u x Mgr. VAN ROEY e» <lc Pronters. I Tweede Jaar Nr Prijs per nummer 25 centiemen. Ninove 15 Januari 1928. Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad R. LHYSTIRMAN-LEMAIRC der Verwoeste Qewesten De Eenheid der Eerken. In Mexico. Nationaal Fo&ds V00F Wetenschappelijke Opzoekingen Een© nieuwe Congovlucht. x_ Abonnementsprijs :j maanden fr. 3,50 NI NO V VOOR HET PoRtnheckrekening iR Luysterman ir 1862^54; KANTON 6 maanden 1 jaar 6,50 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Amkoadigiogea Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. In een toespraak tot de bestuur ders der Colleges van het Aarts bisdom,sprak Kardinaal Van Roey over de jeugdbeweging en vervol gens over het Vlaamsch Nationa lisme of de Frontpolitiek. Over dit laatste deed Zijne Emi nentie de volgende gewichtige ver klaringen Ik heb gezegd dat 't katholiek ideaal het ideaal der jeugd moet zijn ik voeg er bij, dat 't haar hoogste ideal moet wezen zooals 't ook moet zijn voor iede- ren katholiek, die dezen naam waardig is. Overbodig is het wel aan tetoonen, dat er geen ideaal kan zijn, hooger dan dat ideaai, of ook maar ermede gelijk staan de wie een ander ideaal, hoe edel ook, er boven of er naast plaatste, zou de gradatie der geestelijke waarden het onderste boven wer pen. Eu dit ideaal,—men gelieve dit wèl op te merken, slaat niet enkel op de idee van-, en op de liefde van God en Christus, maai omvat ook de Kerk, niet een ab stracte Kerk, maar de Kerk zooals zij werd gegrondvest door Onzen Heer Jezus-Christus, met haar levende hiërachic Paus PiusXI, en de bisscnoppcn in feite en u>t concreet oogpunt beschouwd, zijn het op de eerste plaats de ver knochtheid aan de Kerk, het vei- trouwen in de Keik, de liefde vooi de levende Kerk van Christus, die in de jonge zielen tot ontwikkeling moeten worden gebracht. Gi] weet, dat er in dit opzicht, in het Vlaamsche land een wezen lijk gevaar bestaat ik bedoel net. Vlaamsch Nationalisme dat, ongelukkiger wijze nog invloed uitoefent op cle inteliectuecle jeugd hoewel alles aantoont, dat die in vloed geleidelijk verzwakt.Ik treed hier niet in bijzonderheden aan gaande hst hersenschimmige jl'utopiei van zijn politiek pro» gram j voor degenen die niet vrij willig blind zijn, is het duidelijk, dat noch het land zelf, noch net buitenland, zich ooit tot de ver wezenlijking van dat program zul len leenen. 't Zijn droomerijen zonder kans op praotische verwe zenlijking wij zouden ze kunnen laten sterven aan haar eigen mach teloosheid, gaf men haar niet dik wijls beginselen tot grondslag, en werden zij niet met onverdedig bare theorien omkleed. Ik zal geen onderzoek wijden aan het systeem ik zal mij eitoe bepalen twee van zijn kenspreuken aan t^ halen die men de jeugd on ophoudelijk in de ooien doet klin ken. Alles, wat men voor Vlaan deren doet zegt men, is een daad van godsdienst >u Pan, de godgeleerdheid kent geene andere daden van godsdienst, dan die, welke God tot voorwerp hebben zoo vervormt men den eeredienst van God tot zelfs ongehoorzaam heid aan de wettige burgerlijke en geestelijke overheden. Men hoort ook zeggen God heeft ons als Vlamingen geschapen, men kan zijne natuur niet loochenen Welke beteckenis kan deze stelling hebben, tenzij deze God deed ons uit Vlaamsche ouders geboren worden Maar als die ouders hun ne kinderen in 't Fransch opvoe den, vergrijpen zij zich aan gee nerlei recht". Contra jus naturale esset leeraart dc H. Thomas van Aquine, si puer, antequam ha- beat usum rationis, a cura paren- turn sustrabatur, vel de eoaliquid ordineturinvitisparentibusSum ma Theologica, Ila Ilae, q. 10, a. 12, cf. HI, q. 68, a. 10, 't Blijft echter wel verstaan, dat deze op voedingsmacht aan de ouders toe gekend, wordt beperkt door zekere liefdesverplichtingen jegens hunne kinderen en soms jegens de samen leving. onzer jeugd, zekere gevaren aan wijst en eene richting aanduidt dan gaat die Bisschop, volgens diezelfde lieden zijn recht te buiten dan doet hij aan politiek, en om dat hij niet instemt met de zooge zegde Vlaamsch nationale ge dachte wordt hij voorgesteld als vijand van Vlaanderen Wij geven dit feit ter overwe ging aan onze priesters en geloo- vigen, omdat