11 Tooneel. a. LMVSTIRMAK-LIMAeai E?rste Jaar N* 23 Ninovc 5 Juni 1927 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE Mgr. Van Roey, Aartsbisschop van Mechelea Mgr. Stillemans van New-York. der Verwoeste (Jewesleu De eerste Mis in de herstelde Kathedraal van Reims. Onweders van Woensdag Scboone dingen. Lindbergh te Brussel. Z. de Paus 70 jaar. LANDBOUWERS TABAKPLANTERS Prijs per nummer 25 cr ntiemen. Posteheckrekening 186254^ Abonnementsprijs 3 [maanden fr. 3,50 C maanden 1 jaar 0,50 12,50 Drukker-Uitgevei NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Gaat en onderwijst alle volkeren Ze zaten er over na te denken, de vreesachtige Apostelen in 't geslo ten Cenakel. Hoe gingen ze ooit aan 't gebod en 't verlangen van den ten Hemel geklommen Mees- Ier voldoen Gaat en onderwijst.... Was dat niet gladweg onmogelijk voor hen ongeletterden, klein en traag van geloof Konden zij er wel ooit aan denken felle geleerden en tevens fanatieke vijanden tot hunne leer te overhalen, hunne leer over den gekruisigden Godmensch een ergernis voor de Joden en een dwaasheid voor de heidenen En alle volkeren dan nog Nooit zouden ze 't klaar krijgen met hun land,met Palestina alleen, dat toch een onbeduidend plekje was, ver geleken met de machtige rijken en de trotsche steden, wier millioenen menschen hun keizers tot goden verhieven. Neen, 't was effenaf onmogelijk., en vastend en biddend zaten ze in afwachting op den beloofden hel per, reeds tien dagen lang. Zondag morgend. Plots n he vig gedruisch, en zie boven elks hoofd een vurige tong. Een on verklaarbare werking die hun geest en begrip ontzaglijk verdiept voelen ze door gansch hun lichaam zinderen. Uit moet zich storten den gloed die hun harten verteert, de deuren werden opengezet nu, en krachtig en onweerstaanbaar klinkt Petrus' stoute woord over de bijeengeroepen Joden en Pel grims. De Versterker was gekomen vuur had Hij in de harten ontsto ken7, dat nimmermeer uitdoovcn, maardoor zijn adem bezield, steeds hooger oplaaien zou. De Apostelen braken de baan; hun rust en hun leven schoten ze er bij in, doch de taak vorderde eeweldier. Voor één die viel, ston- den er duizenden op, en nu nog wekt, staalt en steunt kracht-uit- den-Hoove tallooze dappere strij ders. Doch niet aileen voor die voor vechters is de HGeest nedergedaald op Sinxendag, en heelt Jezus bij zijn Hemelvaart dit grootsche testament nagelaten gaat en onder wijst alle volkeren Steeds werkt de zelfde goddelijke Geest tot ster king aller geloovigen, en van ieder lid van zijn iichaam, de Kerk, ver wacht Jezus hulp bij de opgelegde verovering die alle menschen moet omsluiten. Plicht van Apostolaat weegt op ieder van ons plicht van t goede voorbeeld in godsdienstig en zede lijk leven tot steun en opwekking der zwakken of onverschilligen plicht van de belanglooze daad in den dienst van den Meester tot beschaming der aan lt stof gehon- dene zelfzuchtiger plicht van 'n wereldomvattende liefde om overal te helpen doordringen de zaligende werking van de ware Christi Kerk. Tot waardigheid van Kardinaal verheven Het officieel nieuws Uit Rome is Woensdag in het aartsbisdom te Mechelen het offici eel nieuws toegekomen, meldende dat Mgr. Van Roey in het Konsis- tone van 20 Juni aanstaande tot de waardigheid van Kardinaal zal verheven worden. Sgr. Var. Roey naar Rome Z. D. H. Mgr. de Aartsbisschop zal dezer dagen eene retraite van voorbereiding doen en zal