De Zingende JWeisjes van Halle w. Kersie Jaar N** 29 Prijs per nummer 25 centiemen. Ninove 17 Juli 1927. Katholiek ^Viahmsch en Volksgezind Weekblad 'Rï UMSTiaMAN-LIMAtlil zor\ en bloem, schaap en katje, morgen en avond, Mei enspeeuw,Godsdienst farqilie, rjatuur en spel piet éei\ twijg van dep boorp blijftonbezocht van onze rpeesjes ep overal zullep hup lieve stemme tjes, bun onschuldige blij heid, meer vreugde bijzet ten f) Juffer Maria Francisca VAN LEER. Elfden Juli bij de Middenstanders. Postcheckrekening 1862,54 QOfSjf. HÊT KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 'maanden fr. 3,50 6 maanden 0,50 1 Jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Omdat we hier te Ninovq, meer dan waarschijnlijk, in den loop van het volgende winterseizoen, de kostelijke gelegenheid zullen heb ben, de Zingende Meisjes van Halle onder de kunstvolle leiding van toondichter Remi Ghesquière, te hooren en toe te juichen, zal'het misse hien niet zonder belang zijn een en ander over dit wondervolle kinderkoor en zijn voortreffelijker! leider, te vernemen. Al het werk van den vruchtbaren I lalschen toondichter opnoemen gaat al evenmin. Ik stip hier daarom betv bizondeiste aan. Hij componeerde muziek voor Zingende IJ ar ten >145 liederen voor Huis en School). Honderd Geestelijke liederen *M eezen nestje (3 declen). Liefden Leute (20 kluchtliederen op woorden J. Ballings). Zes Landliederen»Een Drieluik Gij Engelstem, Sacerdos en Het Huwelijks bootje). Sint-Michielslied Gij Kind •x Een paar woorden eerst over den toondichter zelf, want om er allts over le zeggen wat zou dienen ge zegd, ontbreekt hier natuurlijk de plaats. Aan Remi Ghesquière danken we al een heelen boel werk, dat onder opzicht van kunst op een voortreffelijke waarde mag bogen. Ghesquière schreef dat is zijn groote macht zijn muziek op de verzen van onze beste Vlaamsehe dichters zoo Lambrecht Lam- brechts, K. de Gheldere, Jac. Bal lings, A. Dierick, R. Vermandere, en niet het minst van al Guido Gezelle, de zoetgevooisde Op 188gedichten van Vlaanderens eerste en beste zanger, waarvoor door 73 toondichters (36 Belgen en 39 Nederlanders) 270 composi ties werden geschreven, komt Ghesquière de eerste van al, met dertig liederen. Dertig liederen van Gezelle, die op zich zelf reeds een en al harmonie zijn. Hoe de muziek van Ghesquière is Eugeen Van de Velde, de artistieke leidei van de Schola Cantorum die voor een paar jaar in 't Instituut der Zusters van de HH. Harten alhier, zooveel bijval oogstte, zegde er in De Stan daard over Indien deze fraaië stukjes een zeer welkome aanwinst mogen heeten voor degenen onzer opvoeders die het belang der muziek in de geestervor ming der jeugd naar waarde weten te schatten, zullen zij ook in niet mindere mate de gezelligheid van den huiskring er hoo,gen in blanken Sluier 'k Aanbid V Zes oude Latijnsche Kerstliederen Twee Vlaainse/ts Kerstliederen». In't Diepst van den infer Jeruzalem Graces II ic treedt gelooid (lied met refrein ter tere van de II. Theresi.i van hei Kindje Jezus» en menigvuldige andere liederen nog. Daarenboven schreef hij de muziekpartituur voor ver scheidene tooneel werken als Godelieve van Ghisiel God u il hei De veldtocht der Kinderen Wat Grootvader wist te vertellen De Kieuw- jaarwenschees K ieuwjuar Drie meiden en maar Ecne In Vlaanderen I laamsch Hoeder Eva en Oost U 'est, Huis best De reeks Liefdk en Leuti: van Jac. Ballings heeft heel het land door een uitbundigen bijval genoten. Op de goed gevonden teksten van den Vollezeelschen Auteur, heeft Remi Ghesquière immers passend, medeslepend en goed bewerkt muziek gezet... de begeleiding helpt al mede het ge dacht van den dichfer verduidelij ken en als we zeggen dat de toon dichter van Zingende Harten door de uitgave van Balling's kluchtliederen, zijn vroeger werk geen oneer heeft aangedaan, is het wel het lofwaardigste dat den organist van Halle, kan worden toegevoegd. Van zijn Meezennestje schreef een gekende bestuurster van een vooraanstaande Normaal school uit 't Vlaamsehe land het volgende Alles wordt er bezojageib vader en ix\oe- Met al dit kunstrijk, kerngezond