OVER GELD. Bedevaart naar Lourdes KLOKKENKLANKEN. voortbrengen, wat, volgens hem niet het geval is geweest in 1924. M' DE VOORZITTER vraagt, of, in tegenwoordigheid der groote voordeden die, volgene de plan ters aan de fabrikanten te beurt vallen, er nog geene proeven ge daan zijn geweest om samenwer kende land bouwmaatschappijen te stichtenvoor doel hebbende de fabricatie en den verkoop van den taltak hunner aangeslotenen, Mr BORNIL verklaart, tegen strijdig te zijn, voor de coöperatie ven. Mr De SENATOR DE MOF- FAERTS vraagt, of het niet voor- deelig zou zijn,dat inde kommissie ook een afgevaardigde zou zetelen van de hoerengilden. Mr BORNIL verklaart, dat, het Nationnaal Verbond der tabak planters volledig 't akkoord is met zijn eischen, met deze der hoeren gilden en vooral op de volgende punten. 1. Belasting per piant. 2. Betaling van de belasting bij den verkoop. Voorstel der wet bepalende het fis caal regiem van den tabak. door de heeren Rosier, De Moffarts en Mullie. Mijnheeren, De uiterst moeilijke toestand waarin de plantersonzer inlandsche tabakken zich bevinden, heeft ons genóodzaaki. een wetsvoorstel te doen opvatten, dat deze teelt zou bevoordeeligen, en voldoening zou geven, zoowel aan de verbruikers als aan de voortbrengers en aan de schatkist zooveel zou voortbrengen als nu. De Wet van 20 October 1010 heeft het waarlijk moeilijkgemaakt voor de kweekers, hun tabak te verhopen aan de verbruikers. De vrije concurentie is niet meer mogelijk, de groote handelswet van aanbieden en vragen, brengt niet altijd hare goede gevolgen voort. De lijst die de Meer Minister afleverde, en die de reden voor stelt, verrechtvaardigde het voor stel der wet rverhoogende sommige rechten op de tabakken, toont ons door de cijfersde droevigeuitslagen van dezen toestand. De rechten der accijnzen op den inlandschen tabak beliepen In 1920 op fr. 9,129,556 In 1021 cp o,3IO,559 ln 1022 op 3,352,748 In 1025 op 2,593,000 in 1024 op 5,720,000 In 1025 op 5,071,000 schatting. Wij mogen dus zeggen dat in min dan 0 jaar de inlandsche pro- dukten 2{3 verminderd zijn, 't is veel. Wit moet men doen om de nor male toestand te herstellen en de welvaart aan de nationale teelt weder te geven De vrije verkoop toe te laten aan de voortbrengers. De medewerkers der Wet van 20 October 1010 wilden aan de schatkist een verzekerde inkomst geven, met het bedrag tot het mi nimum te brengen. De voorstelling dien wij doen heeft hetzelfde doel,maar op betere manier, het ïecht der accijnzen en het verbruikersrecht zou 'op de vreemde tabakken geëischtworden bij hun binnenkomst in het land, en voor de inlandsche tabakken volgens het aantal planten, zoo is er geen bedrog meer mogelijk en al de tegenwoordige overtollige maat regelen zoóals de bezoeken aan de stapelplaatsen, de menigvuldige wegingen, zouden aigeschaft of toch tot het minimum gebracht worden. De verkoop en de fabrika- tie van den rooktabak zou cotaal vrij worden. De verbruiker zou zich ïecht- j streeks tot den voortbrenger mogen wenden en zijn keus doen voor dc tabak, die hem het meest bevalt en mag den voorraad koopen die hij noodig acht en zoo zal hij het ge noegen hebben van goede tabak te hebben. De werkman, de bediende en de kleine burger, die de grocte ver bruikers van den rooktabak zijn, zullen zich verblijden bij deze maatregelen, die hun het minimum voldoening en het minimum kosten geeft. Op het oogenblik van het kiezen van dit voorstel, zal er bij de ver- koopers en de planters, nog tabak zijn, voor dewelke, de verbruiks- rechten nog niet betaald zijn. De Staat, de hoeveelheden kennende welke elkeen