Kiezerslijsten OPGEPAST 1 Bi AIR KLOKKEKLANKEN I Twoede Jaar iNr 4-6 Prijs per nummer 25 c< ntiYmen. Ninove 11 November 1028. Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad li- De Wapens Neer Wijd-en-zijd beroemd drama uit het Hollandsche Marineleven Het Automobielwezen Belgie en. de Poolreizen. Middenstandsbeweging. Landbouwbelangen Eon prachtig geschenk KANTON NNOVE HET Pnsifthftp.krekening (R Luysterman n- 1862.54) Drukker-Uitgever Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 0 maanden 6,50 1 jaar 12,50 NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Weerom, voer de tiende maal, verschijnt de dag waar wij allen gedurende de vier lange oorlogsjaren zoo innig naar trachtten, dag door gansch de wereld met luide hocra's begroet. Wanneer van op alle torens met luid klokkengezang geroe pen werd Gedaan was het met strijden, Gedaan was het met jonge levens te slachofferen. Gedaan was het met de ijselijke folteringen en ontberingen. Die dag was voor velen van ons een heuglijke dag, wij mochten onze jongens terug zien die gedurende zoolang, schier dagelijks, hun leven ten pande stelden voor onze vrijheid. Wij mochten ze in onze armen drukken, lielkozen en feestevieren. Was het voor velen een dag van vreugde, ook was het voor anderen een dag van rouw. Hoevelen waren er niet die reik halzend uitzagen naar hun zoon, hun echtgenoot, hun bloedverwant en die helaas niet meer terugkeerden die onze vrijheid met hun bloed hadden bezegeld, 'tis aan dezen dat wij dien dag meest nog onze dankbaarheid motten betoonen en daarom wordt er dien dag in alle kerken een solemnelen dienst opgedragen tot lafenis hunner ziel en niet een, hoe onverschillig hij ook moge wezen, zal een gebed weigeren voor die helden van den grooten oorlog. Te dier gelegenheid wordt er te Ninove, in de dekanale kerk eene PLECHTIGE HOOGMIS opgedragen om 9 /2 uur, waartoe de bevolking wordt uitgenoodigd. De Katholiele maatschappijen en groepen worden dringend ver zocht te wilen vergaderen aan den Keizer, om 9 uur, om met muziek aan 't hoofd, ter kerke te gaan Al onze vrienden zullen in den stoet welkom zijn. Na de mis H l LDEBETUIGING aan het gedenkteeken onzer helden. De aandacht van onze vrienden wordt gevestigd op de in. gang zijnde herziening der lijsten zoo wel voorde Vrouwelijke als voor de mannelijke Kiezers.. Met het oog op de wetgevende verkiezingen welke toekomende jaar zuilen plaats hebben, moeten alle katholieken, welke sinds 1" Mei 1.1 20 jaar zijn geworden, onmiddelijk nagaan of doen nazien of ze wel op de nieuwe lijsten voor komen. Zulks moet voor v20 November geschieden, want al wie dan op de lijst niet staat mag aan de kiezing geen deel nemen. Voor Ninove liggen de lijsten ter inzage D) op het stadhuis 2-) in De Keizer 5 In de Kristen Werklieden- Heel over kort, in onze stad, wordt opgevoerd HET REUZENSUCCES kring, Koeipoort IB, ge- 4*-) Edm De Deynstraat, waar alle inlichtingen kunnen nomen worden. Dat onze vri.enjlen het maar zooveel mogelijk voortzeggen. De voornaamste Faktoren zijner Ontwikkeling. In een vorig artikel hebben wij gezien, in welke mate het automobielwezen zich heeft uitgebreid in de bijzonderste landen. Onderzoeken wij nu welke faktoren de zen reusachtigen aangroei van het auto verkeer in de hand hebben gewerkt. lo) De verbetering der techniek heeft den priji van den auto aanzienlijk vermin derd. Vóór den oorlog koste een gewone auto 12,000 fr. goud nu moet men maar 4000 fr. goud meer besteden of 30.000 fr. papier. Het iuxe-artikel van eertijds, dat slechts in hat bereik stond van enkele groo- te kapitaiisten kon door kleine handelaars nu varworven worden. Oak zien wij dat de auto thans meer om m eer kleinhandel en kleinnijverheid dient. 