Erussel-Nmove. i BEELDEN VAN DEN TIJD KLOKKENKLANKEN. i Steno-dactylographe STAD EN OMLIGGENDE 4os. ©e ©uyirer, Burgerlijken Stand van 2! lot en met 27 April. Ia'c/k'/» Mrerbeke NINO VU. WEVERS Bij dit nummer is run Bijvoegsel. Hoe Pier jon den Duivel be zwoor. Onverschilligheid- Huiltnd en schreeuwend bestormd* de heelt bende de stampende, hijgende tretn. Op een ommezien zaten alle wagons prop- pensvol en.... onder 't rumoer, 't gezang en 't getier van dit ontelbare mijnwerkers ging de reis iraagjes verder De trein zou hun naar 't zwarte Land brengendat nog zóu verre was en ze zaten dan tok op hun gemak. De grauwe hand' doek met boterhammen en de groote kruik met pek zwarte koffie hadden ze boven hun hoofd, in het net gelegd. De kaarten kwa men boven en werden uitgedeeld en 't spel "was aan gang. In 't hompartiment tegen mij blaasde en toette er écn op een mondmutieksktn htt afgerammelde Valencia en tegen mij zaten er een paar piepjonge gasten en ver telden de weerzienwekkkeniste vuile praat. In 'l hoekje rechtover mij trok een ouwe vetteraan aan zijn kort baardbranderke en keek rustig door 't raampje naar dt traag- voorbijschuivende landerijen en weiden. 't Kaarttn ging zijn gang en 't vuilpra- teu niet min. 'n Paar keer reeds had ik opgekeken toen de ouwe rechtover mijzijn pijpje uit zijn mond nam en luide dat iedereen 't hoo- ren kon de jonge snoiters 't volgende zetHou liever uw bakkes.... of klapt nog ten butje over moeder en over boterham men.... vuillakken dat-de zijt De kaarters keken even verbaasd op. In 'i kompartiment tegen ons kwamen vier vijf hoofden over de leuning kijken en lachten en de jonge snotters zaten even verbauwe reer d door de zoo ongewone opmerking. i Bemoei u met uw zaken beet er een tusschen de tanden tegen. m Dat zijn mijn zaken zei 't oudje luid. Als ge zooiets wilt vertellenkruipt dan in uwen stal thuis, bij dt varkens... Maar hier niet. Als ge meent omdat we maar tuil en zijn van boven op, dat we daarom vuil zijn en willen vuil zijn van binnen, dan zij-de mts. snotneus. Wat meen-de gij, jongens 't Was seffens een goedkeuring van al de kaarters en de hoof den die over ie leu ning keken en éen echode zelf Goed ge sproken, Pet..... Dat z'hunnen smikkel hoilen u 'i Is waar ook, zei Pee daarop nog a wat moeten demenschen daarvan zeggen, Is 't omdat we maar koolputters en zijn. dat we misschien minderwaardig zijn dan een ander. En meer tot de twee die be schaamd neerkeken Zij wat fatsoenlijker en iedereen zal ons wat meer achten Ik heb in bewondering gestaan voor dat oud ventje dat alle onverschilligheid dier] afschudden om aan twee van zijn kamera den wan: dat waren hei ten slotte toch eens flink de waarheid ie zeggen. Neendat volk is zoo kwaad nietis zoo sltcht niet. Onverschilligheid >s 't die ze in den klauw houdt. En als er eens ten blijken geeft van haar op de tanden te hebben dan zie-je meieen hoe ras de anderen er goedkeurend bij zijn. BLANCO. Ondergrondsche Telefoonlijnen. De ondergrondsche telefoonlijnen Brus sel Londen en Antwerpen-Londen zijn in gebruik gesteld na afdoende proefnemin gen. De inhuldiging is geschied met een gesprek tusschen M. Castiau, 1 inets- overste van den minister van spoo. wegen, en den Postmaster van Loaden. Beide ambtenaars drukten de hoop uit, dat de verbindingen een nieuw middel zouden wezen voor het toehalen der vriendschaps banden tusschen de twee volkeren. Het getal