Tooneel. Aanvullend Pensioen. Morste Janr Nt 10 Prijs per nummer 2d centiemen. Ninove 17 April 1927. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad ft. LIlYSTERMAN-LEMAiRE Het Socialism 021 de Kerk. LANDBOUWERS TABAKPLANTERS Aan de Duivenliefkebbera, KLOKKENKLANKEN. VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862,54 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 <5 maanden (5,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NIN0V7E Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Blij galmend paart de Dender- 1 klok haar hellen klink-klank aan S 'ibronzen gebrom der zware toren- j klanken die machtig 't Paaschfeest, 't feest der dood-verwinnende-Op* j standing verkonden, en jubelen f om den geestelijken schoonmaak en de sterker levende genade, bij al wat christen heet. Voor 't eerst heeft ze met haar oudere makkers de wondervolle reis naar 't verre Rome meege maakt en graag wou ze daarom trent een en ander aan haar ge trouwen openbaren. In snellen spoed ging het over land en gouw, over stad en dorp, doch niet zóó vlug, of ze bemerk ten toch hoe overal strijd heerschte tusschen licht en duisternis, tus schen leven en dood, tusschen Christus en Satan. Hard en gewel dig ging het er veelal op toe, en 't leek ons Denderklokje wel di. in menig oord, oogenschijn- 1 ij k althans, de vorst der duister nissen den scepter zwaaide,en voor immer Kerk en Chnsius in t graf had gestopt, 't Werd er droef te moede door, bijzooverre dat een kathedraalklok 't opmerkte. Be zorgd en broederlijk vroeg deze naar de oorzaak van dit leed en hortend kwam het er uit dat 't slechte tijd was.... dat 't kwaad het hooge woord voerde. dat 't geloof verflauwde maar 't bijge loof gedurig veld won.... dat 't verval der zeden ontzettend was., in een wooid, dat indien 't zoo voortging, alras al wat schoon en edel is, versmachten zou in 't mo derne egoistisch en eng materia listisch gedoe. Doch troostend en opbeurend klonk lt antwoord van den eeuwen ouden reisgenoot al weze de strijd nog zoo hevig, pal staat de Kerk op de onverwinbre Rots hoe ook haat en spot, leugen en machtsmisbruik elkaar de hand reiken, haar invloed en haar bloei gesteund op bovenaardsche kracht, blijven schitterend en alzijdig als voorheen wat zij hier mocht ver liezen wint ze elders honderdvou dig terug. Oja,ik heb ze gekend, die mach- tig-trotsche vorsten, die de Kerk aan hun zegewagen wilden span nen die hatelijk-sluwe politiekers die haar in hun netten wilden van gen die hardnekkige-wrokkige ketters en afvalligen, die haar ver pletteren en verscheuren wilden die roekeloos-verwaande schijn geleerden die de Kerk door hun dwaallicht wiiden verblinden doch.... allen gingen ze den weg van eiken sterveling, wijl heden nog hun gewaande prooi, de Kerk Christi, in onvergangbaren luister alle landen overstraalt. Wijl ze nog koutende waren, en kommer en bezorgdheid bij de Dendkrklok voor zekerheid en vertrouwen hadden plaats gemaakt komen Se te Rome, 't hart van 't Christendom, aan. 't Is hier een geharrewar en een drukte zonder einde klokken uit het overbe schaafde, van ouds gekerstende Westen verbroederen er met de afgezanten uit het wilde, pas be keerde Afrika klokken uit de Poolstreek vinden er tropische ge zellen de gansche wereld is er vertegenwoordigd en allen loven om strijd den éénen Christus, ver- rezen'én onsterfelijk, in zijn zicht baren plaatsvervanger den Paus van Rome. Straks reizen ze af, gesterkt en opgemonterd door den vloed der immer frissche geloofsbron, die hier opborrelt uit den schoot dér Godheid zelf. Onrust en ontmoe diging om plaatselijke onmacht of tijdelijke minachting zijn over stemd door den aanblik dier dui zenden en duizenden boden die dagelijks ten allen kant hun stem gaan verheffen voor Christus den Koning. De herauten zijn ze die oproepen ten kampen ter drilling, ter sterking vooral in den strijd rond Christus de heele wereld doet er aanmée voor of tegen mij zoo leerde Jezus zelf kamp is 't overal Kamp ook in die wereld in 't klein die mensch heet 1 Kamp daar tusschen genade en zonde, tusschen zelfzuchten plicht, kamp dus buiten ons en in ons. 