Onze goede Noorderburen. Uit St-Nikolaas. In Vlaanderen vrijl Uit de Pers. grendel voor de deur wordt geschoven. Het is maar recht en redelijk dat lui, die .-.oh schamen Belg te zijn en den Bel gischen Staat hebben willen vernietigen, beroofd worden van hunne burgerlijke en politieke rechten die een eerlijk Bel gisch burger geniet. Velen vinden de laatste bepaling van het wetsvoorstel niet streng genoeg. Zij v» tv ij ten d<-n h.--. Y «nderveidê van toe- ndheid ;.ms individu:, die, wetens en willens en voor geld, hun Vaderland hebben willen verbrokkelen, verzwakken en verkoopen aan den vijand van het menschelijk geslacht. Daarom hopen de Belgische burgers, dat het hier geen tweede uitgave zal zijn van de vrijlating van bekende opkoo- pers. handelaars met den vijand of door politickers beschermde aktivisten van naam, terwijl het klein garnaal' ter dood veroordeeld wordt. Ook hopen wij dat de regeering een stap verder zal gaan en land- en hoogverraders van alle slach eenvoudig uit de Belgische gemeenschap zal stooten, door hen vervallen te verkla ren van hunne hoedanigheid van Belg. Hoe kraniger de regeering tegen die slampompers zal optreden, hoe krachtiger de Belgische natie haar zal steunen. Het tegenovergestelde zou gebeuren in ge val de heer Vandervclde, als behoeder der justitie, al r.:- \<xi God:. water over Gods akker moest laten vloeien en naar slechten raad luisteren. Zijn partijgenoot, staats-minister Colleaux, heeft- het hem trouwens duidelijk in den Senaat gezegd. Ik weet echter dat onze minister van justitie een oog in hot zeil houdt voor wat de aktivisten betreft. Dezer dagen werd de overtuiging versterkt dat men ze in Holland in de gaten heeft. Een hunner was ter sluiks naar Belgie ge reisd. Aanstonds was zijn reisje aan de grens van uit Holland bekend, en be doeld aktivist werd onmiddellijk bij zijne aankomst in de stad zijner bestemming verzocht een bezoek bij den onderzoeks rechter af te leggen en de stad zonder dezes toelating niet meer te verlaten. Dit is een goed punt voor onze veiligheid, onze politie en ons gerecht. Tot gerust stelling van de eerlijke burgers kan ver zekerd worden dat de waakzaamheid streng is en dat loontje komt om zijn boontje zal komen op tijd en stond, zoo als dit zal blijken bij het proces van Borms en Cie. Hoe noodzakelijk, liet is dat do waak zaamheid en de kracht van het gerecht geen oogenblik verflauwen, blijkt uit het geen in het Walenland |en voornamelijk te Luik gebeurt. Net als in Vlaanderen, hebben de aktivisten er ook het hoofd opgestoken. Zoowel uit Holland, als uit Duitschland, zelfs via Parijs, wordt die beweging geldelijk gesteund. Men ver- gctc niet dat een aantal Waalsche akti visten ook naar Holland en Duitschland zijn gevlucht, waar zij hun lijd niet met de hengelroede in de hand doorbrengen of de koeien in de weide zien grazen. Daarom worden zij niet onderhouden noch betaald. Ir. VOpinion Wallon/ip werd dezelfde opruierstaai gevoerd als in Oz^(Duitsch) Vaderland, tot de militaire overheden beide papieren in het bezet Duitschland verbood. Dit was een harde tegenslag voor beide papieren, die hunne klienteel vooral onder de soldaten zoeken, alsof zij een onmogelijke» pronunciamento hoopten met soldatenraden en andere russische flauwe kul. De maatregel van den minister van Oorlog heeft voor gevolg gehad dat I'Opinion Wallonnevan den heer Colleye- De Weerdt, 9edert een paar weken niet meer verschijnt. In de goecie stad Luik schijnt het akti- visme op kookpunt te zijn, te oordeelen naar het proza van zekere heethoofden, die met een al te verdachten ijver, de annexatie der Waalsche provinciën aan- preeken, terwijl in Vlaanderen het Hol la ndsch goud moet dienen om de an nexatie van Vlaamsch België, Antwer