B EEN BERUCHT INTERVIEW MEXICO Tweede Jaar Nr 4-7 Prijs per nummer 25 centiemen Ninove 18 November 1928. Katholiek Vlaamsc/i en Volksgezind Weekblad 1. LÖYSTIRMAM-LSMAtRI De Wetgevende Verkiezingen. De eerste burger der Stad aan t woord. Mid&enstaadsbewsging. Landbouwbelangen VOOR HET Postcheckrekening (R Luysterman n- 1862,54) KANTON NNOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 0 maanden 0,50 1 jaar 12,o0 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het liberale blad L'Etoile Belge uit Brussel heeft een on derzoek geopend, nopens den po- litieken toestand in de verscheidene arrondissementen van t iand en éit met het oog op de eerstko mend# Wetgevende Verkiezingen. In zijn nummer van 7C Novem- b®r jl komt het arrondissement Aalst aan de beurt, en daar dit blad vernomen heeft dat hier de fronters van vooruitgang spreken, heeft het een van zijne mannen naar Ninove gestuurd om over dien toestand klaren wijn te hebben Het spreekt van zelf dat voor dergelijke inlichtingen de aangewezen persoon de Eerste Burger van onze stad is, want, zegt L'Etoile als knap me dians, heeft hij betrouwvolle be trekkingen met kiezers uit alle standen van de gemeenschap Er zijn in dat interview wer- kelijk-interessante dingen verteld en we zouden er onze lezers daar om graag mee in kennis brengen. Daaruit blijkt eerst en vooral reeds dat onze Eerste Burger van nu af aan, zeker is van zijn zetel, want in een klare taal (un lanésêe précis) begint hij met te vertellen Indien ik geen betrouwen had in het kiezerskorps, zou ik geen kandidaat zijn. M elnu, ik heb de kandidatuur me door mijn vrienden aangeboden, aan- genomen. Dus heb ik vertiouwen. Ik heb zelf de vaste overtuiging dat we op de fronters, of op de j socialisten, den zetel gaan te- rugwinntn die we voor bijra viar jaar verloren hebben Als dit vooruitzicht en die over tuiging zoo KLAAR uitvallen als 4c taal klaar is, dau mag onze Eerste Burger zich beroemen op een klaar voorzeggingsvermogen, maar.... eerst zien zei de blinde 't Bijzonderste komt eerst maar van achteraan. Het is trouwens iets heal vleiends voor onze Ge meenteraad eerst en vooral cn ten tweede voor onze stad zelf. W ant, de liberalen gaan ons Nationaal Parlement inrichten en schoeien op het model van onzen Gemeen teraad. Is dat niet vleiend voor,ons stadje? Of gelooft ge't misschien niet Luister dan maar liever wij vertalen Ik ga, zegt onze Burgervader, heel eenvoudig aan mijn kiezers „zeggen, dat we in 'tParlemtnt de- zelfde politiek willen volgen, als deze die we in kleinere verhou- dingen natuurlijk hij voor beeld beoefenen in den Gemeen- teraad van Ninove»,waar de libe ralen de baas zijn (sic In<}e" tijd van een zeker mensch God hebbe zijn ziel zouden ze dat wel anders hebben gezegd. N.d.h.J dit wil zeggen een gematigde po- litiek, die alle gevaarlijke proef nemingen uitsluit» ('tis daar mee dat er geen tweede brug kemt 'tis veelt! gevaarlijk om in't wa ter te vallen; N. d. R.j die rekening houdt met wat nuttig en mogelijk is (bewijs de nieuwe straten die al aangelegd zijn sinds het blauw bestuur, N. a. R.) die zich toegevend toont tegenover iedereen (loopt dit niet de spui gaten uit, N. d. R.) en hulp en be scherming biedt aan de zwakken Wij zijn liberalen, wij zijn voor de vrijheid. Wij zullen haar alle kracht die ze in ons land verloren heeft terugschenken. Wij sluiten ons eigen