Rondom een Examen Mgr. VA ROLY Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LUYSTSRfitA.M~ILIMMRI Do Kerkvervolging ia Mezieo. der Verwoeste Gewesten De Ouderdomspensioenen. tol kardinaal verheven 0 Bloed van Jezus. nier Postcheckrekening 1862,54 Abonnt mentsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden <5,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr, dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Toen we verleden week in ons artikel Onderwijs en Kunst ge waagden van de kunstopvoeringen van Fragmenten uit de Beeldekens uil het Leven van Sint-Franciskus in het Gesticht van de Zusters der HH. Harten te Ninovc, zegden we dat deze opvoeringen borg stonden^ voor de alzijdigheid en de degelijk heid van het onderwijs onzer Jeugd. We wisten toen niet dat we zoo rap in de gelegenheid zouden ge steld worden deze bewering, met een blijde, een verheugende ge beurtenis, te zien bevestigen. Want een blijde en een verheu gende gebeurtenis is het inderdaad het slagen door al de leerlingen van het gezegd instituut die voor gesteld werden op het examen uit geschreven door het Ministerie van Arbeid en Nijverheid, voor de be- roepscholen der Provincie. Met- twintig gingen ze er heen, sterk door hun flinke voorbereiding en hun dappere studie en alle twin tig haalden ze heerlijk het diploma thuis. Dat is de reden, waarom we Vrijdag namiddag die simpele stoet van leerlingen en onderwijzeressen van aan 't Station naar 't Klooster de straten onzer stad hebben zien doortrekken Zoo'n kleine eerbe tuiging verdienden de twintig jonge laureaten wel. Het is met fierheid dat we hier even op dien prachtigen uitslag wijzen en wc durven er dan ook de aandacht op vestigen van deze die vroeger schreeuwden dat ons Katholiek Onderwijs niet opge groeid was tegen dit van de officiee- le scholen. Iedereen weet hoeveel zorg er nochtans besteed wordt in het Instituut der Zusters van de HH. Harten, aan het godsdienstonder wijs en is deze uitslag dan niet het beste bewijs dat om dit gods dienstonderwijs de overige vak ken niet verwaarloosd worden Wel integendeel Welke school, welk instituut kan zoo 'n eerelijst voorleggen WelK onderwijsge sticht kan er op roemen, twintig leerlingen te hebben voorgesteld bij een eksaam die allemaal lukten en bekroond werden Het programma voor het Studie jaar omvatte Godsdienst, Talen, Rekenkunde, Handelswetenschap pen, Aardrijkskunde, Geschiede nis, Huishoudkunde, Gezondheids leer en Natuurkunde,, En na de proef over die vele vakken, deed de keurraad voorge zeten door een afgevaardigde van net Ministerie van Arbeid en Nij verheid. voor Ninove de volgende uitspraak i i leerlingen slaagden met groote onderscheiding en de 9 overige met onderscheiding En het is niet de eerste maal dat zoo'n prachtig resultaat wordt be reikt. Kijkt maar even 1923 13 1 grootste onderscheiding 9 groote onderschaiding. 3 met onderscheiding. 13 1924 12 5 grootate onderscheiding 5 groote onderscheiding. 10 1925 19 9 groote onderscheiding. 7 met onderscheiding, 2 niet voldoening. 1920 1921 19 20 18 5 II 16 li 9 20 groote onderscheiding, met onderscheiding groote ondersrheidirg met onderscheiding. Voorgaande lijstje teekent klaar en duidelijk genoeg aan dat de uit slagen, met de jaren en den tijd steeds schooner en vollediger wor den. Het is meteen ook een flink bewijs van wat ,/e verleden week voorop stelden dat daar waar de «opvoedingligt in de handen van priesters en nonnekens benevens een gronde «godsdienstkennis,OOK EEN FLINKE MAA T- SCHAPPELIJKE OPVOEDING WORDT AANGEKWEEKT >•-. We vinden het wel de moeite waard, de eerelijst der geslaagde juffrouwen uit het Instituut, over te drukken. Hier volgen daarom hun namen Thollebeke Bertha. Oetinghen Cosyns Maria, Okegem Van Bossen Bertha, Denderhautem Van 1 euven Irènc, Lede Van Maldergem Henriette, Ninove Beeckmaris Maria. Okegem Haelterman Hélène. Appeherre Roggeman Odile, Appelterre-Eychtin Lranckaert Alice. Ninove De