van hun nog bezit, zal, met een uitstel van betaling te geven, voorzien bij artikels en 2 de rechten eischen, die nog niet betaald zijn. Met het aansporen van de mede werking, van de landbouwkundige, als er spraak is van de vermeerde ring der rechten, ten gevolge van den oogst, welke er maar gedeelte lijk staat, hebben wij in het voor deel van de schatkist en de plan ters deze nadeelige maatregelen willen vermijden de vernieling der planting. In veel tabakstreken bewerken de werklieden de tabak met de boeren de voorbrengt van den oogst wordt verdeeld, de eerste doen het werk, de anderen geven het land, de vet ten en doen het werk, dat de plan ting voorafgaat. Als ter oorzaak van het weder, de oogst gebracht is op 50 tot 60 o|0, om de onge makken te vermijden welke dit kan veroorzaken, door het betalen der rechten voor tabak welke men niet heeft kunnen oogsten, wordt gansch de oogst verspild door het vernietiger dezer planting. De on gelukkige werkman heeft veel ge werkt en ontvangt geen loon. Indien het voorstel dat wij*~döen aanvaard wordt, zal het verlies maar gedeeltelijk zijn en de droe vige omstandigheden veeiverzacht Wij hebben de vaste hoop, dat het Parlement ons voorstel zal willen onderzoeken en het over eenstemmend zal behouden. De schatkist zal niet beschadigd zijn, de voortbrengers en de verbruikers zullen tevreden zijn, eene verhoo ging van de inlandsche produkten zal een vermindering teweeg bren gen, in het invoeren van vreemde tabak, tot profijt van onze wissel koers en eindelijk volgens de alge- meene wensch der planters en de inzichten geuit door den Heer Minister van Financiën zullen de belastingen vereenvoudigd worden en de onderzoekskosten tot het minimum gebracht worden. Vervolg. Reeds twee maal heeft De Dendeddok Over de streek geluid Nu zendt z'hcur jubelklanken en Heur Nieuwjaarswenschen uit. Dat 't Nieuwe Jaar elk Lezer zij Een tijd van heil en vree, En dat het voor De Denderklok Veel lezers brenge mee. Madameken Halop wenschte heuren vent ook een a Zalig en gelukkig Nieuw jaar en kijk eens zei ze, wat ik voor U gekocht heb'n Mooie vulpen, 'n echte Swan... Als U nu erg vriendelijk wil zijn, kan U cr direct dezen check voor de modiste rneé teekenen... Het bedrag van dien check was eventjes maar 4000 fr. 'n Schoon nieuwjaarsgeschenk, vindt ge ook niet Nieuwjaar is voor iedereen nu juist geen gelukkige tijd. Zoo bijvoorbeeld voorden Keizer van China, Yoshihito, die dezer dagen laat het ons hopen - naar het Hemelsch Rijk is heengevaren. De nieuwe Keizer, Hiro-Hito, die over 'n paar jaar ons land is komen bezoeken, heeft bij zijn aanstelling een naam aange nomen die daar of omtrent moet beteeke- nen Vrede. Laat hij zich maar haasten dat hij ginder vrede brenge in dat groote chineesclie rijk waar 't tegenwoordig een rotten warboel is. Rij de rooden is 't ook een warboel en dan nog één van belang. Ze weten niet al te best wat ze doen moeten Nog deel nemen aan de Regeering of er uit blijven De socialistische Ministers willen dit. De federaties willen datEr zijn voor- en tegenstanders. Wat interessant ia om even op te teekenen, is het slot van het rekwisitorium van den neer Mnthieu die zei De toekomst staat op het spel. Wij moeten in stede van een rekenmachine eer. hart in onze borst terugvinden Als die spreekt van vinden, moeten re dnt toch kwijt geweest zijn... En waarmee hebben ze dan dien heelen tijd dat ze luin hart kwijt zijn geweest, de belangen van den kleinen man verdedigd. Mc* luin rekenmachine.... Dat kan tellen. De ge volgen van de stabilisatie voor den werk- menseh spreken reeds boekdeelen. DE MEESTER KON NIET TELLEN. Hoe oud zijt ge nu, Nantje. Elf jaar, Meester Maar ventje, hoe kan dit. Verleden jaar waart ge vijfjaar. Dan zijt ge dit jaar toch zes.... Ilewel, Meester, Vijf en Zes is dat geen elf. De boeren hebben de laatste dagen hun studiedagen gehouden te Lei.ven. 