daarna afreizen naar Rome. Hij zal ver gezeld zijn door Mgr. \an Cau- wenbergh, vikaris-generaa!,en door zijn sckretaris. Nieuw werk van Ballings. HET HUIS IN DE SCHA DUW. Tooneelspel in 3 bedrij ven, 3 man, 2 vrouwen. (Uit gegeven bij De RaedtOoststraat, Roeselaere). Dit stuk is eigenlijk het vervolg op Ballings' Ravels Ondergang dat destijds door De Morgendstar van Brussel bekroond werd. We staan hier ontegenzeggelijk voor het beste werk van den gun- stig-gekenden tooneelauieur Jac. Ballings. De actie is geconcentreerd in drie niet te lange bedrijven. Van ballast geen spoor. Zakelijk en toch uitgediept. ant dat is de j grootste eigenschap van het stuk, de psychologische uitdieping van de karakters,de logische ontwikke ling der gecrecerde toestanden en wat Ballings in al zijn stukken kenmerkt, zijn verzorgt en uiterst vlot dialoog. Er werd van Ballings eens ge zegd dat ie te vlug zijn werken schreef en dat ze daardoor den stempel droegen van nalatigheid en slordigheid. Ik ben ervan over tuigd dat dit deze maal niet waar is. Er is een verzorging tot in de puntjes waar te nemen, vooral in den technischen bouw van dit tooneelspel. Als er een stuk in Ballings repertorium aan te bevelen is voer onze streek, dan zal het wel dit zijn, en we doen het des te lie ver daar Het Huis in de Schaduw zoo heerlijk het begrip Plicht omstreept. Th. Atre. Priesterjubilee. Mgr. Stillemans, bestuurder van het Belgisch bureel te New-York, en priester der Belgische parochie van St-Albert, heeft aldaar zijn 23-jarig priesterjubilee gevierd. De Belgische kolonie van New-York en omliggende heeft deze gelegen heid te baat genomen om aan Mgr. Stillemans hare erkentelijkheid en hare gehechtheid te betuigen. Alle Belgen te New-York gevestigd, zonder onderscheid van godsdienst of politieke meening, woonden het banket bij dat ter eere van den ge liefden Herder werd gegeven. Onze landgenooten en de Ame- rikaansche vrienden van den jubi laris brachten hem eene heerlijke ovatie na de redevoeringen uitge sproken door M„ Mah, algemeen konsul van Belgie en M Victor Dg viing, lid van het Verbrekings hof van New York 's Morgens droeg Mgr. Stillemans, bijgestaan door onzen landgenoot Mgr. Day algemeen vikaris van het bisdom Montana en andere Belgische priesters, een plechtige mis van dankzegging op, gevolgd door een Te Deum vereerd met de tegenwoordigheid van M. de baron Cartier de Marchienne, Belgische gezant te New-York en andere Amerikaansche notabelen, waar onder M.W. Zitney Warren heel de Belgische kolonie woonde even eens de plechtigheid bij. 's Avonds had eene vergadering plaats in het Belgisch Bureel waar Mgr. Siillemans de verschillende afvaardigingen ontving die hem hunne genegenheidsblijken kwa men aanbieden. Mgr. Stillemans, die een Ameri- kaansch burger werd, is niettemin altijd Belg van hart gebleven.Door zijne veelvuldige betrekkingen in de hooge Amerikaansche kringen is het hem mogelijk aan de in New-York gevestigde Belgische katholieken kostbare diensten te bewijzen. TREKKING 4 t. h. 1921 Woensdag morgend ten 10 uur, heeft de 52* trekking plaats gehad der leening van Oorlogsschade 4- t.h. 1921. De vier loten zijn gewonnen door serie 150 244 waarvan Nr 5 uitbe- taalbaar Is met 250.000 fr. Nr 2 met 100,000 fr. Nrs 12 en 16 elk met 50.000 fr. Serie 172.422 Nr7 wint ook 50.000fr De andere nummers van de aan geduide series en al de nummers van series 47.847. 