et. liiystirhar-lemaire MufualifeifsJeven i I I'itsK' Jaar .V 24 I'rijs per nummer 2S c< i tienien. Ninovc 12 Juni 1927, Katholiek Vlaamsc/ien Volksgezind. Weekblad De 0verdrachtstaks Chamberlin over den Oceaan. Over de Schermkunst. De Bediendenpensioenen LANDBOUWERS TABAKPLAXTERS I J 7 ft; fi Postcheekrekening 1862,54 VOOR HEIT KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3[maanden fr. 3,50 0 maanden 0,50 1 jaar J 2,50 Drukker-Uitgevtr NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. IV Het is een echt genoegen bij 't krieken van den dag de groenen de velden in te trekken, de zon te zien opstaan en heel en al te leven in en door de herwordende natuur de frissche morgenlucht in te ademen alvorens naar de woeltge stede af te zakken. De natuur herleeft; alles spreekt van nieuw- herwordend leven en men koestert een zoete hoon in wat worden zal. Het gebeurt'dan allicht dat men van die luchtka- steelen aan 't bouwen gaat. welke, bij nadere bedenking, in de nog vage morgenschemering verzwin den. Edoch er zijn van die droomen welke u immer bijblijven en waar- door ge u, o zoo graag, laat mtde slepen. Wanneer het gaat om toekomst- droomen over de jeugd, wanneer men op de toekomst hoopt in en door de jeugd, dan... En, dien morgen ik betwijfel erg of onze steedsche menschen het wel «morgen» zouden noemen dat ik bij zonsopgang Godswij- den akker doorwandelde was ik, onwillekeurig, weerom aan 't droo men en aan 't bouwen gegaan. Hoe kan men de jeugd op mutu- aliteitsgebied organiseeren Men kan ze opnemen in school- of patronaatvereenigingen. Bedoelde inrichtingen begaan uit werkende leden kinderen van fi tot f 4 jaar en het beheer, ge zien den ouderdom der leden, be rust in handen van een bescherm- comiteit. Dit comiteit is deels sa mengesteld uit afgevaardigden der geestelijkeen wereldlijke overheid der localiteit en u t de onderwijzers of patronaatbestuurders, welke de wekelijksche of maandelijksche bij dragen en inzamelingen doen en inzonderheid uit leiders van mutu ahteiten voor volwassenen. Deze kinderinrichtingen kunnen ofwel het persoonlijk sparen beoo gen ofwel de mutualiteitsbeweging in practijk stellen. Het persoonlijk sparen gelijk wij t in ons eerste artikel zegden mag niet worden afgekeurd nochtans moet men veeleer den geest van onderlingen bijstand en vooruitzicht bij de kinderen doen doordringen. De Hndermutuaiiteiten worden in drie voorname soorten ingedeeld naai het beoogde doel Ik droomde van zoo'n heerlijk toekomst voor al de menschen, voor al de menschen die eens broe ders moeien worden, van een toe komst waarin slecht één gedacht het gedacht der ware nastenliefde lieerschen zou. Toen dacht ik ook aan den heer- schenden haat, waarin men zich onderling het leven vergalt. En, mijn gedachten gingen toen naar onze jeugd, de jeugd, in wie de nieuwe toekomst ligt. De jeugd kan de redding zijn van een gan- sche natie,van een gansche wereld van een gamsche samenleving. De jeugd moet en zal op haar schou ders torten de edele zending der grootsche hernieuwing. Doch daartoe moet de jeugd ge organiseerd. jeugdorganisatieopmutualiteits- gebied. En, in mijn verbeelding zag ik dien morgen gansche legioe nen knapen en meisjes, met open blik, open gelaat, open hart, de duurbare mutualiteitsvlagge vol gen. in welker plooien wapperen de groote burgerdeugden van Broederlijkheid en Naasten liefde Fier stapten ze achter hun vlagge ten lichtenden horizont en begroet ten ze, in verre verten nog, wel is waar,doch reeds nakend het groote het ware ideaal Volksverheffing door Naastenliefde In dien geest dient de jeugd op geleid. Aldus zijn we tot de derde mutu- aiiteitssoortDe kifidermutualiteit gekomen. Men kan onze huidige mutuali teitsbeweging aan niets beters ver gelijken dan aan een boom wiens kroon heel uitspreidend en wiens wortels heel tenger zijn. Om een degelijke organisatie te hebben is het noodzakelijk dat de gedachte der organisatie in het hart der later aan te sluiten leden van jongsal wordt ingeprent. 