Hond een Inbeslagname, Waarheen Vandaag NAAR DE OPYOEKIN.i VAN Begin om 5 uur stipl. LACHENLACHEN LACHEN rnjs per nummer 25 centiemen. Ninove 2 December 192$. Volksgezind Weekblad Katholiek Vlaamscfi B. (LUYSTERMAN-LlMAIIItË De Ouderdomspensioenen Landbouwbelangen In rood Rusland. 55 KANTON NINOVE VOOR HET Postcheckrekening (R Luysterman rr 1862,54) Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 G maanden G,50 1 jaar 12,5o Drakker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen •Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. De inbeslagname der meubels van Dr Pauwels heeft vanwege de Frontpartij verkeerde uitleggingen gekregen in dag bladen en manifesten. Alhoewel wij besloten waren op de lastertaal onzer tegenstrevers niet meer te antwoorden, willen wij in dit geval aan het volk de zuivere waarheid van de zaak zeggen. Ziehier dus het historieke der zaak Toen wij in 1927 aan het bestuur kwa men, vorden wij le eene ledige ge meentekas 2e meer dan 120 000 franken onbetaalde schulden (hierin zeker niet begrepen 182,000 franken die nog moesten betaald worden voor de nieuwe scholen) vele onregelmatige toestanden en echte warreboel in zake bestuur. Ieder jaar moet de gemeenterekening worden opgemaakt. In November 1923 werd de gemeenterekening van 1921 voor den gemeenteraad gebracht, en in den vergeethoek geworpen en gevonden, en slechts in de maand Maart 1927 door het nieuw bestuur verzonden tot goed keuring. In 1921-1925-192G werd geen enkele gemeenterekening meer gemankt. In de maand Mei 1924 ontleenden de Heeren Sonck, Pauwels en Vander Spee- ten in de Hanque Centrale de la Dendre de som van 20.000 franken, moetende dienen, zoo zij beweerden, tot betalirg van den grond waarop de nieuwe scholen zijn gebouwd. Die leening werd door de Bank toe gestaan, op voorwaarde dat er haar een afschrift van de beraadslaging van den gemeenteraad zou worden gesteld, en onder solidaire en onverdeelbare persoon lijke verbintenis vanwege da drie leden van het Schepencollege 'l is te zeggen dat de Bar.k het recht besprak aan eenen van hen de ter ugbetalirg te vragen van kapitaal en intresten mits dan hun plan te trekken tusschen elkander. vV'aaroin heeft de Bank vervolgd 1* Omdat niettegenstaande haar aandringen, nooit eene beraad slaging van den gemeenteraad werd genomen, noodig om eene ont leening ten voordeele eener ge meente geldig te zijn, 2- Omdat er NOOIT of NOOIT een centiem intrest werd betaald. 5 Omdat maanden lang, de Bank vruchteloos bij het vroeger bestuur heeft aangedrongen tot betaling van kapitaal en intresten en zelfs de brieven onbeantwoord bleven. Tengevolge van bovenstaande onregel matigheden heeft de Bank eindelijk, na veel geduld, den eisch tot terugbetaling doorgedreven, spijtig genoeg op - een oogenblik dat wij juist aan het Bestuur warer. Deze terugbetaling werd door de Bank niet aan de gemeente gevraagd, deze was immers niet verbonden, maar wel aan de leden van het "vroeger Schepen college, die zich persoonlijk en solidair tot terugbetaling hadden verbonden. Wat hebben zij gedaan Ir. plaats van de proces-kosten te vermijden hebben zij onrriiddelijk, bij exploot van Deurwaar der. de gemeente in zaak geroepen en j moest de Rechtbank uitspraak doen, kos- ij ten maken was hun doel. Pas aan het bestuur worden wij, door de fout van het vroegere Schepencollege, in proces getrokken, Niettegenstaande den warreboel in zake bestuur, ledige gemeentekas en schuldei', krijgt het nieuw Bestuur niet den minsten tijd om zonder proces of kosten middelen te zoeken tot regelen der moeilijkheid. Zij betaalden geen centien in trest en wij moesten ineens ka pitaal en intrest geven Is het bewezen dat de ontleende som van '20,000 franken bes eed is om den aankoopprijs te b.