BE Eenige Kantteekeningen Mexico. Tweede Jaar N* 4 Nmove 22 Januari I92S. Katholiek Vlaamtch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LUYSTlilM^N-LlMAlRg Het Militair Vraagstuk. der Verwoeste Gewesten Derde Missie-toöfieel- Ietterkundige prijskamp. Voor de middenstanders. Postcheekre^ninj^^K Luystemenjv 1862,54) Aboina«raent*prij* 3 maanden fr. 3,50 6 maanden ö,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat. 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst MUTUALITEITSLEVEN Wij hebben reeds de gelegen heid gehad, in verscheidene arti- kelen.die eertijd» in 2e Denderklok zijn verschenen,de aandacht onzer lezers te vestigen op de schoone, de heerlijke rol van de Mutualitei- tciten. Wij hebben er mogen op wijzen hoe de mutualiteit haar in vloed doet gelden langs stoffelijke en zedelijke zijden en hoe ze een der prachtige instellingen is van onze huishoudelijke économie. Wij hebben bij deae gelegenheid ook gesproken over de rol van naas tenliefde die de mutualiteit omsluit en hoe ze er toe bijdraagt de vriendschap, de offervaardigheid, de wederzijdsche hulp ender de menicncn te bevorderen. Nu zouden we graag een en an- d:r zeggen wel in verband met de Mutualiteit maar toch recht- streekscheroverhaarhuidig levens proces en over de factors die haar bestaan tegenwoordig beïnvloe den. Ontegensprekelijk is het duur leven een aansporing vooral voor de jonggehuwden, om zich bij een mutualiteit aan te sluiten. Een vooruitziend jong huisvader, zal er geen oogenblik over na te den ken hebben, hoe menigvuldig de voordeden zijn voor zijn huisge zin, wanneer het bij een zieken- bond is ingelijfd. Immers het spreekwoord van overouds zegde het reeds 't Is een apothekers rekening j> om van iets zeer duur te spreken immers de tusschen- komst, 't zij gedeeltelijk, 't zij vol ledig, vanwege de Mutualiteit in geval van ziekte, in de genees- en artsenijkundige kosten die er uit voortvloeien valt niet te onder schatten en is voor het jonge huis houden, een zekeren waarborg en een grooten steun. Aan den anderen kant en nog voor de jonggehuwden bestaat er in haast alle mutualiteiten een regle ment waarbij de jonggetrouwden, bij de geboorte van een kind, een tegemoetkoming ontvangen die, in de huidige omstandigheden, zeker niet te misprijzen valt. Wij hebben deze enkele voordee- len er zijn er nog andere nog even willen opteekencn, om er vooral de aandacht van de belang hebbenden op te vestigen en hun tevens aan te zetten, hun aanslui ting bij een mutualiteit niet meer te verdagen.Jonge huisvaders heb ben den plicht in de beste voor waarden, voor hun huisgezin te strijden (och, het leven van van daag is een gedurige strijd) en voor de levenswijze onder finan cieel oogpunt, van hun huishou den te waken. Daar waar voor deden te bekomen zijn, is het een wijs besluit er onmiddelijk te wil len van genieten en daarom niet langer gedraald Wie nog niet is aangesloten, sluite zich aanstonds aan. Van deze aansluitingen hangt aok en wel voor een groot deel, de levenskracht van een maatschappij voor onderlingen bijstand af. Het is natuurlijk en hst zal wel geen betoog vereischen dat een Maatschappij van 100 leden moei lijker in leven zal blijven dan een andere van 1000 leden. De getalsterkte is een eerste fac tor die zijn invloed laat gelden en het is ons aller plicht daarom er voor te zorgen dat onze respectie velijke organismen, waarbij we aangesloten zijn, zoo sterk moge lijk zijn in ledenaantal. En hier geit helaas ook vooral in onze stad het jammerlijke feit der onverschilligheid. Hoeveel huisge zinnen worden er nog gevonden die nergens deel van uitmaken, die op hun eigen houtje blijven drijven, ja zelf, die het als een vernedering zouden aanschouwen "bij een zie kenbond te zijn aangesloten. Ik vraag me wel at, welke vernede ring er in een wederzijds hulp betoon, een wederzijdsch vrien- dengebaar kan besloten liggen en waar in een maatschappij voor ONDERLINGEN (het woord drukt het zoo schoon uit) bijstand, waar den een den anderen helpt, uit christelijke naastenliefde, uit offervaardigheid en uit genegen heid, waar