Ctedenkf wie je zijt De Belgen in Fra.ikrijk De Kapel der H. Berlendis I>rsle Jaar ftr 22 Prijs per nummer 2ft centiemen. Ninove 29 Mei 1927. Kalltoliok Vlaamsch on Volksgezind Weekblad Rs. LUVSTERMAN-LEMAtRi De nieuwe klokken van G.L.Vrouwkerk te Ninove Trekking der Veroioeste Geaiesten Postcheekrekening 1862,54 VOOR HEIT KANTON NINOVE Abonnt mentsprijs 3 maanden fr. 3,50 0 maanden 6,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 1(1, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Sterker en heviger wordt steeds den vloed van stoffelijkheid en zingenot die onze maatschappij dreigt te overweldigen, en lastiger wordt het van dag tot dag om er als plichtbewuste christen 't hoofd aan te bieden Nauwelijks was de oorlog met zijn gruwelen en ellenden voorbij, of de herademende landen gingen volop van de verkregen vrijheid genieten, wij! de enkelingen door ongetoomde driftinvolging zich schadeloos wilden stellen voor vroegeren dwang en ontbering begrijpelijke toestand in den roes der victorie Ongelukkiglijk wist men van geen stilhouden op den ingeslagen weg, nog veel min van een terugkeer naar plicht en orde, en stelselmatig werden de wetten van God en Kerk, van natuur- en zedenleer over 't hoofd gezien en uit 't leven weggeschakeld in naam der vrijheid en der bi eedheid van gedachte. Arme vrijheid Juist alsof zij bestond in 't ontkennen van alle Ir >oger gezag, in 't ontwijken van alle plichten en in 't slaap worden der laagste driften. Valsche breedheid van gedachte, die de latheid der willoozeu moet goedpraten en dienen moet als dekmantel om alle laagheden te overbloemen. Talloos zijn ze op onze dagen, die zich door dezen stroom laten meesleuren en zich wagen op den gevaarlijken weg van schande en wijl ze allerlei verontschuldigingen aanvoeren of met drogredenen schermen om hun vermeend of ge huicheld recht op verboden vruch ten goed te praten. Doch vruchte loos! Of kunnen ze in ernst meenen dat de waarde van 'nen mensch te berekenen valt naar zijn fortuin en uiterlijkheid dat 't uit en gedaan is met ons als we na enkele jaren zwoegen naar 't kerkhof worden gedragen, en men dus uit t leven a\bs tc trekken heeft wat eruit te hüen is dat plichten tegenover God, naaste en familie noch min noch meer zijn dan eenvoudige r<gels van welgemanierdheid, die nun maar varen laat als ze hinde ren! of onaangenaam worden Iblaas, uit velen handelwijze zou nen wel moeten besluiten dat ze totjaar zijn gekomen. Misprij zend spottend spraken ze over godsdienstige plichten niet be- grijpenc staan ze tegenover alle hoogere evensopvatting en zelfs- verloochcing,waardoor ze genoeg bewijzen at alle edelmoedigheid en veredeng jn }lun programma ontbreekt. Gezin ondermijnen ze door hun itrouw in 't huwelijk, door hunne erleidingen en door 't wraakroe^-jd voorkomen van kinderzegen. Zoo driest t onbeschaamd tre den dergelijktcerejs 0pt dat 2e zelfs op 't punttaan 'n groot deel onzer goede, va0U(js gekerstende bevolking te ^derven en te ont zenuwen. Listi,en duivelachtig boos leggen zt' aan boord om niets kwaads verredendeen licht zinnige menschep hunne netten te vangen. Waar» gewaar wier den dat geweld nic,aat nemen ze hun toevlucht tot otnverblinding De klokken der kerk van N inove wer den hersteld en /uilen weldra wederom luiden. Ann de hand van Winkler-Prins' encyclopedie ^e\en wij hier de wijze waar op eene klok gegoten wordt. De damkuil. Bij hetgieten van cene torenklo begir.t men een put of damkuil te graven, welke wijd genoe is om een vorm v alle zijden toe,aankel k te maken. De kern Men me'.seit nu eerst ie holle kernen geelt haat door het opbrengen van lagen leem en door afdraaien den vorm welke het inwendige van de klok moet verkrij gen. Daarna wordt de hollekern door een matig vuurtje in haar inwendige holle ruimte zorgvuldig gedroogd. Om het aankleven van nieuwe leem, waaruit het mede! zal gemaakt worden, te voorkomen, bestrijkt men nu