66 881 en 146.676 zijn uitbetaalbaar met 250 frank. De hoogmis in de herstelde kathedraal van Reims gaf Donder dag aanleiding tot eene indruk wekkende plechtigheid. Alle bur gerlijke en militaiie overheden waren vertegenwoordigd. Duizen den personen waren aanwezig, die na de mis op het kerkplein den kardinaal hebben toegejuicht.Deze laatste heelt de menigte gezegend. Een echte windhoos te Laeken. Het vreeselijk onweder, dat Woensdag namiddag over Brussel en omtrek gewoed beeft, is te Laeken gepaard gegaan met eene echte windhoos. Ziehier daarover eenige nadere bijzon derheden. Ondanks het regenweder hing de lucht zwaar van eene doffe en laffe warmte, om reden derwelke veie inwoners van Laeken de vensters hadden openge zet, daar het binnenhuis stikkend warm was. Kort na den middag overtrok heel het gewest met aschgrauwe en koolzwarte wolken, welke onheilspellend in echte wolkentorens werden opgehoopt en door het ruim rolden, Onmiddelijk daarna stak er van uit het Westen een woeste wervel wind op, welke de wolken opzweepte en schier door het ruim slingerden. Men zag letterlijk de wolken openbersten en de regen in stroomen neerpletsen en door het ruim gezweept worden. Alsdan werd plots de lucht vervuld met een verveerlijk ge- dommel en gekraak.aLof een heele batterij kanons losberstte. En men zag in een ge weldigen wervelwind boornen neerploften daken van de huizen vliegen, gnllies en afsluitingen neerploffen, wijl door de lucht een menigte takken, steenen, pannen, balken en planken dooreen geslingerd wer den als in een verveerlijken heksendans. Kortom, eene echte windhoos was boven Laeken losgebroken, Alles was zoo blik semsnel gebeurd dat de menschen in de straten verrast werden, vooraleer zij den tijd hadden ergens binnen te "'uchten of te gaan schuilen. Van aan het gemeentehuis lagen de Houbade Bockstaellanen bezaaid met boo rnen, takken, pannen, balken en planken. In den omtrek der Koloniale Brug was j geen enkel huis gespaard gebleven. Al de daken hadden het leelijk te verduren ge had en vertoonden groote gaten. Van vele platformen werden de zinken platen afge rukt en talrijke schouwen ploften in de straat. Tusschen de Koloniale Brug en de kerk van den Heysel heeft de wervelstorm het vreeselijkst huis gehouden. Verscheidene olmen van ruim een meter doorsnee wer den als droge stokjes midden door gebro ken of met de wortels uit den grond ge rukt. Aldus lag ie groote baan van 200 m. lengte bezaaid met boomen en afgerukte kruinen, zoodat alle verkeer onderbroken was. De tramtroleys waren gebroken en leverden door de elektriekuitstralingen groot gevaar op Het koninklijk park heeft aan den storm ook zijn tol betaald. Talrijke boomen zijn ontworteld en ontelbare andere staan zon der kruin. De muur van het park, nabij de villa Vander Borght, werd op eene lengte van vijf meters omgebeukt. In de Fransmanstraat, nabij de kerk van Laeken, werd een houten huisje letterlijk uit den grond opgelicht, uiteengeslagen en verbrijzeld en de wrakken vlogen wel een kilometer ver. Het mag een wonder heeten dat hier geen doodelijke ongelukken ge beurd zijn. Dit is te danken aan het feit dat alles zoo bliksemsnel gebeurd is. De wer%xlstorm had slechts een paar minuten geduurd. Gansch het land door en tot in Neder land heeft het vreeselijk tempeest huis gehouden en overal veel schade aangericht. De fonklende sterren aan 't blauw firmament, waar geen enkel schepsel 't getal zelfs van kent de bloemen