Rond de Wereld VALSCHE GERUCHTEN PAASCHEIEREN Landbouwersbond maken de ronde, alsdat de Passiespelen, na de 8 afgekondigde vertoo ningen nog zouden opgevoerd worden. Het bestuur verzoekt ons die ruchtbaarheid te logenstraffen. Op Paschen en tweeden Paaschdag, telkensom 3 uren stipt namiddag, zullen de laatste opvoeringen plaats hebben. WELK Een en ander BERICHT Verbond is Ueile-kisöijjükilsii m bel Anoiiinmiat Aalst KEURING taa Spr.ngiLsrer, üisiei ei Vaam ia De hemel des avonds Boven die menigte, vreugde-dol, blikken zijne oogen zoo liefdevol, met stil verwijten stom verdriet naar donkere kruizen in 't verschiet. DE KRUISDRAGING. Daar strompelt Hij aan, onder 't Kruishout [gebukt, de bloed-natte lokken met doornen gesmukt. Gebonden, alsof hij een moordenaar was geleiden Hem, krijgers in licht groen harnas. Zij steken Hem nijdig met 't punt hunner speer, doch, loodzwaargevallen, verroert Hij nietmeer. De ziele doorkorven met zwaarden van smart, bezwijnt ginds de moeder, de hand op het hart. OP GOLGOTHA. Het bloedloos lijf van smarten stijf, strekt Jesus die sterft Zijn armen uit boven de stee. Heur torens staan Hem spottend aan te staren van ver, en tergen Zijn grondeloos wee. Doch eensklaps in hun trotse he tin, slaat 't wrokkende vuur, waar d'hemel hun kappe mee blaakt. Almachtig staat in dageraad, van Zegehcht, 't Kruis waar weenendc Liefde rond waakt. DE HEMELVAART. Glinstrend als sneeuw van de bergen vol zon golft Zijn gewaad in den morgenwind, daar Hij zich grootsch ten hemel verheft dien Hij in schandige doodskrompen won. Zingend, hun knieen in de eerde geplooid volgen de scharen Zijn hoogen vlucht, oogen-verblind door den gouden glans in lelie-geur langs Zijn bane gestrooid. Wijd-heerlijk vordert de ruischlooze vaart in immer groeienden klaarte-stroom, die wenu.il als zang van de zte. naar Hem, wiens dood eeuwig Licht heeft [gebaard. Jef Crick. Aan elkeen die ons leest Een Zalig Paschenfeest Brengen wij in ons reden Naar Christen Vlaamsche zeden, en wij hooren al onze Itrzeis aan Siegfried nen gemec;,den van 'sgelijken toeroepen. 't Nieuws is in onze streek van dees week zoo raar als halve frankskens met hollekens in ons land, maar voor 't begin geven wij toch goed. Zooals men weet moesten de personen geboren in 1843-44 en -45 om hun pensioen te kunnen genie ten op 65 jarigen ouderdom, een storting doen van 18 franken, met sommen van ten minste 3 franken, in drij jaren, voor dat zij den ouderdom bereikten. Vele hadden dit vernegligeerd. Dan is de wet geko men op einde 1908 en heeft een uitstel aan die retardatairs verleend tot 1911 om die stortingen te doen, en volgens het schijnt zijn er nog nen heelen hoop die voor 31 December 1909 moesten storten die er niet hebben naar om gezien. Welnu de minister van nijverheid is nu zoo goed geweest, den datum voor die storting te doen te verlengen tot 15 April, dus tot binnen drij weken. Dat deze, dieouder die toepassing vallen zich dus verhaasten. Wij zetten dit aan 't hoofd van 'i nieuws omdat er nadien Van die oude mameeren, Of knokeleers van mompeeren. Niet zou'n k imen lamenlecren, Opspelen of tcklamccren Al de gazetten spreken met uitbun- digen lof over de merkwaardige voor dracht van den E. P. Ruiten in de zaal Pa- tna te B.usS'l, over den vrouwenarbeid ie huis. Hare Majesteit ons Koiiinginneken Eusabeih,en H. K. H. de gravin van Vlaan- deren waren daar ook, om onzen vermaar den volksvriend te komen aanhooren. Die redevoering zal eens goed gedaan hebben in dien hoogen milieu, daarmee zullende r»jke menschen eens weien voor wat spot prijs onze werkmeisjes de schoonste din gen moeten maken. Er zijn toch zooveel van die mamezellekens uit