IVIaria, prancesca van lieer Eerste Ja;ir Nr 51 Prijs j>er nummer 25 crnticmen. MllWfl o'f"TiiïïT9^7 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Week/dad VOOR HET KANTON NINOVE R. HSYSTIRHAN-UIMAIRI Een brief van Mgr. Rutten Instituut der Zusters van de HH. Harten. Ninove. Tentoonstelling Leon Robert Waar men nooit spijt van heeft Het Hooglerekord per Vliegmachien *- 1 Postcheekrekening 1862,54 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 0,50 1 jaar 12,50 I 1 -J- Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. JUFFROUW De wereldoorlog trof haar als eene overweldigende catastroof, een toppunt van verschrikking,een totale ineenstorting van al hare idealen. Zij trok al met eens naar Duitschland om zieken te verple gen. Haar ondervinding leerde haar de nutteloosheid van alles kennen, want nu zag ze dat ze wei [lichamelijke pijnen van gewonden en stervenden kon genezen, maar tangezien ze in niets gelooide,kon Ize niets doen voor hun zedelijk fwelzijn. Toen de slachting voort duurde en nog vermeerderde werd dat voor haar eene soort obsessie endiep drorg in haar de overtui - ging dat zij maar zelf een middel moest maken om dat te doen ein- ngen. Als gevolg daarvan kwam de brief aan den Keizer, zooals boven reeds vermeld is. Dat viel mis uit en Juffrouw van Leer werd revo- lutionnaire, niet omdat zij partij- igangster was van de revolutie, [maaralleen omdat zii dacht dat de monarchie in Duitschland ontegen sprekelijk een ongeluk was voor haar land en daarom moest ver nietigd wordtn, in de hoop, dm jfhet opvolgende regiem tot vrede **zou brengen. In Mei 1919 werd Juffrouw van Leer aangehouden, zooals het reeds vermeld werd. Zij werd brutaal behandeld door haar rech ters, uitgenomen door een en zijne bemerking tot haar is eigenaardig: hij zei haar dat ze motst kristene ril worden. iiTij verwachtte eene veroordeeling en ze was overtuigd dat ze zou seffens gefusiljeerd worden. In al- wachting der nabije dood overzag ze haar leven wat beteekende haar leven hoe had ze het kun nen anders ordenen vroeg zij zich af. Was het niet mogelijk dat ge loof in een ander leven, zooals hare eigene rusgenooten en zoo veel andere menschen het aanna men, wel echt gegrond is, olwel moest zij, morgen, eenvoudig in 't niet vergaan Het is wel uitdenkbaar, alhoe wel zij zich daar niet van bewust is, dat de enkele woorden over haar kristenwording op haar eene uitwerking hadden op dat akelig oogenblik. In alle geval, zij denkt op de mogelijkheid dat er een God bestaat en zij zegt in haar eigen als er een God is, dan kan Hij niet toelaten dat ik, zonder eemgzins schuldig te zijn aan slecht inzicht, ter dood worde gebracht. 's Anderendaags werd zij in vrij heid gesteld, maar zij dierf niet op straat komen zonder bewaakt te zijn door soldaten iedereen ken de haar en er bestond vrees dat ze door het volk zou gelyncht wor den. Uitgeput van krachten bleef zij daar 3 of 4 dagen. Wat al ge dachten haar dan bezig hielden gedurende dien tijd, kan zij niet goed meer zeggen toch weet ze goed dat zij dan een boek gelezen heeft Monisme of Kristendom, geschreven door een franciskaner pater uit Munich. Zij stelde er belang in, doch •meet het eindelijk toch in den oek, daar zij wel zag, dat zij, ilde ze logisch wezen, moest kristene worden. De overheid had ook nog niet 'gedaan met haar, want weUf$|? kwamen politiedie naars om haar wederom aan te hodden op grond van andere do cumenten; ae moest wederom voor de rechtbank verschijnen. Zij stribbelde tegen, zeggende dat haar dossier, compleet was en dat er dan geen reden tot verdere on dervraging kon zijn Het scheen haar op dat oogenblik dat, moest zij wederom het gevang in, haar raison d'etre ging verdwijnen zij moest tegenstand bieden, maar hoe Dan scheen haar onderbe wustzijn, om zoo te zeggen, den Almachtige op de