01 Zingende JWeisjes van Halle ?Ulerheiligen-ANerzielen 2" VOORDRACHT DE PAUSELIJKE MISSIEWERKEN Eerste Jaar Nr 44 Prijs per nummer centiemen. Ninove 30 Octnhcr 1937 Katholiek Vlaamsch cn Volksgezind Weekblad R. LUYSTlRMlAN-LIMiAllRi DA VIDSFONDS. - A (deeling Ninove:' De Kunst en het Volk. DE AFREKENING Kath. Kiesvepeeniging tfintenfoopdmhten 1927-1928 karel van wynendaele Zooeven veii»cbeoen Poa^h^krekenin^^se^S^ VOOR HET KANTON NINOVE Abcnntiuentsprijs - 3 maanden fr. 3,50 C maanden 0,50 1 jaar 12,50 Drukkeruitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. De wijd en zijd gekende en overal gesmaakte onder leiding van toondichter Remi GHESQUIP^RE komen naar NINOVE, op Zonorac) 30 October, a.s. Zich tijdig voorzien van korten is de boodschap Als 'n goede moeder, altijd be zorgd yoor 't geluk en de eer harer kinderen, heeft de Kerk den Hoog dag van Allerheiligen Ingesteld het blijde feest is het, der ontel bare overwinnaars in den harden levensstrijd met nog blijder voor uitzicht voor de talrijke strijders, dat ook eenmaal voor hen dezelfde hoogdagklokken zullen luiden. Doch vanzelf komen we niet in den Hemel God die ons zonder onze tusschenkomst geschapen heeft zal ons echter zonder onze medewerking niet zalig maken. Aan onze vrije beslissing is het overgelaten of we ja dan neen eens mecjuichen zullen met de overge lukkige Hemelbewoners die we heden op bijzondere wijze vieren. Als een aansporing en een voor beeld herinnert ons de Kerk aan den zegepraaldergenen die de vei lige haven bereikten. Heden im mers moet in ons de vraag op rijzen wat zij konden, waarom zouden we het ook niet kunnen Gods genade en hulp ontbreken nooit aan n;exuand,en nederig bid den wordt steeds verhoord. Aan 't werk dan, en zonder dralen, om eenmaal de ons voorbeschikte plaats in den Hemel te gaan be- kleeden. Wat daartoe zooal vtreischt wardt Niets meer, maar ook niets min, dan 't onderhouden der geboden van God en zijn Kerk, die voor niemand van ons verborgen zijn en waar zich dan ook niemand straffeloos aan onttrekt. Vernieuwt dan heden, of maakt nu voor 't eerst het voornemen, het uwe bij te dragen tot uwe heiligmaking, door als trouw lid der Kerk vol gens haar wetten en voorschriften te leven zoodoende volgt Ge den weg die regelrecht ten Hemel voert. Laat U toch niet misleiden door 's werelds lokkende stem wier ge noegens U wenken Zuigt het leven uit als een citroen, neemt alle plezieren mêe, en... denkt ©p de dood en/t gene misschien volgt als Ge oud zijt en versleten. Bid den, ter kerke gaan, de geboden onderhouden ?goed is 't voor kin derenen onderlingen, vooi U. leve 't genot en zoekt uw hemel op aarde, laat de goeie gelegenheid niet voorbijgaan.» Laat de goeie gelegenheid niet voorbijgaan Zoo vermaant ons ook de H. Kerk wijzend op dt vele achatten die we binst ons asrdsche leven voor de eeuwigheid kuanen verzamelen weest ijverig °P't gepaste oogenblik,want straks i« 't voor altijd te laat En om haar vermaan de noodige kracht bij te zetten, laat de Kerk ai dade lijk Allerzielen op Allerheiligen volgen, Allerzielen Wie onzer herdenkt niet op dien dag op 'n bijzondere wijze een weggerukt wezen dat hem in droefheid achterliet een te vroeg verloren vader of moeder, een beminde levensgezel, een teer geliefd kind, een 1 loedverwant of vriend? Klaar doet dit verlies ons het brooze en onstandvastige van 's i. enschenleven inzien. En waar zijn ze nu, die geliefde wezens Is voor eeuwig alie ge meenschap uit tusschen ons en hen Een bloem leggen op hun graf en een traan storten bij hun ge dachtenis, is 't alles wat we nog voor hen kunnen doen is 't daar mee dat we onze droefheid moe ten stillen, onze liefde bevredigen? Vreeselijke woorden die de onge- loovige met nog vreeselijker on- dervragingsteekens moet beant woorden. Neen roept de Kerk uit,dit alles is bijzaak, want 'l geldt rnaar alleen en onrechtstreeks dan