DE BLINDGEBORENE op Zondag \i October 1028, De Alfons De Cock-Hulde TE DENDERLEEUW OPGEPAST Tweede opvoering van Et. LElYSTEnMAK-LEMIAtRl Prijs per nummer 25 centiemen Tweede Jaar N* 4W2 om 4 uur stipt namiddag, Orkest. Koor. 200 uitvoerders. Wijd-en-zijd beroemd drama uit het Hollandsche Marineleven Middenstandsbelangea Landbouwbelangen Godsdienstig leven in Rusland Ninovc 14 October !928. Ka!holiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Evangeliespel van den E. H. Walgraeve, in de groote Feestzaal van het Onderwijsgesticht van de Zusters der HH. Herten, te Ninove. Ten voordeele van de Nieuwe Kerk van de H. Tiieresia van het Kind Jezus, op den Burchtdam. o De kaarten worden genummerd op voormelden dag van 0 tot 12 uur en van 3 tot uur. ss In het wondere dorp Dender leeuw, dat onder meer dan een op zicht aan een konijnenpijp gelijkt, werd Zondag j 1., inden nanoen, een monument onthuld als dank baar aandenken van den nederi- gen geleerde, Alfons De Cock. 's Morgens van denzelfden dag hadden de Oost - Vlaamsche Fol kloristen, samen met vrienden en vereerders van den simpelen man die den grondlegger is geweest van het Folklorisme in Vlaaanderen, een plaat onthuld in zijn geboorte huis te Herdersem en na een flinke smulpartij - heb - je al opgemerkt hoe de Vlamingen immer moeten eten als ze 't een of 't ander vieren te Aalst, in de stee van Dirk Mar tens, waren ze afgezakt naar Den derleeuw,waar De Cock jaren lang 't beste van zijr. geest en van zijn hart had geschonken aan de ko mende generatie van 't Dender- leeuwsche en omstreken. Wie De Cock eigenlijk was heb ik zooeven al gezegd De grond- legger van het Folklorisme in Vlaanderen, dat dank zij hem ge worden is een wetenschap zoo uit gebreid,zoo nuttig als aangenaam') en de wetenschap in 't buitenland, vooral - zooals Dokter De Vries uit Leiden het zoo kort en bondig, maar zoo gepast en Hink Zondag wist te zeggen in Noord-Neder land. De Cock is een zoeker geweest een snuffelaar, een zanter. Zijn op merkenden geest was voortdurend geprikkeld door de spreuken en gezegden van 't volk waar hij mid-* den in stond De oude zeden en ge bruiken trokken hem aan, 't volks geloof en - bijgeloof, de volksge neeskunde, de orde sagen, sprook jes tn legenden die legio zijn in Vlaanderen, oefenden op hem een geweldigen indruk en het volumi- nieuze werk dat gevloeid is uit de pen van een eenvoudigen maar grooten geleerde is geworden als een schatkist waar al het heerlijke, het oud - geplogene van onze eige ne oude Vlaamsche levenswijs met liefde werd vergaard en bijeenge bracht. De taal van De Cock is geen hoogdravende litteratuur. Ze is simpel en nederig zooals de schrij ver zelf het steeds was, maar zui ver en onberispelijk, gezapig en gemoedelijk en de heele lange rij van werken die hij op zijn actief heeft, zijn een werkelijk genot voor den vlaamschen lezer zonder te spreken van het wetenschappe lijk nut dat ze afwerpen. Lijk de vlaamscjie menschen spreken op straat en op hun werk, thuis en in de herberg, zoo is 't dat jje kleine onderwijzer, die later een groot geleerde is geworden, zijn boeken heeft geschreven. Hier allemaal opsommen wat door Alfons De Cock weid ge schreven, zou ons veel te verlei den zijn werken zijn trouwens overbekend dan dat we er hier een relaas dienden over te geven.- Het vveze ons voldoende er even aan te herinnerenhoe hij insamenvverking met Pol De Mont en met Isdioor Teirlinck menig gewrocht schiep dat de vergetelheid blijft trolsee- ren. Geen wonder dan ook dat de viering te Denderleeuw, Zondag j 1., veel hooge personaliteiten en vooraanstaande Vlamingen had doen opkomen. Rond het prachtig monument dat juist aan het rond- punt staat van de Alfons - De - Cock straat, merkttn we o. m. Prof. De Keyzer, Voorzitter van den Oost - Vlaamschen - Folklo risten bond; - Fr. Van Es, Prof., Sekertaris van dezen bond Van Overstraeten, Voorzitter van den Vlaamschen Toeristenbond; Dr. Lindemans. Voorzitter van den Brabantschen Folkloristenbond Prof. De Vries, uit Nederland die den groet bracht van de Noord. - Nederlanders; Isidoor Teirlinck, die kwam uit naam van de Vlaam sche Academie Volksvertegen woordiger De Bruyn en verschei dene