1 a, mYSTiasiAtt-LinAïas De Jeugd aan Christus-Koning (lel Schemeruur, lieu belegering. Treinbotsing te Ottignies- Eerste Jaar Nr S6 centiemen. Ninove 4 September 1817. Jfiathollek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HEIT KANTON NINOVE Uit het land der Martelaren. der Verwoeste Gewesten Missie-week te Geeraar&sbsrgen DE EED. per nummer *5 Postcheckre^ning^l^seg^^^^ Tl V- Abonnementsprijs -8 3 maanden fr! j8^5C^';r' 6 maanden ft,SO 1 jaar 1 12,50 Dru.. 'f-Uitgever NIÏ^ÖVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. stede. Ze hadden hunne vlucht nomen in Gembloers met 20,(100 Zondag 28 Oogst, heeft zich in de CitéArdente een der schoon ste schouwspelen voorgedaan, die men in Belgie ooit gezien heeft. Zondag heeft eene heirschaaf van 1)0,000 jonge katholieke strevers Christus rijk en Christus recht op een glorierijke manier doen her kennen. Zondag hebben de oude ren het talrijk leger hunner nako melingen bewonderd in de stnalfe straten der Prinsen-bisschoppen cht ge 20, (XH man twee jaar nadien kwamen ze op met 50.000 man, om den 21 Oogst 1927 met het formidabel getal van 50,000 op te treden. Nu hebben ze hun ideaal werke lijk verwezenlijkt. Nu zijn ze den rechten weg van 't oversch«on Excelsior ingeslagen. Zaterdag 27, opende zich deze gedenkwaardige dag onzer dappe re en edelmoedige jonkheid 't is oprecht troostend voorde toekomst van het land het belang dat de jeugd stelt in de hedendaagsche groote kwesties vast te stellen, in deze ernstige kwesties waar, vóór den oorlog, slechts mannen als politiekers en professoren belang in stelden. Gansch 't Congres draagt deze merkwaardige kenteekens die zoo wel aan hunne leus antwoorden. de jeugd aan Christus-koning weg met de hedendaagsche heidensche princiepen die vrijmetselarij,socia lisme, communisme in de afgeval lene samenlevirg willen doon triompheeren. De voorzitter Heer Hoyois neemt de eerste het woord op de algemeene Vergadering. Onze con gressen zijn de vervaldag onzer rekeningen, zegt hij. Eene stem die vraagt Wat hebt Ge ge daan, zwerft over Belgie. 't Is hier dat we zullen antwoorden. Ii de uitslag volledig Nog niet er zijn nog punten te winnen, maar een groot deel van den oogst spreidt zich voor ons uit, van af Charle roi. Welke winsten Tot daartoe was ons organisme éénvoudig, hoewel verschillige garven heden in onzen oogst De groote nieuwigheid is, de toestemming der werkende jeugd wij zijn er fier en gelukkig over En wat verder gaat hij voort wat zich eerst voor onze taak op legt is de reorganisatie der familie, de groote reserve der christelijke deugden de toetsteen der zielen. Het familievraagstuk hangt naar de gemengde stoffen die onze sa menleving vormen over. Waarom VIam;ngen,waarom Walen Waar om conservateurs en demokraten Eersten vooral moeten wij katho lieken zijn. Waarom weigeren sommige katholieken hunne over- eenstemmicg met deze groep, met deze persoon die hun niet aanstaat:' Onze formuul is bij ons eene eendrachtsformuul, en aangezien we allen katholieken zijn, allen hand in hand. Deze uitdrukking beteekent, dat in Belgie de gods dienstige bekommering de eerste van al is. Heer MauritsDome stelt-vervol gers een rapport over de situatie der christene familie voor te wij ten aan de medewerking van ver schillige leden van den A.C.J B. De spreker begint met de verga dering van Rijsel te roemen, waar Henri Bordeaux, en generaal de Castïlnau, de apologie der familie maakten De familie heeft het recht van haar kontrool over de school uit te oafenen zij heeft het recht van beschermd te worden, van te be zitten ,en zich te vereeuwigen, zon der dat excessieve belastingen haar genoegzaam bestaan beletten. De familie heeft hel recht, ten allen kante vertegenwoordigd te zijn, en de vader moet zooveel stemmen aan het kapitel hebben, als hij kinderen heeft. Eerst de fam;,:e, de rest zai van zelfs komen. Alle familievaders zijn eens deze veranderingen te eischen, wij stel len ons op katholiek gebied, en wij