omloopen is op tien gebracht, vijf met vertrekpunt uit Antwerpen met wisaeling te Brussel en vijf met vertrek punt uit Brussel mat wisseling te Gent en te De Panne. De Engelsche wisseling ligt te Canterbury. Men voorziet van nu af een meer rechtstreeksche verbinding tusschen Antwerpen en Engeland, al over Gent. Voor den overtocht der zee liggen er r.u 4 telefoonkabels tusschen Engeland en België, hetgeen 29 gelijktijdige gesprekken mogelijk maakt. Kruis. De morgenstond heeft op je venster ge tikt, je noodend om aan den dag te begin nen. Maak je vertrouwd met dien wakkeren bezoeker. Hij helpt je uit bed springen en reikt je je kleeren aan. Maar als je gereed bent, loop dan niet in diieste vaart naar beneden. Aan de deur van je slaapkamer staat je Kruis. Loop niet gedachteloos voorbij. Je kruis staat te wachten. YVeer het niet van je af met angstvallig gebaar.Neem het op in liefde en kus het met dankbaren mond Want het volgt je toch... Het is je vriend. Den heelen dag door zal je het ontmoeten. Totdat jt slapen gaal zal je zijn bijzijn voelen. Neem het op in liefde en kus het met dankbaren mond. Want waar je Kruis is, daar is de Heer nabij Maurits Laska). Diefstallen. Sedert eenigen tijd stelde de bestuurder eener groote brouwerij van Schaarbeek vast dat kostelijke tinnen buizen als bij toover- slag verdwenen uit zijne opslagplaatsen. Men hield nauwkeurig een oog in 't zeil. Dinsdagavond had een officier en een in specteur der policie van Schaarbeek post gevat in de brouwerij zij volgden ten slotte twee werklieden op toen deze hun arbeid verlieten en zagen hen binnengaan in een huis der Ruysseledestraat, waar zij een aantal tinnen buizen verkochten. Zij werden dan ook aangehouden op het oogen- blik dat zij dit huis verlieten, doch zij weigerden de feiten te bekennen die men hen ten laste legde. Het zijn de genaamden V. en H.. Zij werden opgesloten. De ver heler X., werd ondervraagd, die verzeker de dat hij niet wist dat die buizen van dief stal voortkwamen. Deze waren aanstonds gesmolten geworden en in staven gegoten. Een huiszoeking werd gedaan in de werk huizen van X..: dnar ontdekte men 90 kilo kilo tin in blokken, waarvan X,. de her komst niet kon aanduiden. Een rechterlijk onderzoek is tegen hem geopend. Men schat dat de Schaarbeeksche brouwerij zoowat voor 30,000 fr. is bestolen geweest Het onderzoek gaat ijverig voort. Gevallen. Het is maar in sommige gevallen dat de leerling den meester overtreft. Uitzonder lijk zijn de kinderen slimmer dan hun ouders en daarom, Moeders,wilt ge kloeke en blozende kinderen, vol ^ven en eetlust, geeft hun enkele weken Jodophos Siroop en gij zult over den uitslag ten uiterste te vreden zijn. Te verkrijgen ter APOTHEEK Beverstraat, Ninove. Geleerd. Je kan goed zien dat je getrouwd bent. Tegenwoordig zijn je kousen altijd zorgvuldig gestopt. Ja, dat is het eerste dat mijn vrouw me geleerd heeft. Vreeselijk ongeluk. Eee tragisch ongeluk gebeurde Maandag namiddag in de bisschopstraat, te Brussel. Een werkman van den telegraafdienst, zekere V., uit Mechelen. was op het dak van een nieuw gebouw der centrale post bezig met telegraaflijnen te plaatsen toen hij,door een verkeerde beweging het even wicht verloor en op de plaveien van den koer neerstortte. De ongelukkige die van 28 meters hoogte gevallen was, werd met verbrijzelden schedel en gebroken ledema ten opgenomen. Ondank» de toewijding der bijgeroepen geneesheeren is de onge lukkige kort na zijne opname in het ht.