0. L. VROUW HEMELVAART De Zoiulngrust. De Supertaks. EEN EN ANDER. IutsMs Jaar iV 53 Prijs per nummer 25 r i (icmen. Niuovc !l Ooust 1927 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE ft. LiYSTJftMAN-iSMAtRE Trekking der Verwoeste Gewesten. Het geld nemen waar het is Stylo's die doen weenen. De slachtoffers van het Bolshevism. De Kerkvervolging in Mexico. De Volkeaboc&sraad. Postcheckrekening 1862,54 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 0 maanden 6,30 jaar 12,50 Drul&er-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Sedert de zonde van Adam is 't eene onverbiddelijke wet dat ieder, die geboren is, de dood niet kan ontgaan dat is de straf der erfzonde, Maria's dood was niet het gevolg gevolg van ziekte, ook niet bet van sleet en nog veel mm eene itraf der zonde, want die Aller zuiverste Maagd heeft nooit ge zondigd, noch in Adam,noch door haar zeli. Haar dood was het ge volg en het uitwerksel der liefde, die haar hart gedurig deed bran den. Sedert de Hemelvaart van haar Goddelijken Zoon smachtte zij er naar om «met Hem vereenigd te zijn en ieder oogenblik van schei ding was voor haar eene martelie. Eindelijk gelukte het dat de kracht van haar liefde de banden kon breken waarmee haar ziel aan haar lichaam gebonden was, en haar heilige ziel vloog op naar den Hemel. De goddelijke liefde had Maria van haar sterfelijk omhulsel ont last de heilige zuiverheid om kleedde Haar met den koninklijken mantel der onsterfelijkheid. Het betaamde niet dat een zoo zuiver lichaam de verrotting van het graf onderging, want zulks is de straf der zonde. Ook deed Je sus Zijne Moeder verrijzen tot eene onsterfelijke glorie. Haar verrijze nis gaf Haar eene klaarheid welke de H. Geest Vergelijkt aan deze der zon of ook aan deze der maan. In het Hooglied noemt Hij Haar «uitgelezen als de zon en schoon als de maan gevolge daarvan is verhouding met de De goddelijke wet luidt deze die zich vernedert zal worden ver heven. In gevolde daarvan is de verheffing in vernedering. Maria heeft zich vernederd tot onder alle schepselen zij die door haar Goddelijk Moederschap de Koningin was van alle schepselen, neemt den titel aan van dienst maagd zij, die zuiverder was dan dan engelen, neemt plaats onder de onzuivere vrouwen toen zij haar Goddelijk kind opdroeg in den Tempel zij, de edele spruit van het edel geslacht der Koningen van Juda, vernedert zich en komt voor als eene eenvoudige werk vrouw. Zij moest dus boven alle scnepselen verheven worden, aan gezien zij zich tot onder alle schepselen vernederd had. Haar Goddelijke Zoon heeft dat gedaan op den dag harer Hemelvaart. Glorierijk staat zij uit het graf op glorierijk wordt zij door de engelen ten Hemel gedragen en gansch de Heerschaar der engelen komt haar te gemoet al zingende Wie is zij, die opkomt uit de woestijn, van genuchten over stroomd, leunende op haren be minde En 't antwoord weergalmt 't is de ster uit Jacob door Mozes voor- zeid 't is de Moeder-Maagd door Isaias aangekondigd 't is de Koningin die troont aan de rech terhand van den Koning door David bezongen. En boven al die jubelgezangen zingt Maria naar goddelijk danklied mijne ziel verheit den Heer. Nog hooger gaat het, want Maria moet tot het Hoogste gaan Haar Goddelijke "Zoon plaatst Zijne Motdec nevens zich de Vader kroont Zijne dochter en de H. Geest Zijne Bruid tct Koningin van Hemel en Aarde, en sedert dien is het waarheid geworden het geen zij in haar Magnificat zong zit, van nu af zuilen allegeslach- ten mij zalig noemen, dewijl Hij de Machtige, groote dingen aan mij gedaan heeft Het Staatsblad van Donderdag kondigt de door de Kamers ge stemde wijzigingen aan de V et op Zondagrust af.Zij luiden als volgt; Eenig artikel. De artikelen 2 en 1 i der wet van iT juli worden gewijzigd als volgt Art. 2. De aan deze wet onder worpen werkgevers mogen, voor het bedrijf van hunne ondernemin gen, des Zondags, geene andere personen aan den arbeid houden dan hunne gezinsleden, bloedver wanten, hoogstens