EEN INHALING Mindenstanders Juffer Maria Francisca van Leer Tooneel. Eerslfc Jaar IV 27 Prijs per nummer 25 centiemen, Ninove 5 Juli 1927 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NiNOVE Et. IUYST1RM A N-kEM AMil Een grocte Missieweek ia Zuid-Vlaanderen. bekeerde communistete Ninove LANDBOUWERS TABAKPLANTERS Postcheekrekening 1862,54 Abonnementsprijs 3 [maanden fr. 3,pQ 0 maanden 1 jaar 6,*5Ó 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. te herhalen vol- eereenkomst. Vlaanderen is het land van den humor, het land van Tijl Uilen spiegel, wiens geest, tot op onze dagen immer voortleeft in ons Volk. Gezonde Vlaamsche humor, dat is de uiting van de Vlaamsche ziel, van het Vlaamsche gemoed onzer menschen. De Vlaming houdt van feesten, van smulpartijen, van lachen. Waar er drie, vier bijeen zijn, vormen ze direct een Maat schappij, stellen een president,een schatbewaarder en een sekretaris aan en... spreken al gauw at, wan neer er etns zal geëten worden.En op die eetmalen dan, al wordt er ferm binnengespeeld, zijn de lach, de geestigheid en de vroolijke zet ten niet van de lucht. Alle gelegenheden neemt ons volk te baat, om in vroolijke liede ren, kluchtige rijmen en koddige voorstellingen, zijn zucht naar 't plezier te uiten. Is er een doop, de iamilieleden zullen die blijde gebeurtenis vieren in een gezellig samenzijn,waar de lachedingen» niet zullen ontbreken en de kinde ren uit de buurt zullen voor de deur komen staan, al zingen, om suikerbollekens te vragen. Wordt er getrouwd, er zal wel één uit 't gezelschap gevonden worden die er een heel repertorium boer tige liedjes en grapjes op nahoudt, om de andere tranen te doen la chen. Is er kermis, is er inhaling van pastoor of burgemeester, dan zit ten de vlaggen uit en benevens de ernstige jaarschriften krijgen ook de schalkste en de humoris tische rijmpjes hun plaats Zoo is ons volk Het zit graag bij aan een Breugheliaansch ïeest- maal en het houdt van pallieter- lustigheid. Zoo'n uiting van Vlaamsch Leven, kregen we terug te zien, Zondag laatstleden, te Oultre, bij de plechtige inhaling van den nieuwen herder, E. H. De Maes- schalck. Natuurlijk, er was niet die luid ruchtigheid, die uitgelatenheid 't weer was er immers niet naar en anderzijds bij een pastoorinhaling past een beetje gezapige kalmte maar ik wil hier hoofdzakelijk spreken van de ongekunstelde ver siering, van de vele en best-ge slaagde jaarschriften die den nieu wen Herder te Oultre hebben ver welkomd. De regen had veel tegengehou den, maar toch stonden et allen- kante de veelkleurige arken of praalbogen en wuifden de vlagge tjes en 't groen hun blijde welkom. Aan den ingang der kerk stond een praalboog, waarvoor de meis jes die hem maakten, een pluimpje verdienen. Meest aan alle huizen hing als groet een jaarschrift, waarvan er enkele best geslaagd waren. Geestdriftig luidde het Aller vurigste en ware wenschweje vandaag Lang leve de nieuwe Herder van Oultre Op 't schoollokaal De leeraars en schoolknapen juichen Heil den nieuwen Herder Wat aan zoo'n jaarschriften van langs om meer gaat ontbreken is helaas de aanduiding van het be drijf der inwoners, die eertijds practische handelsgeest misschien? hun welkomsgroet met de be naming van hun stiel lieten samen gaan. Eén hebben we te Oultre in dien trant nog aangetroffen, 't Was bij den beenhouwer op de plaats: c Je beenhouwerzijn vrouw en gansch zijn gezin, Wenschen den achtbaren Herder veei geluk Als na de lezing van zoo'n jaar schrift, de - achtbaren Herder nog niet weet dat de beenhouwer vleesch verkoopt ook voor pastoors dan geeft ie bewijs weinig klaar ziende te zijn. Dit opschrift doet me denken aan andere dergelijke die ik vroe ger op andere plaatsen neb kunnen opteekenen. Zoo las iK eens op een wagen 'i was eveneens bij een pastoorinhaling en de mar.nen op den wagen dronken uit groote potten, een geestrijk bierken Drinkt verdomd, De Pastoor komt. Moet ik er nog