De oudste, de stoutste, de stad, IS NINOVE katholieke Middenstandsbond Ninove Willen Donderdag 1928. l]if stallingprijskamp I Ninove 11 Maart 1951. Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad R. LUYSTIRMAN-LE BURGERSBANK Ninove. De nieuwe Koe. Aan gebeurlijke Correspondenten. SCHIKKINGEN Jaarlijkschs, gewestelijke T abaktentoonstelling van Ninove, Landbouwbelangen Tweede Jaar i» 11 Prijs per nummer 2a centiemen. VOOR HET Postcheckrekening (R. Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 0,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls 'te herhalen vol gens overeenkomst. Tot over eenige eeuwen strekte tot Nirove's eer, deze welgepaste leuze, die op 't eerste blad onzer geschiedenis, prijkt De oudste, de stoutste, De wijsste stad is Ninove. In onze huidige dagen valt hier nochtans een woordje aan te veran deren, nl. het woordje Wijs. Want is Ninove nog wel eene Wijze stad. Eene Wijze stad, die zich afbeult in futiliteit en er allen vooruitgang onmogelijk maakt. Een Wijze stad, waar alle deug delijke voorstellen, zooniet ver worpen, dan toch in den doofpot worden geduwd. Een Wijze stad waaralle debatten over uitbreiding van het bebouwd deel in een karnavalserenade on taarden en waar dus niets van te recht komt. Een wijze stad, waar een ontwerp voor eene nieuwe brug, onmtedoo- gend afgewezen wordt. De toegang iot de stad is al ge makkelijk genoeg (sic.) Een wijze stad, v. aar onlangs,een voorstel, voor tene baan achter de nieuwe kerk, verworpen werd. Het kost te veel, er is geen geld... Een wijze stad Ja, de faam van 't Ninoofsche volk, is niet al te goed op den vreemde, en met reden. Sinds lang reeds, moest Ninove door zijne industrie tot de eerste der provinciesteden behooren. En hoever staan we Waar is de stad, met 10,000a 11,000 zielen,die rond de twintig groote nijverheidsge bouwen telt En eilaas, waar is de stad die zoo weinig verkeersmiddelen bezit. Laat ons gerust zeggen Wij zijn een stad waar nooit aan expan sie ten bate van handel en nijver heid, wordt gedacht. En onze oudheid, onze oudheid kundige prachtjuweelen waardig, zeerdrukbezocht te worden? Nino ve is te weinig gekend Wij hebben nog een groot geluk. Ninove is een stad van geleerden, en intellectueelen, en dit is flink te zien aan zijn huidig bestuur. Zij verstaan er elkanderzoo goed dat zij er nooit in lukken, een ge wichtige vraag op te lossen voor een oogenblik hun eigen belang van kant te laten, om in de toe komst, het belang van Ninove's grootheid te aanschouwen. Op 't Stadhuis kan er soms nog al gebulderd worden, de tongen uitten er soms zware bedreigingen, de vuisten worden er dikwijls ge bald,maar uit het vuur dezer heete debatten, spruit niets dan onver- schil, en dwaze besluiten. Verwonderen wij ons dus niet, bij den kleinen vooruitgang onzer stad, sedert het jaar 1840. En als we dit nu even gezegd hebben laat ons een oogwenk slagen, op Nino ve's toestand te dien tijde. Op I Januari 1840 telde Ninove 4-517 inwoners en 8 huizen. Het Budget was in 1840: In ontvangsten 24.399,93 fr. In uitgaven 22,120,23 fr. Het kapitaal harer gevestigds •L-,J L Jdit riet Kapitaal narer gevestigds schuld bedroeg 7ti,462,90 fr. en dit der geldlichtingen ©p tijd, sedert I82'j aangegaan beliep tot ISOOOfr. Het gewoon inkomen beliep tot 16014 fr. 84 cent. Terwijl wij nu toch in 1840 zit ten ,laat ons eventjes onze beschou wing voortzetten.dit zal misschien het geheugen veririsschen onzer oudste citoyens Burgemeester te dien tijde P. C. P. Van Yperseele, advokaat. Schepenen P. C. Cosyns, zoutzieder. J. B Eliaert, garenfabrikant. Leden van den stedelijken raad. Tweede serie welke in 