De Middenstandsjeugddag Kcrste Jaar Nr 40 Prijs per nummer 25 centiemen. Ninove 2 October 1927. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LiYSTiRStAR-LilRAmi TE GENT Treinbotsing to Mechelen. Voor de Oorlogsinvalieden. Postcheckrekening 1862,54 KANTON Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 6,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr, dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. JEUGD ACTIE Niemand van ons --- de inrich ters van het kongres inbegrepen zal van den Middenstandsjeugddag te Gent, het 200 verheugend en 200 prachtig resultaat hebben dur ven verhopen, waarop hij heeft mogen bogen. We moeten er daarenboven eer lijk bijvoegen dat de proef die elders reeds werd genomen en steeds in mindereol meerdere mate mis uitviel, ons een weinig scep tisch stemde tegenover het succes van dezen jeugddag. We waren dan ook blij verrast toen aan de poort van 't Klein Begijnhof, een kommissaris ons een kaart in de hand duwde,waarep te lezen stond dat de morgen- en namiddag ver gaderingen in plaats van in de Lange Kruisstraat in de Holstraat zouden doorgaan en dat nog wel uit oorzaak van het groot aantal deelnemers. Het valt buiten onze bedoeling hier een trouw verslag op te teeke nen van de werkzaamheden, maar toch kunnen we onmogelijk weer staan aan den drang om even een en ander over den praebtuitslag mede te deelen om dan nadien -• en dit is veeleer het doel van ons artikel -- enkele beschouwingen in verband met de algemeene katho lieke jeugdactie, daarvan af te lei den. Om tien uur werd er in de stem- mig-frissche kerk van 't Klein Be gijnhof een plechtige mis gezongen waarin den Z.E.H. Pastoor Joos een kruimachtige kanselrede oield. De zangafdeeling en de symphonie van de Katholieke Jonge Wacht God en Vaderland met haren ieverigen Voorzitter, den heer Kamiel Struyvelt aan 't hoofd, voerde de Missa Decima uit, van den overleden toondichier Oscar Van Durme. met veel gevoe len en piëteit. Benevens Volksvertegenwoordi ger Van Ackere, de heeren Foele en Cassier, gemeenteraadsleden, advokaat Ryffrank en den heer Sadones, zagen we in die lieve kerk de afgevaardigden van meer dan zeventig steden en dorpen uit de provintie. Rond den middag ging de mor genvergadering door in het lokaal van den Burgerskring, in de Hol straat, waar opvolgentlijk de hee ren Hemelaers (Me/1 Sport- en onze Jsugdafdceliiigen)% De Baets Over de rol van de Jeugd in de Middenstandsorga nisatie) en Van den Broecke, [Over de Middenstandsjeugd in hare betrekkin gen met de jeugd van andere standen) in flinke bewoordingen en practische wenken, een prachtig v&rtoog hiel den. Voorzitter Struyvelt de man uit een stuk, en :n de Midden standsbeweging the right man on the right place las een sym pathieken brief voor van Eerwaar den Pater Marie Albert, (Karei Vander Cruysse) en op de verhan delingen der inleiders volgden uiterst welgeslaagde en vooral in practischen zin opgevatte bespre kingen. Een lunch werd nadien door de Hcere.n Van Ackere en Meiresonne den deelnemers aangeboden en in de namiddagvergadering legden de sekretarissen hun wel doordachte besluiten neer. Advokaat Fordeyn sprak nog over de Zedelijk Sterke Middenstandsjeugd Z.E.H. Tastoor Joos bracht een hulde die meer dan verdiend is --- aan den heer K Vercruysse, stelde de eerwaarde pater als voorbeeld van wilskracht aan de deelnemers en wees den jongelingen op hun plichten tegen over zich zelf, hun stand en de Maatschappij. Van Ackere wenschtedeelnemers en Jonge Wacht gelul: met hun flinke daad van dien dag en na een slotwoord van den heer Struy velt die op een spontane en herhaalde huldebetooging