PAASCH PLICHT Opgepast. De "Sehola Cantorum,, en haar leider Leest in one nummer van Zondag 15 April e. k. ons nieuw mengelwerk "DE HARDE STRIJD,, Aan de jubilarissen, Tweede Jaar N* 15 Prijs per nummer 25 centiemen. Nmove 8 April i 91$ Ka (koliek I laamsch en Volksgezin d Weekblad R, ILUY'STIRNIAN-LittAlRl $*i,g .ejpAAschjeesi Onze Steenkoolnij verheid in 1928. VOOR HET Posteheekrekening (R. Luysterman n- 1862,54; KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 6,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Aan al onze lezers en lezvresen een 'n Tweede maai mag 't Dender- klokje den jubelzang meegalmeri om de blijvende overwinning van den God-Mensch de Verrijzenis immers wierp de laatste ver sterking omver die 't gevallen menachdom in Satans klauwen hield alle# moest iwichten voor den zegevierenden Christus, die schitterend en eigenmachtig uit zijn graf opstond. Ook voor Jezus' volgelingen, de geloovigen, weze Pascheri den in gang tot een nieuw leven, tot eene geestelijke verrijzenis. Daartoe stelde de Kerk rond dien Hoogdag haar Biecht- en Communiegebod, Lijk zon en lente hoogtij vieren in de hernieuwde natuur, zoo ook wil de Kerk dat een nieuw leven al hare kinderen zou doorstroomen voor velen is de paaschtijd een opstaan uit de dood der zonde voor allen is het een gelegenheid om nieuwe krachten op te doen. Nochtans, 't is helaas geen uit zondering meer, dat de laatste blijk van christelijk leven, wordt verwaarloosd en op 't achterplan geschoven. Waarbij dit wel mag komen Uit onverklaarbare on verschilligheid of laakbare nala tigheid. Ja, gedoopt zijn ze, hun Plechtige Communie deden ze, 't Vormsel ontvingen ze, voor de Kerk trouwden ze maar voor de rest,... konden ze zich niet verder met God en zijn gebod inlaten. Waarom dit volledig afbreken, met alles wat hunne jeugd heeft beleden en beoefend Omdat ze er geen tijd toe vinden, durven sommigen houden staan omdat te biechten gaan niet erg plezierig is, bekennen eenigen omdat ze niets misdeden.... huichelen ande ren. Wat ook het antwoord zij steek houdend is het in geen geval God spreekt door zijn Kerk,en 't schep sel heeft alleen maar deemoedig te gehoorzamen, zelfs al zage het voor 't oogenblik 't nut van dit bevel niet in. 't Zelfde blijkt ook duidelijk uit een nauwkeuriger onderzoek der aangehaalde schijn redenen Vatten we aan met deze die naar hun zeggen geen tijd hebben voor godsdienszaken. Beklagenswaar dige slaven voorwaar, indien hun gezegde waarheid bevatte weke lijks kan er nog geen uurtje af om zich boven 't stof te verheffen en geest en hart te voeden met zieie- kost, waar elke mensch van na- tuurswege behoefte aan heelt. De mensch, bestaande uit ziel en lichaam leeft niet van brood alleen iets hoogers wil het verhevenste deel in hem, dat bewust of onbe wust, hunkert naar het blijvende, naar het eeuwige Goed, naar God. Anderen bekennen ronduit, dat ze bang zijn van te biechten te gaan dat iaat zich beter begrij pen, doch doet geenszins iets af aan den strengen plicht ook dat te doen, wat voor 't oogenblik min aangenaam is. Daarbij zij die zoo spreken, getuigen klaar dat ze de groote weldaad der Biecht niet beseffen. De bijkomende vernede ring en de moeite wordt immers gansch in schaduw gesteld niets toch kan opwegen tegen het her leven der ziel als geliefd kind van den hemelschen Vader. Blijft nog de derde categorie,die verblind of ter kwader trouw hui chelt Biechten, waarom ik doe immers geen kwaad voor mij is dat gansch overbodig. Zij doen geen kwaad maar lieve menschon kijkt eens eventjes in uv: binnen ste uw christelijke plichten in 't algemeen, uw paaschplicht in •t bijzonder het zesde gebod de vreemde zonden door uw elecht voorbeeld geen zonden... 