et. mYSTiem&N-LiM&ias Heden Zondag neemt onzen bond deel aan den Middenstands Jeugddag te Gent. De reis kost 13,10 fr. - Vertrek om 7,46 uur 's morgens. MIDDENSTANDERS ALLEN DAARHEEN CALLES, NERO III ïi Eerste Jaar N* 39 Prijs per nummer 25 ce ntiemen. Ninove 25 September 1927. Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE Hel Bestuur van den Kalh. Middenstandsbond Het Cinema bezoek in Engeland EERLIJ N. Gaspar De Cray er Toon Vanden Heuvel Postcheekrekening 1862,54 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden <>,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. W- KERKVERVOLGING IN MEXICO 't W3s op een schoonen Zomer morgen, men schreei de y Juni 6S ivoor J C. Eene zekere opschud ding heerschte onder de Roomsche Burgers. De mare liep dat juJius Vindex, Gallie in opstand had ge bracht, dat hij het purper aan Gal- ba, gouverneur van het tarasco- neesche Spanje had geofferd De zon. in vollen gloed, zond hare warrne stialen op het paleis der Cesars, en schitterde geweldig op de met goud bedekte torentjes. In de groote zaal van den troon liep een man, omhuld in een pur per en zijden mantel, met kostbare edelgesteenten bedekt. Bij 't aanschouwen van z'n hoofd en aangezicht zou men ge legd hebben, dat de wervelwind des tijds dit vroeger schijnbaar reuzenhoofd reeds menigmaal ge teisterd had. Zware en diepe rim pels doorkruisten het gezicht. De oogen, als uitgedoofd, verdwenen c-nder zware dikke wenkbrauwen en op de lippen lag iets barsch, de trekken van den mond gaven een teeken van stuurheid aan gansch "t gelaat. Wanneer hij zijne hand uitstak, heelde deze fel. Het lijf was als dit van een reus, doch de beentn schenen zulk een gewicht moeilijk te dragen. Deze man niet barsthe gelaat strekken en half-uitgedoofde oogen was Nero,de groote overheerscher der Romeinscht machten. Nero, onovertrefbare dichter de as der groote roomsche spelen de vermaardste jockey der gansche wereld, de onvergelijkbare filo soof..... met een woord de God van het groote Rome... Wat had Nero gedaan, om tot God door zichzelven verheven te worden Nero had z n moeder Agrip- pina om t leven gebracht Nero had zijn zwager-echtgenoote vermoord. Vermoord Calpurnius Pison, Plantius Lateranus, den dichter Lucaire, den filosoof Se- n£que. Nero legde Rome met tal rijke zijner inwoners in stof ea asch. Nero bestreek menschen met pek en vet, hing ze aan een pilaar, stak er vuur aan, tot verlichting der avondspelen. Nero was grand regisseur van 't wereldberoemde Coliseum. Nero leverde daar dui zenden menscnenlevens aan de wilde uitgehongerde dieren. Dit alles deed Nero, en Nero was groot Tot men op den avond van dien- zelden 9 Juni 68 voor J.C. Nero dood vond, in het huis eener zijner menigvuldige gezellinnen. Zich verloren wanende, had hij zich het hart bij .niddel van een scherpen dolk doorboord. Edoch, Nero is niet dood. Men heeft z'n lijk begraven. Maar zijne ziel Nero is verrezen En wilt ge hem zien 5 Wilt ge hem weerom aanschouwen Ga naar Mexico daar zult ge Nero vinden, doch niet meer als Keizer. Daar troont NERO III in den zetel van het voorzitterschap onder den alom gevreesden naam van CALLES. Waarom Nero III Heelt er soms een Nero II bestaan Inderdaad, Nero II heeft zijn wreedaardig ambt te Rusland, on der ien naam van Lenine uitge oefend en dit met de hulp van den befaamden Djerzinskv. Nero III op zijne beurt heeft dienzelfder weg ingeslagen, en ditmaal heeft hij Mexico tot prooi uitgekozen. Lieden heeft Mexico hare Tcheka Samengesteld uit eene bende ruwe tn baldadige nietsdeugende kerels die hare lijfwacht vormt. De groote huizen worden in beslag genomen dt verdachten onmee- doogend vermoord. Mexico heeit z'n Siberie de Maria- eilanden waar duizenden slachtoffers ondereen onuithoude- lijk klimaat, onder de brandende middagzon en de koude avondlucht langzaam als martelaren den dood afwachten. Mexico beeft z'n Djer- zinsky, Roberto Cruz, die de von nissen uitvoert. Wat men vroeger van Rusland heeft gehoord, wordt heden in Mexico opnieuw verwe zenlijkt. 