werd onthaald werd de schoone dag besloten met het geestdriitige Mid denstandslied,dat door de honderd tallen jeugdige kerels uit Vlaande ren hartelijk werd meegezongen. I)e dag van Zondag, geleefd in de Holstraat, is rijk geweest rijk aan succes eerst en vooral, rijk aan besluiten ioch, dat ze toch niet te loor gaan) en rijk bijzonder aan degelijke lessen. Het is niet de rol van De Den- derklok hier vooral op de nuttig heid die van dergelijke kongressen en studiedagen, voor den Midden stand zelf uitgaat, te wijzen. Onze plicht fcbreidt zich verder, veel ver der uit. Wij hebben niet alleen te strijden voor den Middenstand, immers, wij moeten het doen voor de heele katholieke partij, voor de heele katholieke zaak en daarom wil ik hier enkel en alleen gewagen van een bijzonder en een uiterst gelukkig besluit dat op de vergade ring werd genomen. De organisatie van de midden standsjeugd is een bewerkstelligd feit. 1c Gent werd Z'onda? het zaad uitgestrooid in de harten van meer dan drie honderd Midden- staadsjongelingen uit Oost-Vlaan- deren. De kiem van een organisatie die spoedig opbloeien moet en zal, is er gelegd en we mogen gerust zeggen datis de boom nog maar een teer plantje voortaan ook de jeugd van den Middenstand in een zoo noodige groepeering ge schaard is. Toen den Z.E.H. Joos en met hem den heer Cam. Struyvelt,deze gelukkige groepeering vaststelden en de heer Struyvelt nadien op zich nam om in den kortst mogelijken tijd in voeling trachten te treden met de andere jeugd van onze par tij, hebben wij gejubeld om de woorden De Middenstandsjeugd staat bereid om samen met de Jeugd van onze andere standen aan algemeene jeugdactie (och, ze is er zoo broodnoodig) te gaan doen De jeugd is het gevolg van het verleden, de jeugd is de hoop van de toekomst en als dusdanig moet ze geschoold, gegroepeerd, geor ganiseerd worden, moet ze sterk staan in den dienst van het goede, in den dienst van haar Godsdienst, in den dienst van haar stand, in den dienst van haar partij, van de heele samenleving. Wij vinden het met den heer Struyvelt, een overgeefFjke fout en vooraleen diep onrhristelijkedaad, de verscheidene standen van de samenleving tegenover mekaar te gaan stellen en daarom, om dit te vermijden, om ons te schikken vol gens de zoo heerlijke encycliek Serum Novarum om aan ieder 't zijn te geven, aan God wat God en aan den evenmensch wat den evenrnensch toekomt om iedereen riet alleen zijn rechten, maar ook ziin plichten tegenover zich zelf, zijn stand, de samenleving, voor oogen te leggen, is een algemeene jeugdactie een noodzakelijk iets. En daar reeds de K. A J. (Katholieke Arbeidersjeugd) als groepeering bestaat daar reeds de boerenjeugd in afzonderlijke orga nisaties is ingedeeld, is het samen brengen van de Middenstandsjeugd een prachtig werk, vooral als we ons de woorden herinneren van den heer Struyvelt, die het op zich nam, dat er dit jaar nog door hem zal gezorgd worden om de jeugd van gansch onze partij samen te brengen en naar een terrein te zoe ken waar er kan worden gestreden voor dezelide gedachten en begin selen. We weten het wel, in die zaken, heeit onze partij het heel wat moei lijker dan de andere politieke par tijen van het land, en wel omdat onze partij niet een homogeen blok uitmaakt. Bij socialisten en libera len gaat dit veel gemakkelijker: ze hebben er maar één slach van menschen, dit is, maar één stand, terwijl bij ons Katholieken, zooiets niet denkbaar is. Maar loopen de belangen van iedere schakeering bij ons mis schien schijnbaar uiteen, toch kun nen we met zekerheid wijzen op algemeene belangen die eigen zijn, niet aan