-talen van den grond der scholen Dat het volk zelf oordeele le) De grond kost slechts 10,000 fr. 2e) Den 17 Juli 1923 (dus 10 maanden voor de ortleening in de Bank) bestaat er eene beraadslaging van den gemeen teraad. genomen bij aanwezigheid van h! de Daensisten, waar klaar ingeschreven staat, het volgende de gemeenteraad keurt goed den aankoop van den grond mits 10.000 franken en zoo dadelijk heeft de gemeente, koopsier, door handen van haren gemeenteorteanger, betaald aan den verkooper 5 000 lranken, de overige 5.000 franken blijft later te betalen na het overlijden van Jan tireynaert, mits intrest van 5 0 °- Dus was het onno-dig eene leening te doen 3*) Ieder jaar moet de gemeente hare begrooting opmaken, 't is te zeggen hare lijst van voorziene ontvangsten en u tga- ven. Tergevolge van den «chteruit werd deze begrooting van 1924 vastgesteld in zitting van den gemeenteraad op de date van 9 Juli 1925 (dus 14 maand nadat de leening werd aangegaan) en daar s niet het minste spoor te vinden eener leening van 20 000 franken. Had het vroegere Schepencollege, ge zien zijne nalatigheid en gezien de ver bintenis tot de persoonlijke terugbetaling, zonder proces de som aan de Bank terug betaald, onder voorbehoud van zijne rechten tegenover de gemeente, dan had het geene kosten van proces ingeloopen. Nadien konden wij alle rekeningen spoe dig afwerken zooals het is gedaan ver mits de rekening van 1927 reeds ver zonden is tot goedkeuring. Ten slotte zou de terugbetaling plaats gehad hebhen, eens dat door kosteloos onderzoek en zelfs zonder proces, het be* ijs geleverd werd dat de som ten voordeele der gemeente werd ontleend en besleed. Dus al die p oces-kosttn zijn 't gevolg der handelwijze van het vroegere cche- pencollege. En in zulke omstandigheden durf gij, Dokter Pauwels, uw volk oproepen, schermende met uwe eerlijkheid Hebben wij zulks ooit betwist Moest een eerlijk man, na het overlijden van uwe ouders, U verklaren dat uwe ouders hem 20.000 franken schuldig zijn met 2 jaren en 8 maanden intrest, zoudt Gij, hoe eerlijk die man ook weze, daarvan geen bewijs vragen Maar gij zijt hier toegekomen uit eene vreemde gemeente, gij zijt gevoelig aan uwe eer hebt gij ooit in uwe gazet of anders het feit afgekeurd dat plaats greep ter gelegenheid van uwe Inhuldidmg er. deze van onzen Burge meester Sorck reed er in uwe stoet geen kar of wagen waarop de kas van het Armbestuur verbeeld werd met een persoon bezig er in te stelen Welke beteekenis had zulks Had gij misschien een vast bewijs van oneerlijkheid? Neen, nietwaar En gij, Vander Speeten, zoudt gij soms niet weten wat er in de Paddehisiorie staat Wie wil men daar bezwadderen en bevuilen D.t stuk kan nog in zijn origineel voorgelegd worder. Schrijft en lie^t miar op Valt maar personen aan Het volk zal oordeelen Wij herhalen dus dat gij, Dokter Pau- wels en Vander Speeten, vrijwillig, met polities doel, de eemeente in proces hebt betrokken, daar de familie Sonck bereid was haar aandeel te betalen zonder pro ces. Inderdaad, wi-v herinnert z"cl\ niet dat sinds het begin dezer zaak gij hebt verklaard dat de gemeente moest verlie zen en in kosten komen. Ind er. gij overtuigd zijt dat de som in de gemeentekas gestort was en gezien uwe verbintenis, den verwaarloosden toestand uwer gemeenterekeningen, de tegenspraak van uwe beraadslagingen met uwe gezegden, is htt dan niet lafhar tig te procedeeren tegen de gemeente Staat het op de muren van het tribunaal te lezen of de som gestort is ja of neen Het bewijs is te leveren door uwe reke- ringen en daar het uwe fout is, uwe verwaarlozing die beletten, mits klein ondezoek, die bestatiging te doen, was het uwe plicht, trouw als deftige ontlee- ner, uwe schuld aan de Bank te voldoen en dan enkele maanden geduld te hebben totdat, door het opmaken der rekeningen, de zaak klaar bewezen werd. Zijn er dus kosten voor de gemeente dan ztl iedere weldenkende mensch bevestigen dat het aan uwe handelwijze is toe te schrijven. Wij zijn gekozm door het Volk en zullen de belangen van het volk waar nemen er. herhalen dat wij op uwe leu. gens niet meer antwoorden. Namens het Katholiek Bestuur van Denderhautem De BurgemeesterSchepenen, E Van Oudenhove. H Mertens F. Scheerlinck. Herinneren wij, dat alle ouder lingen, die vóór 1 April 65 jaar worden, dus vóór 1 April 1864 fijn geboren, van nu af hun ouder domspensioen mogen aanvragen. Immers, de belastingontvangers moeten de vragen opnemen van in den trimester vóór dien waar in de ouderling de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. De aanvraag kan evenwel niet afgehandeld, vooraleer de pension- kaart, met de noodige zegels, in de Lijfrentkas te Brussel is toe gekomen Het is daarom aan te raden dat vrije verzekerden op voorhand hun stortingen gaan doen, en dat de verplicht-verzekerden