1. Dc inrichtingen welke de aansluiting uer kinderen bij de Algemeenc Spaar- en Lijfrentekas onder waarborg van den Staat ver gemakkelijken 2. De inrichtingen welke aan de zieke aangesloten een dagelijk- sche vergoeding verzekeren 5. Deze welke bovenstaande I en 2 beoogen. Vroeger had men ook nog een vierde soort. Deze verleende de genees- en artsenijkundige zorgen aan haar leden, doch, daar de mu tualiteiten voor volwassenen be doelden dienst aan het gansche ge zin moeten verstrekken namelijk aan al de kinderen beneden de M jaai kan er geen sprake meer zijn dergelijke kindermutualiteiten in te richten. Hoe dient men te werk te gaan om een kindermutualiteit in te richten In eersten rang is het noodzake lijk de kwestie te onderwerpen aan de bevoegde overheid, in dit geval hetzij aan den beheerraad der school of palronaatiririchtingen of aan dezen der mutualiteiten voor volwassenen, haar deze groote stoffelijke, zedelijke en maatschap pelijke voordeelen te doen inzien, haar erop te wijzen dat het een duurzame plicht is voor de leiden de, besturende machten bij de kin deren de vooruitzichts- en mutua liteitsgedachten te doen indringen, ten einde.van hen van jongsaf zelf bewuste menschen te maken. Het onderwijzend personeel mag in geenen deele te kort komen aan de hem opgelegde zending, vooral wanneer het er om gaat de sociale beweging te doen leven Wanneer de bevoegde overheid de draagkracht der kwestie begre pen heeft en deze genegen is, moet men een inrichtingscomiteitsamen stellen uit gemeenteraadsheeren onderwijzers, priesters en vooral uit mutualisten, die de zaak heb ben ingestudeerd, die in de bewe ging leven en derhalve de r.oodige bevinding hebben opgedaan en de geschikte personen zijn om door raadgevingen de inrichters voor te lichten. Dit comiteit zal dan onderzoe ken welke mutualiteitssoort het best leefbaar is. Het zal overgaan tot eerste inrichtir gswerken en het beheer aan te stellen. De kindermutualiteit moet de kweekschool zijn der mutualiteit voor volwassenen derwijze dat de kinderen, vanaf hun prilste jeugd van den mutualiteitsgeest door drongen, zonder de minste moei lijkheid naar de oudere zusterin- richting, na hun 11 jaar overgaan. Nu de democratische beweging in vollen bloei is de grootste socia le hervormingen arbeids-, voor- -orgs". pensioenwetten op den voorrang komen, is het meer dan noodzakelijk de jeugd heelemaal voor te bereiden op hetgeen de toekomst van haar zal vergen. 1 e kinderen moeten tot vooruit- zienden worden opgeleid en ge vormd worden om later goede pro pagandisten en leden der mutuali teit te wezen. En, voor de openbare besturen is het noodzakelijk dergelijke in- ric; tingen ie steuren. Hoe k.rn die steun verleend wor den Op twee voorname wijzen door het verleenen van toelagen en het invoeren,»n het onderwijsprogram ma's, van leergangen handelend over sociale inrichtingen Het Staatsblad van 4 Juni deelt het vol gende Koninklijk Besluit mede, op voor stel van den minister van Financies geno men De volgende bepalingen worden ge voegd bij de algemeene verordening op de met het zegel gelijkgestelde taksen Fr wordt eene nieuwe forfaitaire taks van 3 t. h gelieve op de overdracht der volgende produkten Gebrande of ongebrande koffie rijst in korrels droge boonen, erwten, veld- boonen. vitsen en linzen. De taks wordt gekweten ter gelegen heid van den verkoop door den voortbren ger, wanneer het inheemsche produkten geldt, en ter gelegenheid der ïnverbruiks- verklaring, wanneer het ingevoerde pro dukten geldt. Zij dekt al de latere over drachten tot op het oogenblik dat de koop waar in handen komt van dezen die ze verbruikt of ze aan eene nijverheidsbewer king onderwerpt. Voor het toepassen van het huidig ar tikel, wordt het kofiiebranden niet als nij- verheidsbewerking beschouwd Er wordt op de overdracht van ge kristalliseerde en van geraffineerde suiker eene eenige forfaitaire taks van 2 t. h. ge heven welke gekweten