il SMIPJE SmEE Legerhervorming, 99 Tweode Jaar i\> 6 Prijs per nummer 25 centiemen. Ninove 5 Februari 1928. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad a. LyïSTIRüAM-LIMAtBE Chineesche Toestanden. Het Feest van den Paus. door P;ml De Mout. II VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening (R Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs :j maanden fr. 3.50 0 maanden 0,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. T OO N EEL Naar aanleiding van de opvoe ring van Smidje Smee van De Mont, te Aalst, op Donderdag 2 Feb.uari 1028 jl., zal het niet zon der belang zijn hier een en ander over dit stuk te zeggen. Wie van ons kent het folkloris tisch thema niet van het zwarte Smidje, dat, op twee stappen van de faljiet, zijn ziel aan den duuvel verkoopt in iuil van werk en rijk dom Het is van dit thema dat Paul De Mont een dramatische bewerking heeft bezorgd die overal bij opvoering een waar succes mag boeken. We kennen nog andere versies van dit legendarischgebeuren.maar letterkundig en tooneelmatig staan ze allen ver beneden dit nieuwe stuk van onzen stadsgenoot. Wat De Mont, in al zijn stukken trouwens, bizonder kenmerkt als tooneelman is zijn knap dialoog dat als een knetterend vuurwerk over en weer gaar, en doorsponnen is van leuke, pittige, scherpzinnige opmerkingen, die vooral in dit jongste werk een waardevolle aan deel hebben. Een voorbeeld uit dit flinke aan tal rake zetten In tafereel I als Marie, de vrouw van Smidje, aan 't jammeren gaat over hjt finantieel verval van 't huishouden, merkt Smidje actu eel op Troost u mensch met de sta bilisatie waren we 7 toch kwijt. Nu hebben we t ten minste nog zeif doorgebommeld. En zoo gaat het drie tafereelen door de eene zet volgt de andere op, duwt de vorige weg,zoodat het heele dialoog ten slotte, zooals ik daareven zei, een knetterend vuur werk wordt. Wat ons in dit stuk vooral treft, is de fijne vondst van De Mont, waarbij hij Smidje zelf, zijn eigen begrafenis laat bijwonen. Dat zit zoo ineen. Als Smidje gekomen is ophet kritiekgte oogen- blik van zijn leven (.geen werk op den winkel.geen zaad in 't baksken meer, noodzakelijkheid om zijn laatsten knecht af te danken, geen ander vooruitzicht meer dan den deurwaarder), wil hij nog eenmaal kermis vieren met de Overschotjes die hij, buiten wete van zijn Marie, heeft weggeborgen. Dat kermisken bestaat uit r een klutsken cognaceen kruikje ouwe klare, [Uit 't fijn pak nog, zooals ie opgehelderd zelf zegt een bottel rhyntche en een ftesch pinard. Een Edam- merken, een klomp Hollandsche en.ftver- telseiken is uit, zegt ie plozofisch. Aan die povere restjes van een vroeger welvarend bestaan doet hij zich, met zijn laatsten gast,Sander een zielemis, zoodanig dat hij op 't laatste van 't festijn, smooidron ken onder de tafel rolt. Van te voren is Smidje reeds u aan 't broeien geslagenzijn gekwelde geest aan 't woelen. Met de bekrompen stijfhoofdigheid weinig-geieerde menschen eigenheeft ie zijn wrevel (tegen het onverbiddelijk noodlot) gelucht en zijn wrok vastgeklonken in sonore slag- woorden, die hij mettertijd is gaan slikken voor waarheidcomprimes en al heeft hij, de sterk-gespierde, fel- bespraakte stielman, orakel van de ge- lagkamers cn licht van de buurt, zich zonder strijd niet gewonnen gegeven of zonder verbittering toch is hij na al zijn prakkizeeren zoo verre ge raakt dat hij maar een uitweg meer ziet, nl. zich te verhangen. Wanneer Smidje dan zoo zat als een mossel onder de tafel rolt,heeft hij dan ook geen ander gedacht dan dat hij zich feitelijk aan een balk in zijn smisse heelt opge knoopt. En DeMont ontdubbeltnu Smid je Smee. Van den eenen kant krij gen we het lijk van den Smid en van den anderen kant zijn Ziel. Deze sossie wordt waargenomen door den duuvel die zich opvol- gentlijk vermomend als Smidjes Ziel een Lijkbidder«Sltm- broeck (de concurrent en aarts vijand van Smidje en* Sint-Jozef» Zoo woont Smidje dan,of beter zijn