B Christus-Koning in onze kerk. Slechls vo»r i dagen Slechts tooi* 4 dagen Donderdag 1, Zaterdag 3, Zondag ien Maandag 5 November, te 7 !|2 u.'savonds ft. lUYSTSftMAN-LSMAMI OPGEPAST! KOMT ZIEN monster-programma 20 Nummers 25 Paarden KOMT ZIEN Tweede Jaar iV 44 Prijs per nummer 25 centiemen. Ninove 28 October 1928, Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Wijd-en-zijd beroemd drama uit het Hollandscne Marineleven Middenstandsbelangea Landbouwbelangen Het Automobiel wezen. staal zijne lenlen alhier op Ier Groole Mark! en geeft op VOOR HET Postcheckrekening (R LuystermarMi_ljS62154)_ KANTON NNOV Abonnementsprijs 3 maanden fr. H,50 0 maanden 6,50 1 jaar 12,50 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortscraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Van het begin van 't Christen dom af lag de benaming Christus - Koning inde harten en op de lip. pen der geloovigen. Die eeretitel bevestigde ni al leen Christus'heerschappij over de zielen, maar vooral zijn heerschap pij over de samenleving over lan den en volkeren. Deze laatste jaren, bij het in eenstorten van zooveel aardsche koningstronen, werd weer leven diger in het katholieke gemoed het bewustzijn van dit geestelijke koningschap. Tegenover den was- senden vloed van openbare on godsdienstigheid en zedeloosheid heeft Paus Pius XI, in zijn we- reldbrief Qnas Primas officieel den Godmensch tot Koning uilgeroe pen Konir.g van de zielen, Ko ning van de huisgezinnen, Koning van de staten en de volkeren, Ko ning met wetgevende, uitvoerende en rechtsprekende macht, Telken- jare, op den laatsten Zondag van October, zal de katholieke Kerk liturgisch, in naam der geloovi gen, hulde brengen aan den flex Return et Dominus Dominaniiumden Koning der Koningen, den Heer der Heeren Ook de christelijke kunst heeft ten allen tijde Chiistus - Koning verheerlijkt. Wat de geloovigen prevelden in vroom gebed, en de godgeleerden vastlegden in theo- ligisch-juiste formules, hebben de kunstenaars uitgebeeld in diep ontroerende schoonheid.Hun hart doorwoelde intens het reikhalzend verlangen naar de komst van den lang-vei wachten Messias Vent Domine, et noli tardare, Kom, Heer, en draal niet langer 't blij juichend begroeten van zijn komst 't angstig - rillend mee - torgen van zijn lijdenslast, 't Alleluia - ju belen bij zijn alverwinnend verrij zen en ten - hemelvaren. Hun verbeelding herschiep 't lang-voorbije, vaag omlijnde Christi - gebeuren tot levende tastbare werkelijkheid ook de vroegere schilders zagen hen Kin deke Jezus in Vlaanderen of in Italië, Spanje, Duitschland. Dit innerlijk doorleefde wordt dan uitgespro ken, verschillend naar tijdvak, landaard en techniek stamelend nog in de bescheiden wandversie ringen der catacomben. Bijzantijn- sch-plechtig in de goudschittaring der mozaiken, innig-schuchter bij de devote Primitieven, uitbundig weelderig in Renaissance vormen schoonheid, sober expressief en vaak vormen-versmadend bij de modernen. In die bewoordingen leidt j. Van Vlierberghe zijn botk Chris tus Koning in de beeldende kunsten uitgegeven door het Davidsfonds, in. De lezing van dat woord vooraf gaf ons het gedacht in, ten bate van onze lezers en ter gelegenheid van het feest van heden Zondaar een vingerwijzing te geven over de behandeling van dat ontwerp Chris tus - koning door deze welke van den grooten Abt Van der Haegen opdracht kregen onze huidige pa rochiekerk te versieren. Eerst en vooral wijzen wij op het prachtig Kruisbeeld dat prijkt boven op het taber»akel aan het hoogaltaar 't is op het kruis dat Jezus zijn algemeen Koningschap bevochten en veroverd heeft daarom prijkt het Kruisbeeld bo ven het hoogaltaar en trekt sef fens ieders aandacht tot zich. Nevens het hoogaltaar, langs den evangeliekant, is een barlief verbeeldende het Laatste Avond maal, waar Christus het noodige Voedsel tot instandhouding van zijn Koningschap in de zielen aan de