in zoo'n maatschappij het schandelijke zou kunnen lig gen. Neen, dat is niet vernede rend. Verre van daar. Het is een lofbare daad immers zijn gebuur, zijn evenmensen te willen helpen, te willen bijstaan.Zonder dan nog te spreken van de periodische bij dragen di« door het lid zelf betaald worden en voor hem toch betee- kenen als het ware, een zekere geldleening die hem, bij ongeluk in 't huisgezin, met woekerintrest wordt teruggegeven. Een andere factor en mis schien wel een der bijzondere die het bestaan van een mutuali teit sterk beïnvloedt, zijn de eischen der geneesheeren. Laat ons voorafgaandelijk haastig ver klaren dat wij er niks tegen op hebben dat een dokter zijn recht matig loon verge, dat hij ook zijn huishoudelijke lasten heeft te dra gen en af te rekenen heeft met de levensduurde die immer stijgende gaat. Laten wij direct zeggen dat wij de. allerlaatsten zijn om tegen het toekennen van een rechtmatig loon te willen protest aanteeke- nen. Maar dat men ons dan ook grif toegeve,dat we met alle macht moeten verzet aanteekenen tegen sommige praktijken vanwege ge melde personen, die er op aanstu ren, om van de mutualiteiten, een melkkoe te maken, die zoodanig veel melk moet weten te geven dat ze, binnen de korte tijdspanne van een tiental jaren, hare genees heeren, een rijk cn onbekommerd leven bezorgt. Wij hebben het er altijd voor gehouden dat het ambt van dokter, benevens een sociale positie op de maatschappelijke ladder, ook een ambt was van christelijke naasten liefde, van trooster en helper in rampen en ongelukken die de ge meenschap teisteren. Wij hebben altijd met eerbied naar het beroep van geneesheer opgezien en wan neer we voor «en dergelijke toe passing van een der schoonste be roepen komen te staan, dan doen we dat nog. Maar we kunnen toch onmogelijk genoegen nemen met de overdreven eischen dié er soms worden gesteld. We kunnen toch onmogelijk goedkeuren dat «en mutualiteit er toe dienen moet, om rijkdom en welstand te verschaffen aan de haar bedienende genees heeren. Nog eens iedereen 'tzijne, Wie een groot loon verdient, om- wiile van zijn groote of grootsche werken, die bekome het. Maar overdrijving is uit den booze en alle overdrijving zelf, ook deze die voorkomt in de beste dingen. En dat men ons dan opwerpe dat er •en verschil bestaat tusschen LOON van een gewoon werker, ot ERE LOON van een speciaal werker, er blijft toch aitijd dit in onder- havig geval dat van de heerlijk heid in het geneesheerenambt, tegenwoordig bitter weinig reke ning wordt gehouden. Jammer genoeg is het toch ook de schuld van de mutualiteiten zelve, of beter, van de personen die de getalsterkte van de mutuali teiten niet willen verhoogen door hun bijtreding. Het is een natuur lijk feit dat een maatschappij met gering ledental niets vermag tegen de eischen vanwege de buitenzijde terwijl een sterke maatschappij noodzakelijk haar invloed zal kun nen doen gelden op alle beslissin gen van buitenstaande organismen die met de mvtuali ei. n voeling moeten treden. Daarom nog eens gij die nog niet aangesloten zijt. Versterkt het getal van uw medemenschen, ver hoogt de kracht en de macht van organismen die tot uw welzijn werden in 't leven geroepen en hun weldoenden invloed doen ge voelen op de ganschesamenleving. Blijft in onzen tijd van collecti visme, niet verstokt in uw indivi dualisme. Blijft niet alléén, want de levensstroom is te sterk en zal u meesleuren. Bindt u samen in één verbond met andere men- schen van uws gelijken opdat ge, één van krachten en met vereende macht, voor uw belang op stoffelijk voor uw welzijn op zedelijk ge bied, met goed" gevolg zoudt kun nen strijden. De gemengde militaire commitaie heeft Woensdag morgen een nieuwe vergade ring gehouden onder voorzitterschap van den Heer Pirmez. De voorzitter heefier op aangedrongen dat de commissie met haar werk zou spoed maken en dat men zou vergaderen den Dinsdag, voor- en namiddagen den Donderdag namiddag. Dit voorstel werd aangenomen. De generaal-majoor Gallet, chef van den legerstaf heeft verklaard dat het huidig regiem van het leger, alhoewel