©1 OPENLUCHTSPEL DE BLINDGEBORENE op Zondag 7 October 1928, NA HONDERD JAAR. Naar de Zuidpool. Ter verovering der Woestijn Twmk4 Jaar .V 38 Prijs per nummer 25 centiemen. Ninove 16 September 1928. Katholiek Vlaamschen Volksgezind Weekblad R, LiYSTiRMM-LIIMïRi Bij 't Leger Mgr. Luytgaerens gehuldigd. Landbouwbelangen om 5 uur stipt namiddag, Zusters der HH. Herten, te Ninove. Orkest. Koor. 200 uitvoerders. m VOOR HET Postcheckrekening (R. Luysterman n- 1862,54) KANTON N NOVE Abonnt mentsprijs 3 maanden fr. 3,50 G maanden 0,50 1 jaar l'2,5o Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Evangeliespel van den E. H. Walgraeve, op de groote speelplaats van het Onderwijsgesticht van de Ten voordeele van de Nieuwe Kerk van de H. Theresia van het Kind Jezus, op den Burchtdam. Deze die de Russische ziel, be studeerd hebben, 't zij door het le zen van Russische schrijvers, 't zij door plaatselijke observatie, heb ben zonder twijfel getroffen ge weest, door die eigenaardige my stiek, die uit het innerlijke van dit volk wasemt, als hadde 'n boven natuurlijk element hui lichaam gekneedt. Bij de russische intellectueelen bizonderlijk. uit zich deze droom achtige mystiek, en zoo is het dan ook niet wonder, dat velen onder hen, 'n r. achtigen invloed op hun ne, slecht haif-gedeveloppeerde medeburgers, hebben gehad Zoo hebben wij onder anderen de uitwerksels der theorien bijge woond van Tl olstoi, Dostoïswski, en den antichrist Gregory Ras- pontine, zoo wonen wij heden de ze nog bij, van een Maxime Gros- ky, onlangs naar Rusland terugge roepen in het Donaudistrikt, waai de Soviesten 'nprachtig kasteel ter zijner beschikking hebben gesteld. Een van hen vergt vooral onze attentie, door den grooten invloed zijner werken, eerst op den war- ~men geest der oproermakers, dan op dezen van dit mythische volk. 'n Door den alledaagschen strijd gerimpeld gelaat, hall verdoken in 'n dichte grijze baard; twee kleine glinsterende oogjes, diep in den kop verscholen, op de schouders de kiel en rond de lenden de gor del van den moujik zie hier. eenvou dig en nochtans grootsch, toon beeld van den moskovitisthe my stiek, reusachtig en berucht, den grooten Tolstoï, graal Leo Tolstoi de Russische Rousseau. Te Iasnaïa-Poliana is hij gebo ren, Te Iasnaïa heeft hij gewerkt en geleefd, om in een kleine statie der wijde Russische steppen, Asto- pava, op eene zeer vreemde ma nier te gaan sterven, de 7e Novem* ber1910. Tolstoï, de Russische Rousseau. Inderdaad, vurig adept van den dwazen Jean-Jaques, heeft hij op een zekere manier gansch de prin ciepen in zich, van den auteur van ie contrat SocialLa Nouvelle Helolse en Confessions. Ook hebben zijne gedachten in dezelfde richting van Rousseau 's princiepen geevolueerd t.t.z. naar de Russische omwenteling. Slechts was de boerenbeweging geboren, of Tolstoï wierp zich met ziel en lichaam in den hardnekki- gen strijd. Hij schrijft Polikouschka. Bezoekt achtereenvolgens. J Duitschland, Frankrijk, Engeland. Terug in Iasnaïa, werpt hij zich wederom in den strijd Par ia plu- me, par la parole, il conbat pour les serfs Emancipation Emanci pation Dan verschijnen achtereenvol gens De Kozakken, Oorlog en Vrede, An na Karanine, Verrijzenis. Hij is de voksvriend, de volks schrijver van het groote Rusland. Wij achten onnoodig de uit- wersels zijner proletarische prin ciepen wederom op 't tooneel te brengen. 't Geen wij heden nog in Rus land kunnen beschouwen,wijst ons genoeg, wat een miïloopen kan zaaien, wat hij in de toekomst kan doen oogsten. Van in het graf heeft hij ook ge roepen, zooals Danton en Des- moulins. Hei was dat niet dat ik wilde. Vergeten zij misschien, dat deze die hunne gedachten verspreiden zich duur doen betalen, en dat oor log en uitmoording het eenigste middel zijn voor hen, om hunne Antikapitalistische beweringen door het groot kapitaal te doen bepalen. Na Tolstoï is Raspontine geko men, en ook Marx Na Marx de roode uiting. De zonen van Tols toï, zijne discipelen, arbeiden im mer, 'maar hun licht verflauwt, hunne beguichelingen verflauwen. Welhaast zien wij weer de keerzij de der medalic. Men zal zich herinneren dat de leden van den Boerenbond op tweeden Sinxendag, het vijf-en twintigste jubileum van Mgr. Luytgaerens, als algemeen schrij ver van den Boerenbond, gevierd hadden. De boerinnen hadden er ook aan gehouden Mgr. Luytgaerens te huldigen, die dan ook stichter van hun bond is. Twee duizend vijf honderd afgevaardigden der gil- denbesturen de afvaardiging be stond uit hoogstens <4 leden per boerinnengilde waren naar Leu ven gekomen. Om 10 1/2 uur werd in de Colle giale Kerk van St.