afgevaardigden voor de in- landsche zoowel als voor de bui tenlandsche pers, waaronder we Wies Moens aanstippen. Dat de Katholieken in den per soon van hunnen burgemeester gemeend hadden zich te moeten onthouden, dat op het Gemeentehuis - zelfde oorzaak - geen enkel vlaggetje wapperde, vinden we evenals Oe Standaard erg spijtig en indien er Zondag j 1. rondom het monu ment van den gevierde, in tegen woordigheid van zijne echtgenoo- te en zijne dochter, aan kleinzie lige, domme bekrompene dorpspo litiek werd gedaan - weeral tot ons groote spijt - vaststellen dat de katholieken van Denderleeuw hier een ergen flater hebben begaan. De hansworsterijen van den frontistiichen schepene en de pal- jassestreken van zijn broer, mr. de volksvertegenwoordiger, bij en rond het gedenkteeken van den gevierde, moeten we gewoon dom me poesjenellen kluchten heeten. Het bijwonen van zoo'n inhul diging-in tegenwoordigheid dan nog van de echtgenoote van den overledene, in aanwezigheid van buitenlandsche afgevaardigden, die toch tot het aanwenden van den meest - elementairen takt had den moeten leiden brengt het bedroevende vaststellen van de schrijnende tragiek die aan den ondergrond van onze Vlaamsche menschen ligt. Is er nu een wonderer volk dan het onze De nu r.scl:^ leven hier goed zeeten en ze drinken buik - sta bij, de visu is liet volk hier wel het gelukkigste dat men zich indenken kan. en geen plechtigheid kan aan de beurt komen - hoe klein ze ook weife - of daar ligt open als een spiegel, de diepe tra gische b«sis van ons cultureel - minderwaardig zijn Wat moet Dr. De Vries uit Leiden zich af gevraagd hebben wanneer hij de verregaande kleingeestigheid en de domme streken van arrivistische polikasters heeft gehoord Zondag laatsleden. Hoe moet de sympa thieke echtgenoote van den groo ten geleerde wel pijnlijk verrast geweest zijn, midden in al dat kleinzielige gedoe bij het onthul len van 't gedenkteekeu aan haar man gewijd. Hare tegenwoordig heid alleen had oorzaak moeten zijn van een heel andere manier van doen. Nu is 't een jammerlijke klucht geworden, rondom den naam van iemand die zijn volk en zijn land heelt gediend en bekend gemaakt tot buiten onze grenzen. Nu werd er een erge flater begaan door de eenen en drie dubbele stomiteiten door de anderen. Dat is het schrijnende wee dat over ons eigen zelf, jammer genoeg blijft hangen. Spreken over de verscheidene redevoeringen die aan den voet van het monument weiden uitge sproken ligt hier minder in onze bedoeling. Wel is het jammerlijk wanneer men den speech moet aan- hooren van sommige menschen die voortdurend - te pas en te on pas - het woord culturcele ontwikke ling van ons volk op de lippen heb ben. Daar zijn redevoeringen ge* houden door menschen die fier met de hand in den br ekzak, de kin vooruit en tot het dubbele van haar gewoon voluum uitgeblazen, zinnen uitgalmden die noch met al den besten wil van een heele week, noch met al de bestaande woordenboeken uit. onze mooie Heel over kort, in onze stad, wordt opgevoerd HET REUZENSUCCES Verdere inlichtingen in ons nummer van toekomende week. taal. te begrijpen waren. En dat is dubbel jammer als men er dan van diezelfde heerschappen - en om een dergelijk doel - de politie ke lolletjes van te slikken krijgt. Een volk dat zijne kunstenaars huldigt, zal niet vergaan wist een dier poli kasters te vertellen... Maar dat men het dan asjeblieft toch doe in een respectabel taaltje, vooral wanneer het er gaat om de veree ring van een kunstenaar, die in zijnmoedertaal jaren lang de jeugd van zijn dorp heeft onderwezen. Intusschen valt er voor ons toch weer iets anders te leeren uit de viering van Zondag j 1., De gevier de is bij de dertig jaar ononderbro ken onderwijzer geweest en toch schitterde de minister van ender wijs of zijn gedelegeerde door hun ne afwezigheid. Als ons iand ee- r.igzins geequilibrCerd was, had er toch-ons inziens - een officieele vertegenwoordiging van de Re geering mogen zijn. Mis. 