebleven; het is niettemin eene prijzensweerdige daad van wege het Duitsche Rijk. dochter met meer vreugde zou schenken dan aan u. maar zij mag niet huwen. Waamm niet vroeg de graaf met ongeduld. Ge zi|t mij genegen, hebt niets tegen mij, welke hinderpaal ligt dan lus- sciien Alexa en mij Een hinderpaal, die uwe gloeiende liefde en uwe edele ziel niet wegruimen kan, zuchtte mijnheer Slrange. Mijne doch ter is van hare geboorte af, tot een leven v<«n eenzaamheid en afgetrokken veroor- 1 deeld... Maardat is ongehoord Er rust een vlek op mij en op haar, riep mijnheer Slrange met vertwijfeling. Alexa stond versteend en legde de hand op haar hart, alsof het met een dolk door boord werd. Ik heb de waarheid gezegd Mylord zij mag niet huwen ging mijnheer Strange voort. Als ik uvfe bede inwilligde, kon er een lijd komen dat gij mij en haar vloeken zoudt. Gij zoudt haar. uit uw huis en hart verstooten. Vaderriep het meisje, en hare stem klonk schril van angst en schrik, wat heb ik gedaa.i dat gij zoo van mij spreekt 1» De oogen van den vader keerde zich vol treurigheid en teederheid naar zijne doch ter. Mijne arme, arme Alexasprak hij bezorgd. Ik had gedacht u voor deze be kommering r eds ie vrijwaren, ik meende voor u altijd alles te kunnen zijn. Nooit had ik gedacht, dat uw hart in onze een zaamheid zou ontwaken, en dat gij zoudt weten wat liefde is maar mijn hopen en streven was vergeefs. Ik heb tegen 't nood lot gekamot en moest het onderspit del ven. Alexa, gij weet dat ik u bemin. Ja, vader, ik weet het. Onze eerste communiekantjes heb ben nen halven dag regen en nen halven zonneschijn gehad. Woensdag geschiedde de H. Vorming in Sl-Martenskerk door Mgr. Christiaens, die vijf en twintig jaren lang in China veibleef. Van de hoogr geestelijkheid hebben wij nog niemand in de Passiespelen gezien, en onze groote wereldlijkheid van buiten de slee en is er ook nog niet op afgekomen. Maandag was er de roep dal M. Woeste kwam, met d'an- der representanten... Woensdag hebben wij naar de be grafenis gewcesf van cfian petier Hautman van Nmove, zoo laf als verraderlijk uin- vergeschoten door nen chamfoeier van nen leurder, nen zekeren Van De Perre, die ze dan 's anderdaags als hij te Brussel van den trein stapte, hebben aangehouden. Er was veel volk op de plechtige teraardebe stelling. Hauinian woonde daar in die roet huizen op den pinken kant voor naar Dcnderhauiem te gaan, doch het lijk werd len siadhuize afgehaald. Na den dienst sprak het raadslid Van Iitipe eene /ielroe reilde li krede uit op het graf van het on gelukkig slachtoffer van den plicht. 't En is maar te Lede dat men ei strabanl mee toegaat. D'ander week, werd er daar eene eenen zestigjarige vrouw aan gepakt door nen loebadoe van nen land louper, zoo 't schijnt. Denzelfden dag ste len z'er nen deel kiekens, en we hooren er nog zeggen, dat er ne kerel van Smetlede, die een siuk in zijn gilet had, r.^ al zingend en huilend het dorp JU doortrok, en dat hij maar sef feus M. den commissaris die het hem verbood bedreigde met een mes. Maar den sloeber heeft af te rekenen gehad met den hond van den politieamb tenaar en ze zeggen dal hij 't er heeit kunnen voor doen. Maandag noen ontstond er brand bij den velomaker Edmond Gowie l'Aalst in de Nieuwsiraat. G.bureu die het zagen hebben hel uitgedoofd. - Welcharnedekke nen afgezant va Lede met de tijding dat a de broeikassen van den tabakkweeker Con stant Schockaert zijn verbrijzeld. Wat is men te Lede toch van zin En ons Gustje, 'i is eene eeuwigheid leen dat wij hem zagen. Wij dachten nochtans hem op de Passiespelen te ontmoeten. t'Okegem waar onze Dageraad zoo veel veld wint, dankaan onzen gedieusti »»n propagandist van die spreek. is Poli-t Droesbeke van zijnen