pic el te ztittn indien ik vrij blijf dan is het voor mij een teeken, dat ik mijn leven aan iets moet wijden word ik weerom in 't gevang geworpen dan is het een teeken dat liet Destijn niets voor heeft met mij. De poli tiemannen bevolen haar mee te gaan, maar zij weerstond, zeggen de dat zij zich ging laten doopen Zonderling die woorden waren voor de politie een voldoende reden om de ontvangen bevelen niet uit te voeren en van dat oogenblik af werd alle vervolging tegen haar gestaakt. Hare eerste bekommernis was nu hoe en waar te kunnen ge doopt worden. Zij kende geen enkel katholiek. Hoe moest zij doen om haar doel te bereiKen Alles wat zij kon doen, zoo docht haar, was den schrijver van het boek, dat zij gelezen en weggewor pen had, trachten te vinden. Zoo deed ze en, nadat zij het adres van den franciskaner pater gekregen had, ging zij naar hem en vroeg vlakweg om gedoopt te worden. Daar kreeg zij voor antwoord dat zulks niet kon zijn dat zij eerst moest onderwezen worden in het Geloof en bewijs geven van be kwaamheid om gedoopt te worden dat zij larer kon terugkeeren als zij haar catechismus kende en dat zij ondertusschen in de kerk kon gaan bidden om licht te ontvangen. Zij deed zoo 't was binst de H. Mis toen zij aan de communie de en priester Je H. Hostie zag omhoog steken en de woorden hoorde: Zie hier het Lam Gods deze worden in Beieren ook in 't Duitsch gezegd zoo zei ze in haar zelf Dat is 't wat ik moet hebben, dat Wit Ding. Daarna keerde ze terug naar de pater om hem te vragen toch te mogen gedoopt worden.Natuurlijk moest hij haar uitstellen, want zij kende nog niets van haar catechis mus en ze zegde zelf dat zij van dat boekje niets verstond, dat haar verstand beneveld was. Nochtans ontving zij het H. Doopsel kort daarop en dat wel :n omstandigheden die 't verhalen waard zijn. De bijzonderheden daarvan zijn getrokken uit het dagboek van den priester, pater L., die, want dat dient vermeld, nu ook juist een geboren Hollan der was. Pater L. zag Juffrouw van Leer den Maandag en dacht eerst dat zij eene jodin wus: die, volgens hij gehoord had, d reeds tenig gods dienstig onderwijs genoten had. 's Woensdags zegde hem pater H. dat hij wel zou moeten kennis maken met eene hüllandsche jodin die wilde katholiek worden ze kwamen overeen om de Vrijdag haar te ieeren kennen. Donderdag kreeg pater H. een brief van juf frouw van Leer volgens bevel moesten alle vreemdelingen binnen enkele dagen Duitschland verlaten hebben zij verlangde eerst ge doopt te worden zij moest een priester zien welken zij trachtte te beschrijven. Pater H. antwoordde dat zij mocht komen !s anderen daags, maar dit hij niet kon uit maken welken priester zij verlang de. Toen zij kwam, was zij niet wei nig verwonderd te zien dat de priester,bij wienzij gezonden werd, juist die was met het Witte Ding juist dezen dus dien zij zocht. Pater L. was nochtans niet sprekelijk, want hij was teweeg de H. Mis te beginnen en hij vroeg haar in den namiddag te komen. Ondertusschen zei pater R. aan pater L. zoudt gij willen Sophie van Leer doopen Ja, antwoor dt pater L. Pater L. onderwees haar den Vrijdag en den Zaterdag. Hij zag wel dat haar godsdienst- kennis niet volledig was, maar dat zij rap alles verstond wat hij haar uitlegde en aangezien een doope- ling geen godgeleerde hoeft te zijn zoo besloot hij haar te doopen. Hij doopte haar dus den Zondag. Daarna begon hij alles eens te overdenken en begon ongerust te worden Hij onderzocht en vernam dat pater H., toen hij hem de bovengemelde vraag stelde hem niet alles gezeid had.Wat pater H. hem meende te vragen was zijt gij te weeg de verantwoordelijk heid van Sophie van Leer's doop sel op u te nemen terwijl pater L de vraag verstaan had als ik heb besloten haar te doopen zou het niet passen dat gij. die ook Hollander zijt, haarzoudt