e X' Mufuaiifeifsleven n i I Eerste Jaar 1N> 20 Prijs per nummer 25 centiemen. Ninove 15 Mei-1927. Ka!koliek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad i. LUrSTÉRMAN-kEMAtRI De I!. Jeanne- d'Arcfeesten in Frankrijk. De kampoefeningen in 1927. De kwestie der bezetting in Rijnland. LANDBOUWERS TABAKPLANTERS t I J., 'X 'V* Postcheckrekening 1862.54 VOOR HET KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3.50 0 maanden <>,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol- gens overeenkomst. in. We zegden dus hij de opsom - mingder mutualitcitssoorten dat de gewone mu aliteit in haar schoot aile slagleden opneemt. Derhalve is de^e de inrichting welke het meest strookt met den waren geest der mutualiteitsbeweging en het best geschikt is om de gpwenschte vruchten af te werpen. Eerst en vooral dient er te wor den aangestipt dat de gewone mutualiteit de eenige is welke, vooral in de landelijke lokaliteiten, de ter sociale beweging zoo nood zakelijke toenadering zoo niet brengt dan toch brengen kan tus- schen de velschillende standen en rangen der samenleving. Door de solidariteit in het on derling dragen der sociale lasten namelijk door het betalen der bijdragen doet men meer en meer de geschillen verdwijnen welke men tusschen de sociale klassen aantreft en stelt men in praktijk het groote goddelijkgebod: Bemint elkander Anderzijds draagt de mutualiteit het hare bij tot de zedelijke ver heffing van den werkman door de weldadigheidsgedachte te vervan gen door de krachtinspanning welke van hem door de mutualiteit gevergd wordt. De eereleden helpen, hetzij door hun inschrijven, hetzij door hun invloed, de mutualiteit in het na leven harer verplichtingen. De leden leeren er beter de sociale toestanden en nooden ken nen van een oi andere klas der samenleving en kunnen er het hunne toe bijdragen om erin te verhelpen, want de mutualiteit mag zich niet alleen lot de stoffe lijke belangen harer leden bepalen, zij moet ook een weideenden in vloed op de zedelijkheid harer leden uitoefenen. Beter dan in welke andere mu tualiteitssoort wordt er het ware doel bereikt de onderlinge ver zekering onderlinge in den breedsten zin van het woord.Want waarom zou bijvoorbeeld de alleen staande het zijne niet moeten bij dragen om hem die in de zware uitgaven van een gezin te voorzien heeft het leven aangenamer te maken waarom zou de van ziekte gevrijwaarde den getroffene in den steek moeten laten En, om die lasten des te gemak kelijker te dragen hoeft de inrich ting een groot aantal leden te heb ben. Hier komen we op de wet van De risico's welke over tweedui zend leden verdeeld kunnen ge makkelijk gedragen worden dan deze over honderd personen ver deeld. Behalve in de groote centra kan de wet op het groot aantal enkel in de gemengde mutualiteit geëer biedigd worden. En waar zou men henen moest men er aan denken in de landelijke gemeenten een geslachts- of be roepsmutualiteit te vormen. Deze zou, bij gebrek aan voldoende aan werving heelemaal onleefbaarzijn. Ten andere heelt de gemengde mutualiteit ook nog dat voordeel op de andere, namelijk dat zoo niet al dan toch een deel harer voordeden aan de gezinsleden van het werkend lid verzekerd worden. Nog sets Het ministerieel rond schrijven van 20 Februari f020 heeft de famiiiedienst, inzonder heid voor wat de medische- en artsenijkundige hulp belieft, inge richt en heeft de mutualiteiten op gelegd, om deelachtig aan de staatstoelagen te kunnen worden, de zorgen