nog, het sterfelijk lichaam dat de on sterfelijke ziel droeg Onsterfelijke ziel hebt Ge 't gehoord Gij bedioefden, met in zich de kracht eens weer het ver rezen lichaam te doorgeesten. On sterfelijke ziel 1 richt daarheen vooral uwe bezorgdheid en uwe liefde die Ge uiten zult door vurige gebeden. Wellicht zijn ze den los prijs uit onnoemelijke pijnen, cn vervroegen ze voor uwe geliefden de intrede in 't eeuwige Godsrijk,., waar ook Gij verwacht zijt Vervolg) En denkt ge dan r.iet dat al deze groote monumenten, door onze voorouders ge bouwd oin zaken te omkransen die hun lief waren, in onze oogen nog verheerlij kingen zijn van maatschappelijke deug den. Ik voor mijn deel ben er vast van overtuigd. En zoo weet ik dat elke ware brusselaar die eenige ontwikkeling heeft, zijn hart voelt overloopen van godsdien stige gevoelens, fierheid en vaderlands liefde, wanneer hij het reuzenbeeld van St.Michael boven het stadhuis beziet. Dit beeld, een meesterwerk der kunst smederij vervult wonderwel zijn zinne beeldige bestemming. Doch men vindt hier ook de toepassing der regels van de ware schoonheidekunst. Er mag nooit ver- geten worden dat de versieringsmiddelen moeten steunen op een nuttig doeleinde. Praktische gebouwen zouden moeten een stempel dragen van verstandige en wei- overlegde oorspronkelijkheid Maar neen, tegenwoordig worden vele gebouwen op gericht zender beteekenis voor de massa, onverstaanbaar voor haar omdat ze niets grootsch, niets schoons, niet populair in zich besluiten. Omdat ze in den geest van het volk niet ontworpen zijn en «r niet toe spreken in zijn eigen taal. Het komt om dat: de taal des volks door allen niet begre pen wordt, omdat ze het simpele en ware vergét«l Zoo ock-is het met vele beelden gesteld. Met vele van die borstbeelden van min of meer groote mannen, omringd met hoog dravende doch voor het volk niets zeggen de zinnen. Ten andere, men verplicht de beeldhouwers tot het verheerlijken van mannen zoo weinig verheven, zo^ weinig uitstekend door hun karakter en hun deug den dat het niet natuurlijk zijn zou hen een idealiseering eener zoo opstandige stof te vragen. Wanneer dan de smaak niet te zeer geraakt is moeten wij ons tevreden verklaren. Vroeger tijd werden de koude figuren tier officieele mannen niet herschapen. Men houwde hun trek ken enkel op hun graven opdat het volk ter hunner eere eer. gebed zou storten. En indien de steenkapper in de harde stof niet een groote gedachte weergaf, vondt hij gewoonlijk toch de goede smaak, de vriendelijkheid die het kenmerk zijn der welvarende en gelukkige volkeren. Er be staan inderdaad weinig oude monumenten waarvan bet zicht alleen niet toereikend is om ons tot overweging te stemmen. In sommige beelden zier. wij wel grove trezken maar alien uitten toch den volks geest. Bezie b.v. den jovialen kieuter, den oudsten inwoner van Brussel dan hebban wij ook nog in Antwerpen den beroemden put, waarvan de fraaiheid en de rijkdom alleen een verheerlijking zijn van het handwerk. Wanneer nu heden ten dage niets soortgelijksch wordt voortgebracht, dan is het omdat de princiepen waaruit deze werken voortspruiten verloren zijn geraakt. Er nochtans om ze ons op te dringen roept men het nut de. volkskunst in. Het is reeds een dwaling alleenlijk het oog te hebben op de openbare kunst al j denkende op de volkskunst. De basis der maatschappij is de familie. De familie is samen<:es-eid uit enkelingen. Zoo cok zal de invloed der kunst werkelijkheid zijn, wanneer z j zal doorgedrongen zijn in den familiekring en ten dienste van iedereen. Want wani.eer men aan den smpelen volksmer-xh de schoonheid wil laten ge nieten, dan moet men de kunst plaatsen in zijn da^elijksch leven en op alle zijne stappen. Dat niets ontbloot weze van schoonheidsgevoel noch voor het kind, noch voor den ouderling. Dit is zeker het ideaal dat overeenstemt met het christen geloof. De