OVER TOONEEL NIEUWS NIEUWS!! IN MEMORIAM. TURNEN Eerste Jaar Nr 13 Prijs per nummer 25 centiemen. Ninove 27 Maart 1927 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R, LUYSTERMAN-UEMftlRE Albert Vandlrlli ni n. Aankomst van <lo arootc op de Graanmarkt te NINOVE. Sleehls voor drie dagen MET EEN SCHITTEREND PROGRAMMA Zaterdag 26 Maart, Zondag 27 en Maandag 28, Zondag om 3 ure Kinder-en Familievoorstelling. LANDBOUWERS TABAKTEELDERS Levensleer MM VOOR HET KANTON NINOVE Posteheckrekening 1862,54. Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 6,50 1 jaar 12,50 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Alhoewel het Niemand is pro feet in eigen land een algemeen- gangbare en tevens een waar-ge bleken spreekwijze is, durven wij hopen dat de Ninovieters, op dat gebied,een uitzondering uitmaken. Wij zijn er van overtuigd dat zij weten dat zij in hun stadgenoot PAUL de MONT een man bezitten die gerust zijn woordje mag mee praten bij net vernieuwingsproces van het Vlaamsche Tooneel, dat thans alle tooneelmenschen bezig houdt. Doch over het werk van den veelzijdigen Paul de Mont spreken binnen het bestek van een gewoon weekblad-artikel, blijk me bepaald onmogelijk. Ik zal me dus bepalen bij het neerpennen van enkele vluchtige impressies opgedaan bij de eerste kennismaking met zijn tooncelspel NUANCES het pakkende werk waarover de jonge tooneel- criticus en auteur rieter-Geert BUCKINX volgend enthusiast gedicht schreef; Dit stuk Nuances Het klinkt als 'n scherpe trompet het sissend gefluit van 'n bijtende kogel de roffel van de trommel voor de opmarsj het rinkelen van glasschervenlangs de barrikaden Het rukt aan uw hart als verbeten verbittering. Het doorkerft de zinnen als 'n nachtmerrie vampieren langs rillende leden de echo van de donkere stemmen uit de slijk der aarde Wie zingt er nog bij de viktorie Wie spreekt er nog van moed Traditie Veel werd reeds over de oorlog gepraat en geschreven. De eene zegt wit en de andere zegt zwart. Wij kregen eau de rose ver haaltjes met grootscheepsche leu zen, en... ook de ommezijde Die ommezijde vond een flinken uitteekenaar in LATZKO. Zijn Menschen in den Oorlog zal bij vele menschenkinderen een intensen afkeer afdwingen voor het ellendige oorlogsgedoe. Het werk dat in de Vlaamsche litteratuur het dichtst bij de Men schen in den Oorlog komt te staan is Nuances van Paul de Mont. Proloog en epiloog, of liever de eerste en derde bedrijven roepen ons vele Shawsche paradoxen te binnen. Het zijn bedrijven waar veel, heel veel gebabbeld wordt, maar het gebeurt toch met zoo'n virtuo siteit Het eigenlijke drama.het tweede bedrij f, met zijn hall uci nan te koorts- walsen sleept ons mede naar de troostelooze miserie die eiken oor log bijbrengt. Wij hooreri het aanklagende lied van menschen die ziin slachtofters waren.Het dringt ons door de huid doet ons rillen. Een nare doodendans, afgrijse lijk verscheurend En nu, om te eindigen een woord van Lode Monteyne, een criticus die staat aan de andere zijde als waar Paul de Mont strijdt. Maar toch een man die verdien sten naar waaide weet te schatten en boven allen kastegeest stout zijn woord durfl: te zeggen. Lode Monteyne schrijft in Het Vlaamsche Tooneel Paul de Mont behoort tot de besliste hervormers van onze dra matische kunst,getuige zijn fantas tisch spel van den oorlog Nuan ces In dit stuk merkt men dat de Mont bepaald brak met de tra dities van het burgerlijk tooneel- spelNuances het beste werk van dezen auteur en een der merkwaardigste in den jongsten tijd verschenen, brengt een scherp satirische, in een uiterst genuan- ceerden dialoog verwoorde be schouwing van het oorlogsbedrijf. Artisten van eerste rang en ecne schoone verzameling van gedres seerde paarden. Clowns en Augusten van groot talent. Komt zien naar den Kleinsten Komiek der