van den geneesheer en de geneesmiddelen te verstrekken aan al de mede-inwonende gezins leden d.i. aan de echtgenoote, moeder, kinders ofbroeders of zus ters beneden de 18 jaar en de ten laste zijnde bloedverwanten boven de 5;» jaar. Dus is het en van zedelijk en van stoffelijk standpunt uit de meest aan te prijzen vereeniging. Echter sluit dit alles niet in, dat de geslachtsmutualiteit —de vrou wenmutualiteit vooral, niet te ver dedigen is. Wanneer men de reke ningen nagaat zal men weliswaar vaststellen dat de genees- en artse nijkundige zorgen voor de vrouwen hooger oploopen dan voor de man nen maar van den anderen kant mag men niet uit het oog verliezen dat de vergoede ziektedagen zoo veel uitgaven als voor de mannen aan de mutualiteit niet berokkende en alles op zijn gentel genomen beloopengezamenlijke kosten voor de mannen hooger dan deze voor de vrouwen. I)e bloei der vrouwenmutualiteit is merkelijk meer verzekerd dan deze der mannen. Dat ligt hierin de vrouw is van den aard spaar zamer en daaruit spruit het dat de vooruitziende vrouw aan haar in stelling minder uitgaven zal ver oorzaken dan het een man zou doen en, om die eenvoudige reden valt de objectie namelijk dat men over de vrouwen geen besten dig toezicht kan hebben welke men tegen bedoelde inrichtingen aanvoert, weg. En dan de vrou wenmutualiteit is niet uitsluitend uit huishoudsters samengesteld, doorgaans weg bestaat de overwe gende meerderheid uit fabriek- en vverkhuizenarbeidsters over de welke men, evengoed als over de mannen, toezicht kan uitoefenen. Wat ook niet te ontzien is, is de kwestie der ziekten. De vrouwen ziekten zijn algemeen genomen meer uiteenloopend dan deze der mannen zij hebben andere heel speciale ziektekwesties te bespreken en op te lossen welke ijjdefst zelve doen.En dat is voor hen een onbetwistbaar recht. En dar», ons op zuiver sociaal gebied plaatsend,moet men eerlijk bekennen dat het buiten kijf staat, dat de sociale rol der vrouw in de samenleving heel belanglijker is dan velen onzer zich wel inden ken. En een verheugend feit, de vrouw wordt zich meer en meer bewust van hare zending en het is veeleer aan te raden dan al te keu ren dat de vrouw zelf hare verhef fing en neemt. Evenals voor de mannen is de mutualiteit voor de vrouwen ge roepen om een der bijzonderste middelen te worden in de sociale beweging. ('t Vervolgt) lotsverbetering in handen Zondag, ter gelegenheid der Nationale Jeanne d'Arcfeest, waren, te Parijs, al de openbare gebouwen en talrijke huizen be- vlagd en niet festoenen versierd.Vooraleer de pontifikale Mis te celebreeren, begaf Kardinaal Dubois,aartsbisschop van Parijs zich raar de Place des Pyiamides, om aan den voet van het standbeeld der Heldin bloemen te leggen. Er hadden vervolgens optochten van stoeten voorbij het beeld plaats. De eerste stoet bestond uit leden van het I-arlement.de Federation Catho- lique waarvan Generaal de Castelnau, voorzitter is boys-scouts en turnersver- eenigingen den Bond der Priesters-Oud- Strijders. enz. Op den doortocht verdrong zich eene talrijke menigte, die de vlaggen en de personaliteiten toejuichte. Wat later kwam de stoet van de Action Francaise en de Jeugdvereenigingen der groote scho len. Alhoewel door een plasregen gestoord, telden deze stoeten verscheidene duizend tallen van persor.en. Volgens de traditie, kwamen MM. Aib. Sarraut en Painlevé, namens het Goever- nement, bloemen leggen aan den voet van het standbeeld. Zij werden daar door de