Winter Irène, Iddergem De Feyter Angèle. Borsbeke Vergoten l.eontine, Pamel Vander Heyden Ivonne. Hofstade De Herder Elisa, Oetiughen De Doncker Maria, Meerbeke Teugels Josephine, Temsche Levecque Alice, Oostende Van Hazele Auguste. Denderleeuw Bultc Anna, Santbergen Verleysen Florine, lirembodgem En wc wettn wel den schoonen moed en de volharding van die leerlingen, maar we kennen ook van de Leermeesteressen de op- opofferingen, Je verdiensten en de kostelijke hulp. We willen hier geen vuurwerk van lofuitingen pfsteken voor U, Eerweerde Zusters wij weten im mers dat U, evenals zooveel andere van Uw gehalte Uw opvoedersambt als een gewetens plicht opneemt en dat de uitslag waarover we het hier hebben, Uwe mooiste belooning is maai we moeten het zeggen, niet voor U, maar eerst en vooral voor onze eigene menschen, opdat ze zouden weten hoeveel dank ze aan U en aan Uw medezusters verschuldigd zijn en ten tweede aan onze poli tieke tegenstrevers die met alle middelen onder hun bereik, ons vrij en katholiek onderwijs bekam pen en kleineeren Die uitslag is hun een klinkende oorveeg. Het is de absolute logen straffing van hun ellendig gekuip en hun kleinzielig afbreken. Het is Uw kroon, Uw loon en onze fier heid. Het is Uw blijheid, we weten het, geachte leermeesteressen. Het is uw dank. Maar het is ook onzen rechtmatigen hoogmoed En laat ons dan voor onze werklieden een woordje zeggen over het lager onderwijs dat toch door diezelfde nonmkeiis wordt verstrekt. Ook daar, in die kleine klassm, bij de jongere kinderen, bij de kleinen van ons werkvolk, ook daar staan diezelfde Zusterkens, met dezelfde liefde, dezelfde op offering, denzelfden eenvoud en voo zeker ook met dezelfde krach ten. Ook daar staan eenvoudig en simpel, iheerlijke menschenlevcns, ten pande voor de opleiding der kleintjes. Eere vrien «ere toe komt Niet altijd wordt er aan gedacht en niet altijd genieten die nederige leermeesteressen dendank die we hun verschuldigd zijn. Gedoogt dan,Eerweerde Zusters dat wij U bij deze gelegenheid dank zeggen om wat Ge voor onze Jeugd, de toekomende generatie, zoo lang reeds hebt gedaan en nog steeds doet en gedoogt dan ook dat wij vandaag medejubelen en juichen om het prachtresultaat behaald op het Examen voor de Beroepscholen der provincie, uit geschreven door het Ministerie van Nijverheid en Arbeid. De Redaktie. De haat der kerkvervolgers in Mexico laait geweldiger dan ooit op en komt tot uiting in de ijselijkste gruwelen en bar- baarschheden. De secretaris der commissie van de Mexicaansche zaken, te Rome, meldt dat hij nieuws heeft ontvangen over de voigende gruwelijke feiten. Te Toluca werd een katholiek jongeling met name Emmanuel Bouillas, gevangen genomen rn op de afschuwelijkste wijze mishandeld.Het siachtofferwerd door zijne beulen op een kruis genageid, dat opge recht werd.Daarna hebben de onmenschen den martelaar gefusiljeerd. Te Guadalaraya hebben de trawanten van Calles een priester, met name Saba Reyes, aangehouden en meegesleurd naar het kamp der troepen, waar de priester aan de vreeselijkste mishandelingen werd prijs gegeven. Daarbij bleef de wreedheid der beulen niet. Zij hebben den priester aan handen en voeten gebonden, met naphte c ergoten en dan in brand gesto ken. Het slachtoffer geleek alras eene laaiende toorts en stierf den ijselijkaten marteldood. Te Mexico stad werden zeventien prie sters gevangen genomen en naar de vesting van Tialteloco overgebracht. Daar werden zij op staanden voet en zonder vorm van proces ter dood veroordeeld. Zij werden naar het kerkhof van Doloies overgebracht waar een groote kuil gegraven was. De slachtoffers werden op den boord van den kuil geplaatst en gefusiljeerd. De martelaars vielen in den kuil. Vele van hen waren slechts licht door de kogels geraakt.Nietlemin gaven de beulen aan de delvers beval den kuil toe te werpen en de on^elukkigen levend te begraven. Het was een gruwelijk en wreed werk. Er gebeur den daarbij