Maria, Franceses van lieer Toon Sponse, Ilongaarseh Kinderwerk. Het Vakonderwijs in Beiqië. Eerste Jaar Nr 3 2 Prijs per nummer 25 centiemen Ninove 7 Oogst 1927. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad1 De Kie zingen voor de Goedemannenraden Ons nienw Mengelwerk. In de Stekjesnijverheid. Voor de Belgen in Frankrijk. In liet Wcnderoord Lourdes. Ontvangen van Huishuur. Een nieuw waag stukje. VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening- 1862,54 A bon neme nt Apr ijs 0 maanden 6,50 1 jaar 12,5<) Drukker-Uitgever NINOVp, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. JUFFROUW Denzelfden dag ontving zij ook de H. Communie. 's Anderdaags moest zij vertiek- ken en zij ging naar Amsterdam bij hare moeder. Waar kon ze andeis naartoe want ze was dood arm Zij verbleef nu twee of ^rie jaar in Holland. Zij werd zelh Op genomen als novice in een pasge sticht klooster, dat voor doel heeft zich toe te wijden aan het onder wijs der niet-gedoopte kinderen, welke in Holland zeer taiiijk zijn in de mindere klassen der samen leving doch seffens had zij de overtuiging dat hare zending daar niet lag. Mettertijd kwam in haar op de vurige begeerte voor de Joden te werken, want hare be keering tot den katholieken Gods dienst had haar van hare rasge- nooten niet afgekeerd. Wel integendeel zij was er nog meer genegen toe nu. In 't bijzon der kreeg zij neiging tot het Sio- nisme, waarin zij de komende ver vulling zag van de proietieën over den terugkeer van het Joodsche volk naar Palestina. Zij trok dus op reis naar het Heilig Land al over Rome,waar zij Kennis maakte met kardinaal Van Rossum, pre- lekt der Propaganda. De kardinaal die ook een hollander is, ien mis schien ligt er daar ook wel eene beteekenis in was zeer ingenomen met wat hij van haar vernam en hij dacht dat zij wel moest hare plannen aan den Paus voorleggen; hij zelf bezorgde haar een onder houd met Pius XI. Ook Zijne Hei ligheid stelde er veel belang in hij zegde haar dat het lot der Joden hem nauw aan 't hart ligt en hij gaf haar zijn zegen voor het voorgenomen werk. Alles wat juf frouw van Leer zag en hoorde in Palestina deed haar begrijpen hoe breed en diep de kloof is tusschen Jeden en Kristenen, hoe sterk de wederkeerige vooroordeelen en hoe noodig het is de genegenheid der KatholickeKerkjegensdejoden te doen kennen. Zij kwam ook tot het besluit dat hel nutteloos is het H. E vangelie te prediken in het H. Land, aangezien de Joden het daar reeds kennen. De uitslag van haar ondervin ding endeze was altijd aangenaam was dat zij besloot te trachten middelen te zoeken om de katho lieken beter in te lichten over de leer van het jodendom, een ruime ren blik (zouden we niet mogen zeggen kristelijkeren ite wijden aan het jocdsche vraagstuk. Dat zou voor gevolg hebben de vijandschap der Joden tegen het Kristendom te doen verdwijnen en hen te bren gen de beteekenis van het kristen dom te vatten. Om dit laatste te bereiken dacht zij dat het eenige middel is de katholieke priesters er toe over te halen hun genegenheid te schen ken en hun medewerking te ver- leenen aan zulk plan. Met die ge dachten trok zij naar Rome terug en daar vond zij seffens al hare wenschen vervuld. Daar kwam zij op 't onverwachts in kennis met een priester die sedert jaren reeds naar het middel zocht om de Joden tot het Kristendom te brengen. 't Moest nu ook lukken dat ook deze priester een Hoifander was. Ais die priester het verslag ge hoord had over hare hekeering en alle volgende ondervindingen, vat te hij het gedacht op eene vereeni ging t$ stichten met het doel, door .woord en schrift in de n*rs, docu- .mentatie te verzamelen >ver het Joodsche volk, ovc zijn geloof en geschiedenis en ook om betere verstandhouding te bewerken tus schen Joel en Kristen. Pie gedaente ging haar weg en begin iü2(» werd de vereeniging der Vrienden van Israël gesticht. Onder andere beloven de leden dagelijks in de H. Mis een memen to te geven aan de Joden en, als de gelegenheid zich voordott met Joden in voeling tc komen, te trachten met hen te spreken over het vraagstuk van den Messias en het Xieuw Testament daartoe moeten zij uitgaan van