de groote we reld, die kantzakdoekjes, voorschootjes en bloeskens dragen, en in den winter zich in minnekens doeffelen, die het zich zouden schamen de hand te drukken van deze die al die kostelijke werken maken, waar mee hunne grillekens en willekens voldaan worden hier beneden en al dit patientie- werk waarop onze werkmeisjes zich de oogen uit den kop moeten kijken, dal wordt dan nog aan een spotloon betaald. De E. P. Ruiten heeft het daar eens allemaal goed bloot gelegdDaarmee peinzen wij terug op den kantenverkoop, waar wij nu toch al zoo dikwijls naar gevraagd heb ben. Daar komen wij te naaste week eens op terug even als op den halt te Bambrug- ge waar ergcenavans schijnt in te komen. Van 's maandags 's morgens hebben wij in Aalst malheuren, te betreuien. 't Was in de bureelen van de garde-ci- vik, waar men de gazleiding plaatstte. Een der werkmans moest in eene plaats daar nevens om een stuk gereedschap gaan.stak een licht aan, als er in eenen keer eene ontploffing plaats heeft, die den man in 't aangezicht en de henden verbrandde. Te Denderhautem op den Dries waar het pittoresk verblijf van ons boerken zich uitstrekt, zijn drij werkmanshuizekens af gebrand en bij Minicus De Saedelecr en Desire Jacobs al de konijnen gepikt, 't Zijn echte ruienen. Wij wisten niet wat een attroepement het dees week op ons siatieplein was. Wij informeeren. 't Was een witter die eenen gevel daar aan 't opschikken was, die met zi ne ladder door te breken, op de straat- steenen terecht kwam. De brave man, ne zekere Schockaert, was nog al erg toege takeld, zoodanig dat men hem spoedig de HH. Rechten heeft toegediend en naar zijne woonst heeft overgebracht. In Welle moet het iets bijzonders zijn, want onze koeriers zijn daar zelf. In derdaad, 't is de groote pachthoeve van landbouwer Hovelinckx die ten gronde door het vuur is vernield. Alles, alles, al les is er ingebleven, behalve de koebees ten. 't Was zoo wreed om zien als.'t in zij nen vollen gang was, zegden onze mannen, als de petrooltangs in Antwerpen over eenige jaren. Men ziet het dikwijls een malheur komt nooit alleen niet. Dinsdag viel Vrouw Colpaertvan Aalst, van haren trap met het ongelukkig gevolg eencr schedel breuk. De ongelukkige die drij minder jarige kinderen overlaat,is 's anderendaags overleden. Wij hebben bij hare begrafenis en in den lijkdienst geweest, veel volk woonde deze plechtigheden bij. Woensdag om 8 uren 's avonds was 't een bimbombamsel op den stadhuistoren onzer stad, en daarna in eenen keer stil. 't Zeel was voor den eersten keer van zijn leven afgeschoten, en 's wijlens brandde het dat 't klasjoor gaf bij M. Prosper Beeckman in de Statiestraat op de boven kamers. 't Is met dienen akkro aan 't zeel dat er veel pompiers mankeerden. Uit Gontrode ook een onzer getrou we gemeenten, waar onze abonnés uit den grond broebelen, liet men ons overtijd weten alsdat er in de woonst van M. den burgemeester die sedert drij maanden in Vichte verblijft, werd inbrokenen gestolen. Daar M. De Burgemeester van zin is bij zijne dochter te Vichte te blijven wonen, moest in zijne woning alles in het open baar verkocht worden. De dieven hebben die verkooping ten zeerste ingekort, en hebben 's nachts te voren een gedeelte vcforwcrpen geweeststelen, evenals talrijke flesschen wijn. Dat en zal de verkoopge- lastigden ginder niet aanslaan. 's Wijlens ontvangen wij een bericht uit Burst, daar zijn de huizen van stoker Philip afgebrand,en de bewoners moesten vluchten om hun leven te behouden. Er is gezorgd dat onze abonnés van Aygen en Erpe-Meire geene klachten meer zouden moeten doen, over het ontvan gen van hun blad. 