der velden fijn, lieflijk van kleur, die kwistig verspreiden hun hemelschen geur de kinders hun oogen zoo rein en zoo frisch, dat ze in d'oogen schouwen, ze liefhebben is r 't Zijn drie schoone dingen de schoonste op dees aard' ze zijn ons nog vlekloos uit Gods hand bewaard. Zaterdag is de koene Amerikaanse'e vlieger per vliegmachien van Parijs naar Brussel gevlogen. Lindberg steeg te Parijs op om 12.7 uur maar cirkelde eerst een gansche uur boven de m Ville Lumière r, om die in vogel vlucht ie bezichtigen. Om 1,7 uur vertrok hij naar Brussel, vergezeld door drie Fahrman vliegtuigen. Om 3 u. 10 komt Lindbergh uit het Zuiden aangevlogen drie andere vliege- naars zijn rond hem. Hij maakt eenige kringen, schiet dan in een ruk naar om hoog, zoodat zijn toestel verticaal in de lucht staat, vliegt rond het plein en komt zich op 500 meter der openbare tribuun zachtjes neerzetten. Lindbergh had immers een der vele hangars van het plein voor de officieele tribuun genomen. Een auto rijdt naar het vliegtuig en Lindberg's vliegmachien wordt over het plein gerold tot enkele meters voor de cfficieele tribuun Minister Jaspar en Kunn, der Ameri kaansche ambassade, gaan naar Lind bergh's vliegtuig. De persmannen volgen. Lindbergh blijft in zijn vliegtuig zitten; Minister Jaspar spreekt hem welkom toe. Dan stijgt hij af. Hij sluit de deur zijner kabien en wordt dadelijk overrompeld door een leger cinematografisten. De drang is overweldigend. Niemand wordt gespaard. Toen wordt Lindbergh's vliegmaehien naar een verhoog gesleept en daar vastge» zet, zoodat het publiek ze kan aanschou wen naar beliefte. Lindbergh neemt dan plaats in een auto en wordt rond het plein gevoerd, waar hij dcor de 100,000 geestdriftige menigte warm werd toegejuicht. Na die ronde, werd Lindbergh ontvan gen in den mess der officieren van den vliegdienst waar hij door Minister Jaspar in korte "doch hartelijke bewoordingen officieel werd verwelkomd. Zaterdag SJuni zal Lindbergh te Cher bourg scheepgaan aan boord van een Amerikaansche torpedoboot voor zijn terugreis naar Amerika. Op 31 Mei jl. voltooide Z H. de Paus Pius XI zijn 70* levens jaar, een kroonjaar zooals men dit al eens pleegt te noemen. Als wij katholieken een oogen- blik bedenken wat Pius XI sinds zijne beklimming van den H.Stoel reeds heelt verricht dan moeten wij bekennen dat dezen Pius,de luisier zijner tiara wordt overstraald door den glans der drievoudige kioon van wijsheid, wetenschap en zie lenadel. Den doorluchtig jarigen Paus, heil en roemrijke regeenng tot in de lengte der dagen ad muitos annos Aan de Heeren E\ VAN HET Kanton Ninove en Dendervallei. Vervolg. In de zitting van 1 Juni 1920, heeft de Kommissie van tabak die ingesteld werd, door het besluit van den Heer Mirister van Financien den 24 April 1919. besloten een ünder-Kommissie te geiastenmet het voor afgaande onderzoek van zekere bizondere vragen onderworpen aan hunne besiuitse- len,ten einde de formulen op te zoeken die mogelijk tot aanneembare oplossingen zouden leiden. Deze Onder-Kommissie bevatte, buiten het bureel der volledige Kommissie, t is te zeggen M Janssens, Algemeene^ Be stuurder der Douanen en Accijnzen,oor- zitter, M M Hanssen, Haustraet en Tol ler, Sckretarissen de volgende leden. M. MULLIE, Senator. M. BOLOG N E, Volksvertegenwoordiger M M. TIKON en VANDER ELST. af gevaardigden der fabrikanten. t DENDERKL I SI NXEN O O

Denderklok | 1927 | | pagina 1