't krioelt misschien in U van allerhande vergrijpen tegen Gods wet, die precies nog iets meer verbiedt dan moorden en stelen, en iets meer gebiedt dan iedereen met rust te laten. Mochten alle verdoolde schapen gedurende dezen genadetijd de stern hooren van den goeden Her der; hanterugkeer naar denschaap stal zal met zóóveel vreugd ge paard gaan. Aan ons, plichtbewuste Chriete- nen.mede te helpen door voorbeeld en gebed om die vreugd aan 't goddelijk Hart te bezorgen 't weze een eerste dankbetoon voor de onschatbare weldaad, die we met deze dagen eens temeer moch ten ontvangen. Het Zomeruur wordt ingevoerd in den nacht tusschen ii en 15 April a. s. Let dus op de uurwer ken die één uur VOORUIT GE ZET moeten worden. Verstraeten-Adriaens Laat vlaggen en festoenen wapprvn En roert de groote trom Laat schallen luide vreugdek reten, 't Zij feeste nu alom. Laat klinken blij muziekakkoorden, Juicht om die zestig jaar... En dat ons wenschen hartlijk wezen Voor 't jubelvierend paar. Dat jaren nog ze mogen leren Tot stichting van de stad En wenscht met ons en juicht en jubelt Een vroom PROFICIAT Dl Rbdaktie. Deze nijverheid, die gedurende gansch het jaar 1927 door een krisis aangetast bleef, vertoont in begin van 1928 eene lichte verbetering. De prijzen, vooral die der nijverheids kolen zijn gestegen, de stock vermindert terwijl de voortbreng?:elangrijker wordt; teven» wordt er eene gunstige beweging der mijnwaarden op de Beurs vastgesteld. Hetgeen nochtans een teeken blijft van krisis, is het feit dat het aantal mijnwer kers merkelijk is verminderd. Laat ons nu den staat onzer koolmijnen onderzoeken, in deze laatste maandtn. In Januari 1928 vinden wij een stock van 1.781.410 T. hetgeen vergeleken met December 1927 eene vermindering van 65.770 T. beduidt De voortbrengst is met 18730 T. vermeerderd het getal werklie den daalde nochtansvan 174.317 eenheden einde 1927 op 171.097 eenheden in Janu ari 1928. Daaruit zou men nochtans riet mogen besluiten dat het nuttig eftekt per arbeider heeft toegenomen want deze vermeerde ring der voortbrengst is bijna uitsluitend te wijter aan het grooter aantal dagen arbeid. In Februari is de stock tot 1.816:940 T. gestegen.De voortbrengst is met 12000G T verminderd. Beide veranderingen moeten wij vooral toeschrijven aan het kleiner aantal dagen arbeid dezer maand. liet ge tal mijnwerkers is bij vergelijking met dat der vorige maand met 2600 eenheden ge daald. De gemiddelde dagelijksche voort brengst per arbeider wordt op 546 kgs ge schat. hetgeen eene verhooging van 10 kgs aanwijst. De statistieken der maand Maart zijn nog niet in ons bezit het zou ons noch tans niet zeer verwonderen moesten zij eene verbetering in onnc koleninduatrie uitdrukken Wij mogen beiluiten. dat de koolmijn- krisis in 1928 minder scherp is, hetgeen nochtans met zeggen wil dat zijn einde nabij is. Alles zal afhangen van de vreemde me dedinging en de maatregelen die de Bij zondere Koolmijnkommissie zal treffen om deze te stuiten.Onder het initiatief van deze laatste is er een wetsontwerp neerge legd ten einde de mijnrente te verminde ren en tevens ook de ïr.dustrieele lasten der koolmijnen. Men spreekt ook over het oprichten van een verkoopskantoor, eene onderlinge prijsovereenkomst enz. Mocht er weldra hulp opdagen ten bate van deze nijverheid 2ij dient immers de belangen van gansch de Belgische bevol king. A. C. Bij den kunstavond die ons door het Davidsfonds op Zondag 15 April e. k. wordt aangeboden, wensch ik hier een en ander te mogen zeggen over de Sehola Cantorum ten einde dit voor het gansche land beroemde zangkoor, kenbaar te ma ker. ook bij het volk uit onze streek. Eerst :ets over den naam. Sehola Cantorum is een latijnsche naam en be- teekent sehola vereeniging van een ze ker aantal personen die studeerea, of dus school en cantorum is zooveel als zin