Reis naar Honparie. Tweede Jaar .V 31 Prijs per nummer centiemen. Ninove v29 Juli 1928. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad lUïSTiEtMAN-CEMAilBE Het V- Congres der Christelijke sociale Vrouwenverken van Belgie. Jeugdverhond voor Katholieke Aktie, VOOR HET Post.checkrekening (R- Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 0,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 1», NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Onze rammel—pardon, met alle respect voor zijn beierende en klin gelende zoetgevooisde klanken van Als-'t-te-Brussel-regent heeft gis teren avond deugdelijk en plezant de kermis ingezet met een statig en opgewekt Als 't vaantje wappert beiaardier En kermis is geboren Dan wacht daarboven uw trouw klavier, Dan spoedt g'u koene beiaardier En kiautert op uwen toren, Dan luiden uw klokjes over de stee, Lieve gebureman, kom-de gij mee Dan iuiden uw klokjes luid en lang, Tinge-linge, tin gelang, Tinge-linge-lang. Of was dat maar in onze ver beelding De Man in de Straat, (dezelfde die Destree en Deveze eertijds overal tegenkwamen en die woor(J vollen greep als de zaaier zijn koren rondom zich uitstrooien. Geld in jonge handen, veel geld althans, te veel is 't verderf van die handen, en de kermi sdagen zijn er niet opgeschikt om dit drei gende gevaar van de jeugdige har- ter at "te keeren. Van die onverantwoordelijke onbedachtzaamheid schijn n onze vroede gemeentevaderen intus- scher ook wel blijk te willen geven, 't Is net zooals mijn vriend U.Mor in zijn Beelden van den Tijd uit ons jongste nummer wist te zeg- gen De kermisaffiche is het broeisel van echten scciologischen arbeid ».Onze Wortelkrahbersstêe krijgt haar voorname beroemdheid. Het /raditionneele komt er in. Ieder jaar worden ons de btiaar. de ge trouwens !t ajlenkante aantreft, omdat er, jammer genoeg, in alle steden en dorpen zagemannen rondloopen) beweert anders dat onzen rammel niet in staat is zoo'n deuntjes rond te strooien en dat zijn natte uurrefreir.tje tn zijn dansende halfuurreireintje eerder een muziekale cacophonie zijn, terwijl de rammelende klokketoien van de.kwartieren voor een simpel mensch gewoon niet te verstaan zijn. Maar dat is azijn en gal van den Man in de Straat en daarom houden wij onzuur en onbitter staan dat onze rammel gerammeld pardon gebeiaard heeft Ais 't vaan tje wappert en kermis is geboren Dat is de tijd zoo lang en onge duldig verwacht door het toeko- len Koncert, Kuns concert, Kolieert banale afgewisseld met het meer Kaatsspel opgedischt. mende mannen- en moederschap onzer goede Woi telkrahbeissteë Ofschoon dat ook al stilaan ver dwijnt, weten we toch hoe 't jonge volkje, van Dinsdag namiddag reeds, op 't groote marktplein heeft rondgedwijld, tusschen ke pers en balken en geleidelijk-aan groeiende gevaarten. Met oogen wijd-open en gapende monden, hebben ze gestaan hij den paar- denm»len en den balancoir, en 's avonds als ze in hun beddeken kropen dachten ze onwillekeurig Nog vier keer, nog drie keer sla pen en... 't is kermis In de vooroorlogsche tijd had den wij jonge snaken de goeie en deugdelijke gewoonte van lang te voren alle centen en stuivers die we konden bemachtigen, in moe ders handen, of in' een blikken spaarpot te steken om ze tr dan op den memorabelen kermisdag uit te halen. Nu is 't sparen er uit Waarom trouwens ook 't Geld is rond en moet bollen zeggen de wijsneuzen. En de ouders trap pen hun verantwoordelijkheid on bedacht onder de voeten en duwen de handen van hun veel te jonge kroost met veel te veel snoepgeld vol. Een eerste oorzaak van 't ver val der jeugd is daarin gelegen. Die jonge geesten 't is trouwens dikwijls 't zelfde met ouderen kennen noch de zure waard Krlfón 't lastig te verdienen