een ge- meenschappeli-ken grond, name lijk het Oude Testament. De vereeniging telt nu reeds achttien kardinalen (w o. kardi naal Gasquet twee honderd aarts bisschoppen en bisschoppen, en twee duizend priesters. Daar zijn leden in Oostenrijk, Albanië, Bel gie, Brazilië, Bulgarie, Tjecko- Slovakve, Chili, China, Finland, Frankrijk, DuitschlanJ, Holland, Hongarve, Italië, Joego-Slovakve, Japan, Mexico, Peru, Polen, Rou- menie, Spanje, Uragay, Indië, Malta, Egypte en andere deelen van Afrika, ;n Canada en Ceylan In Italië zijn er 55 bisschoppen leden, in Holland gansch het Epis copaat. In aansluiting hiermede past het eene vermelding te geven van het Broederschap van gebeden van Is rael of Vereeniging van 0.'.. Vrouw van Sion welke gesticht werd door de welbekende paters Ratisbonne, en die haar zetel heeft in de Ecce Horr.obasiliek te Jerusalem. Die vereeniging heeft een huis in Lon den, waarvan de Gilde van Israël eene onderaldeelingis.Het verschil tusschen deze broederschap en de Vrienden van Israël is dat deze laatste vereeniging uitsluitend be staat uit leden-priesters de eerste meest uit Ieeken Men weet dat de kiezingen voor de her nieuwing van de Goedemannenraden toe komend jaar zullen plaats hebben en dat zij van overwegend belang zullen zijn, uit hoofde van ae aanzienlijke uitbreiding van het getal kiezers en kiezeressen, en van de bevoegdheid dezer rechtspleging. Van de Goedemannenraden zal niet meer alleen de voorspoed en de vastheid van Handel en Nijverheid afhangen, maar ook het welzijn van bedienden en werklieden. De plicht van alle lieden van orde is zich om deze ktezingen te bekommeren,en te zorgen dat de beste elementen der be- bevolking gekozen worden. Men kan bijgevolg niet genoeg zorg be steden aan het nazicht van de kiezerslij sten, waarop voortaan al de loontrekken- den, de landbouwwerklieden uitgezonderd en al de werkgevers, ook deze van instel lingen van openbaar nut moeten ingeschre ven zijn. Men weet ook dat de vrouwen stemrecht hebben en dat zij ook kunnen gekozen worden. Van tal onzer lezers is ons geluk gewenscht met ons vorig mengel werk, De Fanfare De Sint-Jans Vrien den van den Vlaamschen Schrij ver Ernest Claes. Het was inderdaad een leutig en plezierig verhaal, die gekke lotge vallen van de boerenfanfaar uit Sichem te hooren vertellen door een meester met de pen, die ons op rake en natuurgetrouwe manier het heele leven en streven van die bóeren-muziekanten wist te schil deren. Zoo'n mengelwerken hebben altijd blijden ingang bij ons lezen de volk en 't is daarom dat c De Denderklok ditmaal terug naar een dergelijk werk heeft uitgekeken. Toekomende week beginnen we dus met Uit het Leven van een Wijzen öek, door Brecht Ki.eenmans. TOON SPONSE is een nieuw werK van een jong auteur, die ons zijn jongste pennevrucht onuitge geven nog, bereidwillig heeft af gestaan. Wij hopen dan ook dat dit leuke werk onzen lezers veel genoegen zal verschaffen en ver trouwen daarbij dat ieder abon- nent ons mengelwerk en ons week blad onder zijne vrienden en ken nissen zai helpen verspreiden. De Redaktie. Binnen kort zal het Hongaarsch kinder werk een einde nemen. Deze beslissing werd heelemaal niet genomen omdat de christelijke liefdadig heid ten opzichte van dit weik in België uitgeput is evenmin omdat de ellende in Hongarije weggenomen is maar wel op aandringen van de Hongaarsche Regeering om redenen van inwendigen economischen aard. Tijdens de laatste maanden werd door de Heeren J. de Huszar. ondervoorzitter der Liga en \Y. Neugebauer, bestuurder, met het Belgisch comiteit overlegd omtrent de te nemen schikkingen. De kinderen, die schoolplichtig zijn, zullen gelegenheid hebben om terug te reizen niet t:\inen van 22 Augustus en van 12 September. Lr blijven ook enkele plaat sen beschikbaar in trein uit Holland van 20 September. De andere kinderen kunnen afreizen in October, November en December. De pleegouders worden verzochtzoodra mogelijk bij het Comiteit den trein aan te geven, welken ze verkiezen voor het vertrek van hun pleegkind. Met dit verlan gen zal in de mate van de mogelijkheid rekening gehouden worden. We aanzien het ten slotte als een drin