Werkrechtersraden Oproep Mexico. t Tweede Jaar N** 19 Prijs per nummer 25 centiemen. Ninove 6 Mei 1928. Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad B. LUYSf lBMAN-LiSIAitai Landbouwbelangen- VOOR HET Postcheekrekening fR. Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden «;,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgevi-r NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het socialistisch feest van den Arbeid is zooals genoegzaam te verwachten was kalmpjes, heel kalmpjes afgeloopen. Niet alleen in onze stad, maar overal, te Brus sel, te Gent, te Antwerpen, te Luik en in andere groote centra, viel er een koelheid te bespeuren, eer. absolute afwezigheid van de vroegere geestdrift, samen met een positieve vermindering van het aantal defileerende roode werklie den. En och,er was werkelijk noch de bovennatuurlijke gave van een proleet, noch zelf de fijne scherp zinnigheid van een bekwaam speurhond toe noodig, om te kun nen voorzeggen wat op één-Mei, overal in ons land is voorgevallen. Dat er achteruitgang met veel toegevendheid zouden we kunnen zeggen «Stilstand» wat in een partij ioch feitelijk nog achteruit gang beteekent) dat er achieruit- gang vast te stellen valt. in de ïoode rangen,is een doodnatuurlijk verschijnsel, dat voortspruit uit den aard der socialistische partij zelf. La réalité a sa Iogique en waar we thans voor de wezenlijkheid staan van het bereikte hoogtepunt in het uitwerken van het socialisti sche programma, volgt er ook logisch uit het uiteenvallen der stelsels en het verminderen der volgelingen van deze stelsels. Heel het wordingsproces van het socialisme is wat men er ook van zeggen moge absoluut lo gisch geweest, maar even logisch is en zal zijn de decadentie-periode en de verdwijningsperiode. Want blijven bestaan kan het socialisme niet. En dit om vele redenen. Ge boren uit het liberalisme en ook wel dat moeten we zeggen uit de misselijke handelwijze van sommige katholieke patroons en bazen, is het socialisme altoos tc laag bij den grond gebleven. Het heeft enkel voorde stoffelij ke welvaart van den werkman wil len zorgen; het heeft den werkman nooit geleerd dieper te kijken, dieper in den aard en het wezen der dingen zelf; noch hooger, hoo- ger naar schoonere, heerlijkere idealen hooger naar God. Idea lisme isbijhetsocialisme een doode letter geweest en dit is nog altijd de logiek van de realiteit omdat idealisme in het socialisme,zoo niet niet kan bestaan, dan toch nocit gesteund is op hoogere of blijvende visies. Voor het bestaan van het socia lisme, is gevergd het bestaan van wantoestanden in het gebied van den arbeid. Wanneer al de pro gramma-punten opgelost zijn, lost het socialisme ook zich-zelf op en van daaruit komt dat er in de roo de rangen, steeds zoo angstvallig gezocht wordt naar misselijkheden en dat van een mierenei steeds een struisvogelei wordt gemaakt. Zekerlijk in het ontvoogdings proces van den werkman (om naoorloogsche termen te gebrui ken) heeft hetsocialisme een zekere weldoende rol gespeeld. Eere wien cere toekomt, maar het is steeds een ergen flater vanwege dc leiders geweest eerst en vooral het mono- polium van daden in het belang der arbeiders voor zich op te eischen en een nog grooteren fla ter ten tweede hun actie tot het volstrektstoffelijke te hebben be perkt Wanneer het socialisme op zijn actief sommige verbeteringen kan boeken dan valt er eerst en vooral te bekennen dat deze verbeteringen zelf mogelijk gemaakt zijn dooi het heele werkplan van Onze Moeder de Heilige Keik. Zij heeft het terrein genivelleerd, zuiver ge legd, den toegang tot een beteren