JWaria, francesca van Leen I B. lUfëf BftMAtt-ILf MAMI Eerste Jaiii' Nr SO Prijs per nummer '2S centiemen. Ninove 24 Juli 1927 Ëalholiek Vlaamsch cn Volksgezind Weekblad Dood van Z.~D. H. %r. Rutten, Bisschop van Luik. der Verwoeste Gewesten In Duitsche gevangenschap. De Koning van Roemenië overleden Voor de Opgcëischten MILITIE Postcheckrekening 1862,54 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 0,50 1 jaar 12,50 VOQft fJgT KANTON NINOVE Dfukker-Uitgever fJlNOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. JUFFROUW De voordracht van Juffrouw van Leer, moet ge gehoord en gezien hebben om waarlijk te vatten en te begrijpen hoe God een ziel leidt door zijne genade en welk aposto laat zij nu uitoefent Aangezien juffrouw van Leer zelf nog niets geschreven heeft en dat zij verklaarde dat in Blacjk- friaks, engelsch katholiek maand schrift uit Oxford, een tamelijk goed relaas staat van haar weder varen, willen wij dat relaas ten bate van onze lezers vertalen. Wij maken nochtans de opmerking dat dit relaas, in vergelijking met de uoordracht, slechts een koud iets is ...en we drukken hier meteen ons spijt uit dat er vanwege onze katholieke menschen zoo weinig belangstelling was voor deze puike levens- en zielsgeschiedenis zoo eenvoudig roerend door Juffrouw- van Leer zelf verteld. Eenejoodsche bekeerlinge. In den Herfst HMS,toen Duitsc'n- land zooals genoegzaam hekend een bloedige revolutie door maakte, viel de dynastie der Wis selbacks in Beieren, na een regee ring van omtrent duizend jaar. Niettegenstaande al de sombere gevolgen die voor de koninklijke familie uit dezen val voortspruit- ten, mogen we toch veronderstel len dat een vrouw uit die familie, deze levensverandering niet onge negen zal aanzien hebben, enkel en alleen om het feit dat deze wijziging haar ook onttrok aan de etiquette van het Hef, zoodanig dat zij nu, zonder veel plichtple gingen hare lieidadige werken, waaraan zij steeds met hart en ziel verknocht was, zou kunnen voort zetten. Die vrouw was Prinses Ludwig Ferdinand, geboren In fante Maria de la Paz, moei van de Koning van Spanje. Zij handel de inderdaad steeds volgens de betcekenis van haar doopnaam en 't volk noemde haar de Vredes- prinses Al haar vernuft, haar rijkdom en werkkracht besteedde zij aan goede werken, cn haar ver langen om onder de menschen vrede te stichten hielden haar ^rg en nacht bezig. Tijdens den Zomer van HUN kwam eene vrouw, ongenoodigd en onverwacht, haar vinden op haar kasteel te München, onder voorwendsel dat zij haar eene drin gende boodschap moest brengen. Zij was baarvoets, blootshoofds en met lompen gekleed. Niettegen staande dat gaf hare Hoogheid be vel die vrouw bij haar binnen te brengen. De ontmoeting van deze twee vvel-op-elkaar passende vrou wen was het vertrekpunt van eene groote beweging zooals gaat blij ken uit het volgende verslag. Daa renboven leidde ze rechtstreeks of onrechtstreeks tot eene bekeering die het beschrijven waard is. De dringende boodschap van het baarvoetsche meisje was eene vraag om een brief aan Keizer A ilhem te doen geworden, waarin een be roep op hem gedaan werd om den oorlog te doen eindigen haar ge dacht was, dat deze die de macht had om den oorlog te ontketenen, ook de macht had »m hem te sta ken. Dat prinses Ludwig Ferdinand d'e vraag niet afwees, en dat zij haar zelfs naar den