- Jansgasthuis overleden. Het parket werd op de hoogte gebracht van de droevige gebeurtenis. De Situatie. Levert de handel in duiven u nog wat op Kun-je niet gelooven Ik verkoop de duiven 's morgens en 's avonds komen ze allemaal weer terug Doodelijk mijnongeluk. Woensdag namiddag had er in de kool mijn van Sclessin een doodelijk ongeluk plaats. In een mijngang op 109 meters diepte werkte de arbeider Theoph. Erstz. 32 jaar oud, gehuwd en vader van 2 kinde ren. Een gekraak liet zich hooren, de on gelukkige had den tijd niet meer om uit de voeten te springen en werd onder een in storting begraven. Toen hij verlost werd er. in de zieken zaal der mijn terecht kwam had de onge lukkige reeds den geest gegeven. Hij was versmacht. Zelfmoord. Woensdag morgen, rond 9 uur, is te Ledeberg een verschrikkelijke zelfmoord gebeurd. Zekere Leduc August, 54 jaar, gehuwd en wonende Her vormingstraat,53 heeft zich op zijn kamer, bij middel van een scheermes de keel overgesneden en overleed een tijdje nadien. Dit droevig ongeval wordt op de ge meente drukbesproken. Naar men zegt leed de ongelukkige per soon aan zinsverbijstering, welke hij opge daan heeft bij het zien van een spoorweg ongeval De noodige vaststelling werden gedaan door de politie. Het bewijs. OnderwijzerPiet, geef mij drie be wijzen dat de aarde rond is. Piet Papa zegt het mama zegt en U zegt het ook. Dramatische zelfmoord. Donderdag morgen heeft men Leonard P... 30 jaar oud, wonende Zeven Bun derstraat, te Ukkel dood gevonden. De ongelukkige had zich een revolverschot door den linkerslaap gejaagd. De dood moet oogenblikkelijk zijn geweest. Op zijne tafel liet hij een brief achter be stemd voor zijn broeder die te Houdeng- Aimeries woont, en waarin hij aankondig de dat hij zelfmoord pleegde voor familie zaken. P... leefde gescheiden van zijne Kenteekens Generaal (tot recruut). Weet ge wat ik ben Recruut. Jawel, mijnheer, generaal. Generaal. Hoe weet gij dal Recruut. De sergeant heeft gezegd Die daar, met zijn rooden neus en groote ooren. is de generaal. Instorting. VYo -nsdag, et en na den middag, is door cene tot heden onbekende oorzaak, de stilling ingestort, die opgttr. kken was oor het huis van den heer Cl les sens, Or ij Koningenstraat, ti'l, te Ber- chem (Antwerpen). Twee plafonnee rders. die ter hoogte der 2de verdieping aan het werk waren, storten ten gronde. Beide orgeiukkigen worden in deerniswekker.de toestand opgenomen en bij hoogdringendheid naar het St-Mariagasthuis vervoerd, waar hun de beste zorgen werden toegediend, door de heeren dokters De Bruvn en Peet rs die hun toestand, heel bedenkelijk oor deelden. De verongelukten zijn Rombauts F1 oud 14 jaar, wonende Wasstraat, 2<1, en Vande Putte oud 38 jaar, gehuisvest I'a- triottenstra it, nr. 9. Het hoofd van het gezin. Klein Marieke. Pa, daar is iemand om het hoofd van het gezin te spreken. G F. BOORT EN" Mannelijk 1 rouwelijk 1 HUWELIJKEN Maurits Van den Haute, 22 j. voermans- gast, wonende te Meerheke met Maria- Margareta De Yille, 28j. dienstmeid, wonende te Ninove, Petrus Van Den Meersche, 23 j. labriek- wnrker met Juliar.a Vargareta Arys, 22 j. fabriekiverkster, wonende ie Denderleeuw weduwe van vrille Ricl ard Paridaens. Bened'kt Gasteer, 37 j. landbouwer, wonende te Appelterre Kycbem met An gela Annetta l uyck, 45 j. z.b. wonende te Ninove, weduwe van Petrus