•i Kapitaal en Kapitalisme Viva Crislo Rev .Legerkommissie. Viva Crislo Key 99 Peprow itch, 59 Tweede Jaar Nr 7 Prijs per nummer 25 centiemen. Ninove 12 Februari 1928. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad ft, LMÏSTIRMAN'ILIM^til De Passie van 0. H. J. C. op het tooneel. Minister Baels over den Middenstand, Landbouwbelangen. De Vrouw en het..."Ezelsvel,P VOOR HET PostcheckrekeningfR. Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 C maanden 0,50 1 jaar 12,50 Dr ukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE n Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Wij alHn stemmen in met de onwaardeerbare diensten die het kapitaal ons bewijst. Weinigen ten huidigen dage aarzelen nog het ka pitalisme te veroordeelen. Edoch, waar komt toch die droeve reputatie van 't kapitalisme vandaan Om eenige klaarte over deze vraag te werpen, hoeft hier eerst den zin van het woord Ka- pitalismK»op vasten grond gesteld te worden. Dit woordje heeft eene dubbele beteekenis Ofwel, schijnt het waarheidsvol door, in den zin van een regiem, gekenteekend,aoor de hoofdrol van het kapitaal. Het gebruik van het kapitaal met, als uitslag, eene kenmerken de zuinigheid vanmenschenkracht, alsook terzelfdertijd, eene nogal groote verhooging zijner opbrengst zou eenen onbetwistbaren vooruit gang al teekenen op het lot van 't menschdom en zulks zouden dan ook onze vurigste wenscher. moeten wezen. De socialisten zelf achten de weldaden van het kapitaal aan hun collectivistisch regiem te behouden In een tweeden zin beduidt hei kapitalisme une consequence facheuse de la predominance du capital sur la travail c'est un régime oü toute l'organisation et l'activité économiques se trouvent subordonnées, a 1 intérêt egoïste des capitalistes, au mépris des exi gences d'une saine constitution so cial et des plus legitimes revindi cations du travail iEcopomie Politique, A. Muller s.j. Een jammerlijk gevolg van den voorrang van het kapitaal op den arbeid ils een regiem waarin de economische organisatie en werkzaamheid onderge schikt zijn aan het ikzuchtig eigenbelang van de kapitalisten, spijts de eischen eener gezonde sociale constitutie en de meest gewettigde rechten van den arbeid. In iedere weggeorganiseerde sa menleving, moet de economische werkende kracht der natie, geor dend zijn met het welzijn der massa terwijl het kapitaal moet samen werken tot de algemeene welvaart. Edoch, de kapitalisten aan de liberale klassieke school gevormd, en slechts om hun eigen profijt bezorgd, de macht kennendedie het meesterschap door 't kapitaal hun geeft, stelden zich niet tevreden met den redelijken prijs voor hun ne medewerking. Een gedacht kwelde ze slechts hun kapitaal in waarde brengen, en er al 't mogelijke proiijt uit trekken Make money, honestly if jou can, but make money (hlaakt geld zooveel als ge wilt, maar... maakt geld). Aan dit hebzuchtig doel werd al 'tandere geslachtofferd De organisatie en de wending der voortbrengst, houden geen re kening meer met de werkelijke belangen der samenleving men werkt, niet om de benoodigdheden der natie te voldoen, maar in 't zicht van een winstgevend doel. De verbruiker telt slechts nog voor zooveel hij den tol dien men van zijne zwakheid of lichtgeloovigheid verwacht kan betalen. De werkman wiens kapitaal, z'n moeite moest verlichten, heeft zich als onderdaan van het machien uitgebuit door den verbruiker, moeten erkennen. Eindelijk, daar waar het zich sterk genoeg bevonden heeft om te gelukken, heeft het kapitaal geens zins geaarzeld, de hand op de raderen van 'tpolitische mecanism te leggen, alleenlijk om z'n profij ten te verzekeren. Van dienstknecht der Gemeen schap, der massa, heeft het kapi taal zich tot tvran gemaakt, voor wien alles moet buigen, Dat is het kapitalisme, dat is de omwenteling dat zijn zege in het sociaal orga nism teweeggebracht heeft. Men zal dus niet verwonderd wezen, dat het uitgebuit en ver drukte menschdom tegen de woe dende kracht van 't kapitaal op staat. cn gebiedend, den terugkeer naar een betere orde eischt. waar de stof aan den geest en de afzon derlijke winst, beiden de gemeene welvaart get.ouw zullen onder worpen wezen. op Zondag 4 Maart zie Stad en Omliggende kostumeering zullen benuttigd worden. 