ER KOMT BEROERING Ze zijn kwaad TURNEN Korsle Jaar Prijs per nummer 25 centiemen. Ninove 3 April 1927. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LUY ST E R Mi A N ->116 M AIB i LANDBOUWERS TA BA KTEELDERS Levensleer Nt 14 Barema der pachters- recRtep voor l\et kantop Ninove, en Plaatselijke gebruiker\ betrekkelijk de Huishuren, Pach ten, Dienstverhuringen en Opzeg gen. Prijs 50 centiemen. inlichtingen. Postcheckrekening- i 862,54 Abonnementsprijs maanden fr. 3,50 0 maanden 0,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgevei NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Sinds het verschijnen van het eerste Nummer der Denderklok, zijn zoo wat drie maand verloopen en het kan misschien wat voorbarig lijken, nu al om te zien naar den afgelegden weg en 't gedane werk. We zouden ook die meening toe gedaan zijn, ware het niet dat er langs aile kanten beroering komt. Wanneer we voor 't eerst ver schenen, dan schokschouderden er een heelen hoop, dan spotlachten er een ander deel en negeerde ons een derde fractie. Maar dat schokschouderen, dat spotlachen en dat negeeren, bleef al ras achterwege. Daar waar onze politieke tegenstrevers zich zelf getroost hebben, met «'n kwes tie van enkele maanden Iets dat niet lang en zal bestaan daar ver stevigen we icderen dag onze basis en versterken we, stilaan maar zeker, de macht die uitgaan kan van een blad. Want een macht is een blad. Een geduchte macht. De groole Kardinaal Mercier had dit zóó goed begrepen, dat hij het uitdruk te als volgt Ik zou het bouwen van een kerk uitstellen voor het stichten van een blad En voor die macht, die we nu langzamerhand veroveren, zijn of worden onze politieke tegenkan- ters, erg beducht. Ze worden het zoo stilaan roe rend eens, om op onzen rug aller lei praat te vertellen en geen week gaat meer voorbij, oi de bladen der andere zijde, komen met een artikeltje aandraven, waarin achter de spottende woorden dat we enkele jongeren zijn uit onze partij de ergste razernij schuilt. Nu eens luidt het dar we het doode of stervende lichaam der katholieke partij een nieuw levens serum willen inpompen, dan gaat het weer eens dat onze stem ge scheurd is en valsch, maar leit zelf dat Je vijanden der katholieke gedachten, iedere gelegenheid te baat nemen om flink te schuim bekken van woede, van verkropte razernij, 't feit zelf dat ze hartelijk onzen ondergang en ons verdwij nen wenschen, is voor ons het beste bewijs dat we het rechte eind vast hebben. Wanneer we bij het verschijnen schreven dat De Denderklok steeds de waarheid zou dienen, dan dach ten we op verre na niet, dat tve op een goede drie maand tijd, zooveel politieke konkelfoezerijen zouden te bekampen hebben en het is dan ook, getrouw aan wat we zegden, dat de oogen zouden geopend worden overeenkomstig met het recht van 't Volk dat het recht heelt de waarheid te kennen dat we niet aarzelen, aan te klagen wat ons verkeerd schijnt en wer kelijk is. Er komt, er is beroering, zeg gen we, omdat onze politiekers die de stad regeeren,niet meer op hun gemak zijn, omdat ze weten dat al wat er gebeurt, aan de klok wordt gehangen, of het goed zij of niet, omdat ze weten dat er voortaan niets meer zal kunnen geschieden dat het volk niet zal kunnen be- oordeelen en gebeurlijk veroordee- len. En laat de tegenstrevers maar zeggen dat wij het doen uit nijd en j afgunst. Dat laat ons totaal on- j verschilüg en koud, omdat we er van overtuigd zijn dat het niet is, omdat we hier in Ninove, in de minderheid zijn, dat we zouden moeten zwijgen. Laat ze maar hoonend vragen Wat doet gij voor het besturen van de stad ze weten zelf wel eerst en vooral dat alle voorstellen komende van onze gekozenen stelselmatig wor den afgebroken en achteruitgeduwd en ten tweede, ze begrijpen best dat de rol van een minderheid is een waarnemend toezicht uit te oefenen, op de daden van hen die de verantwoordelijkheid op hun schouders hebben gekregen Dit toezicht daarenboven is het zeker ste middel ont een flink bestuur in stand te houden, want het is uiter aard zóó dat het den vijanden een wisse vrees inboezemt. We houden er daarom stellig aan, hier opnieuw te verklaren dat spijts spot,spijts razernij en gram schap. Di Dendi