BE DE BLINDGEBORENE op Zondag 7 Oclober 1928, VïKXICO Ninove 7 October 1921 Kat koliek Vlaamse fi en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NNOVE Ft, LUYSTiFtMM-lLSM/yttl Het water ais brandstof. Ee Bedevaartfilm. Een prachtige Frontfilm. Gevonden- La n dbouwbelangen om 4 uur stipt namiddag, in de groote Feestzaal van het Onderwijsgesticht van de Zusters der HH. Herten, te Ninove. Orkest. Koor. 200 uitvoerders. Postcheckrekening ;R Luysterman n- 1862,54) Ahcnnt mentsprijs 3 maanden fr. 3,50 G maanden G,50 1 jaar 12.5Q Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. ««s Mijnheer en Mevrouw FÉLIX DE CLERCQ-VANDERSCHUEFEN en Familie, zeer getroffen door al de blijken van deelneming hun gegeven door de talrijke personen en instellingen, bij het smartelijk verlies van hun teergeliefden zoon en bloedverwant, MIJNHEER ALBERT DE CLERCQ, bieden hunne oprechte gevoelens van dankbaarheid. Onze Studentengilde heeft ge- -weest.... zij is niet meer Requies- cat in pace Ze was als .een dier lichamen wier vroegtijdigen rijpheid tot ee- ne subiete dood veroordeeld wordt Vroeg rijp, vroeg rot zoo luid eene aloude leuze. Dit mag gezegd, van de Ninoofsche studentengilde. Vroeg rijp is ze geweest, zij heeft den tijd gezien waarop de aarde broeit; ze heeft haar herop- levenden uitkomen, haar heerlijke Meimaand gehad, ze heeft ge bloeid. Sinds eenigen tijd, is een gure Winter over haar neergeko men, en z'ngheeft het torment der bijtende weergesteltenissen niet kunnen doorstaan. Stilaan evenals 'n uitdooverd lichtje is het leven haar ontvloten. Ik wil hier geen apologetische re de neerpennen Maar me dunkt,dat eene eigene meening niet overbo dig z( u wezen, aangaande de ver dwijning van dezen jeugdigen club. Door eene opwaarts strevei.de kracht tot stand gebracht, d~or eene arbeidzaam initiatie! voortge dreven, is ze eindelijk gestorven, bij gebrek aan solidair initiatief een weinig van den kant der voor zitters; grootendeels van den kant der werkende leden. En dit laatste vormt een zeer merkwaardig punt, hier in onze Ninoofsche inlichtingen. Initiatief?... wij loopen er van over, werkende krachten deze ontbreken en des te meer, dat de Ninoofsche mentaliteit, veel te veel langs den genotskant over helt. Hier dient opgemerkt, dat een studentengilde, geen genotsgiide is; dat het 'n club moet wezen van jeugdig intellectualisme, van man nen, van hoogstudenten, die later de élitede leidende krachten, der samenleving moeten vormen. En dat ontbreekt juist aan onze Ninoofsche jeugd, sterk beinvloed door de naoorlogsche gedachten. Als gildehoofden hebben wij op gebied van Y'laamsche Actie ofte Flamingantisme, heethooidige krachten geteld, maar krachten die soms, in tegenovergestelde richtin gen werkten, t.t.z. op den weg des ondergangs. Als werkende leden, hebben wij felle geestestypen ge teld die hunne kennissen, op 'n min cl meer gevulgariseerde wijze aan hunne schoolmakkers meê- deelden. t- Ik herinner mij heel goed, 'dat ror.d den stabilisatie tijd, 'n as ,der wijsheid, 'n vurig geestesarbeider, ten vriend, er de princiepen, de oorzaken, de remedies, aangaande den val van onze muntsuniteit klaar, duidelijk en zeer verstan dig uitlegde, tusschen de onver schilligheid, van de bijna, intensa- liteit der toehoorders. Wie deed. aan flamingantisme, of missieactie, aan techniek ot let terkunde, heelt menigmaal de zaa! doen dreunen van wijsheidsgalmen en hartstochtige korzelhtden. Dit was de aard, van t werk dat daar verricht werd, te zuiver, intelectu- eel werk. En deze, die door hunnen naam, doorhtnne plaats, verplicht wa ren deze vergaderingen bij te wo nen, schitterden immer door hun neafwezigheid. Lamlendige studentenjeugd, hoogstudenten,aan wie het woord je hoog zoo weinig past, is het op zul ke eigenaardige manier, dat ge uwe waardigheid over het hoofd ziet Het eenige, hier in onze stad be staande. intelcctueel centrum, is op het punt, begint, en is reeds aan 't verdwijnen Omwille uwer waardigheid, om Llwen naam, zijt ge verplicht, de zen ondergang te weerhouder, door uwe krachtmiddelen, door uwe initiatief, en niet door kroeg- schappelijke gedachten, Laat uwe avondbezoeken aan kroeg en cinema gaan, tvees man nen van daad, en zingt ge soms 't Hoogeschool lied, dan zijt ge toch wel overtuigd van zijne ijdelheid. De wijsheid zit in de kan Die z' elders zoeken wil die kan Maar zit bij u ook reeds de wijs heid in de kan, dan tracht ik U