levenstoestand voorde werklieden, open gezet en het zou er lief uit gezien hebben had de Kerk, vanaf het Nieuwe Testament, niet geij verd voor he/ afschaffen van wan toestanden in de samenleving als bijvoorbeeld om er maar één een specifiek den werkman be doeld, op te noemen het af schaften van den slavenhandel. De Christen - Werklieden beweging heelt dan ook haar overwegend en haar overheerlijk deel gehad inden huidigen welstand der werkende klassen. Deze beweging en zij allten trouwens steunende op den Rerum Novarum brief van den Paus der erklieden, draagt in zich de bestaanskiemen die haar toelaten zullen, alle moeilijkheden alle hinderpalen op geestelijk en op stoffelijk gebied voor den werkman uit den weg te ruimtn, in een blij vende.mate en zonder gevaar van opslorping t nder welk ander organisme. Dit is niet het geval met het socialisme. Het is een groote fout den eenling slechts op zijn rechten te wijzen. Wie eerst en vooral niet bogen kan op een stipte, trouwe plichtvervulüng kan onmogelijk zonder veel succes aan spraak maken op zijn rechten. En het socialisme heeft die fout be gaannatuurlijk altijd volgens de logica van zijn essentie, van zijn wezen. Het kwam er immeis alleen maar op aan zooveel moge lijk van de voordeelen te genieten, zonder zich met de lasten van dit leven te willen bezwaren. En hoe redelijk opnieuw hier staan we voor het ontstaan van het communisme,dat stilaan het socia lisme verdringt, opslorpt, vernie tigd en evenwel zelf ook, Gode zij dank, tot verdwijnen bestemd is. Wanneer het socialisme voor een practische oplossing van een pro grammapunt kwam te staan, practische oplossing die toch al tijd anders is dan een theore tische dan volgde daaruit natuurlijk voort een mistevreden heid in den geest van sommige vol gelingen die hart en hoofd volge propt waren vm princiepen die summa summorum teruggebracht kunden worden totGeniet maar hoe meer hoe liever-» of Après nous le déluge En die mistevre- heidgaf aanleiding tot het ontstaan van het communisme dat nu een identieke periode doormaakt als hetbeginstadium van hetsocialisme van voor veertig-vijftig jaar. Intüsschenishet een verheugend verschijnsel hoe de werklieden toch een beetje overal gezond gaan redeneeren. Veel. onzeggens veel arbeiders beginnen stilaan in te zien dat het socialisme hun geen blij venden waarboig op een menschwaardig bestaan kan ver schaffen. Velen keeien terug tot den waren stal, van waaruit ze nooit hadden mogen vertrekken. Velen beseffen hel gevaar dat het socialisme zelf voor hun eigen op levert en komen weer naar de Christene arbeidersmassa. En dit is geen ij dele bewering. Tastbaar lijkt dit uit alle feiten van eenig belang die zich zoowel in het bui tenland als in ons eigen land voor doen. Herinneren we ons maar even den fameuzen 4 coup de sonde der socialisten bij de jongste ver kiezingen ie Gent. Hoe jammerlijk is deze proeve door de socialis ten geëischt ttn hunne nadeele uitgevallen. En zien we dan ook maar eers naar de pas gehouden verkiezingen in Frankrijk... hoe er ovep heel de lijn e,_n merkelijken achteruitgang valt waar te nemen. De op andere jaren zoo feestelijke één-Mei lijkt nog enkel een zieke lijke opflakkering van den bijval van voor zeer korten tijd en het gedurig aan verminderen der leden van de roode syndikaten ia eer be wijs te meer hoe 't werkvolk begint te zien en te voelen. Stellen we daar tegenover het stijgende succes der Christene- Arbeidsbevveging.het gedurig groei en der christene syndikaten, de immersterker wordende macht van de christene werklieden organisa tie over heel het land en dan mogen we ons met