't Is tegen onzen wil, dat wij verplicht waren bij de overheid te klagen, omdat wij gewaar werden dat er moedwilligheid bestond; doch als wij zulks besiatigcn zouden wij tot het uiterste gaan. Moedwilligheid dulden wij niet'men moet ze van ons ook niet verdragen. Dees week kwamen wij uit'tBraban- sche. Over de kiezing van Mei wordt er weinig of niet gerept, 'i Is zoo nog best. Op de Ponstraalpoort gekomen, zien wij dat bijna iedereen aan den opschik is voor Tweeden Paaschdag. De vriend Pettcrzijn zijn hekken staal in 't groen met goudege le pijken en toeppelen op. 't Springt in d'oogen gelijk nen portemané met twintig- frankstukjes. Wij wcnschenaan 'tsteenweg voordeelig weder, veel bezoek en nen fei len verkoop. Ach, waar zijn de jaren toch naar toe, dat wij op dien dag al dansende achter de jonge garde liepen die naar 't Muisken trok. O Tempora o Mores An dere tijden, andere zeden, zei Lippen, en als hij 80 jaar oud was, kleede hij zich in nen lansier, en zong het oude liedeken 't Is vastenavond alle dagen. Met al de moden die ze dragen. Om ook van de mode te zijn, Vrienden lezers, gegroet door eene saluwade met enterdéken en een frinjeken aan. SlEGFRI HOFSTADE Donderdag avond hadden wij het ge noegen eene herhaling bij te wonen van den reeds bloeien den Turnkring dezer volkrijke gemeente, in voorbereiding i"t het concert dat zal plaats hebben op Zondag 3 April, in de ruime zaal van de Patronage, Dorpplaats. Waarlijk de turners van Vreugd in Deugd doen goeden vooruitgang. Maar kan het anders Aan hun hoofd staat, als leermeester, onze vriend Lodewijk l'cirlin-k. gewezen bestuurder van Steun geeft Moed; te Aalst. Wij waren beur telings getuige van een Dallet, een wel gelukte boxoefening, en een gezamenlijk optreden, die perfekt waren voor begin nelingen. De pyramiden, evenals eene reeks levende heelden, zullen zonder twijfel veel bijval genieten. Met moed vooruit, mannen Wij vernemen dat het stedelijk blad De Volksstem de rangen harer wekehjk- sche confraters gaat verlaten, om plaa's te nemen in de gelederen onzer zoo verdien stelijkevrienden Het Nieuws vanden Dag, De Landwacht, De kleine Patriot, Het Volk, De Gazet van Antwerpen, enz., die zooveel goeds stichten in onze Vlaamsche streken. Een DAGblad is om zoo te zeggen de dagelijksche geestesvoeding zijner lezers, en als het in den goeden zin is opgesteld, is het bij deze eene ware. macht. 't Verleden van onzen confrater De Volksstem - staat als borg voor het aan staande. Hij treedt de toekomst in getrouw aan christene grondbeginselen en katho lieke partij; gansch toegewijd aan het ze delijk en stoffelijk welzijn van ons volk, zoo van den buiten als van de stad, met de overschoone leus Katholiek-, Volks- en Vlaamsch^ezind. Op die wijze zal De Volksstem een wel gehanteerd wapen zijn, waarover ieder arrondissement zou moeten beschikken. Wij juichen di<j grootsche onderneming uit ganscher harte toe, en drukken den wensch uit dat al die pogingen tot het goede met den besten uitslag mochten bekroond worden... Goed heil .De Dai Vanwege Mijnheer Schollacrt Minister van Bin- nenlandsche raken. Waarde Heer Baron, Ik heb het genoegen Ued le laten welen, alsdat op mijn voorstel de Koning een besluit komt te tee kenen, aan het gemeentebestuur van Aalst een hulp geld toestaande van 100 fr. voor aankoop van blusch- matcriaal. Aanvaard. Waarde Heer Baron, de uitdrukking mijner toegenegene genoelens. get. F. Schollaert. DE MAN IN ZIJNEN WILDEN EN TAMMEN STAAT. liet nuttige huisdier, dat voor de vrou wenwereld van beteeken is is, is en blijlt in zijnen tammen toestand de man. In wilden staat heet hij vrijgezel; ge vangen, getemd en afgericht echter, noemt men hem echtgenoot. In wilden