1X42 uittreedt. P. C. Van Yperseele. burgemeester. C. Vander Taelen, biersteker. P. De Smedt, olieslager en zeepzieder. J. B. Eliaert, schepenen. J. Van L'roogenbroeck, garenfabrikant Ch. Cools, grondeigenaar. Eerste serie welke in 1845 uittreedt. Ferd. De Mont, garenfabriekant. P. C. Cosyns, schepenen. Des. Galliot, brouwer. P. Jcs. De Devn, notaris Fr. Franschman, dokter in geneeskunde. Secretaris Eug. Coppens. De archieven der stad, waren onder de bewaring van den stedelijken sekretaris geplaatst. Bedienden ten stadhuize Geiast met de bestuurlijke zaken, Ch. Pecqueux. Gelast met den burgerlijken stand, P. F. De Buyst. Expeditionnaris, L. Wasteels. Stedelijken ontvanger,P. Vander Schue- ren, cand. Notaris. Stads Bouwmeester, Schepenen bode. YV* Pb Vande Stock. Toeziener der stedelijke rechten. A. Van Ham, zaakhandelaar. Ontvanger der stedelijke rechter, P. Berlamont, herbergier. Pachters der stedelijke rechten, Jos. De Smet, stoker en Cie. Het bedrag der stedelijke rechten in 183tf was 13023 fr. 02 c. Stads Kxspert voor vleesch. visch en brood Ch. Dufour. beenhouwer. Stads Lijnwaad meters ter markt. Em. Piersaux, wink en Fr. Haelterman, glazenmaker. Stads Horlogiemaker. J. 13. Premereur, huis en kerkhorlogiemaker. Stads Beiaardspeler, Ch. Stevens, orgelist Dienst der brandspruiters, A J. Mayen, loodgieter-Bevelhebber. Veldwachters. A. J. Crins en C. Van Oudennove. Nachtwakers, L. Milo en P. Vernaillen. Stads-uiiheller, J. Crins. veldwachter. Besturende Commissie der Burgerlijke Godshuizen. V oorzitter.P. an V perseele,burgemeester Lid van den stedelijken raad, C. Vander Taelen. P. De Mets, garenfabrikant. P. Cosyns, schepenen. P. De Smedt, olieslager en zeepzieder. Leden P. De Deyn. zaakwaarnemer. Secretaris L. Vergauwen. priester. Ontvanger Bestuurder, L. Bosteels Genees en Heelmeester, F. Fransman. Er bestond te Ninove i godshuis voor ouderlingen, op I Januari 1840 bevolkt met 20 oude mans- en 28 oude vrouwpersonen, en een burgerlijk gasthuis met 5 zieke mans- en Li zieke vrouwpersonen. Dit was den toestand van Nino ve,over bijna honderd jaar,Ninove waarvan gezegd Audacissima. fortlcissima, sapientissima oppidorum est. Heeft *Iy inove tot vooruitgang gestreden. Een weinig, en zoo wei nig, dat het op onzen huidigen dag immer het klein stedeke is^ geble ven van over 100 faar. IX. Alg-emeene en buitengewone Vergadering op ZONDAG 11 MAART ten 2,30 uren stipt in de zaal van Mijnheer Eugeen Van Cauwenberghe Burchtstraat N. 9, Ninove. Dagorde der Algemeene Vergadering Verslag over het 9 dienstjaar Goedkeuring van den bilan en de Winst- Verliesrekening Ontlasting te geven aan den beheerraad en den toezichtersraad Verkiezing der uittredende leden Verschillige. Dagorde der Buitengewone Vergadering 1 j De nogbestaande stichtersaandeelen doen verdwijnen zoodat er maar één soort aandeelen meer is. Ieder stichtersaandeel zou uitgewisseld worden, tegen een kapi taal aandeel 50 o.o afgekort, leze zouden vanaf 29 Januari 1928, dezelfde rechten en voordeelen genieten, als nubestaande kapitaal-aandeelen. Deze opslorping zou geschieden door eene som van 38.550 frank, van de reserven bij het kapitaal te voegen 2) Het hoogste getal aandeelen c^t een lid mag bezitten van VIJFTIG op (i HONDERD brengen. 