BI AMNESTIE fliet Vergeten Opvoering van Pater Lievens ÜAVIDSFONDS Af deeling Ai Vandaag, Zondag, 0111 5,50 uur zeer slipt, 1| Tweede Jaar N* 16 Prijs per nummer 25 centiemen. Ninove 15 April 1928. m m >■1 Katholiek Vlaamsc/i en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE i. LUYST1RMAN-ILEMAIRI Amnestie - Libre Belgique - De Denderklok. Eene Goudmijn tot ieders beschikking. der Verwoeste Gewesten. Landbouwbelangen. in «In Zaal van hel MEISJESPATRONAASint-Jorisstraat, dn Oude en Moderne Koormuziek Davidsfondsers, Kunstkenners, Lief lubbers van Zang, allen daarheen. Kaarten aan den ingang der zaal. 4 '3b •v Postcheekrekening (R Luysterman n- 1862.54) Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 0 maanden 0,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Op de redaktie van ons blad kwam reeds verscheidene malen een nummer toe van de Libre Bei .gique waarvan het hoofdar tikel dat handelde over het amnestie-vraagstuk en geschreven werd zoogezegd door een «Vlaamsch priester uit YVest-Vlaandcren beieekenisvol omlijnd was. We weten niet wie zoo attentvol ons een... correspondent wil zijn, want defender verkoosiedere maal schitterend anoniem te blijven. Wij kunnen dus ook zijn juiste be doelingen niet kennen en zijn daar om genoodzaakt ons in gissingen omtrent dezen toevalligen mede werker te verdiepen Ons bescheiden inziens evenwe zijn deze giwingen tot tweeërlei terug te brengen. In de eerste ver onder stelling willen deze zendingen er ons misschien op wijzen dat we ook eens over AMNESTIE zouden moeten schrijven. En dan heelt de zender volkomen gelijk, ofschoon dit overbodig is, gezien ons op schrift Katholiek VI. en Volksg. weekblad In de tweede veron derstelling (en die blijkt meer in overeenkomst met de waarheid want de zender wil onbekend blij ven) zou het... och, laat het ons maar zeggen,een steek onder water zijn om er ons op te wijzen hoe het katholieke Iranschschrijvende blad uit de hoofdstad over Amnestie denkt, en hoe wij katholieken er dus zouden moeten overdenken. In beide gevallen evenwel mee- nen we dat onz^ correspondent en al dezen die onze houding in 't oog houden het zullen kunnen stellen met de hieronderstaande losse op merkingen van de hand van onzen hoofdopsteller. DE REDAKTIE. Toen in December 1920 De Dkndekklok met haar eerste nummer voor den dag kwam, waren we natuurlijkgenoodzaakt on« pro gramma bekend te maken. Wij hebben met die bekendmaking niet geschermutseld, al evenmin als we ze in een verbloemd kleedje hebben willen steken. Wanneer we schreven dat De Dinderklok» een KATHOLIEK, VLAAMSCH. en VOLKSGE ZIND weekblad zou zijn, hebben we ook de volle draagwijdte van deze drie termen overzien en we mogen gerust zeggen dat tot nog toe, geen enkel onzer medewer ker# van deze lijn is afgeweken en dat in onze kolonn«n geen enkel regeltje is geslopen dat zou in- druischen tegen bewust program ma. Het Amnestie-vraagstuk dat ons zoo angstvallig schijnt te willen aangeduid worden door iemand die heldhaftig zijn naam verzwijgt, vraagt van ons,me dunkt, niet veel woordenomhaal. We zijn KATHOLIEK, dat is behoorend tot de partij die de katholieke gedachten uit 't Vlaam- sche land aankleeft, maar ook en vooral ROOMSCH-KATHOLIEK is. En wanneer we er nu even het bijzonderste gebed van onzen Roomsch-Katholieken Godsdienst op naslaan, namelijk het Onze Vader dan weten we genoeg hoe we alle dagen bidden Vergeef ons onze schulden, gelijk we vergeven onze schuldenaren'-Welnu— is het gebed geen samenspraak met God wanneer we aan God zouden vra gen schenk ons vergiffenis over onze zonden, zooals wij vergiffe- ni# schenken aan onze vijanden de» (in onderhavig geval schijnen dat hier de activisten te wezen en wanneer we dan aan die vijan den vergeven met ze... tien jaai na den oorlog nog niet in ons midden te duiden, ja erger nog, met ze :n de gevangenissen te laten zuchten, dan mogen we ons redt lij ker wijze verwachten aan... een zeifde be handeling vanwege Hem tot Wien we het Onze Vader richten. En is dat niet het geval met de Libre Belgique v die in vlammende let teren onder haar opschiift het woord KATHOLIEK schrijft en... hare vijanden alles behalve vergif fenis zoekt te schenken. Is dat niet het geval met alle katholieken die tegen Amnestie gekant staan. We zijn LA A MSG H G EZ I ND en dat hoeven we al eveuminder onder stoelen of banken te steken. Wat men ook van ons zegge en hoe wars we ook staan tegenover alle extremisme en alle andere uitingen