11 MufuaHfeifsleven De Belgen in Frankrijk. Eerste Jaar Nr 19 Prijs per nummer 25 centiemen. Ninovc 8 Mei 1927. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE St. LUYSTERMAN-LEMAIRI De Kerkvervolging in Mexico. Het Medaljon van den Paus. LANDBOUWERS TABAKPLANTERS De voortplanting1 des Gelocfs in Eelgie, De Overdrachttaks. Eerste Vlag de Kroostrijke Gezinnen in België. - 1 y? Postcheekrekening 1862,54 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 0 maanden 0,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat. 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. ii. Wij h ibben dus ingezien dat het beste middel om zich tegen ziekte- sterfte en andere risico's te verze keren, de aansluiting bij een maat schappij vooi Onderlingen Bijstand is. Er zijn verschillende soorten van mutualiteiten. 1. De Gewone mutualiteit, ook nog Familiale en Gemengde mutualiteit. Gewone oindat het deze is welke door den band weg het meest wordt ingericht. Familiale omdat al de leden die deel uitmaken van hetzelfde gezin geroepen zijn om, wanneer niet al dan toch een deel der maatschap pelijke voordeelen te genieten. Gemengde omdat als werkende leden worden toegelaten alwie zich inschrijven laat werknemers en -gevers arbeiders, burgers, en meer begoeden mannen en vrou- j ™ë,p mërtViffën'ofTadén"; wen smid en schoenmaker. de 1 aan het gezin der overledene deel genooten Aan de deelgenooten en aari de leden van hun gezin de aansluiting te vergemakkelijken bij de spaar-, lijfrent- en verzekeringskassen der ^Algemeene Spaar- en Lijfrentkas ónder waarborg van den Staat II. Aan de deelgenooten eene vergoeding te verzekeren hetzij in geval van ziekte of verlies van vee, hetzij in geval van toevallige beschading van den oogst lil. Aan de deelgenooten en aan de leden van hun gezin, doch bij uitsluiting van alle anderen, door de opeenhooping hunner spaargelden, het aankoopen te vergemakkelijken van huisraad ot van levensmiddelen, van werkge- reedsc'nap, huisdieren of van voor werpen bestemd om te voorzien in voorbijgaande en op bepaalden tijd wederkeerende noodwendigheden, binnen- en buitenhuiswerkenden. 2. De Geslachtsmutualiteitenaldus genaamd omdat e ikel personen van hetzelfde geslacht als werkend lid kunnen worden opgenomen. 3. De Kindermutualiteit, welker werkende leden alleenlijk kinders gewoonlijk tusschen de 8 en 14 jaar zijn. Dergelijke mutua liteiten worden gewoonlijk in scho len, patronaten, e,d m. in leven geroepen. i. De Beroepsmutualiteit is deze waarvan de werkende leden het zelfde beroep uitoefenen Men treft ze enkel aan in groot nijver heidscentra. o. De Patronale mutualiteit ook met Werkhuizen-mutualiteit betiteld. Het is deze welke ofwel door de werk gevers in hun werkhuizen worden ingericht en ondersteund ofwel door de werknemers in den schoot eener zelfde nijverheid totstand ge bracht. Men heelt ook nog standmutua- liteitenwelker werkende leden tot een zelfden maatschappelijken stand be hooien. Aldus heeft men Werkliedenur-B gersmutualiteiten. IV. ningen voorgaande De mutualiteitsinrichtingen kun nen door de Regeering erkend wor den. Dus hebben wij twee groote onderaf dee li ngn. De erkende en de niet-erkende maatschappijen. Artikel i en 2 der wet van 22 Juni 1894 zegt ons welke inrich tingen zullen en kunnen erkend worden. Artikel één Zullen door de Regeering erkend worden, mits zij de bepalingen dezer wet naleven, de maatschap pijen van onderlingen bijstand, in Belgie gevestigd en waarvan de werking uitsluitend in eene der volgende afdeelingen is begrepen I. Aan de leden der maat schappij en aan de leden van hun gezin tijdelijken onderstand te ver zekeren, in geval van ziekte, won-, den, gebrekkelijkheden oi in gevai van geboorte van een kind in de begrafeniskosten te voorzien tij delijken onderstand te verleenen Aan de deelgenooten lee- te doen die het cijfer van 500 fr. niet te boven gaan. Artikel 2 Kunnen door de Regeering er kend worden, mits inachtneming van de bepalingen dezer wet en voor zooveel zij haren maatschap pelijken zetel in Belgie hebben 1. De