3) De standregelen in dezer voege ver anderen Art. .7 Vijf en twintig vervangen door Vijftig al wat volgt achter ge stort zijr; s weglaten Art. 12. Vijttig vervangen door Honderd Art. 14. A«.hter u aandeel wegla ten, 't zij kapitaal of stichtersaandeel. Art. 10. Achter Beheerraad punt zetten, de rest weglaten Art. 22. Weglaten 1) voor 70 o/o 2) Kapitaal 3) en 30 o/o voor de stich tersaandeelen Art. 34. Achter gehouden punt zetten, de rest weglaten Art. 30. Heel het tweede deel weg laten van af Indien tot komen Op de hoeve komt een koe er. al 't volk van heel 't ge 'oe komt nieuwsgierig hair bekijken, en er over oordeel strijken, l lkeen looft de nieuwe koe. en men mag, want 't is een goe Als verwondert staart de koe om ende om, en af en toe, en, waar ook haar blikken wenden, ziet ze niet dan onbekenden, die haar monstren 'k weet niet hoe, en zij kroonhalst ze is een goe De boerin, zij ook "komt toe, en bespeerst de nieuwe koe met wijwater 't christen teeken zal des Heeren gunst afsmeeken op den stal en op de koe hoede u t kruis. en... wees een goe Het is ons reeds meer dan eers gebeurd, ongeteekende artikelen en bijdragen te ontvangen. Hoe graag we het ook zouden doen, van het princiep Wat niet onder teekend is, gaat de scheurmand in i>kun nen wij niet afwijken. Iedereen die meent iets te zeugen heb- neb. mau en moet dit doen, maar... aan iedereen de verantwoordelijkheid die hem ten deel valt, is ons inziens toch niet te veel. W ij houden graag een r, Vrije Rubriek ter beschikking van AL onze abonnemen ten en die, op eender welk gebied als het natuurlijk r.iet strijdig is tegen ons Katholief geloof en tegen onze Katholieke Gedachten voor hun bijdragen open staat. Deze week opnieuw kregen we een artikel geknipt uit de Libre Belgiqub en gericht tegen Amnestie. Onze corres pondent verbergt zorgvuldig zijn naam en het is maar best ook. Het artikel in kwestie is inderdaad alles, behalve een rechtzinnige beoefening van de christelijke deugd van naastenliefde «n het groot weik van barmhartigheid De gevangenen ver lossen In onze programma-verklaring die ver scheen in liet eerate nummer van De ART. 1. De prijskamp wordt uitgeschreven onder al de KATHOLIEKE WINKELIERS en NERINGDOENERS van de Stad. ART. 2. De deelnemers moeten zich uiterlijk Zondag 1 April hebben laten inschrijven bij den Heer Voorzitter van üen Katholieken Middenstandsbond, Phi lemon Van Driessche, Beverstraat, 35, Ninove. ART. 3.— De inschrijvingen geschieden gansch kosteloos, iederen dag, van zes tot zeven uur 's avonds. ART 4. De heeren Edward Vanden Bossche, Beverstraat, en August Minner, Lange Muntstraat, werden t Buiten Prijskamp gerangschikt en nemen derhalve geen deel aan den wedstrijd. ART. 5. Een geheime jury spreekt onwederroepelijk, bij meerderheid van punten, uit. ART. De prijzen zijn vastgesteld als volgt L Prijs Diploma van Prijs met Eeremetaal. 2- Prijs Diploma van 2 prijs met Eeremetaal. 3" Prijs Diploma van 3" prijs met Gedenkpenning. 4- Prijs Diploma van 4* prijs met Gedenkpenning. 5 Prijs Dipioma van 5' prijs met Gedenkpenning. 6- Prijs Diploma van 6' prijs. 7' Prijs Diploma van 7- prijs. 8' Prijs Diploma van 8* prijs. De uitslag van den prijskamp zal in de bladen bekend gemakt wor- HET BESTUUR. ART. 7. den. Dexderki.ok hebben we trouwens over die zaken, klaar en duidelijk genoeg ge sproken. Wij zijn Katholiek,Volks- en Vlaamsch. gezind en ais dusdanig zijn wij dan ook voor het verleenen van de volledigste Amnestie, in den zin van het voorstel Van Cauwelaert, Deze verklaring zal onzen correspondent denkelijk geen plezier doen.maar... Waar heid is Waarheid, zeil al klinkt ze corns wat hard. En t Df. Denderklok steekt haar ge voelens niet onder stoel noch bank.... zooals gtbeurlijke correspondenten soms al eens doen. DE REDAKTIE. ingericht door den tabakbond van het Arrondissement Aalst. Ten lokale van het landbouwcomice DE KEIZER heeft Zondag laatst, 4 Maart, de jaarlijksche gewestelijke tabaktentoonstelling plaat*, gehad. 