lijk,de begrafenis bij van zijn eigtn zeiven, ziet er de valsche{doening van zijn eigen vrouw, van zijn laasten gast en van zijl familiele den. Het «preekt natuurlijk van zelf dat alles wat Smidje Smee daar tusschen in zeif uitbrabhelt door de anderen niet kan worden gehoord noch verstaan, om de sim pele reden dat,.. Smidje dood is en alle verbinding tusschen hem en hei or.dermaansche dal opgehouden heeft. De begrafenis in het stuk is eenig mooi. Het spijt me wel dat de plaatsruimte me niet toelaat dit deel uit het drama over te drukken Het zou anders wel de moeite loo- nen, want dit tooneel is eenig in onze theaterlitteratuur. Nadat hij alzoo zijn eigen heeft weten begraven, voelt Smidje toch dat er moet iets gaan gebeuren dat een ommekeer in zijn eeuwige be stemming zou teweegbrengen. Want,volgens de aloude opvatting dat iemand die zijn ziel aan den duuvel verkoopt, zeven jaar uitstel krijgt, weet hij dat zijn zeven jaar niet lang zullen duren en beseft hij van den anderen kant hoe schade lijk het voor zijn ziel zal zijn om eeuwig verdoemd te worden. Hij zal er dus iets moeten op vinden en daarom za! hij Sint-Jozef die in een nis in zijn smids is uitgesteld te voet vallen. De duuvel is er evenwel bij en stelt zich in de plaats van Sint-Jozef en 'tis hij die Smidje van antwoord zal die nen. Smidje, met een krop in de keel). Wat moet er van ons geworden als onze patroon ons in den steek laat De Duivel (voor St. Jozef). Patroon Heb ik dat gevraagd, of hebt gij mij dat gemaakt 't Is niet genoeg man,met mijn ooren s'.uk te bombardeeren met schietge beden, als g'in de penarie zit... Smidje Heb ik niet altijd mijn plich ten gekweten De Duuvel Stipt, als een verzeke- ringspremie op 't eeuwig leven. Ge zaat in de mis maar waarom achter die dikke pilaar Of denkt ge dat een voornoenslaapke gediend was Smidje Ik bewees hem toch eer. Kijk eens, als 't processie was... De Duuvel Natuurlijk, ge liept er in met een flambeeuw, die ge zelf geleverd hadt klandizie voor klandizie. En na alle zegeningen een pintzoo kon ik het ook volhouden, Smidje terneer gedrukt). Ge moest cok wachten tot ik verdoemd ben, om me mijn zaligheid te geven... Weer opflakke rend). En wie repareerde er uw autaar, gratis De Duuvel Nog spijtig dat ge met Nieuwjaar de rekening naar den Hemel niet zondt... Smidje (7 hart in). Doe dan iets... En zoo gaat het verder: de eene hallucinatie na de andere, en ver- strektdetijd.Totdat... Smidje Smee bijkomt en rondom zich degeburen zijn vrouw, zijn familie, zijn laat sten gast, tot zelf zijn concurrent Slimbroek ziet, die meenden dat ie een beroerte had gekregen en Tant- je Rika simpel uitmaakt dat ie al leen een ferm stuk in zijn kraag had Maar dat roes heelt toch voor iets gediend.De droom van Smidje' die zijn zeven jaar uitstel op vijf minuten leefde,heeft er hem boven op geholpen. Zijn waanwijsheid is weg. Hij is bekeerd, op en top be keerd en zal zich in st onvermijde lijke uit werken gaan. al ware het zelfbij zijn concurrent, nu kunnen schikken. Van de grootsprakerige smid blijft er niks meer over Se AAI WEL Dan z«gt hij tot de omstanders en wijzend naar het Sint-Jozefsbeeld dat even stille in zijn nis stamt, besluit hij Die daar Met «Smidje Smee» is De Mont weeral een sprong vooruit op den weg der roem en bevestigt hij eens te meer het succes dat bij onlangs in Parijs bij de opvoering van zijn Télescopage heeft behaald. TO. NEEL. Onlangs weiden dank de bemiddeling der Engelsche Marine eenige pries'ers uit hun gevangenisschap verlost. Hieconder een en ander uit hun ervaringen. Van uit de vensters van hun gevange nis konden zij de terechtstellingen gade slaan. welke dagelijksch plaats vonden, behalve gedurende vier dagen dat de sloepen van de douanedienst ter reede vooi anker lagen. Hun tegenwoordigheid hield de communisten op afdoende wijze van de tertchtsteliingen terug. De terecht stellingen werden op verschillende tijden gehouden en begonnen in alle dertien