eenige onvolmaaktheden bevattend, waaraan kan verholpen worden, bevredigend is, gezien onzen financieelerr toestand en het initiaal te bereiken doel. V'erd r heeft hij een ge- detailleerde uiteenzetting gegeven van den toestand van het leger op vredes- en oor logsvoet. Al de troepen in oorlogstijd worden gespijsd door een contingent van 44.000 man, teruggebracht op 30.000 man wanneer al de diensten voorzien zijn, wat ternauwernood voldoende is om het leven der strijdende en technische eenheden op vrtdesvoet te verzekeren. Op oorlogsvoet stijgt het effectiei onge veer op 105.000 man, 100.000 man reser ve, buiten de versterkingstroepen zijn er dan nog ongeveer 124.000 arbeiders wat in het totaal zou uitkomen op 500 duizend man. De generaal-majoor kwam tot het be sluit dat de manschappen die de eenheden vormen over 't algemeen een zeer kleine kuituur hebben, waarop M. Marck de vraag stelde of er voor deze appreciatie een zeker criterium bestond. Men antwoord, dat dit oordeal gesteund was op de eens luidende verslagen van de korpsoversteu. maar dat men had vastgesteld dat de eenheden van 8 tot 10 o/'o ongeletterden telden, wat een verhouding is, die ten andere ook in de legers van andere landen wordt vastgesteld. De chef vatt den legerstaf heeft verder aan de leden der commissie de inlichtin gen medegedeeld over den toestand de: bewapening en zijn heele uiteenzetting werd aan de leden der commissie in het kort overhandigd. Inlichtingen over het materiaal van de artillerie werden eveneens verstrekt. Over de personen die zouden worden uitgenoodigd voor de commissie hun zienswijze te komen uiteenzetten werd van gedachten gewisseld men adviseerde volgende personen te hooren M. de Broucï.ère, de generaals HelHbaut en Seiliers de Moranviile verder een ambte naar die gespecialiseerd is in de wetge ving over de werving. LEENING 5 t. h. 1921. Trekking van 14 Januari. Zaterdag morgen ten 10 ure had in de Nationale Bank te Brussel de 57e trekking plaats der leening van Oorlogschade 4 ten honderd 1921. Reeks 178310 nr 11, wint het lot van een miljoen. De andere nummers dier reeks zijn uit- betaalbaa. met 250 frank. Ten einde voor de missiegedachten ook den inv'ced van het tooneel te benuttigen, en om het repertorium van onze katholieke jongens- en meisjes kringen zoowel als van onze scholen en patronaten met de gelijk en speelbaar missietooneel aan te vullen, schrijft de Priester-Missiebond in verstandhouding met de Algemeene Tooneelboekerij een nieuwen missie- tooneelletterkundigen prijskamp uit onder de volgende voorwaarden 1 Gevraagd wordt a) Uitsluitend voor jongens-en mannen rollen een oorspronkelijk, nooit voorge steld noch gedrukt tooneelstuk, in het Ncderlandsch geschreven, geschikt #m de gedachte van het missie-apostolaat te be vorderen of te verheerlijken. Het hoeft niet noodzakelijk te spelen in het missie land zelfanderzijds mag de tendenz de kunstwaarde niet schaden. Prijs 500 fr. b). Eenzelfde stuk uitsluitend voor meisjes- en vrouwenrollen. Prijs 500 fr. c). Eenzelfde tooneelslukvoorkinderen (beneden de 14 j.) meisjes alleen of jon gens alleen of gemengd. Prijs 500 fr. 2" De handschriften goed leesbaar en liefst met schrijfmachien getikt, moeten postvrij ingezonden worden voor 31 Octo ber 192S, aan het adres van E. H. De Boeck, secretariaat van de Priester-Missie-' bond, Middaglijnstraat, 40, orussel. leder handschrift moet een kenspreuk dragen deze moet staan op de buitenzijde van een gesloten omslag, waarin naamkaartje en adres van den inzender z:t. 3' Zij die een prijs behalen behouden alle recht op hun werk onder de voorwaar de dat de bekroonde werken, in druk of in handschrift zouden verkrijgbaar worden gesteld. 