zoldeitrap gevallen, met net ongelukkig gevolg dat hij op den slag duod was. En te Pollaere is 't peerd van Gustaaf Bergh- mans, poeljenier aan 't ioopen gevallen, 's wij lens dat* hij commetce deed op 't een of 't ander hof. Te Nmove werd het dier tegengehouden door nen confrater van Slaaf. Ja einde goed alles goed maar wat hooren wij alzoo vezelen door de inwo ners van 't Nmoufsch'e dat er ginder in heelden environ zou een soort van inqui sitie zou bestaan over 't nomineeren, en nie nommeerenen toch nommeereu van den distrikt commissaris. Dat zou moeten eindigen, want men weet immers zeer wel dat 't antiek spel van 't mes op dekeel van den oltokraten tijd is. Men zou die benoe mingen allemaal zoolang niet mogen la ten traineeren. Maar alia wij leven ophoop, de kandidaat is uit de moelje uit, en is toch al den oven geraakt. Als hij zoc goed zal gebakken zijn als onzen geliefden no taris van Erpe, onzen vriend M. Jozef Meert, dan /ijn we zeker van nen goeien t'licbben. 't En wil niet zeggen, dat men hem daarvoor zoolang in bakkershanden moet laten, want dat was toch een beetje grol. Met eene zeldzameontroering liep Alexa naar hem toe, sloeg hare beide armen om haars vaders hals en verborg haar gelaat aan zijne borst. Gij ziel, mylord, dat zij mijne liefde niet betwijfeld, ofschoon ik haar wreed verwond en haar geluk moet verstoren en ook hetuw^, sprak mijnheer Strange verder naar lord Queensborn gekeerd; Alexa weet dai ik naar bemin, zij vraagt wat zij ge daan heeft. Ik behoef u wel niet te zeggen lord Queensborn, dat geen schaduw van schuld op haar jong hoofd rust. De vloek, die haar leven moet verduisteren, die haar verwijderd houdt van hare familie, die haar uitsluit van de samenleveng, die haar liefde, huwelijk, zelfs vriendschap tot ijdele klanken maakt, die vloek rust op haar om de schuld van anderen. Zij is een schulde loos offer. Ik wilde haar dit schrikkelijk geheim verbergen, ik meende dat zij nooit de waarheid zou weten. Het was eennood- 'otigedag voor ons, lord Queensborn, toen gij in ons huis zijt gekomen. Gij hebt te veel gezegd, Mijnheer Strange, om u van verdere mededeelingen te onthouden, riep de graaf ongeduldig. Zeg ons,wij hebben het recht daarop- zeg ons, waarin dit verschrikkelijk geheim bestaat. Dat kan ik u niet zeggen. Ik heb het vele jaren in mijn hart laten berusten, dat net verteerde als een knagende worm. Dit geheim moet met mij begraven worden. Maar is dat reebtvaa dig zijn tegen over Alexa en mij? Wij hebben een recht van u opheldering te vragen, waarvan gij ons geluk ons leven vernietigt. Mis schien hebt gij uwen kommer 'e vergedre ven, mijnheer Strange, misschien. Te ver gedreven, lachte de kluize- iMiien ze inaanuag Zondagen maandag II. hebben wij verheugd geweest zooveel onzer mannen te hebben mogen begroeten op de Passie spelen. We bedanken ze vurig zoo talrijk aan onzen oproep te hebben beantwoord. Wij aanzien het als eene eer voor onzen Dageraad. Maar wij moeten het zeggen lijk het waariijk is tot hiertoe de pompon van allemaal is ons manhaftig Dctiderhau- tem die met al de leden van zijnen too- neelbond, en bovendien met nog talrijke andere inwoners waren opgekomen, 't Was eene oprechte cortege alsmen ze maandag met hunne camions en fotuuren al zingende zag^ de Zoutstraaipnort uitii den. Al dien bijval is werk van ons onvprmoiib <ar b-urken Roeland!. Ach 't zou ons toch zoo vinen moesten wij hem kwijt zijn. Maar leven zal hij leven lang Voor zijn' gemeente haar beleng. Voor 't welzijn van geheel zijn volk Waarvan hij is de ware tolk. Ze mogen voor ons boerkeu in 't klein College wel een goed beddeken gereed m.ikcn. En daarmee peinzen wij op onzen E. H. Professor Cobbaut. Wij kregen dees weck onverwachts zijn bezoek. Hij zag er fzoofrisch uti alseene meiroos, 'i Is te hopen dat wij hein zoo mochten behou ten. God geve 'tzoo klinkt de weusc i van al len die in de gelegenheid waren met den Eerwaarden Volksvriend te handelen. Na luurlijk deze die niet en bougeeren van achter hun konfoor en kunnen 't niet we ten. Dat hij gansch herstelle en zoo blijve u ook de wensch van Chaleken cn bijzon derlijk van Siegfried. Achterwacnt van 't nieuws.Hof- stade is begonnen aan groote preparatie ven voor de inhaling der vakvereenigings- vlagge. 