administratieve centra van de Hoilukfung- distrikten, Zij strekken zicb thans uit over alle Sovjetdorpen, waar een organisatie is gevestigd der Bolsjewisten. De communisten dooden op eigen ge zag, passen de terroristischemethoden van de beruchte Tsjeka toe.... Men ziel de slachtoffers soms bij troepen in optocht door de straten voeren, met touwen door ringen, door neus en ooren samengebon den. Op Kerstmorgen werden dertien per sonen terechtgesteld, negen mannen en vier vrouwen Hen van de slachtoffers werd beschuldigd vriendelijk voor de priesters te zijn geweest Hen vrouw werd doodge schoten omdat aij de Zusters van het Chi- neesche Vcndelingenhuis had geholpen. Deze vrouw knielde voor hare beulen neer en smeekte om doodgeschoten te worden, in plaats van onthoofd of op andere gru welijke wijze ter dood gebracht te worden. De vluchtelingen beweren dat in de laatate twee maanden over alle districten meer dan 150 personen dagelijksch wer den terechtgesteld. De hoofden van de slachtoffers sieren de muren van de hoofd kwartieren der communisten, welke let terlijk rood geverfd zijn. Bij elke terecht, stelling wordt het volk gedwongen te juichen, zelfs wanneer de slachtoffers weerzinwekkende kwellingen ondergaan. Toen echter de droeve optocht van pries ters en zusters raar de gevangenis aan ving, stonden de voorbijgangers vol eer bied stil, vol vrees voor het lot dat hun weldoeners wachtte. De Hoilufungdistricten vormen het erg ste centrum van de communistische organisatie. Leden daarvan zijn meisjes van 15 en jongens van 15 tot 18 jaar. Een jongen van 1»', jaar stompte den Italiaan- schen priester tagen de borst en zeide Volg mij naar de gevangenis Om een voorbeeld te noemen van de terreur in Hoifung kan gemeld worden dat aan een jongen van 18 jaar negentig terechtstellin gen worden toegeschreven, aan een ander dertig, terwijl een meisje er op pochte dat zij minstens tien slachtoffers gedood had. Den Zondag f2 Februari aan staande, wordt de verjaring der Kroning van Z. H. Pius XI her dacht. De katholieken van gansch de wereld zullen dezen verjaardag vieren. De Belgen zullen weten deze gelegenheid te baat te nemen om den H. Vader hunne verkleefd heid te betoonen. ZITTING VAN DINSDAG M. de voorzitter heeft lezing gegeven %"an den brief van M. den eersten minister, antwoordend op het schrijven der kom missie betreffend haren wensch inzake meedeeling van het Fransch-Belgisch ver dedigingsakkoord. M. de eerste minister herinnert er in zijn antwoord aan, dat ge zegd akkoord zooa's reeds in de Kamer werd verklaard, voortspruit uit een brie venwisseling tusschen de twee betrokken regeeringen die brieven, waarvan kennis werd gegeven aan het Parlement,herhalen dat het akkoord in niets schaadt aan de volle opperheerschappij van beide regee ringen. Dezen blijven volkomen vrij om te oordeelen in welk'- omstandigheden de konventie dient toegepast te worden, en om hun militairen toestand te bepalen. Belgie is bijgevolg alleen meester om zijn legerinrichting en den diensttijd te regelen volgens zijn eigen gedacht. Dit verdedigingsakkoord is overigens niet het eenige waarin Belgie betrokken partij is. üns land heelt zich aangesloten bij htt vergelijk van den Vokenbnnd, bij de Lo- carnoverdrageniin welks raam het Fransch- Belgisch akkoord bevat is), en die aan Belgie zekere juist vastgestelde weaerland- sche militaire verplichtingen opleggen. M. Marcq heeft verklaard daarover voor htt oogenblik geen opmerkingen te moe ten maken maar een grondiger studie van de kwestie zal wellicht naderhand de ge legenheid bieden. Uitleg van Generaal Galet. Generaal Galet, antwoordend op de opmerkingen in de vorige zittingen gedaan drukte de meening uit voor wat betreft de krisis der kaders, vooral voorspruitend uit de ekonomische omstandigheden der tien laatste jaren, dat men er voor moet zorgen de voorwaarden der werving te verbeteren en de goede officiers in dierst te houden. Mits verwezenlijking van