geldr. Hij bad den zwaren arbeid door v^en brevier ohmt eenvoudig in hun eigen zak. moeder uitgewrocht, vooraw0gscheuten *or ons arm beurzeken schiet er enkele penninskens in de bet anmer genoeg nooit iets over. rallen, en zoo komt het dat ze m. Staat wel altijd open, maar 't is Gezien den hoogen kunstzin onzer stedevaderen en laat het ons maar zeggen, onzer eigene mede burgeren zelf kunstzin die aan gewakkerd wordt, om 't kwart uur vanaf den monumentalen stadhuis- toren (sic) door de haperende, stotterende beiaardgolven, is dit nogal begrijpelijk. La musicue adou- cit les moeurs zegt de serpenten temmer en hij fluit eei. zoetluidend deuntje voor 't venijnige leptiel dat zich behaaglijk kronkelt en heelemaal onschadelijk wordt. Ik weet er die van deze vergelijking zullen vertrekken om te beweren dat ik gezegd heb dat velen onzer Wortelkrabbers reptielen zijn. Ik bezweer U te willen gelooven dat ik dit niet bedoel Ik wil alleen maar zeggen dat we met kermis en anders ook, overstek schijnen te worden met muzikale golvingen tn konceiten, waar... helaas nie mand schijnt naar te luisteren en die, erger nog, 't volk van den Markt oorendul maken. I)it muziekale ondergrond die als hazis ligt van de luidruchtige kennisviering moet ons anders nogal veel... duiten kosten. Enfin qui l'a long !e laisse pendre long, zou Beulemans zeggen, en oi die lieve centjes dan in den zak van vreemdelingen terecht komen en inonzen zak een diepen put graven dien we naderhand dan toch weeral met onze eigene kluiten dienen te vullen, schijnt voor onze Gemeentenaren van bitter weinig belang te zijn. In de lijn van hun programma is dat andeis nogal redelijk, me dunkt Als zij 'n duizend franks- kens offeren aan een uitsu edsche sosjetcit, weten ze wel degelijk dat ze die eens mogen terug gaan halen. Er is evenwel een klein ver schil o, 'n heel kleintje maar t geld dat zij aan de btzoekers meegeven voor hun kermisconcert komt uit aüemans zak, uit den uwen mijn vriend en uit den mijnen, en 't geld dat ze ergens mogen gaan halen al blazen en toeten op hun instrumenten om er steeds meer en meer uit te nemen en nooit om iets te ontvan gen Ik stem anders en alle wel denkende N'inovieters met mij, ge loof ik met. mijn twee handen voor 't voortduren van dezen mu- ziekstroom die Ninove als een andere hittegolf overweldigt. Ik ga zelf verder ik zou wenschen dat die koncerten nog uitgebreid worden in dezen zin Waarom moet ons stadskiosk altijd opge* borgen worden na de kermisdagen? Dat ze hem veel liever laten staan, zoo sparen ze kosten uit van op breken en plaatsen. Bij die bespa ring konden ze dan nog een beetje bijleggen en iedere week in welke groote stad gebeurt dit niet een vreemd muziek, of dit onzer politieke vrienden, een prachtige auditie laten geven, waarvoor ze dan dubbel en dik kunnen betaald worden. Hebben we hier in onze stad geen tweede brug die handel en nijverheid zou helpen bevoordtc- ligen bestaat er soms woningnood en kon volgens 't zeggen van den eeuwigen zagenden Man op de Straat 't geld beter aangewend worden om zekeie toestanden te lenigen die wraakroepend zijn, onder dit oogpunt dat komt er wel minder op aan. Ninove houdt toch zijn faam van cudt.st; ute tn wijze stad recht!! La\ ille soigne la face, zooals de Franschen zeggen en dat is al veel... als 't niet allies is, volgens 't begrip onzerbestuurders We weten het wel, sommige wijken der st id klagen en zagen ook. Zij zouden 't geld liever in de stad zelve zien blijven,verdeeld onder de verscheidene stadsgedeel ten die e- dan zelve wijkkeimissen zouden voor geven. Die menschen beweren dat dit de nering der N'inovieters zelf zou bevorderen en in de hand werken, maar kan dit wel zijn Is dit niet te profijtig, èn voor onze