wordt ter gelegen heid van den verkoop door den fabrikant van de gekristalliseerde suiker of door den raffineerder, warneer het inlandsche pro dukten geldt, en ter gelegenheid der in- verbruiksverklaring wanneer het ingevoer de produkten geldt. Deze taks dekt al de latere overdrachten tot op het oogenblik dat de koopwaar in handen komt van de zen die ze verbruikt of ze aan eene nijver heidsbewerking onderwerpt. Blijven buiten het forfaitair stesel, de verkoopen van gekristaliisee.de of geraffi- t neerde suiker gedaan aan raffineerders. men smid en al schermmende wordt men schermer. Het ware te hopen dat onze turnkringen zich wat meeropdeschermkunsttoelegden, de tuigen versterken hunne spieren, de ge zamenlijke oefeningen regelen de houding van hun lichaam, maar de schermkunst doet ze levendig, licht en frank worden, zij geeft koelbloedigheid en leert het ge vaar in de oogen te durven zien, C. D. D. Turnleider. Wordt voortgezet. i e Amenkaarsche vlieger Chamberlin is Zaterdag morgend ten 5 ure Of (plaatse lijk uurj vertrokken aan boord van het vliegtuig Miss Columbia Dit toestel werd ontworpen doorG.M. Bellar.ca en twee jaar geleden gebouwd door de iightlabrieken.De motor is ten W'right- wervehvir.d J. 5 van 200 P.K. met lucht- afkoeung, dezelfde die Lindbergh gebruikt heeft. Het vliegtuig, dat maar een motor heeft, is een éendekker met een vleugel wijdte van 13,o meter en dus niet veel grooter can de Spirit of St-Louis of de Uitte Vogel het toestel van Nurges- ser. Het is een gewoon verkeersvliegtuig \oor twee bestuurders en '2 passagiers. De passagiersplaatsen zijn op deze vlucht in genomen door benzinetanks en oliebussen. Het toestel kan een snelheid ontwikkelen van ongeveer 180 kilometers per uur en had al duizel den mijlen afgelegd, alvorens de vlucht over den Atlantischen Oceaan aan te vargen. Alvorens in zijn toestel te stappen, legde t hamb -rhn aan persvertegenwoordigers een verklaring af. waarin hij de Oceaan- vlucht niet als zoo gevaarlek aar zag Hij bleef inderdaad rteds 51 uren 11 minuten 25 srkonden boven Roosevelt held m t zijn toestel in de lucht en zou gemakkelijk op dien t jd Berlijn of Rome bereikt heb ben. Alles hangt dus af van gebeurlijke haperingen, waartegen echter alle voorbe- houdsmaatregelen werden genomen, en van de weergesteltenis, die goed bestu deert werd. Zelfs als zij in zee vallen, heb ben zij heel \eel kars op redding, daar zij zich op den weg der groote schepen zullen bevinden en hun toestel kan dobbelen, terwijl zij radio- en veiligheidstoestellen aan boord hebben. Door het slecht weder gehinderd dwaal de Chamberlin zekeren tiid boven West- falen. Hij maakte gebruik van een tusschen- poos heldere lucht om neer te komen te Hefta, op 3 kilometers van Eisleben, ten Westen van Halie.in Saksen. De afgelegde afstand is rond de Ü-ïOO kilometers, in eer.e tijdruimte van 44 uren. Chamberlin komt alzoo voor den dag met een nieuw rekord van den grootsten afstand zonder oponthoud. Een gekend wijsgeer zegde Ik durf met in woordentwist treden met den man die zich aan een boek houdtinderdaad d^e man is zoo doordrongen van de grond- stelsels die hij dagelijks overweegt, dat zijne stelsels onwederlegbaar zijn Laat ons ceze spreuk op de schermkunst toepassen en ik zeg Ik vrees den man ge wapend met eenen stok, want indien hij de grondstelsels der schermkunst bezit,zal hij ztch niet laten aanraken en ben ik een verloien man De schermkunst is geene dagelijksche noen algemeene o fening. Zij is nochtans eeuwencod. De alympgesche spelen der Grieken, de zwaardgevechten van Rome. de spiegelgevechten der middeleeuwen zijn niets anders dan onze huidige aanval len met geweer, sabel, fleuret en geweer dolk. In de 13 eeuw stond de stok in groote eere. De stad Ieperen zond naar Kortrijk voor den Gulden Sporenslag, eene geheele bende stoksiagers, die geen ander wapen hadden als eenen zwaren knoestigen stok om de transche wapenlieden te verslagen. Deze sterkgespierde mannen