't Heelt er gespannen. Maandag was het den Jeugddag en wat er al gedaan weru en nog zal gedaan worden tot organ.satie van die jeugd za! wei de moeite waard zijn om opgeteekend te worden en eens toegepast te worden op de andere Jeugd van onze Partij. Want Jeugd is toekomst. Kanunik Luytgaerens heeft op dit Con gres in zijr. slotrede ook nog iets heerlijks gezegd Daarvoor (voor het behoud van onzen boerenstand) zorgt onze boe- renjeugd. Zij zal onzen Boerenstand en gansch ons Volk met Christus voor Chris tus behouden De Amerikanen zijn toch slim hé. Ge weet dat hun land zoogezegd droog gelegd is. Welnu, den laalsten tijd hebben de drankbestrijdingsagenten een aldus ge naamd haargroeimiddel weten te ont dekken, waarop geschreven stond Odor of Paradise Hair Tonic In werkelijk heid bevatten de fieschjes niets minder dan een sterk alcool, dat na bijvoeging van water evenwaardig zou zijn aan Bene dictine, Chartreuse of Cherry-Brandy Spijtig dat 't zoo ver is om gaan te zien. EEN JODENMOP. Nieuwjaar is den tijd van 't veranderen, van 't kuischen en 't wrijven. Dat weet iedereen. En iedereen weet ook dat om 'n viezigen vuilerik te zien, het volstaat even 'n jood te bekijken. Nu juist op Nieuwjaarsdag, komt 'n vriend bij Rebekka aanloopen met de verstommende tijding Rebekka,Rebekka. Wat jammer. Mozes je man is daar juist door een tram aange reden en ze zeggen dat ie dood is. Ach jé, jammert Rebekka aanstonds. Wat spijt voor die kostelijke zeep. Hij had juist zijn voeten gewasschen. Op tweede Kerstdag was de groote Sinte Goedele Kerk te Brussel veel te klein om al 't volk te bevatten dat opgekomen was om de plechtighetd die plaats greep, bij te wonen. Mgr.Tchao, één uit de vier eerst- gewijde Ch|neesche Bisschoppen,die tegen woordig in ons land reizen, droeg de pon- tifikale hoogmis op. Geheel het koor was gevuld met oversten en leden der Missie congregatiën van Belgie cn heel de kerk was proppensvol met geloovigen. meestal chineezen die fier en kinderlijk blij, zich kwamen vereenigen met de sacrificie hun ner broeders in Christus. Voorwaar een schoore bladzijde in de geschiedenis van ons Kristen Geloof. Alzoo zijn er alhier ook menschen, die zouden willen dat De Denderklok niet meer zou mogen luiden.... Maar dat en zal. zulle, want.... Luiden zal ze luid en lang. Van tingelinge lang, Van tingelinge lang. En altijd zal 't dc Waarheid zijn, I)ie klinken zal voor groot en klein Blij luiden op elk vroolijk feest, Droef tampen als er droefheid heerscht.... Maar luiden toch heur eigen klang, Voor d'Haardsteê en voor 't Vaderland, Voor 't Kruis op al ons werk geplant, Nog jaren, jaren lang. D. De Bond der Katholieke Dagbladschrij vers, onder de bescherming van hunne Dooiluchtige Hoogwaardigheden den Aartsbisschop en de Bisschoppen van Belgie, heeft deze week de inschrijving geopend voor de Nieuwjaarsgiften voor den Paus, voor 1927. De giften, hoe meer hoe liever, kunnen gestort worden op postcheckrekening nr 382,79 van M. L. Mallié, sekretaris van den Bond. Ik heb gehoord dat de Fronters die aan wezig waren in de Kamers als de Nieuwe Huishuurwet moest worden gestemd,zich onthouden hebben. Zeg, Wannes, weette gij al één keer te noemen dat de Fronters met iets mee hebben gestemd. Altijd was 't tegen stemmen of zich onthouder..... 