maatschappijen van on derlingen bijstand waarvan de werking zich uitstrek: tot doelein den begrepen in verscheidene af deelingen van het artikel 2' I)e maatschappijen van on derlingen. bijstand wier doel is een afzonderlijk fonds in te richten ten einde, door jaarlijksch hulpgelden bijstand te verleenen aan oude of gebrekkelijke deelgenooten, of, na hunnen dood,aan de leden van hun gezin. Die hulpgelden mogen al leen op de intresten der kapitalen en op de andere jaarlijksche inkom sten genomen worden bij ieder dienstjaar zal het bedrag ervan her zien worden en dat bedrag zal, per persoon, de som van f,200 frank niet mogen te boven gaan. Daar tvij ons voorioopig bij de bij paragraaf I van art. I bedoelde inri. ntingen willen bepalen zullen wij een woordje reppen over de hooger aangehaalde zes soorten maatschappijen voor onderlingen bijstand. Wordt voortgezet. De Osb. Rcmanc verneemt uit Gua dalajara over de afschuwelijke vervolgin gen, waaraan priesters en katholieke iee- ken bloot staan, het volgende Nog steeds is men diep onder den in druk van den moord op den priester Jozef Gennaro Sanchez, die op 28 Januari te Tecoiothan werd doodgeschoten. De ver volging en onderdrukking der katholieken blijft voortduren, vooral in verschillende gedeeiten van den staat Jalisco. Een bijzonder smartelijk gebeurtenis heeft de katholieke stad Guadalajara ge troffen door den marteldood van den ad- vokaat Anacleto Gonzales Flores en zijn vier vrienden Luigi Padilla, Enberto Na- varrete en de gebroeders Raimondo en Giorgio Vardas, allen bekende ijverige le den van de katholieke jongemannen-ver- eeniging in Mexico. Op een vroegen morgen in het begin van April werden zs ten huize van Dr Fran cesco Vardas. waar ze verbleven,gevangen genomen.naar een karzerne vervoerd,daar eerst gruwzaam gemarteld en vervolgens zonder vorm van proces doodgeschoten. Allen verdroegen de verschrikkelijkste martelingen met heldafti^enmoed naar het voorbeeld der eerste martelaren. Anacleto, die het laatst stierf, r >rak zijn makkers tot het laatste oogenblik mo .d in, terwijl ze zoo lang ze konden gezamenlijk baden. Alle vijf behoorden ze tot om hun ge loofsijver bekende families en verheugden zich ook in een goede sociale positie. De advokaat Floies was sinds 1921 eerste-voorzitter var. de katholieke jonge- mannen-vereeniging in den staat Jaiieco, was een uitstekend redenaar en wendde zijn groote talenten aan ten bate der katho lieke actie. Onvermoeid werkt# hij aan de organisatie en da ontw-'kkeling van den bond ter verdediging van de godsdienst vrijheid, zoowel in woord als in geschrift. Verder wordt de dood gemeld van den priester Ermenegildo Lara,die in het kleine plaatsje Sant Ignazio Cerro Gorro werd doodgeschoten. Nader maakt het blad nog melding van het gevangen nemen van tal -?an mannen en vrouwen in Guadalajara,te: wijl anderen werden gefusilleerd, zoo ook twee bekende katholieken, de gebroeders Francesco en Czech iel Huerta, broeders van twee pa- stoors in het aartsbisdom Guadalajara. Er wordt jacht gemaakt op de priesters, die zich verborgen houden en aan wie de regeering verwijt, dat zij de aanstichters zijn van da gewapende beweging tegen het gouvernement. De overdracht- of transmissietaks is de belasting welke den Staat het meest ople vert. De minister van financies houdt er dus aan dat deze taksen derwijze toegepast blijven, dat zij voortgaan met den fiscus groote inkomsten te verzekeren. Het valt echter dikwijis voor dat eene te strenge of ongeregelde toepassing dezer belasting de ekonomische bedrijvigheid van het land grootelijks schaadt. De Minister heeft nu eene bijzondere kommissie ingesteld,welke voor opdracht heeft deze belasting aan te passen bij onze ekonomische bedrijvigheid Van die kommissie maken deel uit MM. Hénin, algemeen sekretaris van financies Génin, algemeen opziener van het enregi- strement Symoens, onderbestuurder van bet: enregistrementNemery en Gerard, ambtenaars van het ministerie van nijver heid en arbeid. Deze laatste zijn bijzonder gelast met de belangen der nijverheid te verdedigen. Gelijk iedereen weet die de heerlijke basiliek van St.