zulke ijselijke tooneelen, dat een der grafdelvers plots zinneloos werd. Leeniijg Loten 5 t. h. 1921. Maandag morgen had, ter Nationale Bank te Brussel, de 49* trekking plaats der leaning 5 t. h. 1923 van de Federatie der Coöperatieven voor Oorlogsschade. Het lot van EEN MILJOEN is gewonnen door de obligatie n'2 der reeks 233,247. Hot lot van 100 000 frank is gewon nen door de obligatie n*5 der reeks 238,342. De obligaties rteks 81,288 n.l, reeks 148,139, n.2 en r«eks 263,458 n.2, winnen ieder 60,000 fr De andere nummers van deze reeksen zijn uitkeerbaar met 550 fr. Naar een nieuwe regeling. Bij de algemeene bespreking voor de nieuwe regeling der ouderdomspensioenen heeft men kennis kunnen nemen van eeni- ge belangwekkende cijfers. Onder het stel sel dat thans in voege is,bekomen 325,000 personen het pensioen. In heel het land zijn er slechts 397,000 menschen van bo ven de S5 jaar oud. Het is klaar dat er onder de gepensionneerden velen zijn, die zonder dat pensioen gemakkelijk kunnen leven. Men haalt voorbeelden aan waaruit blijkt dat ouderlingen die een inkomen hebben van 18,000 fr. 'sjaars, nog het pensioen trekken. Volgens de beoogde regelingzouden dan ook 40,000 op de 325,000 gepensionneer den het recht verliezen op hun pensioen. Voorts zullen degenen die minst inkom sten hebben, begunstigd worden.De rege- ling,opgevat en voorgestaan door minister Warners, zal aan die bestaande onrecht vaardigheid niets veranderen, integendeel. De onverstandiger,de onvoorziebtigtn, de onbezorgden en de zorgeloozen, in een woord, de verkwisters, zullen bevoordeeld worden tegenover de vooruitziende men- schsn en de spaarders. Dit is de verkeerde wereld. t Is niet omdat een man zijn heele leven gewrocht en mits zuinig te leven, een appelken tegen den dorst heeft gespaard, dat men hem zijn pensioen moet onttrek ken of inkrimpen, onder voorwendsel dst hij genoeg heeft om te leven.Wij verstaan echter dat de Staat weigert een pensioen uit te betalen een ouderlingen, wier kin deren schatrijk zijn en het als een eer zou den moeien aenzicn hun ouders een gerust bestaan te yerzekeren. Er vait anderszins nogal 't een en 't an der te zeggen op de wet der ouderdoms pensioenen. Men wordt in talrijke gevallen gewaar, dat er gewerkt wordt met twee maten en met twee gewichten. Zulks kan geen rechtgeaard mensch bevallen. In de gemeenten waar de socialisten heer en meester spelen, ziet man soms alles toe staan aan de eenen en alles weigeren aan de anderen. Minister Wauters heeft onlangs zelfs moeten bekennen, dat er te veel gemeen- tebeheerders zijn die niet kunnen weer staan aan het verlangen door te gaan als rolksgezinden. Dit maakt hen partijdig, hetgeen een erg gebrek is inzake sociale wetgeving. Het ontwerp ter pensioenregeling wordt verdedigd door b&ron Houtart, minister van financies, die de kosten berekend heeft op 80 miljoen. Deze en 200 miljoen voor de n euwe wedderegeling van ^het Staats- personeel, zullen gedekt worden door de 300 miljoen meerontvangsten der douanen accijnzen, registreering en zegel. Ten grondslag van hei ontwerp liggen de vol gende cijfers. Voor een inkomen van 720 Ir. en min, is de aanvulling van pensioen 720 fr.; inkomen van 721 tot 1,200 fr. aanvulling 600 fr. van 1,200 tot 1,680 aanvulling 4M) fr. van 1,681 tot 2.160 aanvulling 360. Z. D. H. Maandag morgend, ten 10 ure, werd in het Vatikaan het geheim Konsistorie ge houden, dat echter door de nieuwe kardi nalen nog niet wordt bijgewoond. Vanaf 9 l|2ure was de Sint Damascuskoer ver vuld met het gerucht van rijtuigen en autos welke de kardinalen en de waardig heidsbekleders van het Pauselijk Hof aanbrachten. Al de te Rome aanwezige kardinalen, behalve eenige die door ziekte weerhouden zijn, begeven zich aldus op- volgentlijk naar het tweede verdiep van het Pauselijk Paleis en gaan daar in de Konsistoriezaal waar zij plaats nemen in roode zetels, welke in halven kring rond den pausslijken troon gerangschikt zijn. De