3. De beste tooneetkrachlsn,acteurs en regie, verleenen rr.et toewijding en offervaardigheid hun hulp. De regisseur Mr COL VREUR, beeld houwer, is een gewaardeerde kracht. 4. De koren getoondicht door E. Pater CYPRIANUS. 0. F. M. en uitgevoerd met de medewerking van den Heer PIESSEN, dienen slechts om de stemming hooger op te voeren 3. De opvoering zal geschieden binnen afzienbare tijdruimte (3 u.). ti Hei eere-comiteit bestaat uit Mgr COPPIETERS.de Hoogeerw, HH. Groet Vicarissen, de Heeren Senators en Volksvertegenwoordi gers tn de Katholieke Gemeente raadsleden van Gent. De OPVOERINGEN geschieden op ZONDAG 25 Maart om 2 uur. MAANDAG 26 7 uur. DONDERDAG 29 7 uur. ZONDAG I April om 2 uur. MAANDAG 2 7 uur. In de schoone zaal van den Bur gerskring, Holstraat, 6b', Gent. Prijzen der plaatsen 10-7-5-3 fr. Die opvoering belcoff dus te worden een merkwaardig feit op katholiek godsdienstig tooneelge- bied. dat zeker de ondersteuning en bijtreding zal verwerven bij de katholieken, inzonderheid bij de tooneel-lief hebbers. Wie in het jaar 1903 de opvoe ring ^er passie mocht zien te Gent en te Aalst, draagt er nu nog een geweldigen en zaligen indruk van. Het is dus 25 jaar geleden. Wij beleven in Vlaanderen een bloeitijd voor het katholiek tooneel op dat gebied staan wij dus sterker en steviger dan in het jaar 1903. N u dat de protestanten ook in onze streken hun propaganda ijverig doorzetten schijnt het wenschelijk het Evangelie nader te brengen tot ons volk. Om die redenen heeft het Katho liek Tooneeiverbond van Gent besloten, dit jaar 192S. CE PASSIE DES HEEREK op te voeren en dat met de goedkeuringen onder de hooge bescherming van Z. D. H Hoog waardigheid Mgr COP PI ETERS, Die kracht- inspanning wordt met de beste zorg voorbereid. 1De tekst Priester-letterkun dige B. DE CRAENE, zoo gunstig gekend op Evangelie-gebied door zijn vorige werken, heelt de Passie omgewerkt tot een tooneel-kundig geheel, onder titel HET MES- SIASTEEKEN, een echt diama vol handeling en spel en toch ge schiedkundig en theologisch waar. 2. Alle de hulpbronnen van 't tooneel in hun laatste volmaakt heid alsbelichting, ensceneering, M. Baels, minister van Landbouw, ver klaarde Dinsdag, in den Senaat, bij "t slui ten der bepreking over de Begrooting. het volgende Voor wat den Middenstand betreft, ben ik vast besloten handelend te zullen optreden, voor den middenstand zoowel als voor de andere standen moet een ver tegenwoordiging van de belangen bestaan in den schoot van eene officieeie groepee- ring. Aan dier stand moet een technisch onderwijs wordtn verzekerd, alsook een goede organisatie van het crediet.be mid denstand heeft op de begrooting zoo wat den schijn een inbreker te zijn, en noch tans is de getalsterkte van den stand zeer groot en zijn werkkracht overstelpend Die stand zcu op onze belargstelling moe ten kunnen rekenen, want bijna allen zijn wij uit hem gesproten. Hij heeft zware offers moeten brergen met het oog op ons financieel herstel. Men heeft gemeend dat het machin sme den Middenstand ten onder zou brengen. Niets daarvan. De verdwijning van den middenstand zoo een eerste blijk van armoede, van sociaal, geestelijk en stofie- lijk