den eer sten Zaterdag van hun verjarings- maand hunne kaart vragen aan hun patroon. Wet is wet, of gij er akkoord mee zijt of niet. En de wet zegt dat raen het ouderdomspensioen ten volle khn krijgen, als men er voor gestort heeft. Stort men niet,dan krijgtiemand die geboren is in 1865 enkel 600' fr., die van 1864 en 1865 enkel 580 fr. - Wie nog geen lid is van een Pensioenkas, late zi«h dus inschrij ven worden. Doch eens de voorraden aan plantvoedstoffen benuttigd, zal het ganich natuurlijk wezen, dat er eene nieuwe toe gift van zwavelzuren ammoniak, fosfaat- mest, potaschzouten| en kalk zal moeten plaats grijpen, om nieuwe oogsten te kun nen voortbrengen. De electriciteit kan zeker de opname der plantenvoedsels begunstigen, doch zij kan zeker nooit stikstof, of fosfoorpot- asch, kalk, of eenig ander plarten' oedgel voortbrengen of vervangen. Intensiever, Voor onzen Godsdienst Voor onze Taal Voor ons Volk Gaat onzen strijd... Daarvoor vraagt Dk Dender- klok uw steun Weigert die niet, maar abon neert U... vandaag nog. Het volgende jaar wordt een jaar van strijd Iedereen moet meehelpen Katholieken, 't is uw plicht Abonneert eerst en vooral op De Denderklok Eleetrische teelten. Voor korte jaren lieten wij in een tuin- vakblad een artikel verschijnen over elee trische teelten. I 'aar zijn lieden die beweren dit het mogelijk is» jaren lan^', met het meest gun- stige gevolg, rijke oogsten te winnen, en. kelen alleen door de werking van een electri.-cne stroom, zonder dat het noodig weze eenige meststof toe te passen 1 Wij gelooven van heel diï zaak volstrekt niets, en wij bewijzen. Wij vergeleken, in hooger aangehaald artikel, den grond aan eenen kookkelei, waarin spijzen toebereid worden. Moeder de vrouw doet iu dien ketel de spijzen aardappelen, andere groenten, vleesch, een weinig water, en alles wat tot dé spijsbereiding noodzakelijk is. Vervol gens is er eene kracht van noode, om die spijzen gaar te koken, namelijk het vuur. Hens de spijzen toebereid, kunnen zij ge- ëten worden. Eens de spijzen geëten, •moet de pot opnieuw gevuld worden, om nieuwe spijzen toe te bereiden. De i.rond bevat de voedstoffen der plant, stikstof, fosfoorzuur, potasch, kalk, enz. Verschillige krachten brengen dié bestanddeelen onder zulkdanigen vorm, dat zij door de planten kunnen opgeno men en tot nieu \e piodukten verwerkt Naar berichten uit Warschau luiden, is het op verschillende plaatsen in Soviët- Rusiand tot opstanden gekomen van de bosren tegen de rood# overlieden. In sommige dorpen werden de communis tische gezagvoerders doodgeschoten. De roode troepen werden afgezonden en onderdrukken de opstanden met geweld vele boeren zijn gedood ef gewond. Op eene bolchevistjgche vergadering gaf de bekende communist Mclstow vol gende beschrijving van de wijze, waarop de boeren in Rusland behandeld worden. 2e worden nog gegeeseld, juist als in dsn tijd, toen lijfeigenschap en slavernij nog bestoi den. Einde Juni werden er, in het Wotjaken- gebied (Oeral), 300 boeren gegees-ld. Om 4 ure s m orgens werden de boeren van het dorp Loedorwaj bij de school ge- geeseld. De meesten pleegden geen verzet en lieten zich gedwee ranselen. Het ge. beurde op zulke wreede wijze, dat som mige dagen lang ziek in bed lagen. Men ranselde niet alleen volwassen, maar ook jongens van 14 en 15 jaar, kinderen dua. Het gegil van de gemartelden, 't gehuil van de vrouwen en de moeders weer klonken den geheelen dag. Sommigen probeerden zich te verdedigen, maar zij werden overmeesterd en afgeslagen. Waarom zij eigenlijk geranseld werden weet niemand met zekerheid. Het heet, dat de eenige schuld der gestraften daarin bestond, dat zij de schuttingen voor hunne veestallen niet in orde hadden, zoodat hun v«_e de akkers van de buren vertrapt had. Er werden echter zeer veel boeren gegeeseld, die hun schuttingen wel in orde hadden. Molstow zei let terlijk het volgende Ziehier, hoe som mige onzer kommunistische organisaties op het platteland werken Het is echter geen alleenstaand geval in Soviët- Rusland. Het ranselen van boeren door de kommum*3ticcke overheid komt er meer voor. Typisch voor de tegenwoordige Russische toestanden is, dat de soviët. regeering de schuldigen nooit vervolgt in de Feestzaal, St. Jorisstraat, «jdW

Denderklok | 1928 | | pagina 1