't Gaat er tenminste zoo erg, indien niet erger, als in het oud tsarenland. Oordeeld er over door deze eeni- ge cijfers 316 moorden 8">§ diefstallen 688 aanvallen 106 oplichtingen 847 onder sequester gezette zaken; 308 landonteigingen 330 omhei ning-schendingen 100 wegvoerin gen 35 uitdrijvingen 6487 aan houdingen. Verschrikkelijke getallenais men er even overwegend blijft bij stil staan. Men zal er zich beter van overtuigen bij net verhalen eeniger dezer schandelijke tooneelen die Mexico, heden, voor Europa en de gansche beschaafde wereld ter beschouwing geelt Maar zie, zegt Franc Mae Cullagh, engelsch reporter, die eenigen tijd in Mexico ve toefde, daar hoert men het geluid van stappen, aan klinkende bevelen,en het gekiokklak der wapens ge mengd, Een troep gevangenen, door politieagenten in khaki ge kleed, net als soldaten, nadert Van verre reeds stel ik vast, dat deze menigte uit verschillige sociaie rangen samengesteld is. Men erkent er kostschoolgang sters, kinderen met witten sluier en het bloementuiltje der eerste kommunielwnten, edoch de sluiers zijn gescheurd en de bloe men afgerukt, de jonge oogen zijn rood van weenen en de kaken pur per van schaamte; Nevens deze onschuldige kinde ren stappen de bevlekte waardeloo- zen der slechte koten van Mexico gemeene deernen in staat van dronkenschap, vloekende en tie rende. Allen dooreen, dochters van edellieden en zonen der ver maarde conquistadors moorde naars en vrouwen op wiens gelaat de trekken der zedeloosheid en der onteering diep geprent staan. Zij behooren toe aan deze klas der boosdoeners wier proces tusschen gesloten deuren afloopt. De mexi- kaansche boosdoener heeft gewoon- lijk het voorkomen vanhetgene hij is. Daar vindt men bloedschen- ders, vadermoorders, giftmengers, moordenaars en ontuchtigen. Hoe is het mogelijk dat al deze kategoricn zich ondereen bevinden. Eet eenigen uitleg wend ik mij tot een voorbijgangerdeze heeft de goedheid mij alles uit te leggen. Wij zijn Zondag morgend en generaal Roberto Cruz houdt er aan, zijne lijfwacht van af de eer ste uur uit te zenden, ten einde, de katholieken die zich naar de mis begeven, aan te houden. Zon der waarschuwing treden zij de huizen waar de H.Mis gecelebreerd wordt binnen, en voeren al de aan wezigen naar de Generale Inspec tie. "t Was een dezer stoeten dat ik zag voorbijgaan. Maar, dcet de politie soms ook huiszoekingen in de slechtbefaam- de huizen Neen, antwoordt de gedienstige burger, ze doen zulks nooit, het ware de overtreding der Constitu tie. Een kleine glimlach plooide z'n mond en hij ging voort. Deze vrouwen moeten aange houden geweest zijn, voor een ge vecht in de stiaten, misschien namen ze deel in een diefstal of moord. Heden wordt er iederen nacht een diefstal of moord ge pleegd, en 's Zaterdags zijn er eene serie. De droeve stoet naderde. Men onderscheid er duivelach tige gezichten tusschen ware en gelen wezens. Al de slachtoffers der godsdienstvervolging zijn nochtans geen meisjes eenigen onder hen zijn reeds volgroeide en ook reeds oude lieden. In hunne rangen ziet men jonkers, van zui ver castilliaanschen bloede, met schitterende en diepe oogen, met bruine kaken en iets fie.r en edel in het model der lippen en der kin. Men ziet er ook ouderlingen, met dungesneden hoofd, met de onder scheiding en de eerlijkheid der Grooten van Spanje, zooais men ze op de werken van Velasquez bewondert. Verscheidene dezer gevangenen troffen nvn blikken aan,en dit voor twee reden de zachte en onder worpene ernst hunner trekken, alsook de verwaarloozing hunner kleederen die men seffens bemerk te. Later vernam ik, dat het gees telijke waren, die zich met haast in burgerkleedij gehuld hadden, en dat generaal Cruz vermaak nam deze edele vrouwen in tegenwoor- digheid van boosdoenecs en ont aarden te kloosteren. Dit zijn geene onvastgestelde bekentenissen. Het staatsdeparte- ment der Vereenige Staten ontving van haren afgezant Cheffield en van zijne consuls proeven van dergelijke feiten. Hij heeft blijken van vervoeringen dezer edele vrou wen, in een beesten wagon gesloten, te midden van moordenaars, ten einde hun in te schepen voor het Eiland van den duivel van Me xico, in den Stillen Oceaan de Maria eilanden Ik was de eerste vreemdeling die te Ekaterinenburg in het huis trad, waar de tzar, met vrouw en kinderen werdt vermoord/; Ik viel in tweegesprek met Jourofsky, hun beul. De manier waarmede hij hen behandelde is