'n Helper wil de Donderklok» zijn in dit wassend strijdgewoel. Voorwaar 'n zware en vaak on dankbare taak, doch moedig en hoopvol aangevat in de overtuiging dat menigeen door haar juistere levenskijk en 'n diepere godsdienst overtuiging zal krijgen, om, over gemak- en zelfzucht heen, den weg te vinden naar edele werkdadig- heid en grootmoedige opoffering, Code ter eer en 't volk ten bate. Aandacht en energie wil ze rich ten naar ontwikkeling van den wil, en waarschuwen voor eenzijdige (uitsluitende verstandskuituur die louter en alleen stoffelijke doelein den kent. Wars is ze van alle zoet- sappige toegeeflijkheid aan de heerschende kuddementaliteit die bazelt van godsdienst privaat zaak en dies meer maar man nen wil ze helpen vormen uit één stuk, katholieken van de daad, die geld en gezag,rust en ontspanning, leven en streven veil hebben voor Christus en Kerk, in den persoon van de velen die wachten naar leiding en voorbeeld mannen wil ze doen oprijzen die den Paaschvre- de veralgemeenen en bestendigen in eene hernieuwde maatschappij, dood aan halfheid en lamlendig heid, vlammend van hoogere be geestering, mannen die zijn de tolk van 'tdurende-ware Leven,van den zegepralenden Chistus. Oproep van de Tooneelliefhebbers. Wie kent of wie bezit er nog iets over dealoude.N'inoofsche Rederijkkamer*Sint- Aftrta Wij zouden alle documenten betrekke lijk «Sint-Anna» graag ter inzage hebben, om een Vergelijkende studie van Tooneel in onze Stad, nu en eertijds Alle inlichtingen zullen dankbaar ont vangen worden op het bureel van het blad en we twijfelen er niet aan of de Ninovie- ters zullen ons graag helpen om onze moe derstad ook elders bekend te maken en een hand te leenen aan de studie hierboven vermeld. Th. Atre. Mijnheer Wauters, minister van nijverheid en arbeid heeft ter Kamer een wetsontwerp ingediend dat inzonderheid ten doel heeft aan de pensioengerechtigden een aanvullend pensioen te doen verleenen ten einde het huidig pensioenbedrag beter in verhouding te brengen rnet de levens duurte. Maar wegens de beperkte kredieten, waarover de regeering beschikt, kon ze het aanvullend pensioen niet ia gelijke mite verleenen aan al de pensioengerech tigden, wier aantal aanzienlijk toenam wegens de uitbreiding der immunisaties in 1021 dat getal bedraagt thans ongeveer 325,000. De regeering heeft alles in het werk gesteld om een systeem te vinden, waarbij aan de werkelijk in nood verkeerenden het maximum-pensioen werd verkend door de begrootingsmogelijkheden toege laten, terwijl van het aanvullend penstoen verstoken blijven de oudjes,wier bestaans middelen toereikend zijn. Mei dat doel werd naar verhouding van het bruto-bedrag der bestaansmiddelen van den gerechtigde een progressief be drag van het aanvullend pensioen vastge steld. Het werd bepaald als volgt Bedrag der bestaansmiddelen 720 fr. en minder 721 tot 1,2001,201 tot 1080; 1.681 tot 2,100. Bedrag van het aanvullend pensioen 720, 000, 180, 360. Er dient opgemerkt dat voor het ver leenen van het aanvullend pensioen uit sluitend m aanmerking komen de bruto- inkomsten van de betrokkenen, onder af trek evenwel van het bedrag van het eigen- lijk ouderdomspensioen, waarbij het be drag der netto-inkomsten tot grondslag wordt genomen. Het ouderdomspensioen eenerzijds en het aanvullend pensioen anderzijds, worden dus naar verschillende grondslagen verleend. Het aanvullend pensioen wordt niet van rechtswege verleend. De gerechtigden moeten een aanvraag indienen bij het gemeentebestuur en hun bruto-inkomsten daarbij aangeven. De gegrondheid der aargifie za! worden onderzocht en voor bedrog zullen straften worden voorzien. Benevens perekwatie van het ouder domspensioen wordt bij dit ontwerp ook wijziging voorzien van de immunisaties, zooals ze bij de algemeene wet worden geregeld, door ze in sommige gevallen in te krimpen, en andere te verzuimen. De regeering heeft de talrijke voorkomende misbruiken willen vermijden en op billijker wijze de tegemoetkomingen onder de be trokkenen willen verdeelen. In dit opzicht kan op een bijzonder be langwekkende bepaling van het wetsont werp worden gewezen 't is die waarbij een maximum wordt bepaald voor het globaal bedrag der erkende bestaansmid delen. Dank zij dien maatregel zal het mogelijk worden te vermijden dat aan