Vlaggen wij ding op Zondag 26 Ocgst wypiNd eia vim De portuin aan de Jeugd Ninove en do Kerk OUDHEIDKUNDIGE KUONlJKEN It. LUYSTERMAH-LSMAIRi Katholieke Oudstrijdersvereaniging. Ninove Tweede Jaar Nr 33 Prijs per nummer 25 centiemen. Ninove 12 Oogst 1028. Katholiek laamsch en Volksgezind Weekblad Op een tfinofsehe Held. Te 9 lj4 ure: onmiddelijk voor de Hoogmis Na de Mis HULDEGROET aan het gedenk- teeken opgericht ter nagedachtenis der gesneuvel de makkers en der Opgeeischten. 's avonds te 7 1{2 ure: OPENLUCHTFEEST op dep koer vap DE KEIZER,waartoe alle Katholieken der stad vrijen en kosteloozep toegang hebbery Programma van dit feest zal hier later bekend gemaakt worden VOOR HET Postcheckrekening (R. Luysterman n- 1862,54) KANTON N NOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 0 maanden 0,50 1 jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Een land met eene kolonie strekt onvermijdelijk tot «ene groote eko- nomische welvaart. Edogh, daartoe vergt het, als benuttingsmiddelen, eene koene jeugd die er naartoe wil, begaafd en gedreven door eener. vrucht baren arbeidsgeest. Heer Claude Mckay, eertijds drukket-uitgever van 2 groote Austraalsche kranten, n.l. Oayly Guardian en Smith's Weekly uit Sydney, schrijft in de Dayly-Ex- press van 31 Juli 1928, aangaande de kolonisatie van Australië. A career and possibly fortuneon the other handwait the man of courage and industry, who is prepared to face the inevitable struggle. Eene ioopbaan en eene terzelfdertijd zekere fortuin wacht den jongen en moe digen man, bereidtden onafweerbaren strijd te trctseeren. The Empire will be main by built up, in the future as in the past, by the indi viduals who set out to better their fortu nes with stout hearts and a sense of high adventure. Het koloniale rijk zal vooral weder om opbloeienin de toekomst zoowel als in 't verleden door de individucele actie van deze die aanvangen,met het beste van hun Vermogen te paren aan een stoutmoe- digen geest en eenen hoogen avontuurs- zin. Zoo denkt een wijze Engelsche kolonist. Zoo moeten wij, Belgen, denken voor onze kolonie. Zoo moeten alle landen denken, die hunne welvaart aan een zui derparadijs te danken hebben. Na deze meening van den erva ren Mckay, wacht ik me wel, hier een eigen oordeel te wagen, want uit eigen overtuiging spruit zeker wel een rijp oordeel, sterk genoeg, om al deze, die nooit den evenaar betreden hebben, de helderheid dezer zaken doen in te zien. En ziehier wat hij schrijft onder de r ubriek CHANCES FOR JOUTH 't Is zekerlijk 'n heel eigenaar dige meening, dan deze. waarin moedige en ijverige jongelingen hunne toekomst naar de kolonieën en bizonderlijk naar Australië lich ten. De Dayly Express geeft de voor keur aan Canada,als verschaffende de zekerste kansen voor de Brit- tische jeugd. Natuurlijk, de kansen zijn er voordeeliger als in Wester-Austra- lie. Spijts al hetgeen men er over zegt en weet is de pionieringsgeest heden zoowel als vroeger dezelfde gebleven. De moeilijkheden zijn weliswaar verminderd maar de lijdzaamheid is geenszins verdwonen. Edoch, geen enkele die de ver- trekslijn overschrijdt, zal aan de onvermijdelijke strijd ontkomen. Deze laatste jaren zagik (Mckay) 'n aanzienlijke kolonistenjeugd, het ijverig pionieringspad vtrkie zen, en geen enkel van hen heett het doeleinde, de fortuin, ge nist. Een zeker percent hebben er 'n kroost gesticht, juist als de pioniers van 30 jaar voorheen. Nooit was de vrijheid voor jonge krachten in de Dominions zoo groot als heden. Edoch, alwie er naai toe gedreven wordt door een valsche nieuwsgierigheidsgeest, biijve liever in 't vaderland Alwie beïnvloed geweest is door de uit lokkende pennetrekken van den eenen of anderen avontuurschrij- ver, alwie er 't gemak denkt te vinden, en er, spijts dit alles.heen gaat, is tot eene onvermijdelijke ontgoocheling veroordeeld. Want, zegt Mckay en zoo sluit hij zijn oordeel de Domi nions zijn voor de realisten, en niet alleenlijk onze Dominions maar het gansche wereldrond. Van de hand van Bouwkundige Jiles Birmant, volgt hier een in teressante studie over onze prach tige kerk.De heer Birmant schreef ze indertijd voor het flinke tijd schrift Gand Artistique (Numéro du 1 mai llb'i) waarin het zeer werd opgemeikt. Wij danker, den sympathieken kenner onzer kerk voor de bereidwilligheid waarmee hij ons deze bijdrage afstond. Het kleine Ninove heeft de be