2o) Ken tweede faktor is de ontoereikend- haid en het kostelijk onderhoud van de andere gemeenschapsmiddelen Na den oorlog lted België aan een te kort van paarden en rollend materiaal. Meer dan 55 0/o onzer schoone paarden zijn in dan oorlog gebleven en een groot deel onzer spoorlijnen «ijr. verniitigd ge weest. Aan den anderen kant, kende Bel gië, onmiddelijk na deu wapenstilstand groote financieele moeilijkheden. Dit alles varklaart de deelneming van België aan den groei en den bloei van het automobi lisme, in deze laatste jaren. In Belgisch-Congo verkiest men het autovervoer boven de andere verkeersmid delen omdat het veel gemakkelijker en spoediger is en omdat het de lastdieren vervangt die kunnen omkomen door de mersitansvliegen. De andere gemeenschapsmiddelen zeg den wij zijn niet alleeniijk ontoereikend maar te kostelijk aan onderhoud. Zoo b.v. het aanleggen eener spoorlijn dwars door de Sahara is tot hiertoe nog immer weelde ook is de auto daar het beste vervoersmiddel. Hetzelfde geldt voor de Far Wests in de Vereenigde Staten en in Canada, 3o) De uitbreiding \an het kredietwezen heeft kleinhandel en kleinnijverheid beter toegelaten zich een autorijtuig te kunnen aanschaffen. Dit blijkt immers uit de ver koopsmethode, die door de autofabrikan ten aangewend wordt. Bij het sluiten van het contrakt stort de kooper 1/4 van de koopprijs tevens heeft hij zich verbonden het overschot te beta len door 12 maandelijksche stortingen. Met dit kredietsysteem verkrijgt de klient grootere koopkracht,en meer gemak om in zijne behoeften te voorzien.De auto die hij gebeurlijk noodig heeft, wordt dus met minder aarzeling aangekocht. Wellicht zal men zich afvragen of den kooper niet even goed het noodige geld kan verkrijgen bij een bankier. Zeer zeker zou de kooper bij de bank voldoenden steun vinden doch mits genoegzame waar- porgen b.v. de in bewaargeving van titels, hypotheekinschrijving enz. Welnu dergelijke waarbotgen worden niet vereischt door den autofabrikant; de ze laatste vergenoegt zich met de recht schapenheid en de degelijke bedrijfsfeer van den klient. 4o) Een laatste faktor, die in de toekoms1 de ontwikkeling van het automobielwezen rijk zou kunnen beinvloeden is de verbe tering van het banennet In de Vereenig de Staten zijn de banen uiterst verzorgd in Europa integendeel hoeft er cp dat ge bied nog druk gewerkt te worden. In 't bijzonder Belgie die lange jaren door de politieke en economische beroer ten geteisterd werd, mist een voortreffelijk banennet, De huidige toestand onzer we gen belemmert grootelijks de uitbreiding van het automobisme. Ware het dan niet wenschelijk dat de openbare besturen steeds werken zquden om hunne inkom sten grootendeels ten bate te stellen van de degelijke inrichting der bestaande ge meenschapswegen A. C. Hlic, Ons land is niet vreemd gebleven aan de poolreizen. Het overwinteren van de Belgika» van kapitein De Gerlache in de antarti che gewesten in 1807 is nog versch in aller geheugen. Men herinnere z:ch dat een onzer landgenooten, de heer Dr. Felix Btrtijn. de welbekende weerkun dige u t Ukkel. verleden jaar zijn diensten had aangebeden aan generaal Nobile om dezen te vergezellen als weerkundige naar de Noordpool aan boerd van de «Ital.a Het tragisch mislukken van dien tocht heeft hem echter den moed