't Is waar't was maar eene simpelen onderwijzer, een Vlaming, een ne derige en zijn roem en zijn groot heid, die over onze eigene hoofden afstraalt en weerslag vind tot in het buitenland, telt hier bij ons niet mee. To. Neel. Provinciale Kamer van Ambachten en Neringen van Oost-Vlaanderen, Het Bureel der Kamer in hare wekelijksche vergaderingen be reidt de uitwerking van een al gemeen piogranima waarvan de heilzaamste vruchten worden ver wacht. Een omzendbrief met uitgebreide vragenlijst werd aan al de bestaan de Middenstandsgroepeeringen ge zonden. De antwoorden zullen voor de Kamer eene kostelijke en noodzakelijke documentatie uit maken welke de werking zal rich ten in praktischen zin. Het is te hopen dat de organisaties met den meesten spoed en de meestezorgen de antwoorden zullen indienen. Binnen kort komen speciale commissies saam gelast met de studie van 't Leerlingenwezen en van het Belastingswezen in betrek met den Middenstand De eerste vergadering van die Commissies zal besleed worden aan het opmaken van programmas welke met de meeste zorg zullen uitgewerkt woi den. Beide program mas zullen onze lezers binnen en kele dagen medegedeeld worden. Voor goed zaad. goede bemesting. Tegenwoordig wordt voorzeker groot gebruik gemaakt van verbeterd pootgoed en zaaizaad. Geen enkele grondgebruiker meer, die zich niet geregeld verbeterde plaTitaardappelen, verbeterde zaaiiarwe, aairogge, zaaihaver en andere verbeterde zaaigranen aanschaft. Koopt hij deze niet rechtstreeks, uit eerste hand aan, toch tracht hij ze zich bij eenen anderen landbouwer aan te schaffen die eene goe de soort van het eene of het andere gewas bezit. En dat is reeds veel. Ook wordt langs om sterker, en laat het ons bekennen, bijgoede boeren langs om oordeelkundiger bemest. En dat ook is veel. Nochtans het eene, en ook het andore, is slech'.s half werk. Voor goed zaad of pootgood, moet goed bemest worden, Vroeger schreven wij reeds, dat wij verkiezen eene sterke oordeelkundige be mesting te zien toepassen bij gebruik van minderwaardig plantgoed en zaaizaad, dan puik plantgoed of zaaizaad, bensven» eene gebrekkige bemestinghoewel het eene noch het andere deugt. Gedenken wij d it de stikstof, het fos- foorzuur, de potasch en do kalk elk afzon derlijk en meer nog gezamenlijk, omdat zij elkander aanvullen et stimulesren, in vloed hebben op de hoedanigheid, zoowel als op dc brutto opbrengst. Gebruiken wij dus overvloedige hoe veelheden zwavelzuren ammoniak, super fosfaat, slak, sylviniet.chloorpotasch, zwa velzure potasch en kalk, gebruiken wij de ze oordeelkundig, gedachtig, dat allen de hooge opbrengsten tot hoog zuivere win sten leiden. Intensiever Inden loop van het jaar heeft de uBond der godloochenaars in Rusland een on derzoek gehouden in de middelbare scho len te Moskow, waar jongelingen van 12 tot 17 jaar studeeren. De volgende vragen werden gesteld Gelooft gij in GoJ Gaat gij naar de kerk Gaat gij op bevel of vrijwillig naar de kerk 4S.8 per honderd der onder vraagden antwoordden, dat zij in God ge loofden; 3t p. h. dat zij baden; 31,5 p.h. dat zij naar de kerk gingen. Wat men voor de kerk overheeft, blijkt hieruit, dat elk jaar de bijzondere bijdragen voor de de kerk 300 miljoen roe bels bedragen. De heiligdommen te Kieff, waar een beroemd klooster is, gebouwd in de rot sen, en waar zooveel lichamen van heili gen worden bewaard, worden op lieuw pelgrimsoorden, zelfs voor de soldaten. De wegen zijn bezet met pelgrims, die te vr et de lange banen afleggen, 200 a 300 kilometers soms. Zij kwamen van Polen, Wolhynië, Gal cië, enz. Een ander bewijs van de godsdienstige gezindheid van het Russische volk is het volgdende Te Odessa hadden jo ge kommunisten een optocht ingericht, on der leiding van een als pritscer geklesden jongen, die ter bespotting een kruis heen en weer zwaaide. Een veertigtal fabriek arbeiders piotes.eerden openlijk daarte gen en eischien, dat een dergelijke onwel voeglijkheid zou verboden werden. Intusschen heeft de lionl van godloo- chenaars een an leren nooilotti ;e.i maat regel weten te doen doorvoelen, uarae- VOOR HET Postcheckrekening (R Luysterman n- i 362,54) KANTON NNOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,5U 6 maanden 0,50 1 jaar 12,o0 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel- i fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. —O— J Mottige Janus

Denderklok | 1928 | | pagina 1