Penez OVKKLIJDP NS geene V. Papa. Zeg het maar arn moeder Moeder. Breng de boodschap de meid. aan Groote Jaarlijksche KERMIS op Zon dag 8 Mei en volgende dagen. Ter dier gelegenheid zullen ei aller hande volksspelen en vermakelijk heden plaats hebben, met de welwillen de medewerking van het Gemeente bestuur \an Ou'tre. Op Maandag s Mei.Groote Velokoers voor Onderbeginnelingen. afstand 50 km. 175 Ir. vooruit. De inleg is bepaald op 3 fr. Inschrijving om 3 I 2 uur (zomeruur i bij Ph. De Decker. Vertrek om 1 uur bij J B lleisse. Aankomst bij Petrus Bo- gaert. Prijsdeeling bij Kemi Kaes. De inrichters zijn riet verantwoordelijk voor de gebeurlijke ongevallen. Het Bestuur. ernstig en eerlijk, goed op de hoogte der Vlusmsche en der beginse- Fransche taal, alsoo len der Engelsche taal, wordt gevraagd voor Ninove 'J Voorkeur aan jongeling, ji Onmiddelijk in diensttreding. - Schrijven bureel van het blad onder letters S.A.L.C.A. Vertrek uit Ninove Om ure 5,30, 0,0'.', 0,30 7,00 ,30 -.('0 Dan aile uren tot 15,0 u. dan 15,00, 10,00. 17.00 17.Om, 18,m, 19, W 20,oO, 21,00 22,00. 23,00. 's Zo idags alle ]|2 uren van 7 tot 21 ti. Vertrek uit Brussel Om u. f,00, '345, 7.15, 7,45, S,15, 8,45 9,15. Dan aile uren tot 10,15, dan 16,15 16 45, 17,15 17,15. 18,15 18,45, 19,15, 20,15. 21,15, 22.15, 24,15. Op Zod- en feestdagen alle halve uren van 7,15 tot 2C. 15 u. dan 2 i1 -5 u22.15 tot 24,15 u. Alle Zondagen Theater-trein, vei trek in Brussel (Xir.oofsche Poort om 24,15 u. Wij zullen de lezers der Dendtrklok op de hoogte houden var. alle verdere ontwik keling o! gebeurlijke verandering die aan de dienstiijn zouden kunnen gebeuren. vrouw Wevers goed op de hoogte van het vak worden gevraagd. Inlichtingen ten bureele van het blad Zondagdienst der Apothekers. Apotheek open van Mijnheer G1ERS, Burchtstraat. Handboogmaatschappij St Sebasti aan. Het jaarlijks feest onzer Maatschap pij zal plaats hebben op Zondag 1 Mei aanstaande; Te 9 uur, Veigadtring inde Keizek om stoetsgewijze naar de Hoogmis te gaan. op straf van boet. Na de Hoogmis, Buitengewone verga- rinh bij M. Aug. De Mont. Te 2 uur stipt FEESTMAAL. De leden worden vriendelijk verzocht, zich te voorzien van lepel, vork en mes Zondag 8 Mei, jaarlijksche KONING- SCHIETING Vergadering in de Keizer ten 9 uur namiddag, op straf van boet, Gedurende het seizoen 1927 zal er een KAMPIOENSCHAP n ingericht worden uitsluitelijk voorbehouden aan de leden. Het reglement zal eerstdaags bekend ge maakt worden. De Voorzitter, C. De Ruyver, In het huishouden Gerard Van de Per- re-Cardoer. wonende te Meerheke bij Ni nove, Tramstatie, heerscht er sedert lan gen tijd orieenigheid. Van de Perre schijnt no- al brutaal te z; n met zij.i vrouw en deze wordt soms ook mishandeld. Sedert ongeveer drie weken heeft de vrouw het echtelijk dak verlaten cn is zich gaan ver huren als dienstmeid. Zaterdag avond, vond S ure. kwam Vande Perre bij zijn schoor ouders die in e gebuurte eene her berg houden, huis dat hein r eds ontzegd was, om te vragen waar zijne vrouw ver blijft. Wat er eigenlijk plaats greep tus schen hem, zijne schoonouders en schoon zuster moet het onderzoek nog uitwijzen, doch op zeker oogerblik heeft zijne schoon zuster Germaine bardoen eeri revolver schot op hem gelost en heeft hem ge- kwest in het hoofd. Van de Bene is dadelijk per velo bij een dokter naar Ninove gereden om zich te laten verzorger Gelukkiglijk is hij niet erg gekwetst. I)e k-gel van klem kaliber was blijven steken om er de ruggegraat en is er Zondag uitgehaa'. 