eerst de ge droogde kern met een waterachtige brij van houtasch. Het model of hemd. Daarna worden op de aldus toebereide kern nieuwe lagen van meer zandhoudend leem gebracht en zoodoende het model of hemd. dat met de metaaldikte en den uit- wendigen vorm van de klok overeenkomt, gevormd Is het hemd door langzame ver warming gedroogd, dan bestrijkt men het buitenvlak met een mengsel van talk en was, waarin de afzonderlijk van hout en gips gevormde versierselen, letters, enz. geplakt worden. De mantel Vervolgens wordt om het aldus gevorm de hemd, de mantel gelegd, bestaande uit leem en waarvan de binnenvorm dus over eenkomt met den uitwendigen vorm van de klok. De mats. De muts van de klok of bovenste ge deelte der klok waarop de kroon komt, welke moet dienen om de klok te kunnen hangen, wordt door boetseeren gevormd. Het gieten. Is nu alles gedroogd, dan slaat men, na het verwijderen van den mantel, het hemd van den kern af, brengt den mantel weder op zijn oorspronkelijke plaats terug en vult de holte van de kern met steenen en aarde. De voeg tusschen de onderzijde van hem en mantel wordt met leem ge sloten, de damkuil verder met zand gevuld en de holte tusschen de kern en den man tel daarna met het klokkenmetaal vol ge goten. Het klokkenmetaal of spijs De torenklok wordt in den regel gegoten van brons of klokspijs, bestaande uit een mengsel van SO deelen koper en 20 deelen zink. en verstandsbeneveling. Oogen open dan katholieke menschen, die roemt op uw geloof en goede zeden, en grcotsch gaat op uw fieren christen voorgeslacht, de nevels weggerukt en doorziet klaar 't doel der boozen. Opgepast voor kinema, dancing en theater verafschuwt de slechte bladen, de schunnige tijdschotten en de zede loos-rotte boeken, stelt U te weer en geeft niet toe waar 't geldt uw man te staan _yoor eer en deugd. Waakt over u zelf, waakt over uwe kinderen kent uwe plichten, volbrengt zt ridderlijk fier, en stoort u r rt aan 't hoongelach der boozen, want God leeft die 't alles weet en vroeg oflaat ons ter ver gelding oept voor alle eeuwigheid. Weest blij en welgezind in den harden levenskamp, weest vroolijk lijk 't een eerlijk man betaamt en vergeet nooit dat de mensch ge schapen is voor iets liooger, voor God, voor den Hemei. waar alleen zij binnen treden die zuiver en oprecht zijn van harte. De opschriften. Op onze twee nieuwe klokken staan de volgende opschriften. Op ae kleinste: A ,M,D.G. et in honorem B.M .V. in caelum assumptae,cura R.A.D. C. Poppe, Decani Xvwviensis et iumptibns fabricaetn; faiit Slegers-Causard, in Tellin anno ƒ927. Me susceperunt D. J. Van den Haiti:, fabr.tccl. praeses, D. J. Prové-PLas, et nomen nu hi dedernnt Maria Deum laudo, vivos vo<o,pro mortuis oro. Uitnam voce mea corda fidtlium, relictis terrenis, ad coelestia excitentur. Ziehier de vertaling Tot meerdere eer en glorie van God, en ter eere van O.L.V. Hemelvaart, werd ik, dank zij de zorgen var. Z.E.H K. Poppe, ueken van Ninove, en op de kosten der kerkfabriek, gegoten te Tellin door Slegers-C'eusard, in 't jaar 1927. Mijn peter was heer J. Van den Haute, voorzitter der kerkfabriek, mijne meter Mevrouw J.Prové-Plas; zij noemden mij Maria. Ik loof God, ik roep de levenden, ik bid voor de overledenen. Mochten door mijne stem de harten der geloovigen, de aardsche goederen minachtend, naar den hemel verlangend opzien. Op de groote AM. D. G. me fudit G. Slegers-Causard in Tellin, anno Di 1927 et ciira R. A. D. C. PoppeDecani Ninoviensis, parochiani me dono dederunt fabricae ecclesiae B.M.V. Me susceperunt Ds Felix De Clercqfabr. ecc. secretarius, Da Emerentiana Ilanssens-Duyck et me dedicaverunt Santo Joseph, eccl.univ.ac patriae patrom. Cum melodta illius aitribus insonuerii populorum, crescat in eis devotio fidei, procul pellantur insidiae inimici. De vertaling luidtTot meerdere eer en glorie van God werd ik gegoten te Tellin door G. Slegers-Causard, in 't jaars O.H. 