burgerlijke en militaire overheden ontvan gen, met wie zij de optochten bijwoonden. Een strenge policiedienst was in den om trek ingericht alles liep zonder stoornis af. Te Toulon, Versailles. Lorient ei. elders hadden ook plechtigheden ran de H. Jeanne d'Arc plaats, door eene talrijke menigte bijgewoond overal liep alles rustig al. Te Orleans, heeft de nieuwe bisschop Mgr Courcou.x, den Standaard van Jeanne d'Arc uit de handen van M. Chollet, bur- gcmeester-Kameriid, ontvangen. s Namiddags werd in Notre-Dame. te Parijs de lolrede van de Heilige uitgespro ken door Pater Lhande per draadlooze telefoon werd deze kanseirede in alle rich tingen verspreid. Z. D. Hoogw. Mgr De Cieene en de V lottende Missie Wij vernemen uit Congo Z. Iï. Mgr N. De Cleene. bisschop van Leopoldstad, na eene rondreis van niet minder lan acht maanden door het ge deelte van zijn Missie-gebied met name Meer Leopold II, was in den Missie-Post van Wombali, alw aar de Vlottende Mis sie of met name de Stella Maris werd opgetimmerd. Na de inzegening van de i Strenwheeler deed deze hare proefreis met Mgr De Cleene als Kapitein. Z. H. zou binst de reis een Broeder-Missionaris opleeren en dan, na een kort verblijf te Leopoldstad.het overige van z:jn Vikariaat bezoeken. De eerste Missioneering rond reis der u lottende Missie ving dan aan Het bezoek der Hoold-Missien Inongo. hootdstad van het distrikt Meer Leopold II, Bokoro en Takete-Bokale (of O. L. V. van Antwerpen), pas gesticht, op de Lu- kenye-rivier en Ibeke St. Theresia op oe Lutoi. Te Mfirr.i afvarend diende de Prelaat het H. Vormsel toe aan de laatst-bekeer- den in de rubber-planterijen der Formi- nière te N'ioki en te Mongobele, op den Kasai-stroom aan de bewoners van den Staats-Post Mushio, waar 't Kibangisme nog hoog tij vierde over eenigen tijd. Af varend tot aan de monding van Kasai, stoomde de t Stella Maris den Congo- stroom op tot aan de vroegere jaren zoo prachtige Missie van St-Maria Berghe. door de slaapziekte gansch te niet gebracht ei. waar amper nog een twintigtal inwo ners verblijven. Beurtelings werd dan, hooger op, het H. Vormsel toegediend, te Bolobo. alwaar de Protestanten hun uit gebreidste Missie hebben, te Misaudongo bij de inboorlingen van 't hinderland, te Lukolela aan de kristenen der drie aldaar gevestigde Maatschappijen, in Yumbi, vroeger Missie-Post, doch verlaten om reden der ontvolking en eindelijk te Esoko op de terugreis a3n al degenen, die beant woord hadden aan de uitnoodiging van Z. Hoogw. bij de opvaart. Twee dagen nadien was de Vlottende Missie t> te Kinshasa (Leopoldstad-Oost), waar dan ook de plechtigheid van het Vormsel plaats had, na deze van Leopold stad-West, alwaar het verblijf is van Z. Hoogwaardigheid De minister van landsverdediging laat weten dat de kampoefeningen dees jaar te Beverloo en te Ëlsenborn zullen gehou den worden op de volgende datums 1. Beverloo: 1* gidsen, 2' en 2'jagers te paard, L, 2' en 3' lanciers. 1' en 2* wiel rijders, van 23 Mei tot IS Juni Grenadiers, karabiniers, 13' linie, 1", 2* en 3. jagers te voet, van 25 Juni tot -1 Augusti; 10', 11* en 12'linie van 12 Augustus tot 21 September. II Ëlsenborn 1. Mitrailleurs: Mitrail leurs der grenadiers, karabiniers, jagers te voet en 13' linie, 5* en O' bataljon mitr.. 5' en 0'infanteriebatterijen, van 18 Juni tot 4 Juli Mitrailleurs van het 10" 11' en 12' linie, 3' bataljon mitr 3- infanterie batterij, compagnie mitrailleurs van het bataljon van Verviers, van 17 tot 26 Augustus. Na hun schietoefeningen in het kamp van Ëlsenborn voegen die eenheden zich bij hun afdeeling in hei kamp van Bever loo, uitgezonderd de eenheden van het bezettingsleger, die zich bij hun garnizoen in Duitschland voegen. 