gen, waaruit we dus mogen besluiten dat het i! etn vereeniging is va» menschen die geleerd hebben ie zingen of eindelijk een zingende school Hoe de Sehola ontstaan is Lang voor den oorlog reeds hield de heer Vande Velde, de sympathieke leider zich onledig met de studie der oude werken en gaf met het Pius X koor, (dat r«eds meer dan twintig jaar onder zijn kranige leiding staat) een groot aantal koncerten die een zeer gunstig onthaal genoten. Binst den oorlog vroeg de heer Ciosson, bewaarder van het Conservatorium-Museum te Brus sel, den heer Vande Velde om de muzie- kale illustratie van de lessen over muziek geschiedenis die toen flink gevold werden. Uit de kern die V ande Velde daarvoor aan wierf is dan de Sehola geboren die sinds dien onafgebroken aan 't werk is gebleven oorduien wij dat MVande Velde vam het publiek met al dt aanmoediging ont- vangt welke hij verdient... De geleerde r H. Expert, die te Parijs een parallel loopende actie voert ontvangt er den on- ontbeerlijken sietm en aanmoediging. Wij wenschen dat het ook het geval weze voer de Brusseltche Sohola. Het is andnel. de's schuld niet dat hij een naam draagt die ten klank heeft van bij ons Een ander gekend criticus schreef er dit over De Sehola Cantorum is een der seer zeldzame gezelschappen missthie* wel het eenige die op zulke gelukkige wij te de oude meesters dienen en daar zij het doel met zulke volle en geestdriftige overtuiging verdient zij absoluut béwen- ie'rd te worden. Het is duidelijk dat moest dit koor geselschap, is plaats van een latijnsche benaming te dragen, zich ver- sieren met een naam op offof op cky het op een ware beroemdheid zou mogen rekenen Uit deze beide aanhalingen blijkt genoeg hoe hoog het kunstgehalte der uitvoeringen door de Sehola aangeschreven staan en het •temt dan ook tot weemoedige beden kingen, dat het beBtuur van het kunstge zelschap dit Winterseizoen heeft veor be reid door een vijftigtal herhalingen waar onverdroten en geweldig wordt gearbeid, dat er aldus een schier onuitputtelijk E. VANDE VELDE de sympathieke leider der Schola Cantorum en honderden werken heeft ingestudeerd. De Schola trad reeds op in de meeste steden van het Vlaamsche Land, (ook reeds eenmaal hier in Ninove) en overal mocht ze zich ir. een welverdienden bijval verheugen. Hare huidige artistieke waarde heeft ze bekomen door een voortdurende werking en die waarde is vooral gelegen in de «amenvoeling waarvan hare elementen blijk geven, in het evenwicht der partijen en in de door gedurige oefening verkregen virtuositeit in de moeilijkheden. Over een uitvoering te Brussel schreef Ciosson in de Indipendance het volgende Weinig musitkale groepeeringen buien zooveel belang en originaliteit in hun pres et teeringen als dit klein gemengd koortje, dat zich bijzonder toelegt op de interpreta- tie der XVI eeuwsche polyfonie. Het vult in het profane domein de Mechelsche ii maitrisc van Smt-Kombouts aan. Ook repertorium werd samengesteld waarvan een groot aantal stukken xalfs nog geen gelegenheid ter uitvoering vonden, en dat tot voor een paar weken toe (half Januari) slechts in eene gemeente werd opgetreden en die gemeente was Wezembeek Het geen men minachtend noemteen boeren- parochie Dat is een plaatsje als Ninove, waar reeds zoo zelden echte kunst te genieten valt, een Schola-Cantorumavond wordt belegd door het Davidsfonds moet ona derhalve dankbaartegenoverdit organisme stemmen en de hoop op een flinke opkomst vanwege het Ninoofachs publiek is dan ook ten volle berechtigd. En wanneer hier zoo dikwijls vaa kunet is gewalgd dan bedoel ik daarmede niet, dat de uitvoeringen van de Schola voor een klein groepje intellectueelen geniet baar zijn. Verre van daar De heer Vande Velde houdt bij het samenstellen van zijn

Denderklok | 1928 | | pagina 1