één stand, maar aan al de standen onzer partij toch kunnen we niet zekerheid wijzen op de groote katholieke beginselen, op den strijd voor het behoud van onzen godsdienst, op de groote lijnen van ons katholiek viaamsch- en volksgezind programma. Daarbij komt nog dat aan het hoofd van al onze belangen, toch steeds den dienst van God staat en dat al het andere, hoe belangrijk het ook moge wezen, toch maar ondergeschikt is aan dit groote punt Onze ziel en deze van onze medemenschen. Het is daarom werkelijk niet te vroeg dat er eens aan algemeene jeugdactie wordt gedaan bij ons en we zijn er zoo blij om dat de Mid denstandsjeugd van Oost-Vlaande- ren Zondag heeft durven en kunnen uitroepen WIJ STAAN bereid om met de Jeugd van andere standen samen te werken Wij zijn er zoo blij om, dat het de heer Struyvelt is die zich met die groote taak wil gelasten,omdat we weten en ervan overtuigd zijn, dat hij evenals dezen dag is kunnen gelukken dank zij zijn werk ook dit schoone doel zal weten te bereiken. Wij zijn er blij om en we hopen dat zijn daden naar waarde zullen worden geschat, we hopen dat de Arbeidersjeugd, dat de Boerenjeugd, de uitgestoken hand niet zal weigeren, we hopen dat de Middenstandsjeugd van Oost-Vlaanderen met zal moeten beschaamd worden over haar edel moedige woorden en bedoelingen. Wij hopen dat deze toenadering, deze vereeniging zal ik maar zeg gen hoe sterk de uitdrukking ook schijnt te zijn, weldra een voldon gen feit zal zijn. Mogen we dat beleven, mogen we tegenover den éénen vijand een éénig front opstellen, mogen we tegen den godsdiensthaat van onze liberalen en socialisten, de schoone geestdrift stellen van de katholieke jeugd in 't algemeen met hare christelijke overtuiging, haar ka tholieke offervaardigheid, haar warme jonge kracht, dan zal niet alleen iedere stand in 't bijzonder daarbij hebben gewonnen, maar dan zal die jeugd, die blok, flink werk hebben geleverd voor gansch onze katholieke partij, ja voor de gansche samenleving. Dat vertrouwen we ten volle. Dat prachtresultaat verwachten we binnen den kortst mogelijken tijd. want we weten dat naar de woorden van den heer Struyvelt de Jeugd uit Vlaanderen die Zon dag te Gent vereenigd was in lief de en geestdrift, naar huis is ge gaan met de vaste overtuiging elk in zijn mijden te werken voor dit edei doel, voor die schoone daad sn dat die jeugd naar het voorbeeld van haar voorgeslacht in de toe komst zai mogen zeggen Wij wilden wat was recht, en wonnen wat wij wilden». De Redaktie. Een belangrijk wetsvoorstel. Volksvertegenwoordigers, tot de drie partijen behoorend, namelijk MM. P. E. Janson, P. de Burlet, V. Ernest, Jennis sen, J. Vande Veide en Van Hoeck, heb ben liet volgende wetsvoorstel ter Kamer neergelegd, tot aanvulling van de bepa lingen der wet van 3 Augustus 1919 op de herstelling d^r invalieden in de openbare betrekkingen en hunne toelating tot dezelve. De voor vast, voorloopig of tijdelijk benoemde ambtenaren en agenten van de besturen van Staat, Leger, Provincie, Gemeenten, van de o: der Staats- provin cie- en gemeentetoezichten staande instel lingen, alsmede van de ondernemingen, concessiehouders van de openbare dien sten, behoorende tot een der eerste drie lijsten bij artikel 1 der wet van 3 Augustus 1919, mogen niet ontslagen worden, Zij kunnen niet op nonactiviteit worden ge steld wegens afschaffing of intrekking van bediening, behalve op hunne aanvraag. Zij zullen in functie worden gehouden in de diensten waarbij zij werden aange steld. Moest de betrekking welke zij in dezen dienst bekleeden of deze dienst zelf worden afgeschaft, dan zullen zij aan een anderen