niets beters den geest kenmerkt die in sommige kringen heerscht. Voegen wij er bij dat de hoof den dezer ideeënbeweging trach ten bij de jeugd een geest aan te kweeken van ontevredenheid, wre vel, verzet, wantrouwen tegen de bisschoppen wie zo ook zijn mo gen, en ook tegen de priesters en zelfs tegen de seminaristen. Der gelijke gesteltenissen zijn klaar blijkelijk in strijd met den katho lieken geest die de vorming van de jeugd moet beheerschen en druischen zelfs ook in tegen iedere gezonde opvoeding. Ik wensch. dat de Professoren hunne leerlingen vrijwaren tegen deze verderfelijke tendentien. Zij kunnen wel doen om de atmosfeer te zuiveren door zekere valsche of gevaarlijke ideeën, die ingang ge vonden hebben, te verbeteren, nochtans zonder ook maar in het minst ai breuk te doen aan de liefde voor de laamsche taal en aan de gehechtheid aan de Vlaamsche cultuur. En op de eerste plaats zullen zij als opvoeders positief werk verrichten, door hun leerlin gen t« geleiden in hun strevingen i aspirations) door hun liefde tot het vaderland in te boezemen en vooral ook door hun jeugdige geestdrift het verheven katholiek ideaal voor te houden, waaraan al het overige ondergeschikt moet zijn. Het naschrilt luidt Bovenstaande onderrichtingen, die wij goed gevonden hebben aan de Zeer Eerwaarde Heeren Be stuurders onzer Klein Seminaries en Colleges op hunne jaarlijksche vergadering te geven, werden ten deele, doch niet gansch nauwkeu rig, in sommige dagbladen opge nomen. Daaraan hebben zekere Vlaamsch-nationalistische bladen commentaren vastgeknopt, die wij ter hunner rekening laten. Enkel willen wij volgende aanmerking maken. Nergens wordt er moer gespro ken over plichten jegens God, over natuurplicht, over gewetensplicht, dan in de nationalistische kringen. En alsdan een Bisschop, die toch, krachtens zijn kerkelijk leerambt bevoegd is om over godsdienst plichten, nat uurplichten, gewe tensplichten, in een woord over z®deleer zijn oordeel te vellen, eventjes raakt aan de holle slag woorden die deel uitmaken van hun gedachten stelsel als een Bisschop.die de verantwoordelijk heid draagt over de opvoeding LEENING 5 t. h. 1922. Trekking- van 10 Januari. Dinsdag morgen, ten 10 ure, heeft in de Nationale Bank te Brussel de 68e trekking plaats gehad der leening van oorlogs schade 5 t. h. De uitslag is Serie 150,614 Nr 3 is uitbetaaibaar met 250.000 fr. Serie 115.925 Nrs 17 en 20 zijn elk uitbetaaibaar met 100 000 fr. De andere nummers van die twee se ries. alsook al de nummers van serie 16'.'.242 zijn uitbetaaibaar mat 300 frank. Eene Encycliek van Z. H. den Paus. Z. H. de Paus heeft eene Encycliek afgeko. digd over de eenheid der Kerken. De IIVader eikent de algemeene heden- daagsche strekking naar een grootere in ternationale eendracht der volkeren, doch betreurt dat sommigen deze eendracht van de openbare orde in de godsdienstige orde willen overbrengen, met den waren godsdienst te vereenigen met de valsche godsdia' sten, en met zich in te beelden dat alle godsdiensten goed en lofbaar zijn. Talrijke personen, onderden schijn der nasporing van het betere goed, begunsti gen eene bedrieglijke godsdienstige een heid onder de christenen, bijzonder onder deze welke zij pan-christenen heeten en strekken aldus tot de ondermijning der grondvesten van den katholieken gods dienst. Tegen deze zoo schadelijke be driegerij vestigt de H. Vader de aandacht der bisschoppen, omdat zij er de geloovi- gen van verwittigen en de princiepen vaststellen van de ware godsdienstige eenheid, welke men moet voorstaan i> God de Schepper is ook de veropenbaar- der van den waren godsdienst, voer den welke hij op de aarde dezi Kerk heeft ges:icht Het menschelijk schepsel moet bijge volg aan zijne veropenbaring gelooven en gehoorzamen aan de leerlingen van Go.!, met bij zijne Kerk toe te treden, niet bij deze, welke verondersteld is door hen die in dwaling zijn, maar bij deze welke ge wild en gesticht werd door Christur, te weten de katholieke, apostolieke en Room- sche Kerk. Zij, die er zich van afgescheurd hebben, loochenen deze eenheid van geloof en be stuur der ware Kerk van Christus. Zij zouden de eendracht willen mits een ak koord op zeer weinige punten, de hooid- xakelijkste, zeggen zij van het geloof, te vens hunne meening behoudende, welke hen vroeger van de Kerk scheidde. Dit komt er op neer, de door God ver openbaarde waarheden mee te sieuienin onderhandelingen en regelingen, welke verraad zou Jen zijn, aan hetwelk de Roomsche Kerk steeds weerstand heeft geboden. Deze Kerk stelt de volledige en duidelijke Evangelische leering voor aan iedereeiq want God heelt gesproken niet voor een zeker getal personen, maar voor iedereen. 