niet op in een ivoren toren, waar het hart ver- i droogt P2n om dit meesterlijk betoog te sluiten, voegt hij er op een echten goochelaarstoon bij Et voila. (Zonder commentaar, N d. R.) Om. de boeren vooral de kleine boerkens, geeft hij al niet veel want waar de correspondent van L'Etoile hem vraagt hoe men over de pachtwet denkt in ons arrondis sement, antwoordt hij Er wordt MET aan gedacht, om de eenvoudige reden dat ze schier geen toepassingen zal krijgen hier bij ons. De boer is thans niet ineer het lastdier van voor den oorlog dat maar mager- tjes leefde. Hij heeft zijn wollen kous gevuld en bij de eerste ge- legenheid die zich voorgedaan heeft, heeft hij de door hem be- bouwde landerijen aangekocht». En verder nog gaat het De boeren die nog moeten huren worden van langs om minder talrijk. Neen, de wet op het pachthuurceel jaagt in het arron- dissement geen stof op Het kan nu waar zijn dat er nog weinig hurende boerkens in ons arrondissement zijn, dat beteekent toch nog niet dat deze die nog be staan aan hun lot moeten over gelaten en er voor die kleinen niets dient gedaan. Over de pachtwet denkt men niets, zegt de Burger vader van de Ninovieters. Larie De kleinen denken er wel iets over en wat ze ervan denken, zullen ze hem met de wetgevende verkiezin gen wel duidelijk maken. Intusschen valt er weeral eens vast te stellen hoe de liberalen wel iets zouden doen voor de GROO- TEN, maar zich geen zierken be kommeren om de KLEINEN. Nu ja. 't spreekwoord van het vette varken dat niet weet dat het ma gere honger heeft, komt hier best van pas. l)e journalist heelt hem ook nog gevraagd of het om de militaire wet is dat er zal gevochten worden. Bijlange niet vertelt de ge- interviewde en de socialisten slaan den bal mis als ze denken daarmee de kiezers tegen ons in het harnas te jagen. Iedereen er- kent tegenwoordig dat er een goed leger noodig is, of geen (Wie dat begrijpe, gelieve het ons duidelijk te maken. Wij zullen ei hem dankbaar om zijn. Letterlijk zijn de woorden als volgt Chacun recommit a préstnt qu'il faut une bonne armée ou pas du tout. Dat is op zijn minst hebreeuwsch. N. d. R.) En aangezien er een noodig is, komt het°op de enkele weken meer diensttijd, door de regeering ge- vraagd, niet aan (Wablieft). Natuurlijk moest er sprake zijn van terug tekeeren tot den dienst van twee jaar, dan zou er ON1- ROERING ZIJN IN HET LAND (en nog een beetje meer ook, waarde heer, nog een beetje veel meer zelf. N. d. R Maar voor de huidige wet. Niets. De polsslag van het land gaat nog vlugger nog trager iSchoon- gezegd is 't inderdaad. N. d. R 1 En op die toon gaat het voort, nog over de gewestelijke indeeling, over het gebruik der talen in net leger, over de vijandige houding van ons volk tegenover de Fran- sche taal en andere dergelijke dingen meer. En om te sluiten komen er dan enkele kapitale puntjes die we niet mogen overslaan. Waarom is er in Vlaanderen altijd sprake van Flamingantisme, wordt hem gevraagd en onze eer ste kandidaat orakelt Daarvan wordt in het arrondissement Aalst NOOIT gesoroken Lap, que je dis\ Natuurlijk niet in 'ien Liberalen Cerkei: Dat is zoo klaar als pomp water. Maar voor 't overige Wa-wa. 