1. Wat zijne schoon zuster betr-ir, zi :s Z ndag nrorgend naar Audtnaarde overgebracht, doch Woensdag reeds in vooiioop'ge vrijheid gesteld. De gendarmer.e van Ninove heeft het gebrui kelijk onderzoek ingesteld. Vertelling-. Vervolg Een ronde voor iedereen, Nee) bestelde Jan en h j zette zich in den kring der spelers. Maar dezen legden juist de kaarten af. En hoe gu.at het met de kommer- cie. Jan vroeg de mulder. Bah antwoorde jan,» degene die op zijnen stiel stoeft is hem beu maar klagen 'n mag ik toch niet doen. G'hebt wijs gehandeld, gij en Nold met ulién te verbinden, meende de mul der, want ge moogt gelooven dat Nold een zakelijk man is Dat is hij bekende Jan. Hij is bijtijds den duivel te plat getuigde Soetewev, omdeswille dat hij met Sold ai veel gehandeld had. Wie weet, hij gaat misschien met den duivel of met kluiden om zei de koster die goesting had om eens te lachen. Jan, die zeer bijge'oovig was, spitste de ooren als n speurhond en hij keek gretig den koster aan, maar deze knipte een oogje op den muideren zegde hij De mulder weet daar misschien meer vanals ge bij alle weer en wind en bij dag en nacht hoog en droog op Men molen staat en door de uilegaten schouwt, ziet ge zoo duidelijk de dingen en de doe ning onder uw voeten waar ge anders in verdwaalt... (i Bah antwoordde de mulder, hooren zien en zwijgen en gebaren dat ik van niets en weet, is mijn wachtwoord, 'k moet leven van den wind en van alle man, maar... Dat hij waarlijk zou met tooverij omgaan, mulder viel Jan in. Bah, tooverij daarom precies niet, doch dit is zeker dat ik hem verleden Winter 't was met nen rossen mane schijn rnet een zwarte hoender onder den arm, te middernacht onder den eik op den Kwaedenvijfhoek heb zien staan al zonderling doende..., Ha ha dat onbolstert het geheim van zijn zakelijkheid....! Maar is hij sterk, dat ben ik ook schoot Jan uit en hij gulpte ineens zijn pint ledig, bonkte ze op de tafel, greep zijnen stok cn trok eruit, De vier mannen stonden eerst stom, doch barstten dan in eenen onbedaarlijken lach, om jan's zonderlingen, komieken af tocht. «Ik ken Jan zei de koster, en 'k durf wedden dat hij nu den duivel gaat bezweren Jan kwam driftig thuis. In zijn door den drank opgeblazen brein, joegen zijn ge dachten wild en woelig door elkander. Van heel den nacht en neep hij geen ooge dicht, zoodanig was hij bezig met hetgeen de mulder in den Biekorf had gezegd. Toen Nold 's anderendaags morgends zijn confrater kwam roepen om samen op affaiten uit te gaan, beweerde Jan dat hij ongesteld was en Nold geloofde het, want Jan zag cr waarlijk kwaalijk uit. Maar als Nold weg was balde Jan zijn vuisten gromde grimmig Wacht een beetje kerel Binnen weinige dagen zullen we zien wie van ons heiden de knapste za! zijn! Kost wat kost, wilde hij Nold verplette ren. Maar op wat manier Dat was hem eender, de eerste de beste, 't zij dan gewone of buitengewone deftig of on deftig een dingen stond vast het moest En alzoo had hij zich paal vast in den kop gehamerd dat de redding lag in de duivelbezwering. Waarom daarvan afschrikken? Had Nold er ook zijn toevlucht niet toe ge nomen Er daarbij, dat was verreweg het profijtigste en zekerste middel en moeilijkheid 'n lag er hoegenaamd niet in een kruising van vijf vegen, nen rossen maneschijn, een zwarte