gende plicht een welgemeende en diepge voelde hulde van dankbaarheid te brengen aan dit uitstekend liefdewerk. Dat de Heer het hun duizendvoudig vergelde Het Comiteit. VRIJE EN OFFICIEELE VAKSCHOLEN De Staatstoelag-en Pas voor het Kamerverlof had de par lementaire kommissie van Nijverheid en Arbeid aan den bevoegden minister uitleg gevraagd over het getal officieele en vrije vakscholen en over de Staatstoelagen welke aan die scholen verleend worden. De minister heeft deze inlichtingen ver leend, steunende op de cijfers van het dienstjaar 1925. Er bestaan in Belgie 983 vakscholen met 122.271 leerlingen, jongens en meis jes, onderverdeeld als volgt2-12 officieele scholen met samen 50,180 leerlingen en 741 vrije scholen met 72,101 leerlingen. De toelagen (gewone en buitengewone) worden verdeeld als volgt voor 242 offi cieele scholen, 7,830,218 fr. en voor 741 vrije scholen 10,615,179 fr. Dat antwoord van het Departement gaf aanleiding tot opmerkingen, waarbij niet voldoende rekening wordt gehouden met het onderscheid dat dient gemaakt tus schen de verschillende kategorien van vrije scholen. Om daaromtrent alle misverstand te vermijden en mede om den waren toe stand der vrije scholen objectief te bepa len, acht de minister het nuttig de vol gende inlichtingen mede te dealen Op 1 Januari 1927 bestonden in Belgie 200 officieele jongensscholen met 45,696 leerlingen. De vrije vakscholen voor jon gens worden verdeeld als volgt 57 con fessionele scholen met 12,381 leerlingen. Confessioneele scholen zijn die, welke be stuurd worden door gewestelijke vereeni- gingen, als de St-Lucasscholen 120 ka tholieke scholen met 17,645 leerlingen. Door katholieke scholen moet werden verstaan inrichtingen voor vakonderwijs bestuurd door priesters of enkel met ka tholieke strekking; 111 onzijdige inrich tingen met 15.018 leerlingen. In deze kategorie vallen al de vrije inrichtingen, waar het onderwijs geen godsdienstig karakter heeft, zooals hef Handels- en Koloniaal Instituut en de Rijtuigmakers- school, te Brussel. Samen zijn er dus 294 vrije jongensscholen met 15,047 leerlingen. Wat aangaat het vakonderwijs voor meisjes, waren er in Belgie op 1 januari 1927 181 officieele scholen met 7.241 leerlingen 399 confessioneele en katho lieke scholen met 21,'.'97 leerlingen en 15 onzijdige scholen met 1274 leerlingen. De kommissie welke belast is met de studie over het stekjesbedrijf, vergaderde Donderdag onder voorzitterschap van M. Moeyersoen. Eene eerste gedachten wisse ling had plaats. Men hoo-de namelijk M. De Bodt, voorzitter van het Verbond der lucifersvoortbrengers, die in het lichtstel- de dat de tusschenkomst van den Staat dringend noodig is. M Van Lui, fabriek- bestuurder, is evenwel van oordeel dat d:e tusschenkomst niet vereischt is. Vol gens hena is deze krisis maar voorbijgaan de en volstrekt niet van zulken ergen aard Ten bewijze daarvan zegt hij dat hij zelf eene nieuwe fabriek gaat bouwen De kom missie hoorde nog de afgevaardigden der houtnijverheid, die ook gekant zijn tegen de Staatstusschenkomst. M. Hanssen, be stuurder aan het departement van geldwe zen, legde statistieken voor uit dewelke blijkt dat de uitvoer van de maand Juni lichtjes den uitvoer van de maand Mei overtreft. Sindr hel Fransch Parlement voor de in Frankrijk verblijvende Belgen de taksen vandi5op40, lOOof 20 verlaagd heeft, volgens de kategorie, wachtten de Belgen de terugbetaling van de te veel betaalde sommen. Daar deze terugbe'aling achter wege bleef, stelde een Kamerlid eene vraag aan den minister van buitenlandsche zaken. Deze komt nu in het Fransch Staatsblad te antwoorden. Eruit blijkt dat er onderrichtingen aan de Prefekten ge zonden zijn, opdat zij zouden zorgen voor de terugbetaling van het verschil, aan de personen die de taks van 375 frank betaald hebben, maar wier eenzelvigheidskaarten nog niet afgestempeld waren. De personen die tusschen I s October 1926 en 30 April 1927 de taks van 375 fr. betaalden, hebben geen recht op terugbe taling, daar de wet van 26 Maart 1927 zonder terugwerkende kracht is. Merkwaardige genezing. De Eerw. Zuster Maria-Celina, van de Orde der Franciskaansche Ziekendiensters