bijvoegen, dat die wagen versierd was en geleverd door., herbergiers Nog een ander vaarbij de bewo ner op de toekomstige klandizie van den nieuwen dorpsherder rekende Ik kan scheren groot en klein Al moest net ook den pastoor zijn Is dat niet een schoon bewijs dat ons Volk bij alle gelegenheden zijn zin voor humor zoekt lucht te geven. Ik herinner me een rijmpje dat in dat eigenste Oultre eertijds heeft uitgehangen, toen de inwo ners van het kleine dorpje ook nun nieuwer pastoor inhaalden u Inden Biechtstoel altijd zoet, Op den preekstoel kort en goed, Aan het altaar niet te lang, Dat is al wat ik verlang. Zooiets spreekt boekueelen en we vinden het dan ook jammer dat helaas dien zin voor hetkod- digste.voor het vroolijke, voor het humoristische zoo weinig uiting vindt tegenwoordig. Men zou me kunnen zeggen, dat zoo'n dingetjes misschien aanstoot geven aan zekere menschen, Och er zullen er altijd gevonden worden die men kniezers mag heeten en die geen lach verdragen kunnen en daarbij Onze Lieve Heer heeft liever een blijden dan een droeven geest, dat weten we allemaal. Van den stoet kunnen we jam mer genoeg niet veel gewagen. We weten wel dat de inwoners hun best zullen gedaan hebben, om op breede merriën, of op veel-kleurig versierde rijwielen, hun Nieuwen Herder naai Gods Huis te gelei den. We weten wel dat vele rijtui gen ook uit 't omliggende stoet hebben vergroot en vermeer derd, maar de regen was oorzaak dat we er geen juiste beschrijving kunnen van geven. In ieder geval, de Z.E.H. Deken van Ninove heeft den Z.E.H. De Maesschalck in zijn nieuwe waar digheid ingesteld en,gelijk hij hem voorzeker een schatrijken zielen- oogst zal hebben toege wensch t en een lange loopbaan, wenschen ook wij van harte den nieuwen Herder: Ad muitos annos. Spectator. We vernemen dat de Katholiek Middenstandsbond onzerstüé, met een parigheid van stemmen besloten heeft, volgenden brief te richten a&n&öt Gemeen tebestuur van Ninove, inwwfcaüd met het vieren van het GuLDENSFftsiinnfeEST Ninove, uni 1927. Aan het Gemeentebestuur van en te .1 X I N O V B, Mijnheer en, De Katholieke Middenstandsbond van Ninove in zijn bestuur zitting van 27 Juni jl., voltallig vergaderd, en overwegende dat 11 Juli, de dag der verjaring van den Guldenspcrensiag, de e. hte grondslag is var. het vrij onaj kankelijk Belg te dat 11 Julide herdenking i~ van het roem rijke verleden onzer voorouders dat Vlaanderen in België dt&ni bemind te- wordenlijk moeders hcmii e in vaders huis dat Ninove een door en Vlaamsche stad is vindt het billijk dat ui- 'dag in onze stad waardig zou worden ge' era, evenals het gebeurt w-»n*e gte-AarsiklPi /isiwwis- bergen en Aalst. Om die reden, drukt de Katholieke Middenstandsbond den wensch uitopdien dag de nationale vlag op het stadhuis te zien wapperen, en gaat over tot het dagorde. Daar is niets te vee! bij en 't is maar zooals t zijn moet. Maar toch Bravo Middenstanders Dat is een flink bewijs dat uw viaatnschgeziud- heid geen ijdel gescherm met holle woor den is. Onder de hooge bescherming van Zijne Hoogwaardigheid Mgr. Coppieters, Bis schop van Gent, wordt van den 28 Oogst tot den 5 September aanstaande in Geer- aardsbergen een groote Missieweek gehou den.tijdens dewelke aldaar eene algemeene Missietentoonstelling ingericht wordt. Naar net programma te oorcleelen be looft deze heerlijke onderneming iets heel bijzonders te worden voor de streek. Onder de menigvuldige punten van be lang die het. bevat, treffen wij onder meer aan de talrijke Missiedagen inde omlig gende gemeenten, tot uren verre in de ronde. Verder drie Missie-studi.edagen Een eerste studiedag voor priestersden Dinsdag 30 Oogst. Een tweede een dubbele- voor onder wijzers en onderwijzeressen eener zijds-en leveraars en leveraarsters onderzijds. Dit op 31 Oogst. Een derde studiedag is voorbehouden aan de studenten op 1 September. Deze, drie dagen alleen zijn van zulke zware beteekenis voor de Missiebeweging