©1 Aan onze Abonnenten Onze Muziek lei :ar F. De Geeter, gehuldigd POLL Wijze Woorden Met de Standaard naar de .Noordkaap Dinsdag 18 December, om 7 1/2 uur, inde CINEMA CENTRAL tiim Algemeens Ingangsprijs2.50 fr. In het bereik van ieders beurs Tweede Jaar N' 50 Prijs per nummer 25 centiemen. N'move 9 December 1928. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LtlYSTIRMMt-l-EllAiSI Twaaf frank 50 centiemen Ean dura plicht Een wapen De overheerlijke film Een 2000 meier lanire bami, die onder alle opzichten iedernen moet te vreden stellen. Een eenige gelegenheid om eens een w< rkelijk-u.teressanlc OPGEPAST Davidsfondsers genieten van geen prijsv. mindering. Integen deel zal het balcon voor de Davidsfondsers voorbehouden blijven. Op het Stastieplein De Terugtocht In Dein) Keyzer De bovenzaal van Pe(n) Key zer liep weldra stampvol. Velen moesten blijven rechtstaan en er stond volk tot op de trappen. BIoen\en De feesteling aan 't woord Prtafr.hftfiiri'ftkftning (R Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 6,50 1 jaar 12,50 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Opgelet Wij rullen rond den 15 December, met de post de kwijtschriften laten aanbieden tot het vernieuwen van de abonne menten voor het jaar 1929. Ondanks de stijgende duurte voor het papier en alle andere grondstoffen blijft de prijs voor het abonnement behouden op Iedereen gelieve thuis te verwittigen, tea einde de kwijtscuriften geen tweemaal te moeten aanbitden. De Redactie. Zondag voormiddag j 1 -werd de heer Firmin De Geeter, de sympathieke bestuurder der katho lieke HarmonieDe Eendracht», gehuldigd ter gelegenheid van de prachtig* ondeischeidingen die hij in het Gentsche Muziekconserva* torium heeft weten te behalen De Optocht De heele week had het gere- gend en iedereen was dan ook uiterst tevreden toen de Zondag voormiddag zich zonder regen vlagen aankondigde. VV el hingen de wolken Lag over de huizen in de stad en waren de straten glibberig en vuil, maar er viel toch get n nattigheid en iedereen kon gerust op straat komen Even na half elf stelden de beide muziekmaatschappijen zich op om naar het station te trekken. Meeibeke, waar de feesteling ook bestuurder is, had er immers ook aan gehouden zijn deel in de betooging van dien morgen bij te brengen. We mogen het hier ter loops zeggen,tot eer van de muziekanten uit Meerbeke evenveel als tot hulde van den heer De Geeter, «>nze zustermaatschappij beleeft tegenwoordig eer tijdperk van flinken bloei. Een groote schare eereleden en andere personen, zoowel uit Meer beke als uit Ninove,stapten achter de twee muzieken die met onplooi- de vaandels door de straten togen. Ook de gemengde zangafdeeling Eendracht en Liefdadigheid was aanwezig en langsheen de huizen stonden veel sympathiek- kijkende menschen, terwijl een goed contingent van vrouwelijke leden der zangafdeeling de optocht langsheen de gaanpaden volgde. Er was een respectabelen hoop menschen in de Statiestraat voor al kondt ge't goed zien en onder het spelen van puike par-redoubles ging de marsch naar het statieplein. A propos Waarom werden de katholieke inwoners niet ver zocht op den doortocht van den stoet, hun huizen te bevlaggen Me dunkt dat het de moeite wel waard was en een straat vol vlag gen en vaandels... kunt ge feestelijker droomen Het »ad bij deze sympathie-manifestatie voorzeker niet geschaad, als de driekleur aan menig venster van de doorgetrokken straten had gewapperd. Het was een lange rij vrienden en kennissen van den gevierde die in een wijden hal ven cirke* op het statieplein rond het Hotel Dt Ster was geschaard. Een afvaardiging van de beide muzieken, van de zangafdeeling en van de katholieke Kiesvereem- ging haalde den heer De Geeter af. Korte begroetingen en felici taties hadden plaaats en toen de gevierde btstuurder op den dorpel verscheen, speelde de pEÏI* dracht van Ninove, een dreu nende Brabangonne De heer Edgard Moeremans, Bestuurlid der koninklijke Harmo nie De