oudjes, met vrij aanzienlijke inkomsten, een ouderdomspensioen wordt verleend, lijk het thans vrij vaak voorkomt. De godsdienst is de vijand. Hoe menigmaal is het niet aangetoond dat het socialism in zijn wezen, in zijn doel en in zijn streven, zelfs in zijne stich ting, gericht is tegen Kerk en Godsdienst. De roode bazen van thans, uitgenomen eenigen,hebben daarentegen opalle wijzen gezongen dat godsdienst privaatzaak is en dat het socialism geenszins tegen de kerk gericht is.Het is genoegzaam bewezen hoe leugenachtig dit gezegde is en hoe het ge heel en gansch huichelarij is. De socialistische leider Victor Ernest, voiKsvertegenwoordiger van Charleroi, komt nu zijne eigen partijgcnooten nog maals herinneren dat zij liegen en met vafschbeid te werk gaan. u De stichters der arbeiderspartijschrijft hij, hebben ons voorgehouden den strijd te voeren tegen de Kerk, van dewelke de arbeidersklas gansch moet losgerukt wor den. Hebben wij gansch onzen plicht ge daan Het is voldoende rondom te zien om van het tegenovergestelde overtuigd te zijn. Vei re van de scheiding van Kerk en Staat bekomen te hebber, werden de lasten, welke de Kerk op de Staat doet wegen,nog vergroot in ondenkbare verhoudingen. Het is tijd dat wij aan 'i werk gaan om de Kerk den weg af te snijden en alle toegevingen stop te zetten.Het is tijd,hoog tijd, dat wij ons doordringen van de prin ciepen der stichters onzer partij en den strijd voortzetten tot de verwezenlijking van het program dat zij ons hebben voor geschreven Dat is klaar en waar, Victor Ernest legt hier de grondslagen zelf van het socialism bloot, dat gesticht werd om den strijd te gen Kerk en Godsdienst te voeren. Zijne brutale openhartigheid moet een striemen de kaakslag zijn voor de huichelaars zijner partij. Aan de Heeren EN VAN HET Kanton Ninove en Dendervallei. Vervolg. M- BARON RUZETTE stelt voor oogen dat er hier een grooten intrest te bewaren valt in ons land waar de tabakteelt veel handenarbeid vergt. Niemand heeft bewezen dat de graancultuur belangrijker zou kunnen zijn.Er is geantwoord geweest dat de landerijendoorzich zeiven,zich niet schikken tot het voortbrengen van alle vruchten voor wat aangaat de bewoner, daar het land geheel afhankelijk is van den vreemde voor zijne noodwendigheden van granen, is het maar redelijk dat men niet verzake aan teelten waarvan de opbreng sten voordeeliger zijn. Bijgevolg daar het fiscaal regiem van den tabak van natuur ontmoedigend is voor de planters zou het noodig zijn, er wijzigingen aan te brengen M' BARON RUZETTE herneemt de opmerking, in den loop der vorige zitting door den HeerVoorzitter gedaan aangaan de df aanduiding eener onderkommissie, Dezzou mogen samengesteld zijn uit par lementsleden, Beheerambtenaren en afge vaardigden van fabrikanten en planters. M* DELANNOY zegt dat er in de kom missie geen parlementsleden zouden mo gen zijn. M- BARON RUZETTE behoud zijn voorstel. Hij voegt er bij dat de werken der onderkommissie tot een bemiddelend voorstel zouden leiden, welke vervolgens in een algemeene zitting zou onderzocht worden. M' PERIQUET verklaart dat hij ver heugd is te vernemen dat M* Baron RU ZETTE zich vereenigt met het voorstel der planters. M* TRION zegt hij, verklaart dat de planters bedrog plegen. Van den anderen kant.de planters beschuldigen de fabrikan ten van een alleenverkoop van inlandsche tabakken te hebben. In deze voorwaarden is het regiem nadeelig en moet gewijzigd worden. M- PÉRIQUET zegt dat het voorstel van M* ROSIER en deelgenooten zou mogen dienen tot basis der bespreking en vereenigt zich met het voorstel eener on derkommissie samen testellen. M- De Baron de MOFEARTS is 't ak koord gezien er een wetsvoorstel nopens het fiscaal icgiem der tabakken in de Se naat voorgelegd geweest is, dat zij een parlementslid aanduide voor de werken der onderkommissie en het ware wensche- lijk te dien einde M De Senator MULLIE te benoemen. De spreker legt voor dat de verdedigers der planters het algemeen belang zouden zoeken, zij hebben bestatigd dat de tabak teelt in gevaar is en om deze toestand te herstellen, bevelen zij een herziening aan welke iedereen zou mogen voldoen. M. De Baron de MOFFARTa oordeelt dat de betaling der rechten