stadskas, èn voor onzen eigen portemonnaie. Reklameeren is gemakkelijk, zullen ze ons antwoorden. L t critique est aisée ma is l'art est difficile weer volgens onze zoet- gebekte Zuiderburen, maar dat weten we, geld wegwerpen en dan in den zak der burgeren tasten, is toch nog gemakkelijker dunkt me. En toch... brengt al dit gejam mer niet veel aarde aan den dijk Onze bestuurders zijn meester en blijven het, in weerwil van alle gezonde redeneeringen en opmer kingen cn wat ons overblijft, ons alle weldenkende Ninovieters die met onzen eigen handel, onze eigene nering, waarlijk en waar achtig begaan zijn. wij we mogen dansen op 't hakkelende en stotte rende verminkte litdeken van on zen beroemden beiaard Nu mag de jonkheid dansen V. De 21n was een groote Jeugddag waar aan deelnamen een 18UÜjonge arbeidsters en bedienden gegroepeerd in de vrouwe lijke jeugdorganisatie (V.K.A.J.) Aan de dagorde De vriendschap in het leven der arbeidende meisjes Boottocht,open luchtspelen.bezoek aan de stad, vulden de vrije uren. De zondag was een triomfdag 5.000 afgevaardigden der vrouwen en meisjes- groepen uit alle hoeken van het land, vertegenwoordigden de 114,000 leden der vrouwenorganisatie. De studievergaderingen hadden aan de dagorde het vraagstuk van de woning der arbeidersfamilie. Deze studie word nu den inzet van een methodische actie der vrouwenwerken op dit gebied. De algemeene namiddag vergadering, in de propensvolle zaai van den p Cirque des variétés werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z.H-MgrKERK- HOFS, bisschop van Luik. en den Heer Minister Heyman en talrijke notabilitei- ten. Men hoorde er buiten het verslag van de merkwaardige werkzaamheid der 2 laatste jaren, een rede van Minister Iley- man en Mgr. de Bisschop. Wij kunnen niet nalaten uit het merk waardig verslag volgende bizonderheden aan te stippen In Juni 1426 was het globaal cijfer der ledentallen 78.010 thart 11 1.133 een ver meerdering dus van 1Ö0[0. ('7 volkssecretariaten werden sinds Juni 19.0 gesticht. 11 «SS uren huishoudelijk onderwijs, in de gi.den gegeven, aan volwassenen. Er bestaan 6>' gemeentelijke moederschaps fondsen, geslicht door de gemeentebestu ren op aanvraag onzer organisaties. 10 bladen worden maandelijksch uitge geven op 128.750 exemplaren 22.400 les en voordrachten werden gegeven in vrou wengilden en jeugdorganisaties. 3,0 '0 les in sociale sfholen (centrale en gewestelijke). 97 stud;eaagen, 122 retraiten en 245 recoilectieda en werden ingericht. 2 5 bestendige medewerksters staan ten dienste der organ sa ies. be Co gresdag was nog een dag van ernstige stu ie Er werden behandeld de volgende onderwerpen. Hoe kunnen de secretariaten! vols) der vrouwenwtrken hulp bieden tot hulp der leden in Zake huisvestipg 2* Wat doen de arbeidsor- ganis..ties in 't algemeen tot hulp op dit gebied 3- Iloe ons huis 't best bewoond? Wij geven volgende week de belangrijke besluiten die op het congres gestemd wer den. Deze werken groepeeren de vrouwen en meisjes uit dtn arbeidendenstand. Het V* Nationaal Congres had plaats te Luik, op 21, 22, en 23 Juli. J. V- K A Logement voor padvinders tijdens het Congres. De padvinders die een of meer nachten te Antwerpen verlangen te verblijven ter gelegenheid van de Betooging van 26 Au. gustus aanstaande, worden viiendelijk uitgenoodigd door hun Scoutsbroeders van Antwerpen. Deze laaisten zullen voor slaapgelegen heid zorgen v0GI de Padvinders die voor 15 Augustus zullen verwittigd hebben. Schrijven op adres Distrikt Antwer pen. 21, Huulevettersstraat, Antwerpen. Nog gelegenheid tot logeeren. Goed nieuws. Het i richtingscomiteit der betoogirg van 26 'ugustus hteft het blijde bericht ontvangen, dat ten behoeve van de groepen die ziel', met lichamelijke