Keizer opstuur de met uitgedrukt verlangen de schrijfster, eene hollandsche jodin Sofie van Leer, te ontvangen en te aanhooren, bewijst wel dat die jodin eene buitengewone begaafde vrouw moet zijn. Het is geen ver wijt voor den Oppersten Oorlogs leider dat hij op dat oogenbliK wei gerde eene vrouw te ontvangen, draagster van zulke zending. Toen Sofie van Leer vernam, dat hare vraag tot ontvangst afgewezen was zei zij aan de Prinses Nu, daar is niets aan te doen daar komt eene revolutie en ik zal alles doen om ze te beletten. Zij vertrok naar neriijn mei het doel naar dc cr- eenigde Staten te kunnen gaan om een beroep te doen op Voorzitter Wilson. Binst haar oponthoud voor haar reispas, brak op S November de revolutie uit, waarin zij een groat aandeel nam. Van Berlijn trok zij terug naar München waar de revolutie ook begon. Zij ging daar met hart en ziel in op,alhoewel zij weldra goed zag dat haar ideaal in 't geheel niet overeenkwam met het ideaal der beroepsrevolutionairen. Nu was zij eene vooraanstaande vrouw, en werd zij seffens door de Pruisische soldaten, reeds bij hunne aankomst aangehouden. Zij werd voor de tegen revolutionaire rechtbanken gedaagd, waar zij aangezien werd als eene van de meest gevaarlijke soort communisten. Zij wist niet welk vonnis over haar geveld was, maar in het gevang werd haar gt- zeid dat zij binnen de di uren moest gefusiljeerd worden. Juffrouw van Leer is de dochter van hollandsche jooJsche ouders. Haar moedei bracht hj.ar op vol gens de strengste joodsche ge- looisleer in de wet van Mozes en de Propheten. Dan, ofwel omdat haar vader sceptisch stond tegen over den komenden Messias, of om reden van andere twijfels, begon zij te twijfelen om ten slotte geheel ongeloovig te worden. Zij verliet haar geloofmeer nog, want mp'- terdaad verloochende zij het .n bestreed het, omdat zij tot het be sluit gekomen was dat de beroerde toestand van de wereld een gevolg was van rastegenstellingen en meer in 't bijzonder nog van vijandschap tusschen Joden en niet-Joden. Zij verloofde zich dan mei een niet- Jood en dat was in haar moeders oogen een onvergeeflijk kwaad. Daarop verliet zij het ouderlijk huis en begon clan die lange reis, welke voor haar de weg van Da- maskus ging worden. De diepe val van geloof in onge loof bracht Juffrouw van Leer tot groote verwildering en tct de wan- hopigc overtuiging van de nietige ondoelmatigheid van 's menschen bestaan. Bovenal werd deze voor naam opgevoede, wijd belezene, diep redeneerende vrouw wanhopig bij 't zien van de nijd en boosheid der menschen, van 's menschen haat jegens den evenmensch, door het feit van afwezigheid der vrede op aarde, zooals zij dat verstond. Onvoldaan, opstandig zells begoii juffrouw van Leer dan op haar eigen te zoeken naar de beteekenis van het leven. Zij bestudeerde het Sionisme, het Boedhisme, het Telstoïsme zij ging te leer bij een sterrenwichelaar en werd zijn schrijfster in dc hoop dat de sterren zouden antwoord geven op haar twijfels. Zij verliet hem toen haar leermeester haar verweet opzette lijk zijn ontbijtkoflie te hebben laten aanbranden. Zonder te weten nam zij het Nieuw Testament ter lezing aan zij vond er veel belangstelling in bijzonder in de Bergrede Verder volgde zij letterlijk den raad ge geven aan den rijken jongeling van het Evangelie en gaf alles weg wat zij had en volgde