per plant zoo voordeeiig zcu zijn voor de fabrikanten als voor de planters. De belangen der planters en der fabrikanten mogen velschillend zijn op verschillige punten maar komen op andere punten overeen. Het be taamt van ze overeen te brengen. Men heeft in het voordeel van het behoud van het proportionneel recht gevraagd dat zij de luxe zou treffen, maar er is geen middel van de luxe in alle omstandigheden te treffen. De inlandsche rooktabak vormen ten andere geen luxe-artikel. M- De VOORZITTER bestadigd dat de kommissie t'akkooid is met het instellen eener onderkommissie. Dn aangenomen, geld het nog van zich te verstaan over de samenstelling dezer Ondetkommissie. Zonder eenigen invloed uit te oefenen denkt M' De Voorzitter dat de Onderkom missie buiten het bureel zou mogen bevat ten twee afgevaardigden van de planters, twee afgevaardigden van de fabrikanten en twee parlementsleden. M- De VOORZITTER denkt dat M- De Senator MULLIE en M* De Volksverte genwoordiger BOLOGNE hier in deze omstandigheid goed zouden kunnen mede werken. (Vervolgt). De losl&tingen op Franschen bodem. Ingevolge stappen, aangewend door M* Javary, bestuurder van de Compagnie du Nord, bij de Fransche regeering, is er be sloten dat de Belgische reisduiven in Fran krijk ingevoerd om er opgelaten te wor den, voortaan vrijgesteld zullen zijn van rechten en taksen bij het binnenkomen 111 Frankrijk. Dit nieuws zal met levendige voldoening vernomen worden door de gansche liefheb berij De maatregel wordt toegepast onder de volgende, overigens zeer eenvoudige con- troolmaatregelen Het bureel van douanen bij ingang in Frankrijk zal een ontlasting van waarborg - storting (acquit a caution) opmaken, om vattende verbintenis den terugkeer der duiven in Frankrijk te verrechtvaardigen. Deze justificatie zal bestaan in het voor leggen aan de douanen door den spoorweg van een certificaat van den statieoverste, waar de oplating plaats had, dat de duiven onder zijn toezicht werden opgela ten. Heeft de oplating buiten de statie plaats dan zal het certificaat in kwestie door de plaatselijke overheid worden afgeleverd. Dus al wat eenvoudig is. Het lot van 60,000 fr. Jan Bax, landbouwer te Weelde, vader van 15 kinderen, had voor zijn 15 kind een eerste-communiekant, ook een lotje ge kocht van den tombola der kroostrijke ge zinnen. Dit lotje heeft den eersten prijs gewon nen namelijk 60,000 fr. voor het bouwen van een huis. Proficiat, Bax Meisje levend verbrand. Terwijl de landbouwsterCoene,wonende Noortemstraat,eenige bezigheden verrich te, ia haar 3 jarig dochterken in een ketel kokend water gesukkeld de moeder liep op het geschreeuw haar kind ter hulp,doch heeft met het kind te willen redden, de beide handen erg verbrand. Het kind werd onmiddelijk door een ge neesheer verzorgd, en na&r het Hospitaal te Maldegem overgebracht,niettegenstaan de de beste zorgen is het ongelukkig meisje er Woensdagavond in de vreeselijkate pijnen overleden. De draadlooze post. De eerste proefnemingen met uitzendin gen op het groote draadlooze station te Ruiselede met Noord-Amerika sijn uitste kend geslaagd. Men tracht nu den post in verbinding te stellen met Buenos-Ayres. Men weet dat te Ruiselede acht pijlers zijn opgetrokken, 285 meter hoog ;de post heeft drie motoren, elk 250 watt sterk. Al licht slaagt men er in om Argentinië te be reiken met één motor. Ook zijn draadlooze proefnemingen ge slaagd ir» treinen op de lijn Brussel-Luik. Ten einde een geheel in zake draadlooze telegraphie te bezitten, heeft men een ont- vangstpost gebouwd te Liedekerke, hij meet 110 meters hoogte. De rechte weg. De rechteweg naar zielerusten tevreden heid, voor iedereen die niet ziende blind is, langs den biechtstoel naar de Commu niebank. Grootheid en verval. In de ziekenzaal van het bedelaarsgi- sticht te Brighton is overleden sir James Herber, Renals, zoon van den gewezen lord-mavor van Londen.Zijne eenzelvigheid werd eerst na de begrafen is vastgesteld. Sir Jamos Hubert Renals was destijds een rijk en aanzienlijk man in de city van Londen, waar hij in de Colemanstreet prachtige bureelen had. Hij hud kennis gemaakt met een persoon, die er uiterlijk zeer deftig en PASCHEN

Denderklok | 1927 | | pagina 1