niets tegenover de behandelingen die Roberto Cruz voor zulke vrouwen beval Onder de gevangenen die ik samengeperst zag in het politie j hoofdkwartier, waren er menschen en vrouwen van - echt Indianen- bloed mecaniciens met blauwe frak peons in hunne puncnos ga- huid bruinhuidige meiden, oude verkoopsters met harde wezen strekken. Hunne tegenwoordigheid is een nieuwe proef, zich bij zoo vele andere voegende, dat Mexico tot in het merg zijner beenderen katholiek is, zooveel en zelfs meer als Ierland of Beigie. Maar in t al- gemeen worden deze arme lieden niet in aanhoudingsstaat gehou den, ter wille der voorgevers van den president die zich als vriend der armen en der bedrukten wil doen doorgaan, maar vooral omdat deze geen geid hebben. Vervolgt. Amerika uitgezonderd bestaat er zeker en vast op gansch de wereld geen land waar het cinemaoezoek meer in voege is dan in Engeland.Gedurende het jaar 192'< heeft het Enge'sche volk rond de 30,000,000 p. st. uitgegeven aan deze altijd vernieuwende liefhebberij. Iedere week zitten 25,090.000 personen voor het witte doek, en het gebeurd niet zelden dat één enkele inrichting 3 maal per week verandert van programma. Het slechte weder heeft er natuurlijk veel toe bijdra gen 01a dit record te behalen. Eenige cijfers en Statistieken. In een boekje dat door het statistisch bureel van Berlijn is uitgegeven leest men het volgende Berlijn is tegenwoordig de grootste stad op aarde wegens de oppervlakte. Wat het aantal inwoners betreft (5.000.000) dit wordt overtroffen door Londen en New- York. Berlijn cmvat S stedelijke gemeen ten, 50 landelijke en 27 landgoederen. De De oppervlakte bestaat 878 vierkante kilometers. Berlijn heeft 6,000 straten,445 bruggen (zonder de spoorbruggen) 1.203,500 wo ningen en '0.000 bebouwde perceelen. In deze stad grazen 27.S53 koeien, knorren 36,230 varkens en zoemen 2,724 bijen volkjes. Berlijn oogst jaarlijks 433,000 dubbele centiaren aardappelen. Van de Berlijners behooren er 54 t. h. tot het vrouwelijk geslacht, 75,51. h. der bevolking is protestantsch, 10 t.h. katho liek, 4,75 t. h. joodsch en 10.4 t. h. be hooren tot eenig ander of tot geen kerkge nootschap. Berlijn telt 50,821 auto's waarvan 24,896 voor personenvervoer, 103 stations voor personenvervoer en CO stations voor vrachtverkeer. Er zijn 19,480 koffiehuizen en 1,240 schouwburgen, concertzalen, cabarets enz.. In 1920 bedroeg het aantal geboorten 45,233. het aantal sterfgevallen 48,000 In dit jaar werden niet minder dan 30,600 huwelijken gesloten. De Duitscher is een beroemd bierdrin ker en staat overal bekend om zijn bier buikje. De Beier verbruikt het meest bier en 't schijnt zelfs dat de grootste onzer vele Ninoofsche specialbazen er niet tegen op kunnen. Te Berlijn wordt jaarlijksch 102 liter bier per persoon gedronken. In 1925 en 20 werd telkens 4,1 millioen hectoliter bier gedronken. Men kan zich niet goed voorsteilen wat een massa 4.1 hectoliter bier is. Een bassin van 1 kin. lengte op 100 m. breed en 4 m. diep bevat juist de hoeveelheid bier die in een jaar door de dorstige inwoners van Berlijn wordt ge dronken. Daarbij moet er nog gevoegd worden 125,245 hectoliter wijnen 79,150 hectoli ter brandewijn. Deze geweldige stad verbruikt dus op één jaar 4.5 millioen de hectoliter alcoho lica. Men kan dus gerust zeggen dat de Duitschers in meer dan eene zaak de baas zijn, zelfs in 't drinken. LEENING der Verwoeste Gewesten. 5 t. h. 1923 Trekking van 20 September. Dinsdag morgen ten 10 ure heeft de 52e trekking plaats gehad der leening van oorlogsschade 5 t. h. 1923. Het lot van 500.000 fir. valt te beurt aar, serie 257,536 nr 3het lot van 100.000 fr. aan serie 260,450 nr2 de loten van 50 000 fr. aan series 250,393 nr 4,230,443 nr 2 en 342.715 nr 4. Al de andeie nummers van de aasge- kaalde series zijn uitkeerbaar met 550 fr. Twee namen, totaal onbekend voor ve len onzer parochianen Nochtans hun reuzenbewerken staan eeuwigdurend ten toon want ze tooien de hooge muren onzer parochiekerk. De 2 prachtige verbeeldingen van de patronen der Kerk, de H. H. Cornelius en Cyprianus.zijn 't werk van den beroemden schilder Gaspar De Craier. De schoone schilderij die boven 't altvar i ir 1**11 O

Denderklok | 1927 | | pagina 1