't Is zeker een goede zaak de liefdadig heid te begunstigan onder de christenen, maar het mag niet dat het gebeure ten na- deele van het geloof, op hetwelk de lief dadigheid gegrond is, daar de dicipelen van Christus onder hen niet mogen rede twisten over het waar geloof. Kortom, het is niet mogelijk eene ehrts- stene samenleving uit te denken, in de welke de christenen vrij zouden zijn elk zijne meening te volgen over het geloof zelf. De Encycliek somt talrijke voorbeelden op, genomen onder de punten, welka bij zonder door het protestantism geloochend zijn. Uit de oneenigheid spruit de onverschil ligheid van de wetenschap, de verwaar- loozing van den godsdienst en het moder nism voort, dat de dogmalieke waarheid beschouwt niet als eene volstrekte waar heid.maar als eene betrekkelijke waarheid en bijgevolg veranderlijk volgens de wis- selbare voorwaarden der tijden an de verschillende toestanden der volkeren, Men mag geen onderscheid maken on der de dogma's, alsof eenigen opgelegd waren en de anderen overgelaten aan de vrije aanvaarding, want men moet geloo ven aan allen om dezelfde reden, te weten door het gezag van God veropenbaarder. De zekerheid van het geloof kan dus niet minder zijn in het eene en in het andere veropenbaard dogma, zelfs indien eenige in de huidige tijden uitdrukkelijk toegelicht en plechtiglijk bepaald werden, zooals betreffende de onfeilbaarheid van den Paus van Rome. De Encycliek weerlegt vervolgens ver schillende argumenten, door dc katholieken ingebracht ten voordeele van hunne unio nistische stelling. Na de ware eenheid der Kerk bepaald te hebben, bevestigd de Encycliek dat deze eenheid niet kan ge steund worden, dan door het bekomen van den terugkeer der afgescheurden tot de Rcomsche Kerk, de eenige en de ware de Kerk van Christus,erbarmelijk verlaten door hen, en door de katholieken te over tuigen dat zij zich moeten onderwerpen aan den Paus van Rome, stedehouder van den Zaligmaker. De Paus besluit met den wensch dat allen, die in de dwaling zijn, eindelijk zouden terugkeeren in de ai men van den opvolger van den H. Petrus. In de stad Mexico zi:n zeventien Kar melietersen aangehouden en voor de rechtbank verzonden, omdat zij in ge meenschap leefden. Mgr Altamirano, bisschop van Leon, is gevankelijk naar de hoofdstad gevoerd. Men had biduren ingericht om van den Hemel de invrijheidstelling van den pre laat te bekomen. Op 't oogenb'.ik dat eene onderwijzeres, Juliana Olazar genaamd, in hare woning, omringd door hare leer lingen, voorde redding van den bisschop bad, vielen «oldaten met woest geweld in de kamer eenige manschappen wilden het kruisbeeld grijpen, doch de onderwij zeres plaatste zich tusschen de soldeniers en het Teeken der Verlossing, roepende Gij kunt mij mishandelen en vertrap pen, maar aan mijnen Heer en God aan zijn Kruis zult gij niet raken. Eenige oogenbli ken later was de held haftige vrouw nog slechts een bloedend en verhakkeld lijk. En men gaat maar voort met de samen zwering van het stilzwijgen te beoefenen voor al de gruwelen die in Mexico voort duren. Wanneer zullen de beschaafde landen eers paal en perk stellen aan de anti-godsdienstige furie die, in Mexico, meer en meer slachtoffers maakt. Wat daar gebeurt is de grootste schending van de gewetensvrijheid die men z.ch inbeel den kan en eene scharde voor de beschaaf de wereld. «Wij zoeken misschien slecht, maar we vinden toch in Le Peuple bet bedrag zijner inschrijving niet, voor hst werk der Wetenschappelijke Opzoekingen, «lat nochtans in de eerste plaats de werklieden moet aanbelangen, aangezien het de ont dekkingen tracht te begunstigen die toch de nijverheid en de economische