wereld geschonken heeft. Boven het eenè zijaltaar in de kruisbeuk zien wij Christus - Ko ning in zijn doodstrijd in het hof- ken van üiiveten terwijl Petrus met Joannes en Jacobus rustig liggen te slapen en hun Meester alleen laten lijden in doodsangst langs den evangeliekant geeft de romeinsche officier de lanssteek, die als afdoende bewijs geldt over de dood van den gestorven Ko ning - Veroveraar. Aan hetzelfde altaar wordt de kleine Christus - Koning door een engel in de armen gehouden, doch de veroveringszucht zit er al in, want Hij wringt zich als't ware los uit de armen van Zijn engelbe waarder om naar het Kruis te grij pen dat engelen daar voor Hem houden aan het andere altaar on dersteunen diezelfde engelen den Chiistus - Koning - Veroveraar op Zijn Kruis genageld en gestorven. Boven het altaar der huidige O. L. Vrouwkapel bewonderen wij de aanbidding van den pas -gebo ren Christus - Koning in een ar- moedigen stal, doch met diep ver trouwen aangebeden door de klei nen en nederigen dezer wereld welke later zullen optrekken ter uitbreiding van het Godsrijk. Wij vermelden nog terloops de bespotting van Christus - Koning door de soldaten welke Hem met doornen kronen en de bespotting van Christus door ganscn het volk als Pilatus Hem voorstelt als de mensch na de geeseling. Bemerk diestille droefheid en datGoddelijk medelijden in Zijn blik tegenover die uitgelaten wosde der joden. In den anderen pand van den zijbeuk is 't nog Christus - Ko ning in zijn vernedeiing Hij wordt getroost door Veronica die Zijn Goddelijk aangezicht af- kuischt en op het tweede doek zien wij de wreede kruisiging. Eindelijk komen wij tot den Christus - Koning boven den biechtstoel het schaalke bovenop troont in glorie de barmhartige Je zus, de glorieus Verrezene, die in volle macht van zijn koningschap barmha'tig Zijne armen opent en tot.de rouwmoedige zondaars na dert om ze in genade op te nemen en hen mededeeling te geven van de verdiensten van,, zijn Kruis dood. Pe kunstenaars der achttiende eeuw,welke onze parochiekerk zoo rijk versierd hebben,zongen elk op hun wijze het lied dat uit hun hart opwelde ter eere vari Chsistus-Ko- ning en no digen ook ons uit hun voorbeeld te volgen en door ons handel en wancel over'T getuige nis al te leggen van ons Geloof in Chiistus'koningschap ALLERHEILIGEN 't Betaamt den Christ nmensch met blij gemoed en sterk betrouwen, den steilen weg ten Ut mei op te gaan Als een opweKking en ec-n spoorslag daar toe viert de H. Kerk telkenjare de Hoog dag van Allerheiligen Allerheiligen 'i feest der duizenden en der rnillioenen die ens zijn voorge gaan in 't stiij 'en van den goeden strijd, en d'.e t u, tot loon van hun zegeprarl over duivel en driften, \oor altijd hit onzegbare geluk des Hemels genieten. Onder hen bevinden zich uitverkorenen uit eiken stand en ouderdrm, uit elke streek en taal. Or.moncbge w.chtjes door een tijdig Doopsel tot kind Gods ver- heven, en stoere belijders van God en godsdienst ongerepte maagden die nooit de zonde kenden, en rouwmoedige en gelouterde zondaars; trouwe onderhou ders van Gods wet, hun heele leven door, en arbeiders van de laatste uur. die op 'hun sterfbed met God werden verzoend. En heel die ..te wemeling en scha keering van Gelukkigen roept ons op haar feestdag toe Wat wij konden, waarom zoudt ge 't ook niet kurnsn 't Geluk dat reads ons deel is moet ook hei uwe worden Waaraan immers heb ben wij onze zege te danken Voor eerst aan Gods genade die gerade ver- Heel over kort, in onze stad, wordt opgevoerd HET REUZENSUCCES leent God steeds even mild en over vloedig, vooral door zijne Sacramenten daar houdt Hij zijn schatten voor 't grijpen, voor eenieder die ze maar ne men wil. Dan ock aan onze medewer king God c.e ons maakte zonder on« redt ons niet zonder onze medehulp 't is de schoone maar tweesnijdende gave van 's menschen vrijen wil, waardoor hij bij machte is, om een tijdelijk