wereld en den grooten troep der Familie Semay. Zij zal hare eerste voorstelling geven op telkens om 8 uren 's avonds, Laat dus niet van naar dit prachtig programma der Circus Simay te komen zien. PIERRE SIMAY." Het is ons eene aangename plicht te beantwoorden aan de menigvuldige vragen die ons toekwamen na de plechtige begra ving van den heer ERNEST ANNEES- SENS, de lijkrede van Dr LIEVENS in ons blad te later verschijnen. Ondervoor zitter der gemengde Zangafdeeling en sprekend in haam van den Voorzitter Heer René De Cocman, door ziekte weerhou den, herdenkt hij in roerende woorden het leven van den betreurden kunstenaar, wiens ontijdig afsterven zulke ontzaglijke leemte in onze katholieke partij liet en onze muziekmaatschappijen tot kwijnens- toe heeft geschud. MIJNE HEEKEN, Mij komt de vrome taak toe, in afwezig heid van onzen Voorzitter, door ziekte belet deze droeve plechtigheid bij te wonen, in naam ook van bestuur en leden der gemengde Zangafdeeling Eendracht en Liefdadigheid aan de diepbeproefde familie Anneessens de uitdrukking te bie den onzer innige deelneming en tevens ook eene laatste hulde te brengen aan hem die de zie! was van alle kunstleven in de schoot der katholieke partij %-an Ninove. Het zal wellicht overbodig wezen, mijne Heeren, nogeens de loopbaan van den Heer Ernest Anneessens, zelfs in zijne breedste trekken af te schilderen. Dat het mij enkei toegelaten weze, in hem den gevierden kunstenaar te groeten en te betreuren, de fijnvoeler en kenner, onder wiens schijnbaar ruwe schors eene diep gevoelige ziel huisde, die trilde met al wat schoon en heerlijk is, en die leefde om zijn kunstgevoel aan anderen mede te deelen. En dat was wel zijn grootste verdienste; de drang die hem bezielde, om anderen, de kunst die het voelde te doen begrijpen en te doen beminnen. Zoo vinden wij hem zoover ons geheugen reikt aan de spil van alie muziekscholen en later ook van alle katholieke muziekmaatschappijen onzer stad. In onzen kleinen kring van zangers, met de fel beperkte middelen die wij bezitten, en niettegenstaande de lauwheid, om niet te zeggen de onverschilligheid van de meerderheid was hij er toch toegekomen om in korten tijd een bundel kunststukken een echte perelkrans aan te leeren. Hoe wist hij hierin het genuanceerde lyrisme van Peter Benoit, de zoet melankolische melodie van Gevaerts oude vlaamsche liederen, het fijn springlevende gevoel van een De Boeck te doen uitschijnen In een woord, hoe kon hij ons het eigenaardigs var. elk siuk aanschouwelijk maken, en zoo onze uitvoeringen tot eene aantrekke lijke prestatie brengen. En laatst nog. pas twee maanden gele den, wanneer onze ieverige bestuurder nog schijnbaar in bloeiende gezondheid verkeerde en zijne werkzucht steeds in al zijne maatschappijen overweldigend bruischte, leurde hij ons een lied... zijn laatste..., Het graf van Jan Blockx. Dubbele zwanenzang door 't plotseling brekende leven, maar vooral door de diepe beteekenis der woorden. Ik boor het hem nog met holle stem voorlezen opdat ieder 't gevoel ervan trouw in 't lied zou weergeven ii Het graf is diep en donker. en hachlijk is zijn rand... Het dekt met zwarte zoomen een onbekende I nd... Het lied der nachtegalen stroomt in zijn schoot niet les, De traan der vriendschap druppelt alleen op 's heuvels mos, Het arme hart hieronder, van lijden afgetobd. Erlangt maar eerst den vrede, wanneer het niet meer klopt. En hier staan wij, beste vriend, uwe oud-leerlingen en uwe zangers, geschaard rond den hachlijk en rand, die weldra uw arm hart, van lijden afgetobd zal dekken tot den uitersten dage, uwe kunsttrillende ziele zal het lied der nachtegalen en de zoete of wilde harmonie der natuur niet meer hooren. Maar zie, de tranen der vriendschap en der erkentenis zullen uwe kille aarde besprengen, en gij zult rust vinden in den schoot van den God die gij hebt bezongen en wiens aanschijn alle Poözij bevat. Aan de Heeren Kanton Ninove en Dendervallei. NOTA, bevattende de inlichtingen gevraagd door den Heer Volksvertegenwoordiger HOU- SIAUX in de zitting der Commissie van tabak, op 18 Mei 1926. a). De hierbijgevoegde tabel wijst voor het jaar 1919 tot J925 de hoeveelheid ge teelde planten a$n» b). Statistieken van het getal planten verbouwd in hut land. 