Eendracht namens de muziekanten wenschte zij* chti hartelijk proficiat en de heer Co- syns deed het zelfde voor Meerbeke De stoet ging nu door de Sta- stiestraat, langsheen de üreel, a! door de Koeipoort en de aanpa lende straat, langs de Kerkhof straat, de Biezestraat alzoo naar de Geeraardsbergschstraat. Het aantal deelnemers was nog aangegroeid langs alle kanten kwamen de menschen kijken en 't vrouwelijk contingent van Een dracht en Liefdadigheid langs heen de gaanpaden was ook nog versterkt. De par-redoublés hielden niet af. De beide muzieken wis selden mekaar af en wedijverden als 't ware om met hun schoonste wijsjes uit te pakken. Toen ging het terug naar «De(i) Keyzer waar rond M 1/2 wcrd aangeland. De heer Dr Prové Voorzitter van De Eendracht sprak de begroetingsrede uit. Er was direct de noodige stemming. De 'neer Voorzitter wist in een vlotte taal zijn bewoordingen zóó te kiezen dat ze herhaalde malen op een daverend applaus werden onthaald Ruimte ontbreekt ons hier om deze redevoering in exter.so over te drukken. We zouden het noch tans gaarne gedaan hebben. Een puntje willen we evenwel niet overstappen Wanneer Dr Prove den lof maakte van den heer De Geeter, vermelde hij terloops zijn voorganger als piesident van de Harmonie, M. Charles De Clercq, wien het te danken is dat zoo'n eerste kracht als De Geeter nu in ons midden staat. En dat is waar ookEere wien eera toekomt. De heer Charles De Clercq i« het geweest die de j*ugdige muziekleider heeft bin nengebracht. Wanr.eei hij tusachen de muziekanten trad en De Geeter voorstelde, heeft hij heel juist gezegd en voorspeld «Ik stel hem hier, a!s iemand dit een jonge boom zou planten, waarvan de vruchten eerst later zullen geplukt worden Het huidig succes van den heer De Geeter heeft de woorden van zijn toenmaligen Voorzitter, M. Ch. De Clercq niet beschaamd. Als wij nu dc vruchten mogen plukken dan dan ken we dit aan den heer De Clercq die vroeger deze jonge veelbelo vende boom heeft geplant en dei- halve zij hem hier dan ook een welverdiende hulde gebracht. Dr Prové bood den g»vierde nadien een heerlijker, ruiker bloe men aan en drukte den wensch uit dat de Goddelijke Voorzienig heid een lange loopbaan zou voorbehouden aan onzen jongen muziekleider, opdat deze zich met al zijn krachten zou kunnen wij den aan de edele muziekkunst in 't bijzonder en aan onze Katho lieke Partij in 't Algemeen. Bij de zen wensch en deze lofrede sloot zich de heer Cosyns.namens Meer beke velmondig aan en schonk eve-eens een prachtige bloemen garve. De heer De Geeter was wel ont roerd toen hij even daarna het woord nam om te danken voor de eer hem aangedaan. Hij werd op een luidruchtig bravogeroep ont haald, vooral wanneer hij er voor uit kwam dat de bloei van de twee muzier en, Ninove en Meerbeke niet zoozeer aan hen zelf, maar veeleer aan den onverdroten ijver en den goeden wil van al de muziekanten te danken viel. Wanneer hij verder belooft steeds het beste deel van zijn karakter te zullen geven voor de maatschappij breekt heel de zaal in een applaus los. De slotrede l)c heer Senator De Clercq spreekt de slctiede uit. In een kort maar kernachtig betoog, wijst hij op dc flinke aanwinst van een element als dc H. De Geeter, en op het belang en het onmisbaar nut dat van een muziekmaatichap- pij uitgaat. Meesterlijk wenscht hij den jeugdigen muziekleider geluk met de bekomen uitslagen en s'uit zich aan bij den wensch van Dr Prové dat Onze Lieve Heer, onzen sympathieken chef nog lange jaren in ons midden zou laten, opdat wij allen samen als vrienden, als broeders zouden kunnen ijveren voor de schoone kunst der muziek en tot voorspoed en welvaert tot de gansche katho lieke partij. Ook deze rede geniet machtigen bijval. De heer Dc Geeter moet nadien nog vele gelukwenschen in ont vangst nemen en de feestelijke stemming duurde nog geruimen tijd voort. genoegen overdrukken. In dienst voor de Katholieke gedacht, is DE DENDERKLOK Katholieken, helpt het ons ge bruiken De Poll der katholieken z*l plaats hebben te Aaist op tweeden Keratdag. In 1925 was de uitslag der Kiezir.g. Katholieken 23019 steramen twee gekoz. Socialisten 18113 twee Fronten 9778 een Liberalen 5091 00 Diep in de vijf duizend stemmen Bij de katholieken heeft nooit zulk algeraeene drang naar eendracht bestaan. Te Brussel is de overeenkomst tusschen de verscheidene groepen in volle akkoord reeds gesloten. Overal heerscht de meeste geestdrift en het beste v. rtrouwen in de zegepraal. Ons arrondissement zal zeker niet ten achter blijven. 