in Zuid-Vlaanderen en ook wel voor de godsdienstige heropleving aldaar, dat het belang ervan niet te overschatten is. Als daar bijgevoegd wordt de algemeene Missietentoonstelling, die op zich zelf een uitzonderlijke propaganda daarstelt, dan kant men zich een denkbeeld vormen,welk een macntige invloed van die Zuid-\ laam- sche Missieweek zal uitgaan. Zij verdient dus aller belangstelling en steun. Aile Missievrienden die het eenig- ziens kunnen gelieven bovengemelde da gen vrij te nemen. Aan het hoofd van het inrichtend komi- teit staat Mgr. Coppietees als Beschermer, die welwillend heeft aangenomen den slot dag met Zijne tegenwoordigheid te komen vereeren. Verder de Z.Z.E.E.H.H. De kens van Geeraardsbergen, Ninove. Sotte- gem, Nederbrakel. Herzele wat zeggen wil dat hoofdzakelijk heel Zuid-Vlaande ren meewerkt. Een week die veel belooft Te Rome heeft zich een priestervereeni- ging gevormd.die zich noemen de Vrien den van Israel onder de leus Vrede over Israel (Ps 125,5) en voor doel heb ben door gebeden, verstervingen, goede werken, van God door middel van Maria, Middelares aller genaden, de bekeering van Gods uitverkoren volk, van iBrael, te verkrijgen. De Joden immers zijn nog steeds een groot en machtig volk, nu over geheel de aarde verspreid (15 millioen). Als kristenen en katholieken,kunnen we niet den onder gang van dit volk, dat de voorliefde van God en van Zijn menschgeworden Zoon heeft gehad, wenschen. Er blijft slechts over dat God, in Zijne oneindige barmhar tigheid, dit groote volk van Israel brenge tot Zijn Zoon. hun Bloedverwant en Koning. t De Vrienden van Israel willen de ware vrienden van dit volk zijn door wel willendheid en waardeering. God heeft Zijn voorbestemd volk niet afgestooten zegt de H. Paulus in zijn brief aan de Romeinen,Jwaar hij ook spreekt over hun ne eindelijke bekeering. In den laatsten tijd is eene beweging gaande voor de bekeering van Israël, in geheel de wereld. In Parijs leven reeds bijna drie duizend Israëlieten als goede en plichtvervullende katholieken, voor "beeld voor katholieken van huis uit. In Londen ongeveer hetzelfde getal. Ook in Holland zijn de bekeerde Joden niet schaarsch meer. En deze beweging zou nog grooter worden, indien van beide zijden, van de katholieken en van de joden, veie groote vooroordeelen zouden kunnen verdwijnen. De Vrienden van Israël laten zich ook geleiden door den wensch van hel Onze Vader Ons toe komt Uw Rijk». (Kerk en Missie Jan. 1927) De groote apostel van die missiebeweging in biira al de landen van Europa, is jufier Maria Francisca YAN LEER, Jodin ge boren in Holland, als jodin opgevoed en opgeleid zocht zij sedert lange jaren naar de Waarheid, die haar hart en geest kon vrede en geluk geven. De joodsche gods dienst schoot daarin te kort, bijzonder omdat zij claar niet vond die algemeene gedachte van algemeene broederlijkheid en algemeene liefde onder alle menschen van alle rassen en alle standen. Juffer VAN LEER zocht dus en leed, bijzonder gedurende den oorlog, toen zoo veel volkeren elkaar haatten en doodden. Zij werkta om den oorlog te doen eindigen en drong zelfs door tot bij den Keizer. Na tuurlijk baatten hare pogingen niet. Daar op leert zij het Communisme kennen, met zijne uiterlijke leering van algemeene broederlijkheid. Hier meende zij haar ideaal te vinden en overal in Duitschiand trad zij op als propagandiste voor het com munisme. Door haar vurig en meeslepend woord in de straten en op de pleinen te Berlijn, had zij gansch de bevolking met haar. Doch akelige teleurstelling na hare redevoerin gen trok het volk de huizen en paleizen plunderen. Zij stelde zich te weer tegen de plunderaars doch kon ze niet tegenhou den. Haar ideal verdween en zij zag dat de broederlijkheid van het Communisme slechts leugen en bedrog was. Toen stond gansch Duitschiand in vuur en vlam ter oorzake der communistische revolutie. Juffer VAN LEER werd aangehouden en in eene celgevangeni: opgesloten. Hier in de eenzaamhied van de cel, leerde zij den katholieken Godsdienst ken nen en daar vond zij die lang gezochte leering van vrede en geluk voor haar hart en geest, voor alle menschen en vol Keren. Van dan af werd zij de apostel voor de bekeering van haar volk. Te Rome vond zij een priester die haar hielp. Met goed keuring van den Paus begonnen zij de werking voor de bekeerir.g van Israel. Daaruit ontstond de vereeniging »dt vrien den van Israel Nu trekt juffer VAN LEER door stad en dorp van Vlaanderen om overal hulp en bijstand te gaan vragen voor hun apos- telaat. Haar woord, vurig katholiek.sleept stad en dorp mee, het doet hart en ziel zinderen bij de geschiedenis der godde ijke genade die juffer VAN LEER, van zoover ging halen, om ae eindelijk binnen te lei den in den schoot der Moederkerk van Rome. Bij haar Doopsel vroeg ze de na men Maria en Francisca Maria, om de vereering jegens Tesos H. Moeder Fran cisca, om har?; veneering jegens den H. Francisccs van Assisië. De Missiebond der Ninoofsche lente meisjes heeft Juffer Maria,Francisca VAN LEER uitgenoodigd ook hier te Ninove haar apostelwoord te laten hooren. Zij heeft in dank die vriendelijke uitnoodi- ging ontvangen en zal gaarne in Ninove eene spreekbeurt komen vervullen. Den datum kan ze nog niet vaststellen, daar c zij eerst een tournée in de Kempen en West-Vlaanderen moet maken en daar- na naar Oost-Vlaanderen komt, waar zij zeker 3 weken zal blijven. Zij hoopt in de 2e helft van Juli te Ninove te zijn.» Dag en uur kunnen dus tot nog toe niet bepaald weden. De bevolking kan niette min reeds van nu hare plaats komen be spreken om zeker plaats te vinden't Zal dus nuttig zijn zich op tijds te voorzien, want overal waar juffer VAN LEER komt, is er plaats te kort. M. DE COCK. proost der lentemeisjes Rozenheken. Tooneelspel in één bedrijf, door Albert VANDERLEENEN. 1 vrouw, 3 mannen. Duur ongeveer 20 minuten. Prijs 2,60 fr. op de uitgeverij De Raedt-Verhoey, Rousselaere, Ooststraat, Nummer, GG. ROZEMIEKEN. - Zoek me nog zoo'n lieven naam is de simpele geschiedenis van een stadsmeisje, dat haast in muffe stadslucht zou gaan verwelken geestelijk natuurlik en die, om haar dichterlik karakter, haar beeldige schoonheid, haar zachte inborst, door Meester Herman, een schilder van jaren reeds,naar den bloeien- den buiten wordt gebracht. Na een ontwikkeling met een familielid van Meester Herman, en een andere, een veel ergere, met een oude vriend van Rozemieken...,* vleit ze haar hoofde tegen de borst van Meester Herman, die haar genegen-lievend aankijkt en zegtKind- je,ik wist wel dat je niet slecht kon zijn Een flink stukje, dat alhoewel van een beginneling braaf ineenzit, heel vlot is ge schreven en voorzeker dikwijls op de plan ken zal gebracht worden. Vanderleenen kan evenwel beter. Daar zijn we van overtuigd en daarom Dat hij voortga en ons BETER geve. Th. Atre. Aan de Heeren EN VAN HET Kanton Ninove en Dendervallei. Vervolg. Bij deze toegevingen de verandering voegende welke ondertusschen aange bracht werd door de wet van 7 Juni 1926 die het tolrecht op de vreemde tabakteelt de toekomst met betrouwen mag inzien. Ook steunt het verslag der Onderkom missie er op dat de voorgestelde oplossin gen zouden aangenomen worden eerst door de Kommissie vervolgens door den Staat en dan zouden mogen in voege tre den reeds voor de teelt van 1926. M- De VOORZITTER opent de alge meene bespreking over de gedane voor stellen in het verslag der OnderKommissie M* GRAYELLE vraagt of n*4 van het verslag in dez.en zin dient aanschouwt te worden dat de slechte planten waarop een vermindering van accijnsrechten is toege staan n iettegenstaande alles zouden moeten vernietigd worden. M' HANSSEN doet inzien dat de ver mindering voorzien door n-4 van het ver slag maar toegestaan wordt aan de plan tingen waarvan 2-lplanten geen kgr.drooge tabak kunnen voortbrengen. "ef -s-jwi

Denderklok | 1927 | | pagina 1