1927, en dank zij de zorgen van Z. H. H. K. Poppe, deken van Ninove, gaven de parochianen mij tot geschenk aan de kerkfabriek van O.L.V. Mijn peter was heer Felix De Clercq, echrijver der kerkfabriek, mijne meter Mevrouw Eme rentiana Hanssens-D :yck zij wijdden mij toe aan den H, Joseph, beschermer der katholieke kerk en van het Vaderland. Als haar geluid de ooren der volkeren treft, moge hun Gelool in diepte groeien; mogen al de hindeiD.gen van den Booze uit den weg geruimd worden. De Wijding-. Op O. II. Hemelvaart werden de klok ken gewijd. In al de Missen heeft Z. E. H. Deken de parochianen bedankt voor hunne edelmoedigheid, dank zij waaraan, de kerkfabriek in staat gesteld is geweest om de twee klokken te doen vernieuwen. Na iedere Mis werd aan de deur dei- kerk volgende briefje uitgedeeld AAN DE BEVOLKING. De Z.E.H. Deken en de heeren Voor zitter en Leden der Kerkfabriek aanzien het als een plicht (ie bevolking hartelijk te bedanken om hare edelmoedige giften voor het vernieuwen der klokken. Daar de oude klok veel min woog dan we gedacht hadden, zijn de onkosten voor de nieuwe klok van 1500 kilo ook merke lijk grooter doch.aangezien de omhaling ook meer opbracht dan we eerst meenden noodig te hebben, zullen de onkosten na genoeg kunnen gedekt worden. Hartelijk dank aan allen voor de ge ringste giften zoowel als voor de grootere. hartelijk dank. De klokken zullen gewijd worden van daag 20 Mei, op O.L.H. Hemelvaart, om 3 uur. Na de wijding, kort sermoen en plech tig lof. 's Namiddags te drij uur was eene groote schaar geloovigen in de kerk ver gaderd om de plechtigheid bij te wonen. Bij de klokken namen plaats Heer Jan Vanden Haute en Mevrouw K. Phové- Pi.as, heer Felix de Clercq en Mevrouw A. Hanssens-Duyck, peters en meters. Achter hen zaten de heeren leden van den kerkraad. Z. E. H. Deken, bijgestaan door E.E. H.H. De Cock en Hertecant als diaken en onderdiaken, door E. E. H. H. De Dycker, Ratsaert en Simons als clerus, deed de plechtige wijding. Daarna hield Z. E. H. Deken eendiep en hartroerend sermoen over de beteekenis der klokken in het leven van een kristen mensch en van de parochie. Len plechtig lof besloot deze wijding. Na de plechtigheid "vergaderden in de dekenij peters en meters en al deze die meegewerkt hebben aan de omhaling. Z. E. H. Deken bedankte hen voor hunne edelmoedige meewerking en drukte de l oop uit dat zij steeds zouden bereid zijn het hunne bij te dragen om de kerk fabriek te helpen in haar nood voor den onderhoud onzer schoone kerk. De Voor zitter antwoordde in aller naam dat Z. E. H. Deken op hen allen mocht rekenen. Het Fransch ministerie van landbouw meldt dat de Belgische seizoenarbeiders, voorzien van de identiteitskaart geldig tot 31 December, geen nieuwe formaliteiten dienen te vervullen wanneer zij voor den beetenoogst terugkeeren naar Frankrijk na de rustpoos die op den gewonen oogst volgt. Het voorleggen van de bijzondere identiteitskaart voor vreemde arbeiders, aan de grensposten volstaat. Vrijdag morgen had te Nationale Bank te Brussel, de 48' trekking plaats der Lee ning 51. h. 1923 van het Verbond der Coöperatieven voor Oorlogschade. De loten van 100,000 fr. zijn gewonnen doorHe obligaties Reeks 17278 Nr 1 en Reeks 392458 Nr 4 en de loten van 50.000 fr. door de obligaties Reek» 180795 Nr 5, Reeks 218065 Nr 5 en Reeks 245601 Nr 5. De volgende obligatien winnen ieder een lot van 10.000 fr. R. 33415 n. 4. R. 59186 n. 1 R. 95755 n 1, R. 130805 n. 5 R. 173183 n. 5, R. 195328 n. 4 R. 198043 n. 5, R. 208303 n.5 R. 243017 n.5, R. 244699 n. 1 R. 264077 n. 4, R. 286771 n.3 R. 342435 n. 1, R. 356240 n. 3 R. 378142 n. 3. De andere nummers van de uitgelotte reeksen zijn uitkeerbaar met 550 fr. Och, is het niet de tijd om over kapellekens te spreken of te schrij ven Vin-je ze ook niet mooi, dezen tijd van 't jaar, gedoken in 't weelderig gebladerte van her nieuwende boomenkruinen en struikgewassen, of rustig gezeten langheen de zonnige heerbaan,om hangen van de wegende stilte Er staat er nog één te Meerbeke, rechtover den ommegangsdreef, juist tegen de schoone kalseide van Hal. De steenweg is leeg. 