't Is goed te zien dat onze kandidaat behoort tot de re- actionnaire iranskiljonsche libera le partij uit V laanderen. N. d. R.) De interviewer van ^L'Etoile» moest er ook anders over den ken, want hij stelt het volgende vraagje «dit arondissement heeft nochtans een fronter als afgevaar digde naar de Namer gestuurd i n hier komt een kostelijk ant woord Ouai.. .Ouai...Hoe is hij er in gelukt.Door de bedrieglijke hoe- danigheid van zijn koopwaar,die hem toegelaten heeft een neven- eenstelling van verkiesbaarheden te verwezenlijken op het stuk van onbepaalde princiepen De partij der daensisten had geen leiders meer. De fronters hebben dat leidersambt ingepalmd. Al- dus zijn ze in een eerste verkie- zing gelukt.Voor een tweede zul- len ze niet in aanmerking komen. Zij hebben hier menschen die men zelf geen goeien dag meer zegt En dit wordt gezegd deor de vader aller burgeren uit de Ninoofsche stee. Werkelijk ridder lijk en fair N.D.R Over amnestie komt de aap uit de mouw. Dit zou een daad van krank zinnigheid wezen un acts de démen- ce Pakt vast liberale flamingan ten a la Laatste Nieuws. Wat denkt ge er over .N.D.R. De bevolking heeft de oorlogperio- de niet vergeten. Te dien tijde is ze doof gebleven voor de aanbiddingen van ver- raad die nochtans winstgevend konden zijn. Nu dat de vrede terruggekeerd is zoo ze teiug- gaan tot hen die ze veracht heeft wanneer er gevaar bij was dit te doen. Het kan ons weinig sche- len dat men de gevangenissen al of niet open zette..Maar dat men een verrader gelijk stelt met een burger die moedig zijn vaderland heeft gediend, dat hebben de Op Zondag 2 December wordt in de Feestzaal, St Joris- sfraat, het pittige Blijspel in 5 bedrijven, Kosthuis Bülletf opgevoerd, door de Boy Scouts onzer stad. Door menige Tooneelkring werd het stuk opgevoerd en overal behaalde het Blijspel het grootste succes, 't Is geen wonder ook. 't Is immers 'n prachtige humoristische klucht waarin alle rollen fijn weergegeven en alle karakters typisch juist gekiekt zijn. Waarlijk iets om zich twee uren lang eens deugd te doen aan 't hart, want 'tis om te lachen van 't begin tot 't einde. Daarbij zal de Symphonie Excelsior de tusschenpoozen opluis teren voor Prachtige muziekstukken 'n Echt genot voor muziek liefhebbers. Die kan, late die gelegenheid niet na dit tooneelfeest bij te wonen. Hij zelf zal er het genot van hebben en voor onze jeugd - de hoop der toekomst zal het 'n ware aanmoediging en n Sympatieke steun zijn. Vlamingen nooit gevraagd.Nooit zullen ze begrijpen dat men hel doe.» Fatatras. 't Is hier weeral goed te zien dat de eerste burger kandidaat is van de franskiljonsche partij der libeialen die gelukkig in Vlaanderen afgedaan heelt. N. D R. Dit zijn zoowat de bijzondere puntjes nit het beruchte inter view door L'Etoile, afgeno men. Vindt ge niet dat de socia listen en de fronters het nog al te verduren krijgen. Wat denken de mannen uit Vooruit over zcoiets Ze loopen hier te Ninove anders nog al graag mee met de blauvv- kens. En als de blauwkens gele genheid hebben in hun rapen te zitten, missen ze hun slag niet. En de Daensisten en de fronters en de liberal flaminganten - want er zijn er ook in ons arrondisse ment. ondanks den liberale eersten kandidaat.- 't' Is waar die men schen groet hij zelf niet meer. Dus Van de katholieken zegt hij niets. Of behoudt hij ons de eer van een apaart en speciaal inter view. Allo, dan zijn we benieuwd en zeggen we hem Adjuus tot later. Als wanneer dat zal gebeuren zijn we er bij. 