van overdreven nationa- lisme, toch durven we lu;dop be weren dat onze Vlaamschgezind- heid buiten en boven alle verden king staat. En dat we het recht hebben als katholieken, ja den plicht zelf Vlaamschgezinden te zijn, zal toch niemand ons meer willen betwisten. Welnu, als dit zoo is, dan is het ook niet minder logisch en rechtvaardig dat we voorhet verleenen van AM N ESTIE zijn en we doen dit niet beide han den. We vragen Amnestie zooals den heer Van Cauwelaert, burge meester van Antwerpen en katho liek volksvertegenwoordiger, het in de Kamers heeft voorgesteld. We zijn VOLKSGEZIND. Dat is ook al geen ijdel woord. Wan neer het beteekent gezind te zijn voor de belangen van het volk, wanneer we weten dat ons volk niet al de rechten heeft wa trop het redelijker wijze in ons land zou mogen aanspraak maken, wanneer we weten dat er missingen geweest zijn tijdens den grooten oorlog in alle landen en dat alléén ons land een der overwinnaars in den krijg nog ten achteren staat om amnestie te verleenen aan de politieke misdadigers, dan zijn we volop verplicht met dat volk te ijveren voor het bekomen van Am nestie. Het activisme hebben we nooit goedgekeurd,- noch hier in Vlaanderen, noch ginds in Wallo nië We zijn voor een vrij Vlaan deren in een vrij België, maar... dat men ons volk dan ook de vrij heid late die aan zijn Waalsche broeders wordt toegekend. En voor wat nu meer speciaal de Libre Belgique en hare medevoelende katholieken betreft, hebben we enkel nog dit te zeggen Het lijkt ons verwonderlijk hoe de Libre en hare aanhangers, die toch ook weten hoe de gevange nen verlossen een werk van barm hartigheid is bedoelde gevange nen absoluut en met alle middelen gevangenen willen houden. Met alle middelen zeggen we want we dagen de Libre Bel gique uit ons ir vleesch en bee- nen haar zoogezegd Vlaamsch Priester uit West-Vlaanderen voor de pinnen te brengen. Die Vlaam- sche piiester uit de Libre bestaat simpel en alleen in net franschkiljonsche brein van een der redakteurs van het Brusselsche blad De Vlaamsche priesters uit Vlaanderen... weten wel beter. Alle uur vei ken een uur vooruit te zetten, in den nacht van Zaterdag op Zendag. De Zomertijd vangt officieel aan 15 April. In de rORRESPONDANi I' van 10 Octo ber 1. 1. wijdt den He?r Francis Marre, twee bladzijden uit" zijne Revue des Sciences aan dit belangrijk onderwerp dal er goud te vinden is in de z^eën.Voor de eerste maal.in 1806, miek SterreyHunt van Harvard dc tegenwoordigheid van goud in het zeewater bekend. Zes jaar l iter, slaagde, een Engtlsch scheikundige er in, de hoeveelheid goud in het zeewater aanwezig, te schatten. Hij vond er 6 1 milligrammen per ton in. Van dan at, hebben nauwkeuriger ont ledingen de aanwezigheid bewezen van 64 tot 1 '28 miligrammen goud in het zee- water en van 610 tot 1280 milligr. in de assche der zeeplanten (varech en goémo- res). Edoch het gehalte verandert in de verscheidene Oceanen. Gemiddeld, schat men, dat het zeewater van 82 tot 61 milligrammen zuiver goud. per ton inhoud. Deze proportie schijnt zeer klein, doch wanneer men denkt dat - en kubieke kilometerzeewatervan 130000 tot 260000 kgr goud bevat, en dat er in de zeeën der gansche wereld zoo een milliard ton goud bestaat, dan wordt zulks aan zienlijk. Indien, men zich herrinnert, dat al het goud van in den beginne der geschiedenis uit de aarde getrokken, slechts eene massa zou vormen van -12m dan stelt men vast dat de zee de rijkste goudmijn dtr wereld moet zijn. Zooals men kan denken, lieten de ge leerden niet na, dit problema langs zijn praktische zijde te beschouwen en de mid delen op te zoeken om dien grooten schat in beslag te nemen. In het laboratorium, gaat zulks gemak kelijk men kent zelfs reeds verschilliye methoden, die M" Marre ons beschrijft. Allen nochtans bieden dezelfde moeilijk heid aan. In het groot geexploiteerd zou den ze meer kosten als hunne opbrengst zelve. Zulks inag nochtans niet gezegd worden van het procédé Duke.engelesch scheikun dige hetwelk zonder groote kosten zou kunnen toegepast worden. De uitvinder zou het zeegoud in metaal veranderen, door het behandelen eener ton goud met 500 grammen krijt. Men zou daartoe in groo'.e kommen te werk gaan. op wiens bodems men het goud door smelting zou uittrekken. De Heer Duke geeft nog een ar.der procédé even gemakkelijk als 't eerste. De proeven van den Heer Duke zijn zeer besluitend en wijzen tot een groote voldoening aan, maar de industrieele proe