met opge- schorste mouwen te velde tredende,mister, nooit hunnen man, en ieuere slag hun toegestuurd werd meesterlijk afgeweerd! Hoe komt het dan dat de schermkunst zoo diep is afgevallen I en eerste de machtige vuurwapens welke wij thans bezitten verdringen den stok. In de huidige oorlogen is het zeer raar dat men handgemeen komt en de 'egeroversten ieggen er zich meer op toe 'uist te schieten dan zich te leeren verde digen met het blanke wapen. Ten tweede De wijze opJ ewelke men het schermen aanleert, is niet altijd aan te prijzen de '.eeraar is altijd sterker dan de leerling hij toont wel hoe men moet sla gen en weren maar het gebeurt hem ook dikwijls wat te fel te slagen en zoo de be ginnelingen te ontmoedigen. Ten derde De moeite welke men zich geven moet om schermmeester te worden, belet het aan.'eeren der schermkunst imaar daar is niets aan ta doen, al smeden wordt Een belangrijke maatregel. Alhoewel het huidig regiem der bedien* denpensioenen slechts een overgangstelsel is, heeft de Lijfrentkas erin toegestemd, voor de berekening der overlevingsrenten van de weduwen, gebruik te maken van een verzekeringsstelsel met vaste jaarlijk- sche premien, dat dadelijk niet te onder schatten uitslagen oplevert. Door dit stelsel worden de bijdragen der werkgevers en bedienden ondersteld regel matig elke maand, zonder onderbreking gestort te worden. orden de verplichte stortingen uit welke oorzaak ook (werkloosheid, ziekte, enz geschorst, dan wordt de overlevings- rente, in geval de bediende gedurende dien termijn overlijdt, op gevoelige wijze verminderd. De aandacht der belangheb benden wordt voornamelijk op ciit feit ge vestigd. In beginsel is, voor de periode tijdens dewelke een verzekerde niet meer in dienst is bij een werkgever, de wet van 10 Maart 1925 op hem niet toepasselijk. Om elke onderbreking der stortingen en dus ook elke vermindering der renten van de echt- genooten te vermijden, werd er. in over leg met het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg, be slist dat een verzekerde, die tijdelijk opge houden heelt in dienst te zijn bij een werk gever, de hoedanigheid van verplicht ver zekerde gedurende 6 maanden zal mogen behouden. Tijdens dezen termijn mag hij persoonlijs eene maandelijksche storting doen. waarvan het bedrag dit der laatste verplichte maandelijksche bijdragen van den werkgever en van den bedie°nde niet zaï mogen overtreffen. Die storting dient vermeid te worden op de kaart, welke hij in zijn bezit heeft. Eens het termijn van zes maanden voorbij, zullen de stortingen nog slechts mogen verricht worden op voorwaarde dat de verzekerde opnieuw bij een werkgever in dienst weze. Valscbe Bankbriefjes van 100 frank Een kliënt, die gekleed was als onder officier. bood zich aan in den winkel van mevrouw Radu, te Namen, en vroeg er een flesch olijfolie die hij betaalde met een briefje van 100 frank. Toen hij weg was bemerkte de winkelierster dat het briefje valsch was. Zij liep den onder officier achterna dees kwam terug en betaalde met ander geld. Enkelen tijd daarna gaf hetzelfde personnage een zelfde briefje ter betaling in een herberg, daar gelukte de truc, want toen men bemerkte dat het briefje valsch was, bleek de kerel uit de voeten. Men zoek den kerel op. Het briefje is zeer goed nagemaakt Iedereen weze dus op zijn hoede. Aan de Heeren Kanton Ninove en Dendervallei. Vervolg. Een verlichting van 10 o/o zou moeten toegestaan worden in plaats van 5 o/o voor het verlies van gewichtt dat den tabak ondergaat in de drogerijen van de planters, voor zoovee! de tabak in colies gedaan is. dat het getal colies in de over gave no 449 vermeld juist erkend is en dat geen enkel bedrog bestadigd is. 3) erzenden der tabakken aan de fa brikanten ol handelaars. De voorschriften aangaarde het verzen den van tabak in bladeren door de plan ters aan de fabrikanten of handelaars kun nen zich bepalen bij het volgende. «A mm mtm O i EN VAN HET

Denderklok | 1927 | | pagina 1