staat, waarin de ketenen der natuur, gewoonlijk huwelijkaketenen genaamd, hem nog onoekend zijn, leef» hij meest in kudden, die s av.mus naar de herberg trekken. Deze drinkplaatsen zijn hunne gelielkoosde verblijfplaats. Er Zijn exemplaren die onbegrijpelijk dorstig zijn. Zij brengen doorgaan> hun nen tijd door niet allerlei grappen. Hun ne lievelingsbezigheid is kaart-, kegel-, billard en andere spélen. Zoohaast hij begint verliefd te gera ken, komen zijn verborgen deugden, de zoogenaamde natuurlijke begaafdheden te voorschijn. Door dezen natuurlijken aan leg zacntjes gedrongenapporteert hij dingen die men laat vallen en zonder tegenzin draagt hij mantels- en parapluies terwijl hij zich op elk oogen blik voor doet als een onderdanig en trouw be schermer. In bijzondere hardnekkige gevallen, dweept hij met bloemen, cadeaukens, enz. De geschikte lijd om hem te van gen is dan aangebroken en de toekom stige meesteres moet er voor zorgen, het diertje door alle lokmiddels en met steeds nauwer wordende banden aan zich te binden. Is hij voldoende gekneveld, dan kan hem een ring als bewijs zijner tem ming aan den vinger worden gescho ven. 1 loewel de man zich in gevangen staat oogenblikkelijk uitstekend op zijn gemak gevoelt, verwildert hij toch dikwijls weder, dat wil zeggen, zijn dresseur gaat achteruit, zoodra de gebiedster hem uit het oog verliest. De tijdperk tusschen wildheid en tem ming is beslist het belangrijkste. Jndien de dressuur op echte grondslagen berust, moet een blik voldoende zijn, om hem weer tot gehoorzaamheid te dwingen. Men moet hierbij echter met tact te werk gaan, want dikwijls wordt hij op het be slissende oogenbük schuw en gaat hij plotselings op 'de vlucht. Er zijn echter gevallen, waarin de mannelijke mensch zulk een graad van hoogere dressuur bereikt, dat hij op èèn enkel woord onder' de tafel kruipt en bij liet opheffen der pantoffel reeds huive rend in een hoek schuilt. Het uiterlijk der vrouw is in dergelijke gevallen van overwegenden invloed. VOOR DE KINDEREN VAN DE SLACHTOFFERS DER OVERSTROO- MLNGEN'. De koningin, toen nog prin ses, koos elk jaar een aantal meisjes en jongens, die zij op hare kosten naar dc kolonie der Open Lucht te Wenduvne stuurde. Dit jaar heeft Hare Majesteit besloten de kinderen te kiezen der fami lies, het meest ul" r de overstroomingen beproefd. De kinderen moesten in het begin gekozen worden uitsluitelijk te Sc- raing, Namen, Hoei en Marchienne. Doch het Werk heeft nog talrijke giften ont vangen en nu zullen de Waalsche kinde ren door Vlaamsche vriendjes vergezeld worden. Deze laatsten moeten gekozen worden in de meest geteisterde gemeen ten langs de Schelde en den Dender. El ke aangeduide gemeente zal vijftig kin deren sturen, de helft jongens en de helft meisjes. VOOR DE BOEREN. Wat niet ge noeg gekend is door de landbouwers, is ^dat de regeering toelagen verleent voor liet maken van beir- en mestputten, wair- neer het kadastraal inkomen der onroe rende goederen van den landbouwer de 3' »0 fr. niet te boven gaat. De toelage beloopt het vierde der kosten voor de werken, zonder ooit meer dan 200 fr. te mogen bedragen; het is echter noodig, om de staatstoelage te bekomen, dat de provincie of gemeente ook tusschenkomt voor de helft van de som, door den staat betaald. De beir of mestput moet op ten min ste anderhal ven meter van het woonhuis gelegen zijn en zoo ver mogelijk van de pomp- en regenputten. Bij de aanvraag om eene toelage te bekomen, moet eene schets der uit te voeren werken gevoegd zijn. In zekere provincies kan men bij het provinciaal bestuur modellen van zul ke schetsen verkrijgen. Men ziet nu in Frankrijk hoever men komt met de