verval voor het land beteekentn. Al W.eft de openbare macht weinig gedaan ten voordeele van dien stand, toch hebben wij. van alle zijden, vrijelijk zien onts'aan de verdediging van de kleine neringen en ambachten. Het aar tal vereenigingen. dat in 1912 het cijfer 084 bedroeg, is in 192*. tot 1.099 gestegen. Een zetel van die vereenigingen was, in 1912, in 131 plaat sen gevestigd thans in 211 en het aan tal vertegenwoordigde beroepen en zaken is verdubbeld. Er bestaat in Belgie een neringdoende stand, die meer dan 2 mil joen personen, zoowel in de steden als op het platteland, omvat, die buiten de fa brieken werken. Te hunnen behoeve moet in 's lands belang, een wet worden ge maakt. Nederland en Frankrijk zijn dien weg opgegaan. De regeering hoopt eerlang fle volgende wetten en besluiten te kunnen indienen Het oprichten van kamers van den hoo >en raad voor ambachten en nerin gen wetten tot organisatie van het kleine beroepskrediet, waarbij gewijzigd wordt de wet van 25 Oktober 1919, wijzigende wet van 20 Mei 1846 op den open aren verkoop van nieuwe fabrikaten tot in richting van het krediet op gemiddelden termijn voor de organisatie van de bij de nering uoodige werktuigen, en ten slotte een organieke wet op den leertijd. Wij hopen dat de Kamers onverwijld deze weiten zullen goedkeuren, die den ekonomischen toestand van het land zul len verstevigen. Dit zal de bekroning zijn van moeizame krachtinspanningen ten voordeelt van den Middenstand gedaan, door ambtenaren zooals MM. Stevens en Lambrechts, en Lveraars zooals M.M Francotte en Cooreman. Donderdag namiddag vergaderde de gemengde Legerkommissie, onder het voorzitterschap van M. Pirmez. Kolonel SOUX DORF, stafgehreveteerde voert het woord. Hij stelt voordrie legerkorpsen op vredesvoet. In het vraagstuk dat ons on derworpen is, zegt hij, wordt Duitschland als tegenstander beschouwd, dat in geval van oorlog zijn gansche mannelijke be volking zoo kunnen te been brensen. In ons land moet de miiitairedierst,algemeen in den volsten zin van het woord,toeuepast worden. In geval van mobilisatie moeten al de middeien waarover het land beschikt benuttigd wordende bejaarde mannen en de vrouwen kunnen achter het front diensten bewijzen. Het is wel degelijk garsch de Natie die zich aan de oorlogs noodwendigheden moet onderwerpen. Spreker oordeelt hei mogelijk het ver blijf in de kazernen te verkorten, mits zekere voorgeoefendheid. Alies dient in 'twerk gesteld om den dier.st te verkorten. Hoogst gewichtige redenen van allen aard leggen zulks op. Dienstverkorting zal ruimschoots vergoed worden door minder tijd te verliezen, betere opleidingsme thoden en vooral door stevige voorge oefendheid. De opleiding, in vredestijd, moet er toe leiden den rekruut de overtuiging te geven dat hij, in geval van oorlog, zijn plicht ten volle zal kunnen vervullen Het is de oorlog die een goed strijder vormt en niet een langverblijf in de kazerne. De korps geest zal ontstaan en z;ch ontwikkelen door de gewestelijke indeeling. De provincies, met onvoldoende bevolking, zouden rekru ten uit de dichtsbij gelegen gewesten bij krijgen. De depots der Infanterie divisies zouden in de oorspronkelijke provincies zelf gevestigd zijn, en zoodoende zouden de prov incies die aan Duitschland palen, bij oorlogsgevaar, onmiddelijk over 54 bataljons kunnen beschikken, voor de grensdekking.Gesteld dat de manschappan van die I. D. rechtstreeks hun eigen haard beschermen, zullen zij met uiterste vurig heid deze opdracht vervullen. Kolonel Souxdorf meent dit de militaire opleiding kan, evenals het onderwijs, in vier perioden onderverdeeld worden 1* lichamelijke opleiding in de school 2" vooreeoefendheid van 17 tot 20 jaar 3' bij 't