tot in den der den graad, en die met hen inwo nen. Deze bepaling betreft den arbeid verricht onder het gezag, de lei ding en het toezicht van het hoofd der onderneming. Zij is mede van toepassing D Op den arbeid verricht om 't even welken persoon die een kleinhandelshuis houdt voor een anders rekening, in de mate waarin deze persoon aan den verkoop deeineemt 2* Op den arbeid verricht door al en om 't even welke gezin>leden van den zaakvoerder van een kleinhandelshuis. Art. (4. De bedrijfshoofden, die de voorschriften van artikel S. D> en r>D lid, ot de besluiten genomen ter uitvoering van artikel 8. i'O lid, overtreden, worden gestraft met eene geldboete van l'Hf tot ~»00 fr. De beörijihoolden. bestuurders, zaakvoerders of gelastigden die de andere voorschriften van deze wet of van de besluiten betreffende hare uitvoering overtreden, worden ge straft met eene geldboete van 11H1 tot mi frank oi met eene gevange nisstraf van acht dagen tot eene maand. De geldboete wordt zooveel ma len toegepast als er personen in overtreding van de wet of van de te harer uitvoering genomen be sluiten gebezigd zijn, zonder dat de som der straffen fr. mag oversein ij den. Wat zij opbrengt en wat zij kost. De aandacht van den minister van financies werd gevestigd op eenebewering, als zou de supertaks zooveel kosten als zij opbrengt. Er werd zelfs in een financieel blad geschreven. De supertaks zelfs algezien van haar plagenden aard, vertoont als voornaamste gebrek haar eigen te verslinden, wat haar onvoorwaardelijk moet doen veroordeel en# Die beweering is van aard om ons belas tingstelsel in een slecht daglicht te stellen Daarom werd den minister daarover uitleg .gevraagd*; 1. Welke de opbrengst van de supertaks is geweest voor de jaren 1922, 1923, 1924 1925 en 2. Welke de uitgaven wa ren vo' re inren dier belasting voor de zelfde jaren. In geval het niet mogelijk is op 10 t. h. na de uitgaven te kennen veroorzaakt door het innen van die belasting, welke uitga ven werJen dan cedaan "oor het innen der rechtstreeksche be'astirg, inbegrepen de supertaks, >or dc voornoemde jaren. Het antwoordt van den minister luidt Hieronder de opbrengst van de super taks voor ae dienstjaren 1922 tot 1926: Dienstjaar 1922. 1 Tc, miljoen: dienstjaar 1922. 22s miljoen dienstjaar ]924. 3Sl mil; en dienstjaar 1925, 7>OS miljoen dienstjaar 3926. 411 miljoen. (Voorloopige toestand op 31 Maart 1927). "2. Daar de supertaks samen met andere belastingen geird wordt, is bet niet mo gelijk afzonderlijk het bedrag aan te dui den van de uitgaven veroorzaakt door de inning ei van. maar deze. op zich zelf be schouwd. is veeleer minder kostend dan die der andere rechtstreeksche belastingen ovei hun geheel genomen, aangezien het vaststellen vsn <le supertslis slechts een eenvoudige op'elling der verschillende kategorien van .nkomsten eischt. H ieronder per aar het bedrag der uitga ven betreffende de invordering van het geheel der rechtstreeksche belastingen en daarmee gelijkgestelde taksen alsmede de opbrengst van d:e be'astingen 1922. uit gaven 37 miljoen, ontvangst sV, miljoen 392-! uitgaven 42 miljoen, ontvangst 954 miljoen 1924 uitgaven 43 müjoen, ont vangst 1.145 miljoen 1925 uitgaven 52 miljoen, ontvangst 2.076 miljoen 1926: uirgaven GO miljoen, ontvangst 2.440 milj. Woensdag morgen, ten 10 ure. had. ter Nationale Bark van Brussel, de 6 >e trek king plaats der leening 5 t. h. 1922 der Federatie van de Coöperatieven voor oor logsschade. Het lot van 250.000 fr.is gewennen door de obligatie nr ïf der reeks 1S3I70. De obligaties r. 17 en IS der reeks 85S66 winnen ieder een lot van 100 000 fr. De andere nummers dezer reeksen, alsook al de nummers van de reeks 8746 zijn uitkeerbaar met 300 frank. Bij de soviets. Het volgende is gebeurd in het centraal bestuur der boekhoudiug van de soviets. te Moskow.Het zou dus ongepast en voor de soviets zee: beleedigend zijn hier te spreken van diefstal, want diefstal bestaat bij de kommunisten niet. Zij nemen het geld waar het