leden van het heilig Kollege zijn aldus mat een twintigtal vergaderd wan neer rond 10 ure de H. Vader zijn intrede doet, voorafgegaan door den stoet, die geopend is door de Zwitsersche Wachten die samengesteld is uit de geheime kamer- heeren, de oversten der pauselijke gewa pende korpsen sn de Edelwacht. De H. Vader is vergezeld door de geheim-kamer- heeren participates door Mgr. Sanz O Bloed, dat op Golgotha Voor 't Menschdom heeft gevloeidt Dat uit het God'lijk Lichaam, Aan 't Kruishout va3 geboeid, Gesijpeld heeft, uit wonden Die als mizerie-monden Te schreien stonden O Bloed, voor heel de wereld Als Zoenoffer geplengd Dat gansch den God-Mensch-Lijder Met vuil en zweet gemengd, Besprenkeld heeft en kleefde Aan Hem die, nauw nog leefde, In doodsangst beefde i Onschuldig Bloed van Jezus, O Bloed vol heerlijkheid, Gestort naar Gods beloften Om onze zaligheid. Wij bidden en wij knielen. Wij die in zonde vielen Bewaar ons zielen M. D. P. de Samper, majordomus Mgr. Caccia Comïnioni, kamermeester Mgr. Cremo- nesi, geheim aalmoezenier, en Mgr. Zam- fini, sacrist. De H. Vader neemt plaats op den troon en schenkt de kardinalen zijn apostolischen zegen. Onmiddelijk treedt Mgr. Respighi, prefekt der pauselijke ceremonies, vooruit tot bij den troon en spreekt de lstijnsche formuul uit Extraomnes wat betee- kent Iedereen buiten De kardinalen blijven op hunne plaats.doch al de andere aanwezigen verlaten de zaal en Mgr. Res pighi waakt er op dat er niemand in de Konsistorie blijve, buiten den H. Vader en de kardinalen. Alsdan begint het geheim Konsistorie. i! Adsumus wij zijn aanwezig antwoorden dan de kardinalen en vervol gens nadert een hunner, kardinaal S'oaret- ti, den pauselijken troon en overhandigt den H. Vader de beurs, welke het zinne- beeid is der waardigheid van camerlin- go i) of kardinaal-Voorzitter van het He.' lig College. Deze waardigheid welk niet mag verward worden met deze van ca- merüngo der H. Kerk. welke levenslang aan den kardinaal staatssecretaris Gasparri behoort, wordt beurtelings gedurende een jaar waargenomen door een der kardinalen van het Heilig kollege en is het zinnebeeld der tijdelijke zaken van het Heilig Kol lege. Het mandaat van kardinaal Sbaretti is ten einde. De H. Vader overhandigde dan de beurs van camerlirgo aan kar dinaal Bogigani, die dit ambt gedurende het komend jaar zal waarnemen. De H. Vader richt dan tot de kardinaals de gebruikelijke toespraak en op het einde kondigt hij officieel aan dat hij beslist heeft tot de waardigheid van kardinaai-priester te verheffen Mgr.Jozef-Ernest Van Roey aartsbisschop van Mechelen en Mgr. Au gust Hlond, aartsbisschop van Guerzo en Poznan. Het is 11 ure, wanneer de aankomst der afgevaardigden van het Vatikaan wordt aangekondigd en onmiddelijk treedt de stilte in. Mgr. Van Roey, omringd door Mgr. de t Serclaes, Mgr. Van Cauwenbergh en M. Van Ypersele de Strihou en bijgestaan door Mgr. Capoferri, pauselijk scremonia- ris en een eere jonker, begeeft zich in het Rood Salon, voor de hooge deur, waar zijn aartsbisschoppelijk wapenschild prijkt. De pauselijke afgezanten treden binnen Mgr. Gervasi en zijne twee gezellen ma ken eene buiging voor den Primaat van Belgie. Dari overhandigd de geheim-ka merheer van den Kardinaal-Staatssecreta ris hem den benoemingsbrief, of brief van het Staatssecretariaat, Mgr. Van Roey neemt den brief aan, opent hem en leesc den inhoud, doch zegt niets. Zoo bepaalt het protokool. Hij overhandigd den brfef aan Mgr. Van Cauwenbergh en deze geeft met luider stem lezing van den brief. Het document is opgesteld in de Italiaansche taal en deelt er mee dat de H. Vader Mgr. Jozei-Ernest Van Roey aartsbisschop van Mechelen in het geheim Konsistorie ver heven heeft tot de waardigheid van Kardi naal. De aanwezigen juichen toe, terwij! de cavalerie Riggi den nieuwen kardinaal de latijnschebenoemingsakte der apostolische Vo«rgtit«i4c Jar«s Lttrliif»! D!sl»w»»

Denderklok | 1927 | | pagina 1