ontwik keling van het land ten goede komen. En dat brengt er ons toe eens te meer vast te stellen en te zeggen, waarom r,iet dat in zake Werken de burger nog een groot kind is. Het meerendeel der wer ken waaraan hij uit raaatenlieide mee helpt, zijn bedoeld voor wat .aen het proletariaat is gaan noemen. Nooit of nooit wordt er door de leiders en de or ganismen van dit proletariaat op de nationale» werken gewezen tenware een demagogisch belang er hun toe noop te. Le Peuple en het socialisme i> hebben hunne werken. Zij zouden het dom vinden hun geld te vergoeiën voor politieke tegenstrevers sDaar staat de burger boven... 't Is misschien heel mooi... 't Is misschien heel mooi,... En 't ligt misschien in de lijn van onze leer der samenleving v&n de klassen als we, laat het ons opmerken, dan nog zien, dat deze samenleving eenzijdig is, Intus- schentijd, zijn de haaden voor dewelke wij ons uitputten aan edelmoedigheid, dikwijls deze die tegen ons worden opge stoken om stelselmatig onze zakken te ledigen en- ons daarna don hals om te wringen of omgekeerd Wij vinden dat commentaar wel een beetje scherp, al bevai het dan ook heel wat waarheid. Maar intusschen moeten we toch bemerken dat de socialisten over die Wetenschappelijke Opzoekingen en het ervoor ingerichte Nationale Fonds, zwijgen gelijk vermoord, 't Is zooals l'Echo de la Bouree zegt-Zij heb ben hunne liefdadigheidswerken en hun groote liefdadigheid, ijveren voer het proletariaat is (het bleek reeds zoo menigen keer) zoodanig beperkt tot hunne volgelingen, en dan nog veelal tot eene bepaalde categorie van hunne volgelingen dat van het heerlijke princiep GELIJK HEID waarmee de roodjes zoo gemak kelijk schermsn, haast niks mesr over blijft. SN. Het totale bedrag der inteekeningen voor het Nationaal Fonds der Weten schappelijke opzoekingen, beloopt tot 75,204,704 frank. Onder de laatste be langrijke inteekeningen stippen we aan Groep uit de Raffinerie Tirlemontoise Fr. l.Ov0.000 HH. G. C. Kreglinger, te Antwerpen Fr. 200,000; Crédiet Fon- cier Su-Américain fr. 100.000 IJzeren- weren en Mijnontginningen Prince Hen ri, in Luxemburg Fr. 100,001) Crédit Immobilier Sud-Américain 50,000 fr. N. Mij van gronden en eigendommen La Patagonie te Antwerpen Fr. 25,000. Bij deze inteekeningen pent L Echo de la bourse velgend commentaar neer: Er is nu geen spraak meer der Congo- vlucht iri een enkelen tocht var Msdaets en Verhaegen. Men weet hoe jammerlijk deze vlucht te La Ferté, in Frankrijk, mislukt is. Daarom wordt echter dc studie der lnchtverbinding Belgie-Congo niet opge geven. Edmond Thieffry, de baanbreker der Congovlucht, gaat da kans opnieuw wagen, dezen keer in eene vlucht met vier oponthouden. Thieffry volgt hierin een methodisch en wel ingestudeerd plan. Zijne eerste Congovlucht was er niet op gericht snel de kolonie te bereiken. Hij wilde maar alleen op verkenning uitvlie gen en onderzoeken of de verbinding Belgie Congo mogelijk was langs den luchtweg over de Saharawoestijn. Hij heeft die ondervinding opgedaan en is naar Belgie weergekeerd met het vast inzichj de Congovlucht te verwezenlijken. Intus schen waren Medaets en Verhasgen aan de beurt gekomen en verwezenlijkten de verbinding langs den lucutwag over de Balkanstaten en Egypte. Op acht dagen tijde waren zij ter bestemming. Zij wilden nog meer. In den roes der oceaanvluchten en der lange tochten van twintig en dertig uren wilden zij ook de vlucht Brussel- Congo in een enkelen trek afleggen. Men weet hoe de avontuur verliep. Thieffry zette intusschen van zijnen kRnt de studie der Congovlucht voort en thans is deze studie gereed en het reisplan is opgemaakt. Deze maand nog zal Thieffry de vlucht aanvangen. Zijn vliegmachien is een me talen tuig van Belgisch maaksel,een twee- dekker met drie plaatsen: loods, stuurman en mekanieker. Het werd gebouwd in 1925 en legds in 1926 zijne proefvluchten of tot de meste voldoening der techniekers Het heeft eene oppervlakte van 40 vier kante meters. Thieffy zal den post van stuurman waar, nemen. Hij zal vergezeld zijn door een loods adjudant Lang en door een meka nieker, waarschijnlijk Jef De Bruycker^ HM - - t fr: I

Denderklok | 1928 | | pagina 1