zelfs niets meer te vragen,dan daag ik u zetls niet meer uit, dan besluit ik heel eenvoudig metU te noamen «niet intellectueelen Op het wereldcongres van Brandstof fen, te Londen, verklaart Dr Walter von Hokenar een Braziliaan, dat hij na 13 ja ren arbeid ontdekt heeft, dat 't water als brandstof kan gebruikt worden. Dit, zegt hij. heeft hij doen weten aan den Engflschen en i uitschen staat. De gebruikwijze is de volgende De Hydro- geen uit het water trekken, door het toe passen van ten systeem van hooge elec- tromagnetische trillingen, waatre, deze hydrogeen, als gaz zou kunnan gebruikt warden. De goed koop van dit systeem beduidt het einde der houillekolen als brandstof. Eerst zien, en dan gelooven zei den Blinde. Geen beter middel om aan het publiek uwer gemeente het werk der Bedevaarten voor te stellen dan de Bedevaartfilm YVij kennen honderden gevallen wearbij ver woede •nstaanders en onverschilligen voor de zaak gewonnen werden door het enkel bijwonen van den Bedevaartfilm. Trouwens is de film *thans zóó geschikt, dat hij begint met 'n paar woorden uitleg aan de toeschouwers HOE de film moet BEZIE worden, en WAT de film is zoodat er geen spreker nog uitleg moet aan geven. Het witte scherm is hier het stilzwijgende teek, dat bladzijde voor bladzijde wordt opengeslagen, van de eer ste tot de laatste Bedevaart \an het be smeuren met cement der Heldenhulde- zerkjes tot «het verbrijzelen en aanleggen der grintwegen, van het slaan van den eersten paal, het leggen van den eersten steen, tot den groei van het machtige ge deelte van het IJzermonument die thans reeds verrijst aan de boorden van den Ijzer Als bijzondere voorwaarde geldt hier de noodzakelijkheid de filmen te draaien in eene BESTAANDE KINEMA-INRICH TING, dit is volstrekt 'noodig wil men voor geen mislukking staan of voor ge weldige onkosten. DE BED EVAARDF1LM bestaat nu uit 2700 m zijnde 9 deelen. die allen te samen biira 1 12 uur draaien, dus een GANSCHEN AVOND Men vrage de in deeling en voor .vaarden nog heden aan op het SEC EET \RI\kT. In drie deelen 700 meter werd door 't Sekietariaat samengesteld Hij heeft voor titel Met ons Jongens aan den Ijzer is genomen aan het front zelf, en met ech te dokumenten volledigt. Een overzicht van wat 1 ij te zien geeft,zal U onmiddelijk overtuigen EERSTE DEEL 1914 De aftocht de Ijzerslag de ovei stroomingen Nieuwpoort aooden en gewonden het ruwe leven kabelballons artille rie in werking ontploffingen. TWEEDE DE KL Gazaanval te Boe- singe Bommenwerpers Gewonden Brankardiers in de loopgraven doo- den Het veld van eer Het Vlaam- sche recht C'ezembre de houthakkers enz- DERDE DEEL Hel roode kruis en de wrakken van den oorlog de laatste aanval beschietingen stormloop Diksmude Houthulst de kruisjes De film zal om zijn echtheid en waar heid een geweldigen indruk maken. Hij is geschikt om ALS INLEIDING van den Bedevaartfilm te draaien, ah oewel hij af zonderlijk een geheel vormt, dat in alle vertooningen kan gegeven worden en zal publiek >n de hoogste mate aartrekken om naar de vertconing te komen. Vraag in lichtingen op het Secretariaat. in een der zakken der inzame ling a.in de brug,op li) Oogst i92S, werd een klein uurwerk gevonden, Het ligt ter beschikking van den eigenaar op het Sekretariaat, te Temsche. Ook een kleine sleutel. Men zegge het voort. Samengestelde meststoffen Wij hebben reeds meer dan eens over samengestelde vetten gespro ken; toch wenschen wij daar eens te meer op terug te komen. De aankoop van samemgestelde mest stoffen gaat langs om meer uit de mode, en dit met redtn. Door samengestelde meststof fen worden verstaan mengelingen van twee of meer enkelvoudige be- standdeelen, die wel is waar nuttig Evangeliespel van den E. H. YValgraeve, Ten voordeele van de Nieuwe Kerk van de H. Theresia van het Kind Jezus, op den Burchtdam. o N.B. Op algemeene aanvraag zal "DE BLINDGEBORENE,, opgevoerd worden IN de Feestzaal van het Instituut, d*n 7 en 44 October, telkens om 4 uur namiddag stipt. De kaarten worden genummerd op voormelde dagen van 9 tot 12 uur en van 5 tot 4 uur. en zelfs noodzakelijk zijn, doch aan veel te hoog prijzen verkocht worden naarvoigens hunne samen stelling. Om oordeelkundig te- wezen, moeten de samengestelde vetten volledig zijn, 't.t.z. stikstof, fos loorzuur en potasch bevatten. Raden wij af samengestelde meststoffen aan te koopen, daarr om tcch raden wij het gebruik daarvan niet af op voorwaarde