zekere voor waarden, kunnen de ondeirichtirgsmid- delen verbeterd worden.Maar ongerekend dit punt, blijft het hoofdzakelijk dat de noodige samenhang in het leger moet verzekerd zijn Die samenhang eischt een zekeren tijd van gemeenschappelijk leven de tien- maandendienst is te dien opzichte nauwe lijks voldoende. Volgens het huidige s'el- sel is de dekking niet ten allen tijde ver zekerd de vermindering van den dienstduur zou onvermijdelijk nog dien toestand erger maken. Als men slechts de behoeften beschouwt van het onderricht, zou het misschien mogelijk zijn voor een min of meer ver wijderde toekomst een lichte vermindering van den diensttijd vooruit te zetten maar integendeel, zullen de andere elementen van het vraagstuk niet toelaten dien weg in te slaan. De overste van den algemeenen leger staf verklaarde stellig dat zijne houding, zooals hij ze deed gelden, hem uitdrukke lijk is voorgeschreven door het gevoelen van de verantwoordelijkheid. Inzake opmerkingen van meer bijzonde re orde, heeft generaal Galet gewezen op de noodzakelijkheid om in elk leger met korten diensttijd streng iederen soldaat te behouden in zijn gevechtseenheid. Dit princiep beeft overigens aanleiding gege ven tot de afschaffing der scholen van onderluitenants. Die scholen brachten praktischer wijze een verkeerde benutti ging mee van de verstandelijke vermogens welke ten dienste van het leger zijn ge steld zij schaadden aan den samenhang der eenheden en verergerden nog de on voldoendheid der dekking. KADER VAN ONDEROFFICIERS Generaal Galet, handelend over de vorming van het kader van onderofficiers, is van meening dat aan de kandidaten de zekerheid moet gegeven bij het vervallen hunner dienstverbintenis eene burgerlijke administratiebetrekking te bekomen, over eenstemmend met hun intellektueel peil. Hun diensttijd moet in aanmerking komen bij het berekenen hunner burgerlijke wedde. Hij wijst er verder op, als ant woord op eenige hem gestelde vragen, hoe het vliegwezen, niettegenstaande zijn belang, niet kan uitgebreid worden dan in verhouding tot de gansche legerinrich- ting. GEWESTELIJKE INDEELING In antwoord aan M. Marck meent ge neraal Galet dat de gewestelijke indeelfbg de taak der kaders zou vereenvoudigen en tevens de samenhoorigheid begunstigen. Zij zal geen praktischen invloed uitoefe nen op de snelheid waarmede de mobili satie der dekkingstroepen zou plaats heb ben. De spreker namens den Staf. deelt de grondslagen mede van een voorontwerp houdende inrichting van gewestelijke in- deehng, M. Marck wenscht generaal Galet, hoofd van den algemeenen staf, geluk om zijne uiteenzetting over het vraagstuk van de gewestelijke indeeiing, en verklaart dat het voorontwerp met alle aandacht moet onderzocht worden. M. Housiaux vraagt naar de bezwaren eigen aan de gewestelijke indeeling en verzoekt voorlichting op dit gebied.. M. Marck verklaart, dat hij in ieder geval, op den algemeenen regel der ge westelijke indeeling de onontbeerlijke prakBsche uitzonderingen zou aannemen. Generaal Thirifay wijst erop dat de ge westelijke indeeling groote moeilijkheden zou ople\eren voor de genietroepen, waarvan de samenstelling uit vakmannen moet bestaan. M. de Burlet wijst op het feit dat, ingeval van konflikt, bepaalde gewesten het ergst door den oorlog zuilen getroffen worden. Generaal de Longueville vraagt het behoud van de huidige werfwijze voor de ruiterij. Generaal Jacques vreest dat uit de ge westelijke indeeling moeilijkheden van zeaelijken aard zullen voortspruiten, en geeft de voorkeur aan het gemengd dienststelsel. Terugbrengen tegen goede belooning. Zondag 2b januari werd in een herberg onzer stad een boek vermist Uit het simpel leven van Jef Soheirs. De meênemer wordt verzocht het op de redaktie teiug te brengen.tegen een goede belooning. DENDERKLOK DAT 's MIJN YKIENI) SMIDJE SMEE verkrijgbaar bij J. Vermaut Lange Steenstraat te Kortrijk, Prijt frank. SCHOLA CANTORUM

Denderklok | 1928 | | pagina 1