't Is van over lang bekend dat de ouderen van dagen wat meer wijsheid bezitten, omdat ze ook wat meer onder vinding hebben opgedaan. Dat zal ook wel waai zijn voor het Davidsfonds dat reeds op een respectabelen leeftijd bogen mag en derhalve al een flinke dosis ondervinding heeft kunnen opdoen, waar uit dan natuurlijk wijze vermaningen en wijztn raad worden geboren. Blijk daarvan geeft het Davidsfonds weer in het inleidend artikel van zijn Maandblad Leiding dat we hier om de vele waarheden die het bevat met Het wordt reeds op alle tonen gezon gen wanneer in Vlaanderen het onder wijs eens zuiveruit Vlaamsch zal zijn, van laag tot hoog dan ia de Vlaamsche beweging haar oplossing nabij. Noodza kelijk moet heel ons publieke leven dan zuiveruit Vlaamsch worden dan zal de algeheele Vlaamsche-volkswil dien eisch stellen en doordrijven Want een volk is wat zijn onderwijs is. Maar een volk is ook wat zijn pers, zijn dag-en weekbladen en tijdschriften, het maken. En er kan vooralsnu niet op gezworen, wat het meeste invloed op de massa uitoefend, óf de schoolmeester, óf het dagblad. Dit laatste is ten slotte de scboolmeestar van den volwasson man, die ééns den regel van drie aan vaardde als onfeilbare waarheid, en thans doorgaans, de opinies van het redaktickantoor van zijn blad. Anderzijds is het even zoo waar, dat in groote mate de pers gemaakt wordt door het publiek. Exkuus, heeren hoafd- redakteuren, maar gij kunt het niet gebeteren dat uw blad financieel sterk moet staan, dat het veel genegenheid en het vertrouwen van de lezers moet genieten om met gezag te kunnen optre den, om invloed uit te oefenen, om zonder te moeten omkijken naar deze of geene omstandigheid zijn vastge stelde lijn te volgen, zijn gedachten te verdedigen in 't aanschijn van den botsten tegenstand. Verdedigen Ja de pers is een wapen, en een volk moet dat smeden voor zichzslf, en hoe steviger het gesmeed is, en hoe kloeker vuist het omknelt... Het katholieke Vlaanderen hesft een eigen pers. Goddank Een katholiake Vlaamsche pers, die het Vlaamsche ideaal voorstaat. Altijd met evenveel klem, altijd even onverschrokken? Neen, eilaas Maar wij beschuldigen niet tenzij de katholieke Vlamingen die hun plicht, hun duren plicht tegenover hun eigen pers, en zoo tegenover hun volk, in den wind slaan. Die hun geld dragen naar een uitheemsch goedje wie zegde weet dat, al werd het gedrukt te Man- nekensvere, een Fransch blad voor den Vlaming ten inport-artikel ;s een goedje dat met dat Vlaamsche geld het Vlaamsche recht bestoost. Ouh, mijn goeie Vlaamschgezinde, is 't om uw Fransch te onderhouden En toch lacht ge nogal eens met dat Fransch van Mannekensvere 1 En nu, om dat zelfde Franschje, uw felle overtuiging... a la porte Och, zijn die bladen beter en vlugger ingelicht Dat is uw schuld Maak uw eigen katholieke Vlaamsche pert, dia alleszins rijk is aan soliede en onwan kelbare princiepen, maak ze ook, door uw abonnement, financieel wat steviger.. Gij en uws gelijken zult nset meer ta klagen hebben over vlugge en degelijke inlichting. Enz. enz. Het is der katholieke Vla mingen dure plicht hun eigen, katholie ke Vlaamsche bladen te helpen, te ver spreiden, machtig te maken en te ge bruiken in den V'laamschen strijd. Te verspreiden er propaganda voor te maken, mondeling (dit is 't beste van persoon tot persoon, en ja opge- DAVIDSFONDS De schoonste lilrn AFDEELING NINOVE

Denderklok | 1928 | | pagina 1