doopen Toen pater L. nu alles eens na gegaan had, vond hij, dat zij wel wat te vroeg hetH. Doopsel om vangen had. Seffens schreef hij aan juffrouw van Leer en haar ant woord, toen hij ze iater weerzag, bevestigde zijn vermoeden, doch nam ook alle gewetensangst weg. ^Vervolgt i. varen van het Davidsfonds het grootste belang stellen. De vergaderingen van de Luikerafdeeling woonde hij dikwijls bij,en toen in Mei 1.1. Prof. Boon, de algemeene Voorzitter,een afvaardiging van het hoofd bestuur van het Davidsfords bij Mgr Kut ten leidde, om hem te gelukwenschen van het Davidsfonds bij ;!jn dubbel jubileum over te brengen,onderhield hij zich langen tijd met deze heeren over Vlaanderens groote cultuurvereeniging in 't bijzonder, over Vlaanderens herwordingsstrijd in 't algemeen. Prof. Boon mocht dan ook. als ant woord op het huldetelegram van de Da- vidsfonds-jaarvergadering van 10 Juni 1.1. van den vereerden eerevoorzitter volgen den eigenhandig geschreven brief ontvan- gen Luik. den 17 Juni 1927. Zeer Eerwaarde Voorzitter, Ik dank u en de leden van het Davids fonds voor de gelukwenschen welke gij mij hebt toegestuurd bij gelegenheid van mijr. dubbel jubelfeest. Met vreugde volg ik den schitterenden vooruitgang van het Davidsfonds onder uwe ijverige leiding. Ik zie er een voortee ken in van de aanstaande volledige over winning der Vlaamsche zaak, niet tegen staande den hevigen en onverstandiger* tegenstand die zij van verschillende zijden ontmoet. Aanvaard, Zeer Eerwaarde Heer, de verzekering mijner hartelijke toegenegen heid. (get.) t H H Kutten, D. v. L. Het Davidsfonds zal dezen brief bewa. ren als een schoon aandenken van een groot Vlaming, die in den Viaamschen strijd een lichtend spoor na zich laat, en waarvan het afsterven geen gering verlies is voor de zaak van ons volk. Ook de andere Vlaamschgezinden zullen verheugd zijn van dit schrijven kennis te nebben waaruit zoo groot optimisme blijkt vanwege iemand die zoovele jaren heeft gewrocht en gestreden, en die alle ondervindingen heeft opgedaan. En nog anderen, die geen Vlaamschge zinden zijn, kunnen er een vingerwijzing uit lezen van een man die wijzer en recht vaardiger was dan zij. Het is algemeen geweten, welk goed hart Mgr. Rutten zaliger de Vlamingen en hun zaak toedroeg. Van in zijn jonge jaren was de grijze kerkvoogd een volks man. van zijn volk, en voor zijn volk. Geen enkel; gelegenheid heeft hij in zijn leven laten ontsnappen om, als Vlaamsch gezind en democratisch willend priester van ons Heer, het goede te doen. Onder meer andere vereenigingen, heeft het Davidsfonds zich immer mogen verheugen in de ijverige medewerking, later in den krachtdagigen steun van den vereerden Bisschop. Het zou ons te veel leiden om op te sommen, de ettelijke kee- ren dat hij opgetreden is in afdeehngen en in jaarvergaderingen, op de schitte rende Davidsfondscongressen van vóór den oorlog wat de jonge professor van St -Roch deed, wat den president van het Siminarie, tevens groot-vicaris, niet te min, en talrijke afdeelingen hebben het geluk gehad het hartelijke, bezielende woord van Mgr. Rutten in hun vergade ringen te hooren. Het was als vanzelf dat, toen na den oorlog het Davidsfonds om zoo te zeggen totaal moest heringericht worden, Prof. Vliebergh zaliger het eerevoorzitterschap aanbood aan Mgr. Rutten, die het, ook als vanzelf, aanvaardde. Steeds bleef hij in het lot en het weder- Zooals we in ons nummer van Zondag jl. hadden aangekondigd zou de tenloonstelliug die jaarlijks wordt gehouden in het Gesticht van de Zusters der HH. Harten, Kasteelstraat, Ninove, iets eenigs zijn Onze voorzegging is dan ook schitterend uitgevallen. Alle ver wachtingen ziin verre overtroffen geworden. Niet minder dan ZES TIEN RUIME ZALEN ('t is op zich zelf reeds een groot deel van het ruime klooster) werden tot tentoonstellingsplaatsen ingericht en bevatteden de meestverscheide- ne voorwerpen, die op een frissche en waarlij k-estetische manier waren uitgestald. Ziehier ten teeken van bewijs een gids van dit prachtig en overheerlijk werk. I Montessori A. en B. 2' Middelbare school en voorbe reidende jaren Technisch Deel. 5' en 4* Middelbare school en voorbereidende jaren Tractisch Deel. ir Adultenschool en Modes (met tentoonstelling van de werken der bekroonde leerlingen in den jong- sten Wedstrijd). O Middelbare school III* Jaar. Beroepschool. 