mensch is een voorbijganger op deze aarde, wij weten het allen even goed. Zi;n hoogste doel is de eeuwigheid inGodt.t.z. de opperste schoonheid onbereikbaar hier beneden. De mensch die het ware gelooft en het goed doet, moet kunnen vooruit gaan met in zijn oogen een straal, een glans der goddelijkheid. De schoonheid moet hij zich verzekeren overal op zijn doorgang. De Schepper ze f wil het zoo, want wat >s er schooner dan de natuur zelve. Welnu deze schoonheid moet beves tigd worden in al de werken dei mensch* heid, bij den arme als bij den rijke. Ten andere wat is de kunst, welke is hare beteekenis Kunst is met altijd rijk dom. Zij gaat ook gepaard met den groot sten eenvoud. Gebruiken de wijsgeer en de simpalen man niet een zeilde maar toch verschillende taal. Moeten arm en rijk niet een verschillende weg volgen om tot hetzelfde doel te komen, het gcede te doen. De kunst mag niet dezelfde zijn in een nederige en een aristokratische wo ning. Daarom moet men de schoonheid uitten op verschillende wijzen, om te ko- men tot één resultaat de glorie van God en de ontwikkeling van den evenaaste. R. C, Nummer 2 onser tooneeluitgave, Tooneelspel in 1 Bedrijf, door Alfons MAES. Prijs fi* 7,50. Storten op postcheckreken. Nr 1802,54, of te verkrijgen ten bureele van het blad I)e Sympathieke Sport-letterkundige hoofdopsteller van Sportwereld, spreekt over SPORT, op Donderdag 17 November, e. k. om 7 ti2 u. zeer stipt, in de Bovenzaal van de Keizer. Ingang vrij voor leden der Katholieke Associatie met hun familie. Niet ïeden betaien I frank. Het Feestkomiteit. MISSIEACTÏE Nu het lot van de groóte heidensche missielanden met hun miilioenen inwo ners van China, van Japan, van Indië en van Afrika op het spel staat en in de eerst komende tijden beslist wordt nu alle protestantsche sekten hun krachtensamen- trekken op het missieveld en de strijd op het onmetelijke missiefronc heviger woedt dan ooit, wordt het hoog tijd dat alle katholieken eens beter zouden gaan be seffen hun grooie verantwoordelijkheid eens klaarder zouden gaan inzien hun plicht in zake missieaktie. Daarom werd onlangs door Z. H. Paus Pius XI beslist dat voortaan ieder laar op den voorlaatsten Zondag der maand October in alle kerken van de gansche katholieke wereld, de aan dacht der geloovigen zou worden geve stigd op de dringende noodzakelijkheid van edelmoediger steun aan de missies,en wel bepaaldelijk alle geloovigen zouden worden aangezet om lid te werden van het pauselijk missievverkder Voortplanting van't Geloof. Overtuigd als we zijn dat ook in deze aangelegenheid de katholieke pers een groote rol te vervullen heeft en het haar plicht is mede te werken opdat den dringenden wekroep vanZ.H.denPaus overal zou worden gehoord, willen we nog eens de zaak balpen bepleiten tener betere organisatie van de pauselijke missiewer ken. En of het noodig is Zeker veel, zeer veel wordt er gedaan voor de missies. Maar wordt er niet al te dikwijls vergeten dat het missiewerk toch op de eerste plaats het werk is van de H. Kerk en dat Z. H. de Paus door Christus werd aangesteld om die Kerk te besturen Wordt er we! ge- noeg geluisterd naar de herhaalde en steeds dringerJer bevelen van 2. H. den Paus, waar hij zijn wi! te kennen geeft, dat in alle parochies eerst en vooral worde ingericht het groote werk tot Voortplan ting van 't Geloof en daarna de beide hulpwerken van de H. Kindsheid en van den H. Petrus Apostel Hoeveel ieveraarstersen missieviienden zouden tr niet te vinden zijn die een be- wonderenswaardigen ijver aan den dag leggen om allerhande particuliere missie werken te steunen, en de wenschen, de \o irschrittenja de dringende bevelen van het Opperste Kerkelijk Gezag inzake mis sieaktie niet eens schijnen te i ennen. Hoe veel parochies zouden er niet z jn waar jaarlijks duizenden Irank aan partikuliere missies worder. gegeven, en waar men wellicht geen