Hl Barema der pachtersrechten voor het kanton Ninove Over trouwers en Weiden Derde Jaar Sr 3 Prijs per nummer 23 centiemen. Ninove 20 Januari 1929, KatholiekVlaamse!t en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE ft. LUVSTietMAM-Llü&tëtC I. Bewerking II. Bemesting III. Joage klav«rs om te behouden IV. Zaaisel V. Navette VI* Scheikundige Meststoffen I Weider) aangelegd met schriftelijke toesten\ming van der) eigenaaar II. Weiden aangelegd met stilzwijgende toestem ming var) der) eigenaar en graszoden III. Weiden aangelegd door den pachter, on- dapks het verbod van den eigenaar IV. Yetweiden of natuur lijke weiden V. Navette na één jaar Ds Hengstenpreaies Sen Blik op den Sooaomi- scben Toestand in Duitschland Postcheckrekening CR Lu^t^ma^^__862^54j_ Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 0,50 I jaar 12,50 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. toepasselijk op de pachten eindigende met Kerstmis 11*28 Op Vrijdag 11 Januari 1929 werd in de verhoor/aal van het Vredegerecht te Ninove, eene algemeene vergadering der landbouwers gehouden, waar in overleg met den Heer Vrederechter van dit kaa- ton, volgende barema besproken en goed gekeurd werd betrekkelijk de altredende pachtersrechten voor het jaar 1928. voor een dagwand bezaaiden of beplan ten grond (1 Dagwand - 1 Ha 3,25). Kappen80 fr. Graven 160 fr. Ploegen 80 fr. Beploegen voor loof00 fr. Eggen, per keer 10 fr. Zaaien met de hand 10 fr. Zaaien met de machien 15 fr. Overschieten 10 tot 15 fr. Volgens de hierboven aangegeven cijfers zal men, in gewone gevallen, voor de bewerking van een dagwand grond (zaaien inbegrepen) rond de 140 fr. mogen vra gen ef 455 fr. per Ha. Wanneer de landbouwer zijnen opzeg gekregen beeft voor dat de ontstoppeling geschied is, dan is het wensciielijk dat dit wer*' door den aankemende pachter gedaan worde. In geval dit werk reeds uitgevoerd is, en op goede wijze, dan kan dit werk vergoed worden met 60 fr. per dagwand wel te verstaan goed werk, verdeeld als volgt 40 fr. voor de ontatoppelirg met de ploeg 10 fr. per keer voor het eggen, ofwel 20 fr. per keer voor het schoepperen. De aftredende pachter zal alle recht op vergoeding verliezen zoo hij verwaar loost bij tijds den aankomer of eigenaar uit te noodigen om gezamenlijk de hoe veelheid en waarde van de gebruikte meststoffen en stalmest schriftelijk te be palen. De heengaande pachter zal nochtans zijn recht op vergoeding niet verliezen zoo de opzeg hem beteekend werd na de inwerking van den stalmest en de scheikundige meststoffen. Bij riet voorafgaandelijke vaststelling van de hoeveelheid stalmest is het maxi mum gewicht in aanmerking te nemen vastgesteld op 100 kgr. per ïoede of 32,500 kgr. per hectaar. A) Stalmest 9 fr. per 100 kg Hierin is begrepen arbeid van laden, vervoer en openspreidea. Aal, prijs volgens kwaliteit: 150 fr. per kuip (geen navette). Stadsheer 3,00 fr. per kuip. Hier ook is verschil te maken, volgens hij komt van vertrekken, die na gebruik met water ledig gespoeld worden of niet (geen na vette). b) Oude klavers, die gedurende den zomer twee tot driemaal afgevoederd werden 5 fr. de roede. C) Scheikundige meststoffen cn kalk volgens fakturen en vervoerkosten. D) Kalk Ais vergoeding voor lossen, blusschen, vervoeren en opeuspreiden van kalk mag 40 franken per duizend kilo grammen aangerekend worden. De maximum hoeveelheid per hectaar wordt bepaald op 4000 kilogrammen. De waards zal berekend worden reke ning houdende met1° desgevallend na vette van de voorgaande vrucht2° 5,00 fr. per roede voor bewerken, zaaien en zaaisel 3° terugbetaling van een derde pacht.» Toepen, voor den opzeg in gedolven, per roede 2 fr, (geen navette). Zijn ze in den groei dan dient er rekening gehouden te worden met 1* desgevallend navette van de voorgaande vrucht, 2° 5,00 fr. per roede van bewerken, zaaien en zaaisel «3° terugbetaling van een derde pacht (niet te betalen ingeval er loof ingewon nen geweest is). Slooren (koolzaad) hier dient rekening gehouden met het werk 't zaaien der planten, enz. 600 fr. per dagwand. Daar enboven met de bemesting en desgeval lend de navette en 1/3 pacht. Prijs per tarws175 fr. de 100 k. Daarenboven 10 fr. voor de bewerking met aluin. Prijs per rogge 175 fr de 100 kil. Voor aangekocht veredeld graan, alsook voor andere zaden, volgens factuurprijs (een halve kilo pei roede Stalmest a) na wintervruchten, 1/3 van de waarde van 't mest te vergoeden b) Na zomervruchten, de helft der waarde van 't meat c) Na boonen 2/3 na betten, slooren tabak en haver de helft navette. d) Rapenland (loofiand) m een gewas dat bemest geweest is niets te betalen. a) Sam' ngestelde meststoften niets te betalen. bi Stikstofmesten niets te betalen c) Potaschm sten 1 3 navette d) Fosfoormesten superfosfaat 1/3 navette ijzerslakken 1/2 navette Ber- nardfosfaat 1/2 navette Supra B. 1/2 na vette Supra A. 1/3 navette. e) Kalk Na de eerste vrucht 3 4 der waarde te vergoeden. Na de tweede Vrucht 1/2 der waarde. Na de derde vrucht 1/4 der waarde. N. B. De aankomende pachter zal. in geval hij bezit neemt van bezaaid land of weiden boven de prijzij, nog 1/3 pacht en deagevallei d 1/3 grondbelasting dienen te vergoeden aan den aftredende pachter. Daarvan kunnen de waarde en onkos ten berektnd worden als volgt (wtidsn uitsluitend afgegraasd en uitwerpsels der dieren er op gelaten). Per hectaar of 3 1/4 dagwand 1 dag wand 100 roeden. a) Gedeeltelijk de onkosten van bewer ken en zaaien 300 fr. b) Kosten van zaad (volgens factuur), maximum 600 fr. In geval er geen factuur kan voorge legd worden zal de vergoeding dezer onkosten op 300 fr. gebracht worden. c) De waarde der bemesting van het laatste jaar en desgevallend de navette van het voorgaand® jaar. d) Desge\allend meerwaarde der weiden Gedu ende de twee eerste jaren zullen deze weiden de waarde behouden van a b c. Vanaf het derde tot het tiende jaar, zal er jaarlijks een meer waarde van 200 fr. toegekend worden uit hoofde van weideverbetering. In geval de weide binnen de tien eerste jaren van pachter zou veranderen, zal de nieuwe pachter insgelijks genieten van de jaarlijksche meerwaarde var. 200 fr. tot het tiende iaar, te bereken van af het jaar van aanleg der weide. De waarde ervan dient berekend te worden naar gelang deze weiden of zoden afgegraasd of afgemaaid worden, ofwel naar gelang deze weiden met dieren bezet geweest zijn of niet. De waarde ervan kan dus schommelen volgens hoedanig heid, tusschen 2, 5 fr. en 6 fr. de roede, ofwel tusschen 811,50 fr. en 1.950 fr. de hectaar. Kunnen geen aanleiding geven tot ver goeding of schadeloosstelling. Deze kunnen in de toekomst prijzij bekomen voor de waarde der bemesting van het laatste jaar, en desgevallend de navette van het voorgaande jaar. Stalmest 1/t navette. Aal niets. Samengestelde meststoffen niets. Stikstofmesten uiets. Potaschmesten 1/3 navette. Fosfoormesten superfosfaat 1/3 na vette. IJzersiakken 1/2 navette. Bernard fosfaat1 j% navette. Supra B. 1/2 navette. Supra A. 1/3 navette. Knik na één jaar 2/3 navette. na tweede jaar^: 1/3 navette. Hier volgen nog eenige nuttige raadgevingen I). De afsluitingen en poten, door den pachter geplaatst, moeten, voor den ver valdag der pacht weggenomen worden. II). Zoo de opzeg laat geschiedt, zal de Vrederechter genegen zijn twee maan den ra den vervaldag de afsluitingen en poten laten wegnemen. Zijn ze bijtijds niet weggenomen, dan za! de eigenaar het reel t bekomen de overname te doen of niet. De vergoeding zal desgevallend ge schat worden. III). Het loof van den aftredenden pachter mag nooit langer te velde blijven dan tot Lichtmis en dan dient pacht be taald voor den overschreden tijd IV). Ingeval de eigenaar gelegenheid geeft aan den afiredenden pachter op te uoen heeft deze laatste het recht niet eene andere vrucht te zaaien of te planten, maar wel de bestaande vrucht te verdik ken met eene zomervrucht, die met de eerste vrucht kan opgedaan