onbewust het voorbeeld van den arme van Assisie Haar doopnaam is eigenlijk Francesca Niettegenstaande haar bewondering voor de leer en voor- schriften van Christus vond zij daarin niti Liet antwoord op naar onrustig zoeken naar de waarheid. Stilaan zijpelde ze door tot aan haar geest en dan ontstond de be geerte om kristen te worden. De gedachte aan het Doopsel zou haar nog doen afschrikken. Vervolgt Eene zoo droeve als onverwachte mare is Z ndag avond door den lande gegaan Z. D. H. Mgr Ruiten, de alom geeerde en beminde bisschop van Luik, Eupen en Malmedy, is overleden, heel zachtjes in den Heer ontslapen Zondag avond ten 10 lj2 ure. Verrassing en diepe droefenis zal dit nieuws allerwege verwekken, want Mgr Rutten was niet alleen de geliefde bisschop var Luik, hij was ook de kerkvoogd die door gansch Belgie. en bijzonder in het Vlaamsche land, innig bemind werd, niet alleen om den eerbied van zijn hoogen ouderdom, maar om zijne door tn door schoone rechtschapenheid en rechtvaar digheid in alle zaken, waarvan wij er hier slechts drie herinneren: het Vlaamsche Recht, de maatschappelijke rechtvaardig heid, zijn kranig verzet tegen de Duitsche overweldigers. En hierbij herinneren wij ons die schoone jubelfeesten van 19 Mei laatsleden die algerneene en grootsche hulde, ter gelegenheid van het diamanten priesterju- bilee en van het zilveren bisschopsjubilee van Mgr Rutten. Hoe kranig en flink zag Mgr Rutten er toen nog uit, en hoe gee stig en zielsverhefïend stond hij toen nog de talrijke sprekers te woord Hij scheen nog de sterke eik, die alle stormen zege vierend getrotseerd heeft, en die geen andere orkanen scheen te duchten te heb ben.Gansch overgelaten aan de Goddelijke Voorzienigheid, zegde hij gemoedelijk 's Menschen leven is van geen tel in de wereld. Het zal met ons zco lang duren als de Lieve Heer het belieit. Gebenedijd zij zijn H. Naam den De hooge ouderdom woog echter en eerbiedwaardigen Kerkvoogd zwaar menige dagen voelde hij de afgematheid van een langen weikzaam leven, dat onaf gebroken de verwezenlijking was geweest van zijne bisschoppelijke leus Non recu- so Laborent 1 Jk weiger geen werk Die leuze is hij trouw gebleven tot zijn laatsten stond. Mgr Rutten was te Leuven bij d<_ jubelleesten der Hoogeschool hij was te Mechelen bij de plechtige intrede van Z. Em. Kardinaal Van Roey.Ondanks zijne 86 jaren was bij nog flink. En plots, verleden week, overviel hem eene onge wone afgematheid en voelde hij zijne krachten afnemen. Geene ziekte velde hem neder 'twas de uitputting der krachten, welke hem beving. Zaterdag voelde hij z ch heel zwak. Met al zijne wilskracht kwam hij nog deze inzinking te boven en Zondag morgen droeg hij nog de H. Mis op. Daarna moest hij te ruste gaan en in den loop van den dag namen zijne krach ten hem af. Heel zachtjes doofde het levenslicht uit en ten 101(2 ure 's avonds ontsliep de eerbiedwaardige grijsaard in den Heer.,. De droeve mare verspreidde zich in de stad Luik, de klokken luidden over dood.. De lijkplechtigheden van den betreur den kerkvoogd hebben plaatsgehad Vrij dag ten 11 uren, in de kathedraal van St. Lambertus. Het was Z. Em. Kardinaal Van Roey die de H. Mis opdroeg. Mgr Kerkhofs werd in het Konsistorie van 19 Januari 1925 als hulpbisschop, met recht van opvolging, van Mgr den Bis schopvan Luik.enalstitelvoerend Bisschop van