dienst worden gehecht met be houd van den graad en het traktement die zij in hun betrekking genoten.alsmede van hun rechten op bevordering. De reeds ontslagen tijdelijke agenten zullen door de besturen, voor ieder ander kandidaat, terug in dienet worden geno men. Deze wet is insgelijks van toepasaing op de militairen in werkelijken dienst. De betrekkingen van deurwaarders, van bewakers, van zaal- of kantoorknech ten cn andere gelijkaardige functien door de bij het eerste artikel bedoelde besturen toegekend, zijn uitsluitend voorbehouden aan de kandidaten voortkomende op de eerste drie voornoemde lijsten en worden toegekend volgens den bij de wet van 3 Augustus 1919 vastgestelden voorrang. Zij die niet tot deze kategorien be- hooren en nochtans tot sulke functien werden benoemd, zullen op non-activiteit gesteld of ontslagen worden Dit wetsvoorstel is gegeven door de ge dachte die ten grondslag lag aan de ver leening van voorrechten in 1919 en in 1924, en steld voor, dat de bezuinigings maatregelen alleen die beambten zullen treffen, die niet tot de bevoorrechte kate» gorie behooren en dat, in ieder geval de verminkten, oudstrijders, enz, hun ambt zullen bewaren. Zoo de dienst waartoe zij behooren af geschaft wordt, dan worden zij opgeno men in een anderen dienst, waar zij ge beurlijk niet-strijders zullen vervingen die men te dien einde zal ontslaan Het bepaalt bovendien dat de vermink ten, strijderr, er?z. die reeds werden ont slagen, terug zuilen tot den dienst geroe pen worden naar gelang plaatsen open komen en wel voor alle andere kandidaten De in.alieden klagen terecht dat som mige betrekkingen, die voor hen bestemd schenen te zijn, sedert den oorlog ingeno men worden door niet-militairen, sedert den oorlog aangeworven. Het Ministerie van Landsverdediging had een groot getal verminkten en oud strijders, meestal echte helden, die op glansrijke vermeldingen en op talrijke eereteekens konden bogen, aan het werk gesteld als boden, dienstlui stokers, triz. Men heeft aan hunne medewerking ver zaakt. En het Muzeum van het LegerMen heeft, boven de titels van de invalieden, soms die verkozen van jongelieden die niet aan den oorlog deelnamen. Er moet, zeg gen de voorstellers, een einde aan dezsn toestand gemaakt worden. Donderdag morgen heeft er eene vree- selijke treinbotsing plaatsgehad op de lijn Brussel-Mechelen welke verschrikkelijke gevolgen zou kunnen nazich sleepen heb- hen. Het ongeluk gebeurde juist op honderd vijftig meter von de statie. De gewone reizigenstrein die het station van Mechelen had verlaten om 7 uur 37 's morgens reed stillekens de lijn over die voorbehouden is aan de blok treinen. Op het zelfde oogrnblik kwam de bloktrein van Brussel, die deze stad om oin 7 uur 11 had verlaten, de helling afgereden. Door een reden die tot nog toe onbekend is,reed de bloktrein het Bignaal over, dat gesloten scheen. De machinist die den bloktrein leidde zag eensklaps dat een reizigerstrein in den weg reed. Hij remde zooveel hij maar kon sloeg den stoom om, maar de zware blok trein kon niet worden ingehouden zoodat hij terecht kwam in de flank van den reizigerstrein. Het derde en het vierde rijtuig van den reizigerstrein,twee rijtuigen derde klas, werden omgeworgen over het spoor. De deuren van ue rijtuigen werden letterlijk afgerukt en al de ruiten vlogen aan stukken. De schok was geweldig. De honderden reizigers die op de kaai in bet station te Mechelen stonden te wach ten evenals liet personeel der statie van Mechelen, waren oiep onder den indruk van de ramp. Uit de ruituigen die werden om verge- LACHEN I LACHEN

Denderklok | 1927 | | pagina 1