recht en reden verheu gen. En hier is het misschien wel de plaats om alle christene werklieden aan te zetten, waardig en fier mee te doen aan het Rerum-Novarum- feest dat heel over kort zal worden gevierd Tegenover het verzwakken van 't roode arbeidsfeest, moeten wij christenen stellen het hooger- opleven van het heerlijke Rerum- Novarumfeest. En deze oproep richt zich niet alleen tot de christe ne werklieden, maar ook lot alle christen menschen want de Groote Paus der Werklieden heeftin zijn overschoone encycliek niet alleen voor de arbeiders maar voor alle geloovigen gesproken. Een volgen de maal i. eer daarover. M. D. P. Uit het llinke dagblad De Tijd het orgaan der christene werkliedenbeweging, knippen we het volgende 't Is kiezing den 3 Juni PRAKTISCHE ZIJDE DER RADEN Nu de kiezing voor de Werkrechtersra den voor de deur staat, is het nuttig door eenige voorbeelden de praktische zijde van die Kaden onder de aandacht te brengen. L>e Werkrechtersraden en gansch hun ne werking en proceduur zijn berekend op de speciale toestanden in betrek met de nijverheid en de arbeiderswetgeving. Zij zijn daarvoor samengesteld uit pa troons en werklieden, dus uit personen die best bevoegd zijn over de zaken die vóór- gebracht worden. De omsl.chtigheid en de groote onkost en der gewone rechtspleging zijn zooveel mogelijk vermeden. Wevers waren bij een firma als vier getouwenwevers aangenomen. Door ge brek aan grondstof konden zij slechts op drie getouwen werken. Door den Werk- rechtersraad werd de firma veroordeeld tot het betalen van vergoeding. Een patroon was in vennootschap met een firma, en kwam ermede in on- versch.l. Verscheidene weken lang ver zuimde hij het loon zijner werklieden te betalen, en toen de zaak voor den Werk- rechtersraad gebracht werd, trachtte hij het betalen der achterstallige loonen op de hooger bedoelde firma te schuiven. De Werkrechtersraad wees zulks af en veroor deelde hem tot betaling van al den achter stel, tot een bedrag van verscheidene dui zenden Een werkman had zijn werk verlaten zonder vooropzeg, om elders te gaan werk en. Zijn gewezen patroon eischte het uit doen zijner acht dagen, als wederzijdschen opzeg voorzien door het werkhuisregle ment. De Werkrechtersraad gaf den pat- toon gelijk, doch daar de werkman kon wijze op die uitspraak, had hij geen moei lijkheden met zijn nieuwen patroon. In veischeidene gevalien werd ver goeding bekomen van patroons die werk lieden zonder vooropzeg afgedankt hadden terwijl hun werkhuisreglement nochtans een vooropzeg voorzag. Gedurende een periode van werk loosheid ging een werkman bij een anderen patroon werken. Als hij daar eenige dagen aar. 't werk was. liet zijn gewezen patroon hem weten dat hij 's anderendaags weer op zijn vroeger werk moest zijn. Nu de werkman in een vaste broodwinning was verkoos hij echter daar te blijven. Het werkhuisreglement van zijn vroegeren patroon voorzag een vooropzeg, en uit dien hoofde bracht die patroon de werk man vóór den Werkrechtersraad. In dit geval werd de werkman zelfs vooral door toedoen van patroon-werkrechters, in 't gelijk gesteld. De Christen Demokraten willen de Werkrechtersraden aanwenden om het Recht, den Vrede en den Welstand te dienen. De Werklieden zu'len op de Christen Demokratsn hun stem uitbrenger.. met handelsmeststolfen stikstof, fosfor- zuur, potasch eo kalkmeststoffen. Hij ma ke daar tevens een oordeelkundig gebruik van. Heel de Lente en den Zomer door ma ke hij overvloedig gebruik van swavelzur*- en ammoniak, superfosfaat en slak, syl- viniet, chloorpotasch zwavelzure potascb en kalk, ook van de andere handelsmeat- stoffen