opvoe ding en voorbereiding to den militairen dienst bezighouden, beddegoed in bruik leen zal worden gegeven door het Minis terie van Landsverdediging. Door dit feit komen vele plaatsen vrij die reeds door turners waren ingenomen. Het komiteit hoopt alzoo de gelegen heid te hebben al do groepen die hunne aanvraag nog zouden doen voor 5 Augus tus te kunnen logeeren. Men schrijve dan dadelijk naar het lnrichterscomiteit Na- tionalestraat, 109, Antwerpen. Van vra gen die toekomen na den 5' Augustus zal geen rekening meer worden gehouden. Door de Liga van Budapest zal een rechtstreeksche reis naar Hongarie inge richt worden, welke negen dagen, vanaf Maandag 20 tot Dinsdag 28 Augustus zal duren. Deze reis, waaraan niet alleen de pleeg ouders maar ook andere personen (pleeg kinderen of liefhebbers) kunnen deelne men, zal vol^enderwijze afgelegd worden: l.'Heenreis 1' van Brussel tot Weenen in sneltrein (vV.R.) Vertrek te Brussel Noord, Maan dag 20 Augustus om 0.50 u. Aankcmst te Weenen W.B., Dinsdag 21 Augustus, te 6,50 u. 2' van Weenen tot Budapest met den boot op den Donaustroom. Vertrek t« Weenen-Reichsbrücke, Dinsdag 21 Aug. te 8 u. Vaart langs Ezstergom, Visegrad, enz. Aankomst te Budapest Eütvös ter te 20 u. De halve nacht Zondag-Maandag en de nacht Maandag-Dinsdag worden doorge bracht in den trein. De overbrenging der re:zigers van VVeenen-VVestbanhof tot Weenen-Reichs- brücke geschiedt bij middel van autocar. II. Verblijf te Budapest 5 dagen. Voor dit verblijf zal een bijzon der program opgesteld worden. De reizigers zullen de gelegenheid heb ben om de merkwaardigheden cier stad te bez chligen en ue pleegkinderen te bezoe ken. III. Terugreis met sneltrein (VV.R.) van Budapest tot Brussel. Vertrek te Budapest Ü.B., Zondag 26 Aug. te 23.30 v. Aankomst te Brussel-Noord, Dinsdag 28 Aug. te 12-02 u. De halve nacht Zondag-Maandag en de nacht Maandag-Dinsdag worden doorge- braci.t in den trein. Prijzen Het staat den deelnemers vrij deze reis geheel of ten deele mede te maken. Een ieder kan zelf zijn program opmaken. Te dien einde geven we hier de afz>r:derlijke prijzen op 1 Volledige reis, heen en terug trein, boot gedurende de reis in W.R., vijf dagen verblijf logies en pensioen te Bu dapest in 3' klas 1S50 fr.in 2' klas 2450 fr. 2' De reis in trein en boot met pensioen gedurende de reis in 3' klas 135U fr.in 2' klas 1950 fr. 3 De reis a'leen, heen en terug, in trein en boot zor.der pensioen in 3- klas 1100 fr. ir. 2' klas 1700 fr. Een enkele reis (heen of terug) kost de helft. 4* De reis in trein en boot met logies pensioen te Budapest in 3' klas 1600 fr.in 2klas 2200fr 5' Verblijf in Hotel Impérial (nabij de statie) te Budapest a) Logies zonder pensioen of pensioen (3 warme maaltijden) zonder logies 41 fr. 50 daags, b) Logies met pensioen 82 fr. 50 daags. In deze prijzen zijn begrepen; de reis kaarten voor trein en boot, de vervoer kosten in autocar of tram. de intree- en drinkgelden, de luxe- en verblijftaxen en al wat in 't program vermeld staat zonder de iafeldranktn. Afzonderlijke ritten, uitstappen, enz., blijven ten koste der liefnebbers. Paspoorten Er is geen paspoort noodig voor de reis naar Budapest er zal een gezamenlijke pas besteld worden. Nochtans moet een ieder zijn eenzelvigheidskaart bij zich hebben Zij die alleen reizen moetan voor zien zijn van een buitenlandsch paspoort met visa van Oostenriik en ook van Hon- Geld. Men behoeft niet veel vreemd geld mede te nemen. Men voorzie zich aan eane bank van eeni^e Duitsche marken, Oos- temijksche shillings tn Hongaarsche pen- gös. Vooral klein geld vragen. Inschrijving. De aanvragen tot deelnemit g moeten te gelijk met het bedrag der onkosten ver- 4 KERMIS J O O O

Denderklok | 1928 | | pagina 1