-Pieter de plech tige mis opgedragen door Mgr. Jansen, vicaris-generaal, bijge staan door E. E. H. Colen en Col- paert. Om 1 i|2 uur had in de zaal Al- hambra de algemeene vergadering plaats. E.H. Van Olmen, bestuurder van den Boerinnenbond en Mej, Car- dijn.hoofdopzienster,brachten den achtbaren jubilaris de gelukwen- schen van den Boerinnenbond, Mevrouw Vertongen der gilde van Steenhuffe en Mej. jansens, van de gilde van Broechem, spraken, de eerste namens de huismoeders, de tweede namens de jeugd, en schon ken Hem een alb en een roket. Monseigneur Jansen, vicaris-gene raal bracht de gelukvvenschtn van Z. Em. Kardinaal Van Roey. Ontroerd, bedankte de jubilaris alle aanwezigen. Hij schetste de geschiedenis van den Boerinnen bond. De Boerenbond ijvert voor al de belangen van den boeren stand, hij moest du» een afdeeling voor de Boerenvrouwen en doch ters stichten. Het is geslaagd bo ven alle verwachtingen. Spreker zegt zijn dankbaarheid voor al de hulde die hem gebracht werd. Nochtans is hij slechts ten werk- tuig geweest, maar hij is gelukkig iets te hebben kunnen doen voor zijn volk, voor den boerenstand, voor God. Het feest werd besloten met een feestcantatewoorden van Jozef Simons, muziek van Olieslagers- die in groep uitgevoerd werd door een gilde van elke provincie. bureel en genomen besluit,het juis te adres. De aanvragen zijn ontvangbaar tot 1 Januari 1929. LIJST DER AMBACHTEN. Paswerker, autovoerder, teeke naar, electriekwerker, smid, inste!- ler (in zake automobielen auto mobiel monteerder, motorfietser, seinwisselaar voordraadlooze tele grafie, houtbewerker (timmerman, schrijnwerker, wagenmaker op ticus-werkman,koetsschilder,lood gieter - zinkwerker, autogeensol- deerder, plaatssmidsoldeerder en metaaldraaier. Op Dinsdag 11 September had de Boerinnenbond, Verbond der boerinnengilden, te Leuven e« huldebetooging ingericht ter eere van Mgr. Luytgaerens. De Bq/trinnenbond, afdeeling van den Belgiscnen Boerenbond, groepeert tegenwoordig ongeveer 80 000 leden, verdeeld in meer dan 7o0 gilden in het Vlaamsche land. Oproep aan de dienstplichtigen der klasse 1929, welk": een der hieron der vermelde ambachten uitoefenen cn die verlangen ingelijfd te worden bij de strijdwagens. De dienstplichtigen der klas 1929, welke een der hieronder ver melde ambachten uitoefenen, en welke verlangen gedurende hunne aanwezigheid onderj de wapens hun stiel uit te voeren bij de strijd» wagens, mogen hunne aanvraag richten aan den Bevelhebber der strijdwagens St.-Denijskazerne te Gent, zoodra zij voor het Wer vingsbureel verschenen hebben. Deze aanvraag moet vermelden Naam en voornaam en plaats en datum van geboorte, ambacht in- achrijvingsgemeente voor de mili tie, aanduiding van het Wervings- Na drie jaren bereidt te hebben voor de reis die het doel zijns le vens werd, vertrekt eindelijk Com mander Richard E. Byrd aan 't hoofd zijner mannen naar de Zuid pool. Het eerste schip City of New-York vertrok Zaterdag 25 Augustus uit de haven van New-York voorzien met de vliegmachienen en de uit rusting dewelke noodigis tot eene eerste vlucht over de Zuidpool. Aan boord van het kleine sqhip zijn er 31 der 70 mannen die de expeditie vormen. In den loop van September zeilt Commander Byrd zelf weg op den walvischboot Lar- sen met de Chelsea de twee schepen die deel maken der expeditie. De City of New-York heeft wel ma- chienen, motoren, maar moet zoo veel mogelijk van hare zeilen ge bruik maken om brandstof te spa ren Zij vaarx af langs de kust, over de Canibeau Zee, door den Pacific, het Zuiden in naar Nieuw- Zeeland,eene reis van 9.000 mijlen met de haven Dunedin als termi nus. Daar wordteen nieuwe brand stof en meer voorraad opgenomen om de reis 5 4500 mijlen verder voort te zetten tot aan de Ross Zee. De vier vliegmachienen zijn reeds ingescheept; eene Fairchild monoplane, een groote Fokker en een klein vliegtuig met drie plaat sen te Buffalo gemaakt. De vierde is een tri-motor Ford plane die door Bernt Balchen naar New- York gevlogen werd. In het Noor den van Canada waren een hon derdtal honden gekocht. Ze moe ten in September in Quebec zijn met den staemer Fort St.