'LAN TEN. in 1919 176 ),000 ten S?voISe d« ho° in i qi>o J ,,n nnn (se P'9zen welkt de ta in 1 cMJ O.Ü.0UU 1 bakken in 1918 hadden in 1921 44,000,000 in 1922 45,000,000 in 1923 in 1924 55,90ü,0o0\ tenge.vol£® Yan de.ver* 82,000,000 in 1925 79.000.600 c) en d). Het drukken der bandeletten heelt in 1925 gekosi 14,82,000 fr. 't zij 2S o/o van de opbrengst van het verbruiks- recht op de getabrikeerde tabakken. Voor wat de kosten van het toezicht der tabakfabrieken betreft zij zijn versmolten niet de andere werkhuizen welke door de agenten cTer accijnzen bezocht worden zooals brouwerijen, stokerijen, suikerfa brieken, glucoosfabrieken, geleitabrieken, kunstmatige boter.schuimwijn,werkhuizen van zuivering en ontaarding van alcool, dranken tabak-slijterijen, enz. enz. De tabakfabrieken waren reeds onder worpen aan het toezicht der voornoemde agenten onder het regiem der wet van 17 April 1890. Onder het tegenwoordig systeem is het toezicht der zoogezegde fabrieken met voortdurend,uitgenomen voor 4 bijzondere werkhuizen, dan wanneer er omtrent 2000 tabakfabrieken bestaan. Hier valt op te merken dat vcor die 4 fabrieken een bewakingsrechtbetaald wordt in der mate dat die voortdurende naziening aan de schatkist niets kost. E). De sommen aangeduid op het le blad van het wetvoorstel van den Heer Senator ROSIER en deelgenoten zijn juist maat zij bevatten niets anders dan het be drag der accijnrechten op inlandsche tabakken. Blijvende verbruiksrechtenwaarvanvoo de aangeduide reden sub A. het bedrag niet an aangeduid worden voor wat aan gaat de hoofdzaak der vraag, het is zonder twijfel dat in de mogelijkheid van de ver andering van bet regiem, de nieuwe voor- schr ften van den tabak zouden moeten o.ereenkomcn niet met het middenpunt van zekere jaren maar met het geheel der tegenwoordige voorschriften 'tis te zeggen, deze voorkomende van het nieuwe regiem toepasselijk van af 1 April 1926 (wet van 31 December 1925) er in begrepen Brussel, 31 Mei 1926, Formaliteiten te vervullen door de tabakplanters. a). Planters die min dan 1000 planten kweeken. 1.) Overgave der teeltten laatste op 1 Juli van het teeltjaar. Deze overgave mag per post gezonden worden. 2-) Betaling dei accijnsrechten, (5 cen- timen per plant), en van het evenredig verbruiksrecht (6o centiemen per kgr.) op 1 December van het teeltjaar. De planters mogen hun tcbak zelf snij den of hem doen snijden door een kerver in een keer of gedeeltelijk. De kerver mag den tabak alle dagen snijden, hij :s verplicht op de keerzijde van het kwijtschrift van den nlanter den datum der snijding en de hoeveelheid gesneden tabak aan te teekenen. De planter mag volledig over zijn tabak ken beschikken zelfs wanneer zij 25 kgr. overschrijdtop voorwaarde dat men het accijnsrecht 5 centiemen per plant en de evenredige rechten gesteund op 16 planten per kgr. betale. b). Planters wiens teelt meer dan 1000 planten bevat. 1 Overgave der teelt zooals n l van A. 2. Overgave der hoeveelheid drooge geoogste tabak ten laatste op 31 Maart van het jaar die dit van den oogst volgt. Deze overgave is niet gevolgd door eene naziening op de droogerijen. 