't Zal er spannen, 's Morgens wij ding en kerkelijke plechtigheid. Na den noen stoet. Aanspraak door E. P. Rutten. Nadien festival en lurnfeest. Aalst zal i aar het zich aansteekt ferm verLgmwuord gd zijn. ÏL NT"0* In onze volgende nummers la- laten wij beurtelings de ge dichtjes verschijnen ons door verscheidene medewerkers gezonden. (fjj voor Onderlingen Bijstand en Herverzekering. Maandag greep de verplichtende ver gadering van den arrondissementsbond voor ziekenfondsen en der herverzeke ring plaats, ter zaal van den katholie ken Kring L Union, te Aalst. Het bestuur was slechts vertegenwoor digd door M. Jan RoIIier, voorzitter, en MM. Omer Van Lierde en Moyersoen, ondervoorzitters. Enkele der aangesloten maatschappij en zijn vertegenwoordigd. .VI. de advokaat Bosteels, schrijver - schatbewaarder, wordt verontschuldigd. Na eene inleiding van den heer voor zitter. neemt M. Moyersoen het woord en geeft uitleg over den toestand van beide bonden en de herverzekeringskas. Eene enkele maatschappij is tot hier toe bij de herverzekering getreden, noch tans verscheidene hebben beloofd hunne aansluiting te verleenen. Spreker dringt bij de aanwezige vertegenwoordigers van maatschappijen aan, om hunne leden van het groot nut der herverzekering te over tuigen. Als propagandamiddel vindt M. Moy ersoen. dat het best ware zich te rich ten tot de reeds bestaande Ziekenbeur- zen om zich aan te sluiten bij de ar" rond i ssementsbondên. M. De Kegel, sekretaris der Eendrach tige Broederliefde, stelt voor het werk door het Gewestelijk Verbond in steek gelaten, namelijk zich in te lichten wat er in alle gemeenten op gebied van zie kenfondsen bestaat, en er dan in te rich- tc-n op cenparigen voet waar ze ontbre ken. Men zal van deze nieuwe stichtin gen betere uitslagen bekomen, bijzonder lijk voor de storting der bijdrage, dan van deze die reeds bestaan en meer maals op verschillende wijze van uitbe taling te werk "aan. naar bitter, o God was dat mogelijk? Dat is mogelijkriep de graaf cn daarom vraag ik nog eens waarin bestaat dat geheim Laten wij uwen kommer deelen. Gij hebt zoolang daarover getalmt dat gij de zaak misschien veel ernstiger aanziet dan zij in werkelijkheid is. Laat ons daarover ernstig spreken, laat Alexa's liefde en de mijne voor u eene verlossing zijn van den drukkenden last. Ik ben in den bloei mijns levens, wat de jaren betreft, zeide Mijnheer Strange, nog geen vijf en veertig jaar ben ik oud. Mijn geest is frisch en weikzaam. Ik ben eergierig. Ik zou alDs willen missen om mijne plaats onder de mcnschen te kun nen innemen. Ik zou mijn tijd tot het heil mijner medemenschen willen aanwenden, op anderen invloed willen uitoefenen, en mijn woord in de weegschaal leggen om de groote politieke vraagstukken op te lossen. Ook ik bemin hel gezellige leven. Gelooft gij dat deze verzekeringen, na de ze bekentenis, nog, mylord, dat eene bloo- te luim mij uit mijn vaderland dreef, mijn slreven plotseling inhield, mijne hoopver- ijdelde, mijn schoonste plammn verstoor de en mij tot een kluizenaar maakte in dit verlaten dal, ver van mijn vaderland, ver van mijne landlieden, ver van alle men- schen. ('t Vervolgt).

De Dageraad | 1910 | | pagina 2