of enkele ieden zou vinden van de Voortplanting van het Geloof Hoeveel scholen en huizen waar busjes staan voor allerhande missiewerken en waar de kinderen nog niet hoorden spreken over de H. Kindsheid En blijkt het niet uit de verslagen van 't Sint-Petrus Liefde werk dat, West-Vlaanderen uitgezonderd, dit heerlijke werk nog te veel onbekend is. Hoeveel bonden, kringen zijn er niet die tooneelfecsten, missieavonden inrich ten tot steun van een bepaalden missiona ris en wier leden wellicht nog nooit hoor den spreken over de örie pauselijke mis siewerken Men versta ons echter goed Wij bedoelen niet die werking af te keuren Ook de partikuliere missiewerken moeten krachtdadig gesteund worden, hoe meer hot liever maar de grondslag van alle duurzame missieaktie moet steeds zijn deze door Z. H. den Paus zelf gelegd.Het wachtwoord moet blijven dat van Rome dat alle geloovigen eerst en vooral zouden lid worden van de «Voortplanting van het Geloof dat alle kinderen zouden worden ingeschreven in de H. Kindsheid, dat al wie kan, het Sint-Petrus Liefdewerk zou steunen. Daarom durven we hier den wensch uitspreken, dat al onze lezers die iets voe len voor 't missiewerk op de allereerste plaats de parochiale afdeelingen van de Voortplantingen van het Sint-Petrus Liefdewerk h zouden steunen dat alls katholieke Vlaamsche vereenigingen, die op welke wijze ook steun verleenen aan de missies, steeds het eerste doel der missie aktie zouden voorop stellen, den bloei der parochiale afdeelingen van de pauselijke missiewerken door hun leden aan te zetten zich te laten inschrijven in de Voortplanting hun steun te verlee nen aan het Liefdewerk van den H. Petrus door een deel der opbrengsten van feesten- missieavonden en missieten- toons'ellingen af te staan aan de pauselijke missiewerken. Mochten dan de katholieke Vlamingen, die steeds uitgemunt hebben door hun trouw en hun verkleefdheid aan Rome, ook inzake missieaktie de wenken nako men van Z. H. den Paus. Het Bisdom Brugge staat reeds aan het hoold van alle Bisdommen inzake paro chiale organisatie der pauselijke missie werken. Mochten ook de andere Bisdom men weldra volgen, opdat zoo spoedig mogelijk de wensch van Christus'Stede- houder vervuld zou wezen De volmaakte organisatie van de drie centrale pauselijke missiewerken in alle parochiën van Belgie. Eenige welsprekende cfjfers. In aansluiting aan oi,s artikel over de pauselijke missiewerken zouden we wen schen dat onze lezers volgende cijfers eens goed zouden nazien en overwegen. 1 Opbrengsten van de Voortplan ting van het Geloof in Belgie In papier fr. In goud fr. 1922 742,470 222,741 1923 800,000 207,05* 1924 954,292 255,870 1925 1,158,696 21'8,863 19S0 1,311,954 181,655 Men bedenke daarbij dat in 1913 de opbrengst was 363,382 goud frank dus bereiken we in 1926 juist de helft van de vooroorlogsche opbrengsten dat niette- genstaande de groote opbloei van de mis siebeweging in ons land 2. Holland gaf in 1926 voor De Voortplanting lires 1,907,638 Sint-Peirus Liefdewerk 2,476,147 Belgie Voortplanting des Geloefs lires 708,455 Sint-Petrus Liefdewerk 470,961 Dus gaf Holland (2 112 millioen katho lieken) voor beide werken samen omtrent viermaal zooveel als Belgie. 3. De Voortplanting van 't Geloof kreeg in Belgie in 1925 en 1926 (in Belgi- sche franks) Bisdom 1923 1926 verineerd. Luik 392,123 454.877 62,748 Mechelen 231,102 305,396 74,284 Brugge 170,000 247,000 77,000 Doornijk 155,000 160,5G0 5,500 Gent 124,075 137,240 13,165 Namen 91,455 105,215 13,760 4. Het Sint-Petrus Liefdewerk in Belgie in 1926 Bisdom Opbrengst Beurzen Pensioen Brugge 279,967 9 280 Mechelen 256,939 19 HO Gent 83,295 6 30 Luik 44,911 C 25 Doornijk 36,539 1 7 Namen 6,H2 6 Dus voor beide werken (V. d. G. en S, P. L.) samen DENDERKL it I/..-/../' I. 17/I. IT li I >.r ■QWHHHHHHHBBBHBHHBHBMMMBIHBMnnBBMBnBaHBRimDHHMMHBB «BS

Denderklok | 1927 | | pagina 1