of ingebeeld goed, het Eenige en Blijver.de Goed uit t oog te verliezen of te versmaden. Gij ziet dus, beste menschen, klein zielige vrees past u nietvrede op aarde aan de menschen van goeden wil zoo zongen de Engelen bij de geboorte van den Verlosser. God weigert zijn gratie niet aan hem die doet wat hij k.m zoo klinkt nog, heden de. stem der H. Kerl Onderhoudt Gods geboden, en 't eeuwig Leven wordt uw deel betrouwt op God, want Hij zal u helpen en beschermentrek nut uit dü Sacramenten, dat zijp de ware levensbronnen Weest fier op uw verwantschap met de zege pralende Kerk, gedenkt dat ge Gods kinderen zijt, en voelt u daarom innig en diep gelukkig, spijts tijdelijke kwel- hngen en beslommeringen, want... eens wordt het hoogste Geluk voor eeuwig het uwe. 3" Herziening der produkten en voor werpen aan luxetaks onderwordan. 4' Herziening der tabel der erfenis- rechten en ontlasting der geringe kapi talen. Het afwerken dezer beide programma's zal met veel belangstelling gevolgd wor den door den Middenstand. Provinciale Kamer van Ambachten en Neringen van Oost Vlaanderen Op Zonda,' 4 November wordt de Com missie van het Leerlingswezen bijeenge roepen. Deze Commissie zal a's leden tellen de voornaamste leiders van ons bloeiendste Lerlingsecretariaten en afge vaardigden van de bijzonderste beroepen. Hei programma dat deze Commissie zal af ie werken hebben volgt hierna 1 Besp ekirg van het Wetsvoorstel op 't Leerlingwezen. '2 Medewerking der bestaande Middt.n- standsvereerigingen met de bestaande leersecretariaten van het gewest. 3' Het stichtan van nieuwe leersecre- tariaten 4' Hei samenstellen van een keurkorps juryleden van de Provincie. 5 Het Nationaal Fonds van het Leer lingwezen. De Commissie van de Fiskaliteit kemt saam op Vrijdag 9 November en zal niet minder belangrijke punten te bespreken hebben 1 Het opmaken van klaardere en meer getailleerde formulieren van de recht- streeksche be'astiuger 2De vereenvoudiging van het zegel recht. Het uitwormen der graangewassen Dikwijls gebeurt het dat eene menig te graanplantjes, van af het begin tot het einde van den Winter, wegsterven. Onze landbouwers noemen dat vrij alge meen het uitwormen der graangewassen. Dat wegkwijnen kan verschillige oorza ken hebben, onder andere gebrek aan voldoende afwatering. Stilstaande water is altijd zeer nadee- lig, van daar het groot nut de drainee- ring. Ook het steken van tamelijk diepe grepels tusschen de bedden, vooral wan neer de grond eene lichte helling bezit, is zeer aan te prijzen. Dat zoogezegd uitwormen heeft even wel veelal eene gansche andere oorzaak. Inderdaad, wanneer het wegsterven ook op gronden voorkomt, waar het water goed doorzijgt, en zulks wordt alle jaren bestatigd, is dat natuurlijk niet aan de naiheid van den grond toe te schrijven. Heel dikwijls is de oorzaak, gebrek aan oordeelkundige bemesting. Nog altijd worden te veel graangewas sen .nuchter gezaaid, c.'enkel mstig met stalmest besmeut zonder toevoeging van kunstmest. Wij lieten reeds een artikel ovor de bemesting der graangewassen verschij nen dezen, die nog niet gezaaid hebben, verwijzen wij daar naartoe. Wie nuchter mocht gezaaid hebben, passé onverwijld de besprokene minerale bemesting toe, 't zij 500 tot 700 kgr. superfosfaat of slak, en 1000 tot 1200 kgr. sylviniet of 300 kgr. chloorpotasch per hectare. Is de vorst nog niet ingetreden, men geve ook 100 kgr. zwavelzuren ammoniak, en la ter, tegen het hernemen van den groei, uitgaande Winter, nog 100 kgr. Wij herhalen, wat wij reeds vro ;»er zegden, dat het best is de volle bemesting in eens toe te passen, voor de zaaiing. Intensiever. Zijne Ontwikkeling in de voor naamst* Landen. De ontwikkeling der automobielnijver heid wekt onze belangstelling, tsn aan zien van de voorname plaat3, die zij be kleedt in de naoorlogsche vsrkeersecono- mie. O Mottige Janus De Groote Nieuwe Circus

Denderklok | 1928 | | pagina 1