-Paulus buiten de muren te Rome ooit gezien heeft, zijn daar in lange rijen naast elkander in ronde medaljons de portretten van alle Pauzen in mozaiek aan gebracht. Tot heden ontbrak nog het por tret van Pius XI, maar op 10Mei feest van den H. Achillis, het patroonfeest des Pau zen, zal ook zijn portret naast dat van Benediktus XV, worden aangebracht. Het werd door pater Acernese, pastoor van de St.-Paulus aan den H. Vader ge- toond, die er zijne tevredenheid over uit sprak. Het vertoond net borstbeeld van Z. H. omhangen met het pallium en het fanonce, een liturgisch kleed dat aiieen de Paus draagt. Pater Acernesse was verge zeld van professor Villand, schilder van het portret en professor Cassio, die het in mozaiek heeft uitgevoerd. Nog steeds de eenzelvigheiskaart. Luidens een officieele nota medegedeeld door de konsulaire diensten van Frankrijk en België, geeft het afleveren of het ver nieuwen der eenzelvigheidskaart van vreemdelingen aanleiding tot de volgende onkosten 100 fr. (waarvan 85 fr. voor den Staat, 5 fr. voor het departement en 10 fr. voor de gemeente) in alle gevallen waar het volle tarief dient toegepast. 20 fr. (waarvan 10 fr. voor den Staat, 1,50 fr. voor het departement #n 2,50 fr. voor de gemeente) wanneer het vermin derd tarief wordt toegepast. Anderzijds de eenzelvigheidskaart zal geëischt worden van eiken vreemdeling die in Frankrijk meer dan twee maand zal verblijven. Zij is geldig voor twee jaar. Wanneer een vreemdeling binnen de ge stelde termijnen die kaart niet zal hebben aangevraagd of vernieuwd dan moet hij 50 fr. taks betalen voor elke maand of ge deelte van maand vertraging. Vervolgens geeft de nota nog eenige in lichtingen voor de vreemde toeristen die naar Frankrijk reizen voor meer dan twee maand de formaliteiten voor het bekomen der eenzelvigheidskaarten zullen kunnen geschieden door de hotelliers en logeer- meesters en de betaling der kosten zal volstaan door aanplakking van zegels en een ontvangsbawijs. Op Zondag 29 Mei wordt te Ingelmun- ster, waar 466 huisgezinnen deelmaken van den bond, de vlag der Kroostrijke Ge zinnen ingehuldigd. In den voormiddag plechtige Hoogmis en vaandelwijding. In den namiddag, provinciale vergadering der afgevaardigden en optocht in 't Park van 't Kasteel, aanspraak door M. Mampaey, volksvertegenwoordiger,feestzang met 150 uitvoerders, en muziekfeest door de ver schillende deelnemende muziekmaatschap pijen van Harelbeke, Iseghem, Ledeghcm Roesselaere en Oostende. Vele kroostrijke gezinnen zullen dien dag willen te Ingelmunster zijn, om mede in gelid te staan, ter verdediging hunner heiligste rechten. Aan de Heeren Kanton Ninove en Dendervallei. Vervolg. Vertoog van den heer Graveille. I Volgens de uitdrukking van den Heer Voorzitter, zou het noodig zijn dat men eerst de slechte kenteekens kenne alvorens de verbeteringen te doen.Laat het mij dan toe U te zegger. waarover de planters van de Semois klagen en wat zij vragen. Zij verlangen dat de aangeving der planten zou vertraagd worden tot op 1 Juli en dat den uitslag der naziening hun zou gegeven worden, terzelfdertijd den tabel der optelling aan het Algemeen Be heer sturen welke zij zouden kunnen raad plegen in geval zij niet overeenkomen zouden zij een tegenonderzoek vragen. Wij erkennen dat de planters zich kun nen bedriegen, maar integendeel zou men mogen zeggen dat de agenten welke de optelling doen onfeilbaar zijn in het stel len Indien zij dit voordeel verlangen ie het om de moeilijkheden te vermijden welke hun opgelegd geweest zijn voor den oogst van 1928. Meer dan 100 overtredin gen zijn ingebracht geweestalleeelijk, zijn zij aan de planters aangekondigd ge weest wanneer de oogst in de drogerij was. Zonder al de planters te willen ver- schoonen is het waarschijnlijk dat indien een tegen onderzoek gedaan geweest ware het evenwicht tusschen de aangeving en de zijn. II De officiële weging heeft te vroeg plaats gezien de uitdroging niet volledig is op 1 April. Ten andere, het Algemeen Beheer