pen, Gent en de Kempische kolen inbe grepen, bij Holland voor te bereiden. Bemerkt men niet dat het fransch spreekwoord Les extremes se tou- chent hier wet herinnerd mag worden Vlaamsche en Waalsche aktivisten mag men in denzelfderi :\ik steken. Hun gemeenzaam doel is ononderbroken de Duitschc politiek van verdeeldheid en vernietiging van België voort te zetten. Een corn: pondera ie urt Keulen in het Algemeen Handelsblad van Amsterdam verschenen, enkele 'dagen 'vóór het on derteekenen van den vrede te Versailles, spreekt" van de belgische soldaten en officieren als van barbaren, die er genot in scheppen de duitsche bevolking van het bezette gebied op de schandelijkste wijze te verdrukken. Arme, onschuldige Rhijnlander; f -Men laat hun de belgische machienen en grondstoffen, die ze bij ons gestolen heb ben, niet rustig gebruike n en verbruiken... Men doet hun cp/i deel van het gestolenc vee en van de gestolene paarden terug geven... En men heeft geen medelijden met die huisvaders en moeders die wee- nen als men hun beestjes... die ze reeds zoo teeder beminden, uit den stal komt halen om ze naar hun oude verblijfplaats in het barbarenland België terug te voe ren. Arme, schamele Rhijnlanders 1 Nooit hebben ze een moeder doen weenen in België I De correspondent van het 'Alge-meen Handelsblad is waarlijk een goeie ziel. Misschien is zijn medelijden wel niet ge heel onbaatzuchtig. Immers in een lijk Rliijnland kunnen de Xlollandsche oor- logswoekeraars betere zaakjes maken. Iloe vriendelijk dc Hollanders tegen over België, namelijk tegenover Antwer pen gestemd zijn,, blijkt uit het oordeel door het Algemeen Handelsblad geveld over het ontwerp van een kanaal dat Antwerpen met den Rhijn zou verbinden Men weet dat Antwerpen HELAAS - door een kortzichtige verkeerspoli- tiek van de groote Duitsche industrie groot geworden is. Doch dat men dergelijke dwaasheden zal herhalen is buiten gesloten. Dat woord helaas toont hoe dc voorspoed van Antwerpen voor de Hol landers een doorn in hun oog is. Hoe moeten zij de gulden tijden betreuren dat de Schelde gesloten was en dat geen zeeschip tot Antwerpen op kon varen meer dan twee ecu wen duurde die toe stand Wat mogen wij van een volk verwachten dat tegenover België, vooral tegenover de door en door vlaamsche stad Antwerpen dergelijke gevoelens koe stert EEN REFERENDUM. Als practische Vlamingen gaat de kliek De Leenheer, Gorlée en C'®, te St-Niko- laas een referendum inrichten, waarbij de ouders, die kinderen in kostscholen hebben, uitgenoodigd worden hunne denkwijze te komen uiten, of zij begeeren of niet dat hunne zonen en dochters het Fransch aanleeren in de kollegiën en pensionnaten. A la bonne heurc I Al de ouders, zullen zonder aarzelen antwoor den i« maar 't is om Fransch te leeren dat wij ze naar het pensionnaat zen- den, Vlaamsch kunnen ze genoeg zoo min als Gorlée zullen wij van ónze jongens koeiwachters maken A propos, als de Eerw. Heer De Leenheer dan toch zoo Vlaamschgezind' is, waarom stelt hij dan niet voor al de opschriften onzer betalende scholen, die nu uitsluitelijk in 't FranscH zijn, door Vlaamsche te vervangen? Nu is 't In- stitut, pensionnat, externat enz. Hij moet op dit kapittel, toch wel iets te zeg gen hebben, denken wij. Maar dat zal hij niethij zou op de kneukels krijgen I In alle geval, we mogen dien Heer verzekeren, dat het Gesticht der Broeders Heronimieten, den wil der ouders zal eerbiedigen en niet zal dansen op 't fluitje van dien overdreven flamingant. Eeji vader van familie Nota van de 1Redactie.Onze corres pondent, die in een oogenblik van op gewondenheid schijnt geschreven te heb ben, vergeet dat de flaminganten nu juist beweren dat men met het. Vlaamsch alleen verder 'zou kunnen