leger t drie maanden kamp en 4* drie mlanden in garnizoen. In afwachting dat de eerste twee perio den verwezenlijkt worden, zou de dienst tijd voor de infanterie op 9 maanden dienen gesteld te worden. Drie maanden extra-dienst zou de bereden troepen kun nen opgelegd worden. Generaal BORREM ANS vraagt of het tegenwoordig koniingent in vredestijd zou toelaten het voorziene getal divisies te vormen. Kolonel SOUX DORF meent dat de meer algemeene inlijving zulks zou toela ten. M. HOUSIAUX vraagt of de militaire voorbereiding geen leemte Leeft, daar zij de jongelingen tusschen 14 tn 17 jaar aan zich zelf overlaat. Kolonel SOUXDORF. Zij zullen zich wel, uit vrijen wil, met sport bezig houden. Generaal DE LONGUEVILLE vraagt of een miliciaan van gemiddelde gehalte de 9 uren opleiding per dag kan verduren. Kolonel SOUXDORF. Ja, daar ik zelf dat stelsel van 9 uren heb toegepast. Generaal BORREMANS. In het Fransche leger gaat men de 7 uren daags niet te boven. Eene gedachtenwisseling over de ziens wijze door kolonel Souxdorf uitgedrukt ontstond, ook over de gepaste aam»ending van den diensttijd en over de voorgeoe fendheid. Lokaal St. Jorisstraat zie Stad en Omliggende DE TAAL DER CIJFERS Naarvolgens de statistieken voor het jaar 1925-26, uitgegeven door het Inter nationaal Landbouw Instituut te Rome. waren in Belgiel47.676 hectaren bebouwd met tarwe de opbrengst beoroeg gemid deld 26 zakken van lOokpn. per hectare, 'tzii een totaal van 3,940,082 zakken voor gansch het land, of een jaarlijksch tekort van 10,364,279 zakken van 100 kgr. De gemiddelde opbrengst bedroeg voor Holland 28 en voor Denemark 33 zakken van 100 kgr. per hectare. Belgie komt op den derden rang voor wat de opbrengst per hectare betreft in Europa. Over het algemeen, zijn noch grond noch klimaat van Holland of Denemark gunstiger voor den landbouw van tarwe dan <ieze van Belgie, zoodat wij niet aarzelen te verkla ren dat wij onze opbrengsten gemakkelijk tot hetzelfde peil als in Holland en Dene mark kunnen opvceren. Persoonlijk heb ben wij reeds meer dan eens van 4500 tot 6000 kgr. per hectare bekomen. Veronderstellen wij dat wij onze op brengsten op hetzelfde peil als in Danemark brengen, die deze met 700 kgr. per hec tare vermeerderen. Zulks staat gelijk met eene opbrengstvermeerdering van 1,033,732 zakken, zoodat ons tekort daar door met een tiende zoude verminderen. Dat ware een tiende geld minder, hetzij een paar honderd millioen frank minder die uit Belgie naar den vreemde zouden verhuizen. Geene kleinigheid voorwaar! Niet alleen de tarweopbrergst kunnen wij aanmerkelijk vermeerderen.maar nog deze van al onze gewassen, door het beste zaai en plantgoed te gebruiken, en meer nog intensief, oordeelkundig te bemesten. Landbouwers.gebruiKt dus vooral langs om meer zwavelzuren ammoniak.syhiniet, en chloorpotasch of zwavelzure potasch zondir daarom in het minst superfosfaat en slak te veronachtzamen leert die meststoffen nog meer oordeelkundig te gebruiken, en laat niet na ai uwe gronden tijdig te kalken. INTENSIEVER. Moderne tijd Moderne lui Dat is fataal zoo In de vorige eeuw heeft er altijd een zekeren afstand bestaan tusschen man en vrouw, op den weg naar het moderne leven. Heden haalt de vrouw den man in ja loopt hem soms vooruit. Aan de Universiteiten vooral is dit merkbaar de vrouwen ock zijn 't studen tenleven ingetreden en niet zelden gaan ze in ons landeken nevens onze Leuven- sche studiemakkers op de banken zitten. I11 zekere boogescholen der Vereenigde Staten nemen er evenveel studentinnen als <t studenten aan de cursussen deel en t spreekt vanzelf dat tusschen die twee elementen der hoogeschoolbevoiking meer tJ o o O SCHOLA CAbiTORUM

Denderklok | 1928 | | pagina 1