worden. V). Het struikhout, wassende lan^s weiden of velden, is eene vrucht en de gebruiker heeft in 't algemeen recht tot oogsten, elk derde jaar wel te verstaan het groeiend struikhout, dat door den afgaan- den pachter niet gekapt werd,-wordt hem in geld vergoed, volgens schatting. VI). Voor vergoeding van bezaaide gronden is het wenschelijk dat de aftreder iidien hij moeilijkheden vreest, zich on- middelijk tot den Vrederechter wendt, die de zaak in der minne zal trachten te rege len en zoo de speculatie op den goeden of op den slechten groei der vruchten tegenhouden. VII). Ingeval van verleenen van een los, zal de gebruik'r of gebruikers, eene vergoeding betalen gelijx aan het dubbel van een redelijke pachtprijs. Indien er meer dan een gebruiker is van den los, zal de vergoeding betaald worden door de gebruikers in evenredigheid van het over den los uitgebate land. VIII). Het is ten zeerste aan te raden en van algemeen nut, dat alle eigenaars hunr.e pachten zouden maken met verval dag op Kerstavond, zulks om alle moei lijkheden te voorkomen. IX). Luidens art. 1774, 1776 en 1776 van het Burgelijk Wetboek eindigen de landpachten van rechtswege na het termijn noodig om eene vrucht op te doen dit zal gewoonlijk een jaar zijn, jaar welk ge woonlijk zooals daareven gezegd, wen schelijk zal loopen van Kerstmis tot Kerst mis. Dcch het is zeer aan te raden dat de eigenaar of verhuurder immer voor Kerstmis opzeg doe, ten einde zijn inzicht duidelijk bekend te maken het land vrij te bekomen. De opzeg belet stilzwijgende paenthernieuwing. Het beste is, ter wille van het bewijs, van den gedanen opzeg te doen by exploot van deurwaarder. Bij bemiddeling van De Denderklok nemen wij de ge legenheid te baat al de acteurs en actrissen, die met zooveel kunst, Woensdag 9° en Vrijdag lln Januari jl. «Mottige Janus» wisten op te voeren, te bedanken. Onze hartelijkste dank gaat eveneens naar al degene die door hunne welwillende medewerking het hunne hebben bijgebracht om dit feest tot zoo'n ware kunst avond te brengen. Wij durven stellig verhopen dat, in dergelijk geval, we nog op die welwillendheid zullen mogen rekenen en bedanken nogmaals die offervaardige krachten heel hartelijk. Het Betsuur van de Middenstands-Mutualiteit. Eigenaardig zult gij het vinden, maar ik wil toch even eer vertrek kend missionaris met trouwers ver gelijken. Ook hij moet zijn hart voorbe reiden op de lastige taak die hem opwacht, worden een sterk min naar opdat men aan zijn liefde Gods zendeling zou erkennen. Ook hij moet zorgen voor nieu we kleederen en linnengoed. Gaat hij op kapellenbezoek hij moet een heel huisje meedragen tent, al taar. studeer- keuken- en slaapge- rief. Ongehuwd heeft hij toch te zorgen voor eenige edelmoedige kloosterzusters, die zijn werkzaam heden deelen. Voor hen moet hij een woning bouwen en zorgenvoor het dagelijks voedsel waar het komt te ontbreken Hem staat de zorg te wachten niet voor 12, 14, 16 kinderen maar wel voor 50 zwarte bengeltjes en zelfs voor veel meer. Voor hen moet bijscho len bouwen, breken het geestelijke brood, maar ook voorzien in hun tijdelijken nood, ja zorgen voor rokjes en broekjes net als jonge ge huwden. Ook hij heeft een huwe lijksreis, soms een tweemaanden- lange, als de mijne, altijd een zeer kostelijke. Wilt ge nu de vele onkosten hel pen dekken van een naar Congo vertrekkend missionaris, toont u dan zeer mild op 20 Januari. PATER LAURENTIUS JACOBS, dominikaan, vertrekkend missionaris naar Congo (Oost- Uelé) In den loop van dit jaar wordt een nieuw reglement in verband met premies voor inlandsche hengsten toegepast. Tot dusver gingen dc nationale premies naar de bestgevormde trekhengsten voortaan gaan zij naar deze die de beste veulens verwekken. De mededingende hengst moet klaar zijn tot dekking en ten minste vijf afstammelingen hebben, één jaar of meer en op het stamboek aangeteekend. Een zelfde hengst mag slechts, in 't zelfde jaar, in een disttikt mededingen. De