komen, indien het bestuur, het leger, het onderwijs, totaal vcrvlaamscht waren. En feitelijk, -in dat geval zou men zonder Fransch wat meer kunnen worden dan koeiwach- terpolitieagent namelijk, gemeentese cretaris, onderwijzer, onderpastoor, ja, relfs dorpssreneesheer Maar in den han delIn de nijverheid In het bank wezen? Niets, niets, driemaal niets Zelfs moet een Vlaming tamelijk wel Fransch kennen om de door Hollanders in 't Nc- dèrlandsch geschreven handelsbrieven te verstaan. Advokaat Fuerison, ondervoorzitter van den NaUonalen Bond te Gent, heeft aan Het laatste Nieuws een briet gezonden (28 Juni), waaruit wij de volgende regelen overdrukken w Ontelbare leden van onze middelbare en werkende klassen zijn overtuigd dat men verder gaat met Vlaamsch en Fransch dan met hetVlaamsch alleen Laat mij toe hier te herhalen hetgeen ik aan M. Janson geschreven heb indien gij twijfeltkom in onze vlaamsche steden en dorpen; wij zullen u een menigte vaders van tamilie aanduiden' die klagen over de onvoldoende onderrichting hunner kinde ren in de Fransche taalzij dingen naar toestandsverbetering, naar uitbreiding der opene loopbanen. Niemand heeft het recht dien drang te miskennen, en het ware bespottelijk zulks te beproeven namens de... vrijheid. Nevens de zuivere de ultraflamin ganten die hunne wenschen om uitsluitend het Fransch te verbannen niet verbergen, zijn er die toegeven dat deze taal aange leerd worde..., maar hoe en wanneer? Als vreemde, bijhoorige taal, ^oo het kind tija en de ouders geldmiddelen genoeg bevitten. Als hun vader het wenscht moet aan de kinderen, en bijzonderlijk aan die van de. werkende klasse, dezelfde gelegenheid en gemak gegeven worden om de Fransche taal aan te leeren of om ze als voertaal te gebruiken, als aan de andere belgische kinderen. Dat is rechtvaardig, dat is demo cratisch, dat is het middel om langzamer hand de kloof aan te vullen tusschen de zoogenaamde hoogere en lagere klassen van onze bevolking; de plicht van onze mee6tbemiddelden is het Vlaamsch te ken nen, maar het is ook plicht in 't Vlaamsche land de minbemiddelden aan te moedigen om Fransch te leeren. Ziedaar, achtbare Heer, de samen vatting van honderde en duizende uitdruk kingen der heerschende zienswijze in Vlaanderen die zich betuigt met uwe leus In Vlaanderen Vlaamsen door de onze te vervangen In Vlaanderen vrij. Het laatste Nieuws geeft op dien brief een antwoord dat ongeveer hier op uit loopt zoolang het Bestuur, het gerecht, het onderwijs en het leger in Vlaanderen niet totaal vervlaamscht zijn, kan van vrijheid geene spraak zijn. Met andere woorden eerst moet de vrijheid uitgeroeid worden vooraleer ze kan bestaan. Zeld zame logiek Dat een Vlaming tot zekere betrekkingen niet kan komen zonder Fransch te kennen, vindt Het laatste Nieuws een inbreuk op zijne vrijheid. Maar dat hij Engelsch moet kennen om de geringste plaats te bekleeden in het loodswezen te Antwerpen, te Gent of te Oostende, dat maakt mets ter zaak! Als het maar geen Fransch is Waar is hun Vaderland Het Vlaamsch-belgisch Verbond destijds in Holland gesticht door Van Cauwelaert en Hoste en thans herdoopt in Gentschen Tak van het Vlaamsche Front d, belooft H uit stambewust gevoel aan de Noorder broeders (Hollanders) alle trouw en ge hechtheid, allen bijstand en steun in het handhaven hunner onvervreemdbare rech ten (Ons Vaderland, 5 Juni, rubriek Uit Gent Dat wil zeggen dat die zonderlinge vaderlanders Holland zullen steunen tegen België in alles wat de her ziening der verdragen van i83tj betreft. Prachtig werk Kasteelheer en en kasteelhceren is twee. Ter gelegenheid van de weigering van den heer de Broqueville zijne kandidatuur te Turnhout nog te -laten voordragen, schrijft Ons Vaderland(23 Juni)Aan