te Alès, had in 1921, bij het verzorgen van teringlijders, eene longbesmetting op gedaan. De edelmoedige Zuster, slacht offer van hare zeliopoffering was aange tast in den hoogsten graad en haar toe stand verergerde van dag tot dag. De ge- neesheeren hadden klle hoop opgegeven, doch de Eerw. Zuster Marie-Celina, ver- laten door de menschelijke wetenschap, stelde heel haar betrouwen in God en in de Allerheiligste Moeder van Jezus, de zoete Maagd Maria. En dat onwrikbaar betrouwen zou bekroond worden. Op haar verzoek lieten de overeten van de door de geneesheeren ter dood vsrwe- zen Zuster haar naar het Wonderoord Lourdes overbrengen. Daar werd de lijderes neergelaten in de bron en, van dit oogenblik af, kwam er in haar toestand een voor elkeen zichtbare verandering. De sporen van de besmetting verdwenen, de zieke werd immer beter, zoodanig dat ze nu gansch hersteld is. Lof en eere aan God en hulde aan Zijne goede Moeder. Welke zegels men moet plakken. Wanneer een eigenaar kwijtschrift van huishuur geeft, moet hij den volgenden zegel plakken, berekend als volgt 10 centiemen van 10 tot 100 fr. 20 cent. van 100.01 tot 500 fr. 40 cent. van 500.01 tot 1000 fr. enz. met sneden van 20 cent. per scnijf van 500 fr. Het is toegelaten maandelijks op een zelfde blad aan te stippen, zonder dat de zegel verplichtend is. Huishuur maand Januari 1927 200 fr. Handteeken Huishuur maand Februari 1927 200 fr. Handteeken, enz. Op het einde van het jaar of wanneer het kontrakt uit is, moet herhaald worden, bijv. Ontvangen van den heer Y... de som van 2400 fr. voor huishuur gedurende 12 maanden van Januari tot December 1927. Dan de volgende zegel toepassen hierboven aangeduid is hier dus i frank. Chamberlin verlaat het dek van een sehip op 160 kilometers der kust en vliegt naar New-York. De Amerikaansche vlieger Chamberlin heeft een nieuw waagstukje uitgehaald. Ziehier wat wij erover vernemen Zondag nacht was Clarence Chamberlin met een vliegtuig aan boord gekomen van de paketboot Levianthan Maandag morgen ten 8 ure 14 steeg hij van het dek op en vloog weg. Het schip bevond zich toen nog 160 kilometers van de Ameri kaansche kust. Een uur en 16 minuten later kwam Chamberlin behouden neer te Curtiss- Field, het vliegplein van New-York Bij de opstijging waren al de passagiers toegesneld om den stoutmoedigen lucht vaarder toe te juichen en de gevaarvolle proefneming bij te wonen. Het vliegtuig, beschikte slechts over een pist van 35 m. lengte om zijn loop te nemen.Die pist was in hout en opgetimmerd boven het boven dek, afheliend voor drie per honderd, be- ginnend aan stuurboord ter hoogte der eerste schouw en eindigend aan bakboord, waar zij een weinig klom. Chamberlin rekende op die helling om spoedig de noodige snelheid te winnen. Voorts rekende hij op de snelheid zelf van de paketboot en nog op de waarschijnlijke medehulp van de zeebries. Zijn berekenin gen vielen goed uit.Er was zelfs overschot Heel de pist werd niet afgelegd eer het vliegtuig ops.vcg. Na 23 meters gebold te hebben, nam het toestel zijn vlucht. Volgens Chamberlin was er in 't geheel geen kwestie van een akrobatischen sprong, maar wel van een praktische proef, waardoor vooreerst kon bewezen worden dat het hellende vlakgemakkelijk de stelsels van springalen kan vervangen welke sedert acht jaar in voege zijn op de oorlogssche pen ten tweede, dat het dank aan de vliegtuigen voortaan gemakkelijk zou zijn de zeereis mei twee of drie dagen te ver korten. Er zal nog wel eenigen tijd verloopen alvorens de passagiers naar dit middel om spoediger aan wal te geraken, zullen grij pen. Maar voor spoedbestelling van brieven en poststukken, is het een gewenschte zaak, zooveel te meer dat er bij de ont scheping altoos veel tijd verioren gaat eer da postzakken kunnen overgebracht wor den naar de kantoren. De gelukte proefneming van Chamberlin trekt vooral de aandacht op het vraagstuk, omdat ze gedaan werd in zeer ongunstige weersgesteltenis. Een dichte mist dekte heel de kust en hing over zee, tot op de plaats waar zich de Leviathan bevond. Bovendien viel de regen met stroomen 9. 15 maanden fr, 3,50 v t

Denderklok | 1927 | | pagina 1