is. omdat er geen eigenaars bestaan en het geld aan alleman toebehoort Zoo hebben de rooden aan hunne volgelingen geleerd, en deze heb ben die kering dan ook in toepassing ge bracht. Zij hebben uit de staatskas der soviets te Mcskow eene som van 100 mil joen roebels gestolen, of liever, genomen, t Is schande dat Moskow nu durft spreken van diefstal en dieven, en de schelmen doet opsporen. Deze hebben toch maar enkel het geld genomen waar het was Naar men in de dagbladen schrijft zou den de Amerikaansche Banken in 19"26 voor verschiilige milliarden bestolen ge weest zijn, 't meerendee! dezer diefstallen gewapenderhand plaats grijpende besloten de bestuurders hunne kashouders van brouwings te voorzien. Dit was zeer wel. Doch, naar het schijnt was zulks onvol doende en men acht het noodig dedactyios ook te doen beschermen. Ging men ze ook wapenen? Neen 1 zelfs in .Amerika acht men dc vrouwen onwaardig, wapens te hanteeren. Zoodat men ze van Stylo- re vol vers voorzien heelt, gevuld met kogels die doen weenen, en waarvar er een op een afstand van 4 meters gelost. 3 personen buiten slag brengen kan. 3 en zelfs 4 zullen wij zeggen want w e zegt er de dactylo zelve, ook geen slach toffer der chemische dampen zou kunnen worden "t zij men ze van gasmaskers voorzag. Op stoffelijk gebied, is dit een schoone vooruitgang, doch indien men de dieven door een ander middel trachtte af te schaf fen Daartoe moet er toch zeker, w el een middel bestaan overal hetzelfde Het hoort de opvoerders toe dit te zoe ken moesten ze zelf indien ze aar. de goddelooze zedelijkheid geloofden aan dit fabelachtig gedrocht verzaken. Te New-York in de kerk van d<-n Ver losser russische orthodore kathedraal bestaat er eene kapel, toegewijd aan het geen men zou noemen De rouw van Rusland En in de muur van dit heil g- dom zijn platen gemetst waarop geschre ven staan de slachtoffers van het Bolche- vism n Rusland. Tragische opschrift, indien er een is Dat men er over oordeele bij het lezen dezer getallen. 1* De keizerlijke familie. 31 bisschoppen. 1560 priesters. 34.585 leeraars, magistraten en 36,367 studenten er. leeraaTS. 65,890 edelen en aristocraten. 56.340 officieren 196,000 werklieden. 268,000 soldaten en zeelieden 890.009 boeren. Dat maakt 1.3UÖ,oOO dooden. De verhevenheid der laatste cijlers is te wijten aan 10 jaar burgeroorlog waar on ophoudelijke gevechten tusschen boeren, hun oogst verdedigende, tn soldaten die hem kwamen ophalen, plaats grepen L'Humanité die het Amerikaansche recht zoo geweldig verwijst heeft altijd de op- standers die zich van zulke euveldaden plichten maakten bewonderd. dokters. Woonstsehennis en diefstal. Sedert dat de kerkvervolging in Mexico aan net woeden is, krijgen de hoofden van katholieke gezin nen het bezoek van staatsagenten, die in naam van president Calles woonstschennis plegen en huiszoe kingen doen om beslag te leggen op kruisbeelden en godsdienstige voorwerpen. Terzelidertijd plun deren die staatsagenten al wat hun beliefd juwtelen, kunstvoorwer pen, enz. In gansch het land heeft deze hatelijke doenwijze groote veront waardiging verwekt. President Calles heeft den al te grooten iever van zijne agenten moeten intoc- men. Deo I September wordt te Geneve de zittijd van den Yolkenbondsraad gehou den, onder het voorzitterschap van M. Vill-egas, afgevaardigde van Chili. De dag orde vermeldt menigvuldige kwesties, onder andere de ekonomische inrichting van den Volkenbond financieeïe hulp aan de Staten, slachtoffers eener aanranding de huisvesting der Armen iaansche vluch telingen de kwestie van Dantzig het Kumeensch-Hongaarsch scheidsgerecht het Grieksch-Duitsch geschil over den bouw van oorlogsschepen. Deze dagorde vermeldt nog niet den Duitschen eisch tot 1 et bekomen van kolo niale mandaten Men verwacht dat Duitscbland dit punt bij de verrassing zal opwerpen. Deze kwestie zal waarschijnlijk besproken worden en het schijnt dat zij kans heeft doorgedreven te worden. Daar toe echter is de eensgezindheid van