hengst die driemaal de premie kreeg kan niet meer mededingen. Vaneen zelfden eige naar mogen verscheidene hengsten be kroond worden in 't zelfde jaar. De wedstrijden zullen plaats hebben in de volgende distrikten het eerste Ant werpen en Limburg het tweede, Brabant; het derde. West-Vlaanderen het vierde, Oost-Vlaanderen het vijfde, Henegou wen tot den linker Samberoever het zes de, Namen en Luik, tot de linker Sam- ber- en Maasoevers het zevende, Hene gouwen, rechter Samberoever, Entre Sambre-et-Meuze, Namen, rechter Maas oever en het kanton Nandrin het achtste, Luxemburg, arrondissement Verviers, kantons Dalhem en Ferrière. In elk di- strikt kunnen drie premies verleend w.or- den een eerste-van 2000 fr,, een tweede, van 1.500 frank en een derde evoneens van 1.500 fr. Het is niet zonder beiang eens een blik te werpen op de economische bedrijvig heid in Duitschland niet alleen omdat dit land nog immer onze schuldenaar blijft maar ook omdat het, bij de herziening van het Dawesplan, aanleiding kan ge ver. tot gewichtige financieele vraagstuk ken. Geven wij dus eene schets van het economisch bedrijfsleven in Duitsch land. Gedurende het jaar 1928 is de metaal nijverheid minder gunstig geweest dan in 1927 uit hoofde van het lockout, dat de de voortbrengst merkelijk deed vermin deren, in 1927 werden 13 rnillioen ton gietijzer voortgebracht, in 1928 daalde dit cijfer op 11 1/2 millioen. Evenwel neemt de Duitsche metaalnijverheid weerom ha ren gewonen gang aan, daar het lock out in December 1.1. einde genomen heelt. Daarbij de kopersmelterijen kun nen tegenwoordig hunne produktea aan zeer winstgevende prijzen afzetten het geen ook van belang is, want Duitsch land neemt de 2de plaats in onder de Eu- ropeesche voortbrengers van koper. De voortbrengst van steenkolen, bruin kolen en coke is aanzienlijk grooter daa in 1913 zoo b.v. wordt er hedendaags in Duitschland bijna tweemaal zooveel bruin kool ontgonnen als voor den oorlog. De groote coke-voortbrengst in Duitschland brengt dit land op den l*11 rang onder de Europeescbe voortbrengers. In het domein der textielnijverheid moe ten wij vooral den bloei der fabrieken van kunstmatige zijde vermelden dit is trou wens een gevolg der chemische nijver heid waardoor Duitschland overheet- schend is. Een ander teeken van industrieelen welstand is het aanzienlijk verbruik van kopererts. Duitschiand voerde in 1927 tweemaal zooveel koper in als in 1926 dat beteekent uitbreiding der elektrische en mekanische bedrijvigheid. Tegenwoordig legt Duitschland talloo- ze pogingen aan den dag om de rationa lisatie en concentratie in zijne bedrijven te verwezenlijken 't is daarom dat het getal autofabrieken met 6ü 0/0 is vermin derd bij vergelijking met 1924. De fabrieken groepeeren zich ten einde hun productie-vermogen te verhoogen. Aan den anderen kant wordt de Duit sche nijverheid meer om meer gecaiteF liseerd om de overproductie te veratfij- den. Al deze maatregelen en pogingen brengen de vastheid der prijzen teweeg, hetgeen de handel bevordert. Onderzoeken wij nu den financieelen toestand. De gouddekking goud en devisen van den biljettenomloop was op het einde van 1928 de hoogste die men reeds in Duitschland bestatigd heett zij bedroeg dan 55, 36 Ojo in plaats van 40, 85 Oio ein de 1927. De voorschotten der Reichsbank adn dè Schatkist hebben binst het dienstjaar 1927-1928 met meer dan 40 0,0 afgeno men. In één jaar heeft de Reichsbank hare financieele stevigheid aanzienlijk ver groot, zoodat de Reichsmark een der beste munten in Europa geworden is. Hij doet premie op het Engelsch pond sterling en op de fransche frank. De symptomen die ons als minder gun stig voorkomen zijn de handelsbalans en de begrooting. De invoer overtreft in ruime mate den uitvoer zoodat de Duitsche handelsbalans met een onbatig saldo sluit evenwel mag dit verschil ons niet verontrusten want het is hooldzakelijk te wijten aan den aankoop DEHBERKLOK

Denderklok | 1929 | | pagina 1