OVER OEL1). Bedevaart naar Lourdes KLOKKENKLANKEN. ALLERLEI. STAD EN OMLIGGENDE NINOVE per olant en aan een verbruikersrecht van 0,l<)fr. per plant. Dit laatste recht heeft voor basis liet pond sterling dat 107 fr. staat en aal gewijzigd worden volgens de veranderingen van de waarde van het goud van den belgischen frank het zal hetzelfde wezen voor de verbruikersrech- vreemde tabakken welks ingebracht wor den. De accyns-en verbruikersrechten worden betaald volgens men verkoopt en men zal een voorloopige basis nemen, van 16 plan ten voor een kgr. droogen tabak. De heer Minister van Financiën mag zoolang de droge tabak niet verkocht is, een waarborg eischen. Artikel III. Elke tabakplanter is verplicht, aan hot bureel der accynzen, waar de streek van afhangt, zijn tabakvelden over te geven, alsook het juiste getal planten welke zich op iedere planting bevinden. Deze aangiften moeten geschieden voor ÏT» Juli of binnen de acht dagen der plan ting, wanneer deze na dezen datum plaats beeft; zij duidt aan of de geoogste tabak geschikt is voor den verkoop of voor htt verbruik van den planter. De heer Minis ter van Financiën geefi het model voor deze aangeving. Wanneer eene planting zoo gedaan is, dat zij afgesloten is door andere vruchten of dat andere hinderpalen beletten ze te zien van op den openbaren weg, moet de verklaring dit bevatten en de noodige inlichtingen geven opdat de bedienden de planting zouden vinden. Artikel IV. Het getal tabakplanten welke zich op de overgave bevinden overeenstemmend ar tikel 3 wordt ingeschreven op naam van den planter in het register ad. hoe. gehou den door den Ontvanger der Accijnzen. Artikel V. Gedeeltelijke of totale ontslaging van het recht zal toegestaan worden in geval van slechten oogst of schade veroorzaakt alvorens hij droog is. Het is het zelfde wanneer de eigenaar zelf zijne planting gansch of gedeeltelijk vernietigt het deel dat vernietigd is, is ontslagen van de rechten. De schatting van het verminderen vanden oogst wordt cedaan door een overeenkomst tusschen den bediende en den planter. In geval dat ze niet overeenstemmen, zal de schatting gedaan worden door den Staats- landbouwkundigc der streek. Deze be diende stelt dan de beiasting 0(0 vast. De heer Minister van Financiën duidt de voorwaarden aan welke te vervullen zijn, tot het bekomen dezer ontslaging_ Artikel VI. Wanneer de accijns- en verbruikers rechten, in artikel I en II van het tegen woordig stelsel bevat voldaan zijn, is de verkoop en de fabrikatie der rook-, pruim en snuiftabakken vrij. De Staat zal volgens de manier, welke zij zal aanduiden in de toegestane uitstel len, voorzien bij artikel I en II van het tegenwoordig stelsel, de verbruikers rechten op de vreemde en inlandsche tabakken eischen, welke zich bij de fa brikanten en de planters bevinden, bij uitzondering van deze die zich in pakken bevinden, voorzien van het fiscaal bandje. Artikel VII. De cigaren.de cigaretten en de cigarillos zijn onderworpen aan een proportionneel verbruikersrecht, vastgesteld door de wet van 31 December 1925. De letters D enE van het artikel III dezer wet zijr, verkort. Artikel VIII. Zoolang de accyns- en verbruikersrech ten, vastgesteld in artikel II voor de in landsche tabakken niet geheel betaald zijn of oe voorziende waarborg van artikel II niet gegeven is, hebben de bedienden van den fiscus bet recht, de plaatsen te bezoe ken waar deze tabakken zich bevinden. Artikel VIIII. De straffen door de wet van 20 Oktober 1919 voorzien, voor het bedrog of willen bedriegen, blijven in gebruik voor zooveel zij zich zullen toepassen op den tekst van het tegenwoordig wetsvoorstel. Artikel X. De schikkingen van de teksten der tegenwoordige wet en die van 20 Oktober 1919 zullen gedaan worden door den Heer Minister van Financien. Vervolg. De jaarlijksche bedevaart van het bisdom Gent naar Lourdes, waar het kanton Ninove altijd een ruim deel in neemt, zal voor het jaar 11127 te Lourdes aan komen den 5 Augusti en er ver trekken den 9en. Deze die zich tot die bedevaart voorbereiden nemen van nu af nota van dien datum. Ze kwamen van heel verre, Drie Koningen te gaar En volgden trouw