waarvan de waarde gekend is. Nuttige inlichtingen novens hun gebruik worden bereidwillig verstrekt door de landbouwkundigen. Intensiever. De zeven vetten en de zeven magere jaren. Het valt geenszins te betwisten, dat sedert den oorlog eene meerderen wel stand bij de iandbouwers ontstond dan zulks voor heen het geval was, tengevolge de meerdere wirstgevendheid van het bedrijf. De algemeene wirstgevendüeid van het landbouwbedrijf schijnt haar hoogtepunt voorbij te zijn alles wijst erop dat de netto winsten geringer worden dan deze een tiental jaren lang geweest zijn. Wanneer een becirijf goed gaat. wint iedereen die dit uitoefent wel geld, dcch het zijn alleen de meest ervarenen en werkzaamsten die blijven wel geld winnen wanneer eei e krisis ontstaat. De landbouw is een bedrijf zoo als eik ander, zelfs een der meest ingewikkelde. Om daarin te blijven slagen, dient de landbouwer zich volkomen op de hoogte te houden van den verwezenlijkten voor uitgang in het vak. De dierenkweek berust op de planten teelt de plantenteelt hargt in hoofdzaak af van de bemestingen. Hooge opbrengsten werden alleen ver- krtgen door sterke, volledige bemestingen De landbouwer heeft er alle belang bij de voortbrengst hoevemesten zooveel moge lijk te verhoogen. Hij late niets verloren gaan en vuile het te kort ruimschoots aan Het is dus dezen nacht tus- schen Zaterdag en Zondag dat we ter beevaart gaan naar H-dle. Als 't niet regent vertrekken we in groep om één uur, aan de Kapel op den Burchtdam. Naar achter blijvers zullen we een k waart uur wachten. We richten een laatsten drin genden oproep aan iedereen die voor zoo'n nachtelijk uitstapje niet terugschrikt. Hoe «grooter hoop, hoe liever. Ook dames mogen mee hoe meer hoe liever. We kunnen ze van nu af aan verwittigen dat we heel traag zullen gaan, zoodat ze geen vrees voor zeer voeten moeten hebben. Reeds van verscheidene perso nen hoorden we dat ze meegingen. Toch nog niet genoeg Er moet een talrijke op.somst zijn. De maand van Mei is toegewijd aan Onze-Lieve-Vrouvv. Welnu die nachtelijke beeweg naar Halle moet onze Mei-opdracht worden aan de Goddelijke Moeder. Wel aan dan,... als 't weer goed is, durven we ten minste op een klein honderdtal deelnemers rekenen. Ce Observatort Romano deelt uit Engel- sche en Amerikaatische bronnen gruwe lijke bjzonderheden mede van priester- handelingen en kerkschendingen in Mexi co en voegt er een indrukwekkende beden king aan toe Deze ber chten bewijzen twee feiten. Nog eers bevestigen zij, dat het masker, waarachter de vervolgers hun ware gezich ten w Hen verbergen, gevailen is. De leu gen van de verdediging van uen Staat en zijn wetten» is de uitdrukking van een sa- tanischen haat tegen het christen geloof, waaraan de katholieken hunonwankelbare tiouw handhaven. Het zijn Goddelijke geheimen, de H. Mis en de Sakramenten welke de vervolger en zijn trawanten tot schietschijf gekozen hebben. Men hakt geen bannen af, welke een gewapende samenzwering tegen de repu bliek voeren, doch reine handen, welke zich opheffen om te zegenen, te vergeven en de ge oovigen de Hostie van vrede en van liefde te toonen. De katholieken zijn niet als misdadigers tegen het vaderland geduod, doch omdat zij de Sakramenten uit de priesterhand vroegen. Een nieuwen heidensshe haat tegen de Goddelijke ge heimenissen woedt - Het blad van den H. Stoel gedenkt dan met woorden van de grootste erkentelijk heid de protesten der Internationale Unie van Katnolieke Vrouwen en van den lei- schm Staat tegen het onrechtvaardige tn onbeschaafde koinplot van stilzwijgen. EEN MEI

Denderklok | 1928 | | pagina 1