hoender, een berijmde bezwering en verders den noodigen durf meer inoest ge daarvoor niet hebben. I n zijn ziele Als 't spel lukte zou hij geld genoeg verdienen om nen ste- vigen borrel te pakken en zijn wroe ging, als hij er ten minste had te versmoren cn als t nood deed, zou hij zicli wel weten uit Satans klauw t' ontworstelen....» zoo redeneerde Jan. En op nen zekeren avond, toen er nen leelijken wind woei ciie de hoornen weg en weer snokte en gierend heesters holde, hirg de maan door de als een roetvlek in het troebele zwerk en ze be schonk de aarde met een ros gescheiner. Allo, dacht Jan bij zijn eigen, nu is de moment hier Hij nam uit zijn tesch een papierschrode, las drie, vier malen at hetgeen er op gepotlood stond en zei het dan voldaan nog eens van buiten op. Dat was zijn bezwering. Toen drukte hij nen grauwen hoed op, schoot zijn zwarte koopmansvest aan en ging in den stal een ^oijkzwarte hen, die hij in een kuip geborgen hield, pakken en daarmee toog hij zonder vaar noch vrees ten Kwaedenvijfhoek. Eenige minuten voor middernacht h.iafde hij daaraan. Maar hij wierd bij na bang als hij den wind hoorde door ce takken van den eik huilen. Hij zamel de niet te min al zijnen durf bijeen, plaatste zich stug en stijf en stout onder den loggen eikeboom, klemde zijn hoen der met tien "linkerarm vast tegen zijn hart. en... twaali slagen zinderden uit nen nabijer. Kerktoren door den nacht. Jan zwaaide zijn rechterhand omhoog en me: de wijs- en middelvinger opge- steken bulderde hij Spinnekoppen, vledermuizen, rare, nare nachtgespuizen alle helsche wangedrochten, dwergen uit den schoot der bergen; heksen uit uw sombre krochten, kom omgeef me, kom omzweef me. kom vertoef hier eenen stonde en verneem wat ik verkonde Jk Pierjanus Pierpatijn. ben bij rossen maneschijn, zonder schrikken, zonder schromen, s middernachts alhier g ekomen. om uw bijstand, om uw raad, om uw steun met raad en daad af te smeeken en ten teeken dat het waar is, dat het klaar is sta k hier met een kleppend hert dat beeft, sta'k hier met een hoender zwart die leeft... Toen ademde hij even... De wind raasde zoo vervaarlijk door de boomkruin waarin nen verstoorden nachtuil krassend kriepte. Pc grillige schaduwen van de takken die de rosse maan in de baan teekende. geleken lang uitgerokkene zwarte spooken en schim men die zich ineen wrongen en kronkel den en klisten, en tergend en Jrijgend om hem rondeuansten... En Jan werd ver- veerd. Al vaster en vaster drukte hij de hen op zijn borst. Maar opeens slceg het geklemde beest zoo wanhopig aan het kakelen, dat het in den diepen nacht weerklonk als een jamerlijk noodgeschrei. t Scheen Jan dat aarde en hemel en al dedingen draaiden, draaiden... En pilots liet hij zijn hoender los en zette het op een loopen, een loopen, een loopen 's morgens kwam Xold kijken hoe zijn vriend het itelde, maar jan &tak ui zijn bedde met de koorts. De streek Nlie hij 's nachts uitgehaald had; scheen hem nu zoo belachelijk, zoo dwaas en dom, dat hij alleen bij de ge dachte eraan kon van schaamte onder zijn lakens kruipen. Als hij later weer met Nold op de baan ging, heeft hij bevonden dat deze simpel ne knappen koopman was maar in stede van hem die knapheid te benijden, was hij fier van zoo een man als genoot te hebben en ze werden benevens een paar zakelijke koopluiden, goeie vrienden. Daarmee is 't uit. G. V. P. ft

Denderklok | 1927 | | pagina 2