2, Artillerie 1' en 2' legerkorps artille rie, van Mei tot ij Juni Rijdende artillerie, gedragen en getrok ken artililerie, van 30 Mei tot 4 Juni 3', S' en 15' regimenten artillerie, van 27 Juli tot 11 Augustus De 3' groep van elk der 1', 2', 6' en 11* regimenten artillërie za" schietoefeningen doen in den polygoon van Brasschaet, die van de 1' en 2'regimenten artillerie van 24 Mei tot 2 Juni, die van de 6'en II* regimenten artillerie van 14 tot 23 Juli. De Peiii Pari ien schrijft Hoewel de geallieerde gouvernementen en vooral het Fransch gouvernement geenszins van plan zijn, de kwestie der slooping van de sterkten op de oostelijke grenzen en die van de vermindering van de effectieven der bezettingstroepen met elkaar in verband te brengen en ofschoon da oplossing, aan de eerste van die kwes- tien gegeven, geen invloed op de regeling van de andere kan hebben, heeft, naar wij meenen te weten, de heer Briand den heer Rieth gewezen op 't belang der veri ficatie van de uitvoering der laatste ont- wapeningsbepaling, en de noodzakelijk heid betoogd, deze kwestie op te lossen alvorens van een nieuwe vermindering van de bezettingstroepen der Geallieerden in Rijnland te spreien. Waar de Toezichts- kommissie af te schaffen, die het ïec'nt had. in Duitschland vrijelijk enkwesten in te stellen, voordat al de ontvvapenings- bepalingen geheel waren uitgevoerd, heb ben de Geallieerden een sterk bewijs van goeden wil gegeven dit zou voor het Rijk e«n aansporing moeten zijn om de geslo ten akkoorden uit te voeren, instede van te willen kibbelen over een procedure- kwestie. Wil de nieuwe politiek tusschen Duitschland en Frankrijk tot ontwikkeling komen, dan moet het kapittel van de ont wapening zoo gauw mogen worden afge sloten. Ziedaar 't voornaamste van hetgeen de heer Briand den heer Rieth moet hebben gezegd. Volgens den Matin heelt de heer Briand niet nagelaten, den heer Rieth onder het oog te brengen, dat 't niet van Frankrijk alleen afhangt, aan Duitsch- lands dringende voorstellen gevolg te geven Londen en Brussel hebben hier uok een woordje mee te spreken. In geval het Rijk zijn laatste verplichtingen inzake ontwapening eerlijk en zonder slechten wil uiivoert, lijdt het geen twijfel, dat opeen min-of-meér verwijderd tijdstip wan neer de diensten van den heer Painlevt. tot een nieuwe algemeene verdeeling van de Fransche troepen zullen overgaan, de geassocieerde Mogendheden het verzoek van den heer Stresemann in ernstige over weging zullen nemen maar van een on verwijlde, overhaaste beslissing kan er voor het oogenblik geen sprake zijn. De Eng-elsche bezettingstroepen in Rijnland. In antwoord op eene vraag in het Lager huis, zegt de minister van Oorlog, dat de bezettingtroepen in Rijnland uit 7.200man- schappen bestaan, en dat waarschijnlijk dit etiektief wel niet zoo heel gauw ver minderd zal worden. Aan de Heeren EN VAN HET Kanton Ninove en Dendervallei. Vervolg. V De planters klagen ook omdat zij in sommige gevallen, rechten betalen voor het water. Neem de opbrengst van 120 kgr. hier boven vermeid, de verlichting van 5 o/o op 1 Augustus, moet er 114 kgr. blijven.Zou de planter de rechten betalen in verhou ding der 114 kgr. Ditzoujuist zijn. Maar gezien die vermindering ten min ste 