't Zijn mij de Jans.... geloof me. Te Rotterdam, in Holland, zetelen in den Gemeenteraad ook.... Jans. Een van die hecren heeft er voorgesteld het hanengekraai te verbieden tijdens een zeker deel van den dag dat aan de rust moet worden gewijd. Toen een ander lid vroeg waarom alleen het gekraaivan hanen werd verboden en waarom ook niet het miauwen der katten, het blaffen der hon den en het kirren der duiven, schoot ieder een in een lach en 't voorstel was om zeep. Het verschil die er is tusschen geld en geldteekeil, gevoelen we allen heden ten dage maar al te wel. Tot over eenigen tijd was het eerste en liet laatste wat men te hooren kreeg.... Hoeveel staat pond? Nu is Goddank die nachtmerrie verdwe. nen, maar de duurte van alle benoodighe- den houdt aan en de frank die ik verleden zomer voor gelevred werk ontvangen heb zal rac nu niet meer toelaten datgene t' koopen die ik er verleden zomer kon voor krijgen en waarop ik volle recht heb. Wie heeft me een deel van mijn recht ontstolen De Staat, door net bijmaken van geldteekens. Voor den oorlog was daar allemaal geen spraak van. De Staat maakte geld in zilver nickel of papier in zoo groote hoeveelheid als hij hei noodig achtte, het ongeluk is dat de staat geen geld kan maken, alleenlijk geldteekens, en doet hij het toch dan ontsteelt hij een recht dat aan derden toebehoort. Later zullen we daar op terugkomen. Waar ik eerst de aandacht wil op trekken is de rol die de banken in dezen tijd vervullen. Die de artikelen in de Standaart, over dit onderwerp geschre ven, gelezen heeft, moet er van over tuigd zijn dat heel het economisch en politiek leven door het geld beheerscht wordt. Door het crediet die de groote banken aan hunne nijverheden toestaan laten ze deze toe schatten te verzamelen en mesten zich zelf als palingen vet. (zie artikelen Standaart,, over porte- folio Société Générale) terwijl ze deze die arm geworden zijn - middenstanders en houders van staatsvvaarden alle kre diet ontnemen. Voorbeelden zijn er bij de vleet. De macht van het krediet hebben de socialisten zoowel begrepen. Met hunne Banque Beige du Travail die als simpele spaarkas in Vooruit te (Gent begonnen is, beheerschen ze op net oogenblik een heel net nijverheden die bloeien. Aan de Middenstanders de kop bijeen te steken om hun stand op dezelfde wijze vooruit te helpen. Over de beurs valt er niet veel te vertellen - vermits we niettegenstaande onzen Bei.ga toch heelemaal van Parijs afhangen. Moesten de grootste schom melingen in de Fransche frank ophou den, dan zouden er goede dagen kun nen te verwachten zijn. Er is voorzeker veel geld te plaatsen, doch iedereen wacht. De lessen van vorige maanden zijn met vergeten en in de beurs is niets zeker. De prijzen der staatswaarden zijr. heel bemoedigend en zullen wellicht dit pij' behouden, vermits het delgingstonds over 1,5 milliard jaarlijks beschikt om de schuld af te lossen, pandbrieven van nijverheden staan ook in 't algemeen aan goede prijzen wie weet of er vroeg of laat geen verplichte revaiorisatie te te verwachten is. De maatschappijen hebben voor den oorlog goudfranks ontleent en geven nu parpierkens terug - of dit zoo zal blijven- valt te betwisten. In de aandeden was er na Kerstdag eene algemeene herleving te bespeuren. Textielnijverheden- koloniale en caout- choux waarden hadden ruim hun deel. De jaarlijkscne bedevaart van het bisdom Gent naar Lourdes, waar het kanton Ninove altijd een ruim deel in neemt, zai voor het jaar 1927 te Lourdes aan komen den 5 Augusti en er ver trekken den 9en. Deze die zich tot die bedevaart voorbereiden nemen van nu af nota van dien datum. O o

Denderklok | 1927 | | pagina 2