ven blijven nog te doen. Ziedaar geloof ik, 'n schoon tijdverdrijf voor ons toekomende s'.randseizoen.Indien die proef lukt zal ze ons middelen genoeg verschaffen, en zeer prijsbaar in eenen tijd, waar hotels en plezier zoo duur zijn. Maar wachten wij ons, dit geheim te verraden, indien we geen aanleiding tot inflatie willen geven, die de waarde van 't goud op denzelfden voet zou stellen, als deze van 't zand onzer stranden. Don X. LEENING 5 t. h. 1922. TREKKING VAN 10 APRIL Dinsdag morgen ten 10 ure heeft in de Nationale Dank te Brussel de 7Ie trekking plaats gehad der leening van oorlogsscha de 5 t. h. 1922. De uitslag is Serie 125.811 Nr 12 wint een lot van 250.000 fr. Serie 99.929 Nr 12 an serie 125 811 Nr 14 winnen elk een lot van 100,000 De andere nummers van deze series en al de nummers van serie 110,375 zijn uit- betaalbaar met 300 frank. DS KLEUR DER MESTSTOFFEN- 'In vroegere bijdragen trokken wij reeds de aandacht op de kleur der handelsmest stoffen. Wij veroorloven ons daar heden nog eens op terug te komen. Verleden jaar werden wij door twee jonge landbouwkundigen onzer vrienden geraadpleegd. In het eerste geval was eene bemesting verkeerdelijk toegepast, omdat chloorpotasch voor zwavelzuren ammoniak gebruikt werd De misslag kon tijdelijk hersteld worden. In het tweede geval werd chloorpotasch verkeerdelijk voor svlviniet aanzien. Hier ook trokken wij de zaak in het reine. Daarenboven onderwierp onze vriend zelf een staal van de betwiste meststof aan een scheikundige ontleding, en kwam tot de bevinding, dat het wel degelijk chloorpotasch was. Men onthoude het eens voor a!duizend op eene maal, doet de kleur der meststof fen niets ter zaak, de meststoffen moeten alleen het vereischte gehalte bezitten de zwavelzure ammoniak 20 tot 21 t. h. stik stof, het superfosfaat en de staalslakken 14 tot 10 fosfoorzuur, de sylviniet 15 tot 18 de chloorpotasch 40 tot 50, en de zwavel zure potasch 48 tot 50 t. h. v/atervrije potasch. A! het overige is van weinig of geen belang. Door oefening zal men er spoedig in slagen, eender van welke kleur zij zijn, de verschillige handelsmeststoffen uit el kander te onderscheiden deze kennis komt wel te pas wanneer de naamkaartjes van de zakken verdwenen zijn. Dus de ontleding alleen geeft volle ze kerheid. Nu aangezien de landbouwer niet altijd zijne meststoffen laat ontleden,raden wij hem aan zijne meststoffen alleenlijk bij eerlijke bandelaars of landbouwvereeni- gingen te doen. INTENSIEVER. te NINOVE In verband met deze opvoering, laten wij hier een korte levensbeschrijving van Pater Lievens volgen Constant Lievens werd op 11 April 1856 tc Moorslede in West-Vlaanderen, uiteen dwarsdoor-christelijke landbouwersfamilie geboren. De jeugd van den toekomstigen Apostel van Chota-Nagpur was gelijk aan die van de meeste boerenjongens, behalve dat Constant reeds vroeg blijken gaf van een buitengewone schranderheid en leer gierigheid. Constant mocht dan ook voort- studeeren en werd naar 't klein Seminarie van Roeselaere gestuurd, waar hij naast Albrecht Rodenbach c ie schoolbanken terechtkwam. Daar st. eerde hij de rhe- torica onder de leiding van den toenmaals jeugdigen en geliefden professor Hugo Verrieslde vurigste onder al die jonge, hartstochtelijke idealisten En terwijl Rodenbach arvan droomde het slapende Vlaanderen tot fier stambe- wust.zijn te wekken door dicht en treurspel droomde Constant van verre gewesten waar hij als missionaris zijn leven zou slachtofferen voor de zielen... In 't jaar 187S trad hij in 't noviciaat van de Paters Jezuïeten te Drongen. In 1880, na de eerste geloften te hebben af gelegd, bekwam hij reeds de vurig-ver- langde toestemming zich voor te bereiden tot het missionaris-apostolaat. Hij werd naar Engelsch Indië gestuurd waar hij te Calcutta in 1883 de priesterwijding ont ving. 1*indelijkin 1885, begon zijn eigen lijke mlssionarisloopbaanin Chota-Nagpur En nu begint het wonder van Pater Lievens' glansrijke bekeeringswerk onder de Oeraon's. In 't hart van de wouden stichtte hij de missie van Torpa, van waaruit hij eens heel Chota-Nagpur in beroering zou brengen. Wat Pater Lievens in Chota-Nagpur tot stand bracht in enkele jaren tijds grenst aan het ongelooflijke en is enkel te verklaren door den bovenmen- schelijken arbeid die Pater Lievens daar ten koste van onbeschrijflijke vermoeinis sen verricht heeft,in zijn vlammende liefde y i i DENDERHLOE '-A tr- c> O "SCHOLA CANTORUM,,

Denderklok | 1928 | | pagina 1