kloosters te onteigenen. In plaats van terecht te komen in de schat kist, heeft al dat gestolen geld gediend voor de zakken te vuilen van eenige ka poenen, waarvan hier en |daar eenen ge knipt is; doch de meeste plichtigen zijn te hoog geplaatst, om er te durven aan raken. Reeds begint men te spreken van er de spons over le vagen.... Wat zullen wij zeggen Onrechtveerdig goed gedijdt nietEr is in dat goddelooze {Frankrijk sedert eenige jaren al veel schandaalderij en nesterij aan 't licht gekomen. En men mag zeker zijn dat het dan nog niet den helft geweten wordt, van al wat er omgaat. Die distels zaait, zal onkruid maaien en waar de vreeze Gods uit de harten wordt gerukt, zal men onmogelijk de vrees voor de wereldsche justicie in eere houden. Eindelijk toch heeft de Fransche Se naat de wet op de arbeiderspensioenen aar genomen.... Ons klein landeken is niet weinig vooruit, op gebied van werkerswet- ten, tegenover het verlichte Frankrijk. In de Engelsche Lordskamer is deze week een voorstel aangenomen, betrekke lijk de hervorming der Hooge Kamer... De ed le lords zouden dus afstand doen van het voorrecht welke zij van oudstijd beza ten, 't is te zeggen dat bet genoeg was de titel van lord te voeren, om in de Kamer te mogen zetelen.... Zoo wordt stilaan in alle landen de voorzegging bewaarheid van Kardinaal.Manning De twintigste eeuw zal de Eeuw van 't Volk wezen Mochte het in den christen zin wezen In Italië, waar het ministerie gebro- O ken ligt, is"er spraak van een ministerie van zaken te vormen. Volgens het alge meen gevoelen zou de krisis kunnen lang duren, doch van den anderen kant zou ze kere M. Sonnino aan den koning voorge steld hebben, effenaf de kamer te ontbin den... Dat ze 't daar koken, zooals z'het eten willenItalië zit ook nog mei on- rec'alvcerdig goed, van in den tijd als de beruchte Victor-Emmanuel den Paus van zijne Staten heeft beroofd. Het koninklijk echtpaar van Bnlgarië heeft deze week een bezoek gebracht aan den erfprins van Turkijë, in de hoofdstad Konstantinopel. Woensdag gaf de sultan t'nunner eere een groot gala diner, 't Was er volle gaz de cnampagne-slopsels vlo gen tegen den plafond en de knechten en meiden stonden op.hunne beste pointilje. Per transit gloria mundi!... Het is maar schijn, hier groot te zin, en al die wereld sche complimenten kunnen het hart niet verzadigen. In Griekenland zijn ze van zin, 'ne groote kuisch te doen in 't leger... Er is daar inderdaad scder' eenigen tijd een op roerige geest ingeslopen onder de solda len.... Er moet loch tucht en orde bestaan, voornamelijk in 't leger, of anders is 't bernik. In het Russisch hof was 'idees week ook grooten tralala, omdat koning Peter van Servië er dronk op de goede overeen komst der beide landen. De wereld wil bedrogen zijnTe New-York had woensdag een banket plaats voor de leden van het Verbond van den Vrede en het Scheidsgerecht. Na te heb ben gesproken over de vredelievende be trekkingen, welke Amerika onderhoudt met de mogendheden van alle werelddee- len, verklaarde president Taft alsvolgt Het is om den wereldvrede te verzeke ren, en de kwestie van het scheidsgerecht te dienen, dat wij vast besloten zijn onze bewapeningen, zoowel te lande als ter zee, te volledigen en uit te breiden. Ge moet weten, vriend lezer, dat er daar op hetzelfde oogenbük een krediet van 645 miilioen werd aangenomen voor de oorlogsmarine. Lap ze mij daarKostelijken vrede 'i ls harde kost, z< i Pieter-Wantjen, en hij at mossels met schelpen en al. Bij onze Hollandsche gebureniser spraak van eenegrondwciht rziening. Eene staatscommissie is reeds uaartoe aange steld door de koningin. van het Arrondissement Aalst Op den 2en Paaschdag zullen de be sturen der verbonden, aangesloten aan den Landbouwersbond van het Arron dissement, overgaan tot de uitreiking der prijzen, gewonnen in de verschillende algemeene tentoonstellingen van I )ecem- ber II. Dit al in hef''Brusselsch hof, over dekte markt, te Aalst. Dagorde 1. Om 2 ure algemeene vergadering voor de leden der aangesloten konijnen- kweeksvndicaten van het arrondissement. Uitreiking der prijzen der groote ten toonstelling. 