en diep-christelijk werk niet tevre den, heeft Ghesquière, geholpen door zijn dochter, Godelieve iwat ligt er al niet in dien naam aan teeren kunstzin en vroom geloof?! een flink groepje van 'n tiental frissche jonge meisjes afgericht en geschoold en is er meê, onder den zangerigen titel van Zingende Meisjes van Halle het land door getrokken, om alle menschen te laten genieten van zuiverheid van toon, rythmus, articulatie, dictie, gevoel en uitdrukking, alles in den dienst der zuiverste Kunst. Ghesquière heeft veel aan ons verdiend, want welk een heerlijk heid is het niet, met een volmaakt getovleerde kindergroep door het land te gaan en het Volk te leeren I het schoone Vlaamsehe lied genie- ten en nazingen. Geen wonder dan ook dat hem overal en altijd profi ciat wordt toegeroepen en dat hij steeds het uitbundigste succes mac boeken. erleden seizoen traden de Zingende Meisjes dertig maal op waarvan veertien maal in Hol- 1 land. Overal, te Brussel, te Merhe- 3 len, te Antwerpen, te La Louvière (want ook tot in het VVaalsche ge deelte is den roem der Zingen de doorgedrongen) te Charleroi, te Rotterdam, te Brugge, te Ron- se, te Iseghem, behaagden die lieve liedjes evenzeer aan de fijne muziekproevers als aan het gewone volk. want dat is ook de groote verdienste van Remi Ghesquière, dat hij met zijn kunst de diepste lagen van de volksmassa weet te roeren en te ontroeren. Want de heer Ghesquière met zijn -fünken Kindergroep heeft be reikt, in zijn uitvoeringen van echte pereltjes der diepe volks- kunst, grenst aan het volmaakte en we kunnen dan ook niet anders dan dapper toejuichen bij het plan dat naar we vernemen reeds bestaat in het Feestkomiteit der katholieke Kiesvereeaiging onzer stad om de Zingende Meisjes van Halle in 't eerstkomende tooneelseizoen naar Ninove te laten komen, om ook onze menschen te laten genie ten van die zacb.te iptona- ties, die gracievolle bewe- gingep vap witte kinde- rep, van waaruit een be koorlijkheid straalt, die uit bet oog vap rpenig vader ep rpoedereen traap van vrome aapdoepipg weet te persen TO. NEEL. N. v. d. R. (1) Al deze liedjes zijn te verkrijgen bij den toondichter Remy Ghesquière, Stadhuisstraat, te Halle (postcheckrekening nummer 16,113) bij wien ook cataloog- en vol ledige inlichtingen kunnen bekomen worden. Juffer Van Leer, komt dus Maan dag 18 Juli, te 7 uur stipt, eene spreekbeurt houden in de feestzaal van den Kristen Werkliedenbond. 't Is de Missiebond der Lente meisjes die deze Voordracht belegt met een liefdadig doel. Na aftrok der onkosten wordt de gansche opbrengst gestort in de kas van het Priesterwerk der Vrienden van Israël te Rome. 't Zijn die pries ters, welke, met bijzondere goed keuring van Z.H. de Paus, zich toeleggen op de bekeering der Joden tot de katholieken kerk, ter vervulling van hetgeen de H. Pau- lus in zijnen brief aan de Romei nen voorzeid heeft, namelijk dat de tijd zal komen waarop de gan sche natie zich tot Christus zal be- keeren en dat die bekeering de heil rijkste gevolgen zal hebben voor de wereld. Brief aan de Romei nen XI 12, 13, 23, 27J. Dat bekeeringswerk zal, volgens den H. Paul us zelf, zeer lang en moeilijk zijn toch komt de bekee ring éénmaal en nu hebben wij de gelegenheid kennis te maken met dat missiewerk en onzen eersten penning te storten voor dat werk Wij hebben hier ook de, gelegen heid eens ooor eene bekeerde zelf het werk der genade Gods te vol gen^ in eene uitstekende jodenziel, \yelt<e langs zooveel wegen ge- uoold en gezwerfd heeft, vooraleer aan te landen in de Moederkerk van Rome, waar zij nu, met de bijzondeie goedkeuring van den Paus, als apostel voor dat missie werk optreedt. Wie ooit den bekeeringsgang van een Francois Coppée in La bonne Souffrance van een Joris Karl Huysmans in En Route van een Frederik Van Eeden in zijne laatste werken, weet iets of wat van hetgeen eene rechtzinnige ziel kan lijden vooraleer tot bekee ring te komen en welke vreugde zij geniet eens dat het volle licht van het Geloof haar overwonnen heeft doch het levende woord van een voorname, hoogontwikkel de bekeerlinge, ons verhalende den wonderbaren