-George. Over het legeren der graangewassen. Gewoonlijk wordt er in de Lente de aandacht der landbouwer» getrokken, dat overdadige stikstofbemestingen gedurende dat seizoen groot gevaar opleveren voor het legeren der graangewassen. Niette genstaande die herhaalde waarschuwin gen, blijkt het in de Lente niet zeiden vol strekt noodzakelijk dan wel stikstofbemes tingen ioe te passen, om de eenvoudige reden, dat deze noodzakelijk blijken het graangewas staat mager en de opbrengst is bedreigd...en de landbouwer pa»t ge dwongen een stikstofbemesting toe. Reeds zoo dikwijls hebben wij er op ge wezen, dat het geraadzaam is, bij de plan ting of de zaaiing, al de vruchibaarmaken- de stoffen toe te passen, welke tot den groei en de voldoening van het gewas noodzakelijk zijn. Bijgevolg vermeenen wij het thans de geschikte tijd nu dat er welhaast zal aan gedacht worden graan te zaaien, over legeren te spreken. Het legeren wordt verooriaakt, wij slui ten de geweldige storvlagen uit waartegen niets bostand is, door eene ongeevenaarde voeding,gemis aan voldoende fosfoorzuur, potasch en kalk, gepaard met ovetdaad aan, of te snelwerkende stikstof, vooral gedurende het lentesaizoen. Wil men dus legeren voorkomen, men diene voor de zaaiing eene voldoende hoe veelheid zwavelzuren ammoniak toe, 150 tot 200 kgr. per hectare, benevens eene matige hoeveelheid fosfoorzuur, 500 tot 700 kgr. superfosfaat of slak, en veel pot asch, 1000 tot 1200 kgr sylviniet of 300 chloorpotasch Versche bekalkingen worden op graan gewassen afgeraden, omdat de grond daar door te licht komt. Best wordt de kalk op de voorvrucht toegepast. Intensiever. Het Bulletin d'étudeset d'information, geeft in z'n jongste nummer een uittrek sels den fransche revue L'Illustration het volgende, voor hetgeen aangaat, een onderwerp voor een Transsahariatn. Lenige jaren geleden bracht Louis Forest, hulpschrijver aan de revue L'Illuslrion de gedachte voor, dat onz# spoorwegen moesten verbreed worden, daar men zeker eens, schepen op wegen zou zien rijden. De auto, schrijf hij, is slechts een begin. De wijdste cars zullen in de toe komst, nederige wagens schijnen. Waarom niet gelooven, dat da tijd zal komen, waarop, cars even goed als transatlatiekers, de wegen zuilen be rijden Die toekomstige Jules Verne droom, is op het punt de hedendaagsche werke. lijkheid binnen te treden. Duitsche ingenieurs hebben het plan van de voiture-navire (het woord is weer al fransch) geteekend. Naar 't schijnt, zou men ze reeds opbouwen, zoodat ze binnen enkele maanden door de Sahara, zou kunnen ingehaald worden. Dit voertuig wier scheppen met den naam van supcr-vchicult doopen, zou ge bruikt worden in de steppen- en woestijn landen. Inderdaad, in al deze gewesten botst het problema van het vervoer tegen het hard finantiegraniet. Het geldt hier de vereeniging, van vruchtbare gronden, door dorre gewesten van elkander gescheiden. In dat geval, vormt de spoorweg een luxeartikel, waarop weinigen mogen van genieten. De Transwoestijner zou heden reeds, 'n werkelijkheid zijn, hadde men de prijs zijner installatie e* onderhoud niet be rekend. En de automobiel, zelfs wanneer hij de weg kan ontberen, zooals de laatste raids het bewezen, kan slecht een klein reizigers, en weinig of geen last met zich nemen. Het problema dat de uitvinders van het wcgvaarluig zullen oplossen, is het- volgendeEen voertuig tot stand brengen, dat de ijzeren nog gewone baan zou vergen, en terzelfdertijd aene groote tonmaat of te inhoud zou bezitten. Het eerste supervéhicule wier plaatsing op werf, reeds zsker schijnt zal 40 m. lengte, 8 meter breedte en 13,§0 mster hoogte van den grond tot het bovenste punt, meten. Door z'n lijn en bizondere gestsetenis zal hij juist 'n transatlieker gelijken met dit esnig verschil, dat hij op wielen loopen zal. Weze kolossale wielen, zullen 12 m. diameter meten. Aangezien de compensatieregelingen zulien deze wielen, en gelijk welke richting dat het tuig, verkiest, aan den grond blijven, zoodat de karosserij im mer het evenwicht zal behouden, spijts de positie der witlen. O i

Denderklok | 1928 | | pagina 1