de sterre C Die zeker leidde naar Het Stalleken te Betheem... Daar hebben ze gebeden Voor 't Kindje in den Stal, En offers dan geboden Den Schepper van 't Heelal, Die in ecu pover Kribbeken Op strooihalmen er lei.... O, mochten wij naar 't Stalleken Drie Koningen, lijk Gij, ftiet eerbied en met liefde, Een diep geloof er bij. In sommige gemeenten van 'tVlaam- sche Land is het nog het gebruik op Nieuwjaarsdag en Driekoningen in de huizer. rond te gaan en te zingen. Veel van die oude liedjes en de oude zijn toch nog altijd de mooiste zijn ons be waard gebleven. Spijtig maar dat onzen modernen tijdgeest al dat schoone van vroeger dagen in den tredmolen van zijn onverschilligheid verbrijzelt en vernietigt. Ja... er is veel veranderd, maar of er daar om veel verbeterd is valt nog te bezien. Wat er niet veranderd en wel nooit ver anderen zal, dat is bet bestaan van een zeker soort menscher., die omdat ze van Moeder Natuur met heel lange vinge ren bedeeld zijn 't gerief en 't goed van een ander niet kunnen laten liggen. In Spanje hebben ze voor een paar weken zoo een heerschap aangehouden, die al een heel tijdje de spaansche politie op de been hield. Zijn dossier dat nu samengebracht is spreekt van twee en zeventig veroordee lingen, uitgesproken door een dertigtal gerechtshoen en die hem samen de totale straf bezorgden van vierhonderd drie en tachtig jaren gevangeniszitting. Die zal heel zeker drie vier keeren moeten sterven en nadien terugkeeren om zijn straf uit te zitten. Laboon en Labeen, twee boerkens van Grobbendonck, waren verleden week r.aar Brussel gekomen, 't Was de eerste maal van hun leven en ze stonden te kijken naar den toren van 't Stadhuis, op de Groote Markt. c Labeen zei Laboon er loopt ginder op de spits van den toren een muis. Ziet ge ze ook van hier. Neen zei Labeen 'k en kan zoo ver niet zien. Maar 'k hoor het trippelen van heur pootjes. Hoort ge dat ook Er wordt verteld dat de winst die dit jaar aan de reserve-aandeelen van de Société Générale zal uitbetaald worden, tot vier honderd frank per titel zal beloo- pen. Als ge even rekening houdt met de daarop te betalen taksen, zal dus iederen titel een netto winst opleveren van 312 fr. Daarenboven klom de waarde van gezegde titels van 6000 fr. tot 13.000. De Standaard die er over spreekt, ein digt met de nuchtere vraag Wie heeft er voordeel gehaald uit de stabilisatie. In Londen en in Amerika zijn de dokters nu volop bezig met menschen bijzonder vrouwvolk te opereeren, die tengevolge van het dansen van den Charleston, erge kwellingen aan knieen envoeten oploopen. 'n Mensch zou moeten zeggen 't Is wel besteed. Maar dat en mogen we niet. Al gelijk, als ge zoo een koppel aan 't sprin gen ziet, moet ge u zelf toch wel eens af vragen Wat is er nu. Ben ik nu gek, of zijn zij het. Hebt ge 't liedje van den Charleston ai gehoord. Neen Een r.ieuwe dans maakt nu fureur, Hij wordt gedanst, ja, a toute heure, En wel door d'hooge Klas. Hij hee't naar Jt schijn/ heel veel succes, En veel professors geven les, In dezen danserspas. Hij komt direct uit Afrika, Uit Ubangi, of Kinshasa, Waar al de negers zwart van vel, Hem dansten duizend jaren wel. Volgens de laatste statistieken, spreken de van het mond- en klauwzeer dat nog steeds in ons land heerscht, zijn er in onze provincie, 74 gemeenten aangetast door die schrikkelijke kwaal. In het geheel woedt ze in 142 stallen, en teistert 822 hoorndieren, 831 zwijnen, 08 schapen en 0 geiten. Het is toch wonder. De laatste tijd werd er zooveel uitgevonden, op alle gebied. En voor wat betreft deze ziekte die soms zoo schrikkelijk kan te keer gaan in de stallen van onze boeren werd er tot nog toe niets gevonden dat afdoend be strijdend was. Laat ons hopen dat dit bin nen den kortst mogelijken tijd toch ge schiede. Zoo heeft elke provincie, elke streek haar plagen. In de Ardennen heeft de hevige koude de dood veroorzaakt van twee menschen. De eene was schielijk in eengezakt en de andere werd uit een gracht opgehaald. Beiden waren aan de koude bezweken. F.r heerscht ook een hevige koude ïr. Zwitserland die bovendien nog gepaard gaat met groote sneeuwvlagen. Verschei dene dorpen, liggen om zoo te zeggen ondergesneeuwd en liet verkeer is langs vele zijden gestremd. Daar hebben we Goddank hier toch nog niet van te klagen, 't Weer kan, voor den tijd van 't jaar bezwaar'ijk beter zijn. Dat is zoo waar dat veie menschen zegger. 