8 o/o beloopt, 't is te zeggen, dat dit ook kan 9 of G kgr. zijn, dan gaat hij rechten betalen voor het water. Is dat recht Zonder twijfel, zal men zeggen dat de planters die den oogst zeer vroeg ver- koopen van die kilogrammen water genie ten.In dit geval bestaat dezelfde gunst voor de Schatkist. VI De planters klagen bijzonderlijk omdat de waarborgtaks en het accijnsrecht van het wettelijk gewicht moeten betaald zijn ten laatste op 1 Augustus. Vergeten wij niet dat de kleine planters welke voorzeker huurprijzen hebben moeten betalen, welke verscheidene landbouwwerken hebben moeten betalen, welke kostelijke vetten hebben moeten koopen, welke moeten le ven zonder over kapitalen te beschikken gelijk een nijveraar. Van den anderen kant genieten zij geen krediet bij de handelaars. Welke last wan neer den 1 Augustus aankomt en de tabak niet verkocht is.Men meet betalen ofwel is het de vervolging of mogelijk de inbeslag neming. Is er dan geen verandering noodig In dien men de gesteltenis der planters ver gelijkt met die der fabrikanten, zien wij er een onregelmatigheid welke de schuld is der tegenwoordige wet. De planters moe ten de rechten en zelfs de beroeptaks voor den tabak die op den zolder ligt betalen, terwijl de fabrikanten hun magazijn mógen vullen met tabak zonder de rechten op voorhand te betalen wij sluiten er de in- komrechten der vreemde tabakken uit. VII De planters nemen ook niet aan dat er hun een boet opgelegd wordt wanneer de verlichting binst de verzending 2 o/o over treft. Is dat redelijk van de planters ver. antwoordelijk te stellen voor de verlichting ondergaan binst de tijd der verzending Dit is reeds voorgevallen, want eenige jaren geleden, hebben planters van alle boeten moeten betalen omdat hun tabak meer dan 2 o 'o verlicht was binst de ver- zending. Nog eens de vermindering is vastgesteld geweest maar dit wijst niet aan dat er bedrog gepleegd was. Ten andere, wat bewijst dat de kooper zijne klanten niet verdacht, is dat hij hun het gewicht bij de verzending vastgesteld betaald heeft, in dit geval gelijk dit hier boven vermeld, zou niet een agent, op het tribunaal de hand durven opheffen voor te bevestigen dat de planter bedrog gepleegd heelt. VIII Voor te eindigen, drukken de planters den wensch uit, dat men de inlandsche tabakteelt zou bevoordeeligen door eene verhooging derinkomrechten op de vreem de tabak. Zonder twijfel, zal men opwerpen dat de tabakteelt zou voordeelig kunnen vervan gen worden door deze der granen er. dit ten voordeele van onzen wisselkoers. Maar daar hecht ik geen geloof aan, gezien de eenige honderden hectaren welke men met graan zou bezaaien, weinig zou bijbrengen in de weegschaal der Belgische verbrui king. Van den anderen kant. met zoo een teelt aan te nemen zoo men de regels der zaaiverdeeling of wisselbouw moeten aan nemen, nsaar daarvoor zou men over gron den moeten beschikkan. In de vallei van de Semois kan een en kele plant de bevolking doen leven t is de tabak welke men vele jaren op dezelfde plaats kan kweeken. Een gezin die 50 of >0aren grond beschikt zal in zijn nood wendigheden kunnen voorzien met tabak te kweeken. Wat zouden zij aanvangen in dien zij deze moesten verlaten Onvermijdelijk zouden zij uitwijken naar vreemde landen. Voor twee redenen dan de vermaard heid van de tabak van de Lemois en de be scherming der inwoners deze vallei, welke I» m» rfJWlr 1 SiftEliKttaAjStaW'V JENDERKLOK -.ax id.V 1 ri T -

Denderklok | 1927 | | pagina 1