niet afgeno men, daar dezelfde geleerde dezer dagen aan den minister van kursten en weten- schappen ten schrijven gericht I eeft, waarin hij eersten zegt dat Dooltochten als deze van de Italia geen groote we tenschappelijke uitslagen opleveren. De Russische regeering zou thans rene groot, scheepsche doorzoeking van de Noord poolgewesten op touw zeiten, met behulp van zijn ijsbrekers, zijn vl egtuigen en ook van bestuurbare ballons. Een groot tech nisch personeel zu daarvoor noodig zjjn en zou slechts n nnen geleverd woiden door «ene inteinationale samenwerking Noorwegen heeft reeds zijn toestemming gegeven. M. Bertijn doet dsn aan den mi- nister het volgend aanbod In geval Bel gië oordeelt dat het land en de wetenschap er belang bij hebben deel te nemen aan de groote doorzoeking van de Noordpool streken, houd ik mij ter beschikking van de regeering om de deelnemers van Bel gie aan gelijk welke Poolreis van weten- schappelijken aard t« verzekeren. bouw-, nog elders tuinbouwscholen. Met voldoening mochten wij bestatigen, dat de lessen van jaar tot jaat meer bijval genieten. Wij richten eenen warmen opr&ep tot de landbouwers hunne zonen, toekomsti ge landbouwers zelf. naar die scholeji en de openbare voordrachten te sturen. De Winter is lang en de jonge lieden be schikken over tijd ten overvloede om op de openbare lessen, en te huis in vakboe ken en tijdschriften zieh te volmaken. Nog zooveel wanbegrippen bestaan over de meststoffen Wat de bemesting is voor de plant, is de voeding voor het dier. De bemesting is de grondslag van gansch het landbouwbedrijf eerst voor de plant gezorgd, daarna voor het dier. Op de landbouwschool zal de leerling den zwavelzuren ammoniak leeren ken nen als de voornaamste der stikstofmesten en deze oordeelkundig, dus met het mees te voordeel leeren gebruiken. Daar zal hij leeren, dat nog steeds te weinig gebruik gemaakt wordt van fosfaatmeststoffen en vooral van potaschzouten, sylviniet, chloorpotasch, en zwavelzure potasch, te vens. dat de bekalkingen langs om meer onmisbaar geworden zijn, enz. enz. Intensiever de H. Joannes van Capistrano, St Me- onardus a Porta Mauritio en Kardinaal Massaja. In het geheel staan er 500 heiligen op, tot in de fijnste details uitgewerkt. Dit is de eerste gift aan Z. H. den Paus voor het gouden priesterjubilé, dat het volgend jaar gevierd wordt. De Katholieke Burgersbond van Gee- raardsberuen zal eenen grooten dag tellen met de InhuIdiging der Vlag van de Vrouwenafdeeling welke zal plaats heb ben op Zondag 18 November. Wijding der Vlag in de Hoofdkerk, om 3,30 u, daarna Stoet en Algemeene Ver gadering in du Kattestraat, met versehei dene sprekers, waaronder M. BAELS, .Minister van den Midden stand M. VAN ACKERE, Volksvertegen woordiger van Gent E. H. JOÜS, Diosesane Proost van den Kristen Middenstand van Oost-Vl. Het zal een he rlijk betoog zijn, niet alleen van den groei der Kristene Mid- derstandsbeweging, maar van de nieuwe ontwikkeling der Katholieke Actie in het algemeen. Voegen wij er bij dat de Vrouwenafdee ling alleen tegenwoordig bij de 400 leden telt gansch de Bond TUÓ. Landbeuwoiiderwijs Geen enkele verstandige landbouwer meer die er nog aan twijfelt dat de land bouw wezenlijk, in den vollen zin van het woord, een wetenschappelijk vak gewor- dm is. Steeds hebben de meest ontwikkelde boeren de grootste winsten verwezenlijkt. Sedert begin October hebben wij onze lessen in de openbare voordrachten en op de Land - en Tuinbouwscholen herno men. Schier geen enkele landbouwge- meente