rklok geen duim breed afwijken zal van het haar voorgeschreven doel. Vast en zeker zullen we de hand houden aan alles wat er door onze burgervade- ren wordt gedaan. Dat is een beste waarborg van zuiver beheer der gemeentebelan gen. F.n we kunnen gerust van nu af aar, verzekeren dat indien het bestuur degelijk is en goed de J Dendi rklok niet de laatste zai zijn om toe te juichen en goed te keu ren, maar dat we er ook als de kip pen zullen bij zijn, om daar waar 't noodig is, den menschen in te lichten en op mistoestanden te wijzen. Er kan geen spraak meer zijn van alzoo willen we het, alzoo deen we het. Neen. Wij lacht maar op dat het een handsvol jon geren zijn wij zijn daar om gade te slaan, om kenbaar te maken wat iedereen dient te weten, om te zor gen dat 't volk oordeelen kunne wij zijn daar om onzen plicht te doen en dat zal dan ook gebeuren. Aan den anderen kant moeten wij er nogmaals op drukken dat het plicht is voor ieder katholiek, zoo leidend als gewoon, ons blad te steunen. Het is niet alleen met een paar artikelen dat het anti- clericalisme en den haat voor het vrij onderwijs in onze stad zullen gedood worden. Steun moet er zijn, werkelijken steun en het is ons onbetwistbaar recht op dien steun te rekenen cn te bouwen, wat we stellig en vast doen. De Rkdaktie Te verkrijgen ten bureele van het blad Aan de Heeren van het Kanton Ninove en Dendervallei. Vervolg. Planters Kervers. Aile planters mogen tabak kerven, bet zij voor hun het zij voor de andere planters het is hun zelfs geoorloofd zich te bedienen van mekanieke toestellen. De tabak mag alle dagen gekerfd wor den, de toestellen zijn niet meer vastge legd. De kerver mag volgers de wil van den planter de gesneden tabak leveren onver pakt of hem in pakken doen voorzien van banderols (pakken van 25 50 100 - 1~5 250 500 grammen of 1 kgr.) In dit laatste geval is de taxe van <>0cent'emen per kgr. zekerlijk niet meer te betalen. 3C Zitting. Zitting van 1 Juni 1926. De zitting is open om JOurer. onder het voorzitterschap van den Heer JANSSENS, Algemeen Bestuurder der Douanen en Accijnzen. Al de leden zijn tegenwoordig, bij uit zondering der Heeren ROSIER en VAN- LE\ die zich verontschuldigd hebben M' VAX RA ES vertegenwoordigd door den Deer SIMOENS, Staatslandbouw- kundige. Verslag der vorige zitting. Ni" de oorzitter vraagt ot de leden op merkingen te manen hebben aangaande het verslag der zitting van IS Mei laatst. (ieen opmerkingen gemaaktzijnde is het verslag aangenomen. Het bureel levert aan de leden eene nota al bevattende de gevraagde inlichtin gen, jn oen loop der vorige zitting, door den Heer Housiaux, Volksvertegenwoor diger. Herneming der algemeene bespreking van het fiscaal regiem van inlandsche ta bakken. M" De Voorzitter doet opmerken dat de vorige zittingen uitsl uitelijk toegewijd ge weest zijn aan een algemeene bespreking nopens het liscaal regiem toepasselijk op de inlandsche teelt "van tabak. Het zou wenschelijk zijn deze punten van dichter bij te onderzoeken. In den loop der bespreking is er door verscheidene planters verklaard geweest dat de fiscale moeilijkheden welke voort komen van het tegenwoordig regiem een der bijzonderste oorzaken zijn van de ver dwijning der teelt. Ten einde de Commissie goed ingelicht weze,heeft het bestuur eene nota verschaft bevattende de formaliteiten welke de plan ters te vervullen hebben. Het bizonderste punt welke op te lossen valt is dit van te weten of deze formalitei ten noodzakelijk zijn en of zij de mogelijk heid verschaffen van de Nationale teelt te vermeerderen. Het valt op te merken dat al de schul denaars der accynzen, verscheidene ver plichtingen te vervullen htbben. Deze op gelegd aan de planters hebben het voor werp geweest van verscheidene waarneem bare verzachtingen, met het inzicht zoo veel mogelijk, dc voorschriften der wet overeen te brengen met de noodwendighe den der teelt. M" De Voorzitter stelt voor de formali teiten te vervuilen door de belanghebbenden eens na te zien, en te onderzoeken in welke mate zij een hinderpaal zou kunnen zijn aan den handel der planters. Dit aangaan de mag men zich niet onthouden van in het voorstel van M* Trion de voorbijgand doen uit te komen waar er bewezen