8- Slaapkamer. 9* Eetzaal. 10* Salon, II Keuken. 12' Muziekzaal. 15' Kunsten (een bezoek over waard). !4* Handelsschool Economi sche bedrijvigheid van Ninove i Uiterst belangrijk voor elk die met handel en nijverheid onzer ge boortestad welmeenend is). Ia* Handelsschool Handwer ken. 16' Machineschrift Snelschrift. Met één woord Een tentoon stelling waar zoowel leerlingen als meesteressen en bestuur een flink pluimpje voor verdienen en een werk meteen een reuzenwerk, want wat al voorbereiding en wat al arbeid heeft zooiets niet gekost dat een der zooveelste spiekende en doorslaande bewijzen is voor de degelijkheid en de sterke ontwikke ling van ons Christen Onderwijs. Wij maken ons ten tolk van de vele ouders der leerlingen uit het Klooster en van de heele katholie ke bevolking onzer stad, om onze oprechte hulde te brengen aan die vele nederige kloosterzusterkens die hun heele leven en hun groote liefde opofferen aan het onderwijs van onze kinderen. Dat verdient een luid bravo Spectator. Stadhuis Ninove, De kermisdagen brachten ons iets nieuws Een oud-stadgenoot, de heer 1 eon Robert, onderkoster te Laeken-Brussel, stelde een vijf- en veertig tal schilderijen, teeke- ningen en pastellen, ten toon in de vredegerec.ktzaal van het Stadhuis. Ninove mag fier zijn op zoo'n medeburger, en alhoewel over 't algemeen de pastellen heel wat beter geslaagd waren dan de schil derijen het kleurenpalet van den heer Robert is ons inziens niet al te rijk aan schakeringen toch hebben we met genoegen kunnen vaststellen dat Ninove, ook in zake schilderkunst een interessant kunstenaar telt.De teekening num mer 59, Grootmoeder verdient vooral een flinke vermelding. K.L.D.P.T.R. Een Italiaansch blad vertelt van eenige jonge Amerikanen,die onlangs door Z.H. den Paus in gehoor zijn ontvangen. De Heilige Vader ondervroeg Zijn bezoekers naar hun studies er. hun indrukken in Rome opgedaan.Op een vraag op den man af veroorloofde een der jonge lieden zich met Amerikaar.sche vrijmoedigheid op te merken Rome is schoon, maar men moet er te vroeg naar bed De Paus glimlachte en antwoordde Italië en Rome ziin zoo schoon, dat men ze moet bewonderen tot moewordens toe, zoodat het noodzakelijk blijkt,ten behoeve van geest en lichaam, de avonden rustig door te brengen Herinnert u.dat één uwer beroemste mannen heeft gezegdhet was Benjamin Franklindat van twee dingen een man nooit spijt zal hebben. En wel van vroeg getrouwd te zijn en van zich op tijd ter ruste te begeven, ten einde den anderen morgen zoo vlug mogelijk weder zijn arbeid te kunnen beginnen. De luitenant Champion,der Amerikaan- sche luchtvloot, heeft het wereldrekord der hoogte veroverd met officieel 39. 800 voet en <i officieus met 48.000 voet hoogt?. Dit laatste cijfer, omgezet in me ters, beloopt 14.030 meters Champion was opgestegen in het plein van Washington. Onmiddelijk klom hij in de hoogte en was spoedig in het onme telijk uitspansel verdwenen. Bewogen daling Het machien in brand. Deze rekordvlucht kreeg bijna een tra. mwnmm 1 m^ÊfüSKk'ri'ÉS^ ijiiMiim"? 'fW' '4 1 'T T, N. B. Verleden week kwamen een paar zet fouten in ons artikel in plaats van zij bestu deerde het Sionisme, enz., lees zij bestudeerde het Monisme, het Bocdhisme, het Tolstoiisme ihmpMm*

Denderklok | 1927 | | pagina 1