Diocesarée vooreen Sepphcrus), stad van Palestina, gelegen tusschen den berg Carmel en Nazareth benoemd. De benoeming van Z. E. H. kanunnik Kerkhofs beantwoordde aan den vvensch van geestelijken en geloovigen, die sinds de dood van Mgr Laminne, hem reeds als den opvolger van den betreurden prelaat beschouwden. Dinsdag had de plechtigheid plaats van de inbezitneming door Mgr Kerkhofs van den bisschoppelijken stoel van Luik. De ceremonie was zeer eenvoudig en had plaats om 3 uur in de kathedraal in aanwezigheid van het Kapittel, Mgr Kerkhofs droeg voor de eerste maal de 11 capa magna en werd aan den ingang der kerk ontvangen door het kapittel. Na enkele oogenblikken gebeden te heb ben in de kapel van het H. Sacrament, werd hij naar het koor geleid dosr Z. E. H. Kanunnik Simenon, kanselier van het bisdom, die lezing gaf van de pauzelijke bulle van 18 December 1924 waarbij Mgr Kerkhofs werd benoemd tot coadjutor van Mgr Rutten met recht van opvolging. Mgr Joseff deken van het kapittel.deed dan den prelaat op den bisschoppelijken troon plaats nemen, waar de waardigheidsbe kleders den ring gingen kussen. Deze plechtigheid voltrokken begaf Mgr Kerkhofs zich naar de kapei van St. Lam bertus waar hij bad voor het relikwieschrijn van zijn Heiligen voorganger. LEENING 5 t.h. 1923 Trekking van 20 Juli, \Voensdag morgen had ter Nationale Bank te Brussel dc 50* trekking plaats van de Leening der Verwoeste Gewesten 5t .h 1923. De oorlogsblinden Adelson Hiroux, van Anderlecht en Albert Lagae, van Sint Gillis, haalden de winnende nummers uit den trommel. Ziehier den uitsiag Reeks 18 326 nr 2 en reeks 129605 nr 2, winnen een lot van 100.000 fr. Reeks 353.751 nr2, Reeks 322,972 nr 5,Reeks 31061 nr 3 winnen elk een lot van 50.000 fr. Vijftien loten van 10,OCH) fr. s.20 1!).vO n.2; s.367629 u.2; s.253082 n.3; s.303926 n.l; s 262438 n.3; s.378! 17 n.3; s.270846 n.3; s. 180759 n.3; s. 7175 n. l; s 11559 n.l; s.218336 n.3; s, 182045 n.3; s.154624 n.l; s. 31010 n.2; s.323591 n.5; De andere titels van de uitgetrokken reeksen zijn uitbetaalbaar met 500 frank. Over eenige dagen werd een persoon in de omgeving van Anlwerpen aangehouden onder verdenking van landloperij. Na on derzoek werden zijn verklaringen, nabij Yptr thuis te hooren, waar bevonden. De man beweert ontvlucht te zijn uit de duit sche interneeringskampen. Thans werd een familie uit Zele verwit tigd door een zekeren hrederik De Geest, uit Yper, dat bovengemelde ontvluchte beweerd heeft, dat nog een 50-tal Belgen in Duitschland gekerkerd zitten. Onder deze ongelukkigen zouden twee personen uit Zele zijn. namelijk Van Laeie Achiel en Parmentier Henri. Daar er nochtans te Ztle en in de omgeving vele Parmentier's en Van Laere's wonen, is het moeilijk aan te duiden wie bedoeld wordt. Bijgevoegd wordt nochtans dat de portretten van be doelden bij een fotograaf over de poort van het kerkhof te Ronse te zien zijn. De huisgezinnen die een der bovenaangedui- de namen dragen en een hunner leden zou den vermissen, w orden verzocht daar ken nis van te geven aan de plaatselijke over heid. opdat deze de noodige inlichtingen kunnen nemen en de zaak verder onder zoeken. Moest het waar worden bevonden, dat nog Belgen ir. Duitschland vastzitten, zou het hoog tijd worden dat de overheid zich hun lot zou aantrekken. Meer nog, boven bedoelde ontvluchte beweert