2. Om 3 ure algemeene vergadering voor de leden der honflenkweeksyndica- ten. Uitreiking der prijzen en diploma der tentoonstelling, leder lid dat inge schreven was. in een der syndicaten, /al een schoon boekdeel, sprekende over de honden, ontvangen. 3. Om VA ure verplichtende vergade ring der bestuursleden van het algemeen Verbond der Hoenderkweekmaatschapoij- en Verslag over het jaar 1909 teeke nen der officieele stukken" door al de be stuursleden verslag over de algemeene tentoonstellingschikkingen voor het loopende jaar. 4. Om 4y2 ure uitreiking der prijzm gewonnen door de hoender- en duiven - kweekers op de tentoonstelling van De cember. De tentoonstellers, welke prijs gewon nen hebben op een der voornoemde ten toonstellingen, worden verzocht persoon lijk hunne prijzen te komen afhalen, of ten minste toch te laten doen door een verantwoordelijken voorzitter. Na dien dag zal geen geld meer uitbetaald wor den. Allen dus op uwen post. Namens de besturende voorzitters E. Glenisson, Louis Callebaut en Prosper Buys. Namens den landbouwersbond Baron Louis de Bethune, voorzitter. A. Cobbaut, schrijver. ♦r- Woensdag 30 dezer, alg. vergadering der geitenkweeksyndicatcn, om 3 ure, in liet Brusselsch Hof. Dagorde 1. Uitbetalen der premiën van aankoop en onderhoud; 2. Schikkingen voorde wederlandsche tentoonstelling van Brussel; 3. Mededeeüngen. Het Bestuur. Dinsdag 29 Maart. Ertvelde dorp, om 9 ure, koeien en vaarzen; om 2 ure, stieren, (cornice Ertvelde). Woensdag 30. - Aelter, dorp, om 9 ure, (cornice Nevele); Drongen, dorp, om 2 ure (cornice Gent). Donderdag 31. Zele dorp, om 9 ure (cornice Zele); Thielrode dorp, om 2 ure, (cornice St Nikolaas). Destelbergen dr rp, om 9 ure (cornice Gent); Bottelaeie dorp, om 2 ure (cornice Bottelaere). Zaterdag 2 April. Auwegem dorp, oin 9 ure, Huyse dorp, om 2 ure (cornice Cruyshautemj. Knesselaëre dorp, om 9 ure; Ursel dorp, om 2 ure, (cornice Somergem). ONDERHOUD VAN 'T NEERHOF liet kiekenhok dient ten minste eens per week, maar beter nog. alle dagen gereinigd te worden. De reinigheid is dc spil der gezond heid van het kiekengeslacht. Al de ziek ten van het gevogelte worden meest door den drek voortgezet. Daaruit volgt de noodwendigheid der reiniging van t hok. Dit kan vergemakkelijkt worden door het gebruik eencr laag zand, turlstof ol as- sehe. Het run kan de turf vervangen, het is terzelfdertijd ontsmettend, dc onge bluschte. kalk ontsmet volmaakt, maar verarmt terzelfdertijd het mest door ain- muniakale stikstof te laten vervliegen, welke nadeelig is aan de kiekens, liet kiekënmest is iijx aan mest, maar dat al zijne eigensehajjpen maar bewaart naar gelang het dagelijksch verzameld wordt in den beirpui geworpen of in een vat verzameld. De zitstokken wórden dikwijls met heet water afgewasschen en daarna met pe- trool. Het stroo der legnesten zal wekelijks vernieuwd worden en de nesten op tijd uitgewasschen met heet water. Al de andere plaatsen, als hangars krabplaats, stofhadjdaats, enz., zullen in de grootste reinheid gehouden worden. Tweemaal s jaars zal het kiekenhok en bijhoorigheden gewit worden; daar voor bedient men zich van ongebluschte kalk welke men slechts blusent onmid: delijk voor het