geerlijkheid der overweldigt! s niet opgewekt het is ontsnapt aan de verminkingen en verwoestingen, die maar al te dikwijls naslepen zijn van den oorlog en de razernij die in HMi Europa heett aange stoken, heeft het Zuid-Oosten van Oost-Vlaanderen gespaard. Het kleine stadje heeft geen got- hiek monument, behalve de Koe poort een der vier poorten die Ninove in de XIV* eeuw bezat deze poort is het eenig overblijfsel GESCHIEDKUNDIGE DINGEN. I. Aanhef. Kom, o muze, kom, te lang reeds bleeft ge stom neem in uw band de lier, en aan uw zij de trom om te bezingen alhier dendirigeur van bombardon en schetterenden piston, waarvan de photo ofte portret hangt in dit grootsch c.bir.et. Nu gaan we dus oezingen, de grootsche en schoone dingen door goden en godinnen van buiten en van binnen aan dien artist geleerd, een kun*t door ieder mensch begeerd. II. Hoe hij actist werd. Pas hij was geboren, of daar klonk reeds in de coren een artistieke klank- van melodieus gejank de vader gansch bewogen met tranen in zijn oog en zegde aan zijn brave vrouw De tijden door, ik schouw En ik voorzie dat orze Charlowie zal worden een groot genie En zijnde nog een jengsken floot hij opzijn bibrorsken een aireken van grooten tel fantaisie de Guillaume Tel!.# In zijn jeugdige jaren, groeide zijn kunst zooals zijn haren ze wou niet bedaren, 't en is niet te verklaren, Zijn opleiding werd volbracht in de harmonie de Eendracht reeds toen algemeen geacht. De liberalen hadden gedacht hem stillekens en zacht te krijgen in hun macht Maar door heilig vuur gedreven heeft hij heil 'ne schup gegeven. Hij kwam dus in d'harmonie gekropen. Daar heeft hij veel gezopen aan bokskens en Iambic maar bleef toch altijd op zijn schik hij had ne faibel voor de gueuze en hield daarvan ne rooden neuze Zek'ren Zondag avond laat na een luisterrijke superdaad, werd hij dan met veel honneur gebombardeerd tot directeur. Hij gaf dan ook een goei tournée, en deed er zelf gezwind aan mêe. Ze dronken dan een dubbel vat en waren allen even zat. Vandan af aan werd onze held. ja, zonder waan, bij de kunstenaars geteld. III. Ziju genie komt uit. In t jaar tien min een, plus zes maal zeven,(1851 werd te Brussel een groote prijskamp uitgeschreven. Ze leerden moedig, straf en fel, zoodat het zweet kwam uit hun vel. Met zijn stoksken sloeg hij wel, de juiste maat op Guillaume Teil. Zoo, goed onderwezen, zijn ze ondertusken met der garage een busken, naar Brusselstede toe, op banden van caoutchouc, in d'berfstmaand toegerezen, al zinger.d met veel wezen Waar da' Ninov' ni' en is, daar is geen kerremis. Te Brussel op de groote merkt, werd Ninov'allermeest gemerkt. Op een hoogen troon, zat droog en schoon, Papa Leopold. De markt stond bomvol. D'er waren er verdor.derd, maatschapp.jen wel twee honderd. Doch ieder lag op loer tot ging komen Ninovs toer. Zij legden vooraleer te toeten, bun tuigen voor de hooge vceien, van den grooten konirg neer, daarna ramen ze ze weer en begonnen elk te spelen, zooals weingen onder velen. Trompetter geschetter, bombardon gebrom, trommel geroffel, klaroen gedoen,. fluiten gestrcel, klaiinette gekweel, tamboeren toeren, triargel geklangel, cymbal geschal, zoetstreelende vioolen, (de tranen stroomden tot in de rioolen) schetterden en kletterden, bromden en gromden in zoete harmonij, zooda'. men weende erbij. De huizen sidderden en beefden, terwijl de Muzen vroolijk zweefden. En al die kunst en schoone klanken, was aan Karei Schulz te danken, die ik zeg bet vlakef, prachtig manoeuvreerde met zijn staf. Gansch Brussel weerklonk van iangdaverend applaus, d'andie hun moed in de schoenen zonk, en trokken beteuterd rach haus.... Victorie, victorie, zegevierend victorie, Nir.ove ligt boven, jandorie.,.. 't vervolgt der oude versterkingen ze werd voor een veeitigtal jaar erbarme lijk hersteld. Bij zijn oorsprong was Ninove een vlek dat door de Gothen op de oevers van den Dender gebouwd werd. Op onze dagen telt de stad 10.000 inwoners. De nijverheid bloeit er en zooals elders viert de politiek er hoogtij. Over den gekanaliseerden Den der werd er jammer genoeg maar ééne brug geslagen, langs den grooten steenweg van Audenaerde cp Brussel. Eigenlijk komt de bizonderste vermaardheid van Ninove, van de abdij die in 1137 gesticht werd door Geeraerd, 2 heer van Ninove en Groot-stalmeester van Vlaan deren. In de XVII' eeuw bediende deze abdij twee kerken de kloosterkerk