1 e midden eener prachtig versierde zaal jagen een twee honderdtal stalen tabak, t is te zeggen bundels van drie Kgr. met stroo gebonden, ten toon deze behoorden tot verschillende gemeenten als Appelterre. Eychem. Pollaeie, Lede, Santbergen, Okegern, Idegem. Ophasseit, Onkerzele, Grimmingen en andere. Rond vier ure werd de tentoonstelling geopend door den Heer Baron de Bethune, Volkvertegenwoordiger, Aalst, voorzitter van den Arrondissement bond, die den Heer Minister Baels en zijn kabinets overste Mijnheer Van Der Vaeren harte lijk verwelkomde en tevens bedankte voor de belangstelling die zij voorde tentoon stelling betoonden met ze, met hun bezoek te vereeren, vervolgens zette hij uiteen welke perioden van verdrukking de tabakteelt doorstaan heeft. Door luide toejuichirgen van detalrijke opgekomenen werd zijne redevoering beantwoord. De Eere-Voorzitter Senator De Cle;cq bedankte insgelijks den Heer Minister voor zijne tegenwoordigheid, alsook voor den geldelijken steun die het Ministerie van landbouw aan den bond verleent en drukte den wensch uit ze zien voort te gaan met het verbond te steunen en te beschermen. Vervolgers sprak hij over het cornice ingericht in '926 orn de gron dige klachten der tabakplanters te onder zoeken en de wet te vei beteren, en zegde dat de Heer Petrus Haelterman. schrijver van het verbond er deel aan nam als ver tegenwoordiger der tabakplantera van het Arrondissement Aalst. Na de Heer Minis ter op de hoogte gebracht te hebben van dsn erbarmelijken toestand onzer steen wegen en landbouwwegen, deed hij een beroep op zijne welwillendheid, opdat hij de landbouwbelangen der streek zou ter harte nemen en liet onder een luid hand geklap het woord aan den Heer Miniiter. Met woorden van vurigen dank tot voornoemde spreker» begon den Heer Baels zijn toespraak en zegde dat hij niet beloofde vooraleer zaker te aijn het ten uitvoer te unnen brengen, doch dat hij al het mogelijke zou doen om die zoo be- langrijke teelt te beschermen, te steunen en de landbouwers zooveel mogelijk vol doening te schenken, hij beloofde tevens het vernieuwen der steenwegen en land- bouwbanen. Bij den aanvang van de rede voering werd den Heer Minister op een daverend handgeklap der menigte ont haald, doch ook op het einde werd hij flink toegejuicht. De Fleer Petrus Haelterman, sekretaris van het verbond, nam op zijn beurt het woord en bedankte denHeer Minister voor zijn welwillende tegenwoordigheid, voor eerst in naam van het verbond en dan in naam van al de tabakplanters. Daarna drukte hij den wensch uit de Heer Minis ter te zien medewerken tot het bescher men der inlandsche produkten tot het bekomen van den vrijen handel en tot het verminderen der takaen die op de schei kundige meststoffen wegen hier oek volgde een luidruchtige toejuching. Nadat de Heer Baron de Bethune da menigte bedankt had voor hun talrijk opkomen, werd de Heer Minister in da zaal rondgeleid, waar hij de stalen bezich- tigde an er menigte blaren deed branden om den geur op te snuiven. Om te sluiten gaf de Heer Bricout, staatsagronoom, een belangrijke voor dracht over tabaksteelt, 't is te zeggen over de soorten en over de bemesting, hetwelk met de grootste belangstelling door de aanwezigen aanhoord werd hij zette de tabakplanters aan zich te ver eenigen ten einde al hun eischen te zien inwilligen. Na de Heer Bricout zooals de andere sprekers hartelijk toegejuicht te hebber, verlieten allen blijgezind de zaal, met volle vertrouwen in de toekomst. Een tabakplanter. Bemestingen na den Winter, an in de maand Januari, wanneer de gesteldheid zulks toelaat, beginnen de grondbewerkingen voorden zaai van haver

Denderklok | 1928 | | pagina 1