't Avond duister hangt reeds tusschen de boomtoppen van 't grootsche park dat achter 't kasteel van den heer Van Vreckem zaliger gedachtenis is gelegen. Een late vogel trillert een avondliedje. Rondom hetkapel- leken is 't ijdel en verlaten. Ik hoor de stilte....voel het ontzag dat het eenvoudige gebouwken afdwingt. Want hoe stralen niet van die landelijke monumenten op ons af, die vele eeuwen, die soms rusten op het oude dak en 't ranke toren tje van zoo'n armelijke bidplaats. De kape! der Heilige Maagd Ber lendis is niet zoo heel oud. Maar toch is ze wel de moeite waard om even te worden bekeken. Opgetrokken ten jare I860, als de wreede cholera onze streek teisterde, is ze gebouwd in zuiver gotischen stijl. De vierkante toren spits, de gansch in ijzer gesmeedde vensters, koorhekken en kruis, de eenvoudige doch zuivere muur schildering, het eikenhouten altaar de gedreven koperen kandelaars, het koorplaveisel, het lieve beeld zelf (zonder een kunstgewrocht te te zijn) herinneren ons aan de lief ste vormen der 13 eeuw. Boven de deur prijkt het knielend beeld der Heilige Pationes, tusschen twee gotische schilden, waarop te lezen staat, van den éénen kant Kapel opgericht ter eere der H. Berlen dis en van den anderen kant Door de giften der Meerbekena ren Binnenin rondom op den muur lees ik ook in gotische let ters Patrones BerlendisP Machtige Be- scherm ster in at onze noodwendigheden t wees ons een gunstige Voorspreekster bij Goddie geloofd en gebenedijd zij in alle eeuwigheid, Amen In het beeld zelf leeft de eeuwen oude legende der heilige Berlendis. Onder den linkerarm draagt het een gebedenboek, in de linkerhand houdt het een drinkschaal. Deze drinkschaal immers was eens het werktuig in de handen der Goddelijke Voorzienigheid om Ber lendis, lijk het goud door het vuur, tot de uitverkorenen te zuiveren. Berlendis was de dochter van Odelard en Nona en als dusdanig van koninklijke afkomst. Toen haar moeder Nona stierf en haar broeder Eligard te Assche sneuvel de, bleet ze met haarvader Odelard te Meerbeke wonen. Vader en doch ter sleten eonvoudig hunne dagen in het plegen van allerhande goede werken, het troosten en bijstaan der armen en kranken, het uitdee- len van overvloedige aalmoezenen bijzonder in het stichten, het be waken en onderwijzen hunner tal rijke huisgenooten en dienstboden. Toen kwam voor beiden de schrikkelijke beproeving. Odelard werd aangetast door melaatsch- heid en jaren lang had de arme man niemand dan zijn edele doch ter om hem te verzorgen en bij te staan. Zekeren dag vroeg Odelard te drinken. Aanstonds spoelde de Maagd een zilveren drinkschaal en reikte haar vadar den verkwikken- den drank toe. Om nadien zelt haren dorst te lesschen spoelde zij opnieuw de drinkschaal omdat ze walgde van het overblijvende vocht dat den melaatsche had aange raakt. Odelard had dit gezien.Voor dit alleszins natuurlijk gebaar schoot hij in woede uit, deed aan stonds den rijwagen inspannen en reed naar Nijvel, alwaar hij al zijn goederen aan het klooster der H. Gertrudis opdroeg, alzoo Ber lendis ontervende. Dit gebeurde in 659 of rond dit tijdstip en Ber lendis, om haar misstap, hoe licht ook, te boeten, trok naar het kloos ter te Moorsel bij Aalst, alwaar zij door boetvaardigheid haar zonde (als dit er een was) uit te wisschen. Toen zij enkele jaren daarop door een verschijning der MoederMaagd vernam dat haar vader overleden was, nadat hij haar de volle ver giffenis had geschonken, keerde Beriendis, met oorlof van de Over ste, naar Meerbek* terug en vestig de zich in de Sint-Pieterskerk (de hedendaagsche kerkwaarschijnlijk in een celleken, bij het graf barer oudeis. Zeventien jaar na den dood van

Denderklok | 1927 | | pagina 1