4' De leden van den keurraad zijn, E.E. H.H. A. De Boeck, J. Vanden Eyn- de, P. Salesius Wuyts O. F. M. M. Ster- kens, de E.E. H.H. A. Van Vetrrdeghem en Jos. Jespers. organisatie van den middenstand. Thans heeft de ministerraad zijne goed keuring gehecht aan twee wetsontwerpen, behelzende het eenede wijziging der wet van 25 October 1919 over het beroe^r- krediet voor de handeldrijvende en nijve rige klsine burgerijen het andere, de inrichting op nieuwere grondlaaten van het leerlingenwezen, in de ambachten. Over den invloed van deze wetsontwer pen verstrekt de ministerraad geen enkel woordje uitleg. Betreffende het beroeps krediet aan de kleine burgerij meenen wij te weten dat de dredietieeningen merkelijk zullen verhoogd worden,waar de bewijzen geleverd worden dat zij moeten dienen tot de uitbreiding of de verbetering der han dels- of nijverheidszaken. Deze krediet- verleeningen gingen tot hiertoe met moei lijkheden gepaard, daar de regeerings- tusschenkomst te gering was. Waarin thans deze tusschenkomet bestaat xullen wij eerst weten, wanneer wij in het bezit van den wetstekst zullen zija. Aangaande het leerlingenwezen kunnen wij meedeelen dat de beurzen en de tege moetkomingen voor de ambacht- leerjon gens merkelijk zullen verhoogd worden, ten einde de ambachten meer uitbreiding te bezorgen. Ook hierover moeten wij den wetstekst afwachten. Een belangrijk vraagstuk, dat de mini- sterrraad Maandag behandelde wa» de behartiging der belangen van den mid denstand. De regeering Jaspar houdt woord in zake hare belofte in de programrede afge legd, namelijk dat werkdadigcr dan ooit de belangen van de kleine burgerij zouden verdedigd worden. Verleden week hebben wij gezien dat de regeering een ontwerp heeft goedgekeurd betreffende de beroeps In een Duitsch tijdschrift is een zeer be langwekkend artikel verschenen van de hand van E. P. Koch. Schrijver toont er in aan dat de kerkvervolging reeds sedert honderd jaar heerscht in Mexico «n het werk is der vrijmetselaara. In 1807 be haalde de vrijmetselarij der Vereenigde Staten eew grooten bijval door de over winning welke zij den vrijmetselaar Juarez verzekerde op keizer Maximiliaan. In 1925 richtten de vrijmetselaars der Vereenigde Staten de vrijmetselarij in Mexico opnieuw in. Uit de samenwerking der twee groe pen is het antiklerikaal programma van Galles gesproten. Bijna al de belangrijke posten van den Mexicaanschen Staat zijn thans in handen van aanhangers der lo ges.. E. P. Koch voegt er echter bij dat Cal- ies niet alleen de agent is van de vrijir.et- selar;; van heel de wereld, maar ook de ageni van het Marxistisch socialism, en als 'usdanig vindt hij in de socialistische groepen van de verschillende landen, (ook in België waar de socialisten met den volksontvoogder Galles hoog opïoo- pen), een goedkeurig en een zekere mede werking die nog den steun versterken dien hij ontvangt van de loges welke ovsr de verschillende punten der wereld zijn ver spreid. Het Nationaal Verbond van de Ameri- kaansche vrouwen komt een krachtdadig protest te sturen san M. Coolidge, Presi dent der Vereenigde Staten, tegen de on- menschelijke wreedheden welke in Mexico gepleegd worden. In den protestbrief wor den eenige feiten aangehaald, welke wij hier onder de oogen onzer lezers brengen. In eene voorstad van Mexico deed de policie een inval in een huis en hield zeventien vrouwen aan welke zich daar bevonde- Zij boden niet den minsten weerstand. Bij hunne ondervraging beken den zij kloosterzusters te zijn van de Orde der Karmelietersen. Onder betichting dat zij samenzweerden tegen de veiligheid van den Staat, werden de kloosterlingen in het gevang geworpen, waar zij de grootste ontberingen ondergaan. Bij de overgave van de stad Union de Tula, deed generaal Zaguerro al de Zu sters var het klooster van Ejutia gevangen nemen. De Moeder-Overste werd zonder vorm van proces gefusiljeerd, en de Zu sters werden als prooi geworpen aan het afschuwelijk soldatenrot. De paster van de parochie Tamazula, aangehouden, werd de twee handen afge kapt. De beulen snauwden hem toe: Nu zult ge geen mis meer kunnen lezen De eerbiedwaardige priester stierf tengevolge van het overvloedig bloedverlies. De Amerikaansche katholieke vrouwen dringen ten zeerste bij President Coolidge aan opdat hij zijn invloed zou gebruiken om een einde te doen stellen aan de ijselij- ke gruwelen, die terecht de verontwaardi ging uitlokken van heel de beschaafde wereld. DENDERKLOK

Denderklok | 1928 | | pagina 1