en de parochiekerk de eerste was voor de kanunniken, de tweede voor de geloovigen. Rond 1G35 werd Je kerk herbouwd met zand steen uit Santbergen. De goederen der abdij werden later erg beschadigd door de oos- tenrijksche keizerlijke legers. De werken werden hernomen in 17lo en de Kerk in 1727 ingezegend door den prelaat van Ninove. Het merkwaardig monument heeft groote afmetingen de bij zonderste gevel vertoont vele ge lijkheid met deze der kerk van Grimberghen; meer echter gelijkt ze aan deze van het Begijnhof van Gent. Het geheel is in styl Bode wijk XIII en vormt een interessant specimen voor de kerken die rond dit tijdstip door de Jesuiten of de Premonstratenzers werden ge bouwd. De kerk heeft den vorm van een latijnsch kruis en heeft geen por taal in den kruisbeuk. Zij telt 3 beuken vóór een groote kruisbeuk en een koor van ruime afmetingen. Het koor is versierd met een sierlijk eikenhouten gestoelte van het overgangstijdperk Lodewijk XIII-Lodewijk XIV,. De omtrek der kerk is verlucht met een overheerlijke lambrizee- ring in styl Lodewijk XV, die door alle liefhebbers van de Renaissan- ce-kunst verdienen gezien te wor den. Twee biechtstoelen verdienen onze bijzondere aandacht, ze staan in de zijbeuken. In de beuk van den Noordkant staat ue Doopvont, in een betrek kelijk ruime kapel, ten gebruike van de giften door de geloovigen geofferd ter eere van de patroons der kerk de H H. Cornelius en Ciprians. Daarenboven bestaan er nog twee mooië zijdelingsche kapellen die aan het koor vastgehecht zijn. Op de door deze kapellen ge vormde hoeker, staan twee prach tige standbeelden, voorstellende Adrianus Ptckan en Jacob Lacop, martelaren van Gorkum, Volgens den E.H. Soens zaliger zijn ze van de hand van beeldhouwer Bouchet. Pol de Mont integendeel meent dat ze van Van Bauerscheidt zijn. Het interressantste meubel is den biechtstoel in den Zuid-Wes telijken hoek hij werd gebeeld houwd door den beroemden Mec- helaar Theodoor Verhaegen, heeft den vorm van een troonhemel en verbeeldt Kiistus die vergiffenis schenkt aan Maria-Magdalena en den heiligen Petrus, beiden neer geknield. In zijn krachtige vormen vindt rrtn een levende kunst van iubeniaansche gevoelens en tril lingen. I>e samenstelling en de uitbeelding van het meesterwerk zijn bewonderenswaardig, de figu- len in haimonische lijn opgesteld B (vervelg in de vieide koJon) OFTK Met naar de geboorteakten te zoeken van de Aalstersche Reuzen uit de Kerkhofstraten. die twee honderd jaar of ng meer wel invisibles a l'oeil nu zijn geweest, heb ik een'gelukkige ontdekking gedaan. Het is een historisch document, waarvan de letterkundige zoowel als de oudheidkundige waarde niet te overzien valt. De naam van den beroemden auteur is on* jamnier genoeg onbekend maar deskundigen die het oorspronkelijke document hebben gewikt, gewogen, nagezien en gekeurd, beweren dat het afkom stig moet wezen uit het geleerde korps van de traditionneele studentengilde. waarvan al de leden often naaste bij toch phenomenale beroemdheden ware zijn en zijn zullen Wij willen er onze lezers niet van verstoken houden. Het eigenlijke document drukken we dus in een drietal weken over en zuilen er ook de waarlijk kunstvolle illustraties die het versierea.trach- ten bij te geven. Evenwel, om d.c episch gedicht begrijpelijk te maken, voor iederen gewonen geest, wil ik hier eerst het behandelde onderwerp in een paar woorden vertellen Op de feestzaal van i>e(n) Kevzer hangt het levensgroot portret van den heer Karei Schulz-zali- ger-gedachtenis. dat hem we.d aangeboden, nadat de Katholieke Harmonie te Brussel, ondei zijn kundige leiding den eersten prijs had behaald, tip een memorabelen dag nu, of liever avond, bij de hyper-on-hvgienische sprongen van dansende koppelen die draaiden op de muzikale golvingen van trrm en trompet en violen die klisten is dit portret eens van den muur gevallen, met dit gevolg dat door den schok (Schulz was een man van gewicht) al het licht in de zaal uit doofde. De dichter hetft dit banale feitje m c»n heldendicht willen vereeuwigen en hij heeft het gedaan in vrije verzen, modern, hyper modern, zoo modern dat de ultra-moderne dichtkunst ofte rijme larij van onze beste huidige artisten er simpele krabbelarij tegen blijkt. De c Dendkrklok is dan ook gelukkig hier dit meesterstuk te kunnen overdrukken. ....floot hü opzijn bibronsken

Denderklok | 1928 | | pagina 1