is dat wanneer de tabak zich aan goede voor waarden verkoopt de planters een einde stellen aan de fiscale moeilijkheden,hunne klachten maar voortkomende wanneer de teelt of den handel moeilijkheden onder gaan. M" Delannoy geeft lezing eener nota in hetwelk hij verscheidene bewijzen tegen spreekt, welke door de Heeren Cornil en Haelterman inde vorige zittingen voorge steld geweest zijn. De planters, zegt hij, vragen dat de ver koop van hun tabak zou gansch vrij wor den. Maar niet eene opmerking is gebracht aan deze vrijheid. Waarlijk, het is aan tie belanghebbenden toegelaten hun tabak zelf te fabrikeeren met hun werkhuizen op te richten en hun ne gefabrikeerde voortbrengsels zelf aan den verbruiker te verkoopen. M' Delannoy doet een oproep op den goeden wil van elk om tot een oplossing te geraken en zegt dat het beheer een overeenstemmende basis zoekt. (Vervolgt)" Dat het een schoolvos is, die in Recht en Vrijheid over De Dende 'klok heeft geschreven, dat hebben we aan den aard van het artikel zelf wel kunnen bemerken, maar of 't een echte onderwijzer is, lijk een onderwijzer met zijn opvoedende taak het zou doen, daaraan twijfelen we ten stelligste. Schoolvos jongen,ge kent er iets van om zoo roerend over Klokkenklanken te schrijven, inderdaad. Onze best V'laamsche Schrijvers, Streuvels niet uitgezonderd, sullen het u voorzeker benijden, wanneer ze dat lezen zullen Klokkenklanken zijn zoo helder als de dauwdruppels welke aan ieder grasspeitje hangen ie wiegelenze klingen-klatigelen hun levensblijheid en lust ten volle uit, en elkeen staat een oogenblik stilom vol wellust van hei heerlijke klok kenspel te genieten Eri dat, om een poli tiek artikeltje, dat ingegeven werd door razernij te beginnen. Proficiat Want razend, moet ge zijn Schoolvos, en fel zelf, om na zoo n lyrische vlucht als hierboven, aangehaald, aanstonds voort te gaan met Bijtend en stampend als een wild dier (dat is op ons, De Denderklok, n.v. de R.) galmt ze links en rechts, het is de klok van den haatden nijd, de afgunst en het spijt Oei, houd u vast. Ge spreekt gij nog al van spreekwoorden schoolvos. Ik ken er ook eentje. Spijtig 't is in de taal van onze geburen uit 't Zui den. maar ge zuh me toch wel begrijpen: (i 11 n'y a que la vértic qui bles se s. Zoo ook zegt ge valt Donderklok de beste aan en vooral de verdedigers der kleinen moeten het bezuren Dus dat gij de beste zijt. Nog eens proficiat en nog een spreekwoord Die zijn zeiven prijst en moet niet ongeprezen slapen gaan n. Of ge nu eigenlijk inde kwestie die ons bezig houdt de beste ziit, schoolvos,dat zal iedereen die om 'n half fransken ge zond verstand heeft, zelf wel weten als ze op de hoogte zullen zijn, dat schooivos verkozen werd, met één diploma, en dat een ander onderwijzer, met 'n vier of vijf tal diploma's van kant gezet werd. Gij vindt daarenboven dan nog, o beste schoolvos.dat die van kant gezette de hand van die weldoeners (sic. tweemaal sic.) zou moeten kussen. Flink, maar me dunkt dat dit de te overdreven toepassing ware van een derde spreekwoord HL u iemand hei: klop gcefl, biedt hem dan een ander lichaamsdeel aanopdat hij nog eens kunne stampen Ge valt menschen aan zegt ge ons nog die we op voorhand weten niet te mogen antwoorden Eerst en vooraf, schoolvos, als gij tegen ons iets zegt, dan mogen, dan kunnen, dan zullen wij ant woorden en 't dunkt me dat het niet strij den is met open vizier, van niet te durven antwoorden. En we kunnen ook best begrijpen, schoolvos, dat ge in 't harnas vliegt veor den hoofdpersoon die voor de benoeming braaf gezorgd heeft. Dat is maar redelijk en deed ge anders dan zoudt ge in toepas sing brengen, de waarheid van een vierde spreekwoord Ondank is 'swerelds loon En als die heer daarmee in oneer zou komen, omdat gij best onzen bek kunt snoeren,(Wij .vachten gerust, boor School vos N.v.d R.) dar. is hij werkelijk te be klagen. Handen af van ons officieel onderwijs vertelt ge verder nog, schoolvos. Maar... wij zorgen, of liever, wij hebben getocht er beter voor te zoreen dan gij zelf die er nu meéschermt Ja, die pretentie hebben we nu, Aardig he, vindt ge niet. Enfin wij zijn nog jong, hé en de jeugd is overmoe dig, zegt een vijfde spreekwoord. Maar