al de leden van den Rnad noodig. Een verzoek van Belg-ie. De Belgische regeering heeft besloten in September aanstaande de Volken bonds vergadering te verzoeken. Belgie herkies baar te verklaren als niet-bestendig lid van den Volkenbondsraad. Dit bericht zou te Geneve nogal ver wondering verwekt hebben, daar oelgie verleden jaar weigerde een herkiesbaar- verklaring te verzoeken en M. De Brouc- kère in de kommissie voor raadsinrichting steeds wisseling der raadsleden bepleitte. De gewijzigde houding der Belgische regeerirg is wellicht verklaarbaar wegenr. de voortdurende besprekingen der Locar no-mogendheden te Geneve gelijktijdig met de raadszittingen, zoodat M. Vander Veide dan toch te Geneve moet zijn. In- tusschen zal Belgie's besluit, zich herkies baar te stellen een verkiezingsstrijd onver mijdelijk maken, daar voor de zetels der aftredende leden, Belgie. Salvador en Tsjt cho-Slowakie reeds drie ernstige kan didaten bestonden; Argentinië. Finland en Griekenland en misschien ook M, Benes, als verslaggever over de ontwapenings kwestie. opnieuw herkiesbaar verklaard wordt. In verband met de reis van den Rurneen- schen minister van buitenlandsche zaken naar Parijs en Rome, wordt gemeld dat M. Titulescoe voor de aanstaande Volfeen- bondszitting met belangrijke politieke kringen uit West-Europa zal overleg ple ger. voornamelijk over het optantenvraag- stuk. Rumenie handhaaft onwrikbaar zijn standpunt, dat het geen oplossing kan aanvaarden, die een aanslag op zijn soe vereiniteit zou bettekenen en zoowel voor Rumenie ais voor andere landen een voor gaande zou zijn. In elk geval is het vraagstuk zoo belang rijk dat M. Titulesco namens Rumtnie bij de verdediging van zijn principieel stand punt voor geen enkel gevolg zal terug schrikken Deze verklaring heeft een bijzondere beteekenis, daar Rumenie met een uittre den uit den Volkenbond schijnt te dreigen. Overdrachttaks op naphte. Het Staatsblad kondigt de wet van 24 Juli 1927 af betreffende de nieuwe taks op den naphte voor motcrvervcertuigen. Een taks van 2 p. c. moet gelegd worden op eiken verkoop van naphte, 't zij voor nij verheids-, handels, of privaat gebruik. De partikulieren. die naphte koopen om ver bruikt te worden in autcs, motos, enz. zullen voortaan ook die taks moeten beta len. De naphteverkoopers zullen zich moe ten schikken naar dere nieuwe voorschrif ten. welke in vo.age tredeu den 17 Oogst. Uitvoerboter en overdrachttaks. M. Maenhout heeft den minister van Fanancies gevraagd of de overdrachttaks verschuldigd is op de uitvoerboter. Het antwoord is Op de boter ligt eene vaste taks van 4 t. h. geheven bij den verkoop door den voortbrenger, en waardoor al de volgende verhandelingen tot den aankoop door den verbruizer gedekt zijn. Deze taks is ook toepasseliik op de uitgevoerde waren (Art. 13 van het Wetboek der met zegel gelijk gestelde taksen). Daaruit volgt dat de 4 t. h. taks moeten geheven worden, ingeval de uitvoer door den voortbrenger wordt gedaau. Wordt de boter uitgevoerd door een niet-voortbrenger, dan is geene taks verschuldigd België-Amerika per T. S. F. Binnen kort zal de verbinding Belgie- Amerika per T. S. F. verwezenlijkt zijn op zulke manier, dat elke post in Belgie per uraadlooze telefonie met de V?ereehig- de Staten zal kunnen in verbinding treden Het beheer der telefonen is in onderhan deling met der. Engelschen telefoondienst om tot een akkoord te geraken voor de be nuttiging in Belgie van de Engelsche diensten. Dit akkoord is gesloten en thans bhj't nog enkel het tarief vast te stellen. Dit zal zeer hoog zijn. minstens 5o0 frank per minuut met maximum van drie minu ten. Binnen een paar weken zal de dierst in werking treden. Altijd maar afbrokkeling. De socialistische centrale van de tram bedienden is fel aan 't afbrokkelen,zooda nig dat ze weldra geheel in duigen zal liggen. Heel de afdeeling Brabant is over- geloopen naar de kommunisten. De socia- istische bladen kunnen hunne woede niet 1 f I 4

Denderklok | 1927 | | pagina 1