meer, die niet hare lagere land bouwschool bezit, elders middelbare land- aan Z, H. dea Paus. Fransche 3 Ordelingen boden Z. H. den Paus een prachtig kazuifel aan, waar aan dertig Zusters Clarissen gewerkt hebben. De H. Vader verklaarde het te zullen gebruiken op den dag waarop hij zijn gouden priesterjubilé viert. Op de voorzijde is h et beeld van de H. Maagd geborduurd daaronder Paus Pius, IX het dogma der Onbevlekte Ontvan genis afkondigend en omringd van de Franciscanen, die dit dogma verdedihd hebben, n.l. de Z. Dom Scott, de H Bouavertura en Alexander van bales. Verder zijn op het kazuivel voorstellin gen geborduurd van St Franciscus en zijn broeders, het scheepje van St Petrus dragend St Franciscus en de vogels, St Franciscus voor den sultan, St Antonius van Pudua en het wonder van het Allerheiligste Sacrament de Bernardinus van Seina Echtelijk drama. Een echtelijk drama heelt Maardag avond plaats gehad in een huis der Heche- portestraat te Luik. Daar woonden de mijnwerker Godefroid Schouterden, 31 jaar zijn vrouw, geboren Marie-Therese Groenen en hun twee dochtertjes, 10 en 9 jaar oud. Het ging niet best in het ge zin. De man was geweldig van karakter en mishandelde zijne vrouw, die hem ech ter wel dierf weerstaan. De kerel werd door al de huurlieden gevreesd en nie mand zou het gewaagd hebben tusschen te komen als de echtelingen aan het twis. ten waren. Een 10 tal dajen geleden was iet eens te meer krakeel en ruzie. De mijner bedreigde zijn vrouw toen met een dij 1Deze maal werd de politie verwittigd. Twee dagen later trok de mijner er uit en ging in de Grande-Bèchestjaat een k imer huren. De kinderen werden geplaats bij de moeder der vrouw en deze ging uit werken om den kost te verdienen. Maandag avond rond 1 1 uur keerde Schouterden naar zijn woonst in de Ho- cheportestraat terug. Zijn vrouw was reeds te bed. De man beukte op de eur. De vrouw stond op en r;ep Maak al dat lawaai niet, ik zal openen. De man stootte de deur ineens open. Seffens wa ren man en vrouw aan 't wisten, toen Schouterden plots een ijzeren lat van een meter lengte en twee centimeter tiooisne- de greep en dat wapen zwaaide. Een zwa re slag kwam neer op het hoMd zijner vrouw, die met gekloven schedel neer plofte. De moordenaar sloeg op de vlucht in de richting der Xhovemontstraat Iets voor middernacht zag een voorbijgmger op de battekaai een kerel over de borstwering springen en in 't water stuiken. Men heeft redens om te gelooven, dat het Schcuterden was die alzoo gedaan maak te met zijn leven. De peilingen om zijn lijk te vinden, gaven echter geen uitslag. IJselijk Tramongeluk. Op het grondgebied der gemeente Re- nori heeft zich een verschrikkelijk tramon geluk voorgedaan. Dc genaamde Bertrand Toussaint, 80 jaar, woonachtig te An- gleur, werd door een tram verrast en om geworpen Toen de tram voorbij was, zag men net slachkft'er vermorzeld en met afgesneden beenen op het spoor liggen. Een poosje later blies bij den laatsten adem uit. Het parket van Luik is ter plaats geweest en heeft den tramvoerder onder vraagd. Deze heeft verklaard dat hij den ouderling te laat had bemerkt ten einde het ongeluk te vermijden. Smartelijk ongeluk Een droevig voorval heeft heel wat be roering gebracht in het stille Baerie-Her tog. De 11 jarige knaap, Joannes Ludovicus Marynen, zoon van Jan Marynen, pou- lier te Baerie Hertog, na 's morge s nug naar de Mis te zijn geweest, Kieeg bij zijn thuiskomst van vader verbod om vogels 91 19 Mottige Janus

Denderklok | 1928 | | pagina 1