heeft het gedeeltelijk begrepen gezien de datum der weging reeds driemaal verschoven dat er planters zijn die dat aangegeven gewicht behouden hebben zelfs tot op 1 Augustus. Indien zulke gevallen zich voordoen is het dat de planters het juiste gewicht niet overgegeven hebben op het oogenblik der officiële weging. Indien allen het juist overgaven zou die uitzondering niet meer bestaan en de fiscale overheid zou zien, dat deze verschillen van 8 tot 10 o/o be- loopen van Maart tot Augustus. Ten andere wie kan de uitwerksels van een natuurlijke oorzaak tegenhouden De ziekte bestaat dus en het middel is gevonden de jveging verschuiven tot 1 Augustus indien het systeem der wet van 1919 behouden wordt. III Zij zijn ook niet tevreden omdat de ver lichting van 5 o/o zich niet toepast op al de planters. Eenige voorbeelden zullen dit onrecht bewijzen a). 1600 planten brengen volgens de wet 100 kgr. op. b). 1300 planten mogen 120 kgr. voort brengen. c) 1600 planten mogen S0 kgr. voort brengen. In het eerste en tweede geval geloof ik dat de planters van de verlichtingvan 5 o/o kunnen gebruik maken. Wat aangaat het derde, kunnen zij er geen gebruik van maken. Waarom Zal men zeggen dat deze die het wettelijk gewicht niet bekomt er van weggenomen heeft om bedrog te plegen Zulk een toestemming vraagt een bewijs. Is het niet waar dat de slechte op brengsten meer verminderen dan de goede. Waarom past men dan die uitzondering niet toe op deze ontbrekende oogsten, 't Is schandig van een boet te doen betalen zon der vooreerst het bedrog bestadigd te heb ben. Wij vragen geene gunst wanneer er wezenlijk bedrog is, maar wij komen er tegen op wanneer er geen wezenlijk bedrog is. Hier nog eens is het middel aangewezen. IV De planters verzetten zich ook nog tegen de vernietiging. Deze rechtspleging is zoo nadeelig voor de Schatkist als voor de planters. Zou het niet gemakkelijker zijn sommige perceelen te ontlasten alzoo, een perceel van 1000 planten zou mogen gebracht worden op een van 800 of 500 planten, dit zou verschillen volgens het getal slechte planten. (Vervolgt). in het jaar 1928, Goddank is het genoodschap van de Voortplanting des Geloofs in al de bisdom men van ons land gedurende 'tjaar 1926 vooruitgegaan. Onze priesters, onze ijveraarsters hibben goed hun beat gedaan en Üe geloovigen zijn niet achtergegaan in edelmoedigheid daarvoor aan allen onzen hartelijken dank Het bisdom dat in verhouding en zelfs absoluut gesproken de schoonste aanwinst heeft is wel het bisdom Brugge waar de opbrengst met niet minder dan met 77,000 frank is gestegen. Eere aan het bisdom Brugge, waar het werk goed ter harte genomen wordt en waar het nog iederen dag beter en beter georganiseerd wordt. Het bisdom Mechelen volgt daar kort op met eene aanwinst van ruim 74,000 fr. maar men vergete niet dat het bisdom Mechelen veruit het grootste is en dat het eens zooveel inwoners telt dan een ander, bijgevolg ock eens zooveel zou moeten op brengen daarentegen liggen in dit bisdom de groote steden, vooral Brussel, waar het godsdienstig leven erg geleden heeft. Het bisdom Luik dat ieder jaar met de grootste opbrengst prijkt, heeft in den loop van verleden jaar nog 62,000 frank weten bij te winnen Dat blijft veruit de schoon ste ui tela Voor Namen, Gent en Doornijk be draagt de aanwinst slechts 14,000, 13,000 en 5000 frank Ziehier nu de opbrengst van de ver- echillende bisdommen voor 1925 en 1920. Bisdom 1925 Luik 392,123,74 Mechelen 231,102,30 Brugge 175,000,00 Doornijk 155,227,00 Gent 124,075,00 Namen 91,455,49 Vanwege den pries ter missiebond 25,000.00 Allerlei giften 4,027,80 Reserve van het vorig jaar 22,295,33 1926 454,871.54 305,396,05 247,000,00 160,500,00 137,240,00 105,215,29 30,000,00 24,901.54 1,216,006,66 1,465,125,22 Mocht dit jaar 1927 als gevolg var, de opgewekte missieaktie die zich onder den oproep van den H. Stoel allerwegen ont wikkelt, het totaal van twee millioen wor den bereikt UitKerk tn Misste y EN VAN HET „au- upiciuug VUU1 VGAtil ~n.. maU—a /.k 4 iUU CUOll gWUi ALin

Denderklok | 1927 | | pagina 1