dat de ge vangenen veel ta lijden hebben. Reden te meer om van hoogerhand een grondig onderzoek te openen, opdat er klaarte kome in die geheimzinnige zaak. Sinds lang was de Koning van Roeme nie lijdende aan de kanker. Verschillende buitenlandsche specialisten waren reeds naar Bucaiest gereisd om hem bij te staan maar niets mocht baten. De Vorst is Dinsdagnacht overleden. In verband met de mogelijke onlusten die rondde troonopvolgingskwestie zouden kunnen losbreken heeft de regeering dade lijk een regent benoemd, en werd last ge geven alle offlcieele 'gebouwen door mili taire troepen te bezetten. Daar Koning Albert verwant is van de Koning van Roemenie insgelijks behoo- rend tot het vorstenhuis van Saxe-Coburg- Gotha zal het Hof ook den rouw aanne men voor drie weken. De groot-maarschalk van het Hof heeft zich dan ook naar het Rocmeensch gezant schap begeven om er het rouwbeklag der Koninklijke familie uit te spreken. De voordeelen, die de jonste wet aan de weggevoerden schenkt, zijn de volgende De weggevoerden, lijdende aan ziekten in hun ballingschap opgedaan, mogen hun eischen tot schadevergoeding voor de rechtbanken tot oorlogsschade indienen tot 31 December 1928. Zij die nog geen aanvraag instuurden, kunnen nog hun rechten 'later, gelden in dien ze ten minste 30 ojo invaliditeit heb ben. Zij wier gevallen opgelost zijn en oor- deelen, dat het hun toegekend invaliditeits tenhonderd te klein is of waarvan het pen sioen geëindigd is, mogen een nieuwe aan vraag indienen tot verhocging van het per centage indien de verhooging 20 ojo be draagt. Zoo b.v. iemand die 10 ojo invali diteit bekwam en er thans 30 heeft, mag zijn bezwaren tegen het eerste vonnis in dienen heeft hij er slechts 20 of 25 b.v., zoo blijft de eerst toegekende 10 ojo be houden, omdat zijn ziekteverzwaring geen 20 ojo bedraagt. Weggevoerden, die nalieten hun eischen in te dienen, mogen dit thans nog doen. 't zij dat ze schadevergoeding voor hun wegvoering vragen ofwel de vaststelling wenschen van invaliditeitspercentage. Mogen insgelijks opnieuw hun aanvraag insturen, cie weggevoerden, die hun scha devergoeding van 50 frank per maand niet trokken, omdat ze tijdens hun wegvoering alleen enkele marken daags verdienden. Aan de kinderen van invalieden, geboren na den oorlog en deze die nog geboren kunnen worden, kent de nieuwe wet 300 fr. verhooging van schadevergoeding toe op het vroeger bepaalde cijfer. Lichting 1928. Worden uitgenoodigd zich tusschen den I en 31 Augustus 1927 aan te melden ten gemeentehuize waar zij voor de militie geteld zijn 1. De jongelingen geboren in 1909 of 1910, die bij wijze van vervroegde in diensttreding met de klasse van 1928 ver langen te dienen. 2. De militieplichtigen der klasse van 1928, de met deze klasse verbonden uitge- stelden en verdraagden. die om een uitstel van onbepaalden duur (art. 10 der wet) verzoeken. 3. De militieplichtigen derzelfde cate gorieën, die om een uitstel of de vernieu wing van een uitstel van een jaar (artikelen II en 12 der wet) verzoeken. De belanghebbenden, die zich niet per soonlijk ten gemeentehuize kunnen gaau aanmelden, mogen daarvoor hun aanvraag per aangeteekertden brief, aan den burge meester richten. De uitgestelde milicianen. De milicianen die, wegens uitstel,bij de klasse 4 I I "V - J O t» o t SjkJÉMBM 3-iaai

Denderklok | 1927 | | pagina 1