weg langswaar de Goddelijke Voorzienigheid haar geleid heeft om te komen tot net volle Licht van het Katholieke Ge loof, is eene éénige gelegenheid om eene ziel haar eigen leed en haar eigen vreugde eens te hooren ver halen en uitjubelen. M. DE COCK, proost der Lentemeisjes. D« Katholieke Middenstandsbond van Ninove, verdient een flink pluimpje. Op de bovenzaal van de (n) Keizer, die tot dat doel bereidwillig werd afgestaan door de Katholieke Kiesvereeniging onzer stad, vierden ze immers de herden king van den roemrijken Guldensporenslag Er was veel volk opgekomen. Twee honderd tot tweehonderd vijftig toehoor ders vermaakten zich bij de puike zang nummers, de kunstige declamaties en de koddigste deuntjes die, met kleine tus- schenpoozen, door de leden werden voor gedragen. Geen wonder dan ook dat er warme geestdrift heerschte en dat na het inlei dend woord van den heer Voorzitter Ph. VAN DRIESSCHE, die ons uitlegde waarom de Middenstanders het 11* juli feest vierden, een daverend handgeklap losbarstte. Toen de feestredenaar- de achtbaren heer Senator DE CLERCQ.die denzelfden dag reeds de feestrede te Geeraardsbergen had uitgesproken - aan de beurt kwam, drukte hij zijn ^tevredenheid uit over het prijzenswaardig initiatief van den Katholie ken Middenstardsbond en uitte tevens den wensch het Sporenieest, toekomende jaar, met vereende krachten, door heel de Katholieke Partij, met luister en pracht te zien vieren. De rede van den geliefden Senator was kort, maar klaar en duidelijk, overtuigend en meeslepend. En het is niet meer de eerste maal. dat wij den lieer Senator met gtzag over een kwestie hooren spreken, m rar het is voorzeker de eerste maal dat wij hem met zooveel liefde, met zooveel overredingskracht, met zooveel warm ge voel, de Vlaamsehe belangen hebben hoo ren verdedigen. Zoo iets te mogen hooren. dat bez.elende woord over het publiek te voelen gaan, van uit den mond van den leider onzer Katholieke partij, is waarlijk versterkend en is voor ons, Katholieke Vlamingen, een flinke spoorslag, den achtbaren heer Senator i zijn katholieke, vlaamsehe en volksgezinde politiek, te vol gen, te helpen en te steunen. Bij monde van den heer VAN DRIES SCHE, Voorzifter, dankten de Midden standers dan ook den gevierden spreker en zegden hem die hulp en dien steun onvoor- waardelijk toe. Bij het slot van de redevoering was de geestdrift waarlijk ten top gestegen en een donderend applaus begroette den spreker. Het feest gtng dan in de beste stemming z ijn gang en toen de heer Ondervoorzitter V AN MALDERGHEM, den heer Ph. V. ^N DRIESSCHE,vanwegeden Midden- sta nd bedankt had dat hij het initialief van het Guldensporenfeest had durven nemen, wen 1 het ernstige gedeelte van dit eerste feest gesloten met een dreunenden Vlaam- schen Leeuw voorgezongen door den heer h m. Cassiman en door al de aanwezi gen fle r megezongen. Nadi «n werd er een paar uurtjes flink gedanst en in de hoop op meer en beter voor toe.'romende jaar, in het vooruitzicht van een eendrachtig vieren van onze Katholiei :e Partij, liep dit eerste Elfde Juli feest ten tinde. De Middenstanders halen eer aan dit feest. Laat ze zich niet ontmoedigen, maar flink op den ingeslagen weg vooruit gaan. Toekomende jaar, meer en beter. Toeko mende jam* een puikfeest, door AL de krachte n, onzer Katholieke, Vlaamsehe en Volksgezinde Partij. Spectator. SEND Remi Ghesquière, werd geboren te'fGheluwe, tusscher. Kortiijk en IJperen, waar ie zijn kinderleven sleet en later 28 jaar koste.- organist was. Tijdens zijn muzikale studiën in Gent, aan het Conservatorium, was hi; organist te Kortrijk, in de O. L. Vrouw- kerk, waar Guido Gezelle toen kapelaan was. Xa vier jaar werd hij tot muziekleeraar benoemd ;n de Normaalschool van Thourout. Na viei iaar weer keerde hij naar zijn geboortedorp terug en ver bleet er t< t 1917. Dan vluchtte hij met vrouw en kinderen naar Halle, waar ie tegenwoordig nog verbliitt. Remi Ghesquière is vader van eer. naar God groeiend gezin van tien kinderen, waarvan er twee priester zijn Het frisscht groepje Dk Zingende Meisjes van Halle

Denderklok | 1927 | | pagina 1