gebruik. Men zal in het kalkmengsel per emmer, een liter petrol en een handsvol keukenzout mengen. Al le jaren zullen deuren en vensters met carbolineum geschilderd worden. De loopplaats zal, wanneer zij begrast is, eens per weck uitgekeerd, en van tijd tot tijd mei de spade omgewerkt, ol met ongebluschte kalk overstrooid wor den. GEKLOOFDE PEREN. Langs alle kanten hebben wij klach ten gehoord over het klieven der peren, liet middel om ze te bestrijden, is ech ter eenvoudig. Sedert men zwavelzuurkoper gebruikt om de wijngaarden in Frakrijk tegen mild en (Éeronospora viticolaj en bij ons om de aardappelziekte, veroorzaakt door de Feronospora nifestans te bestrijden, wordt het zout hedendaags beproefd om alle ziekten van dien aard te keer te gaan. De kleine onzichtbare woekerplan ten in vorm vaa paddestoelen (champi gnons) tasten onze druiven, aardappe len, meloenen, peren, enz. aan; zooda nig dat ze niet eetbaar zijn. Om maar van de peren alleen te gewagen, hoe veel eigenaars en liefhebbers zijn er niet die jaarlijks en dan nog wel bijzonder verleden jaar, hunne kostbare Beurrè Diel, Beurrè d Hardenpont, Basse brassane, Doyenne d hiver, Bergamottc Foitunèc, enz., op hunne booraen vol kloven en spleten zien staan, zoodat ze niet eet baar zijn en zelfs niet afgeplukt worden. Zulks is toe te schrijven aan eene klei ne woekerplant, die zich bij vochtig we der op de vruchten zét, het cellen weef sel aantast en de peren belet te zwel len, zoodat ze bersten moeten. Naar aan leiding van gedane proeven verleden jaar, hebben wij eene afdoende proef met zwa velzuurkoper gedaan, om het bersten der peren te voorkomen. Op eene pyramide van de soort Bergamottc Fortunèe be- sproeidde ik den 23 Mei de helft der vruchten van den boom met eene oplos sing van 3 grammen zwavelzuurkoper per liter regenwater bij zonnc-nondergang De bewerking werd herhaald met de zelfde oplossing op 23 Juni en 23 Juli. De uitslag was uitmuntend; al de be sproeide peren zijn gezond en niet ge kloven gebleven, al de niet besproeide ojï de andere helft van den boom zijn gebersten en waren niefs waard. Twee pyramiden van de soort Berga mottc Fortunèe en Beurrè (iris zijn op dezelfde wijze behandeld geworden: geen enkele peer is*" gekloven. Dat de eige naars en liefhebbers dus eene proef wa gen de kosten van het zout moeten hen niet weerhouden, ze zijn onbedui dend. Zelfs is het zeer waarschijnlijk, dat eene enkele besproeiing in Juni ge daan, reeds voldoende uitslagen zal ge ven en de vruchten voorhet bersten zal bewaren. Prachtig is de avondstonde Blikken wij eens in de ronde Van het blauwe sterrenveld Waar men ziet de sterren pralen En met glinsterende stralen Aan den hemel uitgesteld. Door het akelige donker Ziet men 't lieflijk stergeflonker Met een zoet genoegen aan Wijl ze pinken, weemlen, gloeien, Kunnen ze ons aandacht boeien En doen in verrukking staan. Ook komt 't maantje bijgevlogen Mei de sterren zich vervoegen En bekronen saam den nacht; 't Lieve maantje lonkt en blikkert Terwijl het gesternte flikkert Met een helder schoone pracht. 't Maantje spiegelt zich in 't water, Wijl des beekjes lief geklater Murmelende henen vliet. 't Windje komt in 't loover spelen In den boom zijn liedje kwelen Fladderende door het riet. Terwijl m3an en sterren pralen, Ann de hooge hemelzalen, Wandien op hun gloriebaan, Komen zij ons voren lichten Als wij onze schreden richten Om naar onze stulpte gaan. Wie zou niet de Almacht prijzen, Die de sterren doet verrijzen En het maanelicht vol pracht, Als men 't zonlicht ziet verkwijnen En in 't westen gaat verdwijnen Plaatse make voor den nacht. Mijlbeek. Jef Schockaert.

De Dageraad | 1910 | | pagina 2