dat de landbouwer zelf de samenstel ling make, zoo naarvoigens de ver* eischten van den grond als van het verbouwde gewas, waarop de samengestelde meststof toegepast werd, elke samengestelde mest stof volledig dient te wezen De grondstoffen welke wij aan bevelen te gebruiken zijn zwa velzuren, ammoniak, slak, super fosfaat, syviniet, chloorpotasch, en desgevallend zwavalzure pot asch. Veel wetenschap is niet ver- eischt om de mengeling te doen; één punt dient zeker in acht geno men te worden, en dat is van kapi taal belang, namelijk dat de zwa velzure ammoniak nooit of nooit meteene kaL.houdende meststof, dus zeker niet met slak, mag ge* mengd worden. Voor het overige winne de land bouwer in geval van twijfel of on zekerheid den read in van den Staatslandbouwkundige, eenen landbouwleer aar of van eenen er- vaien landbouwer 't doet immer genoegen vakgenooten te kunnen der stad Intensiever. Pater O Hara. die te zamen met een aantal Noord-Ameiikanen Mexico bezocht en zich juist in land bevond, toen gene raal Obregon werd vermoord, kondigt in de verschillende Amerikaansche bla den af wav hij in Mexico heeft gezien en gehoord. Calles heeft tegenover alle Amerikaan sche verslaggevers verklaard, dat er in Mexico geenerlei vervolging bestaat Terzelrdertijd was echter in de bladen des lands te lezen, dat 45 katholieke mannen, vrouwen en kinderen en een priester op de misdaad waren betrapt, dat zij tegenwoordig waren geweest bij de uitstelling van het Allerheiligste in de woning van den heer Jorge Nunez, in de stad Mexico. Al deze personen wer den in de hoofdgevangenis achter slot en grendel gezet. In gezelschap van drie andere Ameri kanen, een rabbijn uit Detroit, een al- gemeen-sekretaris der Y. M. C. A, te Portland en een professor in de geschie denis aan een kollege in den Staat Ohio, begaf pater O'Hara, zich naar die ge vangenis om deze 45 gevangenen te be zoeken. Wij verklaarden daarbij, zegt pater O'Hare, dat wij Amerikaansche geleerden waren, die Mexico juist wilden leeren kennen en daarom ook deze ge vangenis moesten zien. Wij kregen daar mede verlof het beruchts Soteno dat onder in het hoofdbureel van policie ligt, en waarheen steeds de katholieke ge- vfngen gebracht worden, ts bezoeken. 1 erwijl wij rog op het toestaan van het het bezoek wachten, vroeg ik een opz.chter, die dicht bij mij' stond, of hier nooit een terechtstelling had plaats gevonden, waarop hij antwoordde; Ja, van pater Pro Van de 45 katholieken, die in het Soteno gevangen zaten, werden er eenige op denzelfden dag vrijgelaten, anderen moesten verscheidene dagen in een vertrek, dat vol water stond, op water en brood gevangen blijven. De gevangenen waren bezig het water uit de vertrekken te verwijderen. Toen ont moette ik den heer Nunez, die goed Eng else h kent. Hij vertelde mij, dat men juist het Allerheiligste in zijn huis had uitgesteld, toen een afdteling soldaten kwam en verklaarde, dat alle aanwezigen aangehouden waren. Daarop werden allen naar de gevangenis geleid. De armen liet men meteen weer vrij. daar zij niet in staat waren een hooge boete te be talen. Nunez en zijn broer werden tot zware boeten en tot gevangenisstraf ver oordeeld Den 15 Juli werd weer [een aantal katholieken, die de H. Mis hadden bijge woond, aangehouden. Het was juist den morgen, waarop Obregon in triemf de stad binnen trok. De H. Mis word. in een huis, dat dicht bij het regeerings- paleis lag, opgedragen. De policie kreeg er kennis van. en drong het huis binnen, toen juist de H. Mis was beëindigd en de priester was bsgonnen met biecht- hooren. De priester kon ontvluchten, alle anderen werden gearresteerd. Een Indiaansche bediende, die de soldaten mishandelden, verdedigde zich met zijn sandalen, wat naderhand in alle bladen tot teeken van verzet tegen het alaati- gezag werd opgeblazen. Na de vermoor- ding van Obregon namen zijn aanhangers bezit van het hoofdbureau van policie, en sindsdien is het Soteno geen ge vangenis meer. Pater O'ilara zet den godsdiensttoe stand in Mexico op het oogenblik als volgt uiteen Het is den priester niet toegestaan het geestelijk kleed, zelf niet het priesterboord, te dragen, en alle kloosierg-meerschappen zijn opgeheven. Het is streng verboden eenige daad van godsdienst te stellen, de kerkelijke plecht gheden van doop en huwelijk in begrepen. Eveneens zijn alle kerkelijke DEHDERHIOK S. O. S. O L r_i 1 non UC1 pC Ai

Denderklok | 1928 | | pagina 1