ik wou het u toch geerne bewijzen. De katholieke gemeenteraadsleden hebben immers, wanneer er spraak was van die benoeming, tusschen twee politieke tegen strevers. toch de beste willen kiezen, of als ge dat woord beste niet kunt verteren, toch deze met meerdere diploma's en dit boven iemand die er maar één had,school vos, nl. dit van lager onderwij». En me1 te zorgen dat voor de opvoeding van 't Volkskind zooals gij zeÉ het zegt, de beste krachten (nl. met de meeste diplo ma's worden gebruikt, ijveren wij toch, ge loof ik, voor die edele taak. Wij en zijn wij niet kwaad op U, school" vos. Op verre na niet. Trouwens er is nog een zesde spreekwoord (ge ziet dat wij ook spreekwoorden kennen, he) dat zegt On gekend is onbemind Wij en kennen u zelf niet. Wij kunnen u dus niet beminnen en ergo ook niet kwaad op u zijn, Maar De Denderklok (z'is jong hé nog een spreekwoord, maar 't is weer een fransch tlfaut que jeuness* se passé heeft zich nu in den bol gehaald iederen keer dat er zoo wat gekonkelfoesd wordt door menschen die de zoo lang begeerde macht in handen hebben gekregen, zonder daarom hun toevlucht te moeten nemen... enz...enz... (ge weet nog wel wat ge hebt geschreven, hé) daar wat licht over te werpen en het feit dat juist die menschen dan in vlam en vuur opgaan, is wel een bewijs, hé schoolvos, dat (een achtste spreekwoord) De nagel op de kop werd geslagen meent ge dat ook niet. En dan bazelt ge daar, juist gelijk een spreker, die zijn mouwen opstroopt, een paar stoute vuisten opsteekt en een held haftige houding (Ah, dat past aan iemand die zoo zijn vaderlandsliefde openbaar wil maken, dat is waar) aanneemt Han den af! Raakt aan zoo ge durft Ge wilt zeggen van Uw officieel onderwijs. Wij hebben 't u hierboven bewezen dat wij er beter zouden voor zorgen dan gij, school vos en (weeral eens een spreekwoord, maar 't zal 't laatste zijn, nu) Elk zijn toer is niet te veelwij zeggen het nu ook eens. Gij zegt K handen af Wij zeggen dat ook. Wij breiden dat zelfs verder uit. Wij zeggen niet alleen handen af van het VRIJ onderwijs,maar HANDEN AF VAN HET ONDERWIJS VAN 'T VOLKSKIND IN 'T ALGEMEEN. Daar mag niet aan ge tornd worden, niet door menschen die er tijdelijk over gemachtigd zijn en niet door benoemingen die 't onderwijs niet kunnen vooruitheipen GEBUISDE SCHOOLVOS. ii Een der vooroordeelen, waarmede wij nog hevig te •.verstelen hebben en waarom vele ouders hunne kinderen beletten deel te maken van eene turnmaatschappij. is de meening dat in het turnen gevaar be- staat, in andere woorden gezegd dat het Turnen eene halsbrekerij is, dat is eene groote dwaling. Het Turnen zooals wij ze zeverstaan en aanleeren, is gesteund op wetenschappelijke grondbeginselen en le vert hoegenaamd geen gevaar op. de me thodische oefeningen zijn verdeeld in drie graden, laagste graad,middelbare graad en hoogste graad, en de oefeningen van eiken graad worden nog onderverdeeld in drie soorten gemakkeiijke, middelmatige en moeilijke oefeningen, het zijn de oefenin gen van den laagsten graad die in de scho len moeten toegepast worden, de oefenin gen van elke reeks zijn samengesteld in evenredigheid van de krachten der leerlin gen. wie zou durven beweren dat er in zulke oefeningen gevaar kon bestaan voor de jongelingen.Zij zullen integendeel hun ne krachten leeren kennen en ze tegen de gevaren behouden.ook worden del icbaams- oefeningen door alle geleerde en ondervin- dingrijke geneesheeren en schrijvers warm aanbevolen, om tot de volledige lichame lijke ontwikkeling te geraken is het niet voldoende zich enkel met vrije oefeningen bezig te houden en tuig- en toesteloefe- nin:.en zijn daartoe onmisbaar: het hangen en steunen kunnen enkel aan toestellen worden uitgevoerd, en wisselen de stand oefening af, waarin het lichaam zien dan bevindt bij vrije of tuigoefeningen. Onder oogpunt van ontleedkunde en levensleer is er een wezenlijk verschil tus schen het hangen en het steunen, zooals fe heer J Happel in zijn belangrijk werk duidelijk bewijst. Het steunen oefent eene horizontale uit zetting uit op de groote borstspieren en verbreedt alzoo de borstkas. Terwijl het hangen een loodrechte uitzetting op de EN

Denderklok | 1927 | | pagina 1