oordeelen het eene plichtvooronze vrienden, het recht der kroostrijke gezinnen in handen te nemen. Er moet een familieactie bestaan door Christelijke princiepen ingegeven de familierechten verschijnen op een fijngevoelige wijze aan de lichten van het geloof, 't is daarom dat het Congres op z'n programma de verschillige familietoestanden heeft aangeduid. De christene jeugd wil er zich aan toewijden, want zij verstaat dat het juist daar de oorsprong der hedendaagsche ongelukken is. Beschouwd op menscheiijk ge bied, en buiten allen godsdienst is de familie het mikpunt van voort durende aanvallen. In (830 telde Belgie slechts 4 echtscheidingen van dan al klom hun getal onophoudend, om in (920 4000 te bereiken. Heden is het 5000 verschrik kelijke cijfers de proportie is van 5 tot 55 per duizendtal naai de verschillige provincies Wat de geboorten betreft, dtfze volgen een klaarduidelijke afgaande boog- lijn. Droeve bevestiging Naar een ernstige dokter zegt, wouden er jaarlijks in Belgie 50 a 200,000 misdaden vóór de geboorte gebeu ren. I)e familie moet natuurlijk door dit egoisme lijden, en 't is zeker dat het de prnciepen van 1789 zijn die zulk een slag aan de familie toebrachten, 't Is sinds den oorlog dat de geboorte in Bel gie zoo hevig verminderen. Lr moeten sterke en kroostrijke ge zinnen bestaan om de weelde van de natie te verzekeren. Het is dus noodzakelijk deze te helpen,indien men niet wil het verval der familie zien verminderen. Vervolgens ziet de spreker zich verplicht dezedeloosheid der jeugd te betreuren en te wijten aan de kinema's, slechte dagbladen, boe ken en tooneelen. In 't algemeen zijn de familie's onmachtig om zich tegen den geestdrift der jeugd te verzetten. Hoe is 't mogelijk dat deze jeugd nog huwelijkseer bezit Hoe het gevaar afwenden De eerste con servatieagent is de familie zelve 't is zij die den familiegeest moet bewerken, en hem al z'n effecten doen geven. De familie's moeten door den staat geholpen worden 't Is hetgeen Carton de Wiart zeer goed verstond, wanneer hij de wet heeft doen stemmen, die de onder nemers voor den staat werkende, veiplicht het familieloon te geven. Doch de staat is alleenlijk geen werkondernemer dezelfde regels moeten aan alle eigendommen zijner werkvermogens toegepast worden. Op schoolgebied mag het kind niet als een onafha*. schepsel aanzien worden, maar als een familievertegenwoordiger 't is hetzelfde op gelijk welk gebied. En de familie zou moeten iets te zeggen hebben daar, waar nu slechts éénlingen vertegenwoor digd zijn. De familie is de vesting tegen de zedeloosheid. Ter dier gelegenheid doet de spreker den naam van dokter Wibo. de danne- re verdediger der zedelijkheid,toe juichen. (Vervolgt TOONEEL. Op de uitgeverij van ons blad is zooven verschenen Een spel van Luttel Gebeuren, door Albert VANDERLEENEN Prijs Fr. S.OO Te verkrijgen ter drukkerij of franco thuiszending mits storting van den priis oppostcheckrekening Nr. 1862,54. De Redaktie. een theater zoo vlug was afgebroken als het Daensistenkiosk van Denderleeuw. Binnen een half uurken tijd was er geen spoor van theater meer te zien en de dap pere hazen liepen, liepen dat ze thuis waren. Wij vinden zoo'n looppartij meer dan natuurlijk.... voor wie niet muziekaal is aangelegd wel te verstaan. Wij weten er veel, oneindig veel die voor een kermis- maaltijd en een lekkere smulpartij het puikBte kunstkoncert zouden laten vlotten. Intusschen wordt er in Denderleeuw flink gelachen met dit onvoorziene kermis nummer op het anders welgevulde pro gramma. (Medegedeeld). De menschen van Denderleeuw die rond het dorpsplein wonen, hebben Zon dag middag jIeens Hink kunnen lachen. We weten allemaal welk een politieke cacophonie er te Denderleeuw bestaat en ter gelegenheid der dorpskermis dreigde deze cacophonie nu ook nog muziekaal te worden. De Fronters 't zijn toch plezante jon gens hé hadden, niettegenstaande dat de katholieken hun kiosk hadden opge timmerd op de plaats, hun houten