's avonds tot 9 ure 's morgens. En hij stemde er slechts in toe bekentenis te doen, nadat men hem bedreigd had van zijne vrouw dezelfde martelingen te zul len doen doorslaan. En ziedaar op welk bewijs men Moeder Conception veroordeeld heeft. Waarschijnlijk zullen de vrijdenkers-, logie- en socialistische gazetten van deze v-eroordeeling gebruik maken om den lof der gerechtigheid van Galles te verkondi- Ken De besshaafde wereld komt in opstand tegen de daden van den bloedhond van Galles. De Katholieki Burgersbond van Gee- raardsber-en zal eenen grooten dag tellen met de inhuldiging der vlag van de Vrouwenafdeeüng welke zal plaats heb ben op Zondag 18 November. Wijding der Vlag in de Hoofdkerk, om 3,30 u. daarna Stoet en Algemeene Ver- gadering in de Kattestraat, met verschei dene sprekers, waaronder M. BA ELS, Minister van don Midden- stand M, VAN ACKERF., Volksvertegen woordiger van Gent E. H. JUOS, Diosesane Proost van den Kristen Middenstand van Oost-VI. Het zal een heerlijk betoog zijn, niet alleen van den groei der Kristene Mid denstandsbeweging, maar van de nieuwe ontwikkeling der Katholieke Actie in net algemeen V oegen wij er bij dat de Vrouwenafdee- ling alleen tegenwoordig bij de 400 leden teltgansch de Bond 700. Torral, beticht van m >ord op generaal Obregon, en Eerw. Moeder Gonception.de kloosterzuster bet cht van medeplichtig heid zijn, zooals men weet, de eerste tot de doodstraf de tweede tot SO jaar gevang veroordeeld. Men weet dat men niets ten laste van de kloosterzuster heett kunnen vinden. Torral en al zijn getuigen verklaar den krachtdadig dat zij volkomen onschul. dig is. Het gerecht van Galles bezat, om Motder Conception te veroordeelen slechts eene t< bekentenis die aan 1 orral op de volgende wijze afgeperst werd Torral be vond zich in een der kamers van het poli- ciebureel. Hij loochende krachtdadig een of meer medeplichtigen gehad te hebben. Daarop hing men hem met de voeten op en liet hem. met het hoofd omlaag, drie kwaart uurs zwieren. Hij volhaidde steed» in zijne loochening. Vervolgens hing men hem met de duimen op, het rechterbeen vastgebonden aan een deurlijst, en bracht hem, een kwartuur lang stokslagen in de lenden toe. Daar de ongelukkige nog steeds niet wilda toegeven aan de eischen der policie, ontstak men stekjes en ver oorzaakte hem alzoo brandwonden aan het gelaat en over gansch het lichaam men doorstak hem ook nog met spelden. Torral werd derwijze gemarteld van li l\'-> De Katholieke Middenstandsbond van Ninove doet een oproep aan hare leden om in groot getal deel te nenaen aan dit Vlaggefeest. Vertrek om 12,45 uur. De bemestingen gedurende den Winter. De Winter is het doode jaargetijde. Dan is er rust voer dsn boer, dan is er werk op den akker. Van bemesting is er in den Winter schier geen spraak, om de goede reden dat die bemestingen gedu rende dit tijdstip meestal onmogelijk zijn. Evenwel kan dikwijls toch iete gedaan worden. Telkens de toestand van den grond en de weergestcltenis zulks toelaten, wordt stalmest ondergestort. De ontbinding van den calmest wordt op den akker meer dan op den mesthoop begunstigd. Droge wei den, de boomgaard, worden met beer overgoten, en zelfs de klavergewassen, liever dan deze kostelijae meststof te laten verloren vlotien. Gansch den Winter door. daar, waar geen w egspoelen ie duchten is, kunnen slak en sylviniet toegepast worden, zelfs DENDERKLOK KOSTHUIS BULLER I

Denderklok | 1928 | | pagina 1