de Turnhoutsche kiezers en aan onze Kem- pische boeren vragen we om er eindelijk eens geen kasteelheeren naar de Kamers te zenden maar Vlamingen. De tijd van de feodaliteit is lang voorbij. Is de tijd van de feodaliteit óok voorbij voor M. R. de Kerchove d'Exaerde, den kasteelheer van Schooten? Hij is immers zoo braaf voor de mannen van het Vlaam sche Front. Een nieuwerwetsche priester. Op een stichtingsvergadering van Het Vlaamsche Front te Brussel, beleefden de stichters het verheugend leit dat een knap geeste- lijke waarschuwde voor 't gevaar, dat leljs uit de katholieke partij dreigt van wege menschen die t Vlaamsche Front (i in hun vaarwater zouden trekken (Ons Vaderland, 2.3 Juni.) Zonderlinge Frontmannen. Ons Vaderland van zó Juni meldt de stichting van een Vlaamschen Verbondtak te Avel- ghem Dr M. D'Haese sprak als afge vaardigde van de frontpartij. Weet ge waar die heer D'Haese zijnen frontdienst afgelegd heeft? In de vlaamsch-duitsche Universiteit te Gent, waar Willem De Vreese en O hem den titel van doctor in de germaansche philologie verleend heb ben, en waar hij voor een civiel prijsken de eieren binnenspeelde die door de Duit- schers opgeëischt, en aan onze zieken en kinderen onttrokken werden. Opruiing tegen Frankrijk. In zijn internationaal overzicht van 27 Juni schrijft De Standaard onder meer het volgende (i Wanneer dan dat mooie, marokijn gebonden boek (het Vredesverdrag), met alle goedkeuringen en ratifikaties gezegend zal zijn, zullen we officieelen vrede genie ten. En dan moet ge nog van goeden wil zijn. Want in Frankrijk leeft men voor 't oogenblik in een roes van victorie. Men spreekt er dus van 't omverhalen der Ger- mania. Hunne visie is zoowat die van le Roi Soleilvan Richelieu, en van Na poleon. Zooals men ziet, is het voor die mannen nog altijd Frankrijk dat de ruststoor.der is. Wij wedden dat Willem II een vermomde Franschman was. Geen Vrede ponder Recht. Onder dien titel schrijft De Standaard (27 Juni) een artikel dat eindigt met de volgende woorden Rechtvaardigheid alleen, onmiddellijk en afdoende rechtsherstel voor het Vlaam sche volk kan de gemoederen nog tot be daren brengen, maar rust zonder recht is niets dan een waanbeeld van onbeholpen veiligheidsdiensten en van blinde regee ringen. Inderdaad het Vlaamsche volk eischt afdoende rechtsherstel. De schoolwet van 1914, zooals zij in vele plaatsen toegepast wordt, heeft feitelijk de vlaamsche volks- kinders van het recht beroofd Fransch te leeren op bekwamen tijd. De overgroote meerderheid der vlaamsche ouders vragen rechtsherstel op dat gebied. Zij willen niet dat de belangen van hunne kinders aan de belangen van gelijk welke taal opgeofferd worden. De vrees voor de waarheid Het Volk van 3 en 4 Juli behandelt de vraag of Vlaanderen tweetalig is. Het antwoord is natuurlijk ontkennend Op dat antwoord zullen wij in een vol gend nummer terugkomen. Voor den oogenblik zij alleen de pennesteek vermeld op den schrijver van een thans onvindbaar geworden vlugschrift Vraagt het Vlaam sche Volk eene Vlaamsche Universiteit. Het Volk noemt dat vlugschrift onvind baar. Wel is waar heeft een groep semina risten bij den eenen en den anderen boek handelaar stappen aangewend, om bedoeld vlugschrift onvindbaar te maken. Maar gelukkiglijk zijn er nog enkele boekhande laars welke die jonge broodroovers niet schromen. Ten andere van de i5.ooo exemplaren die gedrukt werden, zijn er nog een paar duizend beschikbaar. Er zal voor gezorgd worden dat het onvindbare vlugschrift op tijd en stond in de gepaste middens ge vonden worde. In afwachting kunnen de lezers van Het Volk het bekomen tegen 3o centiemen in postzegels, te sturen naar ons bureel. Winkelstraat, nr 1.

De Eenheid | 1919 | | pagina 2