't En zijn geen Winters meer. Bij de socialisten is 't steeds geharrewar Op het onderwijzerscongres vlat ze hielden te Brussel, was er zoodanig veel eenheid dat (i Le Peuple zelf schreef, sprekende van een aitikel in genoemd blad door Liebaert gesteld Die lijnen doen duide lijk genoeg de mentaliteit kennen van degenen die altijd den mond vol hebben over eenheid Als ge dan van den anderen kant weet hoe voorbeeldig (sicde eenheid van de socialisten geweest is op hun Kerstdag- kongres, dan weet ge meteen hoe heerlijk verdeeld de verscheidene stroomingen in de socialistische partij tegenwoordig zijn. En dan durft het Gentsch socialistisch blad de Kristene Werklieden nog onder den neus wrijven dat ze de werkerseenheid (sic) van de socialisten moeten bewonderen en bijtreden.Ge moet maar durven, hé. De voorbeeldige politiekomm.ssaris. Mijnheer de commissaris zegt een oud heertje dat in het politiebureau staat ik heb verleden week verklaard dat nr.jn por tefeuille gestolen was. Ik heb u dan ver zocht den dief te willen opsporen... c Ja... Hewel, ik kom u zeggen dat het een missing was.Ik heb mijn portefeuille terug gevonden.... Te laat, mijn beste heer, zegt de politiedienaar met een spijtig gebaar te laat. we hebben gisteren den dief te pak ken gekregen Vandaag is 't de derde keer dat De Denderklok verschijnt.We mogen tevre den zijn. De stad vooral helpt goed mee. En nu de buitengemeenten. Niemand zal voorzeker willen ten achter blijven. Daar om niet meer geaarzeld. Een abonnement voor t heele jaar kost slechts Fr. 12.50. Katholieken kent en doet Uw plicht, gij hebt slecht de som te storten op onze post- checkrekening n- 1862,54 en ons blad wordt u regelmatig alle weken te huis bestelt. verhouding gestegen zijn - b. v. IJzere- wegen van Congo 4,o O/O aan 320, Baertsoen-Buysse 5,5 o/o aan 358 frank enz. De Société Générale springt op 135000 frank. Dat kan tellen. Men spreekt van een dividend van 100 fr. - Stabilisons IJzerenwegen - trams en Electriciteitsi waarden klimmen gestatig, zoo zien we op een dag, div. Bruxeliois van 2860 op 3250 frs. Economiques van 1700 tot 1850 fr. klimmen. Ijzer en kolen worden niet gevraagd, doch houden deze waarden stand. De an dere rubrieken klimmen in 't algemeen. Koloniale en caoutchouwaarden zijn we derom zeer gewild. WANTROUWIG. Tante. Er is een telegram gekomen, onze neef de student is overleden. OomLaat eens zien, die wil zeker weer geld voor zijn begrafenis hebben. SLIMME HANNES heeft electrische bellen doen plaatsen in zijnen winkel en hij roept zijn personeel bijeen, ten einde het hierovei te onderrichten. Als ik tweemaal bel, zegt hij, moet q? magazijnier boven komen. Als ik een maal bel, de winkeljuffer, en als ik niet bel, de loopjongen. Goed begrepen, hé OP HET EXAAM. Is t mijne vraag, die u verlegen maakt, jong mensch O neen, Mijnheer de Professor, 't is veeleer het antwoord, IN DE SCHOOL. Meester. Wat voor een woord is EI Leerling. Een naamwoord, Meester. Meester. Van welk geslacht Leerling. Nog onbekend totdat het uitgebroeid is. De Menschen zijn met het geld zoo danig vergroeit, dat ze er de ware be- teekems niet meer van kennen. Wat doet men met geld wel na tuurlijk als men iets gekocht heelt, daarmee betalen. Dat is al goed en wel zoolang men in zijn eigen land daarmee koopen en betalen kan. Maar als dit nu eens anders is Zooals B. V. met de irank waarvan ik verleden week sprak, en waarmede ik nu meen de een spécial te koopen Ik had hem van verleden zomer, en dan kreeg ik op mijne frank nog terug en nu. Is het dan dezelfde niet meer Jawel, maar het is de bazin niet te doen om de frank, maar om genoeg geld voor hare spécial te krijgen, ten einde iets anders van gelijke waar de in de plaats de koopen. Iedereen die iets verkoopt of werk geleverd heeft, doet dit al tijd om andere goederen of andere diensten in de plaats te krijgen Maar dit past zelden. Ik kan