3. Betaling der rechten. a) Accijnsrechten Op het oogenblik dat de tabak uit de stapelplaats van den planter weggenomen wordt en ten laatste op 1 Augustus van het jaar die dit der teelt volgt, dus na 13 of 14 maanden krediet. u) Evenredig verbruiksrecht: Dit recht is maar eischbaar nadat de fabrikatie ge daan is. Te dien einde geschied de ver handeling van den tabak naar het magazijn van den fabriekant of van den handelaar vergezeld door een geleibrief n'151 T. Indien de tabak op 1 Augustus van het 2 jaar niet verkocht is, mag de planter hem zoolang in zijn siapelhuis houden als hij wilt, te dien einde houdt hij ean klein magazijnaanteekenboekje. Er wordt geen borg geeischt noch voor het accijnsrecht noch voor het verbruiks recht. van der» anderen kant, is er een ver lichting voorzien van 5 o/o voor verlies van het gewicht door uitdrooging. Een hoeveelheid van 25 kgr. is ter be schikking gelaten van dan planter, deze moet daarvoor een accijnsrecht van 80cen- tiemen per kgr. betalen en ter zelfdertijd een verbruiksrecht van 60 centiemen per kgr. /Vervolgt) i Hoe de oefening de spiêren ontwikkelt De turners, beter dan wie ook, weten dat de oefening, de beweging, de spieren ontwikkelt en versterkt en doet toenemen in omvang, Hoe zulks geschiedt, welke werking de beweging in ons lichaam doet ontstaan en welke gevolgen dit op de spie ren en andere organen heeft, wil ik hier op beknopte wijze uitleggen. Alle beweging geschiedt door het samentrekken van eene of meer spieren. Deze samentrekking heeft plaatselijke en algemeene uitwerksels, 't is te zeggen, uitwerksels die zich doen ge voelen in de samentrekkende spier zelf, en in de nabij liggende lichaamsdeelen, in de verder afgelegen organen, ja gansch het lichaam door. Wanneer de spier zich sa mentrekt dan kan zij negen maal meer koolzuur voortbrengen en ook negenmaal meer bloed ontvangen dan wanneer zij in rust is de beweging dus doet negenmaal meer bloed,naar de bewegende spierstroo- men, dit bloed is voedsel,vloeiend vleesch. Hoe meer de spier gevoed wordt hoe meer zij zich zal ontwikkeien en in omvang en dus ook in kracht toenemen. Het samentrekken der spieren heeft nog voor gevolg het verteeren van onnoodige bestanddeelen zooals het vet, dat de bewe gingen belemmert en het 4 lichaam ver zwaart. De vermeerderde 'werkzaamheid van den bloedomloop.wanneer de beweging de spier langentijd doet samentrekken of meerdere snieren betreft,vergroot den om- rang van de twee tijden der ademhaling, daar de longen noodig hebben meer zuur stof op te slorpen en eene groolere hoe veelheid koolzuur te verwijderen. Het zweet ook kan eene goede werking op het lichaam hebben, dit heeft een dub bel gevolg, vermindering der spanning van het bloed en betere afzetting der nadeelige afvallen van de voeding. De werking der spieren regelt de warmte van het lichaam en de algemeene voeding van hetzelve, door de wrijvingen en trekkingen die de bewogene spieren uitoefenen op de nabij gelegen organen, (bloedvaten, zenuwen, enz.), prikkelen zij de zenuwen en doen deze volmaakter en sneller werken en ver gemakkelijken zij ook den bloedomloop. Ziedaar zeer bondig samengevat de uit werksels der oefeningen. Deze beknopte uiteenzetting doet zien wat ovargrootenin- vloed de beweging uitoefent op al de orga nen van ons lichaam en hoe zij ze krach tiger er» volmaakter doet werken zij zal ook doen begrijpen hoe noodig het is de oefeningen methodisch samen te stellen opdat het lichaam afzijdig en evenredig in al zijne deelen ontwikkeld worde. Het is daarom dat wij met genoegen zien dat het nut en de noodzakelijkheid derlichaamsoe- feningen in het programma der school op genomen wordt, en dit spruit grooteiijks voort uit de meening dat het turnen ook veelgoeds doet aan de studiën der leer lingen. Inderdaad, hoe nauw zijn geest en li chaam met elkander niei verbonden Hoe l DENDERKLOH l 4 J CIRCUS SIMAY O EN VAN HET Vervolg. cultuur zeer ontwikkeld bereikt. herneming van de teelt meerdering der rechten i op de inlandsche tabak- ken.

Denderklok | 1927 | | pagina 1