verhoog opgeslagen op dezelfde plaats en ge ziet van hier wat een wilde vespers dit ging teweeg brengen. De katholieke burgemees ter van Denderleeuw had nog voorgesteld dat de Ironters ofwel hun muziekfeest acht dagen zouden uitstellen, ofwel aan de statie gaan spelen, dit om in elkanders rapen niet te zitten. De fronters wilden daar evenwel niet van hooren en ze zaten Zondag tegen den middag, spelens en toetens gereed juist als de katholieken ook zouden moeten beginnen. Maar.. .er is een maar bij. Er was in Denderleeuw nog al een sterke wacht van politie gemobiliseerd en de kommandant ervan is me dat een oolijkaard of eer zwanzer, die zag hoe de vork daar in den steel zat, voerde almeteens zoo'n krijgskundig manceuver uit met zijn man nen, dat op een twee drie, het theaterken van de Fronters en Daensisten belegerd en omsingeld was. En 't liep tegen den middag, dan als de kermisbrokken op t vuur staan te braden en wachten op hon gerige en verlekkerde magen. De Fronters vreesden terecht dal die belegering nog al lang zou kunnen duren en daar ze geen mondvoorraad bij zich hadden en ander zijds hun kermisspijzen thuis etensgereed wisten,beslotenze devesting overte geven. Er werd van dit manhaftig besluit kond gedaan aan den kommandant, die de be legering wou opgeven op voorwaarde dat het kiosk der fronters sito presto zou wor den afgebroken. Hoe vernederend die voorwaarde ook was, onze hongerige fronters stemden er bereidwillig in toe en....de menschen van Denderleeuw beweren dat nooit of ncoit Te Purification, in den Mexicaanschen Staat Jalisco, woonde een priester van 88 jaar, de Eerw. Heer Martin Diaz Covaru- vias, van elkeen geerd voor zijne groote goedheid en zijn heiligen levenswandel. Rond half Juli gebeurde het dat hij eene soldatenwacht voorbij ging. De overste riep hem toe dat hij moest blijven staan, maar de ouderling, half doof, hoorde het niet en was aanstonds omringd door eene niet kunnende denken wat van hem ge- eischt werd, zegde dat (hij een vredelie vend man was, waarop een der soldaten riep Laten wij hem doodschieten, 't is tegen die lieden dat wij de revolutie ge maakt hebben De eerbiedwaardige grijsaard werd met kogels doorboord en stierf ter plaatse den marteldood. 't Is het dagblad, bestuurd door M. Al varez, broeder van den stafoverste van president Calles, dat het gruwelijke feit verhaald. M. Alvarez voegt er bij Het walgelijke regiem van de woeste soldaten- horde heeft lang genoeg geduurd.Verder kondigt het blad de namen af van 23 prie sters. die als slachtoffers vielen van de godsdiensthaters. Daarbij moeten nog ko men zestien priesters die in het begin van de maand Mei gefusiljeerd werden op het Dolores-kerkhof te Mexico.Eenigen dezer laatste martelaren werden onder de aarde bedolven vooraleer ze den laatsten adem uitgeblazen hadden. 't Dient nu nog vermeld dat het meeren- deel van de gefusiljeerde priesters, voor aleer den kogeldood te sterven, allerlei folteringen ondergingen. Sommigen wer den. aan handen en voeten gebonden, van hunne kleederen beroofd, op mesthopen geworpen, waar ze drie dagen en drie nachten verbleven. Anderen werden belee- digd, uitgescholden, gegetseld een der martelaren, aan eene zuil vastgeklo-ken, diende tot mikpunt aan dronken soldaten, die hem met hunne dolken bestookten tot hij er onder dood bieef. Men kan hieruit oordeeten hoevreeselijk de kerkvervolgers en hunne trawanten in Mexico te werk gaan. De schuimers, die heel de wereld in beroering wilden brengen voor twee anarchisten, hebben to* nu toe nog geen woord van afkeuring gehad voor den akeliger, Calles en zijne medeplichti gen. Integendeel, die kerels juichen de misdaden in Mexico toe. Ellendelingen LEENING 4 t.h. 1921 Trekking van l September Donderdag morgen, ten 10 ure, heeft in de Nationale Bank te Brussel de 54e trek king plaats gehad der leening 4 t.h. 1921 van de Verwoeste Gewesten. Üe uitslag is Serie 55,496 nr 17 wint het lot van 250.000 tr. Serie 55.496 nr 10 wint