B.V. aan de bazin het pak peeën niet leve ren die ze voor 't oogenblik noodig heeft, en die, veronderstellen we, dezelfde waarde van hare spécial heeft. Wat doet ze dan die goede bazin geeft me krediet. Iedereen laat zich tienmaal per dag krediet geven, natuurlijk zonder het te weten zonder krediet is het leven niet mogelijk. Stel U voor, dat ik ee ne tafel verkoop om een paar schoe nen in dc plaats te krijgen. De tafel kar. ik onmiddelijk leveren, maar voor de schoenen moet ik 14 dagen wachten. Ik geef dus 14 dagen krediet, en als Onderpand van dit krediet, krijg ik een zeker getal franken, dus geld. Het komt er niet op aan of dit geld in zilver ot papier is, waar het om te doen is: Het onderpand moet me mijne aan spraak op gelijke waarde in goederen of diensten waarborgen. Doet het dit. dan is het goed geld, al ware het in den vorm van nickele franks. De Beurs gaat goed - De staatswaarden houden gemakkelijk hunne prijzen. De Kilo-Moto die over eene goede maand aan 410 frank te pakken was, gaat tot 505 frank. Het eenige die blijtt steken, zijn de buurtspoorwegen 3 o/o aan 51. Deze titels zijn aan pari met trekkin- kingen uilkeerbaar, en zijn dusvolgens zeker, de eeuwigdurende Belgische Rente 3 o/o waard, die 54,50 frank staat. In deppandbrieven van Nijverheden zijn er ook nog verschillige die niet in BOY-SCOUTS Op Zondag 16 Januari e.k., Gezellig AVONDFEEST door den beroemden Goochelaar Professor Florimontso en zijne Dame. Wie een paar gezellige eri aangename uurtjes wil doorbrengen, kome dan maar kijken. Maria-Magdalena, drama in 4 bedrij ven, door De Denderlelie Maria-Magdalena. zoo las ik op het keurig programma, is niet een drama naar vastgesteldezoogezegde klassieke regels opgevat't is een gedramatiseerde voorstel ling van de bizonderste en roerendste too- neelen uit het leven van de volksgeliefde heilige Als dit waar is en het is waar dan had. naar mijn bescheiden oordeel, de leidende hand die enkele woorden eerst er. vooral in het hart en den geest van de speelsters zelve moeten inprenten. Laat ik het maar rechtuit zeggen De opvoering van Maria-Magdalena is een mooie, een heerlijke film geweestspij tig dat er in gesproken werd. Of andersom spijtig dat er NIET in gesproken werd. Want al ondergaan de klassieke regels van tooneelspelen, op onze dagen, de meest wondere en verwonderlijke omwer- kingen, toch blijft het nog altijd paal boven water dat een drama nogalt'jd niet gezon gen of gedeklameerd wordt. En het is spijtig te moeten vaststellen, dat naast de zoo loffeüike nnnrincr var» Tla* Denderlelie om werk ten tooneele te brengen dat afbreuk doet aan het ver ouderde en uit-denbo oze-verklaarde drakenrepertorium, het is spijtig vast te stellen,zeg ik, dat er vanwege de leidende hand niet op gedrukt werd dat een drama nog altijd moet GESPEELD worden. Wanneer ik zeg, spijtig dat er niet in gesfroken werd, dan wil ik hier op wijzen, dat, behouden» Martha, de oudeic Zuster van Magdalena (Juffr, Cl. De Bolle geen enkel der speelstertjes, hoe overtuigend en zelf-overtuigd werk ze ook leverden, toch ook maar één oogenblik dien zangerig deklamatorischen toon heeft laten gaan, die men bedenke dat het stuk vier be drijven telde, ten lange leste pijnlijk en nerveus aandeed. Zekerlijk ik heb er veel heerlijks gezien veel moois kunnen bewonderen, want ik herhaal het :die ojivoering is een prachtige fthn geweest. Maar wanneer we ons even op het standpunt tooneel zetten, dan hoeven we toch bedenkelijk om te kijken. Het proza van den schrijver gaf anders gelegenheden te over, om die waarheid t is een gedramatiseerde voorstelling van de bizonderste en ROERENDSTE toonee- len uit het leven van de volksgeliefde hei lige n uitgedrukt op het programma, wer kelijk ontroerend op de planken te brengen. De ontroering die wel en veel in den tekst lag, is om zoo te zeggen, bijna geheel en gansch verloren gegaan. Enkel bij Martha, hebben we die somberheid, die natuurlijkheid, die ongedwongenheid ge vonden, die blijken gaf van de meest-adel- moedige zusterliefde, van den meest - 1 1 - .'I.'nnb i (WAr/lc ten VVCiKC 4U »»C»i gcwaciu r\r\ A e - j--- t

Denderklok | 1927 | | pagina 2