het lot van 100,000 fr. Serie 55.496 nr 7 en 20 en serie 84,112 nr 11, winnen elk 50,000 fr. Al de andere nummers van die series, alsook de heele series 58,683, 119,314 en 127,095 zijn uitbetaalbaar met 250 fr. dat het sein open viel, beteekende dat het spoor vrij was. De trein stoomde door en liep de statie binnen, toen er opeens eene schrikkelijke botsing plaats had.Een koop- warentrein was op het spoor blijven staan. De schok was zoo geweldig dat van ver scheidene wagens de portels en de wanden verbrijzeld en ingebeukt werden. De reizigers werden door elkaar geslin gerd en 128 persomn liepen kwetsuren op. Een dertigtal moesten naar het verband- huis der statie gebracht worden, waar zij de beste zorgen ontvingen van veischeide- geneesheeren,die ter plaats geBneld waren. Gelukkig werd geen enkel reiziger doode- lijk gekwetst. Sommigen konden na ver zorging de reis voortzetten. Men kan licht begrijpen welke panie' er onder de reizi gers ontstond. Zij konden echter spoedig tot bedaren gebracht worden. Het is te danken aan den machinist, dat er geen ramp te betreuren is. Hij had het gevaar nog in tijds bemerkt om zijne rem men te blokkeeren. Aldus werd eene ont sporing van den trein vermeden. De ma chinist en de stoker kioegen van hevige inwendige pijnen. Uit het onderzoek is gebleken dat het ongeluk te wijten is aan de onachtzaamheid van een kabienwachter. Het trafiek in de statie wordt geregeld door twee kabiens. Kabien N* 2 moet zien of de sporen in de statie vrij zijn en zulks dan overseinen aan kabien N* 1, welke de treinen van Brussel moet inlichtea. Woensdag morgen heerschte er een dik ke mist. De kabienwachter N' 2 had niet bemerkt dat er een koopwarentrein in de statie op het eerste spoor stond, 't is te zeggen het spoor Brussel-Namen. Hij had naar kabien Nr 1 geseind dat het spoor vrij was en de wachter dezer kabien had dan ook den trein uit Brussel doorgelaten. Ten gevolge van den mist had de machinist ook maar op het laatste oogenblik bemerkt dat de koopwarentrein de baan versperde. Hij kon nog juist de remmen blokkeeren en aldus eene geweldiger botsing en de ont- riggeling van den trein vermijden. De treindienst op de lijn Brussel-Namen werd niet onderbroken. Vandaag Zondag wordt te Geer- aardsbergen de zoo puik geslagen missieweek gesloten met een mach tigen optocht en pontifikale Hoog mis en Lof. Al wat beenen of velo heeft uit heel de Denderstreek en een wat liefde voor Kristus'Rijk in de zwarte landen moet er naartoe, 't Zal er mannen regenen Te naaste week geven we omstandig verslag van die zoo wel gelukte missieweek van Zuid Vlaanderen. In de statie van Ottignies heeft er Woensdag morgen eene treinbotsing plaats gehad, welke eene schrikkelijke ramp nad kunnen worden. De reizigerstrein Brussel- Namen. die te 7 ure 45 te Ottignies moet doorstoomen, was voor de statie door het gesloten signaal opgehouden geworden.Op zeker oogenblik stelde de machinist vast Eenige dagen geleden, werden eenige brave boeren ter rechtbank geroepen om in eene zaak te komen getuigen, in eene stad, op de grenzen van Elzas-Lotharin- gen. Een hunner was een sterk gebouwd man, met verstandigen, open blik en goed bespraakt. Hij stond '-end als een dap per man, met wien, o. ter den oorlog, de Duitschers een eitje te pellen hadden ge- had. Zijt gij heer P. Ja, heer. Ge zult ons zweren dat ge de waar heid zult zeggen, niets dan de waarheid. Zweren... waarom zou ik niet zwe ren... Zijn blik gleed langs de vier muren, waar hij het kruisbeeld niet vond. Hij her nam Ik wel wil zweren., maar voor wien? De rechter keek hem half misnoegd aan. En ik dan Voor u... maar ik ken u niet De rechter beet zich op de lippen. Wel, zweer dan op uwe eer Mijne eer... Alle dagen wordt er, door anderen, aan mijne